Het Russische bezettingsregiem in Oost-Duitsland afgeschaft Verontrusting over gevolgen van H-bom-explosie neemt toe Naguib kondigt eind van militair bewind aan Weerbericht Verre oorlog n Vj v e l s e r Haarlems Dagblad Mijnramp in Polen, 45 man omgekomen Vrije en souvereine staat Maar de troepen van de Sovjet-Unie blijven voorlopig in het land „Onderzee-helicopter" Irak bedreigd door grote overstroming Het woord is aan.... Japanse Rijksdag eist controle; Amerika zoekt nieuwe bescherming „Revolutie is afgelopen Leiden groeiende tegenstellingen tot nieuwe, ernstige crisis? Oorzaak: „sabotage" Nieuw project van prof. Piccard Tigris buiten de oevers Met man en macht wordt aan de dijken gewerkt Den Haag weet niets van millioenen-erfenis Crisis in Vietnam McCarthy's beschermeling Schine in moeilijk parket Radio-actieve as van Russische H-bom proef in Alaska gevonden? Nederlander in Medan in arrest Weerrapport 68 JAARGANG No 219 Bureaux: Kennemerlaan 186»Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 26 MAART 1954 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298 JAARGANG No 67 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh. opZon-en F eestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS NIET GEMAKKELIJK ons in te denken in de ellenden van een oorlog, die in verre verten voortwoedt. Wij kunnen de berichten lezen betreffende de strijd om Dien Bien Phoe, een plaats met een on waarschijnlijk klinkende naam, cn met enige verbazing vernemen dat men daar opnieuw vervallen is in de loopgraven oorlog, die voor Europees begrip tot een verleden is gaan behoren. Maar wij kun nen er ons geen klare voorstelling van maken. Iets scherper en werkelijker wordt het beeld als men er zich rekenschap van geeft dat de oorlog in Indochina nu al meer dan zeven jaar duurt; dat is dus aanzien lijk langer dan elk der beide wereldoor logen, en dat van de aan de militaire aca demie te Saint Cyr opgeleide jonge Franse beroepsofficieren, die erheen gezonden worden, jaarlijks meer dan de helft sneu velt of voor het leven wordt verminkt. Dat is alleen maar een voorbeeld; bij de re serve-officieren zijn de verliezen niet min der belangrijk en bij onderofficieren en soldaten percentsgewijze wel aanzienlijk lager, maar in aantallen natuurlijk veel hoger. Dit doet beseffen dat in die verre strijd nu al zoveel jaren lang West-Europa grote mensenoffers blijft brengen. Gij kunt zeggen: „neen, Frankrijk", maar ik schrijf bij voorkeur „West-Europa", omdat wij in deze tijd moeten beseffen dat het inderdaad dit al zo zwaar geteisterde, meest ontwik kelde, naar de hoogste beginselen van vrij heid en recht bestuurde deel der wereld is, dat daar verliezen lijdt. Dit te over wegen brengt zeker de oorlog in Indochina nader tot ons begrip. En de Amerikaan Arthur Dean heeft onlangs erkend dat de Fransen wel de grootste offers in directe strijd tegen het communisme hebben ge bracht. De Fransen ik schrijf opnieuw: West-Europa. Want hoe lang de staatkun dige aaneensluiting van deze groep landen ook nog in disputen verstrikt moge blijven en uitgesteld worden, zij zijn daarom niet minder op elkaar aangewezen. Dat ver andert alleen in zoverre, dat hun lotsver bondenheid steeds duidelijker blijkt. Zij kunnen, ook al zouden zij het willen, er niet aan ontkomen. Het kan dus niet anders zijn dan dat de Franse wens om van de strijd in Indochina verlost te worden in de andere West- Europese landen begrip en sympathie vindt. Generaal Paul Ely, de Franse stafchef, onderhandelt in Washington en hij bewaart over de resultaten van zijn besprekingen tot dusver volstrekt stilzwijgen, maar uit president Eisenhower's mededelingen in zijn wekelijkse persconferentie blijkt dat de Amerikanen tot dusver alleen hebben toegezegd, meer vliegtuigen te zullen stu ren om de strijdkrachten van de Franse Unie in de slag om Dien Bien Phoe te hel pen. Het standpunt van Amerika ten aan zien van communistisch China is niet ver anderd: dat betekent dat het nog even af wijzend staat ten aanzien van een erken ning van het bewind van Mao-Tse-Toeng en dus ook ten opzichte van onderhande lingen in samenwerking met de Fransen, om de oorlog met behulp van deze conces sie tot een eind te brengen. Anderzijds blijkt niets van enige Amerikaanse bereid heid, om aan die oorlog zelf te gaan deel nemen. Rest voor Frankrijk nog steeds de mogelijkheid op eigen initiatief met de leider der opstandelingen Ho Chi Minh te gaan onderhandelen, waarbij het zich zeker geen illusies zou maken over behoud van zijn positie in Indochina. Het zou blijkbaar de strijd ook wel kunnen voortzetten, maar dit evenmin met enig duidelijk vooruit zicht van handhaving der Indochinese po sitie in de toekomst. Die strijd, zegt president Eisenhower met nadruk, wordt gevoerd tegen de uit breiding van het communisme en is van kapitaal belang voor Zuidoost Azië en het Zuidwestelijk gebied van de Stille Oceaan. Dat is al meermalen betoogd en als ge daar met Fransen over spreekt zullen zij u ant woorden dat zij dit niet ontkennen, maar dat het hun te zwaar valt deze taak voor het belang van het Westen te blijven ver vullen: dat hun volk eraan verbloedt, dat het er in steeds toenemende mate tegen protesteert cn ervan verlost wil. zijn en dat de grootste Amerikaanse wapenhulp en financiële hulp niet kunnen opwegen tegen het voortdurend verlies van mensenlevens. In vorige jaren is de oorlog hun trouwens ook op enorme financiële offers komen te staan. Onder hun huidig bewind zullen zij het wellicht niet tot zulk een ingrijpend be sluit met ongetwijfeld zulke belangrijke gevolgen als het zelf-uitscheiden met de verre oorlog zou zijn, kunnen brengen. Dat wil niet zeggen dat de opvolgster van de op hun moeizame weg voortwankelende regering-Laniel er voor terug zou blijven deinzen. Zij zou door toenemend verzet der openbare mening tot direct onderhandelen met Ho Chi Minh genoopt kunnen worden. R. P. Bij een mijnramp te Chorzow in Polen zijn 45 mijnwerkers om het leven gekomen, aldus meldde radio-Warschau Donderdag avond. De brand, die in de mijn uitbrak, is, al dus de radio, te wijten aan „afgewekenen en saboteurs". Er wordt een onderzoek ingesteld onder leiding van de procureur-generaal en de minister van Openbare Veiligheid, zo meldde radio-Warschau verder. Vier van de slachtoffers werden pos- thuum onderscheiden met de orde „banier van de arbeid eerste klasse" en zeven met het „gouden kruis van verdienste". De 45 slachtoffers van de ramp zijn Don derdag begraven, aldus wordt verder ge meld. Er bestaan geen aanwijzingen over het tijdstip van de ramp. De begrafenis werd door een grote menigte bijgewoond. Overal in de stad hingen zwarte vlaggen. Bij de teraardebestelling hield de vice- voorzitter van de Poolse vakbonden, Jaro- sicwic, een toespraak, waarin hij de omge komen mijnwerkers „slachtoffers van de klassenstrijd" noemde, die „dapper zijn ge storven als soldaten in een slag", aldus werd door radio-Warschau gemeld. 99 99 van Bonn, met name de kwestie van de be trekkingen met West-Duitsland ook uit drukkelijk onder de bevoegdheden van Oost-Duitsland geplaatst. Men gelooft in Bonn niet, dat de verlening van deze nieuwe rechten in feite grotere zelfstandig heid voor Oost-Duitsland zal betekenen. Integendeel neemt men aan, dat aan de practische toestand niet veel zal verande ren, ook al zijn de bevoegdheden van de Russische Hoge Commissaris formeel be perkt. Zij strekken zich nog altijd uit tot veiligheidszaken, kwesties die de Duitse BRUSSEL (United Press). Het jongste j herscnproduct van professor Auguste Pic- i card, de in Zwitserland geboren geleerde, die diverse malen in zijn zeventig jaar het j is een onder-water- heeft aangevallen, helicopter. Piccard maakte zijn nieuwe project be kend aan leden van de universiteit van Brussel in een redevoering, die hij gisteren afstak ter gelegenheid van zijn heengaan van de universiteit. card reeds de „mesocaaf" genoemd wordt, is, zoals zijn naam te verstaan geeft, een middenafstandsduikboot voor onderzoek op diepten tot ongeveer 2000 meter. Blijkens schetsen van de mesocaaf zal dit diepteschip de vorm van een onderzeeboot hebben, met een grote rotor boven op de commandotoren. De rotor, die door electro- motoren wordt aangedreven, zal gebruikt worden om verticaal te dalen en te stijgen, op de manier waarop een helicopter op stijgt en landt. De horizontale voortstuwing zal verkre- 1 gen worden door twee gewone schroeven, gemonteerd op diagonale stijlen die uit de commandotoren steken. Ook deze schroe ven zullen worden aangedreven door elec- BERLIJN (Reuter). De Sovjet-Unie heeft gisteren de beëindiging van het be zettingsregiem in Oost-Duitsland aange kondigd en Oost-Duitsland tot een souve reine staat met vrijheid van handelen op binnen- en buitenlands gebied verklaard. De Sovjettroepen zullen „tijdelijk" in Oost- Duitsland gestationneerd blüven, aldus een officiële Russische verklaring, die is be kend gemaakt door het Oost-Duitse perst- bureau A.D.N. Gezegd werd, dat de Sovjet-Unie slechts j de functies zou blijven uitoefenen die ver- band houden met het verzekeren van de veiligheid en voortvloeiend uit de verplich- j tingen van de viermogendheden-overeen- komst over Duitsland, die in 1945 te Pots- dam gesloten Is. De Oost-Duitse regering heeft ermee ingestemd deze verplichtingen na tc leven, ook die, welke het tijdelijk verblijf van Sovjettroepen op Oost-Duits gebied met zich mee brengen. De Sovjetregering meent, aldus de ver klaring, dat het voor de hereniging van Duitsland en het sluiten van een vredes verdrag nodig is, dat een aantal maatrege len wordt getroffen, waaronder het aan knopen van dezelfde betrekkingen met Oost-Duitsland als welke bestaan met andere staten. „De Duitse democratische republiek zal de vrijheid krijgen om zelf besluiten te nemen over haar binnenlandse en buiten landse aangelegenheden, inclusief de kwes tie van betrekkingen met West-Duitsland. De functies van de Sovjet-Hoge Commis saris in Duitsland zijn beperkt tot vraag stukken die verband houden met de veilig heid en het onderhouden van contacten met de Amerikaanse, Britse en Franse autori teiten in Duitsland voorzover het om kwes ties geheel Duitsland betreffend gaat. Deze maatregelen zijn mede een gevolg van het feit, dat „ondanks de pogingen van de Sovjet-Unie op de recente Berlijnse mi nisterconferentie geen stappen zijn gedaan naar vestiging van Duitse nationale eenheid I i,ro' motoren en het sluiten van een vredesverdrag",! schroeven zullen ook dienen om de aldus de bekendmaking. tendens van de romp met de beweging van Verder werd nog verklaard, dat volgens de rotor mee te zwaaien, te corrigeren, de Sovjet-Unie het door Amerika, Engeland De cabine van de mesocaaf zal gemaakt en Frankrijk vastgesteld bezettingsstatuut worden van plexiglas om de mogelijkheden voor West-Duitsland „niet slechts onver- van observatie te vergroten. Piccard heeft enigbaar is met de nationale rechten van de sterkte van plexiglas getoetst op een het Duitse volk. doch dat het tevens onder diepte van 6000 meter, door het toe te pas- de huidige omstandigheden een toenadering sen voor patrijspoorten in zijn batyscaaf tussen Oost- en West-Duitsland moeilijk dij de recordduik van vorig jaar herfst, maakt en een van de voornaamste strui kelblokken is op de weg naar nationale hereniging van Duitsland. Bonn niet verrast De A.N.P.-correspondent in Bonn meldt: Politieke kringen in Bonn zijn geenszins verrast door het besluit van de Sovjet-Unie om meer souvereine rechten aan de re gering der Duitse democratische republiek te verlenen. Reeds kort na het einde van de Berlijnse conferentie was te Bonn een stap in deze richting verwacht en men ziet in de West-Duitse hoofdstad in deze Rus sische geste een nieuw bewijs, dat de Sovjet-Unie op het ogenblik geen echte belangstelling heeft voor een herstel van de Duitse eenheid. De grotere mate van souvereiniteit, die Oost-Duitsland althans naar het uiterlijk zal krijgen, wordt hier gezien als een gevolg van de Russische toe leg om tot een feitelijke erkenning van de Oost-Duitse regering door de Westelijke landen te komen. Nadat de Sovjet-Unie op de Berlijnse conferentie en daarna reeds alles in het werk heeft gesteld om te trach ten de Oost-Duitse machthebbers recht streeks te betrekken in de discussies over Duitse problemen en haar daardoor een de facto erkenning te bezorgen, wordt deze stap gezien als een volkomen logische con- I sequentie. De Sovjet-Unie tracht, naar de opvatting van politieke waarnemers in j Bonn, met deze stap opnieuw Oost-Duits land „salonfahig" te maken. Het valt op. dat zij er kennelijk prijs op gesteld heeft deze stap nog te doen voor het begin van de conferentie van Genève. Men twijfelt er niet aan, dat verdere pogingen van de Westelijke geallieerden om een discussie over de verbindingen tussen de beide delen van het land te openen, thans zeker zullen blijven afstuiten op de Russische stelling, dat het daar zaken be treft, die onder de volledige souvereiniteit van de Oost-Duitse regering vallen en dus alleen met haar besproken kunnen worden. Zonder twijfel is daarom, naar het oordeel eenheid betreffen en in het algemeen alles wat daarmee in verband staat en wat uit de vierzijdige overeenkomst over Duits land voortvloeit. Men merkt hier op, dat j dit alles tezamen zoveel is, dat van een werkelijke souvereiniteit van Oost-Duits land niet gesproken kan worden. CAIRO (Reuter). De Iraakse regering heeft de noodtoestand afgekondigd nadat door het buiten de oevers treden van de Tigris en door zware regenval de provincie Koeweit, bij Bagdad, was overstroomd. Drie mensen zijn verdronken, 50 huizen in gestort en 500 mensen dakloos geworden. Het treinverkeer is in het gehele land tol j stilstand gebracht. In het Noorden zijn een aantal steden ge- isoleerd. Met man en macht wordt gewerkt aan de versterking van waterkeringen. Donderdagmorgen heeft burgemeester d'Ailly van Amsterdam de bloementen toonstelling „Amstelflora" in het RAI- gebouw officieel geopend. De burgemeester schonk extra aandacht aan een groepje flamingo's, dat zich spiegelde in de vijver van een mooi aangelegde tuin. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S H. H. Munro: De kokkin was een goede kokkin, zoals 't met kokkinnen gaat; en zoals 't met kokkinnen gaat: zij ging. (In „Reginald") Bij de regering zijn van verschillende zijden verzoeken om inlichtingen ingekomen om trent een nalatenschap van een zekere Jacques Dubois, die in het begin van de achttiende eeuw in Batavia zou zijn over leden en „gouverneur van Sumatra" zou zijn geweest. Volgens persberichten zou het hier een nog steeds onverdeelde erfe nis ter waarde van millioenen guldens be treffen. Naar aanleiding hiervan deelt de regering mede, dat haar niets bekend is omtrent een dergelijke nalatenschap en dat het dus geen zin heeft, haar om inlich tingen hierover te vragen. voorkomen, dat Bagdad onder water loopt. Deze gaten moeten bijna 4000 ton water per seconde verwerken om een voldoende ontlasting te verkrijgen. Dr. Moh. Fadil Djamali, de premier van Irak, heeft verzocht de bijeenkomst van t»- j r,. i de Arabische liga op 31 Maart uit te stel- De onderwaterhelicopter, die door Pic-1.7- „„i, a- len, omdat, zo zei hij, het gehele land met overstroming bedreigd wordt. De directeur-generaal voor irrigatie- werken, Hardy, heeft verklaard: „Het heeft er nog nooit zo gevaarlijk uitgezien, afge zien van een overstroming die zich in het jaar 659 zou hebben voorgedaan". De gemaakte dijkgaten bevinden zich 70 kilometer van Bagdad. Alle maatregelen zijn genomen om de hoofdstad te bescher men. Het gevaar voor deze stad wordt ern stig geacht. PARIJS (Reuter). De Vietnamese premier, Prins Buu Loe, is per vliegtuig uit Parijs naar Saigon vertrokken in ver band met een binnenlandse crisis, die zich tijdens de Frans-Vietnamese besprekingen over de toekomstige status van Vietnam ontwikkeld heeft. De nationalistische, anti communistische oppositie in Vietnam eist de instelling van een gekozen, souvereine vergadering. Bao Dai, het staatshoofd, is hiertegen gekant. Het houden van vrije verkiezingen in een land, dat in burger oorlog verkeert en geen vaste frontlinies heeft, is moeilijk, zo verklaarde Bao Dai. WASHINGTON, (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van het Leger heeft Donderdag bekendgemaakt, dat een ver zoek van David Schine, een voormalige medewerker van senator McCarthy, om toelating tot de school van het leger voor opleiding van onderzoekers naar misda den, is verworpen. Slechts militairen met een diensttijd van twee jaar worden tot deze school toegelaten en Schine heeft nog slechts enkele maanden dienst gedaan. Om de figuur van Schine was onenig heid ontstaan, aangezien het leger een an dere medewerker van McCarthy, Cohn, ervan beschuldigt gepoogd te hebben een voorkeursbehandeling voor Schine te ver krijgen. Zaterdag zal Schine zijn eerste militaire opleiding voltooid hebben. Een besluit over zijn plaats in het leger zal dan wor den genomen ,op grond van een diepgaand onderzoek naar zijn capaciteiten", aldus een officiële bekendmaking. Bij Heemstede is gisteren de eerste zinker voor de waterleiding van zeer grote af meting in de Van Merlenvaart te water gelaten. Deze 170.000 kilogram wegende zinker, die 58.20 meter lang is en door bediening van een tiental lieren te water werd gelaten, is een belangrijke schakel in het buizensysteem van de Lek naar het waterwingebied in de duinen. TOKIO. (A.FP., Reuter en U.P.) Alle partijen van de Japanse Rijksdag hebben met een socialistisch initiatief ingestemd om vóór het einde van deze week een mo tie aan te nemen, waarin internationale controle op atoomenergie wordt geëist. Een woordvoerder van het Japanse Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek heeft desgevraagd verklaard, dat radio-actieve stof, afkomstig van atoomontploffingen in de Sovjet-Unie, via een snelle luchtstro ming in Oostelijke richting naar Alaska, de Aleoeten en Japan wordt gevoerd. Dit was, volgens de woordvoerder ook de oorzaak van het feit, dat de V.S. op de hoogte wa ren van atoomontploffingen in de Sovjet- Unie, vóórdat de Russen hiervan melding maakten. Deze feiten zijn onder Japanse geleerden algemeen bekend, maar zij zijn moeilijk te bevestigen, zo voegde hij hier aan toe. Naar zijn weten hield geen Japans in stituut van onderzoek zich in het bijzonder bezig met het bestuderen van atoomstof uit Siberië. De Amerikaanse Commissie voor Atoom energie is van plan de productie van wa terstof- en andere atoomwapens te vergro ten. Er zijn reeds stappen genomen om de productie van materiaal voor water stofbommen op te voeren, teneinde „tege moet te komen aan door de stafchefs vast gestelde militaire behoeften". Voorts verklaarde Strauss, voorzitter van dc commissie, dat een fabriek te Han- ford in de Amerikaanse staat Washington veel meer splijtbaar materiaal levert dan men aanvankelijk voor mogelijk had ge- houden. Een soortgelijk succes zou wel- licht ook te verwachten zijn in de fabriek j aan de Savannah in de staat Georgia. Val Peterson, hoofd van de Amerikaan- j se organisatie voor burgerbescherming, verklaarde Donderdag, dat de plannen voor bescherming van de burgerbevolking worden herzien in het licht van de enorme uitwerking van waterstofbommen. Als enige practised uitvoerbare moge lijkheid zag hij massale ontruiming van de grote steden in geval van een aanval. De bouw van ondergrondse schuilkelders voor millioenen stedelingen zou te duur zijn. Zijn organisatie hoopte binnen twee jaar zover te zijn dat bij een waarschuwing ten minste twee uur voor een aanval alle grote steden ontruimd zouden ziin voor vijande lijke bommenwerpers de steden zouden kunnen bereiken. Peterson was er van overtuigd, dat een afdoend stelsel voor vroegtijdige waar schuwing voor een komende aanval vol tooid zou kunnen worden. „Weg met die bom" luidt het opschrift 99 CAiRO. (Reuter en AFP) Generaal Naguib van Egypte heeft bekend gemaakt, dat de Egyptische legerleiders zich uit dc politiek zullen terugtrekken en dat alle politieke partijen binnenkort in het leven teruggetroepen zullen worden. Het land zal een president kiezen door middel van de constituerende vergadering en de Revolu- tionnaire Raad zal ontbonden worden. Pre sident Naguib maakte een en ander Don derdag bekend na twee „critieke" verga deringen van het kabinet. Volgens AFP heeft de Revolutionnaire Raad besloten zich op 23 Juli aanstaande te ontbinden, als de grondwetgevende ver gadering bijeenkomt. Deze vergadering zal bestaande Revolutionnaire Raad, die het land heeft bestuurd sinds het ogenblik, dat koning Faroek, in Juli 1952, tot abdi catie werd gedwongen. De bekendmaking van Naguib kwam in een sfeer van spanning, veroorzaakt door voortdurend verzet tegen zijn voorstellen onder zekere leiders van het leger. Een maand geleden dwongen Naguibs tegenstanders hem tijdelijk tot heengaan, omdat hij er op stond, het herstel van een democratisch bewind in het vooruitzicht te stellen. Ontkend Luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, dc Egyptische vice-premier, heeft in een vraaggesprek met het Franse blad „Le in de plaats komen van de uit twaalf man Monde" ontkend, dat er sprake zou zijn van enige spanning onder de leden van de Revolutionnaire Raad. ,.De toestand is niet veranderd sinds de laatste eenparige besluiten, die twee weken geleden werden genomen en waarbij généraal Naguib in al zijn functies hersteld werd". Nasser verklaarde nog. dat de aangekon digde hervormingen van kracht zouden worden op de vastgestelde tijdstippen. Twee honderd leden van de Egyptische Mohammedaanse Broederschap, onder wie de opperste gids, Hassan El Hodcibi, zijn Donderdag in vrüheid gesteld, aldus is van officiële zijde te Cairo vernomen". Bij betogingen van studenten te Cairo tegen kolonel Nasser en majoor Salah Sa lem zijn verscheidene betogers aan de be nen gewond, doordat de politie zich ge noodzaakt zag het vuur te openen. De rust keerde spoedig weer. Op 18 Juni zullen verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering gehouden worden, die 23 Juli bijeen zal komen. De volgende dag zal de Revolutionnaire Raad zichzelf ontbinden en de souvereine be voegdheden aan de vergadering overdra gen. Generaal Naguib heeft nog verklaard, dat de verkiezingen in Juni vrij zullen zijn. Alle politieke gevangenen zouden spoedig vrij gelaten worden, behoudens in speciale gevallen. Geen Egyptenaar zou van zijn politieke rechten beroofd worden. Radio Cairo verklaarde: „De revolutie is afgelopen". van een artikel op de voorpagina van de Daily Herald van gisteren. „President Eisenhower heeft gisteravond toegegeven, dat hetgeen in de Pacific is gebeurd de ge- geleerden heeft verrast en verbaasd. Niet temin worden voor de volgende maand ex plosies van nog krachtiger bommen in de Pacific voorbereid. Die dienen te worden afgelast. Het is aan de regeringen van Engeland en het Gemenebest om hiertoe druk uit te oefenen. De verschrikkelijke gevolgen van de explosie van 1 Maart la ten er geen twijfel over dat dit een inter nationale zaak is", aldus het blad der La bour partij. „De Pacific is geen Amerikaans meer. Het besluit om een uitgebreide besmet ting te riskeren is geen beslissing die de Verenigde Staten voor zichzelf ne men. De deskundigen hebben bij de laatste explosie een tragische misreke ning gemaakt. Zij kunnen het ook nu weer bij het verkeerde eind hebben. De vrees dat de Pacific geraakt zal worden als bron van voedsel en tot een bron van gevaar zal worden ge maakt moge al of niet overdreven zijn. De wetenschap weet het niet". „Waar dit zo is kan er geen rechtvaardiging zijn voor verdere reusachtige ontploffingen die voor het menselijke ras niets goeds kunnen opleveren. Internationaal overleg is nodig bij alle vraagstukken over het be zit van de bom waarbij de mensheid be trokken is. Dit is geen tijd voor passivi teit. De Britse regering moet het initiatief nemen", aldus het blad. De politie te Medan heeft gisterochtend de 44-jarige Nederlander F. W. Roms- winckel, vertegenwoordiger van de N.V. „Muara" aangehouden. Voorts arresteerde zij een werkloos Indonesiër in zijn gezel schap. De politie wenste omtrent de reden van de arrestatie geen mededeling te doen. (van hedenmorgen 7 uur) toestand weers- .5 11 If Oslo iz iè Hr- zwaar bew windstil -2 0 Stockholm sneeuw N 2 -2 4 Helsinki geheel bew ONO 5 -2 0 Kopenhagen zwaar bew. NNO 1 0 0,1 Londen geheel bew NW 6 8 1 Amsterdam regen W 6 7 10 Brussel geheel bew ZW 5 7 4 Parijs geheel bew. WZW 7 '9 0 Bordeaux mist NO 2 3 0 Grenoble onbewolkt windstil 0 0 Nice licht bew. NW 5 18 0 Warschau regen W 4 2 0,1 Berlijn regen ZO 4 3 1 Frankfort regen ZZW 4 7 0,1 München zwaar bew. ZZW 4 5 0 Zürich zwaar bew OZO 2 3 0 Genève onbewolkt windstil 0 0 Locarno zwaar bew. O 1 1 0 Wenen nevel NO 2 5 0 Innsbruck zwaar bew windstil -1 0 Rome zwaar bew NNO 2 7 0 Neerslag laatste 24 uur 1QOOOOOOOOOOOOOO» KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking. maar op de meeste plaatsen nog tot de namiddag droog weer. Koude nacht. Morgen over dag dezelfde temperatuur als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind. krimpend van Noord-West naar Zuid-West. 27 Maart Zon op 6.28 uur, onder 19.04 uur. Maan op 2.50 uur. onder 10 09 uur Maanstanden 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrüdag 26 Maart Hoog water: 7.36 en 20.03 uur. Laag water: 3.07 en 15 31 uur. Zaterdag 27 Maart Hoog water: 8.24 en 20.58 uur. Laag water:-3.43. en. 16.12 .uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1