Betalingsunie in Oost- Europa op komst? Tweede proef met waterstofbom door Amerikanen uitgesteld Franse oppositie tegen het compromis van Bonn Weerbericht Weer het Boek tl iï ft I1 Tachtigduizend mensen b« Bagdad geëvacueerd Het woord is aan Ten dienste van handel Oost-West Amerikanen vrezen dat Engeland te hard van stapel loopt Nieuwe veiligheidsmaatregelen Mogelijk overleg met Sovjet-Unie op de conferentie van Genève Duitse grondwetswijziging Gaullisten willen regering ten val brengen als goedkeuring niet wordt ingetrokken Morgen iets wanner 68 JAARGANG No 220 ZATERDAG 27 MAART 1954 Stad wordt ernstig door water van Tigris bedreigd Russische deserteur wordt niet uitgeleverd \V eerrapport Viermogendheden-overleg over Spandau-gevangenen Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dacjblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298 JAARGANG No 68 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman HET OGENBLIK is weer aangebroken, waarop de propaganda van het Nederlandse Boek haar jaarlijkse losbarsting in volle kracht beleeft. „Boekenweek" is inderdaad een gemeenzaam begrip geworden; reeds sinds jaren prijkt het woord dan ook in het Nieuw Groot Nederlands Woordenboek (Van Dale) en zulks heus niet alleen om dat dit zelf een boek is en daarom niet geheel onpartijdig zou mogen heten. Neen, er zit niets achter. Ook gaat het goed met de verkoop van boeken in Nederland. De heer Chr. Leeflang, voorzitter van de af tredende commissie met de lange naam, heeft ons immers onlangs doen weten dat in Nederland per jaar voor 75 millioen gulden aan boeken wordt gekocht, hetgeen volgens hem 7.50 per inwoner is. Wel zou men dit moeten terugbrengen tot 7, aan gezien er nu wel 10\'2 millioen inwoners zijn, maar het ware een kniesoor die zich door twee kwartjes verschil zou laten bedroeven. Bovendien ligt ons gemiddelde „per ziel" dat is misschien een beter - klinkende aanduiding, want ook alle zuige lingen tellen in de berekening mee een gulden hoger dan het Engelse. In Enge land „waar men zo reusachtig prat gaat op inheemse leeswoedie", zoals een weekblad knorrig heeft opgemerkt, geven vijftig millioen zielen maar zes gulden per ziel en per jaar aan boeken uit. Aan deze verge lijking ontbreekt een onderverdeling in categorieën van boeken en ik meen te mo gen veronderstellen, dat de Engelse koop lust ten aanzien van de eigen schone lette ren niet onder, maar integendeel aanzien lijk boven de Nederlandse moet liggen, om dat de Engelse bellettrie aanzienlijk rijker dan de onze geacht moet worden. Maar terwijl dit meebrengt, dat de Nederlandse belangstelling in andere categorieën dien tengevolge zeer veel hoger dan de Engelse moet liggen, verandert het niets aan het feit dat de totale omzet op een gunstiger toestand in ons land dan in Engeland duidt. Deze voorzichtige formulering lijkt aan vaardbaar zelfs voor die uitgevers en boek verkopers, aan wier levensvreugde op za kelijk gebied wel eens iets schijnt te ont breken. Wij hopen dat 's heren Leef langs statistiek hun een hart onder de riem heeft gestoken en dat vooral die uitgevers, in het bijzonder in gesprekken met auteurs, zich in wat zonniger trant hebben uitgelaten. Tenslotte is de lente begonnen en dat wil wel niet zeggen dat de zon steeds schijnt, maar de Boekenweek doet het. Dan die vijfenzeventig millioennou nou! Wij zijn nn dit land' ook tot zevenduizend titels gestegen. Dat was de nieuwe top van het jaar 1953 en dat duidt toch niet alleen op toenemende veelzijdigheid maar ook op zeker vertrouwen in de mogelijkheden van de markt, en op een lust tot uitgeven, zo wel bij de uitgevers als bij het publiek, die niet gering geacht mag worden. In 1952 waren er nog volle vijfhonderd titels min der en wie zal zeggen of men-zich dit jaar niet met snélle vaart naar de achtduizénd zal spoeden en of de tienduizend niet m een reeds nabije toekomst bereikt zal wor den? Auteurs zullen zich tijdens de Boeken week opnieuw als voordrachtskunstenaars en verkopers van eikaars werk doen gel den. Zij zullen het nieuwsgierige publiek opnieuw hun aanschijn tonen dit met de lichte verlegenheid die kunstenaars, die niet gewend zijn in levenden lijve voor hun publiek te verschijnen, zozeer siert. Vooral de lezeressen verheugt dit; de vrouw, zegt men, pleegt zich bij het lezen van een boek immer een voorstelling van de schrijver of schrijfster te maken. Daar kan de auteur maar beter niet aan denken als hij op het podium of m het boekenstal letje verschijnt, want hoeveel bedeesder en blozender zal hij worden bij de vrees, dat zijn uiterlijk, gebaar, oogopslag, glim lach, stemgeluid niet aan de verwachting beantwoorden. Tot enige ex tra-verlegenheid bestaat bij de belletristen dit jaar wel aanleiding, orn aat het met het Geschenk-boek niet zo vlot gelopen is en men pas na vrij wat tegenslag een tamelijk bevredigend resultaat heeft weten te bereikpn. Waarbij de reeds sinds enige tijd gewekte gedachte dat de vertel kunst in een niet zeer bloeiende periode verkeert, nieuw voedsel heeft gekregen. Dat is een schaduw die nochtans de vijfen zeventig millioen, de zevenduizend titels en de zakelijke voorsprong op het leesgrage volk ter overzijde van de Noordzee niet vermag te verduisteren. Het moge de Boe kenweek wèl gaan. Wij kunnen niet anders verwachten. R. P. BAGDAD (Reuter). Het stijgende pijl van de sterk gezwollen Tigris vormt van uur tot uur een grotere bedreiging voor Bagdad. De stand van de rivier is nu 36 centimeter boven normaal. Ten Nooiélen en ten Zuiden van de stad zijn de dijken Vrijdag weer op twee plaat sen doorgestoken om de druk van het wa ter te verminderen. De dag tevoren had men dit reeds op vier punten gedaan. Koortsachtig wordt gewerkt aan de ver sterking van de waterkeringen in en nabij de stad. Uit de laagliggende gebieden rond om de Iraakse hoofdstad zijn reeds 80.000 mensen weggevoerd. De schade wordt ge raamd op 20 millioen gulden. Tot dusverre is het weer gunstig. Des kundigen zijn van mening, dat bij slechte weersomstandigheden Bagdad niet te be houden zou zijn geweest. De telefoonverbindingen met Beiroet zijn verbroken. Volgens berichten van radio-Cairo en radio-Beiroet begon het water Vrijdagmid dag Bagdad binnen te dringen, waardoor het paleis en de regeringsgebouwen wor den bedreigd. Volgens eerstgenoemd station hebben eenheden van het Iraakse leger hun tanks en vliegtuigen uit de omgeving van Bag dad weggevoerd. Tegen de avond steeg het water niet meer. In een aantal wijken staan de straten onder water. Koning Feisal, die aan boord van zijn jacht een tocht maakt in de Perzische Golf. heeft, besloten met spoed naar zijn land terug te keren. Hij wordt Zaterdagochtend in Bagdad verwacht. WENEN (Reuter). De Russische com mandant in Oostenrijk, generaal Biroesov, die op 10 Maart had verzocht een Russi sche officier, die politiek asyl had verkre gen bij de Amerikanen in Oostenrijk, „on middellijk in vrijheid te stellen en over te leveren aan de Sovjet-overheid", heeft een weigerend antwoord ontvangen. De officier diende bij 't regiment jagers in de Oostenrijkse stad Urfahr, in de Sovjet- zóne. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ R. B. Sheridan: De geachte afgevaardigde dankt zijn scherts aan zijn geheugen en zijn feiten aan zijn verbeeldings kracht. (In een rede; antwoord aan het Lagerhuis-lid Dundas) In de bollentijd zal Haarlem er zo aantrekkelijk mogelijk uitzien. Werd vroeger de Oude Sint Baaf in floodlight gezet, op initiatief van „Haarlems Bloei" neemt men thans een proef met verlichting van binnenuit. Vrijdagavond bood het kerkgebouw dit fraaie aspect. NEW YORK (Reuter en U.P.) Ame rikaanse geleerden hebben een tweede proefneming met de waterstofbom uitge steld ten einde maatregelen te treffen om de eilanden en de mensen, die zich in het Stille Oceaan-gebied bevinden, te be schermen tegen de onverwachte kracht van de ontploffing, die bfj de explosie van 1 Maart aan het daglicht is getreden, zo hebben leden van de Congres-commissie voor atoomenergie meegedeeld. De belangrijkste van de nieuwe voor zorgsmaatregelen is het vergroten van de taire ruimte komt, was op generlei wijze schadelijk voor mens, dier of oogst. Nieuwe besmetting Gisterochtend is een vissersboot met een bemanning van 23 koppen in Noord- Honsjoe teruggekeerd uit het gebied van de Stille Oceaan. Het bieek, dat de be manning van de boot, waarop radio-actieve as was gevallen, door radio-activitoit be smet was, echter niet zodanig, dat hierdoor gevaar voor de gezondheid bestaat. De vangst is voorlopig „oneetbaar" ver klaard, daar de Geiger-teller, die door de i Japanse regeringsdeskundigen gebruikt wordt, de intensiteit van de radio-activiteit 1 niet precies kan vaststellen. Uit veiligheidsoverwegingen is het de ge\arenzóne rondom de Marshall-eilanden bemanning verboden aan wal te gaan. tnf non «roliiorl ron lIllO vcrl- ïnlo L- i 11\ tot een gebied van 775.000 vierkante kilo meter. Ook zal meer rekening worden ge houden met de weersomstandigheden, in het bijzonder met de windrichting. Het republikeinse lid van de genoemde commissie Hinshaw zeide. dat volgens het voorlopige program voor de proefnemingen in 1954 eigenlijk al een tweede proef met de waterbom had moeten zijn genomen. Gezaghebbende bronnen hebben in Lon den gezegd, dat de Verenigde Staten, Enge land. Frankrijk, Canada en de Sovjet-Unie op de komende conferentie van Genève waarschijnlijk ook besprekingen op hoog niveau zullen voeren over de dreiging van •de H-bom. De Westelijke landen zullen trachten rood-China van deelname aan deze bespre kingen uit te sluiten, die waarschijnlijk ge houden zullen worden buiten het kader van de conferentie over het Verre Oosten, aldus deze bronnen. De besprekingen zullen zich naar alle waarschijnlijkheid concentreren rond het plan van president Eisenhower voor de oprichting van een internationale „atoom bank", zo zeiden deze zegslieden. Functionarissen te New York en Washington zijn van oordeel, dat de nieuwe veiligheidsmaatregelen de bezwa ren, die in de Japanse en de Britse pers tegen de proefnemingen met de waterstof bom te berde zijn gebracht, zullen weg nemen. De leider der Britse socialisten, Attlee, verklaarde zich zeer verheugd aver het be sluit der Amerikanen om voorlopig van verdere proefnemingen af te zien. In het Lagerhuis is inmiddels aan pre mier Sir Winston Churchill gevraagd president Eisenhower te bewegen om de proeven stop te zetten, zolang de Ameri kaanse geleerden niet precies weten, welke krachten zij vrijmaken. Volgende week zal de premier in het Lagerhuis een belangrijke verklaring over deze kwestie afleggen. Waarschijnlijk zal hij er op wijzen, dat hij de V.S. niet kan vragen de proefnemingen te staken en zo het werk van hun geleerden stop te zetten terwijl Rusland vrij blijft om zijn atoomproeven voort te zetten. Labour-afgevaardigden zullen er weer bij Sir Winston op aandringen pogingen in het werk te stellen om te komen tot een gesprek met president Eisenhower en pre mier Malenkov. Na de jongste ontploffing van een water stofbom in het gebied van de Stille Oceaan is een geringe toeneming van de radio activiteit boven de Verenigde Staten gecon stateerd, aldus is Vrijdag van de zijde van de Amerikaanse commissie voor atoom kracht vernomen. Deze vergroting boven de normale straling die uit de interplane- Later werd bekendgemaakt, dat Vrijdag ook in de Japanse havenplaats Misaki een vissersboot is binnengelopen, die tekenen van radio-activiteit vertoonde. De beman ning van dit vaartuig, de 119 ton metende „Koëi Maroe" bleek bij onderzoek met een Geiger-meter eveneens radio-actief te zijn. Verbod van invoer van alle vis of vis- conserven, afkomstig uit de Grote Oceaan, zal geëist worden in een Dinsdag aanstaan de door het Labour-parlementslid Warbey in het Lagerhuis in te dienen motie. Reden voor een dergelijk verbod zou moeten zijn het gevaar van besmetting van deze vis met radio-activiteit tengevolge van Ame rikaanse atoomproeven. Nieuwe toewijzing De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft Vrijdag een recordprogram van bijna 1.061 millioen dollar voor de ont wikkeling van nieuwe waterstof- en atoomwapens goedgekeurd. Zij adviseerde het Congres deze som on der te brengen onder de begroting voor de Commissie voor Atoomenergie in het be lastingjaar 1955 dat op 1 Juli begint. Het wapenprogramma maakt deel uit van een totale begroting van bijna 1.190 millioen dollar, die door de commissie voor de toewijzingen ten behoeve van de com missie voor atoomenergie is aanbevolen. Negen personen, die vis van de radio actief besmette ..Foekoerioe Maroe" hebben gegeten, zijn thans ernstig ziek. zo meldt Reuter nog. voorzitter van de commissie voor Buiten landse Zaken van de Franse Nationale Ver gadering, Daniel Mayer, heeft Donderdag avond uit naam van de commissie aan minister Bidault een brief geschreven, waarin geprotesteerd wordt tegen de voor waardelijke goedkeuring door de Westelijke geallieerden van het West-Duitse amende ment op de grondwet, waardoor herbe wapening der bondsrepubliek binnen het Europese leger mogelijk wordt. Dit is Vrij dagavond te Parijs medegedeeld. De Gaullistische woordvoerder. Gaston Palewski. heeft Vrijdag in een rede te Lille verklaard, dat de Gaullisten de regering zouden doen vallen, indien de voorwaarde lijke goedkeuring van het West-Duitse amendement niet wordt ingetrokken. Nu de geallieerden hun voorwaardelijke toestemming hebben gegeven aan de „mili taire aanvulling" van de West-Duitse grondwet laat Bonn geen ogenblik verloren gaan om de gehele procedure der ratifi catie te voltooien. Nadat president Heuss Vrijdag de aan vulling der grondwet heeft ondertekend, heeft de bondsregering besloten zonder verwijl ook de verdragen ter ondertekening aan de president voor te leggen. Een regeringsspreker zeide Vrijdagmid dag, dat ook kan worden aangenomen, dat de laatste acte van het ratificatieproces, het deponeren der verdragen in Parijs, zonder verdere vertraging zal geschieden. Engeland heeft Vrijdag aan de interim commissie van de E.V.G. in Parijs nieuwe voorstellen gedaan voor samenwerking met het Europese leger. Sir Christopher Steele, de permanente Britse vertegenwoordiger bij de Noord-Atlantische raad en waar nemer bij de E.V.G.-commissie, zette de Britse voorstellen uiteen, die een antwoord zijn op de herhaalde Franse verzoeken om de nauwst mogelijke banden tussen Enge land en het Europese leger te leggen. Frankrijk werd vertegenwoordigd door Hervé Alphand, zijn permanente vertegen woordiger bij de NAVO, en West-Duitsland door Theodor Blank, defensie-gevolmach tigde van de regering van Bonn. Er wordt volstrekte geheimhouding be tracht over de nieuwe voorstellen. Men wil deze bekendmaken op een strategisch juist ogenblik, wanneer zij de meeste kans heb ben om de aarzelende Franse parlementaire mening te beïnvloeden. Saar-besprekingen Het Nederlandse parlementslid Van der Goes van Naters verklaarde gisteren voor de B.B.C., dat de Saar-kwestie ..niet kan wachten op een Europese eenheid" en zeide te ..geloven" dat hij de Duitsers zo ver kon krijgen dat zij zouden instemmen met zijn plan voor de oplossing van deze kwestie. Hij zeide verder te verwachten dat de hoofdstad van een eventuele toekomstige federatie van Europa in het Saargebied zou liggen. In Bonn is gezegd, dat de mogelijkheid bestaat, dat bondskanselier Adenauer begin April opnieuw besprekingen zal voeren met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault over de Saar-kwestie. Indien Bidault instemt met Adenauer's voornemen, hetwelk naar verluidt via diplomatieke kanalen onder de aandacht van de Franse autoriteiten is gebracht, dan zouden de onderhandelingen tussen vier en tien April in Parijs kunnen plaats hebben. GENEVE (Reuter). Een van de be langrijkste resultaten van de gisteren ge- eindigde bijeenkomst van de Economische Commissie voor Europa van de UNO is de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie een „roebelgebied" zal vormen, dat de Sovjet- Unie en Oost-Europa zal omvatten, met het doel de handel tussen Oost en West te ver eenvoudigen en uit te breiden. Deze hoop is gebaseerd op het feit. dat de Sovjet-Unie met nadruk gewezen heeft op het belang van het sluiten van langlopende multilate rale handels- en betalingsovereenkomstcn tussen Oost en West. Men meent, dat wat de Russen voor ogen staat de vorming is van een soort Ooste lijke Europese Betalings-Unie, gelijkend op de Westelijke E.B.U.. via welke schulden, ontstaan met het Westen, afgewikkeld zou den kunnen worden. Bovendien zouden de in de Sovjet-Unie verdiende roebels ge bruikt kunnen worden voor aankopen in andere landen. Naar vernomen wordt, zullen de lang lopende en multilaterale handels- en be- talingsovereenkömsten de basis vormen van de besprekingen, die op 20 April te Genève beginnen over de handel tussen Oost en West. Reuter verneemt te Londen dat vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten de volgende week te Londen bijeen zullen komen ter bespreking van de handelspolitiek van die landen tegenover dé communistische landén. Onze correspondent te Londen voegi hieraan toe: De verwachting is dat Harold Stassen, de Amerikaanse minister voor hulpver lening aan het buitenland, die een voor stander is van enige verruiming Yan de handel tussen Oost en West, er bij" Chur chill en Eden op zal aandringen niet te hard van stapel te lopen, want vooral het Ame rikaanse congres staat uiterst gereserveerd tegenover het Churchill-plan. De Britse premier heeft sinds de conferentie van Berlijn meermalen betoogd dat uitbreiding van de handel met de Sovjet-Unie en andere communistische landen vooral poli tiek een heilzaam effect zou kunnen heb ben. Churchill beschouwt deze handel als een mogelijkheid om het ijs op ander gebied te breken, maar ook hij zou natuurlijk geen stap ondernemen, welke de samenwerking met de Verenigde Staten in de waagschaal zou stellen. De lijst van goederen, welke niet naar de landen achter het ijzeren gor dijn mogen worden uitgevoerd, omvat 250 artikelen. Stassen zal worden vergezeld door vice- admiraal Delany, zijn plaatsvervanger, be last met de toepassing van de ..Battle Act", de wet volgens welke alle Amerikaanse hulp kan worden stopgezet aan landen, welke strategisch belangrijke goederen naar het Sovjetblok zenden. Eisenhower heeft een persoonlijk beroep op Churchill gedaan om niet te veel goe deren naar Rusland te sturen, om de Rus sen niet in staat te stellen hun industriële capaciteit voor groter wapenfabricage te gebruiken. De moeilijkheid voor Engeland is dat het voorlopig beter machines en grondstof fen schijnt te kunnen leveren, dan con sumptiegoederen. Want met de export van kapitaalgoederen naar Rusland zou men natuurlijk nog voorzichtiger dienen te zijn. De Britse regering zou op het ogenblik overwegen of het mogelijk is in de loop van dit jaar een handelsovereenkomst met de Sovjet-Unie te sluiten, waardoor de Britse export met verscheidene millioenen zou kunnen worden verhoogd. In dat geval is het niet uigesloten dat de Britse minister voor handel Thorneycroft naar Moskou zal gaan of dat de Russische minister voor han del naar Londen zal komen. De Engelse zakenlieden sloten in Mos kou orders af voor een totaalbedrag van vijftig millioen pond sterling. De Sovjet minister voor Handel stelde de Engelsen bestellingen tot een bedrag van vierhon derd millioen pond sterling over een periode van drie jaar in het vooruitzicht. Deze zomer verwacht men in Engeland het bezoek van een Sovjet handelsdelegatie, welke besprekingen zal voeren met een groot aantal Engelse firma's. Het KNMI deelt mede: Het weer in ons land heeft in de afge lopen dagen voornamelijk onder invloed gestaan van Noordelijke winden, waardoor vrij koude, boven de Noordzee afgekoelde lucht binnenstroomde. Thans is het weer in ons land onder in vloed gekomen van een gebied van hoge luchtdruk, a-at over de Britse eilanden naar het Oosten trekt. Het weer kreeg daardoor een rustiger karakter, waarbij opklaringen optraden. Intussen is op de Oceaan een nieuwe depressie ontstaan, die in activiteit toeneemt. Zaterdagmorgen werd bij het centrum ten Zuid-Westen van IJsland een luchtdruk gemeld van 960 milibar. De baan van deze depressie is nog Noord-Oostelijk, maar de beweging wordt geleidelijk vertraagd, zodat hij spoe dig stationnair zal worden. Het bij de de pressie behorende frontensysteem dringt door naar de Britse eilanden, maar het is onwaarschijnlijk, dat het vóór het einde van de middag in ons land regen zal ver oorzaken. De winden zullen naar het Zui den draaien en weer in kracht gaan toe nemen. De temperaturen kunnen, na een koude nacht met plaatselijke mist, morgen overdag oplopen tot hogere waarden dan vandaag, waarbij het vooral aanvankelijk op de meeste plaatsen nog zonnig weer zal zijn. (van hedenmorgen 7 uur) toestand weers- BONN (Reuter) De Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Semjonov, heeft ingestemd met een geallieerd voorstel om deskundigen van de grote vier besprekin gen te laten voeren over verzachting van het gevangenisregiem voor de zeven voor naamste Duitse oorlogsmisdadigers, die verblijven in de gevangenis van Spandau in Berlijn, aldus is Vrijdag te Bonn uit Westelijke bron vernomen. In een schrijven van Semjonov, dat Don derdag door de Westelijke geallieerden is ontvangen, verklaart de Sovjet-Hoge Com missaris zich in beginsel bereid tot een be spreking. Gezegd werd, dat de Russen een deskundige voor een bijeenkomst zullen aanwijzen. De Westelijke geallieerden werd verzocht hetzelfde te doen. In de gevangenis van Spandau, die onder vier-mogendhedenbeheer staat, verblijven admiraal Rader, admiraal Dönitz, Rudolf Hess, Baldur von Schirach, Albert Speer, Von Neurath en Funk. De geallieerden hadden bespreking van de kwestie voorgesteld, nadat bondskanse lier Adenauer hen had verzocht het geval ter sprake te brengen op de Berlijnse vier- mogendhedenconferentie. Onder meer hebben de Westelijken voor gesteld de gevangenen toe te staan meer brieven en bezoekers te ontvangen, de mo gelijkheid te openen van strafvermindering door goed gedrag en verwanten toe te staan over het stoffelijk overschot te beschikken als een gevangene overlijdt. Voorts werden soepeler voorwaarden voor zieke gevange nen voorgesteld. Oslo Stockholm Helsinki Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Warschau Frankfort -Miinchen Zürich Geneve Locarno Wenen Innsbruck Rome geheel bew zwaar bew geheel bew sneeuw licht bew. zwaar bew. zwaar bew geheel bew mist geheel bew. geheel bew. geheel bew. motregen zwaar bew. nevel geheel bew. geheel bew. geheel bew geheel bew. geheel bew. zwaar bew C i é-t- windstil Z 11 W 2 ZW 5 windstil ZW 4 windstil ONO 6 N NNW NO NNW ZO N NW NNO NO O W NO -0 0,3 -4 0,2 -1 0 0 0,1 1 0 3 6 2 4 1 4 2 4 6 2 6 1 0,1 0 0 0 7 0 16 0 1 7 ZZO 11 6 0 8 0 5 0 19 0 Neerslag laatste 24 uur LATER MEER WIND Verwachting, medegedeeld 'door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Koude nacht met weinig wind en plaat selijk mist. Morgen overdag droog en zonnig weer. maar later meer bewol king. Tot matig of vrij krachtig toene mende Zuidelijke wind. Hogere mid- dagtemperaturen. 28 Maart Zon op 6.26 uur. onder 19.05 uur. Maan op 3.50 uur. onder 11.18 uur. 29 Maart Zon op 6.24 uur. onder 19.07 uur. Maan op 4.02 uur onder 12.36 uur. Maansiandcn 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in I.fmuidcn Zaterdag 27 Maart Hoog water: 8.24 en 20 58 uur. Laag water: 3 43 en 16-12 uur. Zondag 28 Maart Hoog water: 9.25 en 22.11 uur. Laag water: 4 33 en 17.12 uur. Maandag 2!» Maart Hoog water: 10.52 en 23.47 uur. Laag water: 5.45 en 18.43 uur. OCOOTTlim'OfOCCOCOOl

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1