Politieke delinquenten gelijk gesteld met gewone misdadigers Europa telt vijf millioen potentiële emigranten Agenda voor Haarlem Filmimpressie vol actie van de visserij Amerika biedt medische hulp aan getroffen Japanse vissers Grondslag van gratiebeleid: Geen speciale vluchtelingenwet Communistische steun voor vier socialisten Prof. dr. Paul Ladame: Critiek uit Eerste Kamer op mr. D. U. Stikker „Menselijke benadering van de problemen der landverhuizing hoofdzaak Vieren maar Politie probeert deel van radio- actieve vangst te achterhalen Oud-minister Götzen naar Bolivia Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? Rumoer in België Je kunt altijd op de kwaliteit vertrouwen. Door UNO aangesteld als financieel adviseur DONDERDAG 18 MAART 1954 (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft de minister van Justitie, mr. Donker, gezegd dat bij de vernieuwing van het Burgerlijk Wetboek tal van reeds jarenlang besproken onder werpen aan de orde komen, waarover men nu eindelijk dient te beslissen. Van belang is dat wij thans over iemand als prof. Meyers beschikken en ook dat dezelfde Tweede Kamer die de vraagpunten heeft behandeld, ook de tekst van het te te her ziene Burgerlijk Wetboek zal behandelen. Op de vraag van prof. Diepenhorst (A.R.) wanneer de, even wat vertraging gehad hebbende, „E.M.M.(eyers)-express" zal binnenlopen, gaf de bewindsman te kennen, dat hieromtrent nog niets met zekerheid te zeggen viel, maar dat het hem niet zou vérwonderen als er „voortreinen" zouden gaan lopen. De onzekerheid over hetgeen er met het ontwerp tot reorganisatie van de voogdij raden zal gebeuren, deed de minister wat huiverig zijn, nu eerst haast te maken met de afhandeling van het wetsvoorstel tot tegengaan van lichtvaardige echtscheiding. Met genoegen stelde de bewindsman vast, dat er in de kring van prof. Diepenhorst (A.R.) niet alleen onderling verschil van inzicht omtrent de Friese kwestie bestaat, maar eveneens met betrekking tot de nood zaak van nieuwe wetgeving. Prof. Gerbrandy staat hier afwijzend tegenover, maar zijn geestverwant in de Eerste Kamer koestert een tegenovergestel de mening. Snel recht is dringend nodig voor de rechtzoekenden, bijvoorbeeld bij processen over hetgeen in arbeidscontracten is be paald. De Kamer zou goed doen bij beoor deling van de herziening der kantonge rechtsprocedure bovenal te letten op het geen het algemeen belang vordert. Ver keerd achtte de minister het te veel het oor te luisteren te leggen bij de belanghebben den, de kantonrechters. Dringende behoefte tot wijziging van de uit 1843 daterende regeling voor het tarief voor advocaten bestaat er niet, omdat zij nogal rekbaar is. Als de Staten-Generaal het wetsontwerp inzake rechtsbijstand aan minvermogenden zou wijzigen, zoals men in advocatenkringen wil, zou de regering op den duur voor de pro deo-behandeling een te groot bedrag moeten neerleggen. Als het voorstel op te veel tegenstand van het par lement zou stuiten, zou de minister het in trekken. Dan komt er niets. „Dat is een dreigement," zei m r. W i t- t e m a n (KVP). De minister verweerde zich met te zeg gen, dat de regering toch zeker het recht bezit om aldus te handelen. Tegen het door de commissie-Pompe ont worpen voorstel reeds na afloop van een-derde van de straftijd voorwaardelijke iuvrijheidsstelling mogelijk te maken had de minister bezwaren. Al zijn voorgangers hebben met een regeling gewerkt, die de voorwaardelijk invrijheidstelling pas na twee-derde van de straftijd doet intreden. Als de Duitse grensboercn schadeloos gesteld willen worden, moeten ze niet naar onze, maar naar hun regering gaan, zei de minister. Want tenslotte is de schade ver oorzaakt door Duitsland. De verdwenen kinderen En nu de kwestie van de twee Joodse kinderen, die aan de Voogdij waren ont trokken. De minister kon niet veel aan het debat toevoegen. Over de stand van - zaken kon hij niets naders meedelen wegens de verdere opsporingswerk zaamheden. Hij bepaalde zich tot de verklaring, dat te zijner tijd beoordeeld zal worden in hoeverre en door wie in deze aangelegenheid strafbare feiten zijn gepleegd. Tot zijn grote teleurstelling had de minister geen enkel recept van de heer Geugjes (C.P.N.) gekregen, hoe opgetreden ADVERTENTIE Een of twee Rennies blussen die pijn dade lijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas Gewoon laten smelten op de tong en.... ze zijn nog smakelijk ook.... moest worden, om meer succes te hebben met verzoeken tot uitlevering van de ont vluchte gevangenen uit Breda. Er ligt een ontwerp gereed om een betere regeling te scheppen dan die van het Lon- dense Besluit dat beoogt organisaties die geacht kunnen worden een voortzetting te vormen van de N.S.B. als verboden ver enigingen te kwalificeren. Het is echter juister thans te wachten op de nog in hoog ste instantie te vellen rechterlijke beslis sing. De juridische opleiding moet een weten schappelijke opleiding zijn, afgestemd op de maatschappelijke behoefte, zei de minister, die verklaarde niet voor een volkomen af schaffing van de studie van het Romeinse recht te zijn. Hij wil dit vak echter niet een te grote plaats doen innemen. Ook vindt hij het niet juist, jonge toekomstige juris ten terstond bij het begin van hun studie in aanraking te brengen met een voor hen vreemd rechtstelsel. Minister Donker onderstreepte nog eens welk een groot goed de onafhankelijkheid der rechterlijke macht is. Practische erva ring doet men pas op ter griffie of op het parket; hierin kan de universitaire oplei ding niet voorzien. Verbetering van promo tiemogelijkheden is gewenst. Asylrecht Het aantal asyl-vragende vluchtelingen is betrekkelijk gering, verklaarde mr. Don ker vervolgens. Het is geenszins overbodig, zo is wel gebleken, dat degenen die zich aanmelden, eerst tijdelijk op de „Rozenhof' moeten vertoeven. Er wordt dan een on derzoek naar hun verleden ingesteld. Want in meer dan één geval is uitgekomen, dat iemand die in ons land een toevlucht zocht, heel veel op zijn kerfstok had. In hoeverre moet Nederland hulp verlenen aan vluch telingen, die in verschillende andere landen vertoeven of gevestigd zijn? De vorige week is juist een overkoepelen de instantie tot stand gekomen van parti culiere organisaties, welke in deze inge schakeld moeten worden. Het binnenkort ter bekrachtiging aan de Staten-Generaal over te leggen vluchtelingenverdrag van 1951 is ter dege van hetekenis. Naast dat verdrag nog een wettelijke regeling voor de vluchtelingen te maken, acht de minister niet raadzaam. Men moet er voorzichtig mee zijn, vooral omdat er in dit opzicht nog geen stabiele toestand in West-Europa be staat. De administratieve praktijk, die onder het toezicht van de Staten-Generaal valt, kan zich aan elke gewenste situatie aanpassen. Gevangenissen De ontvluchting der zeven oorlogsmis dadigers uit de gevangenis in Breda heeft daar een aantal voorzieningen nodig ge maakt om herhalingen te voorkomen. Ook uit het kamp Eygelshoven zijn gedetineer den ontvlucht. Na de gebeurtenissen in Breda heeft de Kamer zeer veel critiek laten horen. Thans kan men van een minister van Justitie niét verlangen, dat hij geen maatregelen tegen ontvluchting neemt. In beginsel behoort in Breda en Hoorn alles te geschieden op recreatie gebied dat elders ook gebeurt, althans voor zover de veiligheid het toelaat. Gratiebeleid Ten aanzien van het gratiebeleid zei de minister dat er na de bevrijding ongeveer 150.000 arrestaties en ongeveer 100.000 ver oordelingen zijn geweest. Het was begrijpe lijk dat de voorgangers van de minister hier tot beperkingen overgingen bij wijze van noodzakelijkheids- of barmhartigheids- politiek. Maar daarna moest men het geen iets te laat is gebeurd er een streep onder zetten en er rekening mee houden, dat er nu eigenlijk gewone misdadigers waren overgebleven. Het zijn er 600, van wie er 159 levenslang hebben gekregen. Onder deze 159 bevinden zich 69 ter dood veroordeelden, die gratie kregen. Er zijn 153 mannen en 6 vrouwen, die levenslang hebben. Vijf van hen zijn Duitsers, de rest bezit of bezat de Nederlandse nationaliteit. De minister gaf een sinistere opsomming van de gruwelijke misdaden waarvoor deze veroordeelden verantwoordelijk zijn. Het aantal van hun slachtoffers is niet bij benadering te schatten en ook de getallen, die op naam staan van Fischer, Lages en Aus der Funten zijn niet te schatten. Maar vast staat, dat alleen Fischer de dood van 12.000 Joden op zijn geweten heeft. En, zo voegde mr. Donker er aan toe, dit zijn minima, op enkele uitzonderingen na liggen de daden van de anderen in eenzelfde vlak. Deze 159 tot levenslang veroordeelden en de ongeveer 440 anderen vormen het residu waarover het thans gaat. Zij wor den wat het gratiebeleid aangaat gelijkelijk met gewone misdadigers behandeld. De minister rekende voor, dat men over vier jaar door de tijdelijk gestraften heen zal zijn. Pas daarna zullen de levenslang ge straften, die 12 jaar straf hebben onder gaan, in behandeling worden genomen. De minister weigerde het verzoek ver trouwelijke adviezen der commissie-Röhling over gratie ter inzage te geven. Bovendien de verantwoordelijkheid voor het gratiebe leid berust uitsluitend bij de minister van Justitie. Tenslotte nam de Kamer de be groting zonder hoofdelijke stemming aan, met aantekening van het communistisch „tegen." ADVERTENTIE SPROETEN komen vroeg in b voorjaar Koop tijdig S PP UT O L (Van onze correspondent in Brussel) De socialisten hebben in de provincies Luik en Luxemburg een overeenkomst ge sloten met de communisten. Deze stellen geen eigen lijsten en zullen hun leden op dracht géven op de socialistische candi- daten te stemmen. Als tegenprestatie eis ten de communisten dat de socialistische candidaten voor de Tweede Kamer en de Senaat zich onthouden van iedere propa ganda ten gunste van de Europese defensie gemeenschap, en dat zij zullen streven naar een aanzienlijke vermindering van de Belgische defensie-uitgaven. De liberale candidaten aan wie door de communisten in genoemde provincies het zelfde aanbod werd gedaan, weigerden be slist hierop in te gaan. Politieke waarnemers zeggen, dat de Limburgse cn Luxemburgse socialisten het accoord afsloten zonder het hoofdbestuur van hun partij hierin te kennen. Zij be schouwen de overeenkomst als een zware tactische fout, die door de Katholieke volkspartij op grote schaal zal worden ge ëxploiteerd. Nog gisterochtend schreef Spaak in de „Peuple" een fel anti-communistisch arti kel, waarin hij zeide dat de communisten pas in 1941, toen Hitier Rusland -aanviel, in het verzet gingen. Het lot van België kon hen niet schelen, en zij bleken uitste kende Sovjet-patriotten te zijn. Onbetwistbaar, aldus Spaak, hebben zij na 1941 verdiensten gehad, maar zij moe ten ons geen lessen in Belgisch patriot tisme geven. De vier socialistische candidaten, die in Limburg en Luxemburg steun zullen krij gen van de communisten, behoren tot de linkervleugel van de socialistische partij en hebben in het parlement tegen het E. V G.-verdrag gestemd. Hedenochtend openden de Katholieke kranten al een ongenadig politiek sper vuur om de socialistische „dubbelhartig heid" aan te klagen. ADVERTENTIE Die milde en toch zo karaktervolle smaak, die heerlijke geur. die altijd constante kwaliteit vind je alléén bij Roxy. En waar je Roxy ook koopt, je krijgt ze nu steeds fabrieksvers uit die F.S. packs. In het Voorlopig Verslag over de begro ting van Buitenlandse Zaken spreken zeer vele leden der Eerste Kamer er hun teleur stelling en bevreemding over uit, dat de Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker, in een aantal redevoeringen stelling had genomen tegen de integratie politiek der regering. Deze leden wijzen er op, dat zij het reeds eerder met deze poli tiek eens waren. Het ligt huns inziens niet op de weg van een zo hooggeplaatst func tionaris zo duidelijk te ageren tegen een politiek, die brede instemming geniet in de Staten-Generaal. Mr. Stikker zou, aldus de loden, de aanhangers van deze politiek, onder wie men de ministers Beijen en Luns toch wel zieker zal mogen rekenen, maar wie tot deze leden ook behoren, „fede- raslen" hebber, genoemd. Het had de leden die buiten beschouwing wensten te laten of deze uitdrukking goed Nederlands is, bevreemd, dat zij blijkbaar wél tot de woordenschat van eon van Hr. Ms. buiten gewoon en gevolmachtigde ambassadeur behoort. Zij zouden gaarne verzekering ontvangen, dat een dergelijk optreden niet meer zal voorvallen. ADVERTENTIE „Europa telt ongeveer vijf millioen po tentiële emigranten. Hun vertrek kan er toe bijdragen het verstoorde economische evenwicht van de diverse landen te her stellen. Italië heeft een bevolkings-over- schot van 3 millioen, Griekenland van 1 millioen. Zij worden gevolgd door Duits land en Oostenrijk, die na de oorlog tien duizenden verplaatste personen politieke vluchtelingen van velerlei landaard binnen hun grenzen moesten opnemen. Nederland neemt in deze reeks van emi- gratielanden de vijfde plaats in, maar de problemen zijn er minder omvangrijk en de organisatie is er uitstekend". Dit is de mening van prof. dr. Paul Ladame, hoogleraar in de geschiedenis van de intercontinentale migratie aan de Uni versiteit van Ger.ève. Als voorlichtings ambtenaar van dr. Hugh Gibson, directeur van het Intergouvernementele Comité voor Europese Migratie (ICEM), vergezelt hij i deze tijdens een bezoek aan Nederland, i waar dr. Gibson besprekingen voert met de ministers van Buitenlandse Zaken en So- ciale Zaken en met de Reregeringscom- missaris voor Emigratie. I Als eerste taak van de ICEM noemde hij: eerlijk bemiddelaar te zijn tussen de emi gratie- en immigratie-landen. Nooit mag DONDERDAG 18 MAART Zuiderkapel, Zuiderstraat: W. Hoekendijk. 8 uur. Concertgebouw: Christian Science, Ralph E. Wagers, C.S.B., 8 uur. Wilhelmina- straat 43 a: „De nieuwe weg tot Christus en de paedagogie", mr. M. Stibbe. 8.15 uur. Hotel Lion d'Or: Nederl. Handelsreizigers vereniging, filmavond, 8 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 10—17, 19—23 uur. City: „Pijlen der Kiowa s", 14 jaar. 7 cn 9.15 uur. ralace: „Ver waarloos de liefde niet", 14 jaar, 7 cn 9.15 uur. Lido: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De slag om Stalingrad". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Wat 'n nacht vannacht". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Europa '51", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „In de macht der gangsters". 18 jaar. 8 uur. Miner va: „Les casse-pieds", alle leeft., 8.15 uur. VRIJDAG 19 MAART Stadsschouwburg: Toon Hermans, oalioi, 8 uur. Concertgebouw: Noordh. Philh. Or kest, 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Filmavond, 8 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw, 1017, 1923 uur. Rembrandt: „Sangaree", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mensenjacht", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. I'alace: „Sombrero", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onsterfe lijke melodie", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Twee sukkels in Oxford", alle leeft., 2.30 uur. „Revue-girl vermoord", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zoon van d' Artagnan", 14 jaar, 2. 7 cn 9.15 uur. Roxy: „Vermist op weg naar Manilla". 14 jaar.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een circus vlucht te", 14 jaar, 8.15 uur. Bijna twee jaar heeft Herman van der Horst gewerkt aan zijn nieuwste film „Vieren maar!", die hij in opdracht van het Bedrijfschap voor Visserijproducten vervaardigde. Woensdag avond is de première in het Haagse Metropole-Tuschinsky- theater gegeven. Van der Horst is voor zijn film de zee op geweest met de trawler „Tzonne". Hij zwierf met zijn camera langs de visafslag. Hij verschoot honderden meters celluloid en hield er de beste uit over, die hij in een montage vol actie en sfeer, in een levend filmverslag over de visserij samenbracht om er de lauweren mee te oogsten, die hij verdient: de bewon dering voor een meesterlijke impressie. het comité de fout maken, slechts in aan tallen te denken. „Tien werkelijk geluk kige emigrantenfamilies", zo zegt prof. La dame vol overtuiging; „zijn ons meer waard dan honderd families, die alleen maar in de statistiek staan vermeld". Deze hoogleraar, van Nederlands-Zwit serse afkomst en van Europese allure, kent de wezenlijke betekenis van de land- verhuizing als weinigen: „Wat voor alles nodig is, dat is een menselijke benadering van het probleem". Practische steun voor emigranten Ieder jaar neemt de wereldbevolking met 26 millioen toe. Slechts een onafgebroken uitbreiding van het agrarisch arsenaal maakt het mogelijk, allen te voeden. Daar om verleent de ICEM zijn steun aan een omvangrijk programma van „land settle ments", waarbij het er om gaat, grote groepen van emigranten onderbevolkte, doch vruchtbare gebieden in gebruik te doen nemen. Als voorbeeld noemde prof. Ladame Brazilië, waar ontzaglijke uitgestrekte ge bieden op exploitatie wachten en waar, theoretisch gesproken voor millioenen emigranten bestaansmogelijkheden liggen. De „land settlements" zullen gepaard moe ten gaan met een programma van enorme investeringen. Daartoe voert de ICEM ge regeld besprekingen met de Wereldbank in New York. Maar behalve in dit brede verband helpt de ICEM ook op kleiner, nationale schaal. Zo verleent het comité steun aan Ne derlandse rijkswerkplaatsen en is het Ne derlandse emigranten behulpzaam bij het converteren van hun gelden. ICEM-missies in vele landen, vooral in Latijns-Amerika, staan onze emigranten daar gedurende de eerste drie jaar terzijde in het moeilijke proces van vestiging en aanpassing. Hoe groot ook de aantallen mensen zijn, waar mede zulk een internationale organisatie moet werken, voortdurend is het streven er op gericht de mens als individu met persoonlijke noden en behoeften te steu nen. 12.318 Nederlandse „ICEM-cmigranten" Duidelijk voorbeeld van de ICEM-activi- teit in Nederland: dank zij het comité kon den in de jaren 1952 en 1953 12.318 Ne derlandse emigranten geholpen worden, die anders zeker niet in deze jaren zouden zijn vertrokken wegens gebrek aan scheepsruimte. Het totaal aantal personen, waarmee het ICEM in die jaren bemoeiing heeft gehad, bedraagt 165.165. voor wie schepen werden gecharterd of aan wie anderszins hulp werd geboden. Voor een juiste waardering van het ver schijnsel der emigratie, zo zegt prof. La dame, is een bredere visie nodig dan die welke ingegeven wordt door het onmid dellijke nationale belang. Het is waar, dat veelal zeer goede, geschoolde krachten het oude va derland verlaten, en de Duitsers spreken zelfs van „leegbloeden". Maar voor de we reld biedt deze emigratie van honderddui zenden grote uitkomst, doordat het econo misch evenwicht in belangrijke mate wordt hersteld. Prof. Tinbergen heeft uitgerekend, dat elke vertrekkende emigrant zijn land 8000 dollar kost. Aan de welvaart van het nieuwe vaderland draagt hij bij voor eeü waarde van 100.000 dollar. Wanneer men dat vermenigvuldigt met het jaarlijks aan tal emigranten, dan komt men tot astrono mische bedragen cijfers, die de groei van het productief vermogen der ontvangende landen weergeven, cijfers ook, die spre ken van de toenemende welvaart van de wereldbevolking als geheel. In d-eze inleidende samenvatting heb ik eigenlijk alles gezegd wat men, na de eer ste maal „Vieren maar" gezien te hebben, aan voornaamste indrukken overhoudt. Want het is bijna niet doenlijk een film van weliswaar korte duur toch niet veel meer dan vijfentwintig minuten reeds tot in de finesses te bespreken als zij in zo'n kort bestek zoveel zegt en het zo goed zegt. Ik gaf haar drie loftuitingen. Ik noemde haar vol actie. Ik noemde haar ook vol sfeer. En tenslotte kenschetste ik haar ook als een filmverslag, haar daar mee eigqjilijk te kort doende, omdat zij meer is dan een reportage, meer dan een snel en hevig noteren van spoedig ver vluchtigende indrukken alleen. Van der Horst namelijk verheft zijn on derwerp boven de werkelijkheid, die het voorstelt. Hij geeft er een kracht en inner lijke spanning aan mee, die men zich pas bewust wordt op 't ogenblik dat na het dy namisch geweld van de zee rond de „Tzon ne" de jongen weer in het beeld komt, aan wiens geestesoog het avontuur van de visserij voorbijtrok. Knap gekozen dit uit gangspunt van de jongen die zo graag een keertje mee uit varen wil. Nog knapper uitgewerkt, alsof het bloed kroop waar het niet kon gaan, alsof er geen scenario be stond omdat de zee en alles wat met de visserij samenhangt bezit nam van de geest van de filmmaker, wiens film bruist als de zee zelf, dynamisch, mannelijk, bewogen. Om soms tot bezinning te komen in ogen blikken van rust een meeuw op een paaltje, vissers luisterend naar de radio, mannen op weg naar hun schip, waarbij ze de dromende jongen aan de wallekant een ferme klap op alsof ze hem willen zijn schouders geven laten voelen dat hij nog te jong is voor het zware werk en de jongen lacht, bijna verlegen. Vol van die trekjes zit het verhaal, fijne karakterise ringen van sfeer en situatie, die uit het gegeven zelf voortkomen, eruit worden ge boren. niet gemaakt. Het is een en al sfeer wat Van der Horst in zijn film weergeeft. En het zal hem moeite genoeg gekost heb ben die zo te verwerken als hij ze voelde, de sfeer op de wijze, d'ie wij van „Het schot is te boord" kennen, zo bondig en precies voldoende zeggend weer te geven. De intrige De intrige onthulde ik al. We volgen een jongen die zo graag varen wil, langs de vloot van vissersschepen in de haven van IJmuiden. We gaan met hem mee naar de visafslag, waar het gonst van leven. Tenslotte komen we met hem op de pier en daar verspringt het beeld naar een der vele IJmuidense schepen, die de zee be varen. De vangst wordt aan boord gehaald. De vangst is gering. En de vis is toch zo in overvloed aanwezig en ze smaakt zo goed. („Snap jij nou dat er nog mensen zijn die geen vis lusten", zegt een der bootslui,terwijl hij een hartige hap neemt.) Via de radio hoort de bemanning hoe het de andere vissers vergaat. Het is een Duitser die er verslag van doet. De camera laat het zien: volle netten, vissen bij duizenden. „Wij ook" zegt de be manning cn zij zet op nieuwe gronden de de netten uit, terwij! de zee in de greep van een storm dreigend op komt zetten. Op dat ogenblik keert in het beeldvlak de jongen op de pier. Het wordt gevaarlijk langer op de pier. Hij roept zijn hond en holt terug naar de wal Een voortreffelijk gegeven, door Van cler Horst terdege uitgebuit. De toneeltjes op de visafslag zijn exempels van zorgvuldig toegepaste close-ups en montage. Men vindt ze ook op de „Tzonne". Ze stuwen het rhythme op. Welbewust zoekt Van der Horst de beweging, houdt haar beter nog dan in „Het schot is te boord" in be dwang, wordt wel eens druk, maar dwingt uw aandacht ononderbroken af. Zijn grote dynamiek maakt dat de film verrassend snel uit is. Zo snel, dat ge haar te kort vindt, ja, het gevoel hebt: het begon nu pas. Maar als ge u dan achteraf reali seert wat ge gezien hebt komt ge tot de conclusie dat ge er sterk en krachtig door zijt getroffen. De beelden blijven in uw geest. Ge hebt het avontuur van de visserij met heel uw persoonlijke overgave mee geleefd. Toch zal, geloof ik, deze indruk van be perkte duur de film parten spelen. Achter af zult ge u pas goed van haar verdiensten bewust worden. Ze is van een kracht die ge niet gewend zijt. Ge kunt ook de taal der vissers niet altijd verstaan. Dat kan u irri teren. Maar verder zullen uw bedenkingen niet gaan. Want de taal der visserij spreekt ze, de taal der film hoort ge eruit op klinken. Het is een meesterwerkje, èn in beelden èn in toepassing van geluid. Deze eerste indrukken mogen u daarvan over tuigen. P. W. FRANSE TOKIO. (Reuter. (A.F.P. en U.P.). De Amerikaanse ambassadeur in Tokio, John N. Allison, heeft de Japanse regering in kennis gesteld van een aanbod der Ver enigde Staten tot medische behandeling 1 van de vissers die op 1 Maart het slacht offer zijn geworden van radio-actieve as in de buurt van Eniwetok. Allison bracht een bezoek aan het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken en bracht daarbij de deelneming van Amerika over „met betrek king tot het ongelukkige incident". Allison bood ook de medewerking van zijn land aan bij het nemen van maatregelen ter „ontsmetting" van het Japanse schip. Een woordvoerder van de ambassade vertelde dat op uitnodiging van de uni versiteit van Tokio waar de twee ernstigst gewonden worden verpleegd drie Amerikaanse en drie Japanse artsen, die verbonden zijn aan de commissie voor de slachtoffers van atoombommen, naar Tokio zullen komen om te worden geraad pleegd bij de behandeling van de gewon den. Alle 23 vissers bevinden zich in obser vatie, vijf hunner zijn in een ziekenhuis opgenomen. Van twee wordt de toestand ernstig geacht. Zij ondergaan een speciale behandeling in het ziekenhuis van de uni versiteit van Tokio, Van beide mannen is het gelaat bedekt met zweren. Men heeft hun hoofden kaalgeschoren omdat de me dische behandeling dat vereist. Een deel van hun haar was reeds uitgevallen. Een eerste onderzoek zou hebben aangetoond dat longen en milt niet aangetast zijn door radio-actieve werking. Intussen zijn leden van de openbare ge zondheidsdienst en ander meaisch perso neel met behulp van geiger-apparaten be zig de markten van het gebied tussen Zuid-Honsjoe en Hokkaido af te zoeken naar een hoeveelheid „radio-actieve" vis, afkomstig van de „Fukuryu Maru". Een deel van de vangst heeft men kunnen ach terhalen op de centrale vismarkt van Tokio, maar men vreest dat een ander deel, dat op deze markt verhandeld werd, even eens „besmet" is. De bewoners van het ha venplaatsje Yaezu, waar de „Fukuyu Ma ry" meerde verkeerden lange tijd in een zeer opgewonden toestand, nadat de be richten omtrent de „besmette' vis bekend waren geworden. De artsen hebben dag en nacht werk met het onderzoeken van per sonen, die in de afgelopen dagen vis heb ben gegeten en die zich ziek voelen na kennis genomen te hebben van de berich ten over de radio-actieve vis. Nog een De Japanse politie heeft bekend ge maakt, dat een tweede vissersboot in Ja pan is teruggekeerd, die aan de radio activiteit, veroorzaakt door een atoomont ploffing te Bikini op 1 Maart, heeft bloot gestaan. Volgens de eigenaar van het vaar tuig is de radio-activiteit op het schip slechts gering. De bemanning van 25 kop pen was ongedeerd. Ook de vangst zou niet aangetast zijn. Oud-minister L. Götzen is door de Tech nische Hulporganisatie der UNO aange steld tot financieel adviseur van de rege ring van Bolivia. Hij zal deel uitmaken van een groep deskundigen die door de UNO aan dat land ter beschikking is gesteld. De heer Götzen zal medio April voorlopig voor twee jaar naar Bolivia vertrekken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5