Financieringszorgen van West-Duitse scheepsbouwers Stichting „Hulp aan gebrekkigen" breidt werk uit F eestavond van Rode Kruis Mr. B. van der Burg geïnstalleerd tot officier van justitie Wijkbestuur gaat charitas voorbereiden Castricum Landsteinerpenningen uitgereikt aan vijfenzestig bloedgevers Vrijstelling van belasting voor investeringen werd afgeschaft Beverwijk Heemskerk in Waddinxveen Vanmorgen in de Vishal 8 HELPENDE HAND OOK IN NOORD Standplaatsen voor kermis en strand gegund Het Langedijker Cabaret Gezelschap speelde op Duinenbosch Overtuigende woorden van Castricums burgermeester „Jeugd en opvoeding, vroeger en nu" Propaganda-avond „Steun Wettig Gezag" Rode Kruis zag terug op welbesteed jaar Grote belangstelling voor Nutsavond KOOI overval op veeooer afwerpen. Tegen de buitenlandse lijnvaart Scheepvaart Filmavond „Het Vierde Prinsenkind" WOENSDAG 17 MAART 1954 De Stichting ..Hulp aan gebrekkigen', in de gemeente Velsen, die kortgeleden is opgericht ten behoeve van hen, die tenge volge van ziekte of ongeval gekluisterd zijn aan het ziekbed, de stoel of in vele gevallen aan hun huis, ontwikkelt een ver heugende activiteit. Alleen al in de gemeente Velsen zijn enige honderden gebrekkigen, voor wie iedere dag is als de voorgaande. Verveling en vaak het besef nutteloos te zijn voor de maatschappij maken de dagen voor deze mensen tot een vreugdeloze sleur. Hoewel de overheid doet wat zij kan en zoveel mogeiijk helpt, kan dit niet meer zijn dan de bekende druppel op dé gloeiende plaat. Daarom werd in de ge meente de Stichting „Hulp aan Gebrek kigen" opgericht die er naar streeft de ge brekkige of invalide medemens de zo nodige aanvullende hulp te verlenen, bij voorbeeld door middel van een invalide wagen of gehoorapparaten. En waar medische hulp en financiële steun machteloos staan zolang de charitas wordt uitgeschakeld, kan meestal slechts de liefdevol uitgestoken helpende hand van een medemens uitkomst brengen. Er is thans een dagelijks bestuur van deze Stichting, bestaande uit de heren dr. G. A. M. Hernfeld, voorzitter; J. P. v. Megchelen, secretaris, Le Mairestraat 26 IJmuiden-Oost; L. W. Boeree, penning meester, Julianakade 4, IJmuiden; P. Vv'aardenburg en J. Kerkhof, leden. Ook in Noord Inmiddels heeft zich ook in Velsen- Noord een wijkbestuur gevormd, be staande uit de heren G. Brakenhoff, voor zitter; H. Andrea, secretaris; Mevr. Snelle, penningmeesteresse; T. Winkel, W. Nieu- wenhuis en K. Nagel. Dit wijkbestuur kwam Dinsdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat bijeen met een aan tal belangstellenden. Wegens ontstentenis van de heer Bra kenhoff leidde de heer K. Nagel de ver gadering. Hij betreurde de matige opkomst ondanks de gemaakte propaganda om ver volgens de aanwezigen voor te lichten inzake doel en werken van de nieuwe Stichting. Huis aan huis zullen folders worden Het college van B. en W. van de ge meente Castricum heeft aan 38 kermisex ploitanten een staanplaats op de kermis die van 810 Augustus wordt gehouden gegund. Voor die te Bakkum, op 10 en 11 October, kregen 19 „spullebazen" vergun ning om met hun attracties te komen. Het feest in Castricum brengt f 5339 en in Bakkum f 1042,05 in de gemeentekas. Bij de aanbesteding op Dinsdag 9 Maart in hotel De Rustende Jager waren er 105 in schrijvingen binnen gekomen. Thans is ook bekend geworden aan wie vergunning voor de verkoop van koek, cho colade, ijs en andere lekkernijen, op of bij het strand is verleend. Voor het inschrij vingsbedrag van f 700 mag de heer S. Boer uit Castricum, gedurende de jaren 1954. 1955 en 1956 op het eind van de Grote Veldweg een consumptietent plaat sen en voor f600 een tent voor de ver koop van patates-frites en ijs bij de toe gang van het strand. De heer J. Hoger - voorst kan op het strand een huisje zet ten voor de verkoop van koek. chocolade en ijs. tegen de som van f 500 en de heer Th. van Duin een fruit- en zuurwarentent voor f200. Opnieuw heeft 't in deze contreien beken de Langedijker Cabaret Gezelschap van zich doen spreker.. Dinsdag gaf het in de grote toneelzaal van het. provinciaal zie kenhuis Duinenbosch een opvoering van een bont programma onder de titel: „Lach maar weer", voor patiënten en personeel. En er is hartelijk gelachen. Dit uit acht personen bestaande amateur gezelschap kwam met een nieuw programma, een pro gramma, waarin de zang niet ontbrak. Zo gaven Hannie Wolfswinkel en Piet Tromp fragmenten uit Die Lustige Witwe op een wijze, die voor amateurs uitermate lof waardig genoemd mag worden. Voor de komische noot zorgden in de sketches, uiteraard in sappig West-Fries dialect, Ati Kuiper, Jan Kiinkert. Gert Goudsbloem. Theo van Zeist en Klaas Schuit. De piano begeleiding was hii Ger Hop in uitstekende handen. „Nogmaals wend ik mij tot de inwoners dezer gemeente om te trachten hen te over tuigen van de noodzaak van een behoorlijk functionnerende organisatie Bescherming Bevolking". Aldus Castricums burge meester de heer C. F. Smeets, in een schrij ven, dat Dinsdag door middel van de PTT huis aan huis in Castricum is bezorgd. In deze brochu re zegt de burgemeester, dat al herhaalde malen is ge tracht door middel van de pers, persoonlijke aanschrij vingen en propaganda- a vonden de bevolking te interesseren voor de BB, niet om de overheid van een taak te ontlasten, maar zuiver en alleen in het belang van de lezer dit echter tot. he den met een bedroevend resultaat. Nu, na zes propaganda-avonden, is slechts bijna de helft van de benodigde mankracht aan getrokken. in enkele punten zet Castricums eerste burger nogmaals uiteen dat de BB geen militaire organisatie is en voorts wordt het doel van de BB verklaard. De heer Smeets besluit zijn schrijven met de opwekking de bijeenkomst van de BB op Dinsdag 30 Maart in hótel De Harmonie bij te wonen en het is te hopen, dat de brief er toe zal leiden, dat de burgemeester, na 30 Maart, verzekerd van mag zijn van een geheel „op poten" staande BB in Castri cum. verspreid, waarna een aantal dames wor den ingeschakeld om de antwoorden op deze geschriftjes op te halen en zo nodig het doel van de Stichting nader toe te lichten. Bovendien bestaat het voornemen om in een aantal winkels busjes te plaatsen. Invaliden of gebrekkigen die menen aanspraak te kunnen maken op de Stich ting „Hulp aan Gebrekkigen" kunnen zich daartoe vervoegen bij het afdelings- of wijkbestuur, dat zijn adviezen aan het hoofdbestuur zal voorleggen. Indien hulp op enige wijze wordt ver leend zullen de in gebruik gegeven inva lidewagens of eventueel ook gehoorappa raten eigendom blijven van de Stichting. Voor het Katholiek Vrouwen Centrum za! de heer J. A. Stalpers uit Leiden Don derdag in het K.S.A.-gebouw spreken over „Jeugd en opvoeding". Tijdens de heden in ,,'t Centrum" te Beverwijk te houden propaganda-avond van „Steun Wettig Gezag" zal de oud oorlogscorrespondent res. kapitein B. M. Koster een toespraak houden. De volgende films zullen worden ver toond: ..Wij leven vrij", ..Paraat en Prik keldraad" en „Houen Zo". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. „Eén familie verbonden door de banden van het bloed", noemde de voorzitter van de afdeling Velsen van het Nederlandse Rode Kruis, commissaris J. P. Weijburg, de honderdtallen belangstellenden, die Dinsdagavond de grote zaal van het Patronaats gebouw bevolkten ten einde de door de afdeling georganiseerde feestavond bij te wonen. Erkentelijk was de voorzitter voor de gulle medewerking van de afdeling aan de bloedtransfusiedienst. Al vormt het steunen met geldelijke giften een zeer verdienstelijk werk, aldus spreker,, maar nog menslievender is het, dat men het Rode Kruis steunt met het geven van bloed. Dat de bloedtransfusiedienst over de mede werking van de afdeling niet te klagen heeft, bleek toen de medische leider, dr. R. P. van der Veld, kon mededelen, dat hij aan niet minder dan vijfenzestig donors de Landsteinerpenning kon uitreiken. Wegens dit grote aantal was het niet mogelijk alle bloedgevers dit ereteken persoonlijk voor het front van de zaal over te reiken. Niet temin was het begrijpelijk, dat dr. Van der Veld er buitengewoon mee ingenomen was, dat de afdeling zo goed voor de dag kwam. Ten einde op de belangrijke taak, die het Rode Kruis verricht, ook visueel de aandacht te vestigen, draaiden er een drie tal documentaires, die achtereenvolgens in beeld brachten de wijze van werken van de bloedtransfusiedienst en van het centraal laboratorium, die te zien gaven hoe bloedplasma „bereid" wordt en hoe men ook hier te lande propaganda maakt voor daadwerkelijke steun aan een toe komstige hoornvliestransplantatiedienst, zoals deze in de Verenigde Staten van Amerika reeds enige tijd functionneert. De groep jeugdige zangers, die zich on der leiding van de heer A. Blüm met de naam „Zingende klokken" aandienden, is een jongenskoor van leden der Katholieke Jeugdbeweging. Behalve in een goede koordiscipline ligt de grote kracht in het door de leider gekozen répertoire: twee- en driestemmige liedjes uit Brabants rijke volksliedcrcnschat. Wat een kostelijke werkjes hebben deze knapen ons toege zongen. Helder en ongedwongen klonk hun lied, dat wat de klank betrof, als het ware een volkomen gesloten eenheid vormde. Een groep meisjes voerde in kleu rige costuums folkloristische dansen uit, de verpleegstertjes van het Antonius zie kenhuis zongen, dat het een lieve lust was, een mannenkwartet wilde voor de witge- kapte sopranen en alten niet onderdoen, De afdeling Beverwijk van het Neder landse Rode Kruis heeft Dinsdagavond in de polikliniek haar jaarvergadering ge houden. Na het openingswoord van de voorzitter de heer G. W. Stoutenbeek las de secretaris de heer P. van der Esch zijn jaarverslag voor en hieruit bleek dat de afdeling in ledental is gestegen; dit be draagt thans 1685. In 1953 heeft het Rode Kruis een grote activiteit aan de dag gelegd bij de leniging wan de nood die ontstond door de waters nood-ramp. Met dankbaarheid maakt men melding van de spontane hulp, welke het Rode Kruis in die dagen uit alle lagen der bevolking heeft ontvangen. Het lectuurhuisje bij het postkantoor mocht zich in een grote belangstelling ver heugen. Hierin werden 893 kg tijdschriften en 17 boeken gedeponeerd. Druk jaar voor het ziekenhuis Voor het college van regenten van het ziekenhuis en voor directie en personeel was 1953 een belangrijk jaar. Op 17 No vember werd de nieuwe vleugel van het ziekenhuis in gebruik genomen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 33.042 fin 1952 31.633), het aantal verpleegden 1984 (in 1952 1794). De gemiddelde ver pleegd uur vertoont nog steeds een dalende tendenz. Uit het jaarverslag van de penning meesteresse, mevrouw Van der Laan bleek dat er 'n batig saldo in kas is van f 1340.53. Hoge Velnwe als onderwerp De laatste bijeenkomst in dit seizoen van het departement Heemskerk van de maat schappij tot Nut van 't Algemeen die Dins dagavond in zaal Dam werd gehouden, mocht zich in een grote belangstelling ver heugen. De heer A. B. Wigman sprak op deze avond over het Nationale Park de Hoge Veluwe en nam de bezoekers mee op een reis door dit rijke natuurbezit, dat een op pervlakte heeft van 6500 hectare. De heer Wigman behandelde eerst het ontstaan van dit landgoed dat door aankoop werd uitgebreid door wijlen de heer en me vrouw Kröller-Müller. In dit park zijn verschillende autowegen en fietspaden aangelegd en onder andere bevindt zich hierin het Kröller-Miiller museum, In het seizoen van 1953 telde men niet minder dan 340.000 bezoekers. Spreker vertelde met trots dat de stich ting, die het park beheert, volkomen zich zelf kan bedruipen en dat door geen en kele instelling subsidie behoeft te worden verleend. Aan de hand van lichtbeelden kregen de aanwezigen hierna een indruk van het vele schoons dat in dit stukje na tuur valt te beleven. het orkestje „De Inca's" bleef evenmin achter en omgaf dit alles met populaire muziek kortom, het was een fleurige avond, die echter één tekortkoming had: het programma was veel te overladen, zodat middernacht niet ver meer was, toen de voorzitter het slotwoord gespro ken had. tj r i vesteringen hun nut niet ten volle kunnen zijn de Duitse rederijen in elk geval vol- BONN (Van de correspondent van het A.N.P.) Hoewel 1953 voor de West- Duitse scheepsbouw een recordjaar is ge weest. zijn de zorgen der scheepsbouwers aan de Duitse Noordzeekust toch aanzien lijk toegenomen. De hoge staalprijzen en de gedaalde vrachttarieven worden als een ernstige hindernis voor nieuwe opdrachten gezien en in Hamburg, Bremen en Lübeck vinden dan ook in deze dagen voortdurend besprekingen plaats tussen vertegenwoor- digares van de regering in Bonn, van de scheepsbouwers, reders, kustvaarders en vissers, waarin getracht wordt nieuwe fi nancieringsmogelijkheden voor de voort zetting van de maximale bedrijvigheid op de werven te vinden. Op de exportmarkt worden de kansen voor de grote Duitse werven op het ogen blik nog vrij goed geacht, doch ook hier vormt de financiering het grootste pro bleem, aangezien de buitenlandse concur rentie tot het verlenen van aanzienlijke credieten noopt. Veel moeilijker wordt de situatie voor de kleine Duitse werven, die niet meer voldoende binnenlandse op drachten hebben en die vaak niet tegen de buitenlandse concurrentie zijn opgewassen. Hier wil men de bedrijvigheid uitbreiden door een program voor de bouw van kust vaarders voor Duitse rekening, dat in sa menwerking tussen de kustvaart en de re gering is opgesteld. Een nieuwe onzekerheid is nu voor de financiering van de scheepsbouw ontstaan doordat de belastingvrijstelling voor in vesteringen in de scheepsbouw in het nieuwe belastingplan van minister Schaffer is afgeschaft. Daarmede wordt een belang rijke financiële bron verstopt en de minis ter heeft, anders dan bij de woningbouw, geen weg gewezen om nieuwe bronnen te vinden. Wél bestaat natuurlijk de hoop, dat als gevolg van de verminderde belas tingen op hoge inkomens de kapitaalmarkt beter zal gaan functioneren. De Hamburgse „havensenator" Ernst Plate heeft er op gewezen, dat in elk geval middelen gevonden zullen moeten worden om de capaciteit van de Duitse scheepvaart te vergroten. Wanneer deze capaciteit, vooral voor de lijnvaart. niet boven het huidige peil zou worden vergroot, zouden volgens hem de tot nog toe verrichte in- Dinsdag is in Waddinxveen een po ging gedaan een veehandelaar te beroven. De veehandelaar wilde, voor hij naar de veemarkt ging, nog even naar zijn stal gaan kijken. Toen hij zich in de poort naast zijn woning bevond, werd hij plotse ling door een of meer personen aangeval len die hem op het hoofd sloegen. De vee handelaar sloeg achterover op de grond. Toen hij langzamerhand zijn bewustzijn verloor, voelde hij nog dat er tussen zijn kleren werd getast. Kennelijk was het om zijn portefeuille te doen, maar deze had hij nog niet bij zich gestoken. Zijn echtge note kwam op het gerucht af. Op haar hulpgeroep kwamen omwonenden toesnel- nen, die terstond de politie waarschuwden. Deze stelt een onderzoek in, dat tot dus verre nog geen resultaten heeft gehad. De veehandelaar is vier uur bewusteloos ge weest. gens hem nog niet opgewassen, omdat zij door de beperktheid van hun capaciteit geen evenwaardige service kunnen bieden. Dat betekent naar de mening van Plate niet, dat de Duitse reders moeten aandrin gen op een verzekerd aandeel in het Duit se overzeese vervoer. „Niemand denkt er bij ons aan de buitenlandse scheepvaart van de Duitse overzeese handel uit te slui ten. Tegen zulke bedoelingen richt zich natuurlijk de traditie van vele eeuwen en de praktijk van onze economische relaties over de gehele wereld", aldus Plate. De Hamburgse senator heeft de mening uitge sproken, dat de overheid door leningen en credieten dient voort te gaan de Duitse zeevaart te ondersteunen. Tot dusverre is het effect van de finan ciële zorgen van de Duitse zeevaart niet in de bedrijvigheid der grote werven te mer ken geweest. Volgens de jongste Duitse cij fers hebben de werven in het afgelopen jaar 698.932 ton afgeleverd, dat is meer dan in 1922, het drukste jaar voordat de In een openbare zitting van de Haar lemse rechtbank is vanmorgen mr. B. van der Burg geïnstalleerd als officier van justitie. De plechtigheid werd bijgewoond door alle leden van de rechterlijke macht, vele leden van de balie en politie-autori- teitcn uit het arrondissement Haarlem. Nadat mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, substituut-officier van justitie, me dedeling had gedaan van het Koninklijk Besluit, waarbij mr. Van der Burg be noemd is tot officier van justitie en de installatie gerequireerd had, wenste hij de officier geluk. Hij zeide, dat hoe zeer allen getroffen zijn door de wijze, waarop de vacature was ontstaan, namelijk door het ontvallen van mr. N. J. G. Sikkel, hetgeen een zware slag betekende, het gehele par ket er zich over verheugt, dat mr. Van der Burg benoemd is tot officier van justitie. Mr. G. van Leeuwen van Duivenbode, griffier, las de akte van beëdiging voor, waarin mededeling werd gedaan, dat mr. Van der Burg door het gerechtshof te Am sterdam beëdigd is. Vervolgens zeide mr. A. M. baron van Tuyll van Scrooskcrken, president van de rechtbank, dat krachtens de wettelijke voorschriften mr. Van der Burg is geïnstal leerd. Daaraan voegde hij toe, dat toen de benoeming bekend was de gehele recht bank des namiddags de officier in zijn woning heeft geluk gewenst. Dat was geen afspraak en evenmin een plicht. Het was een behoefte van de leden der rechtbank hun vreugde en blijdschap in de benoe ming tot uiting te brengen. Het is'thans een dubbele vreugde gelukwensen aan te Mr. B. van der Burg tijdens zijn toespraak; zittend van rechts naar links mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, mr. E. J. W. Top, mr. H. J. Ferwerda, mr. N. Smits, mr. G. W. F. van der Valk Bouman en mr. B. van der Burg. bieden bij de installatie. In de eerste plaats weet de rechtbank, dat een wens van mr. Van der Burg in vervulling is gegaan; bo vendien is de wens van de rechtbank, dat mr. Van der Burg tot officier benoemd is, verwezenlijkt. Daarvoor is zij de Koningin erkentelijk. Mr. Van der Burg is geen vreemde voor de rechtbank en spreker her innerde aan een samenwerking van vele jaren. De president hoopte, dat de sa menwerking zal blijven voortduren. Namens de orde van advocaten in het arrondissement Haarlem gaf de deken, mr. A. Bruch, uiting van de buitengewone vreugde, die de orde vervult bij de benoe ming van mr. Van der Burg. Deze is geen onbekende, omdat hij al vele jaren in het arrondissement werkzaam is. Spreker hoopte, dat de samenwerking, die reeds van prettige aard is geweest, zal blijven voortduren. Mr. Van der Burg sprak woorden van dank; hij zeide het een voldoening te vin den in de laatste jaren van zijn ambtelijke loopbaan de functie van officier van justi tie te mogen bekleden en wel in Haarlem, waar hij de eerste stappen heeft mogen zetten op de maatschappelijke ladder. Hierna bestond er in de raadkamer ge legenheid mr. Van der Burg geluk te wensen. werven met militaire orders werden belast. Een aantal van 67 schepen met 301.479 ton werd aan het buitenland geleverd. Van de gehele omzet der werven ten bedrage van 1472 millioen Duitse mark kwam 508 mil- lioen uit exportopdrachten. Bij de jaarwisseling waren op de Duitse werven 220 zeeschepen met 1.034.674 ton in aanbouw, waarvan 83 schepen met 612.054 ton voor het buitenland. Weliswaar komen de opdrachten thans niet meer zo vlot bin nen als enkele jaren geleden (op 1 Januari waren opdrachten voor 1,4 millioen ton in portefeuille tegen 2 millioen een jaar te voren), maar men acht de vooruitzichten voor de grote werven nog altijd bevredi gend en de meeste hebben nog voor min stens twee jaren werk in portefeuille. In het laatste kwartaal van het vorige jaar zijn weliswaar drieduizend werfarbeiders ontslagen, maar deze ontslagen hadden uitsluitend plaats bij de middelgrote en kleine werven. Het totale aantal arbeiders der Duitse werven bedraagt thans 79.000. Agatha, 16 v. Pladju te Port Swettenham. Aldegonda, 16 te Pladju. Almkerk. 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Amor, pass. 15 Kp. Vilano n. Carthagena. Amsteldiep, 15 te Bahiein. Armilla, 16 te Makassar. Alamak, 15 v. Calicut n. Cochin. Alcyone. 15 v. St. Vincent n. Recife. Aldabi, 16 350 m. Z. St. Vincent. Alkaid. 15 v. Bremen n. Hamburg. Almdijk, 15 v. Havana n. Houston. Alpherat, 15 v. Bremen n. Hamburg. Amstelkroon, 15 v. Charleston n. Philadelphia. Arendskerk, 15 te Kaapstad. Ariadne, 16 v. Savona n. Genua. Abireo, pass. 16 Madeira n. R'dam. Alderamiu, 14 te Chittagong. Alhena, 12 te Buenos Aires. Appingedijk, pas. 16 Vlissingen n. Halifax. Arners'kerk, 15 in Bosporus n. Odessa. Antonia, 16 v. Pladju te Soerabaja verw. Bloemfontein, 15 50 m. ZW. Finisterre. Boschfontein, 16 v. Marseille te Southampton. Bonaire, 16 v. Paramaribo te Georgetown. Bennekom, pass. 16 Vlissingen n. A'dam. Blom me rsd ijk, 15 v. New York n. Rotterdam. Boskoop. 16 te Amsterdam. Baarn, 15 200 in. W.NW. Lizard Head. Barito, 15 v. Biak n. Manokwari. Batoela, pass. 15 Kaimana n. Fakfak. Be.wean, 15 180 m. NW. Madeira. Borneo. 15 115 m. O. Port Soedan. Caltex Delft, pas. 15 Kp. Bon n. Rotterdam. Cottica, 15 v. Hamburg te Amsterdam. Caltex Nederland, 15 v Sidon te Rotterdam. Caltex Perms, pass. 15 Gavdo eil. Caltex The Hague, pass. 15 Burlings n. Sidon. Cbama, 15 240 m. W.ZW. Gibraltar n. Suez. Cleodora, 15 v. Ilo Ilo n. Balikpapan. Cory da. 15 110 m. Massawa. Delfland, pas. 15 Finisterre n. Las Palmas. Delft. 16 v. Cristobal te Carthagena. Diemerdijk, 13 te Portland. temdijk. 15 v. Brownsville n. New Orleans. Eendracht, 16 v. Dover te Bremen. Esso Den Haag, 17 v. Sidon te Antwerpen verw. Fnggano, lfr 90 m. Z.ZO. Kreta. Esso Amsterdam, 15 85 m. W. Kreta. Elmina. 16 te Dakar verwacht. Friesland (SSM), 18 v. Huelva te R dam verw. Felipes, 16 v. Padang te Pladju. Friesland (KRL), 16 v. Balikpapan te Semarang. Gaasterkerk. 15 250 m. O.ZO. Kp. Leeuwin. Gouwe, 15 70 m. ZW. Kp. Sierra Leone. Groote Kerk, 15 70 m. N. Texel. Gordias, 18 v. Amsterdam te Rotterdam. Groote Beer, 15 v. Halifax n. New York. Hathor 15 v. Palermo n. Malta. Hector, 15 v. Napels te Piraeus. Helena, pass. Eeachyhead n. Port of Spain. Hilversum. 15 70 m. ZW. Ouessant. Heemskerk. 15 v. Bremen te Hamburg. Ittersum. 15 v. Victoria te Bahia. Kota Agoeng. pass. 15 Malta n. Port Said. Kota Inten. 15 240 m. W. Colombo. Leuvekerk, 16 v. Rangoon te Calcutta. Lissekerk, 16 v. Muscat te Bahrein. Loenerkerk, 14 te Assab. Lutterkerk, 15 v. Port Said te Antw. Liseta. 15 te Pladju. Lombok, 15 te Assab. Luna. 13 v. Izmir n. Istanboel. Langkoeas, pass. 15 Daedalus n. Suez. Leersum, 15 120 m. W. Ouessant. Lieve Vrouwekerk, 15 125 m. ZO. eil. Elba Lucita. 15 v. Heysham n. Oldkirkpatrick. Malea. 15 te Alexandrië. Malvina. 16 v. Moji te Miri. Marisa. 15 v. Shimoneseki n. Kobe. Molneekrk, 15 v. Beira n. Mozambique. Molenkerk. 15 v. Beira n. Zozambique. Muiderkerk. 15 v. Port Said n. Genua. Mariekerk, 15 200 m. NW. Alexandrië. Marken, 15 te Basrah. Mataram, 15 v. Koewait te Mena el Ahmadi. Meliskerk, 15 80 m. Z. Poelo Laut. Mitra, 15 Wight gepass. n. Curacao. Murena, 15 85 m. Z. Sardinië n. Singapore. Nieuw Amsterdam, 15 v. Curacao n. Cristobal. Noordam, 15 400 m. W. Ouessant n. New York Notos, 15 v. R'dam n. Gibraltar. Nieuw Holland. 15 Soerabaja n. Semarang. Oberon, 13 te Port au Prince. Oranjefontein, pass. 16 Vlissingen n. Antw. Orion. 15 v. Lissabon n. Rotterdam. Overijsel, pass. 15 Finisterre n. Port Said. Prins Alexander, 16 te Halifax. Prins .Maurits, pas. 15 Gibraltar n. Hamburg. Prins Willem IV, pass. 15 Kp. Vincent naar Stavanger. Prins Willem V, 15 v. Beyrouth n. Haifa. Peperkust, pass. 15 Finisterre n. Dakar. Prins Maurits, pass. 16 Kp. St. Vincent naai Hamburg. Pendrecht, 121 te Soerabaja. Riouw. 15 v. Aden n. Belawan. Roebiah, 15 te Colombo. Rotula, 15 v. Curacao n. Lands End. Reyniersz, 15 v. Ternate te Gorontalo. Rijnkerk, 15 v. Kobe n. Shanghai. Rodas, 16 v. Trinidad te Paramaribo. Rempang, 13 te San Francisco. Ruys, 12 te Kobe. Salatiga, 16 v. Bombay te Cochin. Sibajak, 15 120 m. ZO. Cairns n. Soerabaja. Stad Arnhem, 15 v. Port Said n. Hamburg. 3tad Maassluis. 15 te Immingham. Stad Rotterdam, 16 v. Narvik te Middlesboro. Stad Amsterdam, 16 Vlaardingen verwacht. Salland, pass. 15 Recife n. Las Palmas. Schie. 16 te Tanger. Sumatra, 15 v. Djibouti n. Suez. Sarangan, 15 te Bahrein. Soestdijk. 17 Colombo verwacht. Stad Leiden. 15 115 m. O. Gibraltar. Saidja. 15 te Pladju. Saparoea, pass. 15 Burlings n. Genua. Saroena, 15 220 m. N. Anamba eil. Siberoet, 15 320 m. Z. Hongkong. Sigli, pass. 15 ZW.punt Borneo n. Hollandia. Sinabang, 15 te Mauritius. Singkep. pass. 15 Straat Messina n. Genua. Soestdijk, 15 360 m. O. Ceylon. Stad Amsterdam, pass. 15 Beaehyhead n. Vlaar dingen. Stad Rotterdam, 15 110 m. N. ten O. Middlesbro. Stanvac Pcndopo, 17 te Saigon verw. Swartenhondt, 16 te Donggala verwacht. Tiba, pass. 15 Ouessant n. Antwerpen. Tibia, pass. 15 Aden n. Engeland. Tankhaven I. 16 te Tjirebon. Tankhaven II, 16 v. Belawan te Singapore. Taria. 15 155 m. NO. Balikpapan. Tero. 15 130 m. N. Madeira. Themisto. 15 290 m. N.NW. Flores. Titus. 15 v. Iskenderun n. Thessaloniki. Tjibodas, 15 v. Hongkong te Tj. Priok. Teucer, 16 te Port Said. Van Heutsz, 15 260 m. W. Anderhalfgraadskan. Van Spilbergen. 15 465 m. ZO. Kp. Threepoints. Weltevreden. 16 te Semarang. Waal, 15 te Bremen. Willem Ruys, 16 60 m. W. Minikoy. Wonosari, pass. 15 Guardaful n. Belawan. Waterman, 15 470 m. N. Flores n. R'dam. Wonogirl, pass. 16 Perim n. Port Soedan. Waterland, 15 v. Amsterdam te Hamburg. Westland. 15 230 m. Z. ten W. Finisterre. Wieldrceht, pass. 15 Sukrabaai n. Suez. Wocnsdreoht, 15 110 m. Z. ten O. Kp. Padaran. IJsel, 15 110 m. O. ten N. Kp. de Gata. Zuiderkruis, 15 450 m. W. ten N. Walvisbaai. Zeeland (KRL). 11 v. Halifax n. Boston. Zaan, 15 v. Rotterdam n. Lissabon. KLEINE VAART Albatros, pass. 16 Vlissingen n- Sonderborg. Astra, pass. 16 Vlissingen n. Dublin. Audacia. 16 v. Bordeaux n. Liverpool. Advent. 15 v. Hamburg n. Plymouth. Albergen. 16 v. Antwerpen n Bilbao. Alzarve. 17 Swansea verwacht. Att S. vertr. 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Makreel aan de markt en op komst Vanmorgen waren de Norma en de Tho- rina aan de afslag met de eerste flinke vangsten makreel. De prijs hield zich van morgen nog goed, maar met nog veel meer blauwpijpjes op komst, zal dat wel niet lang meer duren. De Norma had 360 kisten gul len en kool vis, 80 schelvis, 210 radio, 200. makreel, 160 open en 30 dichte wijting, 50 rog en haai en 75 stuks stijve kabeljauwen. De Thorina ving 280 kisten schelvis, 180 kabeljauw en koolvis, 30 dichte en 20 ge stripte wijting, 220 radio, 10 varia en 25 stuks stijve kabeljauwen. De KW 20 voerde 700 kilo tong aan plus 55 kisten diversen en de KW 7 had 5 kilo tong, 25 kisten schol, 15 wijting, 75 varia en 800 stuks ijskabel- jauwen. De IJM 210 zorgde voor 475 stuks stijve dikkoppen cn 25 kilo tong plus 60 diversen, terwijl de tweede Wironkotter IJM 221 met 10 kisten tarbot en tong, 135 kisten schol, 50 gul en kabeljauw, 300 stuks stijve kabeljauwen en 550 ijskabeljauwen aan de afslag verscheen. De KW 76 was present met 20 tarbot, 35 kisten schol, 25 gul en kabeljauw en 750 stuks stijve kabel jauwen. Makreel nog duur De makreel was vanmorgen dus nog duur: f 32 tot 36 per kist en de haring maakte 20 tot 23. Regels naar België De regels kabeljauw hingen alle, de kis ten ongeveer voor de helft naar Befgië en men betaalde vanmorgen voor de stijve van f 38 tot 55 de tien, terwijl de kisten naar kwaliteit gehonoreerd werden met onge veer 50. Grove schelvis werd eveneens naar het Zuiden geëxporteerd voor 45, wat eveneens voor de grootmiddel schelvis werd betaald. Binnenland de kleinere De binnenlandse markt nam de kleinere schelvissoorten op en betaalde voor de kleinmiddel 42 tot 46-, terwijl de pennen 40 tot 43 deden, met 33 tot 38 voor de braad. Wijting haalde 18,per kist en de middelgul deed f 25, met ƒ21 voor de torren en 30 tot 34 voor zwarte koolvis. Schol II maakte 29 tot 33 en de drietjes gingen voor 20 in andere handen over. Engelse schol Weer was Engeland in de markt voor de grove scholsoorten en betaalde van 24 tot 21 voor de grote variëteiten met 30 tot 37 voor de middelschol en 45 tot 55 voor de zetschol. De enen gingen ook naar de overkant: ƒ41 tot ƒ45. Franse tong De tongprijs is niet veel veranderd ten opzichte van de dag tevoren en dit keer verscheen Parijs in de markt de con currentie tegen de Duitsers kan weer wor den aangebonden. Morgen Vios en Dirkje Behalve de Vios, die met 670 kisten ma kreel, 40 schelvis, 240 kool, 110 gestripte wijting en 200 haring met 20 stuks stijve kabeljauwen aan de markt van morgen verschijnt, ligt de Dirkje op de Donderdag te wachten met een nog onbekende vangst. Vrijdag Postboy Tenslotte komt Vrijdag de Postboy lossen met 460 kisten makreel, 15 schelvis, 55 witte kool, 380 zwarte kool en 190 open met 30 dichte wijting. En zijn voorts 60 kisten diversen door de Vemmer buitgemaakt. Besommingen van heden Trawlers: Thorina 16.200; IJM 6 ƒ23.500. Loggers: IJM 14 7800, IJM 210 5600, IJM 221 ƒ8780, KW 20 ƒ3900, KW 7 5800, KW 76 8840, WR 7 1980. De Stichting „Het Vierde Prinsenkind" houdt heden in het Marquette-theater een filmavond. Vertoond zal onder meer wor den een rolprent over de watersnoodramp, waarin deze stichting wil laten zien dat gene wat voor de kinderen, die hiervan het slachtoffer zijn geworden, wordt gedaan. Bellatrix, 16 v. Antwerpen te Vlissingen. Bill S, 16 v. Swansea te Rotterdam verw. Beekbergen, 16 v. Antwerpen n. Dublin. Birmingham, 15 v. Harlingen n. Leith. Btrnisse, 15 v. Middlesboro n. Alicante. Boreas, 15 te Norresundtoy n. Fredericia. Bree Helle, 16 v. Rotterdam n. Londen. Casana, 15 v. Rotterdam te Malmö. Coeta, pass. 16 Vlissingen n. Dublin. Carpo 15 v. Newport Mon n. Rotterdam. Da Capo, veim. 15 v. Oporto n. Vlaardingen. Deneb, 15 v. Ipswich n. Londen. Daje Bohmer, vertr. 16 v. Bordeaux n. Feda'.a. Deni, 15 v. Plymouth n. Portland. Dollard, 15 v. Kopenhagen te Rouaan. Domburgh, pass. 16 Kp. St. Vincent n. Bordeaux Driebei gen, 18 v Savona te Manchester verw. Diligentia, 15 v. Manchestershipkan n. d. Theems Draco, 15 v. Triest naar Venetië. Eiöa, 15 v. Newburgh te Huol. Fscaut, 15 v. Rouaan n. Rotterdam. Erebus 16 v. Lissabon te Aveiio verw. Elisa, 15 v. Bayonne te Garston. Ellewoutsdijk, 15 v. Portsmouth n. Roscoff. Evertsen, 15 v. Antwerpen n. Huil. Ferocia, 15 v. Barry te Rochefort. Fiducia, 16 v. Londen te Maassluis verwacht. Gerrie S. 16 v. Hamburg te Limerick verw. Henrica, 16 v. Manchester te Lissabon verw. Haskerland, 15 v. Harlingen te Goole. Hondsrug, 15 v. Rotterdam te Garston. Harold, nacht 16-17 v. Gdynia a. Frederikstad- Ida Jacoba, 15 v. Swansea n. Rotterdam. Joost, 14 te Rotterdam. Keyser, 15 v. Partington n. Nantes. Korten3cr, 14 te Roscoff. Leny, 15 v. Rotterdam te Galway. Lies, 14 v. Partington te La Rochelle. Lucas Bols I, 15 v. Amsterdam te Malmö. Larix, 14 Vlissingen gepass n. Sete. Lucas Bols II, 15 v. R dam te Middlesboro. Marietje Bohmer, vertr. 17 v. Kaolack n. Dakar. May Mere, 15 v. Swansea n. Rotterdam. Merwehaven. 15 40 m. ZW. Ouessant. Mypuck, vertr. 16 v. Parijs n. Rouen. Maartje, 15 v. St, Malo n. Fecamp. Maasym N, 15 v. Belfast n. Brlstolkanaal. Markab, 16 v. Vlissingen n. Londen. Marcella, pass. 16 Pentlandfirih n. R'dam. Monica, 16 v. Londen n. Billingbam. Markab N, 16 v. Randers te Vontspils. Megrez N, 15 150 in. Z.ZW. Finisterre n. Londen. Muphrid N, 15 v. Napels te Taragona. Nautilus, pass. 16 Vlissin-gen n. Antwerpen. Nassauhaven, veim. 16 v. Kopenhagen n. Malmö N-euwehaven. 16 v. Rotterdam to Malmö. Nieuwlatid, 15 v. Rotterdam te Grangemouth. Nijenburgh. pass. 15 Kiel n. Stockholm. Noorderlicht 17 te Liverpool verw. Nero, 15 te Bilbao n. Bordeaux. Oleum, 15 v. R'dam te Bilbao. Oosterburgh, 15 Oskarshamn n. Rotterdam. Prior, 15 v. Ahus n. Belfast. Plato, 15 te Kopenhagen n. Amsterdam. Poortvliet. 15 v. Rouen te Casablanca. Pavo. 13 Ceuta gepsss. naar Immingham. Regulus, pass. 16 Vlissingen n. Le Havre. Rapid, pass. 15 Kiel n. Stockholm. Ruby, 15 v. Sunderland n. Amsterdam. Schokland, pass. 16 Vlissingen n. R'dam. Silvaplaoa, 15 v. Halmstad n. R'dam. Sporola, 15 v. Dover te Bilbao. Soemba, 15 v. Bordeaux te Waterford. Spes, 15 v. Rotterdam te Waterford. Strijpe, 16 nog te Antwerpen. Timor, 15 v. Granville n. Dieppe. Ton S, 16 v. Antwerpen te Bristol verw. Theano, 16 v. Dublin te Drogheda. Theodora, 16 v. d. Theems te Selzaete verw Tyro, 15 v. A'dam te Waterford. Twee Gebroeders, pass. 16 Vlissingen n. IJm. Vindicat Atque Polit. 15 v. Belfast n. Dublin. Vrouwepolder. 16 v. Antwerpen n. Rotterdam. Wiebold Bohmer, vertr. 16 v. Antwerpen naar Duinkerken. SLEEP VA ART Goeree. 15 v. Vlissingen te Rotterdam. Noordzee. 15 te Aden Poolzee. pass. 15 Wight n. Maassluis. Witte Zee, 16 v. Mombasa n. Tanga.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10