Nog geen gelijk loon voor gelijke arbeid van mannen en vrouwen Frans-Duitse conferentie over Saar weer vastgelopen MS Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden STOFZUIGERREPARATIE ..RITSA Nieuw onderzoek naar dood van Wilma Montesi geëist Regering acht slechts een geleidelijke aanpassing mogelijk Politie sloot „filmkelder" in Rotterdam Adenauer en Bidault zullen haar zelf weer op gang moeten brengen Ziekenhuis-analyste levend verbrand ^Hoe is het ontstaand Genève bereidt zich voor op conferentie Qifinnrmiu DINSDAG 23 MAART 1954 Internationaal verdrag wordt nog niet bekrachtigd Levensgevaarlijke practijken van buurtvereniging Nieuw procédé bij Paramount Nieuwe Zweedse hulp voor het rampgebied Triomf voor Muto Woonwagenkamp trok ten strijde tegen brandend sparrenbos Brandstichter gooide dakpannen naar spuitgasten A.N.W.B.-wcgcn wachten naar Zweden MIJN OREN TUITEN Drieduizend gasten Afkomst van oud-SS-er Polak wordt nagegaan Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 23 Maart 1854 De regering: is van mening dat het onmogelijk moet worden geacht, thans reeds het beginsel van gelijke lonen voor mannen en vrouwen algemeen in Nederland toepas sing te doen vinden. Zij kan echter In beginsel de gedachte wel onderschrijven dat gelijkwaardige arbeid, ongeacht of deze door mannen of vrouwen wordt verricht, gelijkelijk beloond dient te worden. Dit standpunt der regering, dat reeds vorige week bij de behandeling van de be groting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer door staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn werd medegedeeld, is thans na der omschreven in een nota aan de Tweede Kamer, ondertekend door de ministers Beyen en Luns en staatssecretaris Van Rhijn. Zij verklaren daarin dat Nederland thans nog niet kan overgaan tot bekrach tiging van het verdrag betreffende gelijke beloning van mannen en vrouwen voor ar beid van gelijke waarde, welk verdrag door de Internationale Arbeidsconferentie in 1951 werd aanvaard. S.E.R.-advies Ter motivering van hun standpunt her inneren de bewindslieden aan het advies van de Sociaal-Economische Raad van Mei 1953 over deze aangelegenheid. Omtrent de vraag of het wenselijk moet worden geacht het beginsel van gelijke be loning daadwerkelijk toepassing te doen vinden waren de meningen in de S.E.R. verdeeld. De leden die zich tegen toepas sing verklaarden, grondden deze opvatting hierop, dat de gemiddelde werkende vrouw minder behoeften heeft dan de ge middelde werkende man. Een onderzoek naar de vraag of aan de arbeid van vrouwen hogere productiekos ten zijn verbonden, wees uit, dat ten aan zien van de vroegere pensionnering van vrouwen zuks nagenoeg niet het geval is. Voorts bleek, dat het verlooppercentage van vrouwen in het algemeen driemaal zo hoog is als dat van mannen, waaruit volgt, dat de zogenaamde „inleerkosten" van de vrouw, relatief en absoluut beschouwd, ongeveer driemaal zo zwaar op het bedrijf drukken. Ook het ziekteverzuim van vrou wen bleek hoger te zijn dan van mannen. De meerderheid van de raad was van oordeel, dat met deze hogere productie kosten bij de beloning geen rekening dient te worden gehouden. De minderheid, die zulks wel wenselijk achtte, was niettemin van oordeel, dat het met betrekking tot de factoren „groter verloop" en „groter ziekteverzuim" verkregen cijfermateriaal zich niet leent voor een conclusie, die in een bepaald percentage van het loon zou zijn uit te drukken. Voorts heeft de raad zich de vraag ge steld, welke gevolgen voor het loon- en prijspeil verwacht zouden kunnen worden, indien een volledig gelijke beloning van ADVERTENTIE Tef. 16693 Gr. Houtstraat 132 mannen en vrouwen voor arbeid van ge lijke waarde tot stand zou komen. Op basis van een door het Centraal Planbureau gekozen uitgangspunt en uit gaande van enkele veronderstellingen zou een stijging van het algemeen loonpeil optreden van 2 a 3 percent. Slechts een minderheid van de raad, namelijk dat deel der leden, dat aan het prestatie-element in de loonvorming een overwegende plaats inruimde en tevens het kostenvraagstuk bij de beloning van vrouwen buiten beschouwing wilde laten, sprak ;ich voor aanvaarding van het be ginsel van gelijke beloning van mannen cn vrouwen voor arbeid van gelijke waar de in de zin van het verdrag uit. De raad was echter unaniem in zijn op vatting, dat, mocht in Nederland thans tot toepassing van het beginsel worden overgegaan, hierbij een grote mate van geleidelijkheid in acht zou dienen te wor den genomen. Geleidelijke opheffing van verschillen De bewindslieden delen dit standpunt van de S.E.R. Zij zijn van mening dat eerst de werkclassificatie op veel ruimer schaal moet worden toegepast, voordat het in het verdrag vastgestelde beginsel verwezen lijkt zou kunnen worden. Wel achten zij het gewenst tot een gelei delijke vermindering te geraken van de verschillen in beloning tussen mannen en vrouwen, welke op basis van werkclassi ficatie niet gerechtvaardigd blijken. In sprekende gevallen van niet gemotiveerde loonverschillen tussen mannen en vrouwen zou zelfs, reeds voordat de desbetreffende werkzaamheden objectief zijn geanaly seerd en onderling vergeleken, een ver mindering dezer verschillen kunnen wor den aanvaard. De regering zal dan ook elk streven van het georganiseerd overleg in deze richting met instemming begroeten. De Rotterdamse recherche die de laatste tijd een strenge controle uitoefent op ex ploitanten van kleine bioscopen, heeft in het Noordelijk stadsdeel drie processen verbaal uitgedeeld aan een buurtvereni ging die onder het motto „De jeugd van de straat" voor kinderen films vertoonde in een keldertje van dertig vierkante me ter oppervlakte en twee meter hoogte. In deze ruimte troffen de rechercheurs onge veer 160 kinderen aan van 2 tot en met 12 jaar, onder wie ook kinderen van niet- leden. De entreeprijs was 0.15 en velen moesten genoegen nemen met een plaatsje op de vloer. De atmosfeer was niet direct fris te noe men en bij de ingang, die tegelijkertijd als uitgang fungeerde, stond de operateur in een „cabine" van kartonplaten. Op een af stand van 25 cm van het kartonnen schot stond een primus, open-en-bloot, te bran den: De rechercheurs meenden in te moeten grijpen onder het motto „De jeugd op de straat" en de filmprojector plus de film, die niet van een keuringskaart was verge zeld, werden in beslag genomen. Tegen het bestuur werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de bioscoopwet, de verordening op openbare vermakelijk heden en de brandverordening. DINSDAG 23 MAART Concertgebouw. Piano-recital van Henk Bijvanck, 8 uur. Minervatheater: „Een dag aan zee". Haagse Comedie. Hcemsteedse Kunstkring. 8.15 uur. Rembrandt: „Sanga- ree", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „De ernst van ernst", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Sombrero", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Onsterfelijke melodie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Revue-girl vermoord", 18 jaar. 8 uur. Luxor: „De zoon van d' Artag- nan", 14 jaar, 7 $n 9.15 uur. Roxy: „Vallei der verraders en „Hawaii Calls", 14 jaar, 8 uur. WOENSDAG 24 MAART Rrinkmann: Humanistisch Verbond; dr. H. Musaph, 8 uur. Gebouw H.K.B., Tempeliers straat: filmavond voor emigranten. 8 uur. Rembrandt: „Sangaree", 14 jaar, 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. City: „De ernst van ernst", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Som brero", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onsterfelijke melodie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Twee sukkels in Ox ford", alle leeft., 2.30 uur. „Revue-girl ver moord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zoon van d'Artagnan", 14 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hoe langer hoe gekker", alle leeft.. 2.30 uur. „Vallei der verraders" en „Hawaii Calls", 14 jaar. 8 uur. Minera-a: „Concerto", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. ADVERTENTIE PARIJS (AFP-Reuter). Volgens diplo matieke kringen te Parijs zijn de Frans- West-Duitse besprekingen over de Saar onderbroken. Er is geen datum vastgesteld voor een volgende bespreking tussen de Franse Hoge Commissaris in Duitsland. Francois-Poncet, en het hoofd van de af deling politieke zaken van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, Blan- kenhorn. De voornaamste meningsverschil len zouden op economisch gebied liggen. Te Parijs is men van oordeel, dat een nieuwe bespreking tussen Adenauer en Bidault nodig zal zijn om de onderhande lingen weer op gang te brengen. Men ver wacht, dat de twee staatslieden elkaar bin nenkort zullen ontmoeten. Volgens de „New York Times" doet bet Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken pogingen om een bijeenkomst van Bidault en Adenauer tot stand te brengen, in de hoop de impasse te doorbreken. In kringen van de Raad van Europa volgt men al met enige bezorgdheid de besprekingen tussen Frankrijk en West- Duitsland over de Saarkwestie. Zoals bekend besloten minister Bidault en bondskanselier Adenauer, die vorige week op doorreis naar Griekenland en Turkije enige uren in de Franse hoofdstad verbleef, het overleg, dat drie maanden geleden was opgeschort, voort te zetten. Zij kwamen overeen, dat hierbij zou wor den uitgegaan van de „algemene lijnen" van het plan, dat jhr. mr. M. van der Goes van Naters in opdracht van de raadgeven de vergadering van de Raad van Europa heeft opgesteld. Bidault overhandigde Adenauer bij deze gelegenheid een ont- werp-protocol, dat volgens een commu niqué van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken in dezelfde geest was op gesteld als het plan-Van der Goes tot „Europeanisering" van Saarland, „dat ook in overweging zou worden genomen bij de besprekingen". Het Franse ontwerp vertoont echter enige opvallende verschillen met het plan- Van der Goes, zoals dit op 6 Februari door de commissie van algemene zaken van de raadgevende vergadering in eerste lezing werd aanvaard. Zo wordt in het Franse ontwerp gezegd, dat het Europese statuut, waarvan de grondslagen in het ontwerp zijn neergelegd, moet worden uitgewerkt op een conferen tie van Franse en West-Duitse vertegen woordigers en door de Saarland-se regering te benoemen deskundigen. Deze conferentie moet in de maand volgende op de onder- De filmmaatschappij „Paramount", die niet heeft willen overgaan op het Cine mascope-systeem, heeft thans een nieuwe methode ontwikkeld voor projectie op een groter doek, dat „Vista Vision" is gedoopt. Volgens de bedrijfsleiding zullen alle „Paramount"-fikns in „Vista Vision" wor den opgenomen. Een voordeel van „Vista Vision" is dat de projectie-apparaten het beeld kunnen verkleinen of vergroten, waardoor een nor maal en een vergroot beeldvlak zoals voor cinemascope kan worden gebruikt. tekening van het protocol haar werkzaam heden beginnen en deze binnen drie maan den nadien voltooien. Volgens het plan- Van der Goes moet daarentegen dit jaar een internationale conferentie worden bij een geroepen, waarvoor de zes landen van „Klein Europa", Saarland, Groot-Brittan- nië, de V. S. en het hoge gezagsorgaan van de gemeenschap voor kolen en staal zou den worden uitgenodigd om de resultaten van het Frans-Wesf-Duitse overleg en van de bemoeiingen van de Raad van Europa te bestuderen en de nog niet geregelde kwesties op te lossen. In tegenstelling tot het plan-Van der Goes wil het Franse ontwerp aan de Euro pese commissaris, die de belangen van Saarland op het gebied van buitenlandse zaken en defensie zal behartigen, niet slechts een adviserende stem, doch volledig stemrecht geven in de ministers-comités van de Raad van Europa en van de K.S.G., alsmede van de Europese verdedigingsge meenschap en de politieke gemeenschap, „indien deze een feit worden". Ook op economisch gebied wijkt het Franse ontwerp belangrijk af van het plan- Van der Goes. Inventaris voor 14 kleuterscholen onderweg Het Nederlandse Rode Kruis heeft van de Zweedse vereniging „Radda Barnen" bericht ontvangen dat opnieuw een zen ding kleuterschool-materiaal onderweg is naar Nederland. De Zweedse organisatie heeft ook in 1945 zeer veel voor de Neder landse jeugd gedaan en verleden jaar aan- j geboden om getroffen kleuterscholen in het rampgebied te voorzien van nieuwe inven tarissen. Het jeugd-Rode Kruis in Nederland heeft „Radda Barnen" opgave verstrekt van de watersnoodschade aan 73 kleuter scholen in de rampgebieden. Tot dusver is deze opgave door „Radda Barnen" beant woord met een zending van 42. meestal geheel complete en enkele aanvullende in ventarissen. Thans is weer materiaal voor 14 kleuterscholen verzonden. In April kunnen de laatste zendingen worden verwacht. In het laboratorium van het Bredase diaconessenhuis is Maandagmiddag een ongeluk gebeurd, waarbij een 25-jarige analyste om het leven is gekomen. Een van de drie aanwezige laboranten wilde een proef nemen waarbij petroleum- aether gebruikt moest worden. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een hoeveel heid petroleum-aether in brand geraakt, waardoor de kleren der analyste vlam vatten. Hoewel de andere laboranten nog hebben getracht de vlammen rond het slachtoffer te blussen, mocht dit niet ge- Lukken. Het slachtoffer verbrandde levend voor de ogen van haar collega's. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. De ooggetuigen zijn zo overstuur dat zij nog niet konden worden gehoord. Er is geen noemenswaardige ma teriële schade aangericht. Een gulden genieting voor 80 ROME (A.F.P./Reutcr) Het openbaar ministerie heeft in het proces-Muto om verdaging van het proces en heropening van het onderzoek naar de dood van Wilma Montesi verzocht en het hof heeft dit ver zoek ingewilligd. Silvano Muto, tegen wie thans in Rome een proces gaande is, is een journalist, die verklaard heeft, dat een meisje, Wilma Montesi, dat aan het strand bij Rome dood werd aangetroffen, het slachtoffer was van een „bedwelmingsorgic", waarbij enkele van de bekendste figuren in de hogere Ro meinse kringen aanwezig waren. Volgens Muto zou Wilma Montesi gestor ven zijn door een te grote hoeveelheid be dwelmende middelen, na een „orgie" in een jachthut van de markies Ugo Montagna. Zij zou op het strand bij Rome geworpen zijn. De politie had verklaard, dat het meis je bij het baden verdronken was. De openbare aanklager verzocht Maan dag om verdaging van het proces-Muto, nadat de rechtbank verklaringen had ge hoord, dat Piero Piccioni, zoon van de Ita liaanse minister van Buitenlandse Zaken Attilio Piccioni, een „moordenaar behoren de tot een bende smokkelaars in verdoven de middelen" was. De officier van Justitie zeide Maandag, dat deze rechtstreekse beschuldiging van moord tegen Piero Piccioni zo ernstig was, dat een verder onderzoek vereist was. In de afgelopen drie weken zijn meer dan 30 processen aanhangig gemaakt tegen getuigen en kranten, die hun verklaringen hebben gepubliceerd, door markies Ugo Montagna en andere genoemde personen. De markies, die volgens getuigen een goede vriend zou zijn van het hoofd der politie Pavone, heeft ook gedreigd met een gerechtelijke actie tegen de carabinieri, de paramilitaire politiemacht. Volgens een voor de rechtbank voorge lezen rapport van de carabinieri was de markies een spion van de fascistische ge heime politie. Na de bevrijding van Rome organiseerde hij partijen voor Britse en Amerikaanse officieren. Hij speculeerde verder in landgoederen. De carabinieri heeft een lijst verstrekt van de zakenrela ties van de markies, onder wie zich func tionarissen van het Vaticaan zouden bevin den. De nieuwe Rijksweg nr. 2, die op 1 April a.s. door de minister van Verkeer en Waterstaat officieel zal worden geopend, vereist ook goede verbindingen met het „achterland". Bij Brcukelen was die verbinding niet al te best, zij bestond namelijk uit een oude smalle brug over het Merwedekanaal, die om de haverklap moet worden geopend voor het drukke scheepvaartverkeer in het kanaal. Men is thans bezig met de bouw van een nieuwe brug over het Merwedekanaal nabij Breukelen. die een betere verbinding met Rijksweg nr. 2 zal vormen. De lengte van de brug wordt ongeveer 140 meter; het wegdek krijgt een breedte van 7.27 meter; de rivieroverspanning wordt ongeveer 89 meter. De bouwwerkzaamheden. De markies maakte op zijn beurt een lijst bekend van zijn vrienden en relaties, onder wie hoge officieren van de carabi nieri. Hij liet doorschemeren, wellicht een nog langere lijst te zullen publiceren, in dien de „laster" tijdens het proces-Muto zou voortduren. Giuliano-nasleep Deskundigen hebben bevestigd dat de Si- ciliaanse bandiet Gaspere Pisciotta, de „luitenant van Giuliano" door een grote dosis strychnine om het leven is gebracht. Pisciotta is vorige maand plotseling in de gevangenis van Palermo overleden na het innemen van een versterkend middel, dat hij dagelijks gebruikte. De bevestiging van het gerucht, dat Pisciotta is vergiftigd heeft opzien gewekt, daar men verband legt tussen de „liquidatie" van Pisciotta en een aanstaand nieuw proces tegen de bende van Giuliano, terwijl juist een onderzoek is geopend of Giuliano door handen van de politie het leven heeft verloren, zoals de officiële lezing wil, of door toedoen van Pisciotta, zoals deze beweerde. Twee hectaren jonge sparren van het recreatie-oord Visdonk bij Roosendaal zijn Maandag in vlammen opgegaan. Een ar beider van gemeentewerken zou een bran dende lucifer hebben weggegooid, waar door een hoeveelheid bunt in brand was geraakt. Aangewakkerd door een vrij sterke wind verspreidde het vuur zich snel door de sparrenaanplant, die uit 1946 1947 dateert. Aan het krachtdadig ingrijpen van een aantal woonwagenbewoners uit een nabij gelegen kamp is het te danken, dat het vuur zich tot de jonge aanplant heeft be perkt. Totdat de brandweer met een nevel spuit was aangekomen leverden zij met „vuurzwepen" slag tegen het zich naar alle richtingen uitbreidende vuur. Zij kregen daarbij assistentie van commandotroepen, die juist een feestmaal ter gelegenheid van de twaalfde verjaardag van hun korps hadden genuttigd. In Roosendaal heeft een dronken man brand gesticht in een hooimijt van zijn broer met wie hij ruzie had. Vervolgens klom de man op het dak van het ouderlijk huis in de onmiddellijke omgeving van de hooimijt en begon vandaar de inmiddels gearriveerde brandweer met dakpannen te bekogelen. Een politie-agent heeft de woesteling tenslotte na een worsteling op het dak overmeesterd. i Hedenmorgen is de 28-jarige A.N.W.B.- Wegenwachter Marinus de Veer op zijn gele motor weggereden van het hoofdkan toor van de A.N.W.B. in Den Haag, voor een tocht van 8000 kilometer. Hij is door de A.N.W.B. afgevaardigd naar Zweden, om van Stockholm uit een propaganda- rondrit met een Engelse en Zweedse col lega te beginnen door geheel Zweden, wel ke hem zelfs tot aan de Poolcirkel zal brengen. De bedoeling is om gedurende deze tocht de wegenwacht-idee te propa geren. Het gehele traject naar Stockholm zal hij via de kortste weg afleggen. Onderweg, in Duitsland, Denemarken en Zweden, zal hij eventueel aan gestrand verkeer hulp verlenen. Totaal duurt de tocht van De Veer twee maanden. De zegswijze, die al heel oud is, be tekent: er wordt over mij gesproken zonder dat ik erbij ben. Zij is ontstaan uit het bijgeloof, dat degene over wie gesproken wordt, dit op de een of andere geheimzinnige wijze bespeurt: door het tuiten van zijn oor, het jeuken van zijn oog of het gloeien van zijn wang. Aan gezien in zaken van bijgeloof rechts al tijd een gunstige, links een ongunstige betekenis heeft, wordt het tuiten het woord is verwant met toeten en toeteren van het rechteroor opgevat als: ik word geprezen, het luiten van het lin ker oor als: er wordt kwaad van mij gesproken. Men vindt dit al bij Grieken en Romeinen. v-M GENEVE, (van een A.N.P.-correspon- dent) Deze stad van nog geen 200.000 inwoners verwacht met enige ongerustheid een invasie van ongeveer 3000 personen voor de Aziatische conferentie, die hier op 26 April begint. Alle hotels zijn nu al tot de laatste kamer besproken en er wordt over gedacht zelfs in Lausanne en Mon- treux deelnemers van deze conferentie on der te brengen. Het hoofd van de cantonnale regering van Genève, Charle Duboule, bekende vandaag, dat het een hele opluchting voor hem en zijn medewerkers was toen verleden week het bericht kwam dat de Russische en de Chinese regering accoord gingen met het gebruiken van het gebouw der UNO als plaats van de conferentie. Indien de grote vier het over het gebruiken van dat ge bouw niet eens hadden kunnen worden, zou Genève voor een schier onoplosbaar pro bleem zijn geplaatst. Men is in Genève van mening, dat de keus van deze stad voor het houden van de conferentie nog te vroeg bekepd ge maakt is en wel voordat de Geneefse auto riteiten de nodige maatregelen hadden kun nen treffen op het gebied van de huisves ting. Sommige delegaties hadden reeds hele hotels afgehuurd toen die autoriteiten zich met de zaak konden gaan bemoeien, zodat hun taak daardoor nog extra werd verzwaard. De enige delegatie die hun het leven in dit opzicht heeft verzoet is de Franse, want die gaat haar hoofdkwartier opslaan in het Franse badplaatsje Divonne, vlak over de grens ten Noorden van Genè ve, zodat zij geen beroep hoeft te doen op de hotelruimte in de stad. De communistische delegaties - die van de Sovjet-Unie, China en Noord-Korea - die het langst hebben gewacht met zich aan te melden, stellen nu eisen die moeilijk te vervullen zijn maar toch vervuld moeten worden. Elk van die delegaties wenst een afzonderlijk hotel geheel voor zich te heb ben en bovendien een villa waarin het hoofd van de delegatie gehuisvest zal kun nen worden. Maar niet alleen aan hotels, maar ook aan villa's bestaat er nu al een nijpend tekort, zodat de regering villa eigenaars tracht op te sporen, die alsnog bereid zijn hun bezit voor enige tijd te ver huren. Ar« uitspraak van hof te Karlsruhe BONN (A.N.P.) De rechtbank van Celle zal, naar verwacht wordt, over on geveer drie weken de vraag behandelen of W. A. Polak, een der zes Bredase oorlogs misdadigers. die nog in de Bondsrepubliek vertoeven, al dan niet van Duitse afkomst is. Deze uitspraak is nodig geworden, na dat het West-Duitse federale hof de uit spraak heeft gedaan, dat buitenlanders van Duitse afkomst, die vrijwillig tot de S.S. zijn toegetreden, daardoor ipso facto de Duitse nationaliteit hebben verkregen. Het gerechtshof baseerde deze uitspraak op een decreet van Hitler van 19 Mei 1943. Het gerechtshof beschouwde Hitiers de creet nog altijd als geldend recht, tenmin ste voor zover het vrijwilligers der S.S. be treft. Hitler had volgens de overwegingen van het hof met dit decreet beoogd, „be scherming te verlenen aan buitenlanders, die de toenmalige Duitse staat waardevolle diensten bewezen". Wanneer de rechtbank te Celle tot de overtuiging komt, dat Polak afstamt van tot „de Duitse stam" behorende voorouders, dan zal, volgens het besluit van het fede rale hof, de door Nederland gevraagde uit levering van de oorlogsmisdadiger niet mo gelijk zijn. Wanneer het hof de Duitse af komst van Polak niet bewezen zou achten, dan zou daarmee echter nog niet definitief de weg zijn vrijgemaakt voor een uitleve ring van de man. In dat geval zal name lijk ook nog moeten worden uitgemaakt of Polak op grond van de grondwet der bondsrepubliek aanspraak kan maken op asylrecht als politiek vluchteling. ADVERTENTIE helpen promptf PARIJS. Een berigt in de voornaam ste Londensche dagbladen heeft hier een grooten indruk gemaakt. Het meldt dat Turkije de Christenen en de Muzelmannen, wat de staatkundige regten betreft, wil gelijkstellen en aldus aan de Westelijke mogendheden veel meer wil toestaan dan ooit door den Russischen mor.arch is ge vorderd. Thans blijkt wel meer dan ooit, dat de oorlog, velke thans wordt gevoerd, geenszins zijn grond vindt in de Turksch- Russische onderhandelingen over de aan de Christenen te verleenen regten. Men '3 vrij algemeen van gevoelen dat Turkije, door zich te werpen in de armen der Westelijke mogendheden, niets zal winnen, maar zijn weinige onafhankelijkheid zal verliezen ter vermeerdering van den in vloed van Frankrijk in het belang der Christenheid en der maatschappelijke be schaving.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5