De V.S. beloven Frankrijk meer steun bij strijd in Indochina Churchill zwijgzaam over nieuwe strategie der V.S. Israel treedt uit UNO- bestandscommissie Weerbericht Indochina v e l s e r Haarlems Dagblad Toezeggingen xian generaal Ely voor steun bij opleiding en bommenwerpers Het woord is aan Engeland moet geraadpleegd worden voor vergeldingsactie wordt uitgevoerd Straaljager nabij Eindhoven neergestort Na uitspraak over bus-overval Arabische landen - bevreesd voor een inval - sluiten zich aaneen EVG-verdrag niet voor Mei in Frans parlement McCarthy toont zich moeilijke getuige Tito dringt aan op Duitse herbewapening Piloot omgekomen, boerderij door brand vernield Het onderzoek bij bet leger Weer rapport IE ?s 1 68 JAARGANG No 217 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 24 MAART 1954 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298 JAARGANG No 65 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET FRANSE VOLK heeft meer dan genoeg van de oorlog in Indochina en dit heeft zich al meermalen in de houding en de uitingen van een aantal politici weer spiegeld. Ik herinner aan de jongste ver klaring in het parlement van Pierre Men- dès-France, die door velen als toekomstige regeringsleider van grote allure wordt be schouwd en die zijn standpunt' onomwon den pleegt te kennen te geven. Mendès- France ziet alleen heil in directe onder handelingen met de vijand, i.e. met de leider der opstandelingen Ho-Chi-Minh. Er moet een eind aan komen. Dat deze woor den de publieke opinie in Frankrijk weer geven kan niemand verwonderen die denkt aan de verschrikkelijke verliezen in men senlevens die de Fransen in achtereenvol gende oorlogen hebben geleden; er schijnt nooit een eind aan te komen en nu heeft de nieuwe veldslag, die zich in Indochina ontwikkeld heeft om een oord genaamd Dien-Bien-Phoe de verliezen weer eens extra opgedreven. De opstandelingen heb ben ditmaal zwaar geschut in actie ge bracht instede van mortieren en de gue- rilla-oorlog wordt blijkbaar vervangen door een loopgraven-strijd, die het Franse volk moet herinneren aari de gruwelen van Verdun, van de Somme en de Aisne, in de eerste wereldoorlog. De eerste wereldoorlog kostte Frankrijk één millioen zeshonderd duizend doden, de tweede zeshonderddui zend. De oorlog in Indochina, nu al meer dan zeven jaar durend, zonder uitzicht op duurzame bevestiging van de Franse posi tie in Azië, heeft opnieuw diepe bressen geslagen in het meest levenskrachtige deel der mannelijke bevolking des lands. Nu is generaal Paul Ely, de Franse staf chef, door zijn regering naar Washington gezonden om daar te onderhandelen over Indochina en onze Parijse correspondent schreef daar gisteren over. Generaal Ely heeft niet alleen de opdracht met de Amerikaanse stafchefs te spreken maar ook met president Eisenhower en zijn mi nisters, die deze onderhandelingen zelf zorgvuldig hebben voorbereid. Als men aan president Eisenhower's loopbaan denkt is het duidelijk dat de Fransen een genei-aal hebben gezonden om aan een generaal hun standpunt uiteen te zetten. Dit is niet hun gewoonte; generaal Ely verschijnt als nieuwe diplomatieke figuur. De overwe ging zal bij de verlening der opdracht zeker hebben gegolden zend een generaal om een generaal te overtuigen en denkelijk niet minder dan het feit, dat hij Frankrijk te Washington in de N.A.V.O. heeft ver tegenwoordigd en het goed met de Ameri kanen kan vinden. Nu zou generaal Ely de Amerikanen voor de keuze stellen, zelf aan de oorlog in Indochina te gaan deelnemen of steun te verlenen aan een overeenkomst met Ho- Chi-Minh. Deze laatste zou dan de erken ning door Amerika van communistisch China van Mao's regering te Peking mee moeten brengen. De Amerikaanse re gering heeft zich tegen zulke erkenning immer gekant. Zij is nog pas aanbevolen door de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld en senator Cabot Lodge, Amerikaans vertegenwoordiger bij de UNO, heeft daarop geantwoord dat hij zo nodig het veto-recht in de Veiligheidsraad zou bezigen om communistisch China's toe lating tot de UNO te verhinderen. De West- Europese landen zijn ervoor, met Engeland incluis, dat Mao's regering allang erkend heeft. Zij stellen zich evenals Hammars kjoeld op het standpunt dat de UNO het forum der wereld moet vórmen. De Ame rikanen blijven onverzettelijk. Als hun regering haar standnunt zou willen wijzi gen zou zij ongetwijfeld in het Congres op vervaarlijk verzet stuiten. En men behoeft maar even te denken aan MacCarthy en zijn medestanders van de republikeinse rechtervleugel, aan het jongste opinie onderzoek dat hem nog een populaire bij val" van 46 der ondervraagden toewees (een jaar geleden slechts 19 twee maan den geleden 50 om u voor te stellen waardoor dit verzet zou worden gevoed. Men kan zich dus nauwelijks indenken dat deze oplossing van het Indochine.se vraagstuk binnen afzienbare tijd aanvaard baar zou zijn in Amerika. Anderzijds schijnt het in het veronderstelde Franse ..ultimatum" geopperde alternatief, name lijk dat Amerika zelf aan de strijd in Indo china zou gaan deelnemen, evenmin kans rijk en bovendien gevaarlijk: omdat het spook van een derde wereldoorlog hierbij opdoemt. Generaal Ely kan aanvoeren dat Frankrijk, eenmaal van de oorlog in Indo china bevrijd, tien divisies meer in Europa zou kunnen vormen. Onze Parijse corres pondent merkt op dat dit argument is dat sterk tot de Amerikaanse verbeelding zal moeten spreken. Dit met het oog op de sterkte der Europese Verdedigings Gemeen schap, naar welker goedkeuring door het Franse parlement de Amerikanen zo scherp streven. Maar zal die spraak tot de ver beelding der Amerikanen zo sterk zijn dat zij de oorlog in Indochina niet alleen wil len financieren (zoals nu vooi* 87 ge schiedt) maar ook zelf voeren? Het is voorshands moeilijk aan te nemen. Generaal Ely zal te kennen kunnen ge ven, dat als Amerika beide oplossingen verwerpt de Fransen er tenslotte toe ge noopt zullen zijn een afzonderlijke vrede, zonder Amerikaanse medewerking, met Ho-Chi-Minh te sluiten, met het gevolg dat dit grote gebieden van Azië voor het communisme zou openen. Hieruit blijkt wel dat generaal Ely, al vertegenwoordigt hij de zwakke tegenover de sterke, niet in zo'n heel zwakke onderhandelingspositie verkeert. En de slotsom moet dus wel ge trokken worden, dat zijn zending naar Washington op dit moment een gebeurte nis van groot belang is en dat het resul taat in spanning tegemoet gezien zal wor den. R. P. KEULEN (United Press) De president van Joegoslavië, maarschalk Tito, heeft in twee interviews die in Duitsland zijn ge publiceerd aangedrongen op een herbewa pening van West-Duitsland en de toelating van communistisch-China tot de U.N.O. Hij wees bovendien op de noodzakelijkheid vobr meerdere conferenties tussen. Oost en West om de wereldspanning te vermin deren. WASHINGTON, (United Press) De Amerikaanse minister van Defensie, Char les E. Wilson, heeft verklaard dat hij met generaal Paul Ely, de chef van de Franse generale staf, heef^ gesproken over de mo gelijkheid van opleiding van troepen onder Amerikaanse leiding in Indochina ter bespoediging van de opleidingstijd. Wilson zeide, dat Ely dit gunstig had opgenomen. „Ik geloof dat de Franse opleidingsme thoden in Indochina versneld kunnen wor den", vervolgde Wilson, „naar mijn me ning zijn de Fransen ontvankelijk voor het idee dit op grote basis aan te pakken en te organiseren. Ik ben er zeker van dat generaal John O'Daniel, het nieuwe hoofd van de Amerikaanse militaire hulpgroep in Indochina bij deze zaak zijn medewer king zal geven. Ik geloof niet dat hij zich daarheen zou begeven als dit niet zo was". Wilson verklaarde dat het Amerikaanse departement van Defensie bereid is Ame rikaanse opleidings-experts naar Indo china te sturen. Deze dingen behoorden naar hij zeide, tot de vele onderwerpen die hij met betrekking tot Indochina „in een zeer goede geest aan beide kanten" met Ely had besproken. De minister liet zich zeer prijzend uit over generaal Ely, die hij schetste als „een voortreffelijk officier en een prachtige man". Hij liet er op volgen dat hij „per soonlijk op vriendschappelijke voet met hem stond". Over het zenden van nog meer bommen werpers van het type B-26 naar Indo china zeide Wilson, dat deze aangelegen heid viel onder de kwesties der militaire hulpverlening, waarover thans bespre kingen worden gevoerd als onderdeel van het voortgezette bijstandsprogram. „Als er inderdaad behoefte aan meer van deze toe stellen bestaat, zullen wij ze waarschijn lijk zenden", verklaarde Wilson. Sprekend over de strijd bij Dien Bien Phoe, zeide Wilson: „De huidige situatie in Indochina is van betrekkelijk ernstige aard en vooral de strijd op die plaats draagt een kritiek karakter. Ik verwacht dat de Fran sen deze slag zullen winnen en ik geloof dat zij alle hulde verdienen voor de moe dige strijd die zij blijven voeren. Naar mijn mening zetten de communisten daar alles op alles om een succes te behalen voor de conferentie van Genève, precies zoals zij in Korea deden voor de wapenstilstand daar". Wilson werd commentaar gevraagd op een bericht in een Parijs blad, waarin was gezegd dat de Verenigde Staten onmiddel lijk met een vergeldingsactie zouden be ginnen, mochten vijandelijke straalvlieg tuigen de Franse superioriteit in de lucht betwisten. „Ik beschik niet over inlich tingen over deze zaak en kan er derhalve geen commentaar op leveren", zeide Wilson. Volgens dit bericht van United Press, aldus France Soir, hebben de V.S. Frank rijk de verzekering gegeven dat indien straaljagers van het type Mig bestuurd door Vietminh-piloten de Franse lucht macht de heerschappij over het luchtruim boven Indochina gaan betwisten zulks in Washington zal gelden als een directe in terventie van rood China en dat Washing ton daarop zal antwoorden met maatre gelen tegen rood China. Dit bericht is in volstrekte tegenspraak met de recente verzekeringen van de Ame rikaanse regering aan het Congres. Meer hulp Minister Dulles zei op zijn wekelijkse persconferentie over Indochina dat, mocht Frankrijk meer hulp wensen om spoediger een eind aan de strijd in Indochina te kunnen maken, de Verenigde Staten wel willend zouden staan tegenover een desbe treffend verzoek. In antwoord op vragen maakte Dulles duidelijk dat hij niet de mogelijkheid uit sluit van een vergelijk tijdens de komende conferentie in Genève over Indochina dat wellicht%ou neerkomen op een compromis. Hij zei, dat indien communistisch China zich bereid toont de hulp in militaire en andere zin aan de Vietminh-legers stop te zetten en derhalve wil tonen niet langer aggressie-gezind te zijn zulks de kansen op vrede en stabiliteit in Azië zou ver groten. Dulles zei niet te kunnen ingaan op de vraag welke materialen Frankrijk voor de strijd in Indochina uit de Verenigde Sta ten wil ontvangen en op welke Ameri kaanse leveringen voor Indochina generaal Paul Ely zal aandringen tijdens zijn be zoek aan Washington. Dulles wees er op dat hij Ely nog niet had gesproken maar na afloop van de persconferentie een ont moeting met hem en admiraal Radford, de voorzitter van de commissie van Ameri kaanse stafchefs, zou hebben. Strijd luwt Franse autoriteiten verklaarden gisteren dat de belegeraars van Dien Bien Phoe een nieuwe bevoorradingsroute naar Chi na hebben opengesteld die bijna 500 kilo meter korter is dan de oude route. De auto riteiten zeiden dat de communisten deze route beschrijven als „een belangrijke nieuwe factor in de oorlog". Franse bommenwerpers van het type B 26 hebben de route Zondag gebombar deerd en de piloten meldden dat zij twee bataljons versterkingen van de Vietminh hadden vernietigd. De Fransen zeiden dat de versterkingen „uit de richting van China" kwamen, doch konden niet meedelen of de troepen regel recht uit dat land kwamen. Het is echter bekend dat vele troepen van de Vietminh en in het bijzonder artillerie-eenheden, in China hun opleiding hebben ontvangen. De Vietminh-opstandelingen die het Franse fort Dien Bien Phoe belegeren, verminderen de hevigheid van hun ar tilleriebeschieting om munitie te sparen voor de volgende phase van de.strijd, al dus heeft een Franse woordvoerder Dins dagavond te Hanoi verklaard. Zij gebrui ken nu voornamelijk mortiergranaten van 81 mm. Volgens de woordvoerder was Atoomprojecten Dinsdag is bekend gemaakt dat Enge land in het aanstaande begrotingsjaar meer aan atoomprojecten zal uitgeven. De ra ming van de uitgaven voor civiele projec ten is 53.675.000 ponden en de raming voor „onderzoek en ontwikkeling" van het ministerie van Bevoorrading is 140.210.000 ponden. De strijdkrachten krijgen de wa pens van dit ministerie. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Dorothy Parker: Waar is de man die een hart kan kalmeren Gelijk een gewaad van satijn? (The satin Dress) LONDEN (United Press). Premier Sir I hower „een soepele en vriendschappelijke Winston Churchill heeft verklaard, dat de j regeling" had voor dergelijke noodgevallen Verenigde Staten eerst Engeland moeten als aggressie. raadplegen vóór zij overgaan tot „vergel- Hij zeide „volledig in te stemmen met dingsmaatregelen op grote schaal" tegen de verklaring, die de Amerikaanse minister een eventuele aggressor, die een aanval zou van Buitenlandse Zaken. Dulles, verleden de verminderde hevigheid van het artil- doen op de Amerikaanse luchtmachtbases week heeft afgelegd en waarin deze een i i i— r*a n_:o„2 nitnntif nUiiiir irif i»i n «1 o nnin irlrlrl 1 11U o Een Thunderjet F 84 straaljager van de vliegbasis Eindhoven Is Dinsdagavond om tien minuten voor negenen tijdens een oefening in het nachtvliegen kort na de start even buiten deze basis neergestort. De vlieger kwam hierbij om het leven. De familie is gewaarschuwd. Onmiddellijk na de start is het toestel omlaag gestort en neergekomen ander halve kilometer van het vliegveld, In de buurtschap Oerle. Direct nadat het toestel de grond had geraakt ontplofte de brand stof en ontstond brand. Vermoedelijk heeft een zogenaamde tiptank een tank aan het uiteinde van de vleugel de boerderij van de landbouwer Van Roosmalen ge raakt, waarbij de boerderij vlam vatte. De landbouwer, zijn vrouw en hun vier kin deren konden zich tijdig in veiligheid bren gen. Het vliegtuig is in de onmiddellijke nabijheid van de boerderij neergekomen. De brandweer van het vliegveld begon direct met het blussingswerk. Zij werd later geassisteerd door de brandweren van Veldhoven en Eindhoven. De boerderij is\ niettemin vrijwel geheel uitgebrand. Twee kalveren zijn hierbij omgekomen. Het an dere vee, alsmede de inboedel kon worden gered. De vlieger, die bij het ongeluk is omge komen, was de 28-jarige eerste luitenant vlieger J B. G. Doedens uit Uden. Hij was gehuwd. lerievuur mede een gevolg van het Franse luchtbombardement op de geschutsop- stellingen van de Vietminh. in Groot-Brittannië. De Britse premier zeide echter in het Lagerhuis, dat hij met president Eisen- Gistermiddaq omstreeks half drie zijn een personenauto en een bestelwagen op de hoek Spanjaardslaan-Fonteinlaan in Haarlem met elkaar in botsing gekomen, doordat de bestuurder van de personenauto verzuimde voorrang te verlenen. De botsing was zo ernstig, dat beide auto's door een kraanwagen moesten worden weggesleept. De chauffeur van de bestelwagen kwam er met een buil op het hoofd af. De bestuurder van de personenauto klaagde over pijn in zijn borst, doch bij onderzoek in de Mariastichting bleek, dat hij geen letsel had opgelopen. AMMAN (AFP en Un. Press). waarnemers van de bestandscommissie der UNO, die hun onderzoek naar de overval op een Israëlische autobus hebben voltooid, zeggen in hun rapport, dat de feiten aan tonen, dat Jordanië op geen enkele wijze betrokken was bij deze aanval, zo is van officiële zijde in de Jordaanse hoofdstad Amman bekendgemaakt. In het rapport zou o.m. staan, dat men het spoor van de moordenaars op ongeveer 15 kilometer van de Jordaanse grens bijs ter is geraakt en dat „de identiteitskaarten, geld en kledingstukken van enige slacht offers zijn geroofd, hetgeen aantoont dat de aanval niet met politieke bedoelingen, maar uit roofzucht is gedaan." Israel verliet de vergaderzaal van de Israëlisch-Jordaanse wapenstilstandscom- missie Dinsdagavond, toen de voorzitter De zich van stemming onthield over een Is- De lente is er! Een fleurig regiment crocussen steekt vrolijk haar bevallige kopjes omhoog in de zoele lentezucht, die zacht over het land strijkt. Niet gedachtig aan atoomexplosies, natuurrampen en koude oorlog, kennen deze bloemen slechts één ideaal: de mens te ontwapenen met haur aanstekelijke vreugde. Het meisje op de voorgrond zal in zulk een schone omgeving geen moeite hebben met haar vers cadetje. raelische ontwerpresolutie, waarin Jorda nië beschuldigd wordt van de overval.' „De Israëlische delegatie kan niet langer deelnemen aan de Israelisch-Jordaanse wapenstilstandscommissie", aldus een later afgelegde Israëlische verklaring. De voor zitter van de commissie had zich van stem ming onthouden over de eerste twee arti kelen van de Israëlische ontwerpresolutie. In deze artikelen werd gezegd dat „een door Jordanië georganiseerde bende" de aanval op de bus heeft gepleegd en werd Jordanië verantwoordelijk gesteld. De voorzitter van de commissie, kapitein- luitena.nt-ter-zee Hutchison van de Ame rikaanse marine, stelde voor, toen de Is raëlische ontwerpresolutie ingediend werd, de beraadslagingen uit te stellen tot het onderzoek voltooid zou zijn, dat volgde op de inlichtingen van de Israëlische delegatie van Maandag over de identiteit van de aanvallers. Een woordvoerder van het Israëlische leger zei, dat de aankondiging, dat Israel niet langer deel zal nemen aan de wapen- stilstandscommissie, van toepassing is op het toekomstige werk van de commissie in het algemeen. Men beschouwt deze aankondiging als de ernstigste slag voor de UNO-organisatie van toezicht op de wapenstilstand in Pa lestina sinds de Joods-Arabische oorlog van 1948. Van Libanese zijde is gisteren in de UNO de vrees der Arabische staten tot uitdruk king gebracht dat „Israël misschien ergens in de Arabische wereld zal toeslaan" om dat het „woedend" is over het feit dat de bestandscommissie er niet toe is overge gaan een afkeurend oordeel over Jordanië uit te spreken wegens de overval op de autobus in de Negeb. De waarschuwing van Malik voor mili taire maatregelen van de kant van Israel staat niet op zichzelf. Reeds eerder hebben de Arabieren pogingen gedaan de wereld voor te bereiden op een mogelijke her nieuwing door Israel van de Palestijnse oorlog. Zaterdag hebben vier Arabische gedele geerden, tezamen zeven Arabische landen vertegenwoordigend, zich tot de secretaris generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld. gewend met een rapport over Israëlische troepenbewegingen langs de grens van Syrië, Libanon en Jordanië. Zij verklaar den daarbij dat alle Arabische staten te hulp zonden schieten wanneer het een of andere land het slachtoffer van aggressie zou worden. PARIJS (Reuter).' Het staat thans wel vast, dat de behandeling van het E.V.G.- verdrag in het Franse parlement tot Mei zal worden uitgesteld, aldus is Dinsdag avond in politieke kringen te Parijs ver nomen. Zelfs de vroegere minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, een van de krachtigste voorstanders van het Euro pese legerpian, zeide Dinsdagavond dat begin Mei „de geschiktste tijd" voor het begin van de lang uitgestelde behandeling lijkt. Eerste-minister Laniel had eerder ge zegd, dat hij niet van plan is het parlement om goedkeuring van het E.V.G.-verdrag te verzoeken zolang het Saarvraagstuk niet is opgelost en de Brits-Amerikaanse garan ties niet zijn gegeven. Frankrijk zal de geldigheid van de West- Duitse grondwetswijziging, waardoor be wapening van West-Duitsland mogelijk wordt, slechts erkennen als de aanvullen de protocollen op het E.V.G.-verdrag zijn ondertekend, aldus is Dinsdag in diploma tieke kringen te Parijs vernomen. De Westelijke Hoge Commissarissen zijn Maandagavond te Bonn bijeengeweest zonder het eens te worden over een ge meenschappelijke houding ten aanzien van de grondwetswijziging. In elk geval, aldus werd in Franse krin gen verklaard, kan de wijziging niet van kracht worden zolang het E.V.G.-verdrag nog niet door het Franse en het Italiaanse parlement is goedgekeurd. WASHINGTON, (Reuter) Senator Joseph McCarthy heeft Dinsdag verklaard bereid te zijn zijn stem op te geven bij het onderzoek van de ondercommissie van de Senaat naar zijn meningsverschil met hoge legerambtenaren, zolang hij het recht be houdt om getuigen een kruisverhoor af te nemen. McCarthy zei dit op een persconferentie. Intussen oefenen vooraanstaande repu blikeinen meer en meer druk op de sena tor uit om zich geheel en al onzijdig te houden gedurende het onderzoek door de subcommissie. De subcommissie besloot toe te staan, dat de aanstaande openbare behandeling van de onenigheid tussen McCarthy en legerfunctionarissen door de televisie zal worden uitgezonden. Een vooraanstaand republikeins senaats lid, William Knowland, zei Maandag te hopen, dat McCarthy het recht om getui gen te ondervragen zou opgeven, dat hij zich geheel afzijdig zou houden van het on derzoek en alleen als getuige zou optreden. Hij meende echter, dat de subcommissie zelf moet beslissen, in hoeverre McCarthy deel zal nemen aan de verhoren. uiteenzetting gaf van de „onmiddellijke vergelding" ingeval een oorlog uitbreekt. In zijn korte verklaring zeide Churchill, dat het gebruiken van Amerikaanse bases in Engeland „in een noodgeval een aange legenheid zou zijn, waarover door de Britse regering en de regering van de Verenigde Staten gezamenlijk een beslissing dient te worden genomen in het licht van de om standigheden, die zich op dat speciale mo. ment voordoen". „De verklaring, die de heer Dulles on langs heeft afgelegd, is volkomen in over eenstemming met deze opvatting", zo zeide de Britse premier. Labour-afgevaardigden hadden er bij Churchill op aangedrongen te bevestigen, dat een dergelijke „onmiddellijke" Ameri kaanse actie Groot-Brittannië niet in een oorlog zou betrekken vóórdat de regering hier van kennis droeg. De Amerikaanse luchtmachtbases in Engeland liggen in de voorste strategische linie van de Ameri kaanse luchtmacht. Churchill zeide: „Er heeft een uitwisse ling van ideeën plaats gehad tussen de Britse regering en de Amerikaanse regering en dit zowel direct als via de NAVO". „Ik heb .hierover en over vele andere kwesties een vriendschappelijke correspon dentie en besprekingen gevoerd met presi dent Eisenhower en dit contact duurt nog steeds voort". Een conservatieve afgevaardigde vroeg wat voor regeling er bestond met betrek king tot een mogelijke Amerikaanse actie met atoomwapenen in enig ander deel der wereld, waar de communisten een strijd zouden ontketenen. Churchill antwoordde: „Ik heb al deze aspecten zorgvuldig overwogen en ik ben van mening, dat er beslist geen voordeel in schuilt om te trachten tot in de bijzonder heden in te gaan op alle mogelijke gebeur lijkheden. Ik meen, dat het onjuist zou zijn om over deze kwestie een uitgebreid debat te voeren". De Labour.afgevaardigde Arthur Hen derson vroeg de premier, of deze instemde met het standpunt van de Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken, Lester Pear son, dat de landen, die bij de NAVO aange sloten zijn zo snel mogelijk bijeen moeten komen om te beraadslagen over de aange kondigde Amerikaanse politiek van ver gelding. Churchill gaf hier geen direct antwoord op. Hij zeide: „De verklaring, die ik heb afgelegd, is opgesteld na ampele bespreking en gedachtenuitwisseling met mijn col lega's. Wij hadden daarbij de verklaring van de heer Dulles en eveneens die van de heer Pearson voor ons liggen en wij hebben daarmede terdege rekening gehouden". „Ik zou er op het ogenblik de voorkeur aan geven niets meer toe te voegen aan hetgeen ik alreeds gezegd heb". (van hedenmorgen 7 uur) toestand Qfi £2 1 4Z> C cL CA weers- Is 5r S5 H è- 2.5 Helsinki onbewolkt zzw 4 2 0 Oslo mist ONO 2 2 0 Stockholm zwaar bew ZW 4 4 0 Kopenhagen onbewolkt ZO 4 2 0 Londen nevel NNW 2 6 0 Amsterdam regen N 2 6 0,1 Brussel regen ZO 2 8 2 Parijs zwaar bew wzw 4 8 10 Bordeaux zwaar bew. zw 6 7 10 Grenoble half bew. windstil 6 4 Nice onbewolkt W 2 5 16 Warschau onbewolkt ZO 7 0 Berlijn licht bew. O 4 3 0 Frankfort nevel zzw 3 5 0 München regen w 8 7 0,1 Ziirich regen w 2 6 1 Genève regenbui z 6 5 4 Locarno regen O 3 3 24 Wenen nevel zo 1 2 0 Innsbruck zwaar bew w 4 4 0 Rome zwaar bpw zzo 4 10 0 Neerslag laatste 24 uur *>oocox*»oooc***xiroc»oocooooc**iroorvxxTooorinoooooPooooooj OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt, later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Meest matige wind. aan vankelijk Noordelijk, later krimpend naar West of Zuid-West. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 25 Maart Zon op 6.33 uur. onder 19.00 uur. Maan op 1.00 uur. onder 8.24 uur. Maanstanden 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 Maart Hoog water: 6.24 en 18.41 uur. Laag water: 2.06 en 14.26 uur. Donderdag 25 Maart Hoog water: 6.57 en 19.19 uur. Laag water: 2.33 en 14.56 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1