Nokken voor uw burgerlijke staat ruiters voor uw bijzonderheden Ruiten Zes Visserij-varia AUTO- OF MOTORRIJLES? Buitengewoon onderwijs: een bijzonder liefdewerk Clowntje Rick Mechanische ambtenaar" in touw Vroeger vijf weken verkiezingsverdriet, nu tien uren citograf Watervliet I thuis tegen B.E.P. W/a VP o V/YviM ZATERDAG 27 MAART 1954 4 Burgerlijke stand Velsen AREND R E I) M het adres FILM EN FORUM „Vijf Mei mag niet verloren gaan" Alle IJmond-elftallen in het veld Voor de kinderen r N A XP' De vis werd weggeplaagd FEUILLETON 99 WIE EEN KWARTIER Velsens „mechanische ambtenaar" aan de arbeid heeft gezien, zou zich met wat fantasie kunnen voorstellen, dat over een jaar of wat een gelukkige jonge vader de aangifte van zijn gezinsuitbreiding op een stan daardformulier invult, het papiertje in de bus „geboorten" deponeert en tevreden huiswaarts keert. Die kaart zou dan langs vernuftige kanalen en een batterij cito- of andere grafen zoemen en voor vader weer thuis was, zouden alle gegevens van de bereling op nette metalen plaatjes geponst staan met de uitnodiging voor zijn militaire diensttijd er al vast naast alsmede een gefrankeerde oproep voor zijn eerste gang naar de stembus. Mag dit dan een filosofietje zijn, dat tot allerlei vreemde zaken zou kunnen leiden zoals een gemeente, die door louter machines bestuurd zou worden of een raadhuis met een twee mans-bezetting, de voortschrijdende techniek heeft het nu toch al zover gebracht, dat ten Velsense raadhuize de vroe ger wekenlange voorbereidingen tot de verkiezingen in een uur of tien door het wondermechanisme van de „citograf" worden verwerkt. Deze machine klikt en de geadresseerde oproepen rollen er uit, de metalen plaatjes, die bij hele straten tegelijk uit de bak naar de gevoelige „aftasters" schui ven, stoppen plotseling: er is een kiezer ontdekt, die geen kiezer is en de machine waarschuwt met een rood licht en een kortstondige staking. Er ligt een mensenleeftijd tussen de kler ken van vroeger, die op hoge krukken zetelend en bekleed met stofjassen de ge meentelijke huishouding ter secretarie gaande hielden en de glanzende Citograf van nu, die in één slag allerlei zaken tege lijk uitzoekt. Zoals bijvoorbeeld het aantal Katholieke ingezetenen der gemeente Vel- sen en het aantal kinderen beneden de zes jaar in een bepaalde wijk. Die even blij moedig en betrouwbaar uw aanslagbiljet voor de personele belasting adresseert als het aantal alleenstaande Velsenaren uit schift, wanneer dat nodig mocht blijken. Want in het electrisch hersenweefsel van deze machine is alles met schakelingen te bereiken. En voor een gebied als de IJmond die zich binnenkort tegenover ontzagwekkende problemen geplaatst zal zien, zal zulk een Citograf de zestigduizend gulden die hij kostte, dubbel en dwars terugverdienen. Wellicht zelfs binnen de tien jaar, waarin zij afgeschreven wordt. Het is slechts te be treuren, dat er in de beide IJmondgemeen- ten Velsen en Beverwijk twee citografen zijn te vinden, waar men met één had kun nen volstaan, maar dat is een ander ver haal, vallend buiten het bestek van deze historie der „mechanische ambtenaar." Geen broodrover Het apparaat zou door de levende men sen ter secretarie eigenlijk wel eens als een aartsvijand of een broodrover beschouwd kunnen worden, maar dat is gelukkig niet waar integendeel: deze machine opent ten eerste zoveel nieuwe mogelijkheden en neemt voorts zoveel routinewerk uit han den, dat zij ook voor de mensen zelf haar gewicht in goud waard is. Het enige nadeel was, dat het ganse be volkingsregister van de gemeente Velsen, dat zo'n slordige 55.000 kaarten omvat, moest worden overgebracht op metalen pcnsplaatjes, een karwei, waarmee vier jonge dames een maand of wat zoet zijn geweest. Daarbij werden in letters de belangrijk ste personalia van het betrokken lid der gemeenschap in het plaatje geslagen, maar de overige eigenschappen kwamen in code in het metaal terecht. Wanneer ge bijvoor beeld in het jaar 1923 geboren zijt, kunt ge van ons aannemen, dat de nokken op uw popsplaatje bij de 2, de 4, de 5 en de 7 in geslagen zfjn. Nokken en ruiters Hoe dat zit? Welaan, we zullen proberen u dat uit te leggen, voorzover het ook ons niet gaat duizelen tegen die tijd. Aan de zijkant van die ponsplaatjes bevinden zich cijfertjes van 1 tot en met 7, met ernaast een plaatje, waar met de ponsmachine een .heuveltje" in het plaatje kan worden ge drukt. Deze zeven cijfers geven een groot aantal combinatiemogelijkheden en voor elk geboortejaar tussen 1840 en 1966 zijn andere cijfercombinaties genomen. De baby, die in 1966 te Velsen het levenslicht aan schouwt, zal wis en zeker een „nok" krij gen op de zeven, de overige zes nokken worden niet geponst. En als er nog een in woner zou zijn, die in 1840 geboren was, dan zou zijn plaatje alle nokken van 1 tot en met 7 vertonen. Daartussen in ligt een dikke eeuw, waarvan elk jaar in de vele cijfercombinaties is uitgedrukt letterlijk „uitgedrukt". Maar er zijn nog meer nokken op het plaatje aanwezig, die voor andere, meestal onveranderlijke eigenschappen van de mens worden gebezigd. Als nok negen is geponst, wil dat zeggen, dat het plaatje bij een man- ADVERTENT1E N.V. MIJ. „HOLSTER"- OYERYEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook nelijk inwoner hoort, nok nummer tien geeft de gehuwde staat aan en de com binaties. die met 11, 12 en 13 te maken zijn, vertellen alles over de godsdienstige over tuiging van de Velsenaar in kwestie. Iets anders is het met de ruiters, die boven op de rand van het plaatje kunnen worden geklemd. Negen kunnen er naast eikaar op een rijtje staan, maar ze kunnen er met wat moeite ook weer van verwijderd worden. Want in deze ruiters wordt aan gegeven, welke andere maatschappelijke of sociale betrekkingen onze Velsenaar be kleedt. Beroepen Is hij gezinshoofd, dan staat er een ruiter op 1 (bovendien is ook de nok H inge drukt), de ruiters tussen 1 en 3 zijn ge reserveerd voor de alleenstaande sterve lingen, waarvan 2 bijvoorbeeld op een weduwnaar slaat en 3 op een „inwonend, niet verwant persoon." Tussen de vier en de negen komen de beroepen aan bod, al thans de verschillende soorten beroepen, want niet alle vakken van de Hoogovens konden in dit systeem verwerkt worden: cte plaatjes hadden dan zeker twee maal zo lang moeten zijn. Als er bij u een ruiter op 11 staat, zijt ge uitgesloten van het kies recht en één op 12 duidt aan dat u vreem deling bent. Wanneer ge dit nokken- en ruitercollege met enig resultaat hebt gevolgd, kunnen wij u verder inwijden in de mysteries van de mechanische gemeente-administratie, die het interessantste is op het punt van de bevolkingsregistratie. Want daar leveren wij tenslotte zelf de stof voor. Onoverzichtelijke stapels De verkiezingen naderen, zoals nu voor de Provinciale Staten. Vroeger moesten de mensen van de af deling bevolking ten raadhuize ettelijke weken van te voren beginnen met het wet ten hunner ganzeveren en het wanhopig kijken naar onoverzichtelijke stapels kaarten. De opgaaf was: Haal zo snel mogelijk uit 55.000 kaarten de 33.000 kiesgerechtigden en schrijf ze een beleefd briefje, dat ze dan en dan daar en daar moeten komen stemmen. Zulks duurde dan vijf volle weken, want wij geven het u te doen. De citograf draait er echter zijn schakel kast niet eens meer voor om en levert de geadresseerde oproepingen met het stem bureau in de wijk der opgeroepene erbij in een uur of tien af, in drieëndertigdui zendvoud. De enige moeilijkheid geven de overigens onberispelijke ingezetenen, die later dan de negende Maart van het jaar 1931 werden geboren, want dezulken mogen nog niet stemmen van de wet. Uitvissen Dus moet de citograf bij al zijn drukke werkzaamheden die gevallen er ook nog even uitvissen. Toen het hem vriendelijk in bet schakelbord werd gefluisterd, deed hij het nog ook: elke kiezer, die in het eerste half jaar van 1931 geboren is, zet de ma chine een moment stop en ontsteekt daar bij (met zijn nok acht, om zo te zeggen) een rood lichtje. De bedienende ambtenaar pikt de kaart er uit, kijkt even gauw of de bijbehorende burger of burgeres mag stemmen en geeft dan al of niet de inmiddels afgedrukte op roep door. Dat is dan één (simpel) voorbeeld van het nut van de citograf. Als ge weet, dat er bij de leerplichtwet, de dienstplicht, de doorlichting, de belastingen en de gemeen telijke incassodienst even grote stukken werk verzet moesten worden als bij ons boven aangehaald voorbeeld van de ver kiezingen, dan zal het duidelijk zijn, dat Velsen maar wat blij is met zijn handig ambtenaartje in de kluis naast de afdeling bevolking. Niet uit te zoeken Er zijn bovendien zovele zaken, waar een niet-gemechaniseerde ambtenaar eenvou dig niet aan toe komt, omdat het niet uit te zoeken is. Er zal in onze omgeving, zoals onlangs al in dit blad vermeld werd, een In kringen die het weten kunnen, doet het volgende sterke verhaal de ronde: Ergens in een grote Nederlandse stad wilde een ijverige wethouder van on derwijs een mooie nieuwe school in een naar zijn mening daarvoor in aanmer king komende wijk laten neerzetten. De school moest 75.000 kosten en het ere- diet zou dan maar aan de raad worden gevraagd. Tot een slimme ambtenaar op het idee kwam, eens uit te zoeken of de betreffende wijk wel die dringende be hoefte aan een nieuwe, dure school had, waarmee de credietaanvraag werd on dersteund. De wijk werd door de cito- graph gedraaid" en toen bleek, dat er helemaal geen nieuwe school behoefde te komen, want dat de bestaande toe stand volledig aan de behoeften der daar wonende bevolking beantwoordde. Waarmee de citograph, die ongeveer 60.000 had gekost zichzelf had betaald en er nog f15.000 overbleef ook. sociologisch onderzoek verricht moeten worden om de plaats van de mens in de nieuwe IJmond en zyn problemen te be palen of te benaderen. Wij denken nu slechts even aan de vraag, waar een nieuwe school het meest nodig is of aan het antwoord op een andere vraag: hoeveel Vrijzinnig Hervormden telt de ge meente en hoeveel Katholieken van be lang mogelijk bij zo'n sociologisch onder zoek. Verenigingen De citograf geeft dat antwoord in strikte cijfers, desnoods wijksgewijs, als het moet van straat tot straat De statistiek kan er profijt van hebben, een vereniging zal er haar voordeel mee kunnen doen (al zijn de mogelijkheden van opdrachten van parti culieren nog niet in de legesverordening neergelegd) en zo zijn er honderden moge lijkheden meer. Bovendien is een schaduwbevolkings- register naast het gewone „papieren" regis ter een groot gemak het is onbrandbaar en kan makkelijk aangevuld worden op de bij de installatie behorende ponsmachine. Alleen: dat overnemen op het „ijzeren" register van het „papieren" moet volkomen juist zijn gebeurd en alle nokken en ruiters dienen op de goede plaats te staan, anders krijgt het wiegekind straks een oproep voor de Provinciale Statenverkiezing. Om deze blamage te voorkomen, heeft de afdeling bevolking bij het overnemen van het be staande register op de ponsplaatjes een zware controle toegepast. Na het ponsen is het plaatje vergeleken met de oorspronke lijke kaart, daarna zijn al die plaatjes twee keer afgedrukt en weer nagekeken (en dat 55.000 keer!), waarna de selectietekens in de vorm van de nokken en ruiters werden aangebracht, die ook weer terdege zijn na gelopen. In die tussentijd gingen de ge boorten, huwelijken en overlijdensongeval- len door, zodat alle mutaties ook moesten worden bijgehouden. Wij willen maar everi zeggen, dat de laatste weken het licht niet voor niets tot diep in de avond heeft ge brand op de afdeling Bevolking van het raadhuis, waar de bakken met Velsens „menselijke" gegevens staan opgetast. J F. Prijzen van Vrijdag. Gr. tong 1,64- 1,56, gr.m. tong 1,50-1,28, kl.m. tong 1,52- 1,38, kl. tong I 1,60-1,43, kl. tong II 1,40- 1,28, tarbot I 2,10-1,70 per 1 kg. Tarbot II 80, tarbot IV 21, tongschar 77-67, kl. tongschar 32, gr. schol 16-12, gr.m. schol 21-15, kl.m. schol 38-15,50, kl. schol I 31- 19, kl. schol II 34-9, schar 27-14, bot 9,50- 8, v. haring 12,40-10,50, gr. schelvis II 33- 28, wijting 25-8, gr. gul 42-30, midd. gul 24, kl. gul 26-20, kl. wolf 33 per 50 kg. Gr. kabeljauw 144-54 per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag: 238 kisten tong en tarbot, 6 tongschar en schartong, 505 schol, 42 schar, 60 bot, 1085 haring, 15 schelvis, 175 wijting, 340 kabeljauw en gul, 4 wolf, 20 diversen, totaal 2490 kisten. Voor de korfbalvereniging „Watervliet" is maar een klein competitieprogramma vastgesteld. Er worden door de senioren slechts twee wedstrijden gespeeld, waarvan het eerste Watervliet-twaalftal het eerste team van BEP uit Purmerend ontvangt. Deze wedstrijd kan voor de bezoekers van het grootste belang zijn wegens de plaats, die zij onderaan de ranglijst innemen en gevaar oplevert voor degradatie. Water vliet heeft geen kans meer op het kam pioenschap, maar zal zich toch geducht weren om althans de bereikte plaats in de derde klasse KNKB te handhaven. Watervliet 4 gaat naar Haarlem voor de ontmoeting met ZKC 2. Het jeugdprogramma is volledig. Ge speeld worden de aspirant-wedstrijden Haarlem BWatervliet A; Haarlem C— Watervliet B en Watervliet COoster kwartier C. Watervliet I komt in het veld met de dames T. Waagmeester, D. Hartman, G. Kluft, S. Meyer, J. Kluft, T. Gieze en de heren A. Wedemeyer, F. Vos, S. Hartman, J. Stenvers, W. Berghuis en A. Verkerk. GEBOREN: B. van Loo—Koopman, z„ Seinpostweg 30, IJmuiden: E. M. Reiling Boer. d„ Kanaaldijk 33, IJmuiden; A. Keij- zerBeers, d„ Zeeweg 267, IJmuiden-O.; J. M. Broeksvan der Does, d., Kompasstraat 2, IJmuiden; A. AldersPiers. z„ Bloem- straat 77. IJmuiden; E. BanisHuiskamp, d.. Lange Nieuwstraat 668. IJnauiden-O.: G. M. KoksVeldhoven, d., Wijnoldy Daniëlslaan 3, Santpoort; P. C. BeljaarsGillis, d., Ladder beekstraat 32, Velsen-N.; S. Wijker—Oud, z., Curacaostraat 66, Santpoort; C. H. Blürn —de Rooy. z.. Zeeweg 181. IJmuiden-O.; W. J. G. van Kuijerenvan de Hulst, z., Rijks weg 450, SantDoort. OVERLEDEN: J. G. Bonekamp. 82 j,, echt genoot van J. M. Stecher, Bestevaerstraat 20, IJmuiden-O.; J. W. van Meegen, 69 j„ Wüstelaan 21, Santpoort. ONDERTROUWD: J. F. Kras, Marconi straat 70, IJmuiden en A. P. M. de Ruijter, Snelliusstraat 29, IJmuiden; A. Zwart, Pla- tanenstraat 21, IJmuiden-O. en K. Wijker. Bloemstraat 96, IJmuiden; C. Rens, J. P. Coenstraat 12, IJmuiden en J. Slootmans, Kastanjestraat 34, IJmuiden-O.; J. de Vroo- me, Hoofdstraat 70. Santpoort en P. Hofman, Kerkweg 152, Santpoort; H. Kampen, Fr. Naereboutstraat 33, IJmuiden-O. en C. M. de Bree, Trompstraat 201, IJmuiden-O.; J. van Kampen, Kortenaerstraat 7, IJmuiden- Oost en H. Rademakers, J. Kostelijklaan 22, Velsen; H. A. J. Mens. Stationsweg 75, Vel sen en M. H. van Zandvliet, Stationsweg 75. Velsen: G. van Es. Kon. Wilhelminakade 32 rd, IJmuiden en J. W. Tervoort, Tromp straat 6 rd. IJmuiden-O.; C. A. Zoon. Krom- memeërped 24. Worverveer en T. M. Bakker, de Ruijterstraat 116, IJmuiden-O.; A. H. Hoenderdos. Mercatorstraat 1, IJmuiden-O, en C. M. Soonius. Mercatorstraat 1, IJmui- den-O.: P. H. W. Bosschert, Wijk aan Zeeër- weg 110, ÏJmuiden-O. en M. M. van Eden, Ahornstraat 18. IJmuiden-O. GEHUWD: J. Pauw en B. Zijlstra. Zan derstraat 44. IJmuiden-O.; M. H. Dekker en M. A. Vessies; J. H. Strieker en I. D Ha mers, Casembrootstraat 31. IJmuiden-O.; N. J. Bleeker en M. P. M. Klaver; C. Vallen- duuk en K. Evertse, van Dalenlaan 6, Sant poort; J. Bassie en A. de Vries, Harsten- hoekweg 74, 's Gravenhage; A. J. van Roijen en E. Leeuw, Celebesstraat 67 II, Amster dam; J. F. Bronsema en J. Dienaar. Wille- fcrordstraat 14, IJmuiden-O.; A. J. Stam en S. H. M. Jong, Elzenstraat 33, I.Tmuiden-O.; J. Kwarten en M. H. Thijssen, Woonwagen kamp Velsen. ADVERTENTIE Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost Tel 3200 Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel 8930 „Ik hoop dat u door het zien van deze film evenveel liefde voor het buitengewoon onderwijs gekregen heeft, als waarmee het ons reeds sedert jaar en dag vervult". Met deze woorden sloot de heer A. Tonneman Jr. uit Amsterdam het eerste deel van de Volksondcrwijsavond af, welke Vrijdagavond in 't Centrum is gehouden. Voor een overvolle zaal is daar namelijk eerst de film „Amsterdam, de school en het zorgenkind" vertoond, waarna uit de zaal vragen aan een forum konden worden gesteld over liet onderwerp „jeugd en school". De heer A. Tonneman Jr. gaf voor de aanvang van de film een overzicht van het ontstaan van de B.L.O. school. Op initiatief van een predikant werd in 1795 in Rotter dam een school voor doofstommen geopend; Amsterdam volgde in 1805 met de oprich ting van een blindeninstituut. In 1899 is in de hoofdstad de eerste school voor moeilijk opvoedbare en lichamelijk gebrekkige kin deren gesticht, waarmee dus een begin was gemaakt met het buitengewoon lager on derwijs en waar de kinderen aldus de heer Tonneman zichzelf gelukkig voelen en nuttig voor de maatschappij worden ge maakt. De film over het gebrekkige kind, die vervolgens gedraaid werd, liet op uit nemende wijze het leerplan zien zoals dat door die kinderen gevolgd wordt. Bijna aangrijpend zijn het geduld en de liefde die het onderwijzend personeel op weet te brengen, hetgeen in wezen de sleutel tot het welslagen der opvoeding van het gebrek kige kind is. Bijzonder vernuftig zijn vaak de leermiddelen ontworpen om het ver- ADVERTENTIE Lange lederen jassen ƒ149.50 Voor de handbalvereniging „IJmond" wordt het morgen een bezette competitie dag, daar alle vier seniorenelftallen in het strijdperk komen. Van deze wedstrijden worden er drie op „Watervliet" gespeeld en daarvan is de ontmoeting IJmond I tegen Rapiditas I uit Haarlem wel de be langrijkste. Rapiditas heeft namelijk de kans op de kampioenstitel en wanneer de IJmond- heren er in zouden slagen te winnen be tekent dit voor de gasten een ernstige te leurstelling. Er kan dus een felle strijd worden verwacht. Het eerste IJmond-damesteam, dat de voortgezette veldcompetitie, evenals de heren, goed inzette met een onbedreigde overwinning tegen Volewijckers, ontvangt AVA I uit Alkmaar. Ook hier kan een pittige wedstrijd tegemoet worden gezien. De dames van IJmond 2 spelen thuis tegen BGV-dames (2) en de BGV-heren (2) zullen de gastheren zijn van IJmond 2. De opstellingen zijn: IJmond I dames: T. v. Duyvenbode; L. Mossel en H. Venus; T. Jak, A. Stek en R. v. Buuren; N. v. Veelen, D. Marckelbach, M. Klesser, A. Dekker en A. Wolters. IJmond I heren: J. Böhm; N. N. en J. v. Buuren; H. Mol, P. Rens en W. Reymer; G. Kramer, B. Hofman, P. Scheerman, H. Garritsen en H. Nabben. VI j yT lamde kind schrijfoefeningen, het stomme kind spreken en het debiele kind rekenen te leren. Maar bovenal ontroerend is het in deze film te ontdekken dat het gebrek kige kind in de vertrouwde omgeving van de school verheerlijkt de eigen resultaten van het gerede proefstuk kan tonen en daarmede de eigenwaarde heeft gevonden. Algemene instemming met 5 Mei herdenking Het zaalforum, dat na de pauze het po dium betrad, bestond uit de volgende leden: mevrouw P. F. Allan-Schilthuis; de heer W. Alberda, wethouder; de heer C. B. Ter- maat, voorganger Vrijz. Herv.; de heer F. H. v. d. Berg, onderwijzer en jeugdleider; de heer K. R. Groot, hoofd B.L.O. school, en de heer G. L. M. de Mol, hoofd Noorder- school, tevens voorzitter van het foum. Een eensluidend antwoord had het forum op de vraag of niet de ouders te veel van de opvoeding in handen van het onderwij zend personeel geven. De heer v. d. Berg vond de ouders de aangewezen opvoeders, maar zag in de praktijk helaas vaak het tegenovergestelde. Om dit tegen te gaan zouden er volgens spreker feitelijk ook scholen voor ouders moeten worden inge steld. De heer Termaat vond de vraag op zich zelf vrij pessimistisch en had zelf de indruk dat er zeer vele ouders zich bewust inlaten met de problemen der kinderen. De tweede vraag ontlokte een applaus uit de zaal en behelsde de actuele vraag of de vijfde Mei ook voor de school als her denkingsdag gevierd diende te worden. Ook ten opzichte van deze vraaag was het forum het in zijn geheel eens en de voor zitter kon de mening als volgt formuleren: Het kind van vandaag heeft deze jaren zelf niet bewust beleefd en moet dus de waarde van deze dag worden bijgebracht door het onderwijzend personeel. Om deze dag op waardige wijze te kunnen vieren en niet het karakter van een gewone vrije dag aan de vijfde Mei te geven, moet de kinderen iets geboden worden. Daartoe zullen de onderwijzers contact zoeken met de plaat selijke jeugdraad. Vernieuwing De onderwijsvernieuwing leverde hier ook zeer zeker geen moeilijkheden op, in zoverre dat het forum er wel pal achter stond, maar zich bewust was van de be paalde weerstanden, die de onderwijsver nieuwing nog tegenhouden. Het is een naoorlogse ontwikkeling dat de scholen zich buiten de schooltijden meer en meer met de kinderen bezighouden een soort concurrentie met de jeugdbe weging. Hoe denkt men erover wanneer er een keuze gemaakt zal moeten worden tus sen een schoolkamp en een kamp van de jeugdbeweging? Bij het beantwoorden van deze vraag viel het forum uiteen in twee partijen. Wethou der Alberda zag de vrije tijdsvulling buiten schoolverband als zeer belangrijk en koos voor de jeugdbeweging. De heer v. d. Berg als jeugdleider was het hier natuurlijk vol komen mee eens, maar de heer Groot gaf als zijn oordeel dat hij zijn kinderen beter leerde kennen tijdens een week kamperen dan in vier schoolweken. Waarop de heer Termaat repliceerde dat hij diezelfde er varing had opgedaan, maar dan door de bril van de jeugdleider. De voorzitter merkte hierbij op dat men hier twee soor ten kinderen moet onderkennen; zij, die de bindende waarden thuis vinden of zij die ze in de jeugdbeweging moeten ontvangen. Over de vraag of bij de uitbreiding van Beverwijk ook niet een gemeentelijke Mon tessorischool gesticht zou moeten worden, werd door het forum gezegd dat dit in wezen wel toe te juichen zou zijn. Het is echter al moeilijk genoeg om het aantal benodigde lagere scholen bij te houden, zo dat dit nog wel een wensdroom zal blijven. Ja, het werd nu al aardig koud. Het petroleumkacheltje was alweer weggezet en de kolenkachel stond op zijn plaats. Die moest het nu verder opknappen, want met kolen krijg je natuurlijk veel meer warmte. Oom Tripje vulde de kachel bij uit de kolenkit. Het was al avond en erg vroeg donker. „Hier", lachte hij. „Ik zal je nog wat te eten geven, Zwartje!" Doe je best maar, dan hebben wij het lekker warm! En de kachel dééd zijn best; hij bromde van genoegen. „En nou ga ik een lekker pijpje opsteken!", zei oom Tripje. De jongens hadden hun huiswerk voor vandaag al gemaakt, en ze schoven ook bij de kachel, terwijl tante Liezebertha in de keuken bezig was met thee zetten. Toen kreeg Bunkie een idee. „Oom Tripje", zei hij. „Wilt u ons nou 'es gezellig wat gaan vertellen?" Oom Tripje keek op. „Wat moet ik vertellen?", vroeg hij. „Nou", zei Bunkie. „Van vroeger.wat u allemaal voor avonturen hebt beleèfd!" „O", zei oom Tripje, en hij blies een grote wolk rook uit. ïooca/mioryoc De vijver in het gemeenteplantsoen naast het Castricumse raadhuis heeft zijn langste tijd gehad. Gemeenteperso- neel is thans doende de gemetselde vijverkom te slopen met mokers. De sloping is een gevolg van het feit, dat de jeugd de vijver, ondanks herhaalde waarschuwingen, telkens weer tot speel plaats koos, waardoor een „fatsoenlijke vis" geen deel van leven meer had. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette Theater: Zaterdag en Zondag 20 uur: ,Das Land des Lachelns". Zondag 14.30 uur: „Liever lui dan moe". Zaal Dam; Zaterdag 19.30 uur: Uitvoe ring toneelgroep Nederlands Hervormde Jeugdraad. door Mevr. C. M. BijleveldGelinck 29) Het was doodstil; alleen tikte de lange slinger van de antieke klok héél rustig, héél regelmatig heen-en-weer en heen-en- weer. Het vuur knetterde; af en toe viel er een blok in een regen van vonken uiteen. Dan vlamde er een heldere schijn door de warme kamer met de donkere betimme ring, glommen de koperen kannen op de lambrizerimg en de grote doofpot naast de schouw. De politieman gooide nieuwe blokken bij uit de voorraad. Het was stil buiten, doodstil. De wind was gaan liggen. Het was zó stil om het huis, als het alleen kan zijn in een be sneeuwde winternacht. Een zware, alles bedekkende stilte. De klok tikte. En bij het schijnsel van het vuur zaten de beide mensen en wachtten. De politieman keek af en toe eens naar het tengere figuurtje op de bank; de rode jumper, hèl beschenen door eie vlammen, het grijze rokje, het donkere, gebogen hoofd. Een aantrekkelijk beeld. De klok sloeg nu vijf: stuwde het geluid vari zijn klingelende slagen de wachtende stilte in. Er ging een schok door het meisje heen; ze keek op. De trein is natuurlijk te laat, raadde hij haar gedachten. Ze antwoordde niet. Maar ze werd on rustig, begon heen en weer te draaien op de bank. Telkens keek ze op de klok. En ineens stond ze op. Vindt u goedik wou nog even naar Mijntje gaan. Zeggen dat we hier morgen nu niet komenWilt u op het vuur passen? Maar het is donker buiten. Met de sneeuw is het noo.it helemaal donker. Ze trok haar bontjas weer aan en knoop te het kleine, gebreide ijsmutsje vast on der haar kin. En dan ineens voelde zij zijn hand op haar schouder. Juffrouw Van Raesfeldt? Ja? Zult u geen dwaasheden uithalen? Dwaasheden uithalen? U gaat meneer Wichersma tegemoet, is het niet? Ze kreeg een vuurrode kleur, maar zag hem toch rustig aan. Hij keek héél ernstig. Ja. Ik bedoel, dat u hem niet aanraadt om weer weg te gaan. Om er vandoor te gaan. Het zou zijn zaak geen goed doen en ik zou hem zó kunnen vinden. Maar daar dècht ik niet aan, inspec teur! Waarom zou hij er vandoorgaan? Daar is toch geen enkele reden voor? Hij had zich al weer afgewend en keerde langzaam terug naar het vuur. Nee, herhaalde hij, daar is geen en kele reden voor. Gaat u maar, juffrouw Van Raesfeldt, maar past u op niet te ver dwalen en blijf niet te lang weg. Ik zal op het vuur passen. Het meisje knikte even en slipte dan snel de deur uit. Het was inderdaad niet geheel donker buiten door de sneeuw op de grond en doordat een bijna volle maan boven het wolkendek stond. Het was onwezenlijk, star en grijs; lichtgrijs de besneeuwde bo dem, donkergrijs de roerloze takken, bijna zwart de stammen en de sparreboompjes. De sneeuw kraakte onder haar schoenen. Ze ademde bevrijd in de petillante vorst- lucht na de beslotenheid van de warme ka mer; dan dreef een innerlijke onrust haar weer voort. Hij kwam niet. Hij kwam niet. Tien minuten vóór halfzes was het ge weest, toen ze de kamer verliet. Bijna een uur te laat. Maar de trein kon toch ge makkelijk een uur te laat zijn? Met deze sneeuw? Een uur te Laat. Giste ren was de avondsneltrein vier uur te laat geweest. Maar toen was er jachtsneeuw geweest en in de wissels bevroren. Nu was er de hele dag geen sneeuw meer gevallen. O, als hij niet kwam! Als ze hier nog uren moest wachten, samen met de politieman in die stille kamer! Hij was aardig, hij was een fijngevoelig mens. Maar toch een vreemde. En als Hein niet kwam, dan zou den ze vanavond weer onverrichterzake naar huis gaan, samen weer in die motor. Ze was zo blij geweest vanmiddag te kun nen gaan. Als het nu eens alles voor niets geweest was! Ze was het hekje weer uitgegaan en draafde nu over het zandweggetje, dwars over de karresporen in de richting, waar ze de tramhalte wist. Ze tuurde in de duistere schemering of er geen gestalte na derde Niets. Het was hier zo eenzaam als het nog nooit geweest was. Ineens trapte ze in een voor, haar linker voet zwikte om, ze uitte een halfluide kreet van pijn. Had ze haar voet ver stuikt? Nee, zo erg was het niet, zo kon er nog wel op staan. Maar het deed wel pijn, ze moest maar niet verder lopen. Hier maar wachten. Ze ontdekte een omgehouwen boomstam opzij van de weg, aan de overzijde van een greppel. Ze stapte er moeizaam heen en ging zitten: klein, roerloos figuurtje in het donkere bos. En het wachten begon op nieuw. Wat was het toch stil! Ze hoorde niets, geen auto op de straatweg in de verte. Het was of de tijd stil stond. Het was of het hele leven stil stond, of alles verstard en verstijfd was tot deze grauw grijze contouren. En het enige wezenlijke was haar bloed, dat ze voelde suizen in haar slapen, en haar hart, dat verlangde. En dam ineens was er de gedaante, die voorbijkwam. Die ze ondanks de stilte toch niet had horen aankomen. Een welbekende gedaante: een reus met brede schouders en lange benen en zijn hoed een beetje jon gensachtig achter op zijn hoofd. Haar hart sprong op. Hein! riep ze, Hein! De reus stond stil. Hij keek wat verbaasd om zich heen in het schemerige bos en ontdekte dan ineens het donkere figuurtje daar aan de overzijde van de greppel. Hein! riep ze weer. Suzanne! Jij hier? Hij was met twee grote passen bij haar. Ze greep hem vast, met allebei haar han den vóór aan ziin jas alsof ze bang was, dat de duisternis hem zo dadelijk weer verzwelgen zou. Zij hief haar gezicht on der het kleine mutsje naar hem op om hem aan te zien en hakkelde. O, Hein, ik dacht.en daar ben je nu tochen ik dacht.... Ze kwam niet verder. Zij duwde ineens haar hoofd tegen zijn ruige winterjas en snikte het uit, niet te stelpen, onbedaar lijk! En de reus stond even onbeweeglijk, beduusd, dan nam hij haar in zijn ar men en trok haar zachtjes tegen zich aan. Het was natuurlijk best te begrijpen. Ze had bijna de gehele nacht gewaakt, en hard gewerkt op het laboratorium. Ze had van daag niet gerust en wéér allerlei emoties beleefd. Haar vader was niet teruggeko men. Hein was zo lang weggebleven. En het was hier zo stil in het bos geweest en ze had haar voet bezeerd. Het was alles bij eikaar te veel geweest en een uitbar sting was dan ook best te begrijpen. Hein begreep het dan ook. Hij ging zit ten op de omgehouwen boomstam en liet haar rustig uithuilen tegen zijn schouder. Hij wachtte geduldig. En dan haalde hij een enorme zakdoek uitzijn zak en begon haar tranen af te drogen. En hij sprak daarbij al de lieve en dwaze troostwoord- jes, die een man hij een dergelijke gele genheid pleegt te zeggen. Daarop vroeg hij naar haar vader. En ten slotte sprak hij helemaal niet meer maar bleef, met Suzanna tegen zich aan, onbeweeglijk zit ten. Wanneer verstandige lieden, zoals Hugo Daalmans bijvoorbeeld, hen daar zó had den zien zitten, dan zouden zij terecht hun hoofd geschud hebben over zoveel dwaas heid. Daar zaten zij dan, in koude en duister nis, Op een harde knobbelige boomstam en met hun voeten in een voi-gesneeuwde greppel, terwijl honderd meter verder een wei-verwarmde huiskamer op hen wacht te, met gemakkelijke stoelen en een knap pend haardvuur. Het was werkelijk dwaas. En nog véél dwazer was, dat Suzanna juist déze schouder had uitgezocht om tegen uit te huilen, juist de schouder van déze man, die een hoogst Ongunstig individu was en de .uitvinding van haar vader nad gestolen. Maar het allerergste gebeurde nu, want het meisje nog half nasnikkend, fluisterde: Ik heb zo naar je verlangd! (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6