Minister Donker houdt vast aan verplicht pensioen voor notarissen Chefarine 4 VAANDRIG PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Wereldnieuws W J De radio geeft Donderdag AUTO-RADIO ió liet zo 2 TWEEDE KAMER Meer tegemoetkomingen gevraagd aan Indische oorlogsslachtoffers 4-voudige inderdaad vut betere werking! „Vieren maar" kreeg praedicaat aanbevolen film Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS VIRGINIA SHAG Ontdekking met voorschot Betaling abonnementsgeld per giro Faillissementen Kerkelijk Nieuws Zaak der NESB-leiders voor de Hoge Raad K.L.M.-dirccteurcn benoemd H. J. MAERTENS N.V. Goud als water Minister Cals over terugkeer van geroofde kunstvoorwerpen ?uj!aiaj ZINGEND ZAND WOENSDAG 31 MAART 1954 (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Justitie, m r. Donker, ken bij zijn verdediging van het wetsont werp, dat de leeftijdsgrens voor het nota riaat op 70 jaar wil stellen en dat voorts bepalingen inzake de verplichte oprichting van een pensioenfonds voor notarissen bevat, over de vaststelling van de leeftijds grens kort zijn. Hij sloot zich in belangrijke mate aan bij de verschillende, door de aan het debat deelgenomen hebbende afgevaar digden hiervoor aangevoerde argumenten. Van een verkregen recht om het ambt tot de dood te blijven bekleden is geen sprake, zei de bewindsman. Het bepaalde omtrent benoeming voor het leven verschaft nie mand enig subjectief recht en houdt ge lijk ook voor de rechterlijke macht geldt, waarvoor reeds in 1932 een leeftijdsgrens is vastgesteld alleen verband met waar borging der onafhankelijkheid tegenover de uitvoerende macht. Overigens is algemeen erkend, dat ae bestaande toestand het noodzakelijk maakt een leeftijdsgrens in te voeren. Onder de candddaat-notarissen be vindt zich een tachtigtal boven de 50 jaren, hetgeen als een „noodtoestand" beschouwd moet worden. Voor de notarissen zelf is het veel beter door de wetgever- de fictie van ongeschiktheid voor aanblijven na het 70ste jaar aan te leggen; dit behoedt hen tegen de verleiding bij werkelijke ongeschiktheid toch aan te blijven. Verlenging van de op twee jaar gestelde overgangstermijn, zoals prof. Oud had be pleit, vond de minister niet wenselijk. Het belang der candidaat-notarissen eist een snellere doorstroming. Er zullen zich bij de nu voorgestelde regeling in de praktijk geen moeilijkheden voordoen met betrek king tot voorziening in vacatures. Mejuf frouw mr, Zeelenberg kreeg te horen, dat de minister er weinig voor voelt de door haar aanbevolen weg in te slaan en bij de ontslagverleningen in de komende twee jaar met individuele belangen rekening te houden. Veeleer gaat zijn voorkeur naar objectieve normen uit en dus naar het ont slaan der „oudjes", in vier of vijf ploegen, met de leeftijd als maatstaf en niet met ont slag te wachten op vervulling der vaca tures. Pensioenfonds Wat de oprichting van het pensioenfonds betreft, er is niet in juridische, maar wel in feitelijke en historische zin samenhang met de kwestie van de leeftijdsgrens; het gaat namelijk om de verzekering, dat degene die heengaat niet zonder inkomsten zal zijn. Alleen om te trachten dit laatste steeds door het notariaat gekoesterde ideaal te helpen verwezenlijken is de minister er toe gekomen om in één-en dezelfde wet de leeftijdsgrens en de ver plichting inzake het pensioenfonds neer te leggen. Het moest wel tot een verplichting komen nu, wat de bewindsman wel een beetje beschamend noemde voor de beide met de benaming Broederschap getooide organisaties der notarissen en candidaat- notarissen, dat zij nooit voldoende solida riteit hebben weten aan de dag te leggen om gezamenlijk vrijwillig tot het stichten vön een pensioenfonds te komen. Notarissen zijn toch dit aan het adres van prof. Oud in zekere zin ambtenaren en oefenen niet gewoonweg een vrij beroep uit. Dit rechtvaardigt het ingrijpen van de overheid. Aangezien de gewone pensioen- A11VERTENT1E Doordat in één tablet Chefarine „4" vier wereldberoemde geneesmiddelen samenwerken, is de werking veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen falen. waar anaere mioaeien raien. m TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 CT HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededede- lingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianovoor dracht. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Patrouille-vlucht „Nieuw Guinea", hoorspel. 17.30 Platen. 17.40 Voor dracht. 18.00 Platen. 18.15 Pianoduo. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 21.50 Ik denk er zo overen U? 22.00 Amusementsmuziek. 22.20 De Pro- I testantse Orgelkunst. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gees telijke liederen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Puzzle- Parade. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Cabaret. 14.40 Pla ten. 14.45 Sopraan en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Spaanse muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Voorlichtingsmateriaal over de Rijksdelen Overzee. 13.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Reportage of platen. 18.45 Platen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazz-sociëtcit. 19.40 Ronde- tafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.05 De Mantel, hoorspel. 22.25 Gevarieerde muziek. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Jazz-competitie. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Volksmuziek. 15.15 Platen. 16.00 Operamuz. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 17.15 Kinderliederen. 18.30 V. de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Plat. 19.50 Kinder koren. 20.00 Verzoekprogramma. 21.15 Ethno- logische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamer muziek. 22.50 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste allemaal. Engel se litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). wetgeving een pensioen voor de weduw naar van een overleden ambtenares niet kent, acht de minister het niet juist hiervan in dit ontwerp af te wijken. Het denkbeeld om na te gaan hoe de notarissen en candi daat-notarissen tegenover het regerings voorstel inzake de pensioenregeling staan, wees minister Donker af. Een groot misverstand bestond er vol gens de minister over de kwestie van het geen door de jongeren ten behoeve van de ouderen zou moeten worden bijgedragen met het oog op de zogenaamde backservice. Men kan zeggen, dat feitelijk de candidaat- notarissen niet voor de backservice betalen. Hij rekende de Kamer voor dat er niet de geringste aanleiding voor de staat is, nog 'n bedrag in het pensioenfonds te storten ten behoeve van de backservice. De notarissen krijgen een belastingfaciliteit in de vorm van het recht op aftrek van hun bijdrage voor het pensioenfonds van hun belastbaar inkomen. Daar verschillende Kamerleden gaarne dit alles wilden narekenen, en mogelijk ook nog enig overleg nuttig kon zijn, besloot de Kamer op voorstel van de voorzitter de verdere behandeling van dit wetsontwerp tot Dinsdag aan te houden. Achterstallige betalingen Zo verdween minister Donker van de regeringstafel, waar vervolgens minister Luns verscheen, aangezien de voortzetting van beraadslagingen over het rapport van de Commissie Achterstallige Betalingen aan de orde kwam. Prof. Lemaire (K.N.P.) betreurde het, dat men nu, negen jaar na de oorlog, moet beslissen over hetgeen de oorlogs slachtoffers uit Nederlands-Indië toekomt. Verheugend was althans, dat de regering de zaak nu in het stadium van een oplossing heet gebracht, maar de wijze waarop zij de uitkering van de achterstallige betalingen wil doen geschieden, vond hij niet bewon derenswaardig. De regering had een wet moeten indienen. Prof. Lemaire kondigde aan, dat hij zo nodig bij de begrotingsgel- den voor de achterstallige betalingen met amendementen zou komen. Vermeerdering van de tweede slotuitkering voor de reha bilitatie, het laten vallen van het wel standscriterium bij de uitvoering van ae rehabilitatie-ordannantics, aanvullingen wegens verschillende monetaire maatrege len, dit alles en nog meer stond op het ver langlijstje van prof. Lemaire. Hij wilde bovendien bij tegemoetkoming voor de wederinrichtingskosten het stellen van ves tigingseisen laten vervallen. Hij drong er op aan de vergoeding voor de delegatie schulden voor soortgelijke, niet in delega tie-vorm ontstane schulden, uit te breiden. Tenslotte bepleitte hij nog voor schrij nende gevallen een tegemoetkoming van 750,per gezin en 250 per gezinslid, tot een maximum van 2000. Een warm, met heel wat critiek op de regering doorspekt, pleidooi voor de Indi sche oorlogsslachtoffers van de heer R i t- meester (WD) hield in, dat de regering wel geld, maar geen recht geeft. Een uit kering van vier maanden salaris behoorde tct de door deze afgevaardigde voorgedra gen wensen. Een eigen standpunt nam hij in met zijn denkbeeld de aangelegenheid te laten regelen bij algemene maatregel van bestuur en zes maanden later door een wet te bekrachtigen. Doorbetaling van salaris sen is een recht, waaraan niet getornd mag worden, verkondigde de heer Gortzak (C.P.N.), die vond, dat de lasten van de schadeloosstelling, voor zover men ze niet door Japan kan laten betalen, door de „oorlogsprofiteurs" betaald dienden te worden. Tot besluit zei i r. Van Dis (St. Geref.), dat het plicht was recht en ge rechtigheid toe te passen. Daarom hadden de 2 milliard, bij de souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië cadeau gedaan, be steed moeten worden om de bittere gevol gen dier overdracht juist voor deze men sen, de ambtenaren en andere oorlogs slachtoffers. uit het voormalig Nederlands- Indië op te heffen. Vandaag zal minister Luns van antwoord dienen. De Nederlandse Bioscoopbond heeft aan de film „Vieren maar" vain Herman van der Horst het praedicaat „aanbevolen film" toegekend. Dit is de hoogste onderscheiding die deze organisatie aan een korte Neder landse film kan verlenen. De film zal bin nenkort in een groot aantal bioscopen wor den vertoond. ADVERTENTIE Haarlem ADV-ERTENT1E j&adye/c Achier op elk pakje een andere vlag De New York Times meldt het volgende: „Radio Moskou heeft de Russische jonge ren ingelicht dat de eerste mens die de maan zal betreden, een Rus zal zijn. De stem over Radio Moskou was die van de Russische geleerde A. Obruchev, en zijn boodschap was dat „het planetaire stelsel de komst afwacht van een Russische Co lumbus". Dit is interessant, maar het zou de heer Obruchev wel eens in conflict kunnen doen komen met zijn regering. Zoals be kend is, was Colombus niet de eerste die Amerika ontdekte. De ontdekker van Ame rika was een Rus die het land een paar jaar eerder ontdekte dan een andere Rus Genua. Zoals bekend is ontdekte deze Rus niet alleen Amerika, maar was hij ook de eerste die de Grote Meren en de Grand Canyon ontdekte, als ook de Stille Oceaan. Dat deed hij na een reis over het vaste land vanaf de Atlantische Oceaankust, om dat het Panamakanaal, dat later door Rus sische ingenieurs gemaakt werd, toen nog niet bestond. Op zijn reis had deze Rus de blauwdrukken bij zich voor de constructie van de Eii Whitney katoen-ortkorrelaars- machine, de McCormick oogstmachine en de Fulton stoomboot. Zoals bekend is werden deze blauwdrukken later door ka pitalistische oorlogshitsers gestolen. Als de eerste man die de maan zou bereiken geen Rus zou zijn, zou er eer, historische vergis sing begaan worden. Zoals bekend is was er geen maan voordal de Russen die ont dekten". ccooccociocrooooooooc U kunt liet Uzelf gemakkelijk .maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonneês 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 16 Maart 1954 in staat van faillissement verklaard: J. Dubbeld te Hoofddorp, gem. Haarlem mermeer, Bennebroekerweg 63, van beroep bloemkweker. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. H. Peters. Wegens gebrek aan baten is op Dinsdag 30 Maart 1954 opgeheven het faillissement van: G. Ballentijn, te Haarlem, Tuinlaantje 4. en te Amsterdam handelende onder de firmabenaming Gebe's Fabrieken. Rechter commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. W. Rutgers. Door het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de navol gende faillissementen: op 28 Maart 1954: D. Reens. handelende onder de naam La Beauté te Heemstede, Bachlaan 16. Rechter commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. K. Hugenholtz. Op 29 Maart 1954: A. H. van Raam, eigenaar van een galvanisch bedrijf, hande lende onder de naam commanditaire ven nootschap „Rama", te Badhoevedorp, gem. Haarlemmermeer, Parkietstraat 2. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. K. Heimig Ned. lïcrv. kerk Beroepen te Surhuizum (tocz.) J. W. v. d. Heide, cand. te Gaast. Bedankt voor Vecnendaal (vac. J. Bak ker) J. T. Doornenbal te Oene. Benoemd tot hulppred. te Jisp H. H. Baudet, a.s. em. pred. te Benningbroek. Ned. Herv. kerk Beroepen te Nijverdal (vac. J. J. Polder vaart) (toez). G. Jukema te Middelstum. Bedankt voor Harderwijk (3e pred.pl.) W. L. Tukker te Delft; voor Huizen (N.H.), J. den Besten te Babyloniënbroek. Benoemd tot hulppred. te Utrecht (wijk- gem. Jaffa) K. de Bel, em. pred. te Hol landse Rading. Geref. kerken Beroepen te Nieuw-Loosdrecht J. van Dalen te Den Andel (Gr.). Bedankt voor Brussel (2c pred.pl.) B. G. Mees ten Oever te Kamcrik. Bedankt voor 's-Gravenhage-W. (vac. H. v. Andel) J. Kremer te Utrecht. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Rotterdam-C. P. Op den Velde te Murmerwoude. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep behandeld van de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam tegen het arrest van dit hof, waarbij de leiders der Nationaal Europese Sociale Beweging, Paul van Tienen te Amsterdam en mr. J. A. Wolthuis te Groningen, zijn vrijge sproken. liet hof achtte namelijk niet bewezen, dat de N.E.S.B. een organisatie is, welke het streven van de vroegere N.S.B. of van een of meer der in artikel 1 van het be sluit E 102 (Ontbinding Bandscerrader lijke Organisaties) tracht voort te zetten. Het hof vernietigde het vonnis der Am sterdamse rechtbank, waarbij de beide verdachten werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en sprak beiden vrij. De procureur-generaal had bevesti ging van het recht bank vonnis gevraagd. Het cassatieberoep van de procureur- generaal is voor de Hoge Raad bestreden door mr. E. F. L. Steijns uit Amsterdam. Het hof achtte wel enige punten van overeenstemming aanwezig met het pro gram der oude N.S.E., naar oordeelde dit niet voldoende om te kunnen zeggen, dat het streven der N.S.B. door de N.E.S.B. wordt voortgezet. In deze overweging zag pleiter een juiste beoordeling der feiten. Ook is nimmer aangetoond aldus mr. Steijns dat de N.E.S.B. iets anders zou nastreven dan in de statuten staat ver meld. Het gaat hier niet alleen om de N.E.S.B., maar tevens om het recht van vereniging en vergadering,hetgeen uiterst voorzichtig moet worden gehanteerd, al dus pleiter. De advocaat-generaal zal op 13 April conclusie nemen. In een Dinsdag gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders van de K.L.M. zijn de heren I. A. Aler en mr. L. H. Slotemakcr benoemd tot directeur der vennootschap met in gang van 1 Mei. In een daarop volgende vergadering van de Raad van Bestuur van de K.L.M. is de heer Aler benoemd tot president-directeur eveneens met in gang van 1 Mei. ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE-STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 3. Nauwelijks had de uil driemaal gekrast, of de alchemist plukte een kastanjeblad, gleed de boom uit en rende heen. „Ik wil toch eens zien, wat hij met dat blad gaat uitvoeren!", riep Panda. En zonder zich te storen aan Jolliepop, die hem beleefd doch dringend nariep, dat hij niet zonder hoed en das uit kon gaan, snelde hij ach ter de alchemist aan. Zonder op of om te zien rende deze het bos in en hij zette er zo'n vaart achter, dat Panda moeite had hem te volgen. Panda begon zich al af te vragen, of het niet beter zou zijn om terug te keren, toen hij de alchemist eindelijk een hut zag binnen gaan, die eenzaam op een open plek in het woud stond. Hijgend kwam hij naderbij en sloop om de hut heen, tot hij een openstaand luik zag, waar door hij naar binnen kon gluren. En daar zag hij nog juist, hoe de alchemist het blad in een grote pot wierp onder toevoe ging van drie druppels kristalhelder vocht. Bij deze bezigheden mompelde hij een eigenaardig rijmpje: „Een vers kastanjeblad.... drie droppen morgendauwsel Op 't astrologisch uur verenigd in een brouwsel En een alchemisch wezen zal geschapen zijn.... HomunculusVERSCHIJN!!!" ..Homunculus???", dacht Panda. „Wat zou DAT zijn....??" DüSSELDORF (AFP). Volgens een onderzoek van dc West-Duitse Vereni ging van chemische Industrieën" bevat het water van de oceanen en zeeën in totaal acht milliard ton goud, ter waarde van 30 millioen milliard mark. Tot dus verre heeft men, r>olgens de West-Duitse deskundigen, echter nog geen rendabele methode gevonden om dit goud aan het zeewater te onttrekken. Voorts bevat het zeewater 700 milliard kg. zilver en tien tot dertien milliard ton koper in de vorm van zouten. Aan het zeewater kunnen wel onttrokken worden: keu kenzout (22 millioen kubieke kilome ters) broom, jodium en kalium- en magnesiumzoutcn. De hoeveelheid mag nesium wordt geschat op 1,3 milliard ton. Naar aanleiding van de vragen van ver scheidene laden van de Eerste Kamer over de tijdens de oorlog geroofde kunstschat ten, merkt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in zijn Me morie van Antwoord het volgende op: De gedurende de bezettingsjaren uit Ne derland naar Duitsland gevoerde kunst voorwerpen zijn te onderscheiden in twee categorieën die van de directe roof en die van de via de kunsthandel aan de Duit sers verkochte voorwerpen. De belang rijke kunstwerken zijn voornamelijk door Duitse partijleiders en door musea „ver worven" en deze objecten werden gedu rende de oorlogshandelingen in Duitsland met de meeste zorg beschermd. Daardoor is het resultaat van de restitutie, voor zo ver het de kwaliteit betreft, gunstig te noemen. Ongeveer 90 van de kunst werken van betekenis konden aan ons land worden gerestitueerd. De medewerking van de Westelijke bezettingsmachten hier bij is bijzonder groot geweest. Hiervoor kan Nederland niet dankbaar genoeg zijn. Zuiver kwantitatief bezien zijn de resul taten niet zo bevredigend. Ongeveer 25 van al hetgeen weggevoerd werd. is naar Nederland teruggekeerd. Hierbij moet worden bedacht dat de kunstwerken, door de Duitsers via de kunsthandel gekocht, zodanig over Duitsland waren verspreid, dat het terugvinden in zeer vele gevallen tot de onmogelijkheden behoorde. In totaal werden ruim vierduizend schil derijen. enige duizenden tekeningen en meubelen, ruim vierhonderd tapijten en enige tienduizenden kunstvoorwerpen, alsmede enige schepen en wagonladingen boeken naar Nederland teruggevoerd. De totale waarde van deze kunstvoorwerpen bedraagt ongeveer zestien millioen gulden. Voor zover het de schilderijen betreft, zijn op enige uitzonderingen na alle wer ken van grote Nederlandse meesters ach terhaald. ADVERTENTIE Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam zijn geslaagd voor het candidaats- examen sociale aardrijkskunde mej. S. M. E. Crijns, Overveen, mej. A. M. M. A. van der Weiden, Haarlem en de heer G. Hoogvliet, Hoofddorp. j Drie dagen. Het Luxemburgse parlement, dat slechts één Kamer telt, zal zes April beginnen met zijn debat over de rati ficatie van het verdrag inzake de Euro pese Defensie Gemeenschap, de EDG, aldus heeft een regeringswoordvoerder Dinsdag medegedeeld. Men verwacht, dat het debat drie dagen zal duren. De dne voornaamste partijen Katholie ken, socialisten en liberaler. hebben hun steun aan het wetsontwerp betref fende ratificatie van het verdrag toe gezegd. Aan de grond. De vliegdiensten op het vliegveld van Oslo en Stavanger van de S.A.S. zijn ten gevolge van de staking van het technische personeel, die Zater dag is begonnen, gestaakt. De buiten landse lijnen ondervinden geen hinder. Het stakende personeel wil hogere lonen. Algeheel vermoeid. De premier van Cam bodja, Sjannak, heeft aan dc koning zijn ontslag aangeboden „wegens algehele vermoeidheid". Het is nog niet bekend of de monarch het ontslag zal aanvaar den. Stabiel. Het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap stelt in zijn verslag over de maand Maart vast, dat de economische toe stand in de zes landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap over het algemeen stabiel is. Volgens het Hoge Gezagsorgaan zijn voorlopig geen pro ductiestijgingen meer te verwachten. De toestand van de wereldeconomie be oordeelt het Hoge Gezagsorgaan pes- simistiscn. Waarschuwing. Op het landhuis van premier Josjiaa van Japan is Maandag een pakket afgeleverd, waarin zich en kele staafjes dynamiet bevonden, zon der ontstekingsapparaat. In het bege leidend schrijven werd gezegd, dat het volgende pakket een volledige helse machine zou bevatten, als de premier de regering niet „verbetert". De Japan se regering wordt op het ogenblik ge leid door vice-premier Ogata, daar Jos- jida aan een ernstige aanval van rheu- matiek lijdt. Vlootbezoek. Het Russische nieuwsbureau „Tass" heeft medegedeeld, dat tussen Zweden en de Sovjet-Unie vlootbézóe- ken uitgewisseld zullen worden. Zwéed- se oorlogsschepen zullen Leningrad be zoeken en Sovjet-schepen zullen een bezoek brengen aan Stockholm. Beroep. Generaal Djavadi, president van het militaire hof, dat het beroep van de 'Perzische oud-premier Mossadeq zal behandelen, heeft medegedeeld, dat de audities drie of vier April een aanvang zullen nemen. Verbazing. De premier van Vietnam, prins Boeoe Lok, is begonnen aan de vorming van een kleine, doch machtige regering, een oorlogskabinet bestaande uit man nen met het zelfde doel, namelijk de intensivering van de strijd tegen de Vietminh en het sterk maken van Viet nam bij de internationale onderhande lingen. Politici tonen zich verbaasd, daar men een spoedige val van Boeoe Lok had vérwscht. Driehoekshandel. Naar van regeringszijde wordt vernomen heeft Italië driehoeks- handel met Indonesië en Japan voorge steld, welk laatste land zich reeds in principe met dit voorstel fcccoord heeft verklaard. Uit het Italiaanse voorstel in zijn grote trekken blijkt, dat Italië gebruik wenst te maken van het ex portoverschot naar Japan voor de in voer van grondstoffen uit Indonesië, welk land een handelsschuld van onge veer 60 millioen dollar aan Japan heeft. Italië heeft zijn invoermogelijkheden uit Indonesië overschreden en kan zich daar de producten, waaraan het veel behoefte heeft, als rubber en copra, niet verschaffen. Studenten. Dinsdag zijn vijfendertig stu denten, die na de betogingen op Zater dag tegen de voorgestelde betrekkingen tussen Arabische en andere landen zijn gearresteerd, m hongerstaking gegaan. Zij zeiden de staking voort te zullen zetten tot de personen, die er voor ver antwoordelijk zijn dat er geschoten is tijdens de betoging, zijn gestraft. De po litie schoot op de studenten, waardoor er een werd gedood. Bij de betogingen werden verder nog 27 personen gewond, waarvan tien politiebeambten. TANNEER we door het zand sloffen kunnen we bijna altijd een zacht ge ruis waarnemen, veroorzaakt door de weg glijdende korrels. Maar op bepaalde plaat sen blijft het niet bij geruis, maar gaat het geluid over in zingen, knarsen en zelfs krijsen. In de Sahara, de Arabische woes tijn en de woestijnen van Midden-Azië, heeft het geluid een veel diepere klank en kan van gebrom overgaan tot een diep gedreun. Dit klopt met de verhalen van middeleeuwse reizigers, die wisten te ver tellen van zingende bergen en zonderlinge, trommelachtige geluiden, wel ke zij in de zandvlakten had- den waargenomen. Dit, min of meer melodieuse zand, wordt op talrijke plaat sen over de gehele wereld aan getroffen en voor muzikale uitingen op bescheiden schaal kunnen we, wat onze streken betreft, terecht aan de Schotse en Engelse kust, de Baltische stranden en de kust van Bornholm. Ja, onder bepaalde om standigheden kan het zingende zand in verzwakte vorm zelfs hier en daar aan het Nederlandse strand worden aangetroffen. Prof. Minnaert heeft het bijvoorbeeld bij eb waargenomen aan het strand van Noord- wijk, in de uiterste strook die door de vloed bevochtigd, maar daarna door de zon ge droogd was. Heel zwakjes constateerde hij hetzelfde verschijnsel bij Zandvoort, zelfs op plaatsen waar veel gelopen was. Het zingende zand van Schotland is echter veel beter en van aanzienlijk luidruchtiger kwa liteit dan het onze, want het Schotse zand zingt nog wanneer het naar huis wordt meegenomen en er allerlei experimenten mee worden verricht. De theorieën die dit vreemdsoortige ge drag moeten verklaren, zijn veelvuldig, zo dat we ons onmogelijk daarin kunnen gaan verdiepen. Het is zeker, dat korrels van gelijkmatige grootte een voorwaarde zijn voor het zingende zand en dat het geluid verdwijnt zodra er stof, kalkdeeltjes of andere verontreinigingen in voorkomen. Prof. Minnaert meent dat het geluid ont staat doordat élke zandkorrel langs een aantal andere glijdt, waardoor per seconde evenveel trillingen worden opgewekt als er zandkorrels door elke korrel afzonder lijk worden aangeraakt. De toon kan dan alleen ontstaan, wanneer die trillingen met ongeveer gelijke tussenruimten ontstaan. De eis van gelijke korrelgrootte wordt hierdoor begrijpelijk, alsook het feit dat v verontreinigingen het geluid teniet doen, evenals regen en vochtige zeewind. We zouden nu de indruk kunnen krijgen dat het lek kere mulle zand in de duinen mits niet verontreinigd wel een aardig toontje zou kunnen zingen. Dat is nu ook weer niet het geval, want de zandkor rels dienen zo dicht mogelijk opeengepakt te liggen, zodat iedere storing betekent dat vrijwel alle korrels naar alle kanten gaan schuiven. Een dergelijke dichte opeenho ping kan aan onze kusten verkregen wor den na vloed. Zijn alle voorwaarden ver vuld dus dichte, droge opeenhoping van korrels van gelijke grootte, zonder ver ontreinigingen dan kan een toon van 200 trillingen per seconde worden opge wekt bij een korrelgrootte van 0,4 mm., die met een snelheid van 8 cm. per seconde over elkaar schuiven. Een voetstap in het zand wekt een dergelijke trilling reeds op. Zoals gezegd, er zijn nog andere theo rieën, die we echter moeten laten voor wat z\j zijn, want het is minstens zo inte ressant te weten dat de regen begint met naar boven te vallen! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2