Vadertje Staat gaf de Russen grote moderne trawlervloot IJmuiden-West gaat uitgebreid Koninginnedag vieren „VERENIGINGSVARIA IJmuider Courant Agenda voor Velsen Aardrijkskunde van Zuid-Amerika aan boord van een „eigen" schip Visserij-varia Annie Schmidt en Simon Carmiggelt trokken volle zaal uit de IJmond Havenberichten Kennemer c, Lantaarn Forse schepen met de nieuwste uitrustingen Old Clothes New Deels viering in tent op Marktplein? r Aanvraagformulier 5 LANGS SLUIZEN EN HAVENS DRY CLEANING ONLY Ouden van dagen drie middagen onderdak Koninklijke wereldreis in extra-voorstelling Vooys-Postma remise Da Costa-school op bezoek bij de Delfland-vrienden Roozenburg en Laros nog niet op dreef Jeugd en opvoeding Nieuws uit het Kinheim-kamp Kooplieden bespreken markt te IJmuiden D. de Ruiter boekte succes bij wegwedstrijd in België R.K. kerkhof ingezegend WOENSDAG 17 MAART 1954 RUSLAND heeft de laatste jaren vele nieuwe trawlers laten bouwen, bijna alle sche pen van groot formaat. De meeste orders werden geplaatst in het buitenland. Zo kreeg Zweden de opdracht voor de bouw van een serie van 15 stoomtrawlers, grotendeels verdeeld over de werven Ekensbrgs Varv Akt. te Stockholm, Gavle Varv Verkl stads A/B te Gavle en de Uddevallavarvet A/B te Uddevalla. Als jaar van af levering wordt 19511953 genoemd en namen „Baku", „Amur" en „Vodnik" zijn onder andere bekend. De schepen zijn stuk voor stuk een paar honderd ton groter dan de grootste trawler van IJmuiden. De „Baku" bijvoorbeeld meet 746 register ton bruto, is lang over alles 63 meter en uitgerust met een 4-cyl. compound machine van 800 ipk. Wat de bouw en inrichting betreft zijn ze up-to-date. Onder andere behoort tot de uitrusting een vismeelinstallatie. Behalve bij Zweedse werven bestelde men ook trawlers bij de Belgische werf Jos Boel te Temsche, grote motortrawlers waarvan Frankrijk, Spanje en Portugal er ook bezit. Zo is de door deze werf in 1951 afgeleverde „Stalingrad" 1670 bruto reg. ton groot. Evenals de „Sevastopol" heeft deze grote motortrawler een lengte van 70 meter. Allemaal één baas Men behoeft zich nooit af te vragen aan welke rederij een Russische trawler be hoort want alle schepen zijn eigendom van de Unie van Socialistische Sovjet-Repu blieken (U.S.S.R.) onverschillig of het visserij- of koopvaardijschepen zijn. Aan het begin der dertiger jaren kende men echter in Rusland nog wel een aparte visserij-maatschaopij onder de naam Sev- gosribtrest of Rijks Visserij Trust, welke in Leningrad gevestigd was. In 1930 telde deze rederij 20 trawlers, waarvan de in 1899 gebouwde, 205 ton metende „Pinagor" de oudste was. De meeste trawlers waren afkomstig van een Britse werf. De laatste twee nieuwe 'waren gebouwd in 1927 en 3928, respect. „Felix Dzerjinsky" en „Maxim Gorki". Eerstgenoemd schip was afkomstig van de Duitse werf Seebeck, 383 ton en het andere kwam gereed bij de Union Giesserei in Koningsbergen. Die „Maxim Gorki" was toen al een flinke trawler met een inhoud van ruim 500 ton! Nieuwbouw De Russische trawlervloot kreeg vooral in de dertiger jaren een grote uitbreiding. Tellen we in 1930 een vlootje van 20 sche pen, in 1939 bedraagt dit aantal 114 traw lers, waaronder enkele drifters. De nieuw- bouwopdrachten werden over landen ver spreid en ook een werf in Leningrad kreeg trawlers te bouwen. Een bijzonderheid is dat vier trawlers gebouwd zijn in Italië bij de Societa Italiana Ernesto Breda Mestre te Venetië. Dit is in 1932 geweest en achter eenvolgens kregen ze de namen: „Pelikan", „Nyrok", „Ara" en „Gaga". Die „Pelikan" meet 628 bruto reg. ton met een lengte over alles van 54,80m„ lengte tussen de lood lijnen 50,50 m„ breedte 9.00 m. en een holte van 4,55 m. Met de „Nyrok" kreeg de „Pelikan" na de aflevering Archangel als thuishaven, terwijl de „Ara" en de „Gaga" van Wladiwostok uit ter visserij gingen. Die Italiaanse werf was overigens mot ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Het St. Joseph-huis aan de Banjaert- straat, waarin de ouden van dagen sedert de opening twee middagen per week een gezellige afleiding vonden staat van Maan dag af nu drie middagen ter beschikking. In plaats van Dinsdag- en Vrijdag-mid dag zullen de ouden van dagen, die vaak vergezeld worden door de vrouw, tot het einde van April op Maandag-, Woensdag en Vrijdagmiddag in het Joseph-huis een onderkomen voor gezellig samenzijn vin den. WOENSDAG 17 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Scaramouche". DONDERDAG 18 MAART Thalia, 20 uur, „De wereldreis van het Engelse Koningspaar". „Steun Wettig Gezag", afd. Velsen, 19.45 uur, Patronaatsgebouw, contactavond. Kleuterschool Jan Campertschool, 20 uur, ouderavond met forum over kleu teronderwijs. Prot. Chr. Werkgemeenschap P. v. d. A., 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, bijeen komst. Moerbergkleuterschool, Kerkstraat, 20 uur, ouderavond met lezing en decla matie. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken 1012 uur, spreekuur wethouder van Sociale Zaken. de bouw van trawlers bekend want 'het waren niet alleen de vier bovengenoemde Russen die in Venetië het licht zagen maar ook een Italiaanse visserijmaatschappij be stelde drie motortrawlers, elk van 400 ton groot. Voor zover bekend behoren de „Pelikan", „Nyrok", „Ara" en „Gaga" nog steeds tot de Russische trawlervloot. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER. Van de recente wereldreis van het Brit se Koninklijk echtpaar is een bijzonder boeiende reportage in kleuren gemaakt, die Donderdagavond in speciale voorstellingen door Thalia wordt vertoond. Deze door Polygoon uitgebrachte docu mentaire, die een goede indruk geeft van deze monsterreis is overigens niet een droge opsomming van plaatsnamen en be zienswaardigheden, maar ontleent haar waarde aan de omzwervingen van de ca mera door het gebied, dat door Koningin Elizabeth en haar Prins Gemaal werd be zocht. Zoals bijvoorbeeld dat gave stukje reportage van Nieuw-Zeeland, waarin de sprookjesachtige Maori-cultuur behandeld wordt. De Fidzji-eilanden, het zonnige Tonga en het ganse kleurige gamma van volksdansen en klederdrachten passeert in opwindend rythme de revue. Deze wondermooie aaneenschakeling van interessante en leerzame filmstof duurt helaas maar anderhalf uur. Beslissingswedstrijd De eerste partij in het tournooi om de dam titel van Groot-IJmuiden tussen Vooys en ■Postma eindigde in remise. De tweede plaats is van belang voor het meespelen aan de wedstrijd om het kampioenschap van Kenne- merland. De tweede en derde partij worden deze week tussen Vooys—Postma gespeeld. Terwijl de rest van het Apenijns Schiereiland zich koesterde in de stralen van een mild voorjaarszonnetje, werd de Ligurische kust in het Noord-Westen van Italië door hevige stormen geteisterd. Hier nemen woeste golven bezit van een vissersdorpje uit die streek. De verwoesting was zo groot, dat men zich genoodzaakt zag het dorpje te ontruimen. De meisjes en jongens van de zesde klas van de Da Costa-school in Velsen-Noord hebben de kans gekregen, om eens een poosje aan boord van een oceaanstomer te komen en daar echte varensgasten te horen vertellen over het kompas, de bak, het zeuntje en wat er zo al niet meer aan ter men en gebruiken op zee te vinden is. Vorig jaar November adopteerde deze klas.het s.s. „Delfland" van de Kon. Hol landse Lloyd, een schip van 7000 ton, dat de dienst onderhoudt van Bremen over Amsterdam op de Zuid-Amerikaanse ha vens. Dat was voorlopig alles wat de Da Costa-leerlingen van de „Delfland" afwis ten. Maar toen zijn zij aan het schrijven gegaan. Stapels brieven werden naar de kapitein en de bemanning verzonden, waarop dikke brieven terugkwamen. De eerste stuurman, de kok, de pantry- boy, de marconist en de bootsman ant woordden. Zo leerden de meisjes en jon gens van de school aan de Noorderlaan spelenderwijs hun aardrijkskunde van Zuid-Amerika. Het schip werd nauwlet tend op zijn route gevolgd en toen het IJmuiden naderde werd het havenkantoor gevraagd wanneer de „Delfland" zou bin nenlopen. De Da Costa-leerlingen zetten de koers uit en berekenden de snelheid. Maar zij hadden nogal wat pech, want net toen de wachtende leerlingen in hun kooi veran kerd waren, liet kapitein Oepkes zijn schuit 's nachts om half drie de Noorder- sluis inlopen. Geen nood echter. Een telefoontje naar de Lloyd maakte alles goed en daarop volgde de uitnodiging een hele middag te gast te zijn aan boord van de „Delfland". Zij zijn geweest en kre gen les in aardrijkskunde, natuurkunde en andere kundigheden en toen kapitein Oep kes verhaalde van zijn oorlogservaringen en hoe hij tweemaal een torpedering heeft overleefd, was dit om even stil van te wor den. Zij klauterden in de ruimen, keken in de geweldige stookolie-ketels, kropen 5 meter onder de waterspiegel door de schroefastunnels en door de ontsnappings kokers en maakten kennis met de water dichte schotten. De ontvangst door de officieren na afloop van de bezichtiging was geweldig. Nu pronkt in de hut van kapitein Oepkes een onder de handenarbeidles door de jon gens van klas 6 zelfgemaakte schoener en in de longroom hangt een rood-wit-blauwe wimpel met het opschrift „Da Costaschool Velsen-Noord". En in de school wordt nu een hoekje in gericht voor „hun „Delfland", waarin al jongens bij wijle mijmeren over een toe komst op zee. ADVERTf NTIt <k -^~D% 'JMUI KflPSRUI TEUMS46 De Oranjevereniging „IJmuiden-West" heeft dit jaar haar plannen voor de viering van Koninginnedag in een nieuwe vorm gegoten. Waar de uitvoering van het pro gramma andere jaren verdeeld was over geheel IJmuiden-West, worden de belang rijkste festiviteiten ditmaal in een tent ge houden. Deze tent, die ruimte biedt aan duizend toeschouwers, zal hoogstwaar schijnlijk op de grens van IJmuiden-Oost, namelijk het Marktplein worden opge trokken. In de mogenuren tussen 9 en 12.30 uur worden de scholieren, dat wil zeggen 1800 kinderen, in deze tent bezig gehouden door mevrouw Marina van Goudzwaard, die met haar goochelkunst en geholpen door haar buiksprekende pop de grote zo wel als de kleinere kinderen ongetwijfeld zal weten te boeien. Mevrouw Vonkvan Goudzwaard, oud-plaatsgenote, heeft zich in de jaren na de oorlog door haar optre den in Velsen een zekere faam verschaft en al kent de jeugd van Velsen haar nog niet zo goed, de ouderen zullen zeker verheugd zijn te vernemen, dat zij in het avondpro gramma mede een plaats inneemt. Me vrouw Van Goudzwaard heeft op die dag wel een extra zware taak, want in de mid daguren mogen 700 kleuters genieten van haar spel in het poppentheater, dat zich eveneens in die grote tent afspeelt. In ge noemde voorstellingen zal zij de jeugd daadwerkelijk betrekken, door haar te laten deelnemen aan verschillende ingelaste wed strijden, waarvoor uiteindelijk kleine prijs jes worden beschikbaar gesteld. Zaans kleinkunstensemble Het Zaans kleinkunstensemble, bestaan de uit Wim Theewis (bekend door zijn op treden voor de radio), Dick Sickerman, pianist, zanger en schetsspeler, Corry Mo lenaar, de Zaanse nachtgaal en mr. Tims, de goochelaar, zal in de avonduren de vol wassen leden van de Oranjevereniging enige aangename uren bezorgen. Om hen echter tussen de verschillende nummers enige rust te gunnen, worden de tussen pozen gevuld met het optreden van me vrouw Van Goudzwaard en van Nicky Noble, die als variété-artist overal lauwe ren oogst. Voor sportliefhebbers IJmuiden zou zichzelf echter niet zijn, als er op die dag geen sportprestaties zou den worden geleverd. De traditionele zeep kistenrace mag niet ontbreken. De helling van de Wilhelminakade naar het Stations plein wordt daar ook dit keer voor gebruikt. En om in de loop der jaren iedere fiet sende IJmuidenaar de gelegenheid te geven als omkranste winnaar uit het strijdperk te voorschijn te komen, zullen de transport fietsberijders nu eens een kans krijgen. (Vorig jaar gewone fietsen, daarvoor bak fietsen). Resumerend, ziet het aantrekkelijke pro gramma er dus als volgt uit: 912.30 uur: Optreden van mevrouw Marina van Goudzwaard voor 1800 scho lieren. 13.3015 uur: Mevr. Van Goudzwaard treedt op voor 700 kleuters. 1517 uur: Zeepkistenrace met duw- kracht in drie verschillende klassen van de helling van het Stationsplein in IJmui den. 1919.30 u.: Transportfietsenrace, route in overleg met politie. 2023.30 uur: Feestprogramma voor vol wassenen in de tent op het Marktplein. De feestelijkheden zullen de gehele dag met muziek worden opgeluisterd. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3 302.65, Gr. tong 1.65—1.59, Grm. tong 1.31—1.16, Kim. tong 1.44—1.23, KI. tong I 1.371.23, KI. tong II f 1.20—1.10, Tarbot I 2.30—2.—, alles per kg. Tarbot II 84.—, Tarbot IV 6037, Tongschar 85, Schartong 32, Gr. schol 27—21, Grm. schol 37—31, Kim. schol 65—50, Kl. schol I 57—43, KI. schol II 33—8, Schar 24—10, Bot 8, V. Haring 22—14.50, Makreel 36, Gr. schelvis 57—48, Grm. Schelvis 56—48, Kim. schelvis 53—48, Kl. schelvis I 5445, Kl. schelvis II 43—12, Wijting 14—8, Gr. gul 27—22, Mid. gul 29—23, Kl. gul 18—15.50, Kl. wolf 40.—, Poontjes 16.5013, Kl. koolvis zw. 21—, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 120—50, Gr. koolvis zw. 4537, Gr. leng 77.Gr. wolf 90.alles per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 300 kisten tong en tarbot, 5 kisten heilbot. 6 kisten tongschar en schartong, 465 kisten schol, 50 kisten schar. 15 ;sten bot, 8 kisten haring, 3 kisten ma kreel, 855 kisten schelvis, 350 kisten wijting, 860 kisten kabeljauw en gul, 3 kisten leng, 7 kisten wolf, 36 kisten poon, 17 kisten kool vis, 20 kisten diversen; totaal 3000 kisten. Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 8 vaartuigen te Urk aangevoerd: 76 pond snoekbaars, prijs 1.051 09; 13 pond snoek, prijs 0.80; 2022 pond blei, prijs 0-08—0.09; 20 pond karper, prrs 0-16, alles per pond. DUITSLAND Record. De West-Duitse vissersvloot, die thans uit 202 schepen bestaat, heeft in 1953 ongeveer anderhalf milliard kg. vis aan land gebracht. De waarde daarvan was 209-000.000 mark. De resultaten uit vroegere jaren zijn hiermee ver overtroffen. Om de damtitel De resultaten van de twee D.C.IJ.'ers die meespelen om het kampioenschap van Neder land dammen, waren middelmatig in het af gelopen weekend. Laros behaalde twee re mises en Piet Roozenburg won weliswaar van zijn broer Wim, doch de wereldkampioen was tegen Keiler uit vorm toen hij in het eind spel de vrij gemakkelijke winst liet lopen. Laros had het moeilijk toen deze zich liet verrassen tegen de Friese kampioen Bergsma in een voor Laros zeer voordelige stelling. Het eindspel had de Fries kunnen winnen, doch toen deze op zijn beurt faalde forceerde Laros fraai remise. Met Keiler speelde Laros een gelijk op gaande partij. Een normale remise was het slot van een positiegevecht. De stand na de vierde ronde luidt: J. Bom en J. H. Ansems leiden met 6 punten; P. Roo zenburg en ir. Van Dijk 5; Keiler, Gordijn, Bergsma en De Graag 4; Beers, Laros, W. Roozenburg, Jurg, v. d. Berg 3; Hartgers 2 punten. Het krachtsverschil is minimaal en met geen mogelijkheid is te voorspellen welke speler kampioen zal worden, of welke zes spelers zich bij de bovenste „zes" zullen plaatsen. Zaterdag en Zondag aansta§nde wordt het tournooi te Utrecht voortgezet. De D.C.IJ.'ers spelen Zaterdag tegen elkaar. Maar na deze ontmoeting krijgt Laros niet zo'n zwaar pro gramma meer. Laros ontmoet de Noord hollandse meester-dammer Beers. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN 'S GRAVENHAGE, 16 Maart. Vangst- berichten van hedenmorgen van de Noord zee: SCH 2 met 15 kantjes; SCH 250 met 50 kantjes en SCH 399 met 5 kantjes. Notering verse haring 15,80—19.30 per 50 kg. Hedenmorgen geen aanvoer van verse vis. Aangevoerd van elders enkele partijen ka beljauw, kleine schelvis en schol. De gisteravond gehou den bijeenkomst van Sant- poort's Bloei mag zeker een tweede hoogtepunt ge noemd worden in de reeks van gevarieerde avonden, die deze vereniging in dit seizoen tot nu toe heeft georganiseerd. Evenals Chandu dat enkele weken geleden deed, kwamen An nie Schmidt en Simon Car miggelt - wie kent ze niet van het schaap Veronica en Kronkel - voor een uit verkochte zaal. Een vin gerwijzing voor het bestuur van Santpoort's Bloei om het toekomstige program ma in dit genre te bren gen en hierdoor tegemoet te komen aan kennelijk onder de leden levende wensen? Een enkel woord van welkom, gesproken door de heer W. van Huystee, ging aan de eerste kennis making met Simon Car miggelt vooraf. Via een aardige anec dote vond deze dra zijn gemoedelijke verteltrant, waarmee hij de aandacht wist te boeien voor zijn beschouwingen over de meest alledaagse dingen van alledag. Met fijne hu mor doorspekt, hier en daar naar satyre overhel lend, beschreef hij de mens met al zijn tekortkomin gen. In de pointes accentu eerde hij de dwaasheden, welke zijn geoefend oor en oog opgemerkt hadden. Dwaasheden, die het leven kruiden en die hij met een virtuositeit weet te belich ten. Carmiggelt heeft zich deze avond niet alleen als een geestig verteller, doch ook als de meester over het geluk der kleine dingen doen kennen. Annie Schmidt deed hierin voor hem niet on der. Haar ongebreidelde fantasie kwam in haar puntige rijmen naar voren, fijne ironie, en verbluf fende invallen maken haar werk tot een van hoog ge halte, dat echt niet uitslui tend voor de kleuters be stemd is. De combinatie met Car miggelt maakte het geheel, om met deze schrijver te spreker, tot een mooie avond voor de tijd van het jaar. 99 De voetbalvereniging „Kinheim" en de supportersvereniging „Geel Zwart", die nauw samenwerken om de belangen van club, spelers en vrienden te behartigen, hebben daartoe verschillènde aantrekke lijke plannen gesmeed. Op 24 Maart wordt in het gemeentelijk ontspanningslokaal door „Geel Zwart" de maandelijkse contactavond gehouden, die in de loop van de tijd een uitstekende naam kreeg. In gebouw „Concordia" zal op 15 Mei de jaarlijkse feestavond voor dé Kinheim- familie worden gegeven. Het Kinheim-bestuur heeft voorts plan nen om in de komende zomer voor de tweede maal een Deense reis te onderne men, waarvoor inmiddels voorbereidingen worden getroffen. Nieuws van bridgeclub UTD Donderdag kwamen vier teams van de bridgeclub in de Loodsen Sociëteit „Recht door Zee" te IJmuiden uit tegen vier teams van U.T.D. Deze keer wisten de loodsen een 5-3 zege te bevechten. Na afloop werd de vredespijp gerookt en bleef men nog een uurtje gezellig bijeen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat nie: verianeb wordt Zij. die zich met ingang van 1 April 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Duister De oud-boswachter van „Beeckestein", Cornelis Duin veld, dm thans van zijn rust geniet in een huisje aan de Rijnstraat, heeft in onze krant gelezen, hoe benauwd de vo gels vaak reageren op een zonsverduistering en hoe de hoogmogende wetenschaps mannen her en der over de aardbol trekken om na te gaan wat de vogels en het an dere gedierte des velds alle maal wel doen indien de zon op voor hen ongebruikelijke ogenblikken haar plicht ver zaakt. We hebben ook eens een to tale zonsverduistering gehad, herinnert Cornelis Duineveld zich helder; toen was hij nog boswachter. De vogels hiel den direct op met concerte ren, toen de zon het af liet weten en ze sloegen allemaal de lakens terug om naar bed te gaan, slaap of geen slaap. Zelfs de reigerkolonie, die toen in „Beeckestein" veel groter was dan in onze dagen, hield zich muisstil en dat wil wat zeggen voor druktemakers als reigers. Verder herinnert Cor nelis zich nog, hoe vreemd het was, overdag in een scheme rig bos te lopen. Bedankt voor de kleine herinnering, bos wachter! Onrecht Er is onrecht geschied aan meneer L. v. d. Hoek uit de Rambonnetlaan, die blijkens mijn verhaal van Zaterdag een clandestiene berijder van een bevriende fiets achter de vod den trok en het genoegen smaakte deze berijder nog te achterhalen ook. Want in deze bescheiden kolommen werd geboekstaafd, dat de fiets van een winkelmeisje was. Laat het nu zomaar een fiets van zomaar een winkelend meisje geweest zijn, die door de nij vere Rambonnetter achter volgd werd. Toevallig wel van een nichtje, maar de jonge man, die er op weg spurtte overigens met de beste bedoe lingen, want hij moest een ver geetachtige klant een pakje achterna brengen was dus echt wel een beetje in over moedige overtreding door „zo maar" een tweewieler mee te grissen. Nu schrijft meneer v. d. Hoek mij verbolgen, dat ik de zaken en personen be lachelijk heb gemaakt. Maar menéér zulks zij altoos verre van mij. Ge moogt nim mer hetzelve verwachten, want deze verzamelde klei nigheden aan de voet van de ernstige pagina zijn slechts bedoeld om het toch al zo in gewikkelde en moeizame leven een zilveren randje te ver schaffen. Er ligt een heel eind tussen de zachte, koesterende ironie van de glimlach en het belachelijke. Een heel eind. Gelukkig, dat al die anderen het wel zo voelen. Ver trouwt je Om met onze onvolprezen radioreporters te spreken; „over naar Australië". Dat staat zo goed. Niemand weet, wat het precies beduidt, maar toch: „over" naar alle hoeken van de provincie en de we reld. In het keine Kurnell, bij Sydney woont een IJmuidense, die vroeger haar dagen sleet in de Bakkerstraat: mevrouw A. Groen- Van Brederode. En daar woont ook Maartje van Brederode uit de Schoolstraat in IJmuiden die haar leven en geluk verbond aan dat van Govert Veth uit Sliedrecht. Ze zouden na rijp beraad de hu welijksboot gaan bemannen, maar toen de omliggende Australiërs dit vernamen, Is het een groots feest geworden ter ere van die twee hogelijk gewaardeerde Nederlanders. In de Memorial Church van Kurnell werd dat huwelijk solemneel ingezegend (de bruid was ondanks alles in het wit, fluistert men) en vriendelijke handen hadden het kleine Godshuis getooid met ook al wit en veel bloe men. De vader van de bruid (nog gefeliciteerd!) woont in onze Rijnstraat en kon er dus niet bij zijn, maar nu weet hij, dat zijn dochter en haar jonge gade in wijde Australische kring gewaardeerd worden als Hollanders-met-pit. Sneeuw in Maart Een geacht bewoner van de heuvelloze Heuvelwijk, die dezer avonden met een detec tiveroman te kooi toog en om de spanningen de baas te blij ven er een sigaretje bij smoor de, is te langen leste in de dommel gesukkeld. De sigaret kwam volgens de bekende regelen der zwaarte kracht dichtbij de matras te recht en brandde daar eerst een vrolijk, rond gaatje in. Dat beviel zo best, dat ons peukje overmoedig werd en vermake lijke rookwolkjes uit de kapok vulling toverde. Gelukkig was onze Heuvel- wijker in het bezit van een op lettende moeder, die hem bij het voortschijden van het on heil luidkeels waarschuwde, dat hij in brand stond. Reso luut heeft hij daarop, klaar wakker zijnde, de smeulende legerstede op de nek genomen en uit het raam geworpen. In de tuin werden de blussings- werkzaamheden met kracht, moed, beleid en trouw ter hand genomen, maar het peukje vond het nu net aardig worden en wist van geen op houden, daar tussen de witte vlokken. Dies schudde de lezer wanhopig de matras leeg boven een kuil, maar hij rekende niet op de straffe wind, die wij in IJmuiden meestentijds de onze kunnen noemen en die wind zag al nèt zoveel jolijt in de kapok als het peukje en ging er spontaan wintertje mee spe len. Gesnééuwd dat het heeft in Heuvelwijk, mensen een dik pak. En de buren de volgende morgen verontrust kijken naar al die donzige dingetjes op hun domein. In de schoonmaak en zo. We zullen de woorden hier over gebezigd de woorden maar laten, maar het lezen en roken in kapokken bedden moet nu maar eens uit zijn, op straffe van het tellen van het aantal vezeltjes in een matras- vol. Basta. LAMPENIER Voor de leden van het Katholiek Vrou wencentrum te Beverwijk zal de heer J. Stolpers uit Leiden Donderdag 18 Maart in het K.S.A.-gebouw spreken over „Jeugd en opvoeding, vroeger en nu". Vogelliefhebbers vergaderen De volière-vereniging „Vogelvreugd" te Beverwijk houdt Donderdag 18 Maart in hotel „Parkzicht" haar jaarvergadering. Jaarvergadering Reddingsbrigade De jaarvergadering van de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade is vastgesteld op Dinsdag 30 Maart in hotel „De Tuinberg". De agenda vermeldt onder meer een be stuursverkiezing: aftredend en herkies baar zijn de heren Ph. van Gooi en H. v. d. Wel. „Strandmeeuwen" schudden de kaart De voorrtaamste uitslagen van de deze week gehouden onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" zijn: 1. J. Paap 4657 pnt.; 2. B. Groosjohan 4626 pnt.; 3. Mevrouw De Reus 4587 pnt.; 4. Mevrouw Sevsener 4575 pnt.; 5. J. Aardenburg 4537 pnt. De afdeling Beverwijk van de R.K. bond van markt-, straat- en rivierhandel houdt Donderdag 18 Maart in café ,Scheijwijk" haar jaarvergadering. Naast de gebruikelijke verslagen ver meldt de agenda de bespreking van di verse problemen als de markt te IJmui den, bescherming van de straathandel en de luilakmarkt. D. de Ruiter, lid van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" heeft deel genomen aan een wegwedstrijd in België. Dit was een rit die begon en eindigde in Gent over een afstand van 128 km. De Beverwijker boekte een prachtige prestatie door in het grote peloton als veer tigste te eindigen. Dat deze wedstrijd een monsterrit was, blijkt wel uit het feit dat van de driehonderd deelnemende renners slechts vijftig de eindstreep haalden. Als bijzonderheid vermelden wij, dat De Ruiter de rit van Beverwijk naar Gent en terug eveneens op de fiets gemaakt heeft. Deken B. G. Hosman van Beverwijk heeft Dinsdagmorgen het nieuwe R.K. kerkhof te Heemskerk plechtig ingezegend. Dinsdag 16 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Cocle van Algiers, Bos koop van Antwerpen. Wormo van Stock holm. Heimkehr van Lübeck, Brandaris van Londen, Enisei van Claypeda, Bennekom van Hamberg, Brouwersgracht van Delfzijl, Twee Gebroeders van Antwerpen, Meteoor van Milfordhaven, Erhalin van Huil. Vertrokken zijn: Gordias naar Rotterdam, Möwe naar Gent, Pechelbronn naar Tuap se; Frosten naar Londen; Bomre naar Gra- vesund; Belgian Coast naar M'bro; Reine Astrid naar Rotterdam; Eurybates naar Hamburg; Dotterel naar Rotterdam; Alouette naar Londen; Jans naar Londen; Heriot naar Leith; Amstelstroom naar Huil; Eletz naar Antwerpen; Ad S naar Antwer pen; Grebbestroom naar Londen. f

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7