Silverpit-visserij Schipper Huig Groen vocht in de rampnacht niet alleen voor zichzelf Technisch beter DEM was niet opgewassen tegen enthousiast CSV Visserij varia begint met goede haringvangst Vanmorgen in de Vishal De Ruytermédaille voor moed beleid en trouw Beverwijk Castricum Heemskerk Wijk aan Zee MAANDAG 22 MAART 1954 9 Velsen Wijk aan Zee Terrasvogels EHS B everwij k-ad spirant en Duitse trazvler vol" naar Cuxhaveti terug Zzvaar reisie J7itesse '22 Nederlands verkoopkantoor voor vvalserijproducten Mutatie bij de N.S. Spannende strijd in competitie-rit van rennersclub Jaarvergadering van Humanitas Geslaagde gvmuïtvoering van DOS Moeder-overste van St. Josephhuis vierde zilveren feest Nederlaag voor Brommer in strijd om schaaktitel Damuitslagen DEM heeft wel zeer teleurgesteld door bij CSV een onverwachte naderlaag te in casseren. Het spelverloop liet geenszins blijken dat het op een Wfcker nederlaag zou uitlopen, want over het algemeen was DEM in het offensief maar diverse kansen werden om zeep gebracht. Slechts een maal slaagde De Boer er in te scoren. Dit gebeurde in het midden van de tweede helft en tot zeven minuten voor het einde kon DEM deze voorsprong behouden, maar verzuimde hem te vergroten. Dit laatste werd DEM noodlottig, want toen bij een der weinige CSV aanvallen de DEM ach terhoede even talmde, was de tegenpartij ér als de kippen bij om de stand in even wicht te brengen (één-één). Nog zag DEM het gevaar niet in, maar drie minuten voor het einde yolgde weer zo'n gevaarlijke Castricumse aanval waaruit Cnossen de stand op twee-één bracht. Velsen heeft een flink deel van zijn kampioenskansen verspeeld door-bij Rip- perda in Haarlem te verliezen. Hoewel Velsen lang niet slecht speelde en de over winning misschien toch wel verdiend zou hebben, komt de Haarlemse club een woord van lof toe voor de wijze waarop zij Velsen partij heeft gegeven. Vooral doelman De Nijs speelde goed en aan hem heeft Velsen vooral de nederlaag te dan ken. De talrijke Velser aanvallen werden regelmatig afgestopt door de goed in vorm zijnde Tigeloven en Van der Linden. Jan Bakkum had weinig tegen de Ripperda- spil in te brengen en de vele goede schoten werden een prooi voor doelman De Nijs. Zonder doelpunten verstreek de eerste helft en ook in de tweede helft slaagde Velsen er maar niet in de veldmeerder- heid m doelpunten tot uitdrukking te breng/en. Na 25 minuten kon de Kruyf van Ripperda een ver, hard schot lossen, het geen de Velser doelman te machtig bleek en,dit ene doelpunt gaf de beslissing. Een puntloos gelijkspel was het resul taat van een vrij matige wedstrijd tussen SDW en Wijk aan Zee. De thuisclub pro- beerdë enkele jongere spelers en het meer geroutineerde Wijk aan Zee zag geen kans de veldmeerderheid in doelpunten tot uiting te brengen. Vooral voor rust kregen de bezoekers enkele goede scoringskansen maar deze werden alle verknoeid. Zo bleef het tot rust dubbel blank en ook in de tweede helft werd er niet gescoord. Het spel van Wijk aan Zee was niet slecht, maar aan de afwerking der aan vallen mankeerde het een en ander. De SDW-achterhoede kon zich dan ook, zij het soms met grote moeite staande houden en wat Wijk aan Zee ook probeerde, het lukte niet en toen het laatste fluitsignaal klonk, was men nog even ver als bij het begin. Na een wedstrijd, waarin het spel vooral in de tweede helft niet op een hoog peil stond, hebben Kinheim en Terras vogels de punten gedeeld. Over het geheel was de thuisclub in het veld wel het sterkst, doch de schotvaardig heid van de voorhoedespelers liet nog al eens te wensen over, bovendien maakten de keepers Akkerman Sr. en Van Dijk een betrouwbare indruk. Uit een voorzet van Timmer passeerde Van Vuuren met een kopbal Van Dijk on houdbaar, maar toen kort voor de rust Akkerman Jr. en Disselköter beiden tegen de bal trapten met het gevolg, dat deze voor het Terrasvogels-doel bleef liggen, nam Bleeker zijn kans waar. Rust één-één. In de tweede helft domineerden beide verdedigingen opvallend sterk. Over het geheel werd er dermate slordig geplaatst, dat de meeste ballen een prooi der tegen partij werden. Gescoord werd er dan ook niet meer en zo werd de ruststand tevens de eindstand (één-één). Beverwijk won van EHS met één-nul en deze kleine overwinning leverde de rood- witten een niet onbelangrijk voordeel op, daar zij nu op de eerste plaats staan. Het werd een spannende wedstrijd, waarbij EHS het stugge verdedigende spel ver toonde. Na vijftien minuten spelen werd een der Beverwijk-spelers te hard van de bal afgezet, hetgeen een strafschop op leverde, die Springer inschoot (0-1). In de tweede helft kreeg men eenzelfde spelbeeld te zien. Het was jammer, dat Marx met een zware hoofdwond het veld moest verlaten. Tien minuten vóór tijd stopte doelman Raap op meesterlijke wijze een strafschop. VVB helft van de zijde der gastheren, die het de Castricummers en vooral de verdediging tamelijk lastig maakten. Niettemin kon rechtsbinnen A. v. d. Valk na dertig minu ten spelen de score openen (nul-één) en met deze stand ging men thee drinken. Door het ongeval van aanvoerder De Wildt werd de wedstrijd twintig minuten onder broken. De opengevallen plaats werd bezet door J. Zoontjes. Gedurende het verdere verloop van de wedstrijd kwamen de Castricummers steeds meer in de meerder heid en doelpunten van linksbinnen H. Borst (2) cn F. Zonneveld (1) brachten uiteindelijk de zege op vier-nul. Op het „Beverwijk"-tcrreiin zijn Zater dagmiddag de adspiranten-wedstrijden ge speeld als onderdeel van Beverwijks jubi leum jeugd-tournooi. De winnende ploegen ontvingen na af loop van voorzitter N. Grapendaal een vaantje. Op 4 April worden de wedstrijden voortgezet. De uitslagen waren: Groep A: KinheimWB 0-0, Assendelft Beverwijk 0-1, Beverwijk-Kinheim 2-0, WBAssendelft 1-1, AssendelftKinheim 0-1, WBBeverwijk 0-0. Eindstand: 1. Beverwijk 5 pnt. 2. Kinheim 3 pnt. (na strafschoppen). 3. VVB 3 pnt. 4. Assendelft 1 pnt. Groep B: BeverwijkJong Hercules a 1-4, KinheimVVB 0-0, Jong Hercules a Kinhelm 1-0, WBBeverwijk 3-0, Bever wijkKinheim 0-2, VVBJong Hercules a 1-0. Eindstand: 1. WB 5 pnt. 2. Jong Her cules a 4 pnt. 3. Kinheim 3 pnt. 4. Bever wijk 0 pnt. Groep C: -BeverwijkStormvogels 1-1, VSV—CSVb 0-1, Stormvogels—CSV b 1-0, VSVBeverwijk 1-1, CSVbBeverwijk 0-0, StormvogelsVSV 1-0. Eindstand: 1. Stormvogels 5 pnt. 2. CSV b 3 pnt. na strafschoppen). 3. Beverwijk 3 pnt. 4. VSV 1 pnt. I)rie trawlers Aan de IJmuidense afslag van Maandag verschenen vanmorgen de „Maria van Hat- tum" met 50 kisten schelvis, 450 makreel, 140 wijting open, 15 wijting dicht, 80 blanke koolvis en gullen, 200 zwarte kool- vis, 60 haring, 30 radio en 15 diversen; de „Herman" met 40 kisten schelvis, 500 ma kreel, 100 wijting open, 300 zwarte kool- vis, 150 haring, 60 kabeljauw en gullen en als derde de „Vikingbank" met 35 kisten schelvise 430 makreel, 100 wijting, 50 gul en kabeljauw, 70 haring, 240 zwarte kool- vis en 250 stuks stijve kabeljauw. Loggers en kotters Voorts waren er zes Noordloggers met 3000 kr. tong, 129 kisten schol, 80 haring, 150 wijting, 3500 stuks ijskabeljauwsn en 3500 stuks stijve kabeljauwen. Achtenveer tig loggers en kotters brachten verder mee 40.000 kg.'tong, 1200 kisten schol, 150 wij ting en 100 diversen. Van makreel tot schol De prijs van de makreel zat tussen de f 22 en f 18, de haring deed naar kwaliteit van f 18 tot f 12. De rijen kabeljauw gingen naar België voor i 60 tot f 45 en voor de kisten goede kabeljauw van de trawlers werd vam f70 tot f65 betaald en. voor de kisten van de loggers van f 50 tot f 55. Gro te gul haalde van f 39 tot f 35, middel f 30, torren van f 20 tot i 25, wijting van f 18 tot f 14. De braad maakte van f 38 tot f 40 en grovere soorten zaten tussen de f 50 en f 55. Engeland was tamelijk flauw in de markt. Grote schol deed f 10, middel van f 15 tot f 18, zetschol f30, schol I f 25 en schol 2 f 20 tot f 25. De drietjes maak ten f13 tot f16. Tongen De tong zette vanmorgen rustig in. De grote tong werd met f 1.60 betaald, de grootmiddel met f 1.15, de halve pondjes f 1.25, de tong I f 1.25 en de slips f 1. Van morgen Voor de Dinsdagmarkt is alleen bekend de „Bloemend-aal" met 135 kisten schelvis, 130 radio, 70 gul en kabeljauw, 20 wijting, 20 platvis, 30 wolf, 15 makreel en 340 stuks De IJmuidense trawler „Postboy", IJm. 35 van de N.V. Visserij Maatschappij de „VEM", die Zaterdag naar de visserij ver trok om als eerste een reis naar de Silver- pit te maken, Is Zondagnacht in de Vis- sershavcn teruggekeerd met een manke ment aan de motor. Toen in de nacht van Zaterdag op Zon dag om vier uur de eerste trek zou worden gedaan de haring liet zich af en toe goed zien op de schrijver brak de as van de aanjager van de hoofdmotor. Na vier uur te hebben liggen drijven wist het machinekamerpersoneel zeker, dat de scha de op zee niet was te herstellen. Men moest op halve kracht terug naar IJmui- den en de haring laten zwemmen. Er zijn inmiddels al behoorlijke haring vangsten van loggers en trawlers op de Silverpit gemeld. ALs eerste heeft de Sche- vemingse „Jamny" er gevist. Woensdagmid dag om vier uur deed de logger daar de eerste trek en Zondag werd de thuisstoom begonnen met zes honderd kisten harftig. De Duitse trawler „Remscheid" uit Cuxhaven, van welk schip de schipper, Frits, regelmatig contact houdt met de Nederlandse schippers, heeft eenter de grootste vangst aan haring. De trawler heeft zich vol gevangen en is thuisstomen- de. De IJmuidense trawlers, die aanvanke lijk op de zestigste of eenenzestigste stijve kabeljauw. De „Klaas Wijker" van 10 Maart kan ook worden verwacht. Dagen en bedragen Zaterdag besomde de „Sumatra" voor een reis van elf dagen f 19.270. Van de Noordloggers was de hoogste de Sch. 36 met f 7450. Q (Van een verslaggever) UIT HANDEN VAN DE DIRECTEUR-GENERAAL van de Scheepvaart zelf heeft schipper Huig Groen van de KW 26 Zaterdagmiddag de zelden verleende De Ruytermédaille ontvangen. Ruim een jaar na het verrichten van de daden van zeemansmoed, -beleid en -trouw, waarvoor het erezilver verdiend werd. Dat was het vorig jaar op Ramp-Zondag. Dezelfde orkaan, die het water over de dijken joeg, bracht op zee mannen van de visserij in nood. Het is door de baaierd van gebeurtenissen in het Zuiden nooit goed tot ons volk doorgedrongen, maar ook op zee is in die dagen iets groots verricht. Na de in de eerste speelhelft gelijk op- gaande strijd tussen WB en Waterloo kon den de IJmuidense bezoekers het na de hervatting niet bolwerken en kregen een onverwacht zware zes-nul nederlaag te in casseren. Aanvankelijk had Waterloo we gens goed plaatsen het beste van het spel. Enkele minuten vóór de rust echter had WB succes uit een door Bleeker genomen hoekschop, waarbij Steinvoort ongehinderd toesloeg (1-0). In de eerste minuut na de hervatting sloeg B. Schelvis de bal, die uit een hoek schop door Bleeker langs het doel zweefde, onnodig met de han-d en v. d. Linde ge bruikte de strafschop (2-0). De Waterloo-verdediging was er nu vol komen uit en WB buitte d«it zeer goed uit. Na 13 minuten had Steinvoort geen moeite de bal in het verlaten Waterloo-doel te plaatsen (3-0) en direct daarop ontstond het vierde doelpunt door Kooimans, toen Kok de bal niet klemvast had (4-0). Vijf minuten later kwam de bal uit een vrije trap van Bruinzeel terug voor de voeten van Both en het was vijf-nul. Vijf minuten voor het einde plaatste Bruinzeel de bal na een vrije trap voor de zesde maal achter Kok. De vreugde, die bij Vitesse *22 heerste door de vier-nul overwinning op DEC te Amsterdam, werd enigszins getemperd door de beenbreuk, die aanvoerder W. de Wildt in het ziekenhuis deed belanden. De tweede helft van de wedstrijd was enkele minuten oud toen De Wildt, terwijl hij het leer wilde wegschieten, een tikje van een tegenstander tegen zijn been kreeg. Bij nader onderzoek bleek het been gebroken te zijn en vervolgens werd de aanvoerder naar het Wilhelmina-ziekenhuis in Am sterdam vervoerd. De beste aanvallen kwamen de eerste Op Ramp-Zondagmorgen ging het vale licht van een orkaandag op over de logger KW 149, die met de moed der wanhoop tegen huizenhoge zeeën worstelde en zich daarachter in de waterkraters liet tuime len. Na een Zaterdagavond, die een hel en een Zondagnacht, die een gat in de tijd had geleken, zwalkte de Voorwaarts met een platgeslagen bak, een gapende last en een ruitloze brug zijn ondergang tegemoet. De wachtsnan was met de stortzeeën de brug uitgespoeld. Hij kon zich in de doods nood naar het achteruit palmen, dat goed deels onder water stond. De lichtert waren door de zware schok van de zee uitgesla gen. Alleen de machinekamer en het voor- verblijf waren redelijk droog gebleven. Kreet om hulp In die rauwe orkaan, waarin het „ieder voor zich" ging gelden, begon schipper Koos van Duijn met zijn zendér om hulp te roepen. En het was Huig Groen van de KW 26, die de gedachten aan eigen lijfs behoud de storm inzond en zijn vroegere meester te hulp worstelde. Huig Groen bleef zijn maats op de 140. die dodelijk vermoeid om scheeps- en lijfsbehoud ble ven vechten, nabij, totdat na het stillen van de orkaan, Maandags vastgemaakt kon worden. Hij trok de Voorwaarts aan 35 vaam an kerke ting en 120 vaam vislijnen naar huis. „Kees Gijsies had een zwaer reisie 'ad. Maer Huig Groen niet minder". De directeur-generaal van de scheep vaart, de heer W. L. de Vries, heeft dit ver haal Zaterdagmiddag in het Katwijkse raadhuis nog eens in de herinnering terug geroepen. De inspecteur-generaal, de heer De NVW met 150.000 kapitaal Door de Konnklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V., de Breed band N.V., beide te IJmuiden en de Ko ninklijke Nederlandse Staalfabrieken voor heen H. M. de Muinck Keizer te Utrecht is opgericht de N.V. Nederlandse verkoopkan toor voor Walserijproducten (N.V.W.) te IJmuiden. Doel is de handel in walserij- producten, andere ijzeren en metalen pro ducten alsmede aanverwante artikelen enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 150.000. verdeeld in 150 aandelen van 1.000. Geplaatst zijn 30 aandelen. Direc teur is de heer D. Langkemper. Nieuwe chef voor station IJmuiden Met ingang van 1 April zal het station IJmuiden een nieuwe chef krijgen. De heer W. Kippersluis gaat vertrekken naar Schiedam. Bijna vier jaren heeft hij tijd gehad IJmuiden te leren kennen en de dirukte in hal en andere bedrijven heeft hij weten te waarderen. Op 1 Augustus 1950 kwam hij uit Utrecht, waar hij adjunct-stationschef 2e klasse was, naar hier als stationschef tweede klasse. Nu is hij bevorderd tot chef le klasse B met als standplaats Schiedam. Het zal ongetwijfeld velen, die uit hoofde van hun bedrijf, zowel bij de N. S. als uit vishandelaarskringen met hem in contact waren, spijten, dat deze rustige, vriende lijke chef IJmuiden verlaat. C. Moolcnburgh, knikte instemmend, toen de directeur-generaal Huig Groen prees. Maar tegelijkertijd moet hem even de gedachte aan die ongebruikte dekkleedjes van de Voorwaarts door het hoofd hebben gespeeld. Maar dat is verledien tijd immers en even later knikte de inspecteur-generaal wéér instemmend, toen de directeur-gene raal het had over de geest van Nederlands grootste zeeheld Michiel de Ruyter, die Huig Groen en zijn mannen net zo goed moet hebben bezield. „Bijzondere daden van Nederlandse zeelieden spreken in dit verband de publieke opinie aan", zei de spreker. „Zij zijn een waardevolle bijdrage tot de goede naam van ons volk in deze wereld." En het was hem aan te zien, dat hij er waarachtig trots op was Huig Groen het zilver van de Koninklijke onderscheiding op de zwarte jas te mogen spelden. Wie ook cn terecht trots op de médaille waren, dat waren de bemanningsleden van schip per Groen's Concordia. De burgemeester, mr. Woldringh van der Hoop, had het laat ste woord: „Als er een Katwijker in nood is, wordt hij, zoals toen, door een Katwij- ker thuisgebracht." De De Ruytermédaille De De Ruytermédaille wordt zelden ver leend. H.M. Koningin Wilhelmina heeft de onderscheiding in 1907 ingesteld. In dat jaar werd voor de 300ste keer de geboorte dag van Vlissinger Michiel herdacht. Al leen in heel bijzondere gevallen wordt de médaille in goud of in zilver uitgereikt. Dat blijkt ook wel duidelijk hieruit, dat sinds het instellingsjaar de onderscheiding zestig keer is uitgereikt, dat is dus onge veer één keer per jaar. Huig Groen was de zestigste. De Beverwi'kse rennersclub „Kennemer- land" heeft Zondagmorgen de vijfde rit in de wintercompetitie gereden. Deze wed strijd ^lie ging over een afstand van 88 km. met acht klassementen had een spannend verloop, hetgeen wel blijkt uit de tijden die gemaakt werden. De eerst-aankomen- de deed er 2 uur 20 min. en 5 sec. over, hetgeen een gemiddelde is van ruim 38 km. per uur. De strijd ging voornamelijk tus sen J. Groot en C. Stroomer. en ondanks het feit, dat laatstgenoemde in de laatste ronde moest „lossen" had Stroomer in de klassementen al zoveel punten verzameld dat de eerste plaats hem niet meer ont lopen kon. Bij de B.-klassers leverde Chr. Jong een mooie prestatie door de 66 km. in 1 uur 50 min. en 22 sec. af te leggen en hiermee de eerste plaats in de wacht te slepen. Van de C-klassers was C. Niesten heer en meester, hij legde de 44 km. in 1 uur 16 min. en 3 sec. af. De Junioren reden 28 km. met vier klas sementen. H. Koomen en F. Klardie ein digden beiden met 18 pnt., maar Klardie werd eerste doordat hij de laatste sprint won. De uitslagen waren: A Klasse: 1. C; Stroomer 33 pnt.; 2. J. Groot 31 pnt.; 3. A. Geldcnmans 28 pnt.; 4. T. Beentjes 20 pnt.; 5. F. Stroomer 4 pnt. B Klasse: 1. Chr. Jong 26 pnt.; 2. R. Kluft 22 pnt.; 3. G. Honing 16 pnt.; 4. J. Tuinstra 8 pnt.; 5. L. Braas 5 pnt. C Klasse: 1. C. Niesten 20 pnt.; 2. J. Beentjes 15 pnt.; 3. Duinmeyer 13 pnt.; 4. A. Volkers 8 pnt.; 5. J. van Weert 5 pnt. Junioren: 1. F. Klardie 18 pnt.; 2. H. Ko men 18 pnt.; 3. H. Put 9 pnt. breedtegraad visten hebben zich nu naar de Silvérpit gespoed. Zondagavond waren daar ondermeer de „Eli", de „Flamingo", de „Flamingo", de „Abraham", de „Pol derman" en de „Klaas Wijker". Ook de Gelria" en „Haarlem" schenen gister avond plannen te hebben Zuid over te ko men. Voor de bemanning van de „Postboy" was het inmiddels een geduchte tegenslag. Van de trawlers zagen zij de haring als eerste, 's nachts met enige vegen op het cholood en tegen de ochtend goed dicht bij de grond. De „Postboy" vertrekt wel licht morgen weer naar de Silverpit. Schoorsteen sneuvelt De schoorsteen van de voormalige PEN- centrale aan de Kanaaldijk, welke gebou wen sinds enige jaren bij de N.V. Ijsfa briek Koelhuis IJsvries in gebruik is, wordt afgebroken. De schoorsteen werd niet meer gebruikt. Aangezien zaal 8 in het Cultureel Cen trum gistermorgen te klein bleek, verhuis den de talrijke aanwezigen „en bloc" naar de Van Rijswijk-zaal, die ook maar te nau- wernood groot genoeg was. Op een zo groot aantal bezoekers had de afdeling „Velsen" van het Humanistisch Verbond niet ge rekend; voorzitter H. P. Brits sprak er echter zijn genoegen over uit en hoopte, dat op deze gewestelijke studiedag het contact tussen spreker en hoorders zou worden versterkt. Het onderwerp, dat dr. Kwee San Liat behandelde, „Humanisme en religie", was wel m staat om de na de broodmaaltijd gehouden discussies stof te geven. Via de meest fundamentele beginselen van het Humanisme kwam spreker tot de conclusie, dat er verscheidene punten zijn, waarover men het in beide richtingen eens was. Persoonlijk was hij de mening toe gedaan, dat er geen wezenlijk verschil be stond tussen religie en rede. Het verschil tussen „redelijk praten" en „religieuze be leving" was, volgens dr. Kwee San Liat, dat de religieuzen het deden voorkomen, alsof die „beleving" iets zeer waardevols was, terwijl dit niet verder onder woorden gebracht kon wordep en de „rede" iets i was, waarbij alles met denken doorgrond kon worden. De rede bracht echter het gevaar met zich mee, volgens de religieuzen, dat door het praten alleen maar stelsels en defini ties werden opgebouwd, die zonder funda ment zijnde, waardeloos waren. De heer Kwee San Liat betoogde, dat er wel dege lijk redelijke besprekingen over het reli gieuze beleven mogelijk waren. Niet in de geest van de existentialisten, die door hun opvatting een absurde houding aannemen, maar als Humanist, die zelf moet ontdek ken. dat het Leven zin heeft. Dit kernvraagstuk leidde tot velerlei conflicten, die de religieuzen aanzette tot hun religie. De Humanisten echter hebben hier andere middelen tegen, zoals plicht, overgave of ambitieus zijn. Met vier voor beelden lichtte spreker enige conflict-vor men toe. Over conflicten en spanningen sprekende, waarvan één zeer kenmerkend was, n.l. de „veroudeaings-moeilijkheid", kwam de- inleider lot de slotsom, dat er velen zijn, die geen uitkomst meer zien en de zin van het leven zijn kwijtgeraakt. Het is aan de humanisten, aldus spreker, deze mensen te leren zien, door redelijk met hen te praten. Het geheelonthouderskoor „D.O.V." uit Beverwijk, onder leiding van mevr. Hippe- Tenderloh, bracht a capella een aantal liederen ten gehore, die bij de aanwezigen zeer in de smaak vielen. Prijzen per 1 kg: Heilbot 32.55; gr. tong 1,68—1,56; grm. tong 1,25—1.06; kim. tong 1,35—1,17; kl. tong I f 1,35— 1.16; kl. tong II 1,10—0,92; tarbot I 2.60 —2,10. Per 50 kg: tarbot II 8780; tarbot IV 52—25; schartong 22—15,50; gr. schol 1510; grm. schol 2413,50; kim. schol ƒ42—15; kl. schol I 30—16; kl. schol II 198; schar 17—10; bot 11—8; v. ha ring 2018; makreel f 2319; kim. schel vis 45; kl. schelvis I f 43; kl. schelvis II 27—26; wijting f 15—8; gr. gul 28—21; rr.id. gul 29—19; kl. gul f 20—13; kl. leng ƒ30; lommen 15; kl. koolvis zw. 14—12. Per 125 kg: gr. kabeljauw 120—57; gr. koolvis zw. 32,5030; gr. koolvis wit 55; gr. leng 8059. Besommingen: IJM 75 6700, SCH 36 7450, VL 63 3500, KW 6 5060, KW 19 j 6460, KW 175 5950, KW 48 7240, KW 39 ƒ6130, KW 128 ƒ710, KW 92 1060, KW 184 117, KW 35 950. IJM 230 670, WR 323 350, WR 67 1510; 1 trawler met 19270. De foto toont de B-16 Martin Matador draadloos bestuurbare bommenwerper, waar mee de luchtmacht van de V.S. een squadron vormde, dat thans op weg is naar Europa. Het zal worden gestationneerd in West-Duitsland. De mannen, die het tweede squadron zullen moeten bedienen worden momenteel opgeleid in Cocoa (Florida). De pilootloze bommenwerper, klaar voor de start. De Castricumse gymnastiekvereniging Door Ooefening Sterk heeft Zaterdag voor een flink bezette zaal van hotel Borst haar jaarlijkse uitvoering kunnen geven. Het is een goede propaganda-avond t geworden voor de gymsport in Castricum, die, naar de voorzitter van de vereniging, de heer G. Ronk. in zijn openingswoord zeide, vol gens deskundigen te weinig in deze plaats beoefend wordt. Met de trainer die enige tijd geleden werd aangesteld, de heer J. Visser, heeft het bestuur van DOS een goede keus gemaakt. De heer Visser geeft zijn pupillen een paedagogische opleiding en op deze wijze wordt de vrije-tijdsbeste- ding van de 200 leden een waar genot. Dit bleek overduidelijk uit het optreden van de peuters, die het programma, nadat alle leden zich massaal hadden gepresenteerd, openden. Zij deden inderdaad spelenderwijs diverse oefeningen waaruit toch een ge degen opleiding bleek. Uitgezonderd een brugoefening van de dames, was het ge deelte voor de pauze voor de allerjongste meisjes- en jongensleden gereserveerd. De meisjes gaven een mooi uitgevoerde rhyth- mische dans te zien en de jongens namen op de brug een serie lastige hindernissen. Direct na de pauze kwamen de heren aan bod voor een brugnummer en ook door hen werden behoorlijke prestaties geleverd. De brug-demonstraties die een groepje van de Alkmaarse gymnastiekvereniging De Halter ten beste gaf ontlokten 'n hartelijk applaus, waar een opgetogen publiek trouwens de gehele avond niet karig mee was. Het hoog tepunt werd echter gevormd door de jon gedames-groep op de evenwichtsbalk en het optreden van de dames in een baloefe ning. Al met al is het een uitstekende avond geworden. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen voor het maken van een dansje. Weekend op Koningsbos Circa 125 meisjes- en jongensleden van de drankbestrijdings-organisaties ANJO, VJB, KJVO en COJO hebben het afgelopen weekend in de jeugdherberg Koningsbos te Castricum doorgebracht onder leiding van de heer J. Blank, uit Krommenie. Zij dis cussieerden 's avonds in de recreatiezaal over de drankbestrijding en Zondagmorgen hield de secretaris van de ANGOB, de heer W. K. Rysdorp, een lezing met lichtbeelden over dr. Albert Schweitzer. De Zondagmid dag werd gebruikt voor het beoefenen van de volksdans en in het geheel was het een weekend, waar de jongelui de aangenaam ste herinneringen aan bewaren. Dat het werk van de moeder-overste en de zusters van de St. Jospehziekeninrich- ting te Heemskerk door alle lagen van de bevolking, zowel Katholiek als niet- Katholiek wordt gewaardeerd is duidelijk gebleken tijdens de huldiging van de moeder-overste, zuster Fredulta, ter ge legenheid van haar zilveren-professiefeest. In Heemskerk is een collectie gehouden, die een bedrag van f 1212,63 heeft opge bracht en dit werd de moeder-overste door de voorzitter van het Wit-Gele Kruis, de heer S. v. d. Kolk aangeboden. Namens dit bestuur bood hij tevens nog een schilderij aan. Namens het gemeentebestuur sprak bur gemeester H. Nielen hartelijke woorden van waardering en hij sprak de wens uit dat de jubilaresse met haar staf van zus ters nog lang dit zegenrijke werk in Heemskerk zal kunnen voortzetten. Hierna werd nog het woord gevoerd door me vrouw van Lieshout namens de R.K. Kraamzorg en ds. B. J. J. Naessens. Opbrengst collecte De in Heemskerk gehouden collecte ten bate van de stichting „Het Vierde Prinsen kind" heeft een bedrag van ruim f 816 op gebracht. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna M„ d. van W. J. Ko per en M. A Nijman; Jelle. z. van K. Bakker en C. van Dorp; Hugo B., z. van B. J. J. Naessens en C. J. F. Hoek; René H. A.. z. van H. Bouer en A. M. van Duykeren: Ja cobus C-, z. van J. G. Beentjes en M. G. Mul der: Ingrid C. Wd. van J. Hergarden en E. H. Bartelink: Gerardus J., z. van J. Bra kenkot en M. M. Admiraal; Johanna M., d. van A. G. Nijman en C. Zonneveld; Pieter G. z. van P. de Lugt en J. van Duin; Johanna L., d. van N. Stuyt en J. L. Alders. Missie-film trok weinig belangstelling Voor een te klein aantal bezoekers is door de witte paters der missie in Cen traal Afrika op uitnodiging van de af deling Wijk aan Zee van de K.A.B., in hotel „Sonnevanck" een flimavond ge geven. Vertoond werd de rolprent „Afrika Ontwaakt", die een duidelijk beeld gaf van het uiterst zware en moeilijke werk dat door deze paters in dit land moet worden verricht. Men ondervindt veel hulp van de inboorlingen die als een goed slag volk werden uitgebeeld. Het gedeelte van de G. van Assendelf- straat, vanaf de Jan van Kuikweg in de richting van Heemskerk is nadat dit ver breed is, weer voor het verkeer openge- De verrassing in de eerste ronde van de eindstrijd om het persoonlijk schaakkam pioenschap van Haarlem was wel de neder laag van de titelhouder P. E Brommer (Haarlem) tegen zijn clubgenoot E. J. de Ree. Deze uitslag bevestigt de heersende mening, dat het Brommer niet gemakkelijk zal vallen in het bezit te komen van de beker. Wie hem eventueel zal opvolgen is wel zeer moei lijk te voorspellen; daarvoor is de finale dit maal te sterk bezet. Favoriet is ongetwijfeld E. J. de Ree, die het dit jaar ook reeds tot kampioen van zijn club bracht. Grote concurrentie heeft hij te duchten van zijn clubgenoten A. M. Schnei ders. die van G. Weert (Kennemerland) won, en G. B. v. d. Velde, en niet in het minst van J. P. Verhoef f (HSG). De partij tussen de laatste twee werd afgebroken. In de le klasse is de zesde finalist K. Boersma (Rolland). Hij won beide beslis singspartijen tegen J. Schaapman Bloemen - daal). De partij P. Wilfert (Het Oude Slot) P. Eykelboom (Haarlem) werd afgebroken. De koploper van de 2e klasse, N. J. W. Hoogland (HWP) scoorde in 2 partijen slechts een half punt. Dit heeft de spanning in deze strijd volledig teruggebracht. De stand aan kop is thans: 1. N. J. W. Hoogland (HWP) 5 pnt.; 2. F. Kokkelkoren Sr. (Het Oude Slot) 4'a pnt.; 3. N. F. Huyboom (HWP) 3 pnt.; De uitslagen van de ge speelde partijen luiden: N. J. W. Hoogland—F. Kokkelkoren Sr. iv-j; H. J. Boon—T. Verkerk 0—1; T. Ver kerk—N. J. W. Hoogland 1—0; F. Kokkel koren Sr.N. F. Huyboom Vili. In de 3e klasse schijnt G. Th. Klein (Het Oosten) kampioen te gaan worden, zoals blijkt uit de volgende stand: 1. G. Th. Klein 7 pnt. uit 8; 2. H. H. de Jong (SSCH) 5's pnt. uit 8; 3. H. Hollander (HSG) 5 pnt. uit 7. De resultaten der gespeelde partijen waren: A. v. SabbenH. H. de Jong 's; G. Th. Klein—mevr. R. Onvlee Lans 1—0; H. Hol lander—A. Herckenrath 1—0; H. Hollander A. v. Sabben 1—0; A. Herckenrath—G Th. Klein 0—1; mevr. R. Onvlee Lans—H. H. de Jong 0—1. Voor da voorwedstrijden Persoonlijke d31]1" kampioenschappen van Kennemerland 4954, werden de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: K de Jong—L. Vooijs 2—0. Eerste klasse: W. Verheijde—W. Roest 1—1. De eindstand der hoofdklasse groep A. luidtNo. 1. W. de Jong 15 pnt.; 2. J. Poppen 10 pnt.; 3. en 4. H. Berk en J. J. v. d. Loo 9 pnt.; 5. G. Hekelaar 7 pnt; 6. en 7. J. Boer- koel en L. Fopma 6 pnt.; 8. en 9. A. F. van Leuffen en A. Douma 5 pnt. In de hoofdklasse groep B. luidt de eind stand: 1. H. Swier 10 pnt.; 2. en 3. L. Vooijs en F. Postma 9 pnt.; 4. P. v. d. Berg 8 pnt.; 5 en 6. J. Bom en K. de Jong 6 pnt.; 7. en 8. W. van Wort en J. van Straten 4 pnt. Voor de finale hoofdklasse hebben zich ge plaatst: W. de Jong. J. Poppen, H. Berg. H. Swier en L. Vooijs. Deze laatste won de herkamo tegen F. Postma met 5—1. In de finale spelen verder ook mede B. Dukel, Nico Blom en H. Willemse.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3