De Toneelvereniging met Circus Knie Amstelflora gisteren geopend in geurig ingerichte R.A.I.-hallen Kort en bondig J Minimum-maaswijdte van 75 millimeter Filosofische lezing over kunstgenot Vanmorgen in de Vishal yy Goede uitvoeringen van,, IJmuiden" ook voor kustvisserij 15 Van sneeuwklokje tot cactus Medische verzorging tijdens het weekeinde Oudste inwoner verjaarde M.S. „Artemis" aan de KNSM overgedragen Grote animo voor turnen van Christelijke gymnasten Nieuw schip voor Zeeuwse visserij politie Gas-ontploffing Paaswandeltocht van „Jan Passtoors" Ook vluchten op werkdagen op het programma VRIJDAG 26 MAART 1954 Donderdag heeft Amsterdams burgemeester mr. A. J. d'Ailly, in aanwezigheid van duizenden genodigden in het R.A.I.-gebouw de derde Amstelflora, een internationale bloemententoonstelling geopend. Van vandaag tot 4 April zal hier op een oppervlakte van bijna twee hectare een gigantische tuin met een overvloed van kleuren te bezich tigen zijn. De specifieke geur van nieuwe autocarosserieën, die kort geleden deze hallen nog vulde, heeft nu plaats gemaakt voor de doordringende geur der hyacinten, die vooral bij de ingang domineert; de moderne kleuren van glanzende limousines zijn geweken voor zachte pasteltinten en meer in het oog springende kleuren waarmee Moeder Natuur ook de nederigste harcr onderdanen heeft begiftigd. Vier weken voor het uitbreken van de oorlog, in April 1940, werd in de Apollohal de eerste Amstelflora gehouden; veel is daar begrijpelijkerwijs toen niet van te recht gekomen. In 1948 werd deze tentoon stelling, die toen ook onderdak vond in het R.A.I.-gebouw, door een tweehonderd duizend belangstellenden bezocht. Het be stuur van de stichting „Amstelflora" meent als de voortekenen niet bedriegen, maar zekerheid kan zij daaromtrent natuurlijk niet geven dat dit aantal dit jaar over troffen zal worden. Zij heeft het aange durfd om aan de tentoonstelling meer ten koste te leggen dan vorige jaren het ge val was. Doordat ook de zijhallen van het gebouw er ditmaal bijgetrokken werden, beslaat de expositie een groter oppervlakte dan tot nog toe het geval was., zodat een grote toeloop geen belemmering zal vor men voor individueel genieten. In tegenstelling tot de twee vorige Am- stelflora's is deze expositie internationaal van opzet. Dit komt tot uiting in de uit ruim honderd leden bestaande jury, waar van er 35 uit het buitenland komen. Zij gingen vanmorgen om acht uur aan het werk om de bijna zeventig Nederlandse, tweeëntwintig Duitse, zeven Belgische en enkele Zwitserse inzendingen aan hun oor deel te onderwerpen. Dit zal geen eenvou dige taak zijn, want zij hebben een groot aantal prijzen te verdelen, waaronder twee médailles die door Koningin Juliana en Prins Bernhard ter beschikking werden gesteld. De jury wordt voorgezeten door de 75-jarige heer J. H. Kaufmann, tevens voorzitter van de Stichting Amstelflora. De gehele expositie is gegroepeerd rond de beeltenis van Koningin Juliana en die van Prinses Marijke. Beide beelden zijn aan de ingang opgesteld, waarbij vooral de plaatsing van de kleine Marijke op een gazon waar hier en daar iele sneeuwklok jes de kopjes opsteken ontroert. Orchideeën als kleine muiltjes De organisatoren, en in het bijzonder de architect de heer C. Thim, hebben zich er vooral op toegelegd om de bloemen in een steeds weer andere omgeving tot hun recht te doen komen. Men legde beekjes aan, elders werd een bergriviertje, dat van hoge rotsen naar beneden klatert, nagebootst, de orchideeën waaronder zeer zeldzame soorten, zo groot als kleine muiltjes wer den in een Oosterse sfeer geplaatst, ge suggereerd door Boeddha-beelden en Ba linees en Javaans beeldhouwwerk. Men kan er getroffen worden door de teerheid van de clematis, de weerbarstig heid van cacteeën er zijn soorten van achthonderd gulden bij en de frisheid van de ammaryllis. Aan variëteiten is in ieder geval geen gebrek Dansend water Een bijzondere attractie vormt wel het zogenaamde „dansende water". In een der zalen werd daartoe in een bergmeer een Installatie aangebracht met 180 toetsen die door de uit Oost-Pruisen afkomstige Otto Prystawickz wordt bespeeld, en waarmee ongeveer 5.000 fonteinmondjes kunnen worden bediend. Op melodieën van bege leidende gramofoonplaten, en onder een Dr. J. A. Bierens de Haan hield gister avond voor de leden van „Felison", de vereniging ter bevordering van beeldende kunsten in Velsen, een lezing over: De kunst als levensnoodzaak, en stelde het verschil tussen kunstwerken zien en deze beschouwen. Wie door een museum loopt wordt al gauw door een of ander werk aangetrok ken. Dat werk trekt de aandacht meer dan de omringende oeuvres en de bezoeker voelt onwillekeurig aan, of het hem sym pathiek is of niet. Doorgaans wordt dit be- inrvloed door herinneringen uit het verle den. Veel moeilijker is het zich psychisch open te stellen om te zien wat de kunste naar gezien heeft en zó het object te be leven, zonder de eigen herinnering een rol te laten spelen. Slechts door de eigen persoonlijkheid tijdeliik op te offeren en niet sympathiek of antipathiek tegenover het werk te staan bestaat de mogelijkheid de kunstenaar te begrijpen, onverschillig of deze in andere tijden of elders gewerkt heeft. Spreker zag dit geestelijk elkaar aan voelen niet rechtstreeks, doch via de grote scheppingskracht. Om dit te verduide lijken voerde hij zijn toehoorders in ge dachten terug naar het einde van de acht tiende eeuw, de tijd, waarin het technisch denken zich in Europa ontwikkelde maar gelijkertijd Hastings uit India naar Enge land kwam en een tegenhanger werd van de steeds wassende macht der techniek. Als resultante poneert Goethe dan het voor die tijd revolutionnaire „dat het zin tuigelij k waarneembare een openbaring is van de geest". Goethe beleefde één scheppingskracht, via welke hij zich verbonden wist met de geestelijke wereld van andere scheppin gen. Hij bekeek de kunst gelijk hij de na tuur aanschouwde en kon daarin een over weldigende emotie beleven. Een werke lijke emotie; geen gewilde. De kunstenaar zet in wezen de schep ping voort, zij het dan op kleinmenselijke wijze. Werkelijke kunst, als bijvoorbeeld die van da Vinci of Rembrandt wordt dan ook door velen begrepen. Deze kunstenaars konden hun persoonlijkheid wegcijferen; neutraal staan tegenover het gebrachte. Het begrijpen van deze werkelijke kunst is door iedereen te ontwikkelen. Kunst waar deren is meer dan een aesthetisch genot van een schilderij of een ander werk. Het is een opofferen van de eigen ik, om zo in de vorm inhoud te zien. Doch niet alleen kan een schilderij op deze wijze begrepen worden; door de medemens op deze wijze te benaderen leert men hem te waarderen. Dan krijgt men de openheid om de mach tige waarden van de goddelijke kunst eigen te worden, zo zei dr. Bierens de Haan in deze zeer persoonlijke, maar met grote aandacht gevolgde causerie. steeds van kleur wisselende belichting, wordt door het water in talloze figuur variëteiten gedanst. Het is een bijzondere gewaarwording wanneer men sluiers van water naar elkaar toe ziet neigen op de maat van „Dichter und Bauer", die even later over gaan in statige stralen met een gouden kroontje of warrelende spiralen in zachtgroene tint. 12 provincies vertegenwoordigd Maar deze Amstelflora is natuurlijk in de eerste plaats een nationale manifestatie. De twaalf provincies zijn er alle vertegenwoor digd in, door bloemisten uit één provincie, gezamenlijk ingerichte stands, waarbij door velen een dankbaar beroep werd ge daan op de historie. Zeeland kwam voor de dag met een stand die in een herinnering aan de overstromingsramp aanleiding vond om te bewijzen, dat niet alleen de Zeeuw, maar ook de natuur de slag, die deze pro vincie trof, te boven komt. Vanmiddag zal het Amsterdamse ge meentebestuur 500 burgemeesters uit het land ontvangen. Deze intocht der burger vaders zal met de nodige plechtigheid ge paard gaan; herauten gaan voorop, bodes zullen de in officieel tenue uitgedoste hoog waardigheidsbekleders met de nodige zorg omringen en Amsterdam vlagt. Dat mag ook wel, want het ziet er naar uit Jat de Amstelflora onze nationale reputatie van het land, dat het met bloemen zegt, na drukkelijk zal bevestigen. Geen trawlers - vijf loggers Er waren vanmorgen geen trawlers aan de markt. Van de loggers marktten de KW 95 met 400 kisten haring, 400 stijve kabel jauwen, 180 ijskabeljauwen en 30 rond- en platvis. De VI. 166 bracht 1000 kg. tong, 45 kisten schol, 15 wijting, 200 ijskabeljauwen, 60 stijve kabeljauwen en 200 haring. De .VI. 85 was er met 5 kisten tarbot en tong, 10 schol, 30 gul en kabeljauw, 250 haring en 100 stijve kabeljauwen; de Sch. 135 had 400 haring, 500 ijskabeljauwen en 300 stijve kabeljauwen en de KW 138 voer de 60 tong, 70 schol, 30 diversen aan. Ver der was er wat kleine vaart. Haring ging De haringprijs liep van ƒ10,50ƒ11 en werd voor het grootste deel verkocht er is maar weinig opgehouden. Belgische regel (maat) België kocht de rijen kabeljauw voor 7055; de kisten deden 6355. Schol naar Brit Engeland nam de grove schol af. De grote ging voor 12, middel 15, zetschol 25—30, enen 20—25. Kleingoed naar binnenland Het binnenland nam schol II voor 17 ƒ20, schol III voor ƒ15ƒ12. Wijting bracht op 25. Laptong ging voor 1,60, groot-middel 1,401,35, half pondjes 1,401,50, enen voor 1,451,55 en slips voor 1,35 van de hand. Gelria morgen Morgen komt de Gelria aan de markt met 360 kisten makreel, 200 haring, 100 gul en koolvis, 100 schelvis, 20 wijting, 15 di versen en 75 stijve kabeljauwen. Besommingen van hedenmorgen Loggers: VI. 166 4620, id. 85 6750; KW 95 ƒ6300, id. 138 ƒ4750; Sch. 35 ƒ8150; kotter: KW 189 ƒ590. De aartsbisschop van de Oud-Katho lieke Kerk, mgr. dr. A. Rinkel, heeft giste ren de herinwijding verricht van de onder leiding van het Rijksbureau voor Monumen tenzorg gerestaureerde Oud-Katholieke Kerk aan de Juffrouw Idastraat te Den Haag. De plechtigheid werd oa.. bijgewoond door de commissaris van de Koningin in Zuidholland, mr. L. A. Kesper, de burge meester van Den Haag en mevrouw Schok king en mr. F. P. Th. Rohling namens de mnister van Onderwijs, K. en W. In een volle zaal van het Kennemer Tlieater werd gisteren de reeks voorstellin gen voor dit seizoen van de stichting Arbeiders Toneelfonds besloten met een zeer succesrijke opvoering door de onder artistieke leiding van A. Defresne staande „Toneelvereniging" van „Circus Knie" van de in 1896 geboren, fel anti-nazistische Duitse schrijver Carl Zuckmayer. Aan dit stuk zal menigeen nog warme herinneringen bewaren. Het werd voor het eerst in Nederland opgevoerd in de bloei tijd van de onlangs in vriendschap ont bonden samenwerking tussen Defresne en Van Dalsum, in hetzelfde seizoen dat ons ook „Meisjeslyceum" en „De reis van Noach op de wateren" schonk. Ik zag dit spel van koorddansers, jaren voor de oor- was. Maar :k indrukken •tj£ ipspanning van mijn gedachten zie ik weer Cruys Voorbergh in maillot en met een parasolletje op de even- wichtsdraad balanceren of Charlotte Kohier als Katharina Knie, trippelend op een grote, veelkleurige bal. En niemand, die deze voorstelling aanschouwde, zal Jules Verstraete als de ontroerende clown zijn vergeten. Maar de mens heeft nu eenmaal de nei ging om het verleden te idealiseren en daarom is het altijd een hachelijke zaak zo'n reprise als de onderhavige, zelfs met de beste wil tot onbevangenheid, te be oordelen. Mij viel het althans moe;,:,v om geen vergelijkingen te maken. Eén van de dingen, die ik nu het sterkst bleef missen, de gehele avond eigenlijk, was ie typische sfeer van zo'n rondtrekkend circus, waar dc artisten zich in het zweet des aanschijns afsappelen om de eer van het vak hoog te houden. Was die noodzakelijke sfeer er vroeger wel? Als mijn geheugen betrouw baar is stellig. Ir ieder geval leek mij het overigens niet onverdienstelijke décor van Weynand Grijzen ontoereikend en verder was bijvoorbeeld het tafreel van de straf oefeningen aan het slot van het eerste be drijf te weinig uitgewerkt. Dit behoeft niet in een divertissement te ontaarden, maar nu was het spel zo vluchtig, dat de ernst er van niet voelbaar werd gemaakt. Kent men de geschiedenis nog? Het eens zo roemrijke Circus Knie bevindt zich on danks alle toewijding door de malaise in grote moeilijkheden. Als de dochter Katha rina op zekere dag .een innemende wijn bouwer ontmoet, gaat zij dan ook in op zijn voorstel het boerenbedrijf te leren, om op die manier tenminste rust en bestaans zekerheid te vinden. Voor de vader is dit een grote slag, maar hij troost zich met het koppig vertrouwen dat zij terug zal keren. Na een jaar komt zij inderdaad haar oude collegas' weer opzoeken, echter met de be doeling haar voorgenomen huwelijk ken baar te maken. In zijn blijdschap om het weerzien sterft de oude Knie, juist terwijl zij hem poogt uit te leggen waarom zij niet blijven kan. En dan spreekt het bloed in Katharina: zij offert haar persoonlijk geluk om de circusdynastie voort te zetten en neemt de leiding van de troep op zich. Merkwaardig verschijnsel Een wereldschokkend drama is dit aller minst. De romantiek er van heeft een sen timentele inslag, die wij zo langzamer hand ontgroeid zijn. En goed beschouwd is de tekst enkele pakkende scènes daarge laten, over het algemeen te mager voor onze smaak. Toch zijn de personen met voldoende menselijkheid toegerust om be langstelling voor hun lotgenoten te kun nen wekken. Treffend en tevens ac tueel is de eenvoudige trots op het eerlijke vakmanschap. Maar het voor naamste moet toch van de acteurs komen en juist in dit opzicht schiet deze door Hans Tiemeyer geleide opvoering op en kele punten beslissend tekort. Uit welke vaststelling men overigens niet de conclu sie moet trekken, dat men bij een bezoek een waardeloze avond zou beleven, want daar is geen sprake van. Integendeel, ik zou de lezers zelfs willen opwekken dit merkwaardige spel te gaan zien, al mag ik mijn bedenkingen niet verzwijgen. Er zijn trouwens een paar prachtige rellen. In de eerste plaats van Johan El- sensohn als Carl Knie, de eigenaar van de verlopen zaak, wie de moed soms in de knieën mag zakken, maar die toch altijd de waardigheid van zijn geslacht bewaart en verdedigt. Een gave rol in de traditie van grote toneelspeelkunst. Vooral zijn Johan Elsensohn met Annie de Lange (en op de achtergrond Cor Witschge) in „Cir cus Knie" van Carl Zuckmayer. laatste claus in de tweede acte, met die aangrijpende herhaling van de woorden „Die komt weerom" met een stem, waar in een stug vertrouwen met verdriet en gekwetstheid vecht, treft door de verward heid van beheerst vertolkte emoties. En dan Aaf Bouber, de enige die ook van de oorspronkelijke bezetting deel uitmaakte, als die bedrijvige schommel van een was vrouw, komiek en aandoenlijk tegelijk! Hans van Meerten was als de clown Julius Schmittolini zeker aanvaardbaar en onder- scheide zich zelfs in enkele goede momen ten. Maar in onze harde tijd is er méér nodig om de tragiek van zo'n sterfgeval als dat van vader Knie voelbaar te maken. Over Annie de Lange moet het oordeel verdeeld zijn. In haar optreden deed zich een eigenaardig verschijnsel voor. Zij speelde de rol van Katharina Knie voor treffelijk, met een scherp begrip voor de psychologische situaties. En toch was het bij al deze intelligentie en voortvarend heid net alsof zij er niet bij hoorde, alsof zij met een ander stuk bezig was, waarbij ook haar uiterlijke gelijkenis met een van haar Shakespeariaanse figuren gewicht in de schaal legde. Dat men niet helemaal gelooft in haar liefde op het eerste gezicht, is wellicht mede te wijten aan Hans Tie meyer, die weinig tot een dergelijk gevoel inspireerde. Maar als haar vader haar het tijdens haar afwezigheid met pailletten be slikte lijfje laat zien, zoals zij dat zo graag had willen hebben, is zij niet werkelijk blij ontroerd, al beweert haar mond het tegendeel en al heeft zij inderdaad andere gedachten in haar hoofd. Men gelooft niet, dat het circus ooit iets voor haar betekend heeft, hetgeen de betekenis van haar keuze verkleint. En als zij aan het slot op het trapje verschijnt met de korte zweep en de wijde mantel van haar vader, weet zij bet niet aannemelijk te maken, dat ieder een haar onmiddellijk als zijn opvolger herkent. Zij kan dit alles natuurlijk niet helpen, maar het blijft jammer. DAVID KONING Kook- en bakdemonstraties Het Gemeentelijk Gasbedrijf Beverwijk heeft voor Dinsdag 30 Maart in hotel De Rustende Jager kook- en bakdemonstraties georganiseerd. De demonstraties staan on der leiding van mejuffrouw M. A. R. Man ten, kooklerares, verbonden aan het Ge meentelijk Gasbedrijf te Beverwijk. De de monstraties worden, om iedereen in de ge legenheid te stellen ze bij te wonen, zowel 's middags als 's avonds gehouden. Opvarenden van de Nederlandse mijnenveger Hr. Ms. „Marsdiep" bezig met het neerlaten van een paravane, tijdens de NATO-mijnenveegoefening in het Zuidelijke gedeelte van de Noordzee. Nederlandse, Belgische en Britse schepen namen aan de oefening deel. De Britse Marine en Luchtmacht zorgden voor het leggen van de „oefenmijnen". IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. de Vries, Kon. Wilhelminakade 73, tel. 4954 en J. Mac Daniel, De Genestetlaan 4, tele foon 4203. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: M. A. de Ruiter, Dr. Schuit straat 44, tel. 3553. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: C. Versélewel de Witt Hamers, Vondellaan 60, tel. 3969. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondagsdienst en nachtdiensten wor den waargenomen door anotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. R. Mans- holt, Vinkenbaan 23, tel. 8320. Apotheken Elswout-Apotheek. Bloemendaalseweg 341, tel. K 2550 16760; Santpoortse Apotheek. Bloemendaalsestraatweg 145, tel. K. 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden-Oost en -West zuster T. de Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378; voor Velsen-Noord en Driehuis: zuster Koerse, Leeuweriklaan 21; voor Santpoort: zuster De Jong, Brederoodseweg 43, tel. K 2560 8756. CASTRICUM Dokters H. J. van Nievelt, Burgemeester Lommen- straat 10, telefoon 354. Wijk- en kraamverpleging Zuster A. de Reus, Geelvinckstraat 73, tele foon 401. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6, telefoon 500. HEEMSKERK en UITGEEST Dr. J. J. F. Brugman. Middelweg 9, Uit geest. telef K 2513 212. Arbeider door staaf getroffen In een van de plakovens van de Warm bandwalserij van „Breedband" waren enige plakken staal over elkaar geschoven, die met behulp van lange staven moesten wor den losgewrikt. Bij dit werk, dat even na middernacht geschiedde, schoot een staaf uit,waardoor twee arbeiders aan het hoofd werden getroffen. Een van hen kon het werk weer hervatten, de andere K. V. uit Haarlem, liep een kaakfractuur op. zodat hij in het Rode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk moest worden opgenomen. Castricums oudste inwoner, de heer H. Hogensteijn, is Donderdag 97 jaar gewor den. De gewoonte getrouw hebben vele Castricummers dit heuglijke feit niet on opgemerkt voorbij laten gaan en reeds vroeg in de morgen werden er in de wo ning aan de Bakkummerstraat tal van bloemstukken bezorgd. De wethouders, de heren P. de Vries en N. Veldt, hebben in de middaguren de jarige bezocht, Ergens op de Noordzee, ongeveer ter hoogte van IJmuiden, is Vrijdagmiddag de vloot van de K.N.S.M. met het 65e schip verrijkt. Het m.s. „Artemis", het tweede van een serie van tien zusterschepen, gebouwd op C. van der Giessen en Zonen scheepswer ven N.V. te Krimpen aan de IJsel, is in volle zee overgedragen. De „Artemis" is een motorvrachtschip van het gesloten shelterdektype. Het schip biedt accommodatie aan 12 passagiers in tweepersoons hutten, elk met een eigen toilet- en douchekamer. Het schip is ruim 91 meter lang, 14 meter breed en hol 7'/2 meter. Het draagvermo gen is circa 3900 ton. De „Artemis" wordt voortgestuwd door een zevencylinder enkelwerkende twee- tact Stork-Dieselmotor met een vermogen van 2330 apk. Volgende week Donderdag maakt het schip zijn eerste reis en wel naar de Levant. De drie door de Christelijke gymnastiek vereniging „IJmuiden" georganiseerde uit voeringen mochten zich in een grote be langstelling verheugen. Een belangstelling, die voor de deelnemenden zeker verdiend was. Immers, is er niet alleen serieus ge oefend maar de uitvoeringen slaagden zeker. Het is voor vele leden een prestatie zich drie avonden achtereen geheel voor de vereniging te geven en mede te werken aan het welslagen der uitvoeringen. Zoals gebruikelijk werd het programma na de opmars en de opening begonnen met het optreden van de kleuters, die ditmaal opdrachten moesten verwerken gebaseerd op een bezoek aan een zweminrichting. Dit nummer sloeg al direct in. De oefeningen in het voortbewegen door meisjes A. en B. en de grote meisjes, wer den vlot afgewerkt; de opdrachten aan de kleine jongens waren gebaseerd op uitruk kende brandweerauto's en het blussen van een brand; deze nummers kregen een wel verdiend applaus, waarmede het publiek evenmin karig was bij de grondgymnastiek van de grote jongens en bij de oefeningen met een lange bank door de heren junioren. Vooral bij de grondgymnastiek werd door sommigen goede sport vertoond. De hoepeloefening van de dames leed echter onder de mindere gelijkheid van uitvoering, vooral bij de gedeelten, waarbij de hoepel in een vlug tempo om de hand moest worden gedraaid. Het slotnummer van het programma, een fantasie op een tango, voldeed beter en was een goede af sluiting der uitvoeringen. Verder lieten de dames nog de Jubo- serie van het N.C.G.V. zien, een gevarieer de oefening die behoorlijk werd uitgevoerd. Grondgymnastiek, aangekondigd als „stan den en standen" werden uitgevoerd door leden van diverse leeftijd. Behalve indivi dueel werk, vormden zij ook enige soms nog ingewikkelde groepen, waarmede zij, terecht, succes oogstten. Thans de toestelnummers besprekend moeten wij erkennen, dat het toestelturnen van de dames op hoger plan staat dan dat van de heren. Een feit, dat bij vele turn verenigingen het geval is. Bij het individuele brugturnen van de dames zagen wij vele oefeningen van zeer behoorlijk gehalte. Het ringenzwaaien door een geselecteerde groep meisjes, dames en heren, wekte dikwijls bewondering; voor al onder de jeugd schuilen goede krachten voor de toekomst. De oudere meisjes lieten aan twee evenwichtsbalken zien hoe ver Kustvissers moeten er op rekenen, dat voorlopig en met ingang van 5 April de minimum-maaswijdte van 75 mm ook voor hun netten zal gelden, aldus deelt de direc tie van de Visserijen mede. Tijdens de vergadering van de perma nente commissie, belast met de uitvoering van de conventie van 1946 in November 1953 werden definitieve overeenkomsten bereikt omtrent de minimum-maaswijdte van de bij de zeevisserij toegepaste sleep netten. De Nederlandse delegatie op de conferentie verwachtte echter, dat de zoge naamde lichte van dun garen gemaakte netten van de kustvissers meer vis zou den doorlaten dan de in het algemeen in de Noordzee gebruikelijke, zwaardere netten. Nederland verkreeg hierop de toezegging, dat voor de kustvisserij een kleinere maas wijdte in overweging zou worden genomen als wetenschappelijk kon worden aange toond, dat de lichte netten bij deze kleinere maat dezelfde (ondermaatse) vis zou door laten als de zwaardere netten van de op de conferentie vastgestelde maaswijdte. Na overleg met de Nederlandse Vissers bond heeft het rijksinstituut voor visserij- onderzoek een serie proeven opgezet, die worden uitgevoerd met het visserij-onder zoekingsvaartuig „Antoni van Leeuwen hoek". De problemen blijken echter inge wikkelder te zijn dan tevoren kon worden verwacht. Ook bracht de koude-periode tegenslag, daar de vissen na de vorst ab normaal bleken te reageren. Daardoor kan tot nu toe het vereiste wetenschappelijk bewijs nog niet worden geleverd. Zodoende moeten zoals reeds is ge zegd de kustvissers er op rekenen, dat voorlopig en met ingang van 5 April 1954 de overeengekomen minimummaaswijdte van 75 mm ook voor hun netten zal gelden. Het onderzoek wordt intussen voortgezet. Het zal nog wel geruime tijd in beslag nemen. In de haven van Zierikzee is het kort geleden door een scheepswerf in Dordrecht afgeleverde motorschip „Zwaluw", een nieuwe aanwinst voor de visserijpolitie op de Zeeuwse stromen, aangekomen. Het vaartuig, dat mede als directieschip zal worden gebruikt, is uitgerust met een 100 pk. Bolnes Dieselmotor, voorzien van centrale verwarming en een sterke schijn werperinstallatie. Met de „Valk" en ae „Havik" zijn thans weer drie schepen van deze dienst in Zie rikzee gestationneerd. BINNENLAND In het gebouw van het Nederlands Cen trum voor Onderwijs en Opvoeding te Am sterdam is een tentoonstelling geopend, die een beeld geeft van wat in de hoofdstad op het gebied van het buitengewoon onderwijs wordt gedaan. Foto's, statistieken en werk materiaal van leerlingen geven een over- zcht van de werkmethoden en de bereikte resultaten in het onderwijs aan: debielen, im becielen, lichamelijk gebrekkigen, moeilijk opvoedbaren, slechthorenden en spraak- gebrekkigen, doven en partieel gestoorden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de hoofden van de gymnasia, lycea, hogere burgerscholen, han delsdagscholen en middelbare scholen voor meisjes meegedeeld, dat een groot aantal Belgische leerlingen van 15 jaar en ouder een deel der zomervacantie gaarne als be talende logé in een Nederlands gezin wil doorbrengen om onze taal beter te leren spreken De ouders van leerlingen, die bereid zijn een Belgische gast te ontvangen, kunnen dit schriftelijk meedelen aan het ministerie van O., K. en W., afdeling VHMO. In het ziekenhuis te Nijmegen is over leden de aannemer K. uit Heyen. die Dins dagmiddag ernstig werd gewond, toen hij nabij zijn woonplaats met zijn auto tegen een boom reed. Het ongeluk gebeurde toen K. een voor hem uit rijdende vrachtauto trachtte te passeren. Bij die manoeuvre raakten de wagens elkaar en verloor K. de macht over het stuur. zij met dit moeilijke toestel reeds gevor derd waren; velen konden zich al onge dwongen over de smalle balk voortbewe gen. Van een zeer grote groep kleine meis jes zagen wij klassikaal brugturnen aan 3 bruggen, eenvoudige oefeningen, doch cor rect uitgevoerd. Het klassieke rekturnen van de jongens mocht eveneens gezien worden. Het is ons bij de oefeningen in bet voort bewegen van de meisjes opgevallen, dat de leider over een behoorlijke dosis fantasie beschikt. Het aantal leden van circa 575 is wel een bewijs, dat in deze vereniging een prettige geest heerst en hierdoor de animo voor het turnen wordt bevorderd, culminerend in g?oede demonstraties. In de afgelopen nacht heeft zich een gas ontploffing voorgedaan in een woonhuis aan de Spoorbaanstraat in Glanerbrug. Het hoofd van het gezin, dat een uur te voren in de keuken had vertoefd, heeft waarschijnlijk met een stoel de gasslang weggetrokken, waardoor de keuken zich met gas vulde. Door een brandende kachel is het gas geëxplodeerd. Het echtpaar sliep in de aangrenzende kamer, waar grote brok ken steen op hun'bed vielen. De man be vrijdde zich en hielp daarna zijn vrouw. Zij liepen enkele builen en ontvellingen op. Een baby, die in dezelfde kamer sliep, kreeg geen letsel. Het huis werd zwaar beschadigd. De traditie getrouw houdt de Haarlemse wandelsportvereniging „Jan Passtoors" op tweede Paasdag van Heemstede uit de jaarlijkse bloembollentocht. Er wordt ge start in het wandelbos „Groenendaal". Men kan kiezen uit vier parcoursen; die over tien, vijftien, twintig en vijfentwin tig kilometer. Er is rekening mee gehou den, dat dit parcours ook door de niet- geoefende wandelaar zonder enige moeite gelopen zal kunnen worden. Inschrijvingen voor de bloembollentocht moeten voor 12 April gericht worden aan het secretariaat, dat in handen is van de heer H. van Oor schot, Klapheklaan 4 te Aerdenhout, te lefoon 27436. De herinnering voor het volbrengen van deze tocht bestaat uit een médaille. Groe pen van tenminste tien wandelaars plus een leider ontvangen bovendien een groepsherinnering en kunnen ook in aan merking komen voor een extra prijs, die wordt uitgereikt aan die vereniging die de beste propaganda voor de wandelsport maakt. De algehele leiding van de tocht heeft de voorzitter van „Jan Passtoors", de beer J. W. Schorfhaar. Helicopterdienst Behalve op Zaterdagen en Zondagen zullen op andere dagen in het bollenseizoen helicopters boven de bollenstreek vliegen. Voor een bepaalde periode is op werkdagen het eindpunt Haarlem en voor een andere periode Zandvoort. Van 10 April tot en met 28 April zal per dag een keer de route RotterdamLisse Haarlem werden gevlogen en van 29 April tot en met 15 Mei de route Rotterdam LisseZandvoort. Op 10, 11, 17, 18, 19 (2de Paasdag), 24, 25 April, 1, 2, 8, 9, 15 en 16 Mei (dus Za terdagen en Zondagen) mag de route Brus selRotterdamLisseHaarlem Zand voort gevlogen worden. Terwijl passagiers bezoeken brengen aan de Keukenhof, Haarlem en Zandvoort blijft de helicopter op de landingsplaatsen. Tijdens het opont houd mogen rondvluchten boven deze plaatsen worden gemaakt. In de vergunning is bepaald, dat het lan den en opstijgen slechts mag geschieden bij goed zicht en dat de terreinen moeten vol doen aan bepaalde voorwaarden ten aan zien van de veiligheid; voor de vluchten zijn veiligheidsvoorschriften gegeven. Zoals wij gemeld hebben zullen de toe stellen, die op Zaterdagen en Zondagen aankomen tussen een en drie uur des mid dags in Haarlem (weiland bij Wagenweg en Emauslaan) blijven voor het maken van rondvluchten. Daarna vertrekken zij naar Zandvoort voor het maken van rondvluch ten. De prijs bedraagt 12 voor een rond vlucht. De helicopter, die op werkdagen van Rotterdam naar Haarlem (van 10 tot en met 28 April) en naar Zandvoort (29 April tot en met 15 Mei) vliegt, stijgt des mid dags om 1.38 uur in Rotterdam op. Het toe stel landt om 2.09 uur te Haarlem (later zelfde tijd in Zand voort) en keert drie minuten later (2.12 uur) naar Rotterdam terug.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11