Dulles doelde op gezamenlijke Westelijke actie in Indochina „Wij moeten V.S. niet van H-bomproeven afhouden" Weerbericht Anneke Beekmans pleegmoeder al negen dagen in hechtenis Weer over Naguib Opwinding in Washington Voorlopig een politieke manoeuvre, maar haar achtergrond is dreigend Naguib hoorde op bed sympathiebetuigingen Voorjaarsbeurs Churchill in Lagerhuis: A fsch rikwekkend wapen houdt volgens hem derde wereldoorlog tegen Het woord is aan Van alle kanten hulp voor overstroomd Irak Wisselvallig weer 6 8 JAARGANG No 223 WOENSDAG 31 MAART 1954 298 JAARGANG No 71 v e l s e r Haarlems Dagblad Kiezerscampagne tegen McCarthy gaat voort Boos weggevaren Egyptische vloot nu op de terugweg Nederlandse vlieger in Amerika verongelukt Ondergrondse socialistische partij in Joegoslavië Officier van Justitie onthult: Haar nicht gisteren in Haarlem gearresteerd Ruim 800.000 getroffenen; stand van Tigris nu beter Weerrapport 11 II1= V Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOEN EGYPTISCHE OFFICIEREN in Juli 1952 de staatsgreep ondernamen die snel tot de verjaging van de dikke koning Faroek leidde, vonden zij dat zij wel een wat oudere man erbij mochten hebben. Zij waren wel wat jong, ook hun leider kolonel Nasser, die nu pas zesendertig is. Zo kwam kolonel, later generaal, even later veld maarschalk Naguib, nu oud drieënvijftig, aan het hoofd van de Revolutionnaire Raad die sindsdien Egypte heeft geregeerd. En ik herinner u eraan dat wij vijf weken ge leden meldden dat hij ontslag uit al zijn regeringsfuncties had gevraagd, nadat deze militaire Revolutionnaire Raad hem vér gaande bevoegdheden had geweigerd. Nu, dat was vlot aangenomen en de Raad liet ter toelichting weten: „hij maakte een gees telijke crisis door, waarvan wij allen veel te lijden hadden ondanks opze pogingen, om hem tegenover de wereld als werkelijk leider van de revolutie en van de Raad te doen doorgaan." Naguib zat in zijn huis in een voorstad, dat zwaar bewaakt werd, en Nasser leek aan bod te zijn. Maar dat duurde kort. Kolonel Nasser was misschien toch heus iets te jong: in elk geval bleek hij zijn troeven te hebben overschat. De officieren van de artillerie haalden welis waar eerst Naguib uit zijn huis en sloten hem op, maar de officieren van de cavale rie kozen zijn partij en bevrijdden hem weer, daarbij gesterkt door de volksgunst die hem niet alleen in de Soedan maar ook in Cairo, de hoofdstad, ruim deelachtig was gebleven. Zo werd het „Weg met Na guib" binnen vijf dagen alweer gevolgd door „Lang leve Naguib", aangeheven door een menigte over welker wangen tranen van ontroering biggelden. Vastgesteld werd dat de volkswil de terugkeer des groten mans had bewerkt. Nasser, bijgenaamd de Tijger van Faloega, drukte hem de hand. Zijn portret in het hoofdkwartier van de Revolutionnaire Raad, dat pas twee da|en tevoren van de muur was gerukt, werd prompt weer opgehangen en het college richtte zich tot het volk met het beleefde verzoek, de jongste crisis maar te vergeten. Het voegde daaraan de hoop toe, dat in alle harten vergevensgezindheid zou heer sen. Nu, dat hebben de Egyptenaren mis schien wel nagestreefd, maar het is hun blijkbaar niet allen gelukt. En Naguib, al is hij dan zeventien jaar ouder dan Nasser, is toch zeker geen rustige man. Want op 25 Maart wou hij ineens weer het parle mentaire régime, dat van zoveel corruptie in het verleden beticht was, herstellen en men had toch afgesproken dat dit pas in Juli 1955 zou gebeuren. F.n ook wou Naguib dat geen enkel lid van de Revolutionnaire Raad in de te kiezen grondwetgevende vergadering zou zitten. Nu, dat stond Nas ser en andere leden helemaal niet aan en er barstte een nieuw conflict uit. Waarop koning Ibn Saoed van Saoedie-Arabië ver scheen om te bemiddelen, maar het lukte hem niet. En op het vliegveld, waar hij hem uitgeleide had gedaan, zakte Naguib van uitputting ineen. Hij was overwerkt, zeide men. Later viel hij nog eens in zwijm terwijl men, al vergaderend in zijn huis, naar een compromis bleef zoeken en ging toen maar naar bed, terwijl men ijverig doorzocht. Men vond inderdaad een soort compromis en vanmorgen werd gemeld dat de geneesheren verklaarden, dat Naguib het goed maakt en dat hij na een paar dagen rust wel weer zal kunnen opstaan. Gelukkig maar. Drie dagen lang heeft het publiek-op-straat kolonel Nasser toese- juicht in zijn verzet tegen de ontbinding van de „militaire junta" en tegen het her stel van de politieke partijen. Naguib heeft toegegeven en dank zij de medestanders die hij toch nog in de junta heeft (en zijn aandeel in de volksgunst,) blijft hij weer maar in functie. Het is een beetje zonder ling dat een president in Februari om dic tatoriale bevoegdheden vraagt, deswege tot aftreden genoopt wordt en dan binnen vijf dagen triomfantelijk terugkeert. Het is nog zonderlinger dat dezelfde president dan binnen enkele weken voorstelt om de politieke partijen te herstellen en verkie zingen te houden, op dat tegenovergestelde program opnieuw in conflict raakt, ineen zakt en toegeeft en dan maar weer opnieuw in zijn functies wordt gehandhaafd. Het enige wat hieruit schijnt te blijken is dat hij, hoe dan ook. van de Revolutionnaire Raad of wel militaire junta verlost wil zijn. En voor het overige is het kennelijk een strijd om de volksgunst tussen hem en de vice-premier Nasser (Tijger van Faloega). Vergelijkingen met West-Europees staats bestuur baten hier weinig. Het Egyptische volk, dat zelf wel wat draaierig in de war winkel moet worden, heeft nooit zulk be stuur gekend, ook niet toen het er een par lement op na hield, dat geenszins een suc ces was. En het blijkt, na de afschaffing van het koningschap, niet gemakkelijk de weg naar een duurzame bestuursvorm te bewandelen. Misschien heeft het daar wat rustiger leiders voor nodig die meer inzicht in staatszaken hebben. Dat lijkt niet onwaarschijnlijk. Met de spektakels zal het nog wel niet zijn afgelopen. Vol- rens de laatste berichten is het nu weer even rustig in Cairo. R. P. NEW YORK (United Press) Senator Joseph R. McCarthy heeft gisteravond ge zegd dat de campagne om zijn uitstoting uit het congres te bewerkstelligen hem „niet erg interesseert". Je kunt elke dag op de voorpagina van de krant komen, als je McCarthy flink uitscheldt", zei hij. Intussen wordt de „Joe must go"-actie van de journalist Leroy Gore uit Salk City in Wisconsin voortgezet. Fred. R. Zimmer man, een „kampioen-stemmenverwerver voor de republikeinse partij en een vroege re gouverneur, heeft verklaard, dat hij be reid is zich candidaat te stellen tegen Mc Carthy. Inmiddels is McCarthy's godsdienstige overtuiging hij is rooms-katholiek verder in het geding geraakt. Een rooms- katholicke priester heeft namelijk gisteren critiek uitgeoefend op twee geestelijken, die sermoenen hadden uitgesproken, die tegen McCarthy gericht waren. De eerwaarde Nelson W. Logal, hulp pastoor van de oude kathedraal van St. Joseph, zei dat een van hen. Pike uit New York. er geen twijfel aan had laten bestaan, dat hij de katholieke hiërarchie er van be tichtte over het McCarthyïsme het stil zwijgen te bewaren. NEW YORK (Reuter) Volgens de correspondent in Washington van de „New York Times", James Reston, zijn Frankrijk en Engeland van te voren op de hoogte ge bracht van de voornaamste passage in de rede van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, van Maandag. Volgens deze passage heeft de Amerikaanse regering de fundementcle beleidsbeslissing genomen om een ver overing van Zuid-Oost-Azië door de com munisten te verhinderen, zelfs als het hier voor tot verenigde actie met Frankrijk of andere landen moet overgaan, aldus meent Reston op „hoog gezag" te weten. De betrokken passage luidt: „Indien het politieke stelsel van de Sovjet-Unie en haar bondgenoot communistisch China onder de huidige omstandigheden opgelegd zou wor den aan Zuid-Oost-Azië, op welke wijze dan ook, zou dat een ernstige bedreiging voor de gehele vrije wereld vormen. Naar de mening van Amerika zou die mogelijk heid niet passief aanvaard mogen worden. Wij zouden hiertegen verenigd moeten op treden. Wij zouden mogelijk een ernstig risico lopen, doch dit zou veel geringer zijn dan de gevaren, waar wij ons binnen enkele jaren tegenover geplaatst zouden zien, als wij nu niet beslist durven zijn." Deze uitlating van Dulles zou, volgens de correspondent, in feite voor Frankrijk be tekenen: „Neem een krachtige houding aan bij de aanstaande conferentie van Genève. Wanneer ge geen veilige vrede in Indochina kunt krijgen, zal Amerika bereid zijn een gezamenlijke actie met Frankrijk en andere landen te ondernemen tegen de aanvallers." De correspondent merkte op, dat Foster Dulles het begrip „gezamenlijke actie" niet nader gedefinieerd heeft. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft Dins dag verklaard, dat Groot-Brittannië met de Verenigde Staten van gedachten zal wis selen over het door Dulles gedane voorstel tot „gemeenschappelijk optreden" der Wes telijke mogendheden, om het hoofd te bie den aan de communistische aggressie in Zuid-Oost-Azië. In Londense diplomatieke kringen ver wacht men dat het Amerikaanse denkbeeld zal worden besproken op de vóór de con ferentie van Genève te houden bijeenkomst van Britse, Franse en Amerikaanse diplo matieke vertegenwoordigers. Washington gonst Onze correspondent te Washington meldt: Washington's politieke bijenkorf zoemt momenteel opgewonden over de rede van John Foster Dulles, Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, eergisteren te New York uitgesproken. Hij heeft langdurig ge sproken, doch een exacte uitleg van zijn woorden aan zijn gehoor onthouden. En dat maakt het politieke gegons in Amerika's hoofdstad des te groter en des te verwar render. Toch is enig commentaar mogelijk: zelfs indien het communisme alleen maar vaste voet zou krijgen in Vietnam, dan ware dit op den duur fataal, niet alleen voor geheel Indochina, doch daarenboven ook voor geheel Zuid-Oost-Azië. Nu heeft de vrije wereld wel aan Zuid-Korea een garantie gegeven tegen het communisme, doch hoe veel noodzakelijker en hoeveel belang rijker schijnt het niet, dat de communisten die macht in Vietnam eveneens onthouden wordt! Bovenstaande betoogtrant kon men achter de rede van Dulles vermoeden. Zoals gezegd, bleef minister Dulles wijse lijk wel vaag. Hij wist dat sommige sug gesties niettemin bij het Amerikaanse Congres als bij verscheidene bondgenoten onrust zouden kunnen verwekken. Alleen van Tsjang Kai Sjek en Sygman Rhee kon hij volledige instemming verwachten. Het voornaamste punt uit de rede van minister Dulles was uiteraard de passage met betrekking tot een gezamenlijke actie teneinde een vestiging van een communis tisch regiem in Zuid-Oost-Azië tegen te gaan. Betekenis Wat betekent dit nu? Voorlopig niet meer dan een politieke manoeuvre aan de vooravond van de con ferentie van Genève. En op de lange duur? Misschien niets, misschien een bewust samengaan van de vrije volkeren teneinde dit vitale gebied te beschermen. Is dit laatste het geval dan is deze rede van historische betekenis geweest. Het is evenwel ook mogelijk, dat met een politieke manoeuvre voldoende wordt be reikt en dat een sensationele gezamenlijke actie niet noodzakelijk is. Als een politieke manouevre kan men Dulles' rede kenschetsen omdat hij op korte termijn beoogd moet hebben het Ameri kaanse Congres de verzekering te geven dat communistisch China niet erkend zal wor den op de Geneefse conferentie en, wat nog belangrijker is, Frankrijk doen gevoelen dat Amerika vastbesloten is Indochina niet aan de communisten prijs te geven. Washington is beducht dat de Fransen bereid zullen zijn tot een compromis in Vietnam. Kennelijk wilde Dulles hun een moedgevende injectie toedienen, vóór de conferentie van Genève. Houden de Fran sen vol tot de regentijd begint, dan kan daarna wellicht het plan-Navarre uitge voerd worden, al zal men dan nog niet de beschikking hebben over de vermeerderde Amerikaanse hulp. Hoe zorgvuldig de rede van minister Dulles ook geformuleerd was, toch vraagt men zich af of hij niet wat grote en onnodig prikkelende woorden gebruikt. Een ge zamenlijke actie in Indochina is zelfs indien aldaar geen Chinese troepen hebben inge grepen een boud plan, dat de Enge.'sen en zelfs vele Fransen kippenvel zal bezorgen. CAIRO (United Press). Gisteren zijn opnieuw demonstraties ten gunste van de aan zijn bed gekluisterde president, Mo hammed Naguib gehouden. Hij bevond zich in bed in zijn villa in de buitenwijken, herstellend van een instorting, die het ge volg was van te veel werken. De mili taire junta, met vice-premier Gamal Abdel Nasser aan het hoofd, beheerste echter Egypte. Studenten demonstreerden bij de univer siteit van Cairo tegen het besluit van de junta dat Naguibs project torpedeerde de civiele politiek op 24 Juli te herstellen. Zij schreeuwden om een grondwet, maar gin gen na een korte vergadering uiteen. Ge weld bleef achterwege. Maar {1c vloot, die Zondag was uitgevaren na gezworen te hebben niet terug te keren voor het besluit De Luchtmacht-voorlichtingsdienst deelt mede: Op 29 Maart is op Luke Air Force Base in de Verenigde Staten bij een vliegongeval met een F. 84 Thunderjet om het leven gekomen de 21-jarige ongehuwde tijdelijke reserve-sergeant-vlieger van de Konink lijke Luchtmacht A. van Heyningen uit Rijswijk. Het officiële Joegoslavische persbureau Tanjoeg meldt, dat een buitenlandse spion- nage-organisatie de hand moet hebben ge had in de Zondag gedane mededeling, dat in het land een ondergrondse socialistische partij zou zijn gevormd. De betrokken brief is een slechte vertaling uit een vreemde taal, aldus het persbureau. X N Zowel da Canadese als de Zwitserse inzen ding op de 62e Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht werd Dinsdag in aan wezigheid van verschillende autoriteiten officieel geopend. De opening van de Canadese inzending werd verricht door de Canadese ambassadeur in Nederland, mr. Thomas A. Stone, die hiertoe een rede hield tegen de achtergrond van een enorme landkaart van zijn vaderland (beneden) De Zwitserse gezant in Nederland, de heer D. Secrétan, opende de inzending van zijn land op bijzonder originele wijze door het luiden van een reusachtige koeienbel (rechts). Mr. W. H. Fockema Andreae, voorzitter van de Jaarbeurs, kijkt met belangstelling toe. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S C o w p e r God schiep het land en de mens schiep de stad. (Van onze correspondent in Londen) Een vastberaden Churchill heeft gister middag in het Lagerhuis verklaard, dat het onverstandig voor Engeland zou zijn om de Verenigde Staten te verzoeken hun serie proefnemingen met de waterstofbom op te geven. „Wij zijn niet bij machte dit te stoppen", zeide hij. „Toen dergelijke experimenten door de Russen werden uitgevoerd, kan ik mij niet herinneren, dat er iemand was die voor- Naar thans officieel door de officier van Justitie te Amsterdam is meegedeeld is op 22 Maart te Hilversum gearresteerd me vrouw L. van M., de pleegmoeder van Anneke Beekman. Zij is voorgeleid voor de officier, mr. F. Hollander, op wiens ver zoek de rechtbank op 30 Maart haar ge vangenhouding voor 30 dagen heeft bevo len. Er zijn thans aanwijzingen, dat mevrouw L.van M. mede de hand heeft gehad in de verdwijning van het tweede Joodse meisje, Betty Melhado, tezamen met een of meer van haar familieleden. Nadat Betty enige tijd hier te lande door haar verbor gen was gehouden, is zij volgens de thans bestaande aanwijzingen in een auto te zamen met Anneke Beekman door de ver- dachte en haar voortvluchtige zuster Eli sabeth naar het klooster te Valmeer bij Tongeren (België) overgebracht. De thans gedetineerde mevrouw L.van M. was de pleegmoeder van Anneke Beek man, doch heeft aldus de officier van Justitie niettemin goedgevonden dat het kind jarenlang met een harer zusters in België onder valse naam ondergedoken was. Bovendien staat nu vast, dat de pleegmoeder haar pleegkind jarenlang in een Belgisch klooster, eerst te Valmeer en daarna te Sint Truide^i, onder valse naam heeft laten opvoeden. De officier van Justitie, die tot dusverre tegenover de pers steeds heeft volgehou den niets van een arrestatie van mevrouw L. van M. af te weten, besluit zijn mede delingen met de opmerking: „In het belang van het onderzoek heeft het Openbaar Ministerie tot nu toe ge meend niet de toedracht, voor zover thans bekend is, te kunnen mededelen en met name niet te kunnen doen blijken, dat het op de hoogte was van de arrestatie van mevrouw L.van M." Gisteren is in Haarlem, op verzoek van de Rijksrecherche ook mevrouw D. van M., een nicht van de Hilver- sumse pleegmoeder van Anneke Beek man gearresteerd. Zij wordt verdacht van medeplichtigheid aan de ontvoe ring van Betty Melhado naar België. Ruim 800.000 personen op een bevolking van vier millioen zielen in het geheel zijn naar schatting door de overstromingen in i Irak getroffen. Van alle kanten wordt de Iraakse regering hulp aangeboden. De Britse ambassade te Bagdad heeft 1000 tenten beschikbaar gesteld. Van de zijde der UNO zijn eveneens 1000 tenten toege zegd en verder melk, geneesmiddelen en medische hulp. De regeringen van de buurlanden en verscheidene liefdadig heidsorganisaties in de Verenigde Staten hebben ook hulp aangeboden. Naar verluidt, proberen Engelse technici thans gaten te dichten in dijken 30 km ten Noorden van Bagdad, die vier dagen gele den zijn gemaakt en de Iraakse hoofdstad voor overstroming hebben behoed. Het water dat door deze gaten stroomt ver hoogt het peil van het kunstmatig ten Oosten van Bagdad gevormde meer, waar door het Oostelijke deel van Bagdad met algehele overstroming wordt bedreigd. Het departement van Buitenlandse Za ken heeft van de Nederlandse vertegen woordiger te Bagdad bericht ontvangen, dat in verband met de overstromingen al daar geen ongerustheid behoeft te be staan omtrent de daar wonende Neder landers. stelde dat een soortgelijke stap zou worden gedaan bü de Sovjet-regering", zo ver volgde de premier. Er was enorme belangstelling in het Lagerhuis (ook minister Beven zat op de tribune) en er heerste een gespannen at mosfeer. Elke plaats was bezet. Lord Cherwell, Churchill's raadgever op atoom gebied, was ook onder de toehoorders. Hij had Zondag lange tijd met Churchill geconfereerd. Er heerst begrijpelijkerwijs grote opwinding in Engeland over de jongste ontwikkeling van de waterstofbom, vooral omdat de Amerikaanse vliegbases in dit land als startpunten voor atoom bommenwerpers worden beschouwd. En het kwetsbare Eneeland in de frontlinie zou liggen. Churchill zeide dat dit gevaar nooit uit zijn gedachten is. Hij is vrijwel elk uur in contact met Washington, ver klaarde hij. Churchill zeide verder dat de experi menten in de Stille Oceaan een essentieel onderdeel vormen van de defensie-politiek van een bevriende mogendheid zonder welker massieve kracht en edelmoedige hulp Europa in doodsgevaar zou verkeren. „Wij zouden de wereld inderdaad een slechte dienst bewijzen als wij probeerden het wapen te verzwakken dat méér dan iets anders, door zijn afschrikwekkende kracht het uitbreken van een derde we reldoorlog tegenhoudt". Zodra de trillingsgolven Engeland heb ben bereikt, zijn zij zo zeide hij door onze eigen instrumenten geregistreerd. Maar Churchill maakte duidelijk dat de kennis der Engelsen omtrent de Ameri kaanse experimenten beperkt is. doordat het Amerikaanse Congres nog altijd wei gert geheime inlichtingen aan Engeland te geven. Churchill heeft al zo vaak gezegd, en hij deed het opnieuw, hoezeer hij deze gang van zaken betreurt. Uitwisseling van ge gevens zou zeker in het voordeel zijn, niet alleen van Groot-Brittannië, maar ook van de V.S. zelf. Churchill drong er vooral op aan Amerika niet te prikkelen en daardoor roet in het eten te gooien, omdat president Eisenhower juist op het ogenblik een beroep heeft gedaan op het Congres om meer openhartigheid jegens Engeland te betonen inzake bepaalde atoomvraagstukken. Churchill ziet een kentering ten gunste, in dit opzicht. Daarom was het duidelijk dat hij Amerika wilde ontzien, hoewel er nog genoeg critiek op Amerika in zijn opmerkingen doorklonk. Zelfs indien de Amerikaanse wetgeving dit niet zou verhinderen, voelt Churchill echter niets voor internationaal overleg of controle van de verdere proefnemingen. „Wij geloven dat de internationale regle menten dienaangaande nauwgezet door de Amerikaanse autoriteiten worden na geleefd en dat zij ook in het vervolg op de meest strikte wijze zullen voortgaan voor zorgsmaatregelen te nemen om de aan de proeven verbonden risico's zoveel mogelijk te verminderen. Tumult Churchill betreurde dat er slachtoffers zijn gevallen, maar hij heeft vernomen dat de verwondingen niet ernstig zijn en ook niet van blijvende aard. Churchill kon over het effect van de bom geen feiten geven, iets waarop Attlee juist had aan gedrongen. Er ontstond tumult toen Churchill pa thetisch opmerkte, dat het schadelijk zou zijn voor de betrekkingen met Amerika als Engeland op de feiten zou aandringen en zo goed als zeker een botte weigering zou uitlokken. Van beperking van de toepassing van atoomwapens kan volgens Churchill slechts sprake zijn als onderdeel van in ternationale ontwapening. Daarop is geen kans zolang er geen onderling vertrouwen tussen de volkeren heerst. Wij zullen geen gelegenheid laten voorbij gaan om de spanning in de wereld te verminderen maar tegelijkertijd dienen wij onze ver enigde militaire kracht op peil te houden. Pogingen van de oppositie om nog vóór Pasen een spoeddebat over de waterstof bom te doen houden, faalden. Ongeveer 100 leden van de Labour- fractie hebben een motie getekend waarin geëist wordt, dat de regering stappen zal doen om de ontploffing van nieuwe wa terstofbommen te verhinderen. De motie bevat verder het voorstel om atoomwapens te verbieden en zegt, dat Engeland, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie. Frank rijk en communistisch China voorstellen moeten indienen voor toezicht op de atoomenergie en de geleidelijke beperking van de bewapeningsuitgaven. van Naguib vernietigd zou zijn, ging weer op weg naar huis. Dit was een nieuw be wijs van de overwinning van de Revolu tionnaire Raad in het duel met de presi dent. Waarnemers zeggen dat de rol die de vakbondsfederatie heeft gespeeld in Nas sers overwinning, de vakbeweging krach tiger stem in de regering zal geven en misschien aanleiding zal zijn tot een loon- ronde. Algoumhouria, een krant die onder aus piciën van het leger staat, noemde Nassers triomf het antwoord op de wens van de meerderheid. Wél stelde het blad voor dat de junta zich meer moeite zou geven haar besluiten aan het volk uit te leggen. Het schijnt dat de vrees van de bevol king voor de politieke partijen van vóór de revolutie de bordjes verhangen heeft voor Naguib, die een maand geleden pas de steun van het volk gebruikt had om zijn positie terug te krijgen nadat de junta hem als president had afgezet. Nu de storm geluwd is krijgt de junta kans weer te werken aan de doelstellingen die opnieuw wereldkundig zijn gemaakt in het „overwinningscommunique" van Maandag: Verdrijving der Engelsen uit de Suez-zóne en de Soedan, en de uitschake ling van de politici van de oude stempel. Maar wel ingelichte kringen betwijfelen, of de diplomatieke activiteit tegen Enge land onmiddellijk zal worden opgevoerd. Men is van gevoelens dat de gebeurtenis sen der afgelopen dagen geen wijziging zullen brengen in de Britse houding, dat Re Suez-onderhandelingen formeel of in formeel onder de huidige omstandigheden niet hervat kunnen worden. AFP). De Egyptische oud-premier Aly Maher is ontheven van zijn functie van voorzitter der grondwetscommissie. Als een gevolg van het besluit der regering om de Revolutionnaire Raad te laten voortbe staan is deze commissie in feite overbodig geworden. De Egyptische Raad van State heeft of- fieel geprotesteerd tegen de aanval, waar van zijn voorzitter, Abdel Razzak el San- hoery, Maandag het slachtoffer is gewor den. GEBOUW VAN BRITSE VOORLICHTING IN DJAKARTA UITGEBRAND PARIJS, (A.F.P.) De Indonesische radio-omroep heeft bekend gemaakt, dat het gebouw van de voorlichtingsdienst der Britse ambassade te Djakarta door brand volkomen verwoest is. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het K.N.M.I. deelt méde: Dinsdagochtend passeerde het front van een nabij IJsland gelegen depressie ons land, hetgeen bijna overal met regen ge paard ging. In Denemarken gaf des middags het zelfde front aanleiding tot natte sneeuw. Achter het front stroomde vrij droge lucht van polaire oorsprong Nederland- binnen. Hierin kwamen langdurige opklaringen voor. In de loop van de nacht nam de be wolking echter weer toe, hetgeen samen hing met de nadering van een storing uit het Zuid-Westen. Deze veroorzaakte in Zuid-Engeland en ook in grote delen van Frankrijk regen, welk regengebied zich in de loop van de ochtend ook over Nederland begon uit te breiden. Intussen naderde met zeer grote snelheid over de oceaan een volgende storing. Deze zal reeds komende nacht ons land kunnen hereiken. Koudere onstabiele lucht zal daarna Nederland binnendringen. Op aan houden van wisselvallig weer moet worden gerekend. (van hedenmorgen 7 uur) toestand weers- i Z e..- ïE *2 Z£ Helsinki geheel bew. ONO 4 -1 0 Oslo sneeuw ONO 4 -1 1 Stockholm geheel bew. ZO 4 1 0 Kopenhagen mist zzw 4 0 4.3 Londen regen WNW 4 6 - Amsterdam zwaar bew. ZO 4 7 1.6 Brussel geheel bew. z 5 8 1 Parijs regen zzw 7 9 1.1 Bordeaux regen wzw 5 9 16 Grenoble regen NO 1 9 0,4 Nice licht bew. NW 2 8 0 Warschau regen ozo 2 2 0.1 Berlijn mist windstil 7 1.6 Frankfort nevel ZO 2 8 0 München zwaar bew. Z 1 7 0 Zurich zwaar bew. windstil 6 0 Genève zwaar bew. ZO 2 7 0 Locarno zwaar bew. ONO 1 4 0 Wenen nevel windstil 7 0 Innsbruck zwaar bew winddstil 5 0 Rome onbewolkt windstil 8 0 Neerslag laatste 24 uur ZUID-WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met in hoofd zaak in de Noordelijke helft van het land enige regen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatudr. 1 April Zon op 6.17 uur. onder 19.12 uur. Maan op 5-05 uur. onder 16.50 uur. Maanstanden 3 April 13.25 uur: Nieuwe maan 10 April 6.05 uur: Eerste kwartier 18 April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 31 Maart Hoog water: 1.09 en 13 32 uur. Laag water: 8.48 en 21.30 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1