Eisenhower zal onmiddellijk handelen bij aanval op V.S. Bus in Israel overvallen; elf passagiers vermoord Weerbericht Ontketening v e l s e r Haarlems Dagblad Waterstofbomexplosie vier keer zo krachtig als becijferd was Geneefse conferentie gaat door op 26 April Duidelijke uitspraak van president „Als ik op Congres zou wachten, zou ik opgehangen moeten worden Regering verdenkt Jordanië van de overval; spanning sterk toegenomen Brits-Russisch voorstel over handelsuitbreiding Het woord is aan Zeshonderd maal Hirosjima Dreigbrieven voor koningin Elizabeth Papegaai Eisenhower steunt Stevens Hoge commissarissen benaderen Semjonov Weerrapport IslHIii 68 JAARGANG No 212 DONDERDAG 18 MAART 1954 298 JAARGANG No 60 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VANDAAG moet aangevangen worden met een herhaling van het slot van het vorige artikel, onder de titel „Macht". Dat hield in: „De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft be toogd dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten tot een gemeenschappelijk besluit zouden moeten komen aangaande Eisenhowers nieuwe militaire politiek, die grote vergeldingsaanvallen beoogt ingeval een staat of statengroep een aanvalsoorlog zou beginnen. Het is te verwachten dat dit Canadese standpunt bij de bondgenoten weerklank zal vinden. Men zou willen we ten in welke gevallen de aanleiding tot ver geldingsaanvallen in Amerika aanwezig geacht zal worden. Er rijzen nog wel be klemmender vragen." Inmiddels heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken een verklaring afgelegd, waaruit blijkt dat aan president Eisenhower ten aanzien van een eventuele vergeldingsactie enorme bevoegdheid wordt toegekend. Pas een paar weken geleden werd een voorstel van een senator, dat be oogde de bevoegdheid van de president in buitenlandse aangelegenheden door een amendement op de Grondwet te beperken, maar op het nippertje verworpen. Des te meer treft thans deze verklaring van Dul les: President Eisenhower is bevoegd, zon der noodzakelijkerwijs eerst het Congres te moeten raadplegen, een vergeldingsactie op grote schaal te gelasten indien gebied der Verenigde Staten of van hun bondge noten zou worden aangevallen. Ik ben van mening dat het Noord-Atlantische Verdrag, dat behelst dat een aanval op een van Amerika's bondgenoten zal worden be schouwd als aggressie tegen de Verenigde Staten, de president hiertoe machtigt. De te volgen gedragslijn moet worden bepaald door de ernst van de uitgevoerde aanval. In zijn toelichting heeft Foster Dulles herinnerd aan de onverhoedse aanval op de Amerikaanse vloot in Pearl Harbour, op 7 December 1941 door de Japanners ge pleegd. Die aanval geschiedde zonder voor afgaande oorlogsverklaring. Dat zou niet zijn gebeurd als het Amerika toen moge lijk was geweest, onmiddellijk met gelijke munt te betalen (zegt Foster Dulles). Later heeft hij nog eens bevestigd dat zijns in ziens bij een onverhoeds bombardement van Londen of Parijs de president dezelfde bevoegdheid tot het gelasten van vergel dingsaanvallen zou hebben als bij een aan val op New York, Detroit of Chicago. Men kan dit aantal namen van steden natuurlijk ruim vermeerderen en er die van land streken aan toevoegen: het inzicht der Amerikaanse regering, door Dulles tot uiting gebracht, betreft het grondgebied van de Verenigde Staten zelf en van al hun bondgenoten. Nu behoeven wij er niet aan te twijfe len wat een dergelijke vergeldingsactie, uitgevoerd door een met atoomwapens uit geruste luchtvloot, zou betekenen. Als pre sident Eisenhower tot ontketening van deze vergeldingsmacht besloot zou meteen de derde wereldoorlog in volle gang zijn. Men kan zeggen: die zou dan toch in eerste in stantie door de tegenpartij zijn ontketend. En het vooruitzicht van de Amerikaanse vergeldingsactie zal er de Russen wel van weerhouden, ooit zoiets te riskeren. Mis schien. De gisteren reeds gestelde vraag dient zich opnieuw aan: in welke gevallen zal aanleiding tot een vergeldingsactie in Amerika aanwezig geacht worden? Nu we ten wij daar niets van. „De te volgen ge dragslijn moet worden bepaald door de ernst van de uitgevoerde aanval", heeft Foster Dulles gezegd. Maar daar wordt niets mee gepreciseerd. Ook een grens incident, waar dan ook, kan als ernstig in zijn mogelijke gevolgen worden beschouwd, bijvoorbeeld als het met een machtscon centratie gepaard gaat. Daarmee wordt niet gezegd dat dit voor president Eisen hower (en zijn adviseurs) voldoende aan leiding zou zijn, dat dus iets dergelijks te verwachten is. Maar wel moet in het licht gesteld worden, dat volgens de uiteenzet ting van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken een geweldige be voegdheid aan éen man is toegekend. Aan éen man: de president der Verenigde Sta ten, die daarmee wellicht tevens zou moe ten beslissen of de hel van het gebruik van atoomwapens over de wereld zou worden losgelaten. Want het is mogelijk dat de ernstige aanval, die tot de vergeldingsactie zou leiden, niet met atoomwapens zou zijn uitgevoerd. Een dergelijke bevoegdheid in de han den van éen man te leggen, welke man dan ook, is ongehoord. De Canadees Lester Pearson heeft dat ongetwijfeld overwogeij toen hij verklaarde dat de Verenigde Sta ten en hun bondgenoten tot een gemeen schappelijk besluit zouden moeten komen aangaande Eisenhowers nieuwe militaire politiek. Wij wachten met belangstelling af welke de reacties in de landen der bond genoten op deze uiteenzetting van Eisen howers minister van Buitenlandse Zaken zullen zijn. En ook in de Verenigde Staten zelf, waar zoals gebleken is bijna de helft van de Senaat pas nog het standpunt heeft gehuldigd, dat de macht van de president in buitenlandse aangelegenheden moest worden beperkt. R- P- MOSKOU (Reuter) De Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Charles Bohlen, heeft Woensdag bekendgemaakt, dat het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken hem heeft geantwoord op de „sug gesties van de Westelijke „Grote Drie" over de technische regelingen voor de conferen tie over het Verre Oosten, die volgende maand te Genève zal worden gehouden. De Russische regering maakte later be kend. dat zij er mee liceft ingestemd, dat de conferentie wordt gehouden in het Volkcn- bondspalcis te Genève en dat de besprekin gen volgens afspraak op 26 April zullen beginnen. In de door Tass uitgegeven Russische ver klaring werd gezegd, dat ook communis tisch China met het Westelijke voorstel accoord gaat. Zoals gemeld verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, Dinsdag, dat de conferentie mogelijk zou worden vertraagd, omdat de Sovjet-rege ring volgens te Washington ontvangen be richten, nog niet van de Chinese commu nisten had vernomen, of zij met de plaats van samenkomst en de datum van de con ferentie instemden. 99 WASHINGTON. (Reuter/U.P.) „Een president der Verenigde Staten, die bij een onverhoedse aanval op Amerikaans gebied niet onmiddellijk zou handelen en een vergeldingsactie gelasten, ongeacht of het Congres al dan niet te bereiken zou zijn om de aanvaller de oorlog te verkla ren, zou opgehangen moeten worden", al dus verklaarde president Eisenhower Woensdag op zijn wekelijkse persconfe rentie. Hij legde deze verklaring af In verband met vragen over de nieuwe Amerikaanse militaire politiek. Verslaggevers hadden hem gevraagd of zijn verleden week afge legde verklaring inhield, dat de president der Verenigde Staten eerst een beslissing van het Congres, om een aanvallende staat de oorlog te verklaren, zou moeten af wachten, alvorens Amerikaanse militaire tegenacties te kunnen gelasten. „Gesteld dat ik in deze kamer sta en er komt een bericht binnen dat vijandelijke vliegtuigen de Verenigde Staten naderen, om ons land aan te vallen, als ik nu niets doe en afwacht tot het Congres de ont stane situatie heeft besproken, zou er dan iemand onder u zijn die mij niet voor schuldig zou houden?", aldus Eisenhower. Eisenhower voegde hieraan toe dat dit een extreem voorbeeld was, „doch het in stinct van zelfbehoud vergt in zo'n geval een onmiddellijke reactie. Een man, die wordt aangevallen, wacht niet tot de po litie hem komt ontzetten. Hij vecht voor zijn leven", aldus de president. Vervolgens werd Eisenhowers mening gevraagd over het nemen van onverwijlde" vergeldingsmaatregelen, indien er in een ander deel der wereld een plaatselijke oor log zou uitbreken. De president antwoordde: „Wij kunnen niet generaliseren. De moderne wapens zijn zo enorm verwoestend, dat de onver hoedse aanvaller een reusachtig aanvan kelijk voordeel heeft. Ook het element der verrassing is zeer vergroot door de moge lijkheid om deze wapens te gebruiken voor het snel aanrichten van verwoestingen op grote schaal". Eisenhower zeide dat het nieuwe mili taire regeringsprogramma waarop enige democratische Congresleden critiek hebben geoefend de best mogelijke aanwending van moderne wapens in een eventuele oor log waarborgt en een vermindering van de in de strijd te werpen militairen moge lijk maakt. „Er is niets revolutionnairs aan onze nieuwe militaire politiek. Zij betekent slechts, dat de Amerikaanse leiders de al gemene wereldtoestand en de verdedigings techniek voortdurend bestuderen", ver klaarde hij. „Er heerst teveel vrees onder ons vrees voor de mannen in het Kremlin, voor hetgeen deze zouden kunnen doen, voor een economische crisis, voor het ver liezen van betrekkingen en voor onver standige onderzoekers. Dit alles bij elkaar maakt de Amerikanen bijna hysterisch. Het is noodzakelijk dat wij alles in zijn juiste perspectief leren zien", aldus zei preisident Eisenhower. Eisenhower verklaarde dat er groot ver schil bestaat tussen vergelding in zelfver dediging in een toestand van onmiddel lijk gevaar en het land in een oorlog brengen zonder een verklaring door het Congres. Hij merkte op dat toen de Ame rikaanse vloot in de tweede wereldoorlog te Pearl Harbour werd aangevallen door bommenwerpers, de bemanningen van de oorlogsschepen gepoogd hebben uit zelf verdediging terug te vechten. Dit was in feite een oorlogshandeling, maar een uit zelfverdediging. Hij zeide telkens weer dat niemand voor spellen kon wat gedaan zou worden in enig speciaal geval. Maar hij onderstreepte dat het de politiek der Verenigde Staten is zich te concentreren op het afschrikken van aggressie. heldering vragen over de verklaring van de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken John Foster Dulles, dat een on verhoedse vijandelijke aanval op Londen of Parijs prompt Amerikaanse vergeldings maatregelen zou uitlokken, zo is te Parijs van de zijde van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen. In afwachting der ontvangst van de vol ledige officiële tekst der verklaring, die Dulles Dinsdag op zijn wekelijkse pers conferentie heeft afgelegd, verklaarde een woordvoerder van het ministerie reeds, dat het standpunt der Franse regering is, dat „overleg aan vergelding vooraf moet gaan". Generaal Douglas MacArthur, voorma lig opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan en later geallieerd opperbevelhebber te Tokio, zou heden als eregast op het Witte Huis een maaltijd met president Eisenhower gebrui ken. De secretaris voor perszaken van ae president, James Hagerty, heeft verslag gevers meegedeeld dat Eisenhower Mac Arthur verzocht heeft hem te komen fce- Opheldering gevraagd zoeken, doch hij weigerde iets te zeggen Frankrijk zal de Verenigde Staten op- over de reden voor deze uitnodiging. TEL AVIV (Reuter). Israels eerste mi nister en de minister van Defensie zullen zich vandaag naar de plaats begeven, waar elf Israëliërs Woensdag het slachtoffer werden van een Arabische overval op een bus, waarin zij zaten. De aanval is door de Israëlische regering „een oorlogsdaad" ge noemd. De elf Israëlische mannen, vrou wen en kinderen werden vermoord door Arabieren in khaki-uniformen, die de bus aanvielen waarin jij zich bevonden. Dit geschiedde op een heuvel in het Negeb- gebied, ongeveer 20 kilometer van de Jor daanse grens. In een radio-uitzending heeft de Israë lische regering verklaard, dat de verant woordelijkheid voor het gebeuren „volledig rust op de schouders van de regering van wier gebied deze groep moordenaars naar Israel was uitgezonden om deze weerzin wekkende daad te volvoeren." Volgens de Israëlischs regering „heeft de reeks moedwillige vijandelijkheden van Arabische staten tegen Israel een nieuw hoogtepunt bereikt met deze jongste ge welddaad." De Israëlische regeringsverkla ring zegt, dat Israel alle nodige maatrege len in haar macht zal nemen om de ver zekeren, dat het bloed van Israëlische bur gers niet ongestraft wordt vergoten. Vier overlevenden Slechts vier personen overleefden de overval, een moeder met een dochtertje, die zich dood gehouden hadden, en twee soldaten, die gewond waren. Volgens oog getuigen hadden de aanvallers een salvo op de chauffeur gelost op het moment, dat de autobus een steile helling opreed en GENèVE (Reutèr). In de bijeenkomst van de economische commissie van de UNO voor Europa hebben Engeland en de Sovjet-Unie gisteren een gemeenschappe lijk voorstel ingediend inzake uitbreiding van de handel tussen Oost en West. Het voorstel, dat Donderdag zal worden besproken, is een compromis tussen eer der door de Engelse en de Russische dele gaties ingediende voorstellen. Het houdt een verzoek in aan de secretaris-generaal van de economische commissie om in het licht van de resultaten der conferentie ever de handel tussen Oost en West, die op 20 April zal beginnen, met de regerin gen der Europese landen overleg te plegen en hen te polsen over de mogelijkheid de handelscommissie, die in vijf jaar niet heeft vergaderd, dit jaar bijeen te roepen. Gesuggereerd wordt, dat de handelscom missie, wanneer zij weer zal worden bij eengeroepen, de mogelijkheden zal onder zoeken van verwijdering van de hinder palen van economische, administratieve, of handelspolitieke aard voor de handel tus sen Oost en West, het sluiten van multi laterale handels- en betalingsovereenkom sten voor een langere periode, het bijeen- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Shakespeare: Wees gemeenzaam, nimmer grof. maar wees (Hamlet) roepen van deskundigen ter beraadslaging over handelskwesties, het bevorderen van het contact tussen de West-Europese za kenlieden en de Oost-Europese handels organisaties, ook ter bespreking van het houden van handelsbeurzen en -tentoon stellingen, en van het verspreiden van in lichtingen en statistieken over de interna tionale handel. Te Genève werd ook vernomen, dat men heeft voorgesteld een conferentie te hou den van hooggeplaatste economische rege ringsfunctionarissen van alle Europese lan den. Naar verluidt is dit voorstel een der resultaten van het bezoek, dat de secreta ris-generaal der economische commissie, Gunnar Myrdal, onlangs aan de hoofdsteden der Europese landen heeft gebracht. weinig vaart had. De chauffeur werd dode lijk geraakt en de autobus kwam voor een ravijn tot stilstand. De aanvallers, die kha- i ki-uniformen met rode riemen droegen en voorts gewapend waren met een dolk, wa ren daarop de bus binnengekomen, en had den het vuur op de passagiers geopend. De aanvallers, die voor „geïnfiltreerde" Jordaniërs worden gehouden, trokken zich na hun daad terug „In de overtuiging, dat alle inzittenden gedood waren", aldus de overlevende vrouw. De overlevenden zijn door een voertuig, dat in tegengestelde richting passeerde, meegenomen. „Zorgvuldig voorbereid" Israëliërs zijn van oordeel, dat de aan val zorgvuldig was voorbereid. De hinder laag was gelegd op 80 kilometer ten Zuid- Oosten van Beesjeba, waar de weg met enige scherpe bochten 500 meter stijgt. Hoewel in de Israëlische verklaring de Jordaanse regering niet met name wordt genoemd, is het duidelijk, dat Israel Jorda nië voor deze aanval verantwoordelijk stelt. In bepaalde kringen beschouwt men de verklaring vrijwel als een ultimatum. De Israëlische stafschef. generaal-majoor Mosje Davan, verklaarde Dinsdag, dat „het in de huidige sfeer onmogelijk is te zeggen, dat er geen oorlog zal komen". Hij onthul de. dat twee weken geleden tijdens de re geringscrisis in Syrië de Israëlische reser ve-eenheden waren opgeroepen en binnen 48 uur gereed waren om langs de Syrische grens tot actie over te gaan. Uit Amman wordt gemeld, dat de Jor daanse regering een onderzoek gelast heeft naar de berichten over het uitmoorden van een Israëlische autobus door Jordaniërs. De Jordaanse voorlichtingsdienst merkt op. dat de plaats van het incident 20 kilo meter binnen Israëlisch gebied ligt en dat de naaste Jordaanse militaire post op 50 kilometer afstand ligt. Dit. aldus de voor- j lichtingsdienst, maakt het onwaarschijnlijk, j dat de aanslag door Jordaniërs is gepleegd. W I Het eerste anti-duikboot helicopter-eskadron van de Engelse Marine, dat is samen gesteld uit in Amerika gebouwde Sikorsky S 55 toestellen, is begin deze week zijn dienst begonnen vanaf de luchtbasis der Engelse Koninklijke Marine Gosport in Hampshire. De toestellen, bekend onder de naam „Wervelwind"', zullen worden uitgerust met een speciale installatie om duikboten op te sporen. Het eskader boven de haven van Portsmouth. Bij bezoek aan Gibraltar xou xij haar leven riskeren LONDEN (Reuter). Een lid san het Britse parlement heeft een brief ontvangen waarin koningin Elizabeth met de dood wordt bedreigd „als zij in Gibraltar voet aan wal zet". •f De brief, die gericht was aan de leider van de liberale fractie in het Lagerhuis, Clement Davies, droeg een Londens post stempel. Davies zei, dat het schrijven wellicht af komstig is van een krankzinnige. Hij had de brief naar Scotland Yard gezonden, waar het stuk op vingerafdrukken zal wor den onderzocht. Naar verluidt hebben de leider van de Labour-fractie. Attlee, en andere leden van het parlement soortgelijke brieven ont vangen. Zoals bekend zijn koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh van plan op te rugreis van Australië Gibraltar aan te doen. Protesten van Spaanse zijde tegen dit be- Minister-prcsident Louis 'St. Laurent van Canada, die op het ogenblik een bezoek aan Japan brengt, werd in het Japanse Keizerlijke Paleis door de Keizer en Keizerin ontvangen. De premier werd vergezeld door zijn dochter mevrouw Madelene O'Donnell. Op de foto v.l.n.r.: mevrouw O'Donnell, kroonprins Akihito, de Keizerin, premier St. Laurent en de Keizer. LENTINI, (Sicilië) (United Press). Het gesprek van de dag in deze stad van 24.000 inwoners geldt een papegaai, die gisteren een tweejarig kind op het nippertje van de dood heeft gered. Het kind. Palma Marietta, stak een straat over juist op het moment dat een zware vrachtauto om de hoek kwam. De chauffeur merkte het meisje niet op, Maar de papegaai, die op een balkon zat, zag haar wel. Pijlsnel 'suisde het dier omlaag om vervolgens door voor het gelaat van de chauffeur te blijven fladderen en klapwieken de man tot plotseling remmen te nopen. De vracht auto kwam een halve meter voor het kind tot stilstand. Een groot aantal stedelingen verzamelde zich gisteravond op het stadsplein om de papegaai een ovatie te brengen. Ie mand heeft al het voorstel gedaan om een médaille aan de vogel uit te reiken. (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard, dat hij ver trouwen stelt in de integriteit en de eer van Robert Stevens, de minister voor het leger. Hij doelde hierbij op de controverse tussen McCarthy en Stevens. Indien hij, Eisenhower, geen vertrouwen in Stevens stelde, zou Stevens zijn huidige functie niet bekleden. Misschien zou kun nen blijken, dat Stevens enkele fouten had gemaakt, doch wat zijn integriteit en zijn eer betrof stond hij geheel achter de minister. De president zeide dit naar aanleiding van de vraag welke invloed de controverse StevensMcCarthy op het moreel van het leger zou kunnen hebben, in het bijzonder op dat van de officieren. Senator McCarthy zeide naar aanleiding van Eisenhowers opmerkingen dat het on derzoek naar zijn conflict met het leger zou uitwijzen wie, de vertegenwoordigers van het leger, of hij en de staf van zijn commis sie, de waarheid hebben gesproken. WASHINGTON (Reuter). Woensdag is te W:ashington van officiële züde mee gedeeld dat de op 1 Maart in de Stille Oceaan tot ontploffing gebrachte water stofbom een kracht heeft ontwikkeld, die gelijk staat met de energie, welke vrij komt bfj het tot ontploffing brengen van twaalf tot veertien millioen ton T.N.T. (zeer ontplofbaar middel, dat onder meer wordt gebruikt bij de vervaardiging van bommen). De ontploffing veroorzaakte een vloedgolf, die tot op een kleine drie honderd kilometer verder werd gevoeld. Van dezelfde zijde wordt meegedeeld dat Amerikaanse geleerden thans van mening zijn dat het mogelijk is waterstofwapens met een ontploffingskracht van honderd millioen ton T.N.T. te vervaardigen. De teweeg gebrachte ontploffing was zeshonderd maal zo sterk als die van de atoombom boven Hirosjima, die zestigdui zend mensen het leven kostte en die gelijk stond met de ontploffingskracht van twin tigduizend ton T.N.T. Zij was ook vijf maal zo sterk als de eerste Amerikaanse water stofbom die. naar wordt aangenomen, 1 November 1952 tot ontploffing is gebracht. De jongste waterstofbomontploffing is teweeg gebracht van een toren van onge veer vijftig meter hoogte. De ontwikkelde „paddestoelwolk" bereikte een hoogte van minstens dertig kilometer. Niet-gevaarlijke radio-actieve stofdeel tjes zijn terecht gekomen op een onbe woond eiland, dat ongeveer 530 kilometer van de ontploffingsplaats ligt. De ontploffing was drie tot vier maal krachtiger dan aan de hand van bereke ningen was verwacht. ontploffingsplaats en op een hoogte van tien kilometer vloog, snel wegvliegen om te voorkomen dat het nog onder de rand van de „paddestoel" zou komen. Carl Durham, democratisch lid van de Amerikaanse. Congrescommissie voor de I atoomkracht, verklaarde Woensdag: „de nieuwe waterstofbom is zó iets verschrik kelijks, dat het het beste is de bevolking van de gehele wereld zo nauwkeurig mo gelijk in te lichten over haar vreselijke uitwerking". BONN, (ANP) De drie Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland hebben andermaal een poging gedaan om de Rus sische bezetting te bewegen een vrijer verkeer tussen de beide helften van Duits land toe te staan. De eerste stap, die de Westelijke Hoge Commissarissen daartoe terstond na de Berlijnse conferentie had den ondernomen, is op niets uitgelopen. De Russische Hoge Commissaris, Semjonov, herhaalde in zijn antwoord het ook reeds door Molotov op de Berlijnse conferentie ingenomen standpunt, dat deze zaak tussen de beide Duitse regeringen zou moeten worden geregeld. Naar Westelijk inzicht willen de Russen daardoor een indirecte erkenning van het communistische bewind van de Sovjet-zóne bereiken. Zonder van het principiële standpunt af te stappen hebben de Westelijke Hoge Com missarissen zich in hun nieuwe nota bereid verklaard hun Russische collega een eind- weegs tegemoet te komen. Zij verklaren zich bereid om de door hen gewenste maat regelen door de Duitse deskundigen uit beide delen van het land te laten bespre ken, mits deze deskundigen niet door de Volgens „Time" moest een waarnemings- j Duitse regeringen door de Hoge Commis- vliegtuig, dat tachtig kilometer van de sarissen zouden worden aangewezen. zoek zijn door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken afgewezen. „Scotland Yard" heeft meegedeeld dat een groot aantal van dergelijke brieven is ontvangen. Minstens zeven hiervan waren gericht aan Londense dagbladen, die ze aan de politie ter hand hebben gesteld. Alle brieven zijn met de hand geschreven en ongetekend. Zij zijn in de afgelopen vijf of zes dagen ontvangen. Hun inhoud is ge lijkluidend. Hoe deze luidde wilde de poli tie niet mededelen. Bende opgerold Te Chicago is een bende onschadelijk gemaakt die in verdovende middelen han delde. Er zijn zeven arrestaties vernent. Gemeld wordt dat de overheid de laatste elf maanden voor bijna tien millioen dol lar aan verdovende middelen van de bende heeft gekocht om aan bewijsmateriaal te komen. (van hedenmorgen 7 uur) aeers- toestana Helsinki geheel bew windstil -10 Oslo mist N 1 -4 Stockholm licht bew. ZW 2 -1 Kopenhagen geheel bew WZW 4 0 Londen geheel bew. ONO 4 2 Amsterdam onbewolkt NO 6 1 Brussel mist O 2 0 Parijs geheel bew ZO 4 10 Bordeaux mist windstil 6 Grenoble regen ZW 1 7 Nice regen O 12 13 Warschau geheel bew ZZW 3 -1 Berlijn motregen windstil -0 Frankfort nevel NO 2 -2 München nevel ZZW 2 -1 Zürich mist O 2 1 Genève mist windstil 6 Locarno motregen ONO 2 7 Wenen mist windstil 2 Innsbruck onbewolkt W 4 0 Rome mist windstil 9 Neerslag laatste 24 UUI ÏC iï -r- ZS 0 0 0 0 0 0 0 0,1 8 8 1 0 0,1 0 0 0 3 0 0 0 0 KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met plaatselijk mist. Droog weer met overdrijvende wolken velden. Weinig wind. Ongeveer dezelf de middagtemperaturen. 19 Maart Zon op 6 47 uur. onder 18.50 uur. Maan op 19.16 uur. onder 6.18 uur. Maanstanden 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 Maart Hoog water: 3 26 en 15.37 uur Laag water: 11.17 en 23.39 uur. Vrijdag 19 Maart Hooe water: 356 en 16.07 uur. Laag water: 11.52 en uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1