Rokers... Tsarapkin blijft namens Moskou op ruimer handel aandringen Agenda voor Haarlem Treinongeluk beraamd om aan geld te komen Nederlandse luisteraar gebruikt radiotoestel twee uur per dag „Boertje van Cromvoirt" stond opnieuw terecht Bergens ruïnekerk in gevaar Accoord tussen Westelijke Grote Drie biedt daar een goede kans toe 3 Publicatie Centraal Bureau voor de Statistiek Weinig verschillen in luistergezvoonten tussen verschillende sociale groepen AGFA CLACK In hoger beroep f 1800 boete geëist Voor vele groepen meer dan 5 pet loonsverhoging Zcventiendc-ceuwse herberg in Oudkarspel uitgebrand DOBBELMANN LEKKER MAN! Verzekeringsagent sloot assuranties af op het leven der toekomstige slachtoffers WOENSDAG 31 MAART 1954 In een zojuist verschenen publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, getiteld „Radio een vrije-tijds-besteding" zijn de resultaten vermeld van een door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan het C.B.S. opgedragen onderzoek naar de radioluistergewoonte door de Nederlandse bevolking van acht tien jaar en ouder, geprojecteerd tegen een, zij het schetsmatige, achtergrond van de overige vrije-tijdsbesteding. De uitkomsten zijn gebaseerd op een steekproeven- onderzoek bij de Nederlandse bevolking, gecombineerd met een statistische analyse van de beluisterde programma's, terwijl een aantal „vrije" interviews aanvullende inlichtingen verschaffen over de invloed van de radio op het gezinsleven, de samen hang van levensstijl en luisterstijl, enz. Als algemene samenvatting kan gezegd wor den dat voor het overgrote deel der bevolking de verschillen in luistervoorkeur tus sen diverse sociale en leeftijdsgroepen gering zijn, vergeleken met die in overige recreatiegewoonten. Voorts, dat de functie van de radio voornamelijk in het ont- spanningsvlak ligt. Tenslotte, dat de aan het luisteren naar de radio bestede tijd, in vergelijking met de overige recreatiemogelijkheden, groot is. De agrarische bevolking toont voor vrij wel alle onderzochte ontspanningsmoge lijkheden, inclusief de radio, minder be langstelling dan andere bevolkingsgroepen. Vermoedelijk bestaat bij deze groep geen specifieke tegenstand tegen de aard der uitgezonden programma's, maar is haar ontspanningsbehoefte anders gericht. De arbeiders luisteren weinig meer dan de gemiddelde Nederlander. Hun belang stelling is, als gevolg van een grotere ont spanningsbehoefte, sterk gericht op de lichtere programma's. Zij luisteren als ge volg van factoren als huisvesting, opleiding en vermoeidheid minder naar andere pro gramma's. Hun overige vrije-tijdsactivitei- ten vertonen wat frequentie en veelzijdig heid betreft, vrijwel dezelfde kenmerken als bijvoorbeeld die der kleine zelfstandi gen. Het rddiogebruik van de middenstand lijkt, statistisch gesproken, eveneens veel op dat van het Nederlandse volk als geheel. De ontspanning van de neringdoenden ver toont verwantschap met die van de ge schoolde arbeiders, die der salaris-ontvan gende middenstand neigt naar die van de leidinggevende groepen. De radiobeluistering door de leiding gevende groepen is, in tegenstelling tot hun overige ontspanning, betrekkelijk gering. De luisterstijl is selectiever maar de luis terpreferentie is in grote lijnen dezelfde als die der andere groepen. Luisterfrequentie noch luistervoorkeur van de jongere ge- ADVERTENT1E Dè grote fotoverrassing 1954 AGFA CLACK Eindelijk-de ideale camera voor een ieder die eenvoudig en gemakkelijk wil fotograferen— portretlens foto's: 6x9 verrekij leer-zoeker sierlijk - sportief Ga naar Uw fotohandelaar. Hij heeft de schitterende zojuist ontvangea WOENSDAG 31 MAART Vleeshal: Modeshow C. A., 8 en 9.30 uur. Stadsschouwburg: ..Ballet-recital". 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouwen om Puccini", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De Zoon van niemand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksbureau", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Siuiers van Bagdad", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kuise bruide gom", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Silver City", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „God heeft de 'mensen nodig", 18 jaar, 8.15 uur. DONDERDAG 1 APRIL Zuiderkapel. Zuiderstraat: J. A. Bruijn. 8 uur. Concertgebouw: Johannes Passion, 8 uur. Jeugdhuis Donkerelaan, Bloemendaal: Propaganda-avond commissie samenwerking voor bijz. noden, 8 uur. Vleeshal: Modeshow van C. A., 11, 2.30. 8 en 9.30 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouwen om Puc cini", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De Zoon van niemand", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksbureau", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Sluiers van Bag- dag", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kuise bruidegom", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: ..Silver City", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „God heeft de men sen nodig", 18 jaar, 8.15 uur. neratie wijken opvallend van de landelijke af. Hun luisterstijl wijst niet op een gemis aan selectiviteit of op grotere oppervlak kigheid. In vele gezinnen, vooral in arbei derskringen, bepalen de oudere kinderen de programmakeuze. Dit leidt in het al gemeen tot weinig conflicten tussen ouders en kinderen, vermoedelijk mede als gevolg van een weinig intensief luisteren. Aan hun overige recreatie, zowel passief als actief, (lezen, musiceren, dansen en bioscoopbe zoek) besteden zij meer tijd zonder dat van een opvallend stijlverschil met die der ouderen sprake is. In verhouding tot hun beschikbare vrije tijd ontplooien de ouden van dagen minder activiteiten op recreatiegebied. Voor de radio geldt dit in mindere mate zodat deze relatief van meer belang is. Enkele andere uitkomsten waren: 40% van de uitgezon den radioprogrammas is gewijd aan ont spanning, 60*/» aan ontwikkeling en ver dieping. Verschuivingen Vergeleken met vóór de tweede wereld oorlog neemt de muziek in dè programma's een aanmerkelijk geringere plaats in (1935: 48"/», 1953: 27%), het gesproken woord won sterk aan betekenis, mede als gevolg van een toeneming van hoorspelen en reporta ges (1935: 21*/., 1953: 38%). Er bestaat een tegenstelling tussen deze programmaver schuiving en de bij dit onderzoek vastge stelde voorkeur voor lichte programma's. Het aantal luisteraars naar een uitzending varieert globaal tussen 100.000 en 3.000.000 en bedraagt gemiddeld bijna een millioen (de jeugd beneden achttien jaar niet mee gerekend). De maximale beluistering der bonte avonden beloopt ongeveer 2 3/4 millioen, daarna volgen de nieuwsberichten (11/3 millioen), hoorspelen en gemengd lichte muziek in de avonduren (beide ruim 1 millioen). Ernstige muziek en godsdiensti ge uitzendingen worden aanzienlijk min der beluisterd (resp. 140.000 en 350.000). „De" Nederlander luistert gemiddeld op weekdagen ruim twee uur per dag en op Zondag 2 uur en drie kwartier naar de radio; vrouwen luisteren bijna achttien uur per week, mannen bijna veertien. De bonte programma's trekken 50 tot 75"/« luisteraars die een programmablad gebruiken van een andere omroep dan die welke het programma verzorgt. De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft tegen de 39-ja- rige landbouwer en schaapherder T. M. V. alias „het Cromvoirts boertje", zes maal f 300 boete of zes maal dertig dagen hech tenis geëist wegens het ongeoorloofd uit oefenen van de geneeskunde. De kantonrechter te 's-Hertogenbosch had hem veroordeeld tot zes maal f120 boete. De ambtenaar van het O.M. eiste destijds zes maal f 300 boete. V. was in appèl gekomen, daar hij zich niet strafbaar achtte. Hij gaf toe, van Fe bruari 1952 tot October 1953 een groot aan tal personen te nebben „behandeld", doch ontkende met dergelijke behandelingen, bestaande uit het maken van een kruiste ken over het pijnlijke lichaamsdeel, en het zeggen van een gebed, de geneeskunde te hebben uitgeoefend. Hij wordt dagelijks door 75 a 100 personen uit binnen- en bui tenland geconsulteerd. „Niet ik, maar God geneest de mensen", zegt het boertje van Cromvoirt, die aan zijn patiënten een médaille en een gebed naar huis meegeeft. De cfficier achtte het ten laste gelegde bewezen. Wil men erkenning van bona fide „heilsgenezers" dan kan dit alleen door herziening langs parlementaire weg van de wet van 1865 op het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De raadsman stelde, dat in dit geval slechts een symbolische boete op zijn plaats zou zijn, wanneer de rechtbank geen ter men voor vrijspraak kon vinden. Hij achtte niet bewezen, dat zijn cliënt ongeoorloofd de geneeskunde zou hebben uitgeoefend. Hij vroeg subsidiair een minimum-straf en een onderzoek naar de capaciteiten van zijn cliënt door een ter zake deskundige. Uitspraak over veertien dagen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat blijkens de dezer dagen beschikbaar gekomen indexcijfers de loon- ronde van 1 Januari voor volwassen man nelijke arbeiders in de nijverheid, landbouw en transportbedrijven, tezamen beschouwd, neerkomt op een verhoging van de op 31 December 1953 in loonregelingen voorko mende lonen met gemiddeld 7,3 pCt. Voor de nijverheid afzonderlijk bedroeg deze stijging 7,9 pCt., voor de landbouw 5.6 pCt. en voor de transportbedrijven 6,6 pCt. Het administratief personeel in de groe pen bankbedrijf, levensverzekeringsbedrijf en metaalindustrie boekte gemiddeld een stijging van het salaris met 8,1 pCt. Voor de rijksambtenaren bedroeg de stijging der salarissen gemiddeld 6,6 pCt., voor werk lieden der P.T.T. 7,6 pCt. Zoals bekend is waren boven de algemeen toegekende ver hoging van 5 pCt. nog extra verhogingen toegestaan voor geschoolde arbeiders en voor werknemers in de lager geclassifi ceerde gemeenten. Met deze verhogingen is bij de berekening der indexcijfers rekening gehouden ..De eeuwenoude ruïnekerk in Bergen (N.H.) geraakt steeds meer in verval en indien de restauratiecommissie van de Her vormde Kerk er niet m slaagt om 150.000 bijeen te brengen zijnde haar aandeel in de totale restauratiekosten, die bijna een half millioen bedragen dan ziet het er voor de kerk somber uit. De architect C. W. Rooyaards te Schoorl heeft deze be groting opgemaakt en de Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft in principle zijn goedkeuring aan de plannen gehecht, het geen impliceert dat op een flink bedrag aan subsidie van rijk, provincie en ge meente kan worden gerekend. Alles zal echter afhangen van de vraag of men er in zal slagen het door het kerkbestuur bij te dragen gedeelte bijeen te brengen. De kerk dateert uit de veertiende eeuw. Het gebouw had oorspronkelijk een ruim 70 meter hoge toren. In 1573 werd deze toren door brand verwoest, waardoor de kerk tot een bouwval werd. De Ned. Her vormde gemeente heeft later het koorge deelte hersteld, doch de bouwvallen van de muren laten staan. Hieraan heeft de ruïnekerk zijn naam te danken. Het tijd schrift voor historie en floklore „De Speel wagen" is dezer dagen verschenen met een geheel aan deze Bergense ruïnekerk ge wijd nummer. Een felle brand heeft Dinsdagmiddag de uit de zeventiende eeuw daterende oude herberg „Het huis de Brederode" te Oud karspel verwoest. De brand ontstond in de achter het café gelegen woonkamer. Het pand, dat in zeer vervallen toestand verkeerde, voor een groot deel uit hout bestond en met riet was gedekt, brandde geheel uit. Huisraad en café-inventaris gingen verloren. De brand weren van Oudkarspel en Noordschar- woude, die spoedig ter plaatse waren, wis ten de omliggende percelen voor het vuur te vrijwaren. ADVERTENTIE Het is zover In de komende week begint het Ibis Opinie Onderzoek naar rookgewoonten! Door de makers van de bekende IBIS EXPORT 100c o Engelse shag, DOUBLET half-zware shag en KING WILLIAM Virginia siga retten, zullen U een paar gemakkelijk te beantwoorden vragen worden gesteld. Iedereen kan GRATIS meedoen. DIT IS ER VOOR U BIJ Wij marcheren met de antwoorden niet zó maar weg, maar U wordt bij ons in geschreven en krijgt daarmee een zeer grote kans op een attractie, waarmee de kinderen letterlijk wèg zullen lopen. DOUBLET half-zware shag Een donkere, milde mélange van een heel aparte geur en smaak. B5 cent KING WILLIAM De „dure" Virginia sigaret, die U maar drie kwartjes per doosje van twintig kost. 75 cent DOE HET NU Mocht U toevallig nog géén kennis hebben gemaakt met één van de 3 merken, neem dan snel nog de proef! Vraag erom bij Uw winkelier. IBIS EXPORT 100'' o Engelse shag Milde, zongertjpte Virginia op zyn allerbest: een zachte en zuivere, puurblonde mélange. 85 cent Voor de Utrechtse rechtbank stond Dins dag de 36-jarige verzekeringsagent H. de V. uit De Bilt terecht, beschuldigd van een poging, iemand te bewegen een trein ongeluk te doen veroorzaken om opzettelijk een ander van het leven te beroven. De verdachte bleek tweemaal veroor deeld te zijn, eenmaal wegens diefstal en een keer wegens verduistering. Na de oor log werd hij als politiek delinquent ge in terneerd. Met zijn naamgenoot H. de V., een oud- S.S.'er uit Zeist, had verdachte meermalen over middelen beraamd om aan geld fe komen. Hij zou de Zeistenaar voorgesteld hebben, een ongevallenverzekering af te sluiten, waarna hij zich een arm of een been moest laten afrijden om het geld uit gekeerd te krijgen. Maar daar voelde de oud-S.S.'er weinig voor. Toen zou het plan gerijpt zijn, een vriendin van de laatste uit Amsterdam te bepraten, een levensver zekering af te sluiten en haar daarna van het leven te beroven, waarbij zowel de mo gelijkheid van een treinongeluk zou zijn overwogen als een auto-ongeval. Op de desbetreffende vragen van de president zei de verdachte: „ik wou er van af", maar er was reeds over gesproken met moest zorgen dat de trein in een bocht bij een oud seinhuis bij Blauwkapel uit de rails zou vliegen. Gezorgd zou worden, dat de vriendin van De V. zich op dat moment in het huisje bevond. Voor zijn medewer king zou de Zeistenaar De V. 1500 krij gen. Toen hij op het traject Utrecht Amersfoort bij een treinconducteur infor meerde naar de mogelijkheid van een spoorweg-ongeluk in de betrokken bocht, kreeg deze argwaan en waarschuwde de recherche. Afgesproken werd, dat De V., die het karweitje niet wilde opknappen, voor een ander zou zorgen. Zo kwam de verdachte in contact met G., een brigadier bij de spoorwegrecherche. Door zich uit te geven voor een „zware jongen" wist deze zozeer het vertrouwen van de verdachte te winnen, dat hij de namen van de slacht offers te horen kreeg. G. zou voor zijn hulp 2500 krijgen en na de uitbetaling van de verzekeringssom nog een bedrag van tien mille. De rest was voor de verdachte, die zijn plan aldus zou hebben gewijzigd, dat ook de Zeistenaar De V. bij het ongeluk om het leven zou komen. De verdachte had namelijk ook op diens leven een verzeke- ADVERTENT1E BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 LANGE LEDEREN JASSEN 125.— ring afgesloten en zou dus eveneens voor hem de verzekerde som kunnen incasseren. Ter zitting distancieerde verdachte zich van deze plannen: „er was geen plan, ik heb alleen mijn hart uitgestort over De V." verklaarde hij. Pleegde vrouw chantage? Een als getuige gehoorde adjudant van de spoorwegrecherche verklaarde, dat S. hem had verteld, dat de vrouw om het leven moest worden gebracht omdat ze chantage pleegde op De V. Op zijn sugges tie werd G. ingeschakeld. De getuige S. verklaarde direct te heb ben gezegd, dat hij niets voor het plan gevoelde. De president maakte de brigadier bij de spoorwegrecherche G. Zegwaard, een com pliment over de wijze, waarop hij de rol van „zware verdachte" had gespeeld. Deze bevestigde, dat de verdachte hem verteld had het tijdstip van het „ongeluk" te zul len wijzigen, zodat ook De V. om het leven zou komen. De vriendin van De V. vertelde, dat de Zeistenaar haar had voorgesteld een ver zekering op haar leven af te sluiten. Hij zou dan de eerste premie betalen. Eerst voelde ze er niet veel voor, maar later had zij toch getekend, zonder er verder bij na te denken. Het reclasseringsrapport schetste de ver dachte als een gewiekste figuur, een groot fantast, die na zijn internering niet veel had uitgevoerd, totdat hij vorig jaar als verzekeringsagent was aangesteld. Hij was een goede werker, -doch er waren voort durend tekorten bij zijn afrekening. Het rapport adviseert opname in een psychia trische observatiekliniek. Requisitoir nemend, zeide de officier o.m. dat de bescherming van de openbare vei ligheid van hem de meest nadrukkelijke en doeltreffende maatregelen eist. Hij sprak zich ook uit voor een psychiatrisch onderzoek, doch indien de rechtbank hier toe niet zou besluiten, eiste hij zes jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger gispte de door de recher che toegepaste tactiek van doorgezet spel. die hij uitermate gevaarlijk noemde. Hij verzocht vrijspraak voor wat betreft de ten laste gelegde poging tot uitlokking. Wel achtte hij zijn cliënt schuldig aan een po ging om mensen va<n het leven te beroven, waarvoor als maximum straf vijf jaar staat. De rechtbank verwees na raadkamer de zaak terug naar de rechtercommissaris voor het doen uitbrengen van een psychiatrisch rapport. De zaak tegen de wegens medeplichtig heid terechtstaande Zeistenaar H. de V. is door de rechtbank eveneens aangehouden voor het doen uitbrengen van een psychia trisch rapport. Het Is altijd een heel karwei om de vacht van een hondje schoon te houden en daar om vroeg de fotograaf zich af hoeveel uren per dag de bezitster van deze springende wolbaai besteedt aan het ordenen van zijn „krullen". Toch is deze Hongaarse Scha pendoes de trots van zijn meesteres, die al vele prijzen op tentoonstellingen met hem heeft gewonnen. De maquette van Ruïne van Brederode In een gisteren geplaatst artikel over de maquette van het slot van Brederode, zoals het er zevenhonderd jaar geleden heeft moeten uitzien, die werd vervaardigd door de bewaarder van het voormalige slot, de heer G. van der Kort, schreven wij, dat diens vriend Theo Brink het geraamte van het slot in eikenhout opzette, hetgeen be rust op een misverstand onzerzijds. Deze medewerker van de heer Van der Kort ver vaardigde alleen de plattegrond. De heer Van der Kort bouwde het gehele kasteel. ADVERTENTIE Een wezen van één der planeten. Had op aarde een week-end gesleten. Hij zei thuis: „Op aard Was mij 't meeste waard. Een Tip van Bootz vóór het eten". 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Heer A. v. R„ Breukelen ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Een inwoner van Hoorn is Dinsdag met een vrachtauto, vermoedelijk doordat hij onwel werd. te water gereden en verdron ken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Dinsdag tcerd te IJmuiden per kraan de cersfe geheel gelaste aluminium motorboot te water nelaten. Deze Holland Launcher werd door de firma Mulder en Rijke te IJmuiden vervaardigd. NEW YORK (Reuter). De Economi sche en Sociale raad der UNO heeft Dins dag een Sovjet-voorstel, om voorrang te geven aan een bespreking van het vraag stuk van de handel tussen Oost en West. verworpen. De raad daarentegen keurde met dertien tegen drie (de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije en India) stemmen en twee onthoudingen (Egypte en Joegoslavië) een door de V.S. gesteund Brits voorstel goed om dit vraagstuk op de raadsbijeen- komst. die in de zomer te Genève zal wor den gehouden, aan de orde te stellen. De Sovjet-vertegenwoordiger Tsarapkin had aangevoerd, dat „handel de gezonde en solide basis is voor de ontwikkeling van vreedzame betrekkingen tussen alle landen, ongeacht de verschillen in hun economische en maatschappelijke opbouw". Hij voegde hieraan toe: „opruiming der handelsbelemmeringen zou er toe bij dragen de internationale spanning te ver minderen. Ook zou de zaak van de vrede er in de gehele wereld door bevorderd worden". Meade, vertegenwoordiger van Groot- Brittannië, die zich tegen het Sovjet-voor stel uitsprak, zeide dat het vraagstuk van de handel tussen Oost en West in nauw verband stond met de algemene economi sche wereldtoestand en dat het daarom de voorkeur zou verdienen het ter sprake te brengen op de volgende raadszitting, wan neer over laatstgenoemd onderwerp zou worden gesproken. „Wij zullen dan, wanneer de afgevaardig den meer economische deskundigen tot hun beschikking zullen hebben dan thans het geval is, veel beter in staat zijn ons met het vraagstuk van de handel tussen Oost en West bezig te houden", verklaarde hij. De Engelse regering heeft toestem ming gegeven voor de uitvoer naar de Sovjet-Unie van machinewerktuigen, installaties voor de vervaardiging van blik en walsinstallaties, ter waarde van ongeveer 14 millioen gulden. Er zijn aanvragen voor exportvergunningen voor dergelijke goederen tot een totale waarde van ongeveer 230 millioen gul den ontvangen. De nog niet ingewilligde aanvragen worden nog overwogen, zo werd Dins dag door de Engelse regering bekend gemaakt. Volgens diplomatieke kringen te Londen zijn Amerika, Frankrijk en Engeland in de handel tussen Oost en West overeen gekomen een aantal goederen te schrap pen van de lijsten van goederen die als strategische materialen worden beschouwd en niet mogen worden geleverd aan de lan den van het Sovjetblok. In de bijeenkomst werd alleen in prin cipe overeenstemming bereikt over ver mindering van het aantal onder het uit voerverbod vallende goederen. Ambtena ren zullen nagaan, welke goederen van de lijsten kunnen worden geschrapt. De her ziene lijsten zullen worden onderzocht in een op 13 April te Parijs te houden verga dering van de 15 landen, die besloten heb ben geen goederen van strategische waarde aan de communistische landen te leveren. De besluiten, die in de gisteren beëin digde vergadering zijn genomen, hebben geen betrekking op het strenge verbod, dat voor de uitvoer naar China en Noord- Korea geldt, en dat zal worden gehand haafd. De handel met Amerika WASHINGTON (A.F.P.) In een bood schap over de buitenlandse economische politiek, welke hij Dinsdag bij het Ameri kaanse Congres heeft ingediend, heeft pre sident Eisenhower de voornaamste conclu sies van het rapport der commissie-Randall tot de zijne gemaakt. De president doet onder meer de volgende aanbevelingen: Verlenging voor de tijd van drie jaren van de wet op de handelsovereenkomsten op basis van wederkerigheid, met wijzigingen, die een geleidelijke en selectieve verminde ring mogelijk maken van de Amerikaanse douanetarieven. Vereenvoudiging van de Amerikaanse douaneprocedures, Vergroting van de particuliere Amerikaanse inves teringen in het buitenland door belasting faciliteiten, Wijziging van de wet „Koop in Amerika", beogende aan buitenlandse leve ranciers van de Amerikaanse regering de zelfde behandeling te geven als die. welke aan Amerikaanse leveranciers van buiten landse regeringen wordt verleend, Aan vaarding van het principe, dat aan de eco nomische Amerikaanse hulpverlening in de vorm van giften zo spoedig mogelijk een einde dient te komen, waarbij echter reke ning gehouden zal moeten worden met het nationale belang van de Verenigde Staten. Wat de handel tussen Oost en West be treft verklaart president Eisenhower, dat hij niet gekant is tegen een vredelievende goederenruil met het Sovjetblok, waarbij hij zich echter het recht voorbehoudt alle maatregelen te nemen voor bescherming hun te Londen gehouden conferentie over van de veiligheid van de Verenigde Staten.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5