Beverwijk maakt zich zorgen over het gewonden-vervoer Castricum steeds meer een gezochte volksbadplaats Zondag een sterk „veld" van athleten in de Heerenduinen Agenda voor Velsen A an vraag fo rm ulier IJmuider Courant In competitie weerden de Kennemers zich best; DGS en Sportbond wonnen Nederlandse Veldloopkampioenschappen onder auspiciën van „Suomi" in IJmuiden Indeling winnaars- en verliezersronde Langbroek remise tegen v.d. Vossen Nieuwe stationcar met brancard zou de voorlopige oplossing zijn „Bloemen avontuur in Holland" Concertavond door Simon Halie Passie-avond K.A.B. „De Vrouw in het ambt" Heemskerk 8 Snel damtournooi Om de provinciale damtitel De „Jonge Stem" laat zich horen Suomi-athleten trainen op de sintelbaan Elfhonderd gulden voor gebrekkigen Burgerlijke stand Velsen Filmavond voor Bloemkwekers „Hotac" op het oorlogspad S.W.G.-avond uitgesteld VOLLEYBALL Riethoop in brand THALIA Nog geen Synodale zegen Groots concert van „Kennemerlands Gemengd Koor" Voorlichting voor huisvrouwen Pater sprak over opvoedingsproblemen VW HAD EEN GOED JAAR DONDERDAG 25 MAART 1954 Met de door de Kennemerstaten Athletiekvereniging: „Suomi" op 7 Februari in de „Heerenduinen" gehouden cross-country nog vers in het geheugen, staat athletiekmin- nend Kennemerland aanstaande Zondag opnieuw een athietiekevenement te wachten, waarvan de organisatie eveneens in handen is gegeven van „Suomi", die op hetzelfde parcours als van de cross voorbereidingen treft voor de Nederlandse veldloopkam pioenschappen met het daaraan verbonden clubkampioenschap. Voor deze kampioen schapswedstrijd van de Kon. Ned. Athletiek Unie, die ieder jaar wordt gehouden en waarvoor „Suomi" voor de eerste maal de eer te beurt is gevallen hem te verzorgen in het IJmuidense duingebied, is een parcours uitgezet van 5000 meter voor Senioren, A, B, C en D-klassers en een traject van 3000 meter voor junioren. Oudendijk (D-kl.). De Suomi-junioren M. Remeijm, H. Snip, H. Keyzer en H. Gnodde zullen op de 3000 meter starten. De senioren zullen op hun traject drie ronden lopen; de junioren twee ronden van ongeveer 1700 meter, zodat dit voor het publiek ook een aantrekkelijke wedstrijd wordt, aangezien respectievelijk twee- en eenmaal de startplaats tijdens de strijd wordt gepasseerd en men dus een goed overzicht kan krijgen. Dc start De start van de wedstrijden, waarvoor uiteraard officials van de K.N.A.U. en van de Nationale Technische Commissie even veel belangstelling hebben, vindt plaats bij het nieuwe jachthuis nabij de Rembrandt- laan, ongeveer 800 meter duininwaarts van het oude jachthuis af op de betonweg. De junioren beginnen de wedstrijd om 2 uur Zondagmiddag; de senioren starten om half drie. De athleten worden allen ontvangen in hótel „Kennemerhof" aan de Kennemer- laan, waar de kleedgelegenheid is, die wel willend door de familie Koster ter beschik king is gesteld; een geste, die zeer gewaar deerd wordt. Indien de weersomstandigheden gunstig zijn, kan dus een aantrekkelijke wedstrijd worden verwacht. Onder de Nederlandse crossers as voor deze wedstrijd een grote belangstelling, want Woensdagavond hadden zich al meer dan 130 deelnemers aangemeld, van wie ongeveer de helft komen uit Limburg en Brabant, de provincies, waar de veldlopen veel meer in zwang zijn dan in het overige deel van ons land. Favorieten Onder deze deelnemers bevinden zich vele prominenten, van wie in de eerste plaats als favoriet de AAC'er W. van Zee land moet worden genoemd, die kans heeft gezien om Wim Slijkhuis dit seizoen al tweemaal de overwinning te on Wiemen. Hoewel aanvankelijk Slijkhuis zou deel nemen, heeft hij hiervan afgezien wegens een jongstleden Zondag tijdens de Haagse veldloopkampioenschappen opgelopen bles sure. De strijd zal er echter niet minder om zijn, want lopers als J. Fekkes van DOS (Rotterdam) van de Nederlandse landen ploeg; Siem Bobeldijk van MFC (Medem- blik), die driemaal de Suomi-cross won; Koning van SW (Schiedam), winnaar van de Mulier-loop en voorts J. Borst van Olympus, Alkmaar; J. Pronk, Edam: H. Adriehem, DEM, Beverwijk; A. Spek, Suo mi en anderen, kunnen nog wel eens voor een verrassing zorgen. Van „Suomi" nemen verder deel de Se nioren J. Oosterman (B-kl.); L. Schol, W. Kok en L. Lievers (C-kl.); J. Roemer, G. Dinsdag zullen de 96 gelegenheidsdam mers uit Velsens bedrijven, diensten of ver enigingen opnieuw de strijd op het honderd ruitig bord aanbinden, in de winnaars- en verliezersronde van het DCLT snelheids- tournooi. De indeling voor Dinsdagavond is als volgt: Winnaarsronde. Ie ronde. Groep I: VZV Scheepstimmerlieden H. J. Smit; Visfileer- dersBreedband. Groep H: Hoogoven-administratiePolitie; StaalfabriekSchoenmakers. Groep III: Hoogoven MagazijnDenk en Zet of Melkslijters; Hoogoven Transport .Vishandel. BU „Denk en Zet" I en de Melkslijters moet nog worden uitgemaakt welk kwartet zich in de winnaarsronde zal plaatsen. Er wordt opnieuw door allen drie ronden gespeeld, waarna de drie bovenste kwartet ten, zich in de finale spelen. De winnares van het vorig jaar (VZV) maakt met het kwartet Swier. Ligthart, Cor Broek en V. d. Vegt opnieuw een uitstekende kans. Verder zijn de kanspaarden het kwar tet met wereldkampioen Roozenburg (Hoog oven Administratie)en dat van de Politie. Precies hetzelfde systeem wordt gevolgd voor de verliezersronde op Dinsdagavond. De indeling is: Groep I: WIJMelkslijters of Denk en Zet I; Rolvink directieDienst voor Volks huisvesting. Groep II: v. d. Glindt directieDenk en Zet II; Vis-Industrie De ToekomstRolvink- personeel. Groep III: MelkdirectieToekomst Lis- fabriek; WIJ II—v. d. Glindt L Er kunnen zich geen nieuwe deelnemers meer melden. De tweede ronde van de strijd om de pro vinciale damtitel, werd gevormd door de ontmoeting tussen de Jeugdkampioen van Kennemerland 1953 Heime Langbroek en jeugdkampioen van Haarlem en omstreken 1954, v. d. Vossen. Na een boeiend gevecht wist de IJmuide- naar Langbroek na een zeer nadelig eindspel een remise uit het vuur te slepen. Het spel van deze twee jeugd-vertegen- woordigers was voortreffelijk. Pas in het middenspel kreeg de 15-jarige v. d. Vossen beslissend voordeel, toen Langbroek een aanval op het centrum wilde ondernemen. Twee stukken kwam de IJmuidenaar ach ter, doch misschien heeft V. d. Vossen toen 'n steek laten vallen, want de partij werd na 55 zetten remise. De afgebroken partij uit de eerste ronde tegen Den Helder-man J. de Boon is in een vrij eenvoudige remise uitgelopen. Heime's spel is tot nog toe wat weifelachtig en in dit korte tournooi moeten de overige drie ronden gewonnen worden, wil de DCIJ'er de kans op de provinciale damtitel behouden. J. Keizer (Den Helder) verloor in de eerste ronde van J. Leeuwerik (Zaandijk). Deze week speelt V. d. Vossen te Haarlem tegen de jeugdkampioen van Amsterdam W. Brunger. Donderdag wordt in Den Helder de plaatselijke strijd gestreden tussen Boon en Keizer en Vrijdag volgt in Amsterdam de partij W. Brunger—J. Leeuwerik. Voor Maandag 29 Maart is te Alkmaar de derde ronde van dit jeugdtoumooi vast gesteld. In het Patronaatsgebouw geeft het kin derkoor „De Jonge Stem", afdeling IJmui den een concert op Zaterdagavond 27 Maart. Met begeleiding van mej. M. W. H. Coppée voert het koor op deze eerste open bare avond een aantal bekende Nederland se liedjes uit de bundels van Cath. v. Ren- nes, Emil Hullebroek en het „Beroemde wiegelied" van Mozart. Na de pauze volgt de operette „De sneeuwmannetjes" van Geertruida v. Vladeracken. De entr'act- muziek wordt verzorgd door leerlingen van de IJmuider muziekschool onder lei ding van de heer H. v. Dokkum. Naar aanleiding van de Zondagmiddag in de „Heerenduinen" te IJmuiden te houden Nederlandse veldloopkampioenschappen heeft het bestuur van de athletiekvereniging „Suomi" besloten om wegens de voorberei dingen voor deze nationale wedstrijd de gebruikelijke Zondagmorgentraining te laten vervallen. Hiervoor in de plaats wordt nu als uitzonderingsgeval de training verplaatst naar de „Watervlief'-sintelbaan op Vrijdag avond 26 Maart, 7 uur. De actie, die het Velsense comité tot hulp aan gebrekkigen ontplooit, heeft tot nu toe de som van 1140,75 opgeleverd. IJmui- den-West droeg daar 107,75 in bij, uit Driehuis en Velsen kwam 141,50 binnen, Santpoort-Dorp bracht 111.50 bijeen en Santpoort-Station f 82. GEBOREN: J. C. Koekenbier—Rens, d.. Trompstraat 166 a, IJmuiden-O.; L. Spalink Süzillo, d., P. C. Hooftlaan 71, Driehuis; C. Veltman—Verbeek, d., Vechtstraat 87, IJmuiden; F. VoskampDrijver, d., Willem Barendszstraat 5. IJmuiden; H. M. C. Jung de Bruin, d., Kennemerlaan 73, IJmuiden; E. Kuilman—Dissel, z., Reggestraat 84, IJmuiden; A. Kuijlaars—de Kater, d., Tor- ricellistraat 44, IJmuiden. Een week geleden werd de wereld opgeschrikt door het bericht, dat Japanse vissers boten, die visten buiten de door de deskundigen als gevaarlijk afgesloten zóne, waren getroffen door een experimentele atoombom-ontploffing op Bikini. Drieëntwintig vissers werden opgenomen in een ziekenhuis te Tokio. Op de foto: twee van de opvarenden van de „Fukuru Maru" die aan verslaggevers van hun ervaringen vertellen. Indien bU verkeersongevallen in Bever wijk gewonden vervoerd moeten worden, geschiedt dit met behulp van de particu liere ambulance van de firma Bellën. Over het algemeen genomen voldoet de getrof fen regeling goed. Het is echter een enkele maal voorgekomen, dat de ambulance niet aanstonds ter plaatse kon zijn, omdat zij ook voor normaal ziekenvervoer gebruikt wordt. Het vervoer van gewonden vormt slechts een zeer gering onderdeel van de exploi tatie van de ambulance. In 1952 werd zij 14 maal en in 1953 12 maal voor vervoer van verkeersslachtoffers gebruikt Geen gemeentelijke ambulance B. en W. hebben nagegaan, op welke wijze het beste in de bestaande leemte zou kunnen worden voorzien. Een voor de hand liggende zij het kostbare oplossing, de aanschaffing van een gemeentelijke ambulance stuit vooralsnog op ernstige be zwaren. Een dergelijke ambulance zou toch slechts in noodgevallen gebruikt mogen worden om de particuliere exploitatie niet onmogelijk te maken. In geval een ge meentelijke ambulance ook voor andere doeleinden gebruikt zou worden, zou de particuliere ambulance afgeschaft worden, omdat de exploitatie daarvan dan niet meer mogelijk is. Daardoor zou het aantal am bulances weer tot één zijn teruggebracht, terwijl juist een reserve-auto nodig is. Een aanvaardbare oplossing, die in de eerstvolgende jaren in de huidige behoefte zou kunnen voorzien, is naar de mening van B. en W. de volgende. De gemeente politie beschikt over een jeep, welke bin nenkort afgeschreven is en van de hand zal moeten worden gedaan. In de plaats van deze jeep kan een stationcar worden aangeschaft, waarin op eenvoudige wijze een verplaatsbare „Riemvis"-branca.rd kan worden aangebracht. Dan voldoet dit ver voermiddel aan de eisen, welke aan ver voer van gewonden moeten worden gesteld. De stationcar zal van een mobilofoon wor den voorzien, zodat zij, ook al is zij niet in de garage, steeds naar de plaats van het ongeval kan worden gedirigeerd. De sta tioncar zal ook voor politiedoeleinden ge- Met intense belangstelling aanschouwden vele bloemkwekers uit Kennemerland gis teravond in de veilingzaal van „Kenne merland" de manier, waarop hun vakge noten in Aalsmeer propaganda voor Flora's kinderen maken. In een kleurenfilm werd het Aalsmeerse corso 1953 in zijn vol'le pracht vertoond, alsmede het stadionspel Juliana Regma. Een andere boeiende film was „Bloemen- avontuur in Holland", terwijl men verder bijwijze van intermezzo kermis maakte met enkele Nederlandse radio-orkesten en een filmpje over de prinsessen. De heer M. Muyen heeft ter inleiding een enkel woord gesproken en de heer De Gooyer gaf een korte toelichting op de film. IJmond-tafeltennissers Zondag naar Haarlem Voor de Haarlemse tafeltenniskampioen schappen, welke Zondag 28 Maart a.s. in het Krelagehuis te Haarlem zullen worden ge houden, hebben 8 leden van „HOTAC" in geschreven. Het zijn de heren F. de Loor en J. Wee- nink voor de overgangs- en le klasse; B. Wesselingh, T. v. Maanen en H. Huisman 2e en 3e klasse; J. Lubbers en K. Pot 3e en 4e klasse en mej. M. Blom voor de 3e en 4e klasse dames. De Haarlemse tegenstanders zullen ter dege rekening moeten houden met de kracht van de IJmond-vertegenwoordigers. Vooral J. Weenink en F. de Loor, beide behorende tot de sterkste Haarlemse le klassers, zullen hun best doen om de Haarlemse kampioens titel mee naar Beverwijk te nemen. De propagandabijeenkomst, die „Steun Wettig Gezag" gisteravond in het Cultureel Centrum in IJmuiden zou houden, is door onvoorziene omstandigheden tot nader or der uitgesteld. DONDERDAG 25 MAART Thalia, 20 uur: „Laatste ontmoeting". Patronaat, 20 uur: Chr. Gymn. Vereniging „IJmuiden". Felison, gebouw Heidestraat, 20 uur: Le zing mr. J. M. Bierens de Haan. VRIJDAG 26 MAART Thalia, 20 uur: „Het geheimzinnige huis". Rex, 20 uur: „Gele terreur." Raadhuis, 10.3011.30 uur: spreekuur wethouder van Financiën. Heidestraat 1921-30 uur: Nutsbibliotheek. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op A 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z(f. die zich met ingang van 1 April 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnó's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De Maandagavond al gespeelde volleybal wedstrijd heren VCK 2—Kennemers 1 (22) werd een levendige en aantrekkelijke kamp, al is er wel wat fel gestreden. De uitslag gaf de krachtsverhouding wel goed weer. In de eerste twee sets wist VCK enig overwicht te ontwikkelen door betere afwerking van het spel (159, 1510) doch in de derde zakte VCK wat af en het vlotte toen wonderlijk beter bij de Kennemers (015). De laatste set toonde een verbeten strijd tussen de nu gelijkwaardige teams, die ternauwernood door Kennemers werd ge wonnen (1517). Opvallend was de slecht verzorgde opslag bij beide ploegen. Gisteravond werd de competitie in de Da Costa-school voortgezet met: heren: VGV 2 —DGS (0—3). Enigszins verrassend was deze overwin ning. doordat DGS eigenlijk zonder veel tegenstand telkens weer het scoreverschil kon opvoeren. VGV combineerde slecht en er waren talrijke misverstanden die tot puntenverlies leidden. Hoewel ook DGS lnag niet fielloos speelde was bij hen veel meer samenwerking, terwijl de opslagen beter verzorgd waren. Standen: (615, 9—15, 10—15). Heren: VCK 3Sportbond 13. Een ver zwakt VCK kon alleen in de eerste set tot behoorlijk samenspel komen en won, zij het met moeite, van de moeilijk op dreef komen de Sportbonders (1513). In de volgende sets gaf Sportbond het terugvallende VCK echter geen kans en kon met groot verschil winnen. (115, 315). Alleen de laatste set bracht nog een opleving van de strijd, doch VCK kon zijn vorm niet hervinden en moest in de toch ook niet fraai spelende Sport bond-heren zijn meerdere erkennen (1215). Heren: VGV 2Kennemers 2 03. Hoe wel VGV nu meer samen trachtte te spelen, kon het zich toch maar nauwelijks verheffen boven het peil van zijn eerste wedstrijd van deze avond. De Ken nemer-heren deden het aanmerkelijk beter en ofschoon hun opslagen bijna even slecht verzorgd waren als die van VGV wisten zij hun betere samenspel productief te maken en gaven zij VGV geen schijn van kans. Standen 915, 8—15, 10—15. Heren: Kennemers 1Plaatwellerij 22. Qua spelpeil was dit veruit de beste wed strijd van de avond. Aanvankelijk ontplooi de Kennemers een beter samenspel, doch al in de eerste set bleek Plaatwellerij niet van plan zich zonder meer de punten te laten ontfutselen. Deze alsmede de tweede set. Door onbekende oorzaak vatte Woens dagmiddag een riethoop, staande achter de woning van de familie Beentjes aan de Breedeweg, vlam. De Vrijwillige Brand weer was spoedig aanwezig en kon, door het uit elkaar halen van de hoop, erger voorkomen. Het materiaal behoefde geen dienst te doen. Contact-avond de Kennemers Woensdag 31 Maart organiseren „De Kennemers" wederom een contact-avond in het cl-ubhuis Wilkes. werd door Kennemers gewonnen (1510, 1512). De weerstand van Plaatwellerij werd steeds sterker door beter samenspel en in de derde set kwam er verwarring bij de Kennemers en daarmede een ommekeer in de krachtsvrehoudingen (1115). In de vierde set beheerste Plaatwellerij het spel- beeld volkomen en gaf de gedesorgani seerde Kennemers geen kans meer (715). De einduitslag was een verrassing, niet in het minst voor de Kennemers-heren zelf! Aan de uitvoering der plannen tot de bouw van een nieuwe Doopsgezinde kerk wordt ijverig gewerkt. Een der middelen om het bouwfonds te vergroten is het or ganiseren van muziekavonden en de bouw commissie heeft dit reeds enkele keren met succes weten te verwezenlijken. Ook het concert, dat Simon Halie Woensdagavond in het goed bezette kerkje aan de Helm straat gaf, was zo'n voor de organisatoren tot tevredenheid stemmende gebeurtenis. In een sneltreinvaart heeft deze jonge Nederlandse pianist zijn aandachtig luiste rend gehoor kennis laten nemen van de verschillende componeerstijlen der laatste twee eeuwen, daarbij zijn pianistische kracht demonstrerend met werken, die rijk zijn aan éclatant vuurwerk. Dat bewonde ring uitging naar de briljante techniek van deze solist viel te begrijpen. De krachtig ontwikkelde rechterhand wilde tijdens dit récital echter maar al te dikwijls niet al leen figuurlijk maar ook letterlijk de boventoon voeren. In dit romantische ge deelte blonk de weergave van het viertal Impromptu's van Schubert ver uit boven de wat rommelige interpretatie van Men delssohn's Rondo capriccioso, welk laatste werk inderdaad een capricieus karakter, maar dan met het cachet van de vertolker kreeg. Veel beter klonk Halle's spel na de pauze. De prachtige Gardenia Suite van de mo derne Nederlandse componist Hugo Godron is door de pianist uitmuntend voorgedra gen. De componist, wiens werken nog te weinig aandacht trekken, heeft er een gaaf stuk mee geleverd, dat tal van interessant verwerkte motieven bevat. De zorg, die Simon Halie aan de uitvoering van deze suite besteedde, verried dat ook hij zich door Godron's schepping geboeid voelde, zodat dit musiceren terecht een der hoogte punten van dit concert was. Tevoren was het Fauré's Barcarole ge weest, waarvan de voordracht door Halie bewees hoezeer deze een pianist van klasse kan zijn als hij zijn spel ontdoet van het klatergoud der notenregens, waar in het bijzonder de componisten der romantiek zo sterk in zijn geweest. A. J. VAN DER WEIJDEN. woonlijk niet buiten de gemeente worden gebruikt. Zesduizend er bij De aanschaffingskosten worden, inclusief de Riemvis-bramcaird, geraamd op 8600. Van dit bedrag is reeds beschikbaar uit de bestaande begrotingspost en wegens ge schatte opbrengst van de jeep, een bedrag van 2600, zodat B. en W. voorstellen een crediet ad ƒ6000 te verstrekken. De af schrijving van de stationcar kan in acht jaren geschieden. De chauffeur van de firma Beliën dient ook des nachts gemakkelijk bereikbaar te zijn. B. en W. stellen voor aan de subsidie voorwaarden een bepaling toe te voegen, dat de woning van de chauffeur op het telefoonnet aangesloten moet zijn. Het sub sidie ware daartoe met de abonnements kosten ad 45 per jaar te verhogen. De ambulance van de firma Beliën vol doet volgens de betrokken medici nog aan de eisen, die daaraan moeten worden ge steld. Zodra van die zijde het tegenover gestelde zou worden medegedeeld, zullen B. en W. nadere voorstellen tot definitieve regeling van het zieken- en gewonden- vervoer indienen. De voorzitter van de culturele dienst van de Katholieke Arbeidersbeweging te Be verwijk verklaarde Donderdag tijdens zijn uiteraard bijzonder korte openingswoord voor de Passie-avond in het K.S.A.-gebouw bijna sprakeloos te zijn over een dergelijk slechte opkomst van de leden. Deze ont stemming was overigens niet geheel zonder reden, want de zaal werd nauwelijks voor een vierde gedeelte door toeschouwers be zet, ofschoon het gebodene toch ongetwij feld een ruimere belangstelling had ver diend. Vooral wat de verrichtingen door het kleinkunst-ensemble ,,'t Voetlicht" be treft. Zoals de aankondiging reeds vermeldde, was de avond geheel op de voorbereiding tot het naderende Paasfeest ingesteld. Van daar dat het R.K. Gemengd Zangkoor te Beverwijk zich onder leiding van de heer A. de Weer voornamelijk tot kerkelijke liederen bepaalde, waaronder composities van Bach, Mendelsohn en De Palestrina, voor het grootste gedeelte op Latijnse tekst. Ik acht mij niet tot een critisch oordeel over dit optreden bevoegd, zodat ik meen met deze summiere vermelding te mogen volstaan. ,,'t Voetlicht" bestaat slechts uit drie leden één dame en twee heren waar van in het programma alleen de naam van Wim Bary Jr. (als de leider) werd aange geven. Dit programma was trouwens over het algemeen vrij onduidelijk, want het vermeldde slechts de titels der opgevoerde éénacters, daarbij de namen der figuren en optredende personen in het duister latend. Het belangwekkendste stuk was ongetwij feld „Des Heren Rechters" van Kaj Munk, waarin deze tijdens de Duitse bezetting vermoorde Deense predikant het passie verhaal van een wel bijzonder origineel standpunt beziet. Hij voert hierin namelijk de hogepriester Kajafas ten tonele, die zo danig onder de indruk van de aangeklaag de Jezus is gekomen, dat hij aarzelt het doodvonnis te ondertekenen. Bij zijn thuis komst uit de rechtzaal wordt hij opgewacht door zijn behaagzieke vrouw Esther, die hem op een geraffineerde wijze duidelijk maakt, dat haar liefde en huwelijkstrouw voor een niet gering deel afhankelijk zijn van de macht, het aanzien en de juwelen, die Kajafas haar vermag te schenken. Op dit psychologisch juiste moment krijgt hij bezoek van zijn schoonvader, de hogepries ter Annas, die hem opnieuw tracht te be wegen het doodvonnis te ondertekenen. Annas argumenteert zijn eis door te ver klaren dat het hier geen kwestie is van schuld of onschuld, doch van gevaar: Jezus betekent een gevaar voor de haat, dus moet Hij sterven. Eerst weigert Kajafas opnieuw, maar als Annas hem dan ten slotte dreigt in zijn macht te zullen beknotten, vreest hij Esther te verliezen en tekent hij ten einde raad. Het stuk heeft dan tevens een dramatische climax, wanneer Esther zich opmaakt om als de gevierde vrouw op het bal bij de koning te verschijnen en Kajafas gebroken op de rustbank zinkt, in de over tuiging het onherstelbare te hebben ver richt Kaj Munk heeft dit sobere gegeven prachtig uitgewerkt, doormiddel van een moderne dialoog, welke evenwel van diepe gedachten getuigt. De tekst kreeg bij de spelers een juiste betekenis, vooral door hun fraaie wijze van articuleren. Ook de belichting en de begeleidende muziek wer den met begrip gehanteerd, zodat hier van een artistiek volkomen verantwoord geheel sprake is geweest. Dit geldt ook voor het korte passiespel „De nacht valt over een gebroken boom" van Bernard Verhoeven, waarin het verraad van Judas wordt be handeld. Hier werd de toehoorder direct geboeid door de manier, waarop door de actrice de proloog weTd uitgesproken, waarna de diabolische uitbeelding van de Satan niet minder de algemene aandacht trok. Nogmaals, deze passie-avond had een grotere belangstelling verdiend! JAN VAN DAM. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) VRIJDAG 8 uur. ZATERDAG en ZONDAG 7 en 915 uur EDWARD G. ROBINSON in het boeiende filmwerk HET GEHEIMZINNIGE HUIS (The Red House) Uw hart stokt in de keel. zo spannend, zo vreemd en toch.... zo begrijpelijkl Toegang 18 jaar MAANDAG t.m. WOENSDAG 8 uur en ZONDAGMIDDAG 3 uur STAN LAUREL en OLIVER HARDY in hun grootste lachsucces SCHOTS EN SCHEEF Ga mee op avontuur met dit dwaze tweetal en lach U gezond Toegang alle leeftijden HEDENAVOND 8 uur speciale voorstelling LAATSTE ONTMOETING het noodlot van een overspelige vrouw In het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Schacns heeft Woensdagavond ds. F. C. Willekes voor Wijk I der Nederlands Her vormde Gemeente een causerie gehouden over „De vrouw in het ambt". Aan de hand van verschillende passages uit de Schrift toonde ds. Willekes aan dat man en vrouw oorspronkelijk tot een eenheid geschapen waren, maar dat later de vrouw bij de man ten achter werd gesteld. Chris tus heeft hier op aarde dikwijls juist de vrouw naar voren gehaald en Zijn leer bracht in het toenmalige Joodse rijk een totale omwenteling ten aanzien van de heersende begrippen over de verhouding man en vrouw. Toch moest het 1917 wor den, voor de vrouwen in Nederland het kiesrecht kregen en de kerk kwam in 1925 pas met het kiesrecht voor de vrouwen af. De ambten van ouderling en predikant zijn niet heersend maar dienend en noch de man noch de vrouw mogen hier worden uitgesloten. Spreker vond een gemeenschap van een bepaalde sexe abnormaal, omdat man en vrouw elkaar aanvullen en zomin in het huishouden als in het kerkelijk leven kan een der partners gemist worden. Wel worden in het openbare leven steeds meer hogere posten door vrouwen bezet en heeft de kerk ingezien, dat de vrouw in vele sociale betrekkingen onmisbaar is; ten aanzien van het kerkelijk ambt neemt de Synode echter nog een afwijzende houding aan. Nadat de predikant in zijn lezing deze lans voor de vrouw ook in dit opzicht ge broken had, werd nog geruime tijd over dit onderwerp van gedachten gewisseld. Het „Kennemerlands Gemengd Köor" geeft onder leiding van de heer T. de Vries op Zaterdag 10 April een concert in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Schans in Beverwijk. Het programma vermeldt onder meer werken van Da Palestrina, Bortnianski, Mozart, Bruckner en Andriessen voor het koor. De avond wordt bestotèfi met "koor zang uit het oeuvre van Henk Badings en A. de Klerk. De bas brengt liederen van Schubert, Schumann en Chopin ten gehore. Het koperkwartet vertolkt composities van Verdi en Handel, de fluitisten voeren de Sonatine III van Diviëne in een 'arran gement van Jos. de Klerk uit. Het klarinettrio spèelt een werk van de Maistre en de le Sonate a trois van Haydn. Door de Huishoudelijke Voorlichtings dienst uit Den Haag wordt Maandag 29 Maart in zaal Nijman een voorlichtings avond gegeven, waarop verschillende din gen zullen worden gedemonstreerd: en tevens enige films worden vertoond. Voor de bijeenkomst die de Raad van Overleg, waarbij verschillende R.K. orga nisaties van Heemskerk zijn aangesloten, Woensdagavond in zaal Dam hield, bestond weinig belangstelling. Na een inleidend woord van de. v.oorzit- ter, de heer P. Kerklaan sprak pater Berg mans van het retraitehuis te Bergen over de moeilijkheden bij de opvoeding van de jeugd na het verlaten der school. In een boeiend betoog gaf deze geeste lijke als zijn mening te kennen dat men de problemen niet al te zeer moet opschroe ven en men zegt tegenwoordig maar al te graag: de jeugd heeft geen eerbied meer voor de ouderen, maar daarmee zijn wij er toch echt niet. Pater Bergmans drukte de aanwezigen op het hart vooral te trach ten de jongens en de meisjes te begrijpen en hun vertrouwen te blijven behouden. Hij betoogde dat het nodig is de jeugd voor te lichten over verschillende proble men en dat dan vooral niet op geheimzin nige wijze te doen maar de zaken des levens op klare en heldere wijze uit de doeken te doen. Er zijn daarna nog vele vragen gesteld. „Alle beschikbare logeergelegenheden in Castricum waren in de zomer van 1953 bezet. Het is opmerkelijk dat „de gewone man" in steeds groter getale onze plaats als vacantieoord kiest." Aldus de heer D. Keetbaas, administra teur van de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer, in zijn jaarverslag op de Woensdag in hötel Komman gehouden jaarvergadering van de VW. Dit jaarver slag was een getrouwe copie van voor gaande jaren, wat zeggen wil, dat de ad ministrateur ook nu weer slecht te spre ken was over de vacantiespreiding. „Deze spreiding heeft ons nog geen verbetering gebracht," zeide de heer Keetbaas. Het aantal buitenlanders dat zijn vacantie in Castricum door wil brengen neemt gestadig toe; vooral Duitsers hebben voorkeur voor Castricum. Het aantal aanvragen voor on derdak was zo hoog, dat niet iedereen te vreden gesteld kon worden. De heer Keet baas besloot zijn overzicht met de wens: „ik hoop dat er ten spoedigste een strand- boulevard zal komen en dat de gemeente en andere instanties hun medewerking aan de vervolmaking van dit plan zullen geven." De V.V.V.-afdeling heeft 50 nieuwe leden kunnen inschrijven. Dit deelde de secre taris, de heer N. de Nijs, mede en de voor zitter, de heer J. A. Ivangean, voegde daar later aan toe, dat er een grootscheepse ledenwerfactie op stapel staat. Penning meester S. Portegies gewaagde van een batig kassaldo. Evenals verleden jaar wordt ook in 1954 voor de badgasten een ontspanningsprogramma samengesteld, waarvoor de medewerking van diverse verenigingen is .verkregen.-

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8