Ruiten Zes Italiaans kabinet stelt zich achter minister Piccioni Zie Boven De zon compleet met entourage Eerste partij afgebroken met betere stelling van Botwinnik .Clowntje Rick Smyslov toonde het eerst initiatief Sportwagenraces op Zandvoorts circuit Militair vliegveld in de Peel onvermijdelijk Eden zou steun bij oppositie zoeken De narcotica-affaire Politiechef Pavone thans vervangen SCHAAKTWEEKAMP OM WERELDTITEL Roeien Eerste paal geslagen voor botenhuis „Poseidon" Zwemmen LZO wil record van HPC verbeteren Nederland laatste in volleybaltournooi Goede resultaten van nog jonge verenigingen Biljarten Geen tournooi 47 1 Van der Linden in tournooi eerste klasse driebanden Sport in 't kort FEUILLETON Plannen voor profclub in Delft Minister Staf: Geen Nederlandse uurtjes van Radio Indonesia meer Britten uit Kanaalzone Buitengewone algemene vergadering KNZB Voor de kinderen WOENSDAG 17 MAART 1954 Luid applaus steeg gisteren op in de ge heel bezette Tsjaikofsky-zaal in Moskou, toen wereldkampioen Botwinnik en Smys lov. de uitdager, het podium van de con certzaal betraden om de eerste party te spe len van de met spanning verwachte twee kamp om het wereldkampioenschap scha ken. De eerste fase van de strijd duurde vUf uren. Na de 40ste zet van Botwinnik, wereldtitelhouder sedert 1948, die met zwart speelde, werd de party afgebroken tot van middag. Botwinnik Smyslov, die met wit speelde, koos als eerste zet e2-e4 en Botwinnik antwoordde met e7-e6. De wereldkampioen ging meteen over tot zijn geliefde verdediging, de Fran se, die hij beheerst als vrijwel geen ander. De eerste partij had het volgende verloop: I. e2-e4 e7-e6; 2. 'd2-d4 d7-d5; 3. Pbl-c3 Lf8-b4; 4. e4-e5 c7-c5; 5. a2-a3 Lb4-a5; 6. b2-b4 c5xd4; 7. Pc3-b5 La5-e7; 8. f2-f4 Pg8-e7; 9. Pgl-f3 Pb8-c6; 10. Lfl-d3 Le7-b8; II. Pb5xd4 a7-a6; 12. Lcl-c3 Lb8-a7; 13. 0-0 Pc6xd4: 14. Le3xd4 La7xd4; 15. Pf3xd4 Dd8- b6; 16. Kgl-hl Lc8-d7; 17. c2-c3 Ta8-c8; 18. Ddl-el h7-h6; 19. a3-a4 a6-a5; 20. Pd4-b3 Db6-c7; 21. Pb3-c5 Ld7-c6: 22. Del-f2 0-0; 23. Pc5-b3 Lc6-d7; 24. Df2-c5 Dc7xc5; 25. Pb3xc5 Tc8-c7; 26. Pc5xd7 Tc7xd7; 27.b4xa5 Tf8-a8; 28. a5-a6 b7xa6; 29. c3-c4 d5xc4; 30. Ld3xc4 Td7-d4; 31. Lc4-e2 Pe7-d5; 32. g2-g3 Pd5-c3; 33. Le2-f3 Ta8-b8; 34 Tal-a3 Pc3-bl; 35. Ta3-a2 Pbl-d2; 36. Tfl-f2 Pd2-c4; 37. h2-h4 g7-g5; 38. h4xg5 h6xg5; 39. f4xg5 Pc4xe5; 40. Lf3-e2 Tb8-bl (schaak). Stand na 40 zetten: Wit: Khl, Ta2. Tf2. Le2. a4. g3, g5. Zwart: Kg8, Tbl, Td4, Pe5, a6, e6, f7. Smyslov geraakte op zeker moment in tijdnood en Botwinnik buitte die tijdnood terdege uit. Smyslovs besluit in het mid denspel over te gaan tot een serie afrui lingen viel uit in zijn nadeel. Botwinnik dwong hem lange bedenktijd te nemen en forceerde een ingewikkeld eindspel. Een interessant aspect van deze eerste partij is dat Smyslov, die steeds heeft be weerd dat de Franse verdediging onbe trouwbaar is, heeft moeten ondervinden dat Botwinnik die verdediging met groot suc- Ruim zeventig geestdriftige leden van de Amsterdamse roeivereniging ^.Poseidon" hebben Dinsdag de koude getrotseert en aan de oever van de Amstel. tussen de nieuwe brug in de Rijksweg Amsterdam- Utrecht en het in aanbouw zijnde clubhuis van „Willem 3" een plechtigheid bijgewoond, die voor him vereniging van zeer groot belang is. Diep weggedoken in de kragen van hun winterjassen hebben zij gezien hoe de eerste paal voor het nieuwe clubhuis van „Posei don" werd geslagen. De voorzitter van de vereniging, de heer D. Logger, sprak vrien delijke woorden aan het adres van de archi tecten en de arbeiders, die het werk over vier maanden gereed hopen te hebben. „Poseidon" is de laatste van de vijf Am sterdamse roeiverenigingen, die een eigen nieuw tehuis krijgen. Het oude gebouw, ook aan de Amstel, is in 1943 door de bezetters afgebroken. Na de bverijding nam „Posei don" voorlopig zijn intrek in een roeiloods bij de Omval. Het nieuwe gebouw zal bijna f 100.000 kosten. Het krijgt twee verdiepingen, waarin de sociëteit, de bestuurskamers en de kleed ruimten worden ondergebracht. Het boten huis wordt gevestigd in een vleugel. Zondagmorgen 21 Maart zal een ploeg van L. Z. O. in Leeuwarden een aanval doen oo het Nederlands record 4 maal 200 meter vrije slag estafette heren. Dit record staat sinds 12 Mei 1953 op naam van H. P C. uit Heemstede (Geurtsen, Prins, Bouwman en Tjebbes) met een tijd van 9 min. 24.5 sec- ces toepast. Smyslov is er in ieder geval gisteren niet in geslaagd het vertrouwen van de wereldkampioen in die verdediging te schokken. Smyslov kwam in moeilijkheden na een zwakke zet, die Botwinnik in de gelegen heid stelde het initiatief te nemen en door het cordon van witte pionnen heen te bre ken. Toen de tijd van afbreken naderde had de wereldkampioen het initiatief in han den. Howeel de partij nog niet in een beslis send stadium is gekomen geloven vele des kundigen dat Botwinnik er beter voorstaat dan Smyslov. Zijn stelling, zei men, is be slist beter dan die van de uitdager. De volleybalcompetitie Het interland volleybal tournooi, dat in Lissabon werd gehouden, is door de Joego- slaven gewonnen. Zij moeten Donderdag nog een wedstrijd spelen tegen Portugal B, doch dat kan geen verandering meer in het klasse ment brengen. De uitslagen van de vijfde dag waren: Frankrijk slaat Nederland 30 1153, 152, 155). Joegoslavië slaat Portugal A 31 (15—4, 15—10, 10—15, 15—9). Het klassement luidt: 1. Joegoslavië 3 gew. wedstrijden (uit 3). 2. Frankrijk 2 gew. wedstrijden (uit 4). 3. 'Portugal A 2 gew. wedstrijden (uit 4). 4. Portugal B 1 gew. wedstrijd (uit 3). 5. Nederland 0 gew. wedstrijden (uit 4). De nieuwe aanwinsten van de Haarlemse volleybalbónd laten zich in de derde klasse niet onbetuigd. Vooral de damesploegen doen het bijzonder goed. In 3 A dames gaat de strijd voornamelijk tussen O. G. en A. V. C. Ook Rapiditas spreekt nog een woordje mee. In het enthousiaste AVC zien we nog een grote concurrent voor de O-G-ploeg. Nog ongeslagen is het team van de meisjes HBS en de twee punten achterstand zal SSO op dit team niet makkelijk inlopen. Dames 3 A Dames 3 B O-G. 10 18 MHBS 11 21 AVC 10 16 SSO 11 19 Rap. 2 11 16 D.Raeckse 4 12 13 Leonidas 11 14 Spaarnestad 11 11 De Blinkert 2 10 11 Santpoort 12 11 HVS 2 12 10 O. G. 2 11 9 GIOS 11 U Stampers 11 9 Velox 3 12 8 GIOS 2 11 7 HBC 3 11 5 OVRA 2 13 5 HVS 3 13 0 De heren Bij de heren speelt Leonidas bijzonder sterk en zou zelfs in de tweede klas geen slecht figuur geslagen hebben. Promotie kan de blau .v-witten bijna niet meer ontgaan. De reserve-ploeg Die Raeckse is een sterke tweede. In 3 B staat Die Raeckse stevig aan de kop. De strijd om de tweede plaats is nog open, maar AVC en Santpoort 2 hebben de beste papieren. Heren 3 A Heren 3 B Leonidas 9 13 D. Raeckse 3 9 15 D. Raeckse 10 18 Santpoort 2 10 11 GIOS 10 13 AVC 8 9 Stampers 9 11 DeBlinkert 2 9 8 Velox 2 9 9 Rap. 3 9 8 PWN 2 9 6 Leonidas 2 9 5 Roaarr.estad 9 6 D Raeckse 4 9 5 HVS 4 9 1 GIOS 2 9 1 Het bestuur »an de KNBB heeft besloten het kampioenschap van Nederland hoofd klasse 47/1, dat van 22 tot en met 25 April gespeeld zou moeten worden, geen doorgang te laten vinden. De voornaamste reden is wel, dat voor al nu Piet van de Pol niet mag spelen er te weinig geklassificeerde hoofdklassespe lers in deze spelsoort zijn. Voorts bleek geen vereniging bereid dit kampioenschap te organiseren. Voor het kampioenschap van Nederland eerste klasse driebanden, dat van 25 tot en met 28 Maart in Den Haa<* wordt gespeeld, hebben zich de volgende deelnemers ge plaatst: Jacobs (Amsterdam), De Haan, (Amsterdam!. Schmidt (Amsterdam), Tour nier (Rotterdam). Van der Linden (Heem stede), Eichelsheim (Rotterdam). Heins- man (Den Haag) en De Jong (Tilburg). BERNARD! LEIDT OOSTENRIJK—HON GARIJE. De Hongaarse Voetbalbond heeft de Italiaan Bernardi gekozen als scheids rechter voor de op 11 April in Wenen te spelen voetbalwedstrijd OostenrijkHonga rije. De Oostenrijkse Voetbalbond had een voordracht van drie arbiters gemaakt. KUNSTRIJ-EXAMENS OP DE HOKT. Maandag 22 Maart zullen op de Hoky in Den Haag examens voor de le, 2e, 3e en 4e klasse in het kunstrijden (figuren en danstesten) worden afgenomen. POLITIEMANNEN VOETBALDEN. Voor de bekercompetitie speelde de Heemsteedse politie Dinsdagmiddag een voetbalwedstrijd tegen de Katwijkse politie; de Heemstedenaren wonnen met 5—2. De Bloemendaalse politie ontmoette op eigen terrein een elftal van de Katwijkse middenstand en boekte een zege van 32. door Mevr. I. C. M. BijleveldGelinck 20) Er werd wéér gebeld. Nu stond juffrouw Timmermans alwéér voor de deur en al wéér met een telegram. En ze lachte: U bent een goede klant van het tele graafkantoor, juffrouw! Suzanne's hart klopte wild, ze nam het telegram aan, bedankte en sloot. Leunend tegen de binnenzijde van de voordeur, scheurde zii het formulier haastig open. En ze las eerst: Groningen. En dan: „Ik hoop vanmiddag om halfvijf aan te komen in de Dennen te Blaricum. Mocht i'k niemand vinden dan reis ik dóór naar Amsterdam. Hein". Hein! zei ze harop in stilte. De tranen van blijdschap sprongen in haar ogen, ze frommelde het telegram met bevende vingers in el'kaar, vouwde het dan weer open en las en herlas het nog eens. Vele, vele malen. Dus hij kwam, hij kwam terug, vanmiddag; hij kwam naar Blari cum. Hij was geen bedrieger, ze had het altijd wel geweten; hij was geen bedrieger, hij kwam bij haar terug. Ze ging vanmid dag naar Blaricum, hem tegemoet. Ze zou niet wachten tot hij, laat op de avond mis schien, hier in Amsterdam terug kwam. Ze ging er naar toe. Ze zou het meteen aan de inspecteur zeggen, ze zou hem na tuurlijk ook het telegram laten lezen. Hij zou ook blij zijn. Hij moest het dadelijk weten. Ze draafde, zó in haar grijs-wollen jurk je, de trappen af naar beneden. Ze zag géén politie-uniform. Maar een andere man, in burger, stond met de concierge te praten. Is inspecteur Renkevoort er niet, Timmermans? vroeg ze. Nee juffrouw, antwoordde de vreem de man, de inspecteur is er niet, hij komt pas om één uur terug Maar ik ben recher cheur Smit. Is er iets bijzonders? JaneeEen telegram. Iets bijzonders niet. Dan zal ik hel hem straks wel zeggen. Ik dank u wel. Ze ging, het telegram in de hand, de trap weer op, nog met een kleur van het harde lopen. Rechercheur Smit zag haar goed keurend na. Dan wendde hij zich weer tot Timmermans. Dat is een allemachtig knap meisje! En een aardig meisje! vulde de goed hartige concierge aan, en dan trots: Trou wens het is allemaal goed volk hier in huis. Beste lui zijn het! Ik hoop het! zei rechercheur Smit. Suzanne had het besluit genomen naar Hotel l'Europe te gaan, waar inspecteur In Delft is een stichting „Professional Voet balclub Delft" in voorbereiding. Over een maand zal een comité een openbare vergade ring beleggen, waarin de plannen worden besproken. Wat betreft het verkrijgen van een terrein zijn onderhandelingen gaande met het bestuur van de Stichting Sportpark Nootdorp. Zoals bekend heeft dc K.N.A.C., omdat Mercedes cn Lancia niet tijdig genoeg gereed zün met hun nieuwe GP-wagens, besloten de Grand Prix van Nederland dit jaar niet door te laten gaan. Naar wy vernemen over weegt zij thans op het Zandvoortse circuit een grote sportwagenprijs te laten verrijden en wel vermoedelijk op 15 Augustus. Hieraan zou dan door de sportwagens van bovenge noemde merken kunnen worden deelgenomen. Wat de nationale sportwagenraces betreft, de eerste zullen op 7 Juni inplaats van op 4 Juli werden gehouden. De tweede zullen vanwege de internationale sportwagenraces vermoedelijk van 22 naar 29 Augustus worden geschoven. De Stichting Touring Zandvoort probeert voorts de finish van de Ronde van Nederland op 2 Mei op het Zandvoortse circuit te laten uitvechten. Het slot van deze wielerronde zou men dan vooraf willen laten gaan door wie lerwedstrijden achter handels- of Derny- motoren. Benodigde oppervlakte ruim 530 hectaren Op vragen van het Tweede Kamerlid Visch betreffende de voorgenomen aanleg van een militair vliegveld in de Peel heeft de minister van Oorlog geantwoord dat voor de aanleg van dit vliegveld ongeveer 530 ha grond, gelegen in de provinciën Noord-Brabant en Limburg, nodig zal zijn, waarvan 310 ha woeste grond en 110 ha ten dele zeer arme cultuurgrond en 110 ha bosgrond. Na het gereedkomen van de militaire werken en grondverbetering zal ongeveer 40 pet van deze gronden in aanmerking kunnen komen voor verpachting. Alsdan zal er ter plaatse meer terrein als cultuur grond in gebruik zijn dan thans het ge val is. Het laat zich aanzien, dat met de gedu peerde pachters een bevredigende regeling zal kunnen worden getroffen door het be schikbaar stellen van andere grond. Het vliegveld in de Peel is een deel van het N.A.V.O.-plan, De betrokken N.A.V.O.- commandanten achten het onaanvaardbaar de „squadrons", welke bestemd zijn voor het vliegveld in de Peel, te statienneren op de vliegbases Eindhoven en Volkel, omdat in oorlogstijd op deze vliegbases alsdan een te groot aantal vliegtuigen zou zijn geconcentreerd De plaats van het vliegveld' is gekozen na ampel overleg met de nationale en pro vinciale planologische organen. DJAKARTA (Aneta). Met ingang van 1 April zal het Nederlandse program ma van Radio Republiek Indonesië geheel komen te vervallen, aldus verneemt Pi Aneta. Het Nederlandse programma was vanaf 1 Maart reeds van 25 uren per week op 14 uren per week teruggebracht. LONDEN. (United Press). Waarne mers voor zaken van het Midden-Oosten hebben de indruk gekregen dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden zich moeite geeft het met Egypte eens te worden over de Suez-kwestie. Parlementaire kringen gaan nog verder en zeggen te geloven dat Eden stappen heeft gedaan om steun der oppositie te verwerven voor zijn plannen het met Egypte eens te worden en aldus het blok der conservatieve „rebellen" te passeren. Zij herinneren er aan dat Arthur Hen derson, die geacht wordt een woordvoerder van Labour te zijn, gisteren een vraag had ingediend betreffende de onderhandelin gen. De vraag luidde of en wanneer Eden van plan was de onderhandelingen met Egypte te hervatten. „Henderson trok de vraag in en wij zijn er van overtuigd dat dit hem door Eden gevraagd was. Wij ge loven dat Eden tot een vergelijk is geko men met de Labour Party betreffende de Suez-kwestie", aldus de genoemde krin gen. Waarnemers zien nog andere aanwijzin gen dat een terugtrekken der Engelsen uit Suez in voorbereiding is. Die aanwijzingen zijn, dat kwartiermeesters van het leger en de luchtmacht zich naar de Suez-ka- naalzöne hebben begeven om de installa ties en goederen in die zóne te inventari seren, dat vertegenwoordigers van het mi nisterie van Oorlog een onderzoek heb ben ingesteld naar de mogelijkheden van militaire accomodatie in de buurt van Blackpool in Lancashire en in andere stre ken op een schaal, die de conclusie lijkt te wettigen, dat een grote stroom soldaten en hun gezinnen verwacht worden. Er gaan hardnekkige geruchten dat het Britse com mando Midden-Oosten op 't ogenblik ver plaatst wordt van de kanaalzone naar het eiland Cyprus. Zowel in Londen als in Cairo heeft nieuw diplomatiek contact plaats gevonden over de Suez-kwestie en autoriteiten hebben gezegd, dat geen der beide zijden thans bezwaar heeft tegen het sluiten van een overeenkomst betreffende Suez. Zaterdag 24 April zal in Utrecht de jaar lijkse algemene vergadering van de KNZB worden voortgezet, onmiddellijk gevolgd door een buitengewone algemene vergade ring. Deze laatste vergadering wordt be legd teneinde de gelegenheid te hebben enkele voorstellen, die voor de jaarverga dering van 27 Februari j.l. reglementair te laat aan de leden van de KNZB waren voorgelegd, alsnog te behandelen. Zo behelst de agenda een voorstel tot wijziging van het waterpolo-competitie- stelsel. Door het brengen van het aantal eersteklassers van 12 op 18, in drie afde lingen ondergebracht, wil men komen tot een grotere spreiding van de eersteklassers j over het gehele land. Een tweede belang- I rijk punt van de agenda van de buitenge- wone algemene vergadering is het voorstel van het bestuur het reglement zodanig te wijzigen, dat het vormen van belangen verenigingen onmogelijk zal zijn. Zoals men weet is enkele maanden geleden de belangenvereniging van hoofd- en eerste klassers opgericht. Belangenverenigingen, aldus de toelich ting op het voorstel, zijn niet in het belang van de bond. Zij doorkruisen de organisa torische opzet. Zo kwam, de hele troep in het dorp. „Wat gaan we nou met hem doen?", vroegen enkele Kabouters. „Ik zal hem meenemen in mijn huis", zei Pilon. Dan zullen we wel verder zien. We moeten er in elk geval voor zorgen, dat hij niet ontsnapt!" Daar zullen we zeker op letten", beloofden de Kabouters. „We houden buiten de wacht, en al zou hij uit je huis weg komen, Pilon, dan houden wij hem wel tegen!" Maar de dief dacht niet aan vluchten; hij begreep nu wel, dat zijn spelletje uit was. Hij zat stil en terneergeslagen op het bankje, waar Pilon hem had neergezet, en keek voor zich uit. „Ziezo", zei Pilon. „Nu zullen we er eens over denken, wat er moet gebeuren. Het zal er wel op uit lopen, dat je naar de stad wordt gebracht en in de gevangenis gaat!" Bunkie stond naast Pilon. Hij keek naar de man, die daar zo stil zat, en ja.... het was eigenlijk raar, maar.... hij kreeg warempel meelij met de kerel! Hij dacht erover, hoe het voor die man zou zijn, als hij voor een hele tijd werd opge sloten in een cel en niet buiten mocht. Dat leek hem iets verschrikkelijks! Hij trok Pilon aan zijn mouw. Luister 'es, Pilon", zei hij. „Jullie hebt nou toch alles weer teruggevonden, wat je kwijt was. Zou het niet heel erg zijn voor die man om in de gevangenis opgesloten te worden? Ik vind dat eigenlijk wel erg naar!" •Bijgaande tekening ver toont de zon, zoals leken haar nooit zien: op deze schematische voorstelling van de situatie tijdens een totale zonsverduis tering ziet men de zon neschijf zelf niet; deze wordt precies afgedekt door de donkere maan schijf. Bij die gelegen heid wordt de zgn. chro mosfeer zichtbaar, een schil van een purper achtiger kleur die het eigenlijke zonnelichaam omgeeft cn daarbuiten ziet men, tot op grote afstand van de zon zelf, de corona, de „stralen krans" van gassen rond om de zon, die onder normale omstandigheden evenmin zichtbaar is. Dit alles is gas. De zon zelf is een grote gasbol (met een middellijn, meer dan honderd keer zo groot als de middel lijn van de aardbol), de chromosfeer bestaat uit gassen en ook de corona is samengesteld uit gas vormige elementen. Draaikolken of wervel winden van gas zijn ook de zgn. protuberansen - de naam betekent letter lijk: uitsteeksels - die men uit 't zonnelichaam ziet opschieten. Zij kun nen zich verheffen tot honderdduizenden kilo meters boven het zonne- oppervlak. Een vorige keer spraken wij reeds uitvoerig over de corona, die lichtende gaswolk met haar tem peratuur van omstreeks een millioen graden. Maar ook de chromo sfeer is bij een totale zoneclips voorwerp van diepgaande studie. Die studie geschiedt met be hulp van o.m. een film camera. Zij zit gemon teerd aan het eind van een lange kijkerbuis en die kijker is, vreemd ge noeg. niet op de zon ge richt. Zij is gericht op een vlakke spiegel die langzaam draait. Door die draaiing volgt zij de zon nauwkeurig en de draaiing verloopt zo, dat de erin gereflecteerde zonnestralen steeds in dezelfde richting blijven lopen. Men hoeft dus de kijker zelf niet met de zon mee te laten draaien Langzamerhand wordt het zonlicht zwakker: de maan, die wij van rechts naar links over de zon neschijf zien trekken, schermt van die schijf een steeds groter wor dend gedeelte af en op den moet dus de astro noom zijn waarnemingen doen. Vandaar die film camera die dr. J. Hout- gast van de Utrechtse sterrenwacht in Juni meeneemt naar de Zuid punt van het Oostzee- eiland Gotland; die ca mera zal elke twee se conden drie beeldjes van de chromosfeer registre ren. Het zijn spectrale beeldjes: een prisma dat voor in de kijker gemon teerd is, ontleedt het chromosfeerlicht tot een spectrum. En de zgn. een gegeven ogenblik doet zich de situatie voor, zoals die hier is getekend: de zonneschijf is juist bedekt door de donkere maan en alleen de chromosfeer is zicht baar. De maan staat niet stil en de aarde, onze plaats van waarneming, be weegt ook. Over 155 se conden zal alles voorbij zijn; dan komt aan de rechterkant alweer het eerste straaltje zonlicht om de maanrand gluren en dit eerste straaltje overstraalt meteen alle andere schijnsels. Weg is de chromosfeer, weg de corona, weg de ster ren en de paar planeten (Mercurius en Venus), die zoéven nog aan de donkere hemel zichtbaar waren. In die 155 secon- Fraunhoferlijnen in dat spectrum verraden ons talloze bijzonderheden over die chromosfeer, over haar samenstelling, over de druk die er heerst, over haar tempe ratuur. Van die chromosfeer weet men sinds betrek kelijk korte tijd dat zij de plaats van herkomst is van drie soorten stra ling: de ultra-violette straling die in onze dampkring de ionosfeer in stand houdt, de cor- pusculaire straling welke de magnetische stormen en het poollicht op haar geweten heeft en de radiostraling van de zon, welker intensiteit men meet met behulp van dat nieuwe instrument: een radio-telescoop. G. v. W. ROME (United Press) Het Italiaanse kabinet heeft eenstemmig zijn „volledige solidariteit" uitgesproken met de door het narcotica-schandaal in opspraak gebrachte minister van Buitenlandse Zaken Attilio Piccioni en hem verzocht „kalm zijn werk in dienst van de natie voort te zetten." In een lang communiqué, dat gisteravond werd uitgegeven, werd te verstaan gegeven dat het kabinet het herhaalde aanbod van Pic cioni af te treden, van de hand heeft ge wezen. Volgens de bronnen zou Giuseppe Sara- gat, de vice-premier en leider van de ge matigde socialisten, die deel uitmaken van Scelba's coalitie, zijn verzekeringen hebben gevoegd bij die van de premier. Eigenlijk werd verwacht dat Saragat zich voorstan der zou betonen van een accepteren van het ontslagaanbod. Saragat heeft de 61- jarige minister van Buitenlandse Zaken verzocht niet langer te praten over een ont slagneming. Tijdens deze zelfde bijeenkomst van het kabinet werd ook een nieuw hoofd van de Italiaanse politie benoemd. De prefect van Turijn, dr. Giovanni Carcaterra, zal de plaats innemen van Thomaso Pavone, die zijn ontslag nam nadat een getuige in het proces hem er van had beticht dat hij de zaak van de dood van Wilma Montesi „had weggemoffeld." Verrassing Bij verrassing heeft het kabinet ook de generaal van het leger Giuseppe Mancinelli benoemd om generaal Efisio Marras op te volgen als staf-chef voor de landsverdedi ging. Autoriteiten weigerden om commen taar te leveren hangende de publicatie van het officiële communiqué, maar naar ver luidt zou het een gewone routine-mutatie zijn die in generlei verband stond met het schandaalproces. De krachtige houding van de regering moet ook bezien worden als een reactie op de voortdurende pogingen van communis tische zijde om zoveel mogelijk wantrou wen te zaaien in de politieke top-functio- narissen. Nadat een blad gisteren een woe dende uitval had uitgelokt van de „Osser- vatore Romane" door een foto te publiceren van de lijfarts van de Paus waar ook een portret van de Paus zelf op voorkwam met het onderschrift „ook een vriend van markies Montagna, verscheen gisteren in een communistisch blad een foto van Scelba, gezeten naast de markies Ugo Mon tagna bij het huwelijk in 1952 van de zoon van de vroegere Christen-Democratische minister Giuseppo Spataro. Er was gisteren een zitting van het pro ces. Maar de Italianen keken gespannen uit naar de zitting van vandaag, waarin, naar verwacht wordt, Montagna, Piero Piccioni en de ontslagen politiechef Pavone zullen werden verhoord. Stukken Bergïngsschepen van de Britse marine hebben een 15 meter lang deel van de romp en vleugelstukken opgehaald van de BOAC-Comet „Yoke Peter", die op 10 Januari in de Middellandse Zee stortte, waarbij de 35 pasagiers en bemanningsle den hej: leven lieten. De stukken worden onmiddellijk naar Londen verscheept, waar deskundigen van het ministerie van Luchtvaart eerdere vondsten reeds bestu deren voor mogelijke aanwijzingen voor het ontstaan van de ramp. Bij de Howaldtswerke in Hamburg is een 10.800 ton deadweight metend vrachtschip voor de Koninklijke Rotterdamse Llovd N-V. van stapel gelopen. Het nieuwe schip, dat „Wonorate" zal heten, is een zusterschip van de „Wonosari" dat verleden jaar bij de Ho- waldtswerken is gebouwd. Renkevoort natuurlijk naar toe was om Violet Crew te horen. Ze wilde niet wach ten, tot hij terug was; ze voelde een plot selinge behoefte om uit te gaan, te hande len, in 'beweging te komen. Ze kón hier niet langer zitten wachten! En zo trok ze haar bontmantel aan, een aardig hoedje en nette handschoenen ter ere van het hotel, deed het tweede telegram in haar tasje en trok de deur achter zich dicht. Beneden waren Timmermans en de rechercheur uit de gang verdwenen. Op straat haalde ze diep adem: het was koud, prikkelend koud, maar pittig in de lucht. Ze stapte stevig voort: hier in de buitenwijken was de sneeuw tenminste nog niet in modder veranderd. Ze zou vanmid dag haar sneeuwlaarzen aantrekken als ze naar Blaricum ging, daar zou de sneeuw wel aardig hoog liggen. Zou Hein het huis je kunnen vinden? Ze had het hem wel vrij nauwkeurig uitgeduid vannacht, dat wist ze zich nog te herinneren. Ze tramde stadswaarts; op het Munt plein stapte ze uit. Voor het grote hotel aarzelde ze even, naar wie zou ze nu infor meren? Naar Violet Crew of naar de po litieman? Misschien beter naar Violet Crew, die was er tenminste een vaste logeergast en als ze naar de politieman vroeg gaf dat misschien een hele conster natie. Ze stapte de draaideur binnen. Ze was dan misschien niet zo vlot als Huug in de omgang met hotelpersoneel, maar ze kreeg toch ook zéér spoedig te horen wat ze weten wilde en een kleine groom wees haar de weg naar het restaurant waar miss Crew. volgens de inlichtingen, aan de lunch zat. Ze ging, nu toch wel even aar zelend, achter de kleine jongen het prop volle restaurant binnen: een slank, tame lijk lang figuurtje in een donkere bont mantel. Daar zag ze aan een hoektafeltje het Amerikaanse meisje, met tegenover zich een heer. Een elegante heer, zo op zijn rug gezien, met een paar bijzonder welge schapen schouders en een keurig gesoig neerd, blond hoofd. Ze stond ineens stil; ze wilde natuurlijk niet storen. Maar de groom was al doorgelopen naar het tafeltje en nu had Violet Crew haar al opgemerkt: ze stond meteen op. Miss van Raesfeldt..- How char ming! En meteen gebeurde „het", „het" dat dit willekeurige ogenblik tot een treffend, een onvergetelijk moment maakte. Schokkend en emotioneel. Want de elegante jongeman stond nu ook op en wendde zich om en nu zag Suzanne van Raesfeldt Hugo Daalmans en Hugo Daalmans zag Suzanne van Raes- faeldt. Tableau! Ze stonden één moment onbeweeglijk, dan stak het meisje, met een fijn lachje, haar smalle, gehandschoende hand naar de zijne en begroette hem in het Engels: Mr DaalmansHow charming! waarop Hugo, tot zijn grote ergernis, niet dadeiijk een treffend repliek wist te geven. Het was om uit je vel te springen! Gelukkig merkte Miss Crew niets van dit alles. Ze rammelde argeloos voort, een woordenvloed waarin telkens de woorden charming en nice voorkamen. Ze zette naast Hugo een stoel voor Suzanne neer en bestelde aan een voorbijkomende kell- ner zonder er één van de beide anderen in te kennen, nog een derde portie kreeft. En dan gingen zs zitten. Dat vind ik nu zo aardig van Holland, zei miss Crew, dat het alles zo klein is! Net een dorp! One always meets friends! Huug zag zijn kans. Zie je Suzanne, legde hij haastig uit in het Hollands, ik had hier een conferen tie met een collega. Maar hij is niet ver schenen en toen ontmoette ik toevallig miss Crew. O juist, zei Suzanne. Maar het Amerikaanse meisje was schrander. Ze had met een plagende uit drukking op haar pikant gezicht naar zijn woorden zitten luisteren en schaterde het nu ineens uit. En nu dreigde ze Huug Daalmans met haar vinger. That, naughty boy! He's telling lies. Telling lies, miss van Raesfeldt! He 's very old-fashioned! Het was het allerergste wat je tegen Hugo Daalmans kon zeggen, dat hij ouder wets was. Ouderwets! En dat ellendige Amerikaanse kind had begrepen wat hij gezegd had. Telling lies! Ze hadden hem allebei dóór, die twee vrouwen! Het was om je groen en geel te ergeren! Hij ergerde zich dan ook verschrikkelijk. Daar was dan ten eerste het onaangename feit, dat Suzanne hier in haar eentje dit restaurant binnengewandeld was, Suzanne die sleohts uiterst zeldzaam, en dan eigen lijk nog ongaarne, dergelijke gelegenheden met hem bezocht. Daar was het tweede on aangename feit, dat de beide meisjes het werkelijk goed met elkaar konden vinden, terwijl ze toch zó verschillend waren. Er was een duidelijke en groeiende sympathie merkbaar, inplaats van dat ze, zoals je toch in een dergelijke situatie had kunnen ver wachten, elkaar op een lieve toon hatelijk heden of op een hatelijke toon lievigheden hadden toegevoegd. Ze praatten druk en geanimeerd. Dan was er het derde onaangename feit, dat Suzanne bijzonder goed en vlot Engels sprak, nog beter en vlotter dan hij. En het vierde onaangename feit was, dat Suzanne er beslist véél liever uitzag dan de Ame rikaanse. Het was ontzettend beroerd alle maal. En straks zou hij voor twéé meisjes een peperdure lunch kunnen betalen en zou de kellner hem nog achter zijn rug uit lachen Toen Suzanne, op gulle uitnodiging van Violet Crew, wat van de kreeft had gege ten vertelde zij van de verdwijning van haar vader. Hoe ze er niets van begrepai, dat hij midden in zijn werk was wegge gaan en niet meer was teruggekomen, hoe ze nu de politie er in gehaald hadden en er nu een inspecteur was, die het onder zoek leidde. Miss Crew legde vork en mes neer en schoof haar stoel een eindje ach teruit. (Wordt vervolgd). v

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6