Nasser lijkt de strijd tegen Naguib toch te gaan winnen Opvarenden van brandend Brits troepenschip gered Weerbericht Bommengeweld K.N.S.M.-schip bond als eerste de strijd om 1500 mensenlevens aan Volksgunst slaat om Besluit van Naguib tot herstel van parlementaire ieven ingetrokken Bagdad geheel door het water omsloten Het woord is aan Volgende maand proef met H-bom Vier man omgekomen 68 JAARGANG No 221 MAANDAG 29 MAART 1954 298 JAARGANG No 69 Prins Bernhard terug uit Amerika Overstromingen dupeerden een half millioen mensen 1'aus droeg de mis weer op Vlot verlopen Weerrapport McCarthy moet zich van verhoren onthouden Bureaux: Kennemerlaari 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro- rekefting 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOEN U gelezen hebt dat in Australië een cobaltbom zoek is, moet die tijding u wel even getroffen hebben. Het is welis waar geen voor vernietiging maar integen deel voor geneeskundige doeleinden be stemde bom, maar gevaarlijk is dit radio actieve voorwerp toch wel, zo niet voor een ganse stad of district of gewest, dan toch voor een ondeskundige vinder. En men mag aannemen dat bijna iedereen, die een cobaltbom ontdekt, een ondeskundige vinder is. Men heeft hem nu gewaarschuwd dat het ding zijn dood kan zijn. Maar als ik mij herinner hoe weinig de talloze waar schuwingen tegen het hanteren van cmont- plofte projectielen in de tijd vlak na de oorlog in dit land hebben gebaat, lijkt het waarschijnlijk dat enige jonge Australiërs ermee zullen pogen te voetballen, of er tenminste met een hamer op zullen gaan slaan en de bom daarna in een kachel zul len stoppen of op een hooizolder verbergen. Men veronderstelt dat de cobaltbom, na „blijkbaar ongemerkt uit de' dikke loden houder te zijn gevallen", mogelijk is op geraapt door een voorbijganger ergens ln de buurt van het Instituut van Medische Wetenschap te Adelaide. Misschien is zij niet eens meer in die omgeving. Zij is nogal wat geld waard, maar een on verhandel ba ar artikel; wellicht biedt d'at laatste de beste kans om haar terug te vinden. Dat een dergelijk voorwerp ongemerkt uit zijn loden houder kan vallen en zoek raken behoeft overigens niet te verbazen. Bij de jongste ontploffingsproef. door de Amerikanen met de H-(waterstof)-bom op de atol Bikini ondernomen, bleek tot ver rassing der geleerden dat de uitwerking van dit verwoestende onheil viermaal zo groot was als zij verondersteld hadden, hetgeen enig leed aan een aantal vissers- op-grote afstand en geduchte schade aan de Japanse tonijnenvisserij heeft toege bracht. Bovendien heeft het de toch aJ sombere gedachten in de wereld ten op zichte van bommen uitgebreid met het be sef, dat de geleerde ontwerpers de kracht van hun eigen producten niet precies blij ken te kennen en onvoldoends veiligheids marge hebben toegepast bij hun proef neming. En in vergelijking met hetgeen zij op stapel hebben was dit blijkbaar nog maar een „babybom". Ik geef onmiddellijk toe d'at dit een afschuwelijke uitdrukking is, maar ik heb haar niet bedacht. Als gij nu aan de vergissing van hooggeleerde mannen op Bikini denkt, kan het u dan verwonderen dat de een of andere Austra lische chauffeur wat achteloos is gaan om springen met een raar pakket, waarvan hij de inhoud zelfs niet bevroeden kon? Ik neem nu maar aan dat het een chauffeur is geweest; het doet er overigens weinig toe wie het was. De kans dat hij iets wist van cobaltbommen is toch niet meer dan één op een millioen. Laten wij ons niet te zeer verwonderen als binnenkort ergens een atoombom of waterstofbom zoekraakt en een hele stad geëvacueerd moet worden, waarna men het helse machien in een an dere stad terugvindt. Verstopt in een kin derwagen, bijvoorbeeld. Zo gek kan men het niet bedenken of het is mogelijk in de wereld anno 1954. Wie meent dat de on langs gehouden wedstrijden in slagwerken en dansen-op-de-lange duur hoogtepunten van dwaasheid waren, vergist zich. Dat waren maar tamme kleine zotternijen, bovendien ongevaarlijk voor anderen. Klinkt deze beschouwing bitter? Zij is bitter bedoeld. Minister Staf. het woord voerend te Gro ningen, heeft daar Vrijdag verklaard dat tegenwoordige en toekomstige ontwikke ling van de atoom- en waierstoioommen duidt op het einde van alles. Er is daarbij geen kwestie meer van winner of verlie zer: alles zou worden weggevaagd. Mis schien biedt dit besef een mogelijkheid om oorlog te voorkomen, heeft de minister ge zegd. Hij heeft ook gesproken over defensie op lange termijn en over het strategische belang van Nederland met het oog op de kwetsbaarheid van Engeland, dat met ge leide projectielen van onze kust af be stookt zou kunnen worden als ons land veroverd werd. Zodat de strategische be tekenis van Nederland afhangt van de vraag of het gehouden kan worden. Dit lijkt vreemd in het licht van de voorgaan de opmerkingen over de ontwikkeling der bommen, die duidt op het einde van alles. Men moet minister Staf's inzicht dus blijk baar aldus toelichten: als het tot een oor log met de modernste wapens zou komen is alles verloren: men moet evenwel blij ven bewapenen en een defensie ontwikke len in de hoop dat dit de tegenstander van de aanval weerhouden zal en dat mis schien de kracht der wapens zelfs een eind aan de oorlog zal maken. Deze hoop is ook door ministers in andere landen geuit.Zij leefde reeds vóór de eerste en diaar- na vóór de tweede wereldoorlog. De bewa pening was toen nog niet tot zulke vernie tigingskracht ontwikkeld. Maar voor de tweede wereldoorlog bedoelde men vooral de gifgassen die in de eerste en in een paar andere oorlogen reeds met ontzetten de uitwerking waren toegepast en sinds dien waren „verbeterd". Zij bleven in de tweede oorlog buiten spel. De atoomwa pens worden evenwel nu tenvolle in de bewapening opgenomen. Zij vervangen oudere. Als men ze niet werkelijk gebrui ken zal zou dit dus een eind aan oorlog kunnen betekenen als de mens zich der mate kan beheersen. De New York Herald heeft dit probleem gepoogd te benaderen, tot dusver niet op zeer indrukwekkende wijze. „Pogingen om atoomwapens buiten de wet te stellen, zul len zeker opnieuw ondernomen worden", schrijft het blad en men vraagt zich met een af: buiten welke wet? In de oorlog zwijgen de wetten, zegt een oud woord. Welke wetten beheersen trouwens waar lijk de internationale verhoudingen? Een wildernis. De New York Herald zegt „dat de drang zal bestaan, de omstandigheden te definiëren en te beperken waarin het atoomwapen kan worden gebruikt, in de hoop het soort evenwicht te bereiken d«t de toepassing van gifgas in de tweede we reldoorlog verhinderde.". Het klinkt meer formeel dan overtuigend. Als men het in zoverre eens kon worden zou men trou wens ook de gehele productie van atoom bommen Stop kunnen zetten en de voor raad helse apparaten kunnen vernietigen: zowel in Rusland als in Amerika en Enge land. Aantekening hierbij: op dit moment ligt de Amerikaanse voorsprong-i%-bewa- pening op het Oosten in de ontwikkeling van het atoomwapen. Hedenmorgen om kwart over elf is Prins Bernhard, vergezeld door zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, en reserve majoor vlieger G. Sonderman, van zijn reis door de Verenigde Staten in Nederland te ruggekeerd. De Koningin verwelkomde de Prins op Schiphol. Voorts was onder meer aanwezig de minister van Oorlog en Mari ne, ir. C. Staf. CAIRO (Un. Press). De Revolution- naire Raad van Egypte, die onlangs gene raal Mohammed Naguib weer tot president premier heeft gemaakt, heeft Zondagavond vergaderd om te beslissen of Naguib uit het openbare leven verwijderd dient te worden. De Revolutionnaire Raad was de gehele dag en het grootste deel van de avond in gemeenschappelijke vergadering geweest met het kabinet, terwijl de openbare me ning overkookte uit protest tegen de aan gekondigde terugkeer tot de macht van de oude politieke partijen. Generaal Naguib had beloofd dat de Egyptische regering op 24 Juli door de militaire junta zou worden overgedragen aan een grondwetgevende vergadering maar duizenden Egyptenaren geleid door vice-premier Abdel Gamal Nasser, protes teerden tegen dat besluit. De wrijving tussen Nasser en Naguib nam Zondag de proporties van een natio nale crisis aan en de gemeenschappelijke zitting werd uitgeschreven om te spreken over intrekking van het decreet van Na guib. Kort voor de verdagm<g van de gemeen schappelijke vergadering, verklaarde ma joor Amin Shaker, woordvoerder voor de Revolutionnaire Raad, dat besproken werd of Naguib uit het openbare leven verwij derd moest worden, gezien de gestaag groeiende steun voor behoud van de raad. Shaker zeide dat de raad meer dan 1400 telegrammen had ontvangen uit alle delen van het land, waarin Naguib's besluit ge laakt werd. De algemenee vakbondsfederatie gat Zondag haar steun aan Nasser, en verlam de het openbaar vervoer in het land, ter wijl groeDen demonstranten door de stra ten van Cairo trokken. Shaker zeide dat Nasser ook gesteund werd door studenten en scholieren en'door sociale en intellectuele organisaties. Na guib's steun kwam van de Wafd-partij, d4e Egypte in de laatste dagen van Faroek's monarchie geregeerd heeft, van de buiten de wet gestelde Mohammedaanse broeder schap en andere partijen. De politie sprak zich voor Nasser uit, omdat haar opvatting is dat het parlemen taire leven alleen het imperialisme dient. De club van politie-officieren zeide dat haar- leden niet zouden deelnemen aan enige organisatie voor die verkiezingen. Tegen het eind van de gemeenschappe lijke zittink kwam de minister van natio nale voorlichting, majoor Saiah Salem naar buiten en sprak de menigte toe: „Weest er zeker van. De revolutie zal haar doelstellingen bereiken", zeide hij. Hij vroeg de burgerij ordelijk te blijven en leven en bezit van anderen te respecteren en verklaarde nog: „Wij dachten dat de resoluties van 25 Maart (betreffende over dracht van de regering aan burgers) de enige manier was om het land naar veilig heid te sturen, maar nu moet rekening worden gehouden met de wensen van offi cieren, arbeiders, studenten en andere groepen". Gezwicht President Naguib is nu gezwicht voor de steeds toenemende onrust in het land naar aanleiding van het besluit, dat de Revolu tionnaire Raad ontbonden zou werden en hij heeft ermee ingestemd, dat de raad ge handhaafd zal blijven. Een woordvoerder voor de president maakte dit „nieuwe besluit" van de Revo lutionnaire Raad Zondag bekend aan 2000 demonstranten, die samengedromd waren voor de ambtswoning van de president. Deze demonstranten maakten deel uit van grote groepen betogers, die met honderden tegelijk door de straten van Cairo trokken. Koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië, die als gast in Egypte vertoeft, cn de lei der van de Mohammedaanse broederschap in Egypte, Hassan Hodeibi, die enige dagen geleden cp vrije voeten is gesteld, trachtten te bemiddelen tussen de verschillende groeperingen om een oplossing voor de toestand te vinden. Koning Ibn Saoed had zelfs zijn vertrek uit Cairo uitgesteld om te trachten de twee Dartijen tot elkaar te brengen. Gisteren heeft de Arabische vorri president Naguib en vice-premier Gamal Abdel Nasser bij eengebracht en volgens de berichten zou hij Nasser verzocht hebben het geschil bij te leggen. Nasser zou daarop hebben ge antwoord dat de situatie hem uit de hand ge'rtpen was De gewapende vrede tussen de militaire leiders van Egypte was reeds enigszins ver stoord toen de.Revolutionnaire Raad Na guib „een werktuig in handen van subver sieve elementen" noemde. Een woordvoer der van de raad, majoor Amin Shaker, zeide, dat Naiguib „willens of onwillens" in de kaart had gespeeld van subversieve ele- Op het terrein van de Zuidhollandsc Jachtvcreniging werd Zaterdagmiddag de klok een halve eeuw teruggezet. Ter ere van de tachtigste verjaardag van de nestor van de Nederlandse hippische sport, A. van Hoboken van Hoedekevskerke, werd daar een springconcours a la 1900 gehouden. En het was geheel in stijl, ln de oude Spijker- automobiel klopten de dameshartjes in vervoering voor de gesnorde waaghalzen in het zadel. Hier wipt Tonny Timmer in ouderwetse stijl over een hekje. Zaterdag is het bericht gekomen dat de jongste ervaringen op Bikini de Amerika nen ertoe gebracht hebben hun nieuwe proeven nabij Eniwetok, aangekondigd voor de maand April, voorlopig uit te stel len. Dit zal de Japanners ietwat kalme ren; de vrees voor radioactieve vis was in hun land zeer groot geworden en vis is in Japan een zeer belangrijk volksvoedsel. Dezelfde New York Herald merkt overi gens op dat de Japanners die tegenstan ders van herbewapening zijn er een be langrijk motief bij hebben gekregen: het lijkt immers zinloos, tot conventionele her bewapening over te gaan onder zulk een vreeswekkende „atomische parapluie" (zegt de New York Herald, en hier kan men het blad gemakkelijker volgen). „Men dient deze vrees en die overwe gingen niet opzij te zetten. In de kern wordt men zich bewust van een verwoes tende macht, zo overweldigend dat die nevens de geheime Russische ontwikke lingen bijna ieder huidig ontwerp van strategie en politiek problematisch schijnt te maken. Het probleem van de burger lijke verdediging wordt geheel anders, als men met dergelijke ontploffingen rekening gaat houden"Accoord, accoord. „Zeker is wel, dat de mensen groter zul len moeten worden, willen zij dit door hen zelf geschapen probleem aan kunnen". Inderdaad. Als de leiders der mensen eens begonnen met groter beleid te voeren, minder aan prestige vast te houden en aan schijnbare voordelen en bezit tegenover het gevaar van een allen bedreigende on dergang zou die ondergang al verhoea kunnen worden. R. P. BAGDAD (A.F.P.) Door de over stromingen in het midden-Tisrisbekken is een half millioen personen getroffen en de schade beloopt naar schatting reeds acht tien millioen dinar. Bagdad zelf is echter gered, aldus verklaarde Zondag de minis ter van Sociale Zaken en voorzitter van het hulpcomité voor de overstromings slachtoffer. Arkan Abadai. Verschillende internationale organisaties en vooral het Rode Kruis hebben aangebo den hulp te verlenen. De minister zeide dat men vooral dringend tenten nodig had om de slachtoffers in onder te brengen. In totaal zijn ruim 250.000 personen uit het laag gelegen gebied bij Bagdad geëva cueerd. Volgens latere berichten zijn alle wegen, die naar de stad leiden, overstroomd. De genie van het leger heeft Zondag een dijk, waarover de spoorweg van Bagdad naar Bakoeba loopt, opgeblazen om het water een uitweg te geven. Bagdad is nu, wat het vervoer te land betreft, geheel van de buitenwereld afgesloten. Ingenieurs verklaarden Zondagavond, dat zij een strijd op leven en dood leveren" om Bagdad met zijn 500.000 inwoners te behoeden voor overstroming. Men ver wacht, dat in de nacht van Zondag op Maandag het gevaar het grootst zal zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S George Moore: En als gij ooit paardrijdt in Ierland Dan hoort gij, in 't schertsend gesprek: Dit is het land der gebroken harten En van de gebroken nek. (In „Ave") Koning Saoed van Saoedic-Arabië, heeft in Cairo met president Naguib en luitenant- kolonel Nasserde Egyptische vice-premier, gesproken om te trachten het politieke geschil tussen beide Egyptische staatslieden door bemiddeling op te lossen. Koning Saoed tezamen met president Naguib, toen laatstgenoemde zijn gast tijdens zijn officiële bezoek een geschenk aanbood. menten. Hij noemde deze niet bij name, maar hij zeide, dat het dezelfde elementen waren, die de brand i<n Cairo op 26 Januari 1952 veroorzaakt hadden. Generaal Naguib is overspannen, zo wordt meegedeeld, als gevolg van de ge beurtenissen der laatste dagen. Veel waar nemers geloven, dat hij een verloren strijd voert met zijn plaats vervangende premier, kolonel Nasser. President Naguib is op het vliegveld van Cairo in elkaar gezakt, toen hij vandaag koning Saoed uitgeleide deed. Officieel is meegedeeld, dat, met het oog op de toestand van de president, de ge meenschappelijke bijeenkomst van de Re volutionnaire Raad en de burgerministers is uitgesteld van vanochtend tot later op de dag. WASHINGTON (Un. Press). Kringen uit het Congres die bemoeienis hebben met atoomzaken verklaren dat de grootste ex plosie die geprojecteerd is in de serie proe ven met waterstofbommen die op het ogen blik wordt uitgevoerd, volgende maand in de Pacific ontketend zal worden. De voorlopige datum weersomstandig heden spelen een rol is gegeven als 22 April. Hoge autoriteiten voor atoomzaken de menteren berichten als zou de serie proeven worden afgelast in verband met de deining ontstaan -door de explosie van 1 Maart. Congreslid James E. van Zandt zeide vandaag dat hij tussen 16 en 26 April naar Bikini zou vliegen om van de proeven ge tuige te zijn. De tweede proef uit de serie, die oor spronkelijk was vastgesteld tegen het eind van de vorige week, is uitgesteld wegens het weer en de onverwachte kracht van de explosie van 1 Maart. VATICAANSTAD (A.F.P.). Voor het eerst sedert het begin van zijn ziekte ruim twee maanden geleden heeft Paus Pius de XII Zondag in zijn particuliere kapel weer de mis opgedragen. De paus heeft Zondag de Zwitserse pro fessor Paul Niehaus en zijn vrouw ten af scheid ontvangen. Professor Niehaus heeft de paus tweemaal gedurende zijn laatste ziekte en reeds eerder een speciale behan deling gegeven. ALGIERS, (United Press) Het Ne derlandse vrachtschip „Mentor" begon Zondagochtend met dc grootste zeeredding sedert de oorlog, toen het de eersten van ongeveer 1500 mannen, vrouwen en kin deren uit de Middellandse Zee haalde, een half uur nadat een explosie in de machine kamer het Britse troepentransportschip „Empire Windrush" in vlammen zette. Vier leden van de bemanning van de Empire Windrush werden bij de explosie gedood, »n 18 passagiers raakten gewond. De Mentor, een schip van de K.N.S.M., kreeg het brandend schip in zicht slechts enkele minuten nadat de explosie de ma chinekamer had vernield en onmiddellijk gaf kapitein G. Hazelhoff bevel er heen te koersen. De Mentor redde uit zee en van het schip 348 mensen tussen kwart over achten en tien over elf 's morgens (07.15 en 10.15 Nederlandse tijd) het maximum dat de met goederen geladen vrachtboot van 2.079 ton kon hebben. Het Britse s.s. „Socotra" dat als tweede reddingsschip op het toneel verscheen, nam ongeveer 500 personen op, onder wie de kapitein van de Windrush, W. Wilson. Het Italiaanse s.s. „Taigete" nam 160 per sonen op en het Noorse s.s. „Hempsefjell" ongeveer 500. De zee was kalm en er was geen paniek. De kapitein van de Windrush, W. Wil son.* gaf opdracht het schip te verlaten, nadat hij op de brug vernomen had dat vier leden van zijn bemanning gedood wa ren bij een explosie in de machinekamer en dat er een brand was ontstaan die zich snel uitbreidde. Het schip vervoerde ook 125 vrouwen en 87 kinderen van militairen. Het eerst gingen de vrouwen en kinde ren in de sloepen. Inmiddels sprongen ook ongeveer 300 militairen en leden der be manning in het kalme water van de Mid dellandse Zee. Vlotten, tonnen, reddingsgordels, plan ken en al het andere wat drijven kon werd over boord gezet, toen de ..Mentor" als eerste te hulp kwam. De redding verliep opmerkelijk snel en succesvol. Zondagmiddag om drie uur waren de vier schepen met opvarenden van de Wind rush in de haven van Algiers. Snel werden de opvarenden van het Britse schip daar aan wal gebracht, waar de medische en andere hulp vlot verleend werd. Veer tien mannen, vrouwen en kinderen, die licht letsel hadden gekregen bij de drukte tijdens het verlaten van het schip of bij het aan boord gaan van de reddingssche pen, konden lopend aan wal komen. Een karavaan autobussen, die op de kade was opgesteld, ontving dc geredden. Binnen twee uren waren allen onderge bracht. Laatste étappe Vliegtuigen bleven rondcirkelen in de omgeving van het Britse schip op 50 mijl ten Noord-Westen van Al giers. Het brandde volkomen uit en zonk tenslotte laat in de middag. De Empire Windrush was op de laatste étappe van de thuisreis na militairen en hun gezinnen te hebben opgenomen xDOOoocx3oooooorinnoQOococx3000oooooccrx)Oriooooc creooooocococ „Het Britse schip brandde hevig. Een van zijn beide pijpen was omgevallen en het schip maakte naar stuurboord een slagzij van tien graden. De zee was gelukkig kalm. Het was een zeer mooie dag. Overal om ons heen dreven red dingboten en zwommen mensen. Op een paar honderd meter afstand van de ..Empire Windrush" draaiden wij bij en lieten onze ladders neer. Het was bij zonder warm. Toen de mensen aan boord kwamen, waren zij in goede stem ming. De meesten droegen pyjama's, maar enkelen hadden geen kleren. Wij gaven hun hete koffie, brood en gebak en wat jenever. Wij droogden hun kle ren en leenden kleding aan degenen, die niets hadden. Wij namen 55 beman ningsleden en 293 militairen van leger, vloot en luchtmacht aan boord. Onder onze geredden waren geen vrouwen of kinderen. De schikkingen die te Algiers waren getroffen voor de zorg voor de overlevenden bij aankomst waren uit stekend. De hele operatie is vlot ver lopen", zo luidt een deel van de bood schap die kapitein Hazelhoff na de redding naar zijn rederij seinde. te Kure in Japan, Hongkong, Singa pore. Colombo, Aden en Port Said. Het aantal militairen, onder wie leden van de lucht-, grond- en zee strijdkrachten, aan boord van de „Em pire Windrush" werd voorlopig als 1268 opgegeven. De Empire Windrush is het vroegere passagiersschip Monte Rosa, dat in 1950 tot troepenschip werd verbouwd. Kapitein Wilson weigerde zich uit te laten over de mogelijke oorzaak van de explosie en over de vraag of sabotage in het spel kan zijn geweest. Deze mogelijk heid werd door velen geopperd omdat het schip door het Suez Kanaal voer op een ogenblik, dat de Anti-Britse gevoelens in Egypte een nieuw hoogtepunt bereikten. (Reuter) Britse marineofficieren heb ben te Algiers verklaard, dat sabotage als oorzaak van de brand op het Britse troe penschip „Empire Windrush" uitgesloten kan worden geacht. Algemeen is men van mening, dat de gedisciplineerdheid van de passagiers een ramp heeft voorkomen. Terwijl de vlam men uit een van de twee pijpen van het schip een hoogte van 25 meter hadden, gehoorzaamde het Britse militaire perso neel rustig de bevelen, lachend en schert send. Franse en andere marine-officieren heb ben verklaard, dat het ontruimen van het brandende schip zonder verlies van men senlevens een groot feit is in de geschiede nis van de zee. De vier man die bij de ramp zijn omgekomen, zijn gedood door een ontploffing in de machinekamer. Toen het vuur de verf van de pijp af schroeide, maakte de militairen nog geen aanstalten in de boten te gaan. omdat het nog niet zeker was dat alle 160 vrouwen en kinderen in veiligheid waren. Toen duidelijk was dat het vuur niet kon worden bedwongen, de brug als een stuk vuurwerk in de lucht vloog en een dikke rook zich verspreidde, werd aan allen die zich nog aan boord bevonden, opdracht gegeven in zee te springen, een hoogte van 12 meter. Eerst was er enige aarzeling. Toen, onder gejuich, dook als eerste een luitenant ter zee 1ste klasse in zee, zijn pet nog op. De rest volgde. (van hedenmorgen 7 uur) V> es tand weers- Vs pf £5 2 If Ic §5 £c ic i Jü b r- 2 5 Helsinki sneeuw NNW 4 -0 0.2 Oslo zwaar bew windstil -2 Stockholm geheel bew N 4 0 0 Kopenhagen onbewolkt NO 4 -0 0 Londen licht bew. windstil 3 0.2 Amsterdam mist W 2 6 2,1 Brussel licht bew W 4 6 1.1 Parijs zwaar bew. WZW 4 5 0 Bordeaux mist windstil 5 0 Grenoble licht bew. windstil 2 0 Nice onbewolkt NW 4 9 0 Warschau zwaar bew W 2 0 1 Berlijn regen OZO 1 4 1.2 Frankfort nevel windstil 3 0 München nevel ZW 2 2 0 Zürich zwaar bew. ZZO 1 1 0 Genève zwaar bew WZW 2 5 0 Locarno geheel bew O 2 8 0 Wenen nevel windstil 1 0 Innsbruck zwaar bew windstil 0 0 Rome onbewolkt windstil 8 0 WASHINGTON, (United Press) Karl Mundt, tijdelijk voorzitter van senator McCarthy's senaatscommissie voor onder zoek, heeft een streep gehaald door de wens van McCarthy dat de subcommissie de jacht op communisten hervat, hangende verhoren over de kwestie tussen McCarthy en het leger. Eerst moet deze geschiedenis uit de wereld, verklaarde de republikein Mundt aan de pers. McCarthy is echter van plan te blijven aandringen. Hij zegt dat de achterstand in het werk te groot wordt. Hij zeide be wijzen te hebben dat 130 personen met „communistische achtergrond" in defen- siefabrieken zijn. Intussen zit de kwestie van de keuze van een onpartijdige jurist om het onder zoek in de kwestie McCarthy-leger te leiden, vast en Mundt zeide dat de ver- j traging elke mogelijkheid heeft uitgescha- keld deze week met de verhoren te be ginnen. J Neerslag laatste 24 uur VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het KNMI. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt en later plaatselijk enige lichte regen. Vannacht hier en daar mist. Tot matig toenemende Zui delijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 30 >Iaart Zon op 6.22 uur. onder 19.09 uur. Maan op 4.26 uur. onder 13 58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 Maart Hooe water* 10 52 en 23 47 uur Laag water 5 45 IS 43 uur Dinsdag 30 Maart Hoog water: 12-31 en uur. Laag water: 7.24 en 20.23 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1