Eerste Kamer besprak kwestie der verdwenen Joodse kinderen Abdijsiroop 8? 5S0C Vietminh geeft bloedige acte de présence bij Dien Bien Phoe WRIGLEY TT Utrechtse voorjaarsbeurs in teken van de industrialisatie Meer differentiatie in het ambachtsonderwijs gewenst Wettelijke regeling bepleit ter oplossing van het vluchtelingenprobleem Benauwde hoest Bijstempeling Philipsaandelen Met het oog op Genève Tweeduizend ton kaas naar Rusland Onschuld mr. Rohling staat vast Naar vrü kapitaalver keer in Benelux Over verhoging geen inkomsten belasting verschuldigd Bankbiljettcncirculatie gedaald Ingenieus Fransen hopen bestormd bastion te behouden h vm Pleidooi voor afzonderlijke afdelingen en scholen voor meer en minder begaafden Kerkelijk Nieuws Beschikking van het Hof Amerikaanse filmindustrie handhaaft productiecode WOENSDAG 17 MAAKT 1 95 C JT (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de begroting van Justitie gaf mr. Witteman (KVP) aan leiding te gewagen van overdreven voort varendheid van de bewindsman. Dit merkte hij niet op bij wijze van verwijt, maar als vriendelijke waarschuwing. Overigens maakte dezelfde spreker er juist een grief van hetgeen m r. K o 1 f f (C.H.) eveneens deed dat het maar niet opschiet met het wetsontwerp tot het tegen gaan van lichtvaardige echtscheidingen. Een zaak die sprekers fractie hoog lag was, dat de minister zo de nadruk legt op com plicaties, die zich bij uitbreiding van de voorwaardelijke invrijheidstelling zouden kunnen voordoen. Ook inzake het beleid ten aanzien van de politieke delinquenten gaf mr. Witteman aanleiding een zekere beducht heid te opperen, dat deze groep in plaats van op dezelfde voet met gewone misdadi gers behandeld te worden, daarbij nog ten achter zou komen te staan. „Ik weet best dat deze minister niet hard en koud is, maar hij moet ook de schijn vermijden," zei mr. Witteman. Mr. Kolff gaf later te kennen, dat men zich wat het gratiebeleid ten aanzien van. politieke delinquenten betreft voor senti- mentsoverwegingen moet hoeden. De meeste politieke delinquenten, die nog hun straf ondergaan, zijn niets anders dan ge wone misdadigers geweest, die zeer veel, dikwijls onherstelbaar leed hadden berok kend en bij wie enig begrip voor wat zij misdeden veelal onvoldoende aanwezig is. Voor een generaal pardon is dus geen plaats. Mr. Kolff, die zich voorts nog bezig hield met de opleiding van de jurist en met de vraagstukken omtrent de rechterlijke macht, was ingenomen met de opzet om de herziening van het Burgerlijk Wetboek energiek door te zetten. Hij bepleitte wel enig zachter optreden jegens binnen be trekkelijk korte tijd voorwaardelijk in vrij heid te stellen politieke delinquenten. Ten slotte uitte mr. Kolff de wenselijkheid, uiterst waakzaam te zijn tegenover de Nationaal Europese Sociale Beweging. De verdwenen Joodse pleegkinderen Terugkerend tot het betoog van mr. Wit teman dient te worden vermeld, dat deze woordvoerder van de K.V.P. zich bezig hield met het zeer actuele probleem van de twee aan de voogdij onttrokken Joodse kinderen, van wie er thans één in een klooster in België is teruggevonden. Hij noemde dit efen tragische aangelegen heid. De uitdrukking „kinderroof" vond hij overdreven, zo niet ongepast. Sprekende over de aan de R.K. kerk toegeschreven verantwoordelijkheid in deze, betoogde hij, dat men kerk en geweten niet met elkaar mag verwarren. Het is de taak van de kerk de gewetens voor te lichten aan de hand van de leer. Met de kerkelijke leer is het zeker niet in overeenstemming, in een ge val als het onderhavige de kinderen niet af te geven. Maar tenslotte, aldus de conclusie waartoe deze senator kwam, staat de kerk er buiten, want de vraag of in het concrete geval gewetensplicht noopt de kinderen af te geven is geen vraag voor de Kerkelijke overheid, doch voor de gelovigen zelf, voor wie het geweten de laatste norm van han delen is. Mr. DeVosvanSteenwijk (VVD) kon hetgeen er gebeurd was, ondanks het betoog van mr. Witteman, niet anders noe men dan kinderroof. Het laten onderduiken van de kinderen zou volgens deze senator zender medewerking van bepaalde Katho lieke geestelijken niet mogelijk zijn ge weest. De door de bisschop-coadjutor aan genomen houding kon worden uitgelegd als het verlenen van steun aan degenen die de kinderen verborgen hielden. Het zou juister ADVERTENTIE zijn geweest als de geestelijkheid duidelijk had gezegd dat de kinderen naar de door een rechterlijke beslissing aangewezen voogdij terug moesten. Het gebeurde viel te betreuren, vooral ook omdat de verhoudingen tussen de kerk genootschappen er door kunnen lijden. Aan het slot van zijn betoog verzocht mr. De Vos van Steenwijk maatregelen te treffen om een veilig bestaan voor de kinderen te waarborgen en een strafvervolging te doen instellen tegen degenen, die de „kinderroof" hebben bewerkstelligd en mogelijk gemaakt. In een geestig betoog hield prof. Die penhorst (A.R.) een vurig pleidooi voor handhaving van het onderwijs in het Ro meins recht en van het oud-vaderlands recht bij de juridische opleiding. Minister Donker, zo zei hij, kijkt in zijn theorieën omtrent dat onderwerp te veel naar de maarschappij en verliest uit het oog, dat de universiteit aan haar voedsterlingen de grondslagen van het recht moet bijbrengen om hen in staat te stellen zelfstandig juri disch werk te doen. „De universiteit is een Alma Mater en geen wetenschappelijke broedmachine," aldus prof. Diepenhorst. Verbetering in de opbouw van de rech terlijke macht, gelijk minister Donker voor staat, had de instemming van prof. Diepen horst, die voorts een pleidooi hield voor menselijke behandeling van politieke vluchtelingen en voor een wettelijke rege ling ter oplossing van dit probleem. Na een reeks zeer critische opmerkingen over het beleid inzake het gevangeniswezen, drong prof. Diepenhorst er met klem op aan bij het gratiebeleid toch meer oog te hebben voor de individuele gevallen en zich te hoeden voor het .over één kam scheren van alle politieke delinquenten. Ook prof. Beaufor' (KVP) brak een lans voor de hier te lande asyl zoekende vluchtelingen. De heer R e ij e r s (C.H.) noemde het onjuist als justitie-ambtenaren zich te veel mengen in politiezaken; als voorbeeld van een dergelijke zijns inziens onjuiste be moeiing noemde hij het feit, dat destijds de directeur van een kalkzandsteenfabriek ge- Als andere middelen gefaald ,ÖOC hebben, Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan jót 's werelds beste hoestsiroop Commissarissen en raad van bestuur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eind hoven hebben besloten de jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen uit de agioreserve het nominale bedrag van de gewone en cumulatief pre ferente aandelen te verhogen van 750 op 1000 gulden per aandeel. Volgens mede deling van het ministerie van Financiën is door aandeelhouders over deze verhoging geen inkomstenbelasting verschuldigd. Tevens zal aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld voor het boekjaar 1953 het dividend pp de cumulatief preferente aan delen vast te stellen op 7.6 pet (v.j. 7.2) en dat op de gewone aandelen op 14 pet. (v.j. 12). Aangezien over dit boekjaar reeds een interim dividend van 6 pet op de prefe rente en de gewone aandelen betaalbaar werd gesteld, zal het slotdividend 1.6 pet op de preferente aandelen en 8 pet. op de gewone aandelen bedragen. De raad van beheer der N.V. Gemeen schappelijk Bezit van Aandelen Philips heeft besloten aan de aandeelhouders ge- lij'-» voorstellen te doen. Het dividend van 14 percent voor de ge wone aandelen en van 7,6 percent voor de cumulatief preferente aandelen zal worden uitgekeerd over f 750 nominaal, dus niet over het tot f 1000 te verhogen nominale bedrag der aandelen. Het dividend-voorstel heeft namelijk betrekking op het afgelopen boekjaar, in wélk jaar de nominale waarde der aandelen nog f 750 bedroeg. arresteerd was door een justitie-ambtenaar. Wat de kwestie van de Joodse pleegkin deren betreft, zei de heer Reijers, dat „kin derroof" een te sterk woord was. De rech terlijke beslissing moet worden geëerbie digd. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat het R.K. gezag het vonnis wenst te respecteren. De C.H.-afgevaardigde sprak als zijn mening uit, dat de hulp om de kin deren te doen onderduiken meer uit men selijke, dan uit kerkelijke overwegingen was verleend. Mr. Cammelbeeck (P. v. d. A.) was minister Donker bijzonder dankbaar voor zijn trouwens al in de praktijk toegepaste stelling, dat er in de rechterlijke macht geen onderscheid moet worden gemaakt tussen zogenaamde Katholieke en niet- Katholieke vacatures. Deze senator ver klaarde, dat zijn fractie het eens is met het gratiebeleid van de minister, maar hij be treurde het, dat mep voorlopig verstoken blijft van rechtsregels ten opzichte van hier te lande asyl zoekende vluchtelingen en men nog aan verouderde voorschriften vasthoudt, waardoor de vluchtelingen op bedenkelijke wijze, wat de aan hen ge stelde eisen aangaat, met vreemdelingen over één kam worden geschoren. Er dient een wettelijke regeling te komen, want er mag niet gewacht worden op de bekrach tiging van de te Genève op 28 Juli 1951 tot stand gekomen conventie. Ons vreemdelin genrecht is volledig in strijd met de geest van dat verdrag, zei mr. Cammelbeeck. Volgens de heer Geugjes (CPN) was het nu wel duidelijk geworden, dat Katho lieke instanties hebben meegewerkt aan het verborgen houden van de Joodse kinderen. „De minister behoort duidelijk te maken, dat de geestelijkheid te ver is gegaan en het Nederlandse volk voor deze Spaanse methoden bewaard wil worden," zei deze communistische senator, die het voorts niet eens was met de afwachtende houding van de regering inzake de niet-uitlevering door West-Duitsland van de destijds uit de Bredase gevangenis ontvluchte oorlogsmis dadigers. Toen de heer Geugjes zich met het vraagstuk van de tandtechnici bezig hield, merkte hij op, dat hij thans twee vliegen in één klap kon slaan, doordat niet alleen minister Donker achter de regerings tafel zat, maar eveneens zijn ambtgenoot van Sociale Zaken. Deze was reeds ver schenen, omdat later op de avond nog het i debat over zijn begroting begon. De weekstaat van de Nederlandsche Bank geeft een verdere inkrimping van de bankbiljettcncirculatie te zien. Deze be draagt thans 3201 millioen tegen de vorige week 3242 millioen. De netto-deviezenreserve is met circa 4 millioen verminderd tot 1482 millioen, I)e goudvoorraad bleef onveranderd op 2923,7 millioen, zodat goud en deviezen tezamen thans belopen 4406 millioen. (Van onze correspondent in Parijs) Alle correspondenten ter plaatse zijn het er wel over eens, dat in Dien Bien Phoe, in het centrum van Indochina, de Fransen en hun verbonden troepen sedert enkele dagen nu bezig zijn verreweg de zwaarste veldslag tegen de rebel Ho Chi Minh te voeren, een veldslag,die door de Vietminh- generaal Giap gelanceerd werd, hem ruim duizend man per dag moet kosten en welke zowel uit militair als uit politiek oogpunt in zekere zin beslissend voor de oorlog kan worden aangemerkt. Tot dusver hebben de rebellen hun kracht voornamelijk gezocht en gevonden in de guerilla-strüd, die tot gevolg heeft gehad dat zij zich op vele plaatsen ver achter de Franse linies hebben weten te nestelen en vrijwel het gehele land in een voortdurende staat van onrust werd ge bracht. Voor een klassieke velds'ag zijn de troepen van Ho Chi Minh echter bijna altijd teruggedeinsd en uit het feit dat zij nu zo'n beproeving tegen de Fransen, die over moderner materiaal beschikken, wél hebben aangedurfd, volgt dat zij de laat ste weken uit China enorme versterkingen moeten hebben ontvangen. De Fransen verkeren numeriek zeker in de minderheid, maar als verdedigende partij zijn, als gewoonlijk, hun verliezen niet zo zwaar als van de aanvallers. Niettemin is er al tweemaal een wapen stilstand van enkele uren gesloten moeten worden om beide partijen in staat te stel len hun duizenden doden te bergen. Alle transportmiddelen zijn door de Fransen gerequireerd en via een luchtbrug wordt met parachutes regelmatig de aan voer van proviand en munitie naar het Franse bastion verzekerd. Volgens officiële militaire woordvoerders hepen de Fransen hun positie in Dien Bi»n Phoe. waarvan na drie dagen lijf aan lijf gevechten, de vijand nu nog maar 800 meter verwijderd is, toch te kumnen hou den. Politieke overwegingen Het is wel zeker dat het vooral politieke overwegingen zijn geweest, die Ho Chi Minh er toe hebben gebracht deze moor dende slag to leveren. De leider van de Vietmir.h-rebcllen is bevreesd., dat hij op de conferentie van Genève die intuesen on Amerikaans verzoek vermoede:1.ijk zal worden uitgesteld het kind van de reke ning z;l5 Korden, de rekening van een transactie, die tussen Washington, Parijs, Peking en Moskou zou kunnen wórden ge sloten. De hele Franse diplomatie is er sedert de conferentie in Berlijn nu op ge richt van Mao Tse Toeng gedaan te krij gen dat hij Ho Chi Minh laat va-Ken om zo zijn militaire aanvoer af te snijden. Een Ho Chi Minh zonder steun van Pe king menen de Fransen spoedig onder de knie te kunnen krijgen. Het is zeer twijfelachtig of deze Franse opzet, waarbij Washington in de vorm van een erkenning van en economische hulp aan Peking de tegenprestatie zou moeten leveren, veel kans op slagen heeft. Men-dès France heeft deze zienswijze vorige week in de Kamer als een Illusie aan de kaak gesteld en velen zijn het in dat opzicht met hem eens. Maar in elk geval worden die kansen van zo'n overeenkomst blijk baar door Ho Chi Minh toch wel zo rede lijk geacht, dat hij de enorme prijs voor deze veldslag heeft willen betalen om zo zijn eigen kracht te kun-nen demonstreren en met het oog op Genève bij voorbaat al een bloedige acte de presence te geven. Het in- en Verkoopbureau voor Zuivel heeft met de Russische autoriteiten een contract afgesloten voor de levering van tweeduizend ton Goudse en Edammer kaas. De levering zal in April geschieden. De kaas zal van Rotterdam of Amsterdam naar Rusland worden verschept. Het In- en Verkoopbureau voor Zuivel is een regeringsbureau dat resorteert on der het ministerie van Lanülbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De taak van dit bureau is zuivelproducten, wellke die bodemprijs niet opbrengen, uit de markt te nemen en hiervoor afzetmogelijkheden te zoeken. Na een demonstratie van woedende Moslems, die protesteerden tegen beledigingen de Islam en de profeet Mohammed aangedaan, marcheerde dezer dagen een stoet van duizenden vrouwen in klederdracht naar de residentie van vice-president Mohammed Hatta en het Parlementsgebouw te Djakarta. In de stoet werden span doeken meegedragen, die onder meer te lezen gaven: Terug naar de Koran". PARIJS (United Press). Een inge nieur, die met vacantie ging, wilde zijn huis niet onbewaakt achter laten. Hij construeerde een ingenieuze val, waar bij een pistool afging wanneer inbrekers zouden trachten zijn huis binnen te komen. Zich koesterend in de stralen van een warme zon aan de Cóte d'Azur, kon hij echter niet vermoeden, dat een waterleidingpijp in zijn flat zou bevrie zen en springen. Een loodgieter, wiens hulp was ingeroepen door een wan hopige benedenbuur, vroeg op zijn beurt weer assistentie van de politie, die een slotenmaker liet aanrukken. Toen de deur openging bukten zij zich echter onmiddellijk, want van de bovengelegen verdieping stroomde het water op hen neer. Toen zij sprongen floten er een paar kogels over hun hoofden. De politie deelde mede. dat zij de ingenieur eerst rustig van zijn vacantie wilde laten ge nieten. Bij zijn terugkomst zal hij zich echter moeten verantwoorden. ADVERTENTIE Bliji optimist helpt U over alle narigheid heen Behoud Uw „raJ#nd humeur wond. De toenemende industrialisatie in Ne derland vindt haar weerspiegeling in de komende jaarbeurs, die van 30 Maart tot en met 8 April in Utrecht wordt gehouden. Machines, apparaten en werktuigen voor industriële doeleinden, alsmede benodigd heden voor de inrichting van fabrieken en bear ij ven zullen in gToter omvamg aan wezig zijn dan bij vorige beurzen reeds het geval was. Het accent bij de 62ste jaar beurs zal dan ook voornamelijk liggen op het technische gedeelte aan de Croeselaan. In de Bernardhal zal de Nederlandse electrotechnische industrie Ln een zeer representatieve groep, die een oppervlakte van 2050 vierkante meter beslaat (1300 vierkante meter verletten voorjaar), mo toren, generatoren, electromagneten, ge- iijkrichters, accumulatoren, aggregaten en andere electrische apparaten tonen. Een andere indrukwekkende groep is die Het vreemde model vliegtuig dat hier op het vliegveld bij Washington op zijn staart staat met de piloot in de cockpit is de nieuwste vondst van Lockheed, de K.F.V. 1, die verticaal opstijgt en landt. Het toestel werd gebouwd voor de Marine van de Verenigde Staten en heeft geen startbaan nodig. Het wordt aangedreven door turbine-motoren van tezamen 5500 pk. en dat is op het ogenblik alles wat erover bekend is. Spoedig zullen echter nadere bijzonderheden worden vrijgegeven. Volgens hetzelfde principe wordt op het ogenblik een dergelijk toestel gebouwd door dq Consolidated Vultee-fabrieken. De Vereniging van Directies van Nijver heidsscholen heeft in Utrecht een vergade ring gehouden, waarop enige inspecteurs van het nijverheidsonderwijs en een zeven tigtal directeuren van technische scholen en uitgebreid technische scholen aanwezig was om zich uit te spreken over de meest gewenste structuuf van de lagere techni sche scholen en de aansluiting op het uit gebreid en middelbaar technisch onderwijs. De voorzitter, de heer J. H. L. van Kim- menaede uit Nijmegen, betoogde dat voor de lagere technische scholen een splitsing in een a- en een b-opleiding gewenst is met liet oog op de verschillen in aanleg en intelligentie der leerlingen. Waar dit niet mogelijk is zou een oplossing gevonden kunnen worden door de daarvoor geschikte leerlingen een avondopleiding voorberei dend middelbaar technisch onderwijs te laten volgen. De leerplannen van de lagere technische school en de uitgebreid technische school dienden voorts zodanig te zijn, dat onmid dellijke aansluiting aan het uitgebreid technisch onderwijs mogelijk is. Voorbereidend jaar gewenst Na de inleiding volgde een uitvoerige discussie, waarbij bleek dat men vrij alge meen de mening van de voorzitter kon onderschrijven. De vergadering conclu deerde dat het zeer gewenst zou zijn de leerlingen vóór hun toelating tot het eerste leerjaar der technische scholen een voor bereidend cursusjaar te doen volgen,waar in de nadruk wordt gelegd op algemene vorming, doch ook een aantal lessen wor den gewijd aan handenarbeid. Dit voorbe reidend leerjaar behoort aan de technische scholen verbonden te zijn. Men achtte het voorts noodzakelijk, de duur vao de vak opleiding aan de technische scholen in het algemeen op drie jaar te stellen. Het eerste leerjaar zou ten dele moeten worden door- gcb»acht in een zogenaamde determineer- klasse, waar kan worden vastgesteld voor welke speciale ambachten de leerlingen aanleg bezitten. Na het eerste leerjaar zulien de leerlingen moeten worden ge plaatst in een afdeling voor voornamelijk practisch begaafden of in een voor de zo vel practiseh als ook theoretisch begaaf den. Speciale scholen voor de zwakke broeders De leerlingen van de tweede afdeling zullen met een toelatingsexamen tot een school voor uitgebreid technisch onderwijs moeten kunnen worden toegelaten. De zeer begaafde leerlingen van de tweede afdeling die ook avond-V.M.T. ge volgd hebben, zullen na afgelegd toela tingsexamen toegelaten kunnen worden- tot een voorschakelklasse ener M.T.S. Naast de lagere technische scholen die nen in plaatsen van enige betekenis afzon derlijke scholen te komen voor zwak- hegaafden met opleiding tot eenvoudige beroepen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Wateringen (toez.) G. Juke- ma te Middelstum. Bedankt voor Kampen (vac. H. Hiensch) A. E. Kolkert te 's-G raven moer. Bedankt voor Ede (vac. J. v. Sliedrecht) (toez.) J. v. d. Velden te De Bilt. Geref. kerken Drietal te Amsterdam-W. (vac. F. Guil- laume), ds. J. G. Aalders te Leeuwarden, A. Brouwer te Barneveld en J. F. Colen brander. Aangenomen naar Bowmanville (Onta rio) (Canada), A. W. Schaafsma te Am- sterdam-Watergraafsmeer. Beroepen te Aduard E. Jansen te Berli- kum; te Boornbergum J. Koopmans te Gasselternijveen; te Oude- en Nieuwe Bildtzijl J. A. v. d. Peppel te Hijken (Dr.). Bedankt voor Coevorden J. Wiersema te Noordwijk-Binnen. van de metaalbewerkingsmachines, welke in deze hal 1680 vierkante meter in beslag neemt. In deze afdeling bevindt zich ook een stand van de Rijksnijverheidsddenst, waar o.m. een aantal in bedrijf zijnde ge reedschapswerktuigen te zien zijn. Het eerste doel van deze stand is, de aandacht van de industrie er op te vestigen, dat in eigen land metaalbewerkingsgereedschap pen worden vervaardigd die voor het bui tenlandse product niet behoeven onder te doen. Bovendien zal men voorlichting geven over de keuze van het juiste ge reedschap, het doelmatig gebruik, het onderhoud en de opberging van gereed schappen. (Jok de groep walserij- en gieterijpro ducten heeft, vergeleken met de vorige voorjaarsbeurs een grote uitbreiding on dergaan.Bedroeg de netto expositie-opper vlakte in 1953 ongeveer 1300 vierkante meter, thans is een ruimte van 1700 vier kante meter voor deze inzendingen gere serveerd. Behalve metallurgische materia len zijn hier voor het eerst ook de tot deze groep behorende producten van plastic ondergebracht. De bouwnijverheid Voor de afdeling bouwmaterialen is evenals verleden jaar een oppervlakte van 3000 vierkante meter in de Bernhardhal afgescheiden. Buiten deze hal vinden de bouwmachines een p'aats. Niet minder dan 12.000 vierkante meter is voor deze om vangrijke internationaal georiënteerde sector uitgetrokken. In de afdeling bouwmaterialen zal een honderdtal en in de groep bouwmachines een vijftigtal Nederlandse firma's expose ren. In deze twee afdelingen bevinden zich ruim tweehonderd buitenlandse inzendin gen waarvan het merendeel in de groep van machines voor het bouwbedrijf en de wegenbouw. Een nieuwe afdeling is die voor ..straat- meubilair". Licht- en spanmasten, ver- keers- en waarschuwingsborden, verkeers- lichteninstallaties, sein- en stoplichten en verkeerszuilen worden in deze groep ge toond. In de andere hallen op het Croese- laan-terrein komen machines, gereed schappen en apparaten voor de voedings- en genotmiddel en-industrie, de grafische industrie, de chemische en pharmaceuti- sche industrie en de houtbewerkingsin dustrie alsmede meetapparatuur, telefonie- en telecommunicatie-apparaten, koelinstal laties en verbrandingsmotoren. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft bij beschikking van 16 Maart mr. F. P. Th. Rohling, oud-raadshecr-commissaris van het Bijzondere Gerechtshof in de zaak- Menten, in hoger beroep buiten vervolging gesteld ten aanzien van de beschuldiging van meineed. Men zal zich herinneren dat het gerechtshof reeds op 12 Juni van het vorige jaar de beschuldiging van vals heid in geschrifte heeft terzijde gesteld. In de laatstgenomen beschikking heeft het Hof onder meer overwogen dat door het nader onderzoek de onschuld van mr. Rohling aan het hem ten laste gelegde feit overtuigend is komen vast te staan. Behoudens de mogelijkheid van cassatie is hiermede een einde gekomen aan deze zaak. In een vergadering van de afdeling Gooi van het Comité van Belgisch-Nederlands- Luxemburgse Samenwerking heeft de na tionale secretaris van dit comité, de heer E. W. P. van Dam van Isselt, gesproken over de huidige stand van zaken ten aan zien van de Benelux. Hij zeide te verwach ten, dat er nog dit jaar een geheel vrij ka pitaalverkeer tussen de Beneluxlanden zal komen. Deze bewering grondde hij op de on derhandelingen, die de ministers der drie landen onlangs hebben gevoerd. Ook de voorzitters van de Kamers der drie landen zijn twee weken geleden bijeen geweest. Toen is besloten te komen tot een inter parlementaire unie. Mr. L. G. Kortenhorst zal daarover mededelingen doen in een ver gadering van het Comité Benelux, die over twee weken in Den Haag zal worden ge houden. Ondanks de vele stemmen, die daar tegen in de V.S. zijn opgegaan zullen acht der grootste filmmaatschappijen zich vrij willig blijven houden aan de reeds lang bestaande productie code. Het zijn de volgende maatschappijen: Allied Artists Productions. Columbia Pic tures Corporation, Metro Goldwyn Mayer, Paramount Pictures. Republic Pictures, Twentieth Century Fox, Universal Pictu res en Warner Bros. „Als vervaardigers van films", aldus leest men in hun verklaring, „hebben wij een voortdurende verantwoording tegen over het publiek. Wat wij vertonen moet behoorlijk en in moreel opzicht geschikt zijn voor de gezinnen in de wereld. Wij verafschuwen elke regeringscensuur. Zul ke censuur is in strijd met onze Ameri kaanse vrijheidstraditie doch wij dienen er voor te zorgen, dat op het doek op eer lijke en getrouwe wijze het leven behan deld wordt en dat de wettelijke vrijheid, die wij de onze noemen, niet door mis bruik afdaalt tot losbandigheid. De code van de filmproductie en de code van ad verteren zijn doeltreffende middelen voor het uitvoeren van deze verantwoordelijk heid. Niets in de code heeft ooit het maken van superieur, artistiek en dramatisch amusement volgens de normen van het fatsoen verhinderd. Geen drastische ver anderingen zijn noodzakelijk om dit doel te handhaven".

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9