Ruiten Zes Oost-Duitsland legt Westelijke militaire missies aan banden Waardering voor het snelle dijkherstel Michels midvoor tegen België VITAMINEN ACTIFRAL-10 Clowntje Rick Sportcongres van NOC op 15 Mei Demonstratie van souvereiniteit Russische Hoge Commissie geeft geen doorreisvergunningen meer af WOENSDAG 31 MAART 1954 4 Voetbal Schaatsen rijden De Koning gehuldigd Om de wereldtitel Zevende partij na 40 zetten afgebroken Sport in 't kort FEUILLETON Dr. Spoelder geeft samen vatting van inleidingen Engeland zet West Indië voor 142 runs aan de kant Waterpolo HVGB in halve finale bekercompetitie heren Voor de kinderen EERSTE KAMER ADVERTENTIE Yes Sir... gentlemen prefer D« MILDE Amerikaan 7C In cellophaan m De keuzecommissie van de K.N.V.B heeft Dinsdagavond in het Olympisch -stadion in Amsterdam vergaderd. Na afloop van deze bijeenkomst werd aan de spelers van de Nederlandse elftalclub, die onder leiding van coach Van der Leek gezamenlijk hadden geoefend, het elftal medegedeeld, dat Zondag 4 April in het Deurnestadion in Antwerpen tegen België uitkotnt: Doel: Steiger (PSV). Achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven). Midden: Klaassens (VW), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH) aanvoerder. Voor: Overbeke (DÖSKO), Van Beurden (BW), Michels (Ajax), Bennaars (DOSKO) en Gruyzen (Sittardia). Reserves: De Rijk (MOC), Boskamp (Ajax), Van der Hoek (Feijenoord), Van Schijndel (SW) en Heyster (Hermes DVS). Beide bonden zijn overeengekomen, dat de doelverdediger en een veldspeler gedu rende de gehele wedstrijd vervangen kunnen worden, indien de betrokkene althans een verwonding heeft die hem het verder spelen belet. Eén wijziging De keuzecommissie van de KNVB heeft dus slechts één wijziging aangebracht in het Nederlands voetbalelftal dat Zondag 7 Maart in Rotterdam van de Engelse amateur- ploeg won. Cor van der Gijp is op de mid- voorplaats vervangen door Michels van Ajax, die zich op het ogenblik in goede vorm be vindt. Van der Gijp is op dezelfde plaats gekozen in de B-ploeg, die de dag tevoren in Den Haag tegen de Belgische reserve-» in het veld treedt. Doelman Steiger heeft geen last meer van zijn pink. Dr. W. Posthhuma was Dinsdag avond in het stadion bij de' centrale training aanwezig en zijn oordeel over de pink- verwonding van de Eindhovenaar luidde gunstig. Twee spelers ontbraken op deze avond. Dat was Bleijenberg. die de laatste oefening van het Oostelijk elftal meemaakte in verband met de ontmoeting tegen Noord- Oost-Frankrijk, Zondag in Compiègne te spelen. Verder ontbrak ook Van Melis op het appèl. Hij heeft last van een kaakverzwering. Nederland BBelgië B Het Nederlands B-elftal, dat Zaterdag 3 April in Den Haag tegen België B speelt, is door de keuzecommissie van de KNVB als volgt samengesteld: Doel: Mouw (Rapiditas). Achter: Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem). Midden: Temming (DOSI, Krist (Ajax) en Van Schijndel (SW) aanvoerder. Voor: Van Ede (Sparta), Brooymans (RAC), Van der Gijp (Emma), Ummels (MW) en Louer (N'OAD). Het Nederlands jeugdefltal Het Nederlands jeugdelftal (1820 jaar), dat Zondag 4 April in Antwerpen tegen het Belgisch jeugdelftal zal aantreden, is als volgt samengesteld: Doel: Feyt (Woerden). Achter: Kraay (DOS) en Claus (Hel- mondia). Midden: Corbran (Blauw Wit), Wink (SW) en Van Ham (Zeeburgia). Voor: Bosselaar (Sparta). Vonhof (DWS), De Wit (TSC), Van Woerden (Feijenoord) en Rijnvis (ADO). Reserves: Pieters Graafland (Ajax) en Doets (Haarlem). Op zijn vijfenzeventigste verjaardag, die hij Dinsdag in zijn woning in Breda vierde, is Coen de Koning tot lid van verdienste van de Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond benoemd. De heer Germanuas (Breda) overhandigde namens het KNSB- bestuur aan De Koning de hierbij behoren de versierselen, waarbij hij de grote ver diensten van de oud-wereldkampioen en winnaar van twee Elfstedentochten memo reerde. De zevende partij van de schaak tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tus sen Botwinnik en Smyslov, waarin laatst genoemde met wit speelde, werd na 40 zet ten afgebroken. Hieronder volgt het verloop van de zeven de partij. Wit: Smyslov. Zwart: Botwinnik. Franse verdediging. 1. e2e4 e7e6; 2. d2d4 d7d5; 3. Pbl—c3 Lf8—b4; 4. a2—a3 Met e4e5 boekte Smyslov tot nu toe weinig succes, zodat hij tot een andere va riant overgaat, die echter als minder ge vaarlijk geldt voor zwart. 4. - - - Lb4xc3 (schaak); 5. b2xc3 d5xe4; 6. Ddlg4 Pg8—f6; 7. Dg4xg7 Th8—gS; 8. Dg7h6 c7c5; 9. Pgl—e2 Tg8—g6; 10. Dh6e3 Pb8—c6; 11. d4xc5 Pf6—g4 Botwinnik grijpt meteen zijn kans om door middel van een geestige wending in een eindspel te belanden. 12. De3xe4 Dd8—dl (schaak); 13. Kelxdl Pg4xf2 (schaak); 14. Kdl—el Pf2xe4; 15. Pe2—f4 Tg6g8; 16. Lfl—d3 Heeft Botwinnik overzien dat hij met deze zet een pion moet verliezen? Weliswaar is zijn positie superieur aan die van wit, maar het is toch de vraag of dit positievoordeel op den duur tegen de materiele achterstand opweegt. 16. - - - Pe4xc5; 17. Ld3xh7 Tg8—h8; 18. Lh7d3 Pc5xd3 (schaak); 19. c2xd3 Lc8—d7; 20. Lel—e3 0-0-0; 21. Kei—f2 e6—e5; 22. Pf4e2 Ld7g4; 23. h2—h3 Lg4—h5; 24. d3d4 Smyslov doet het werkelijk ..grootmeester lijk": hy geeft zijn pion terug in ruil voor positievoordeel. 24.Lh5xe2; 25. Kflxe2 e5xd4; 26. c3xd4 Pc6xd4 J-; 27. Ke2—f2 b7—b6; 28. Thl—dl Pd4e6; 29. Tdlxd8 -|- Th8xd8; 30. Tal—cl Kc8b7; 31. h3—h4. De witte bedoelingen zijn duidelijk: de h-pion is de grote troef, vooral ook in com binatie met de loper, die in dergelijke dyna mische stellingen met pionnen op beide vleugels sterker is dan een paard. 31.Td8h8; 32. g2—g3 b6—b5; 33. Kf2—f3 a7a5; 34. Kf3—e4 Th?e8; 35. Ke4—f3 Te8h8; 36. Tel—c3 f7f5; 37. Tc3d3 Kb7c6; 38. Le3—<12 Th8—a3; 39. Ld2c3 Kc6c5; 40. Lc3—f6 b5—b4 af gebroken; wit heeft kleine winstkansen. De afgebroken stand luidt: Wit: Kf3. Td3. Lf6. pionnen a3, g3. h4. Zwart: Kc5, Ta8, Pe6, pionnen a5, b4, f5. MISHANTIRT ÏNG VAN SCHEIDSRECH TER ZWAAR GESTRAFT. De lekenrecht- bank van Tuttlingen heeft een voetballer. die een scheidsrechter mishandeld en met de dood bedreigd had. veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. In het vonnis werd met nadruk vastgesteld dat scheidsrechters onder alle omstandigheden tegen voetbal fanatici beschermd moeten worden. TURPIN WON VAN BENGTSSON. Randolph Turpin heeft de Zweedse midden gewicht kampioen Olie Bengtsson in een gevecht over tien ronden in Londen op pun ten verslagen. door Mevr. C. M. BijleveldGelinck 32) Toen deed de chauffeur het portier open en ik stapte uit. Ik zag direct dat ik ver keerd was. Maar meteen kreeg ik een duw in mijn rug, zodat ik een vreemde huisdeur als het ware binnentuimelde. De deur sloeg achter mij dicht. En ik werd een trap op geduwd, een hoge bovenihuislrap; ik was eigenlijk te beduusd om te protesteren. En toen w erd ik eindelijk in een kleine kamer gelaten waar alleen een tafel stond met twee gewone stoelen. Daar heb ik de rest van de nacht door gebracht, zonder een ogenblik te slapen natuurlijk. Want ik begon mij langzamer hand mijn toestand te realiseren: ik be greep, dat ik het slachtoffer was van een complot. En het was natuurlijk volkomen duidelijk waar het hun om te doen was: om de uitvinding. De uitvinding die ik zó maar, bijna voleindigd, in het laboratorium had achtergelaten. Ik had de deur niet eens meer op slot gedaan! Het was een vreselijke nacht waar geen eind aan scheen te komen. Ik dacht aan Stuart, die mogelijk nog zou komen, en aan jou Suzanne, die van niets wist. Neenherhaalde ze, ik wist van niets. Ik koesterde geen ogenblik de illusie, ciat de uitvinding nog gered kon worden. Ik martelde mijn hersens af met formules en analyses; hoe ik zonder mijn papieren later zou kunnen bewijzen dat de uitvin ding van mii was. Hoe ik alles zou kunnen reconstrueren. Ik stelde in mijn gedachten brieven op aan Stuart en aan jou, Suzanne, en ik ijsbeerde rusteloos heen en weer in dat verschrikkelijke kamertje. Toen ze mij brood en koffie brachten was het 's morgens negen uur. Ik bemerkte toen hoe het kwam dat het nog steeds niet licht werd: ze hadden zware houten lui ken voor de ramen gedaan met ijzeren bouten. Het electrisch licht bleef branden. De vrouw, die het eten gebracht had, ging meteen weer weg. Ik hoorde haast geen geluid ook, alleen een tram heel in de ver te en beneden in het huis een telefoon. Om twee uur 's middags kwam er een man binnen, ik vermoed de chauffeur van de vorige avond. Hij- zei, dat ze mij vrij zou den laten maar dat hij mij zou blinddoe ken omdat ik niet mocht weten waar ik geweest was. Ik liet dat zonder tegen stribbelen toe; ik was doodop van alles. En ze hielpen me de trap af en ik kwam weer in een auto terecht, dezelfde taxi als i vannacht met de neergelaten gordijntjes. I En we reden en reden en er kwam geen „Waarom zouden wij sportproblemen, die reeds lang sluimeren, niet ronduit in het openbaar behandelen?", aldus dr. J. Lint horst Homan, de president van het Neder- landsch Olympisch Comité, toen een redac teur van het A.N.P. hem vroeg met welk doel het sportcongres van het N.O.C. in Mei wordt georganiseerd. „Het is goed. dat bij een vraagstuk als de voorbereiding van topprestaties in de sport de nadruk moet worden gelegd óf op de brede, algemene training óf op de specialistische training van enkele bijzonder begaafde athleten naar voren wordt geschoven. Er zijn argumen ten vóór en er zijn argumenten tegen en bij de inleidingen en de behandeling van de ingediende vragen komen de kernpunten vanzelf aan de orde. Het congres wordt op Zaterdag 15 Mei ge houden in de koninklijke schouwburg in Den Haag en er zullen twee inleiders over dit probleem zijn: drs K. Rijsdorp. de ge meentelijke inspecteur van het onderwijs, belast met het toezicht op de lichamelijke opvoeding te 's Gravenhage en dr. A. G. M. Carlier. docent aan de academie voor licha melijke opvoeding in Amsterdam. Dr. C. Spoelder. de oud-voorzitter van 1IFC, zal in de middaguren een samenvatting geven van het behandelde en van de punten, die naar aanleiding van de ingediende vragen nog naar voren zijn gekomen. Voortgaande zeide dr. Linthorst Homan: „Het N.O.C. heeft gemeend aan dit congres tevens te verbinden de herdenking van het 60-jarig bestaan van het Internationaal Olympisch Comité. Kol. b. d. P. W. Scharroo, lid van het Internationaal Olympisch Co mité zal spreken over „zestig jaar Olympi sche beweging". Voorts zal de minister zon der portefeuille mr. J. M. A. H. Luns aan het slot van het congres een toespraak houden. Het ligt in de bedoeling dat in alle lan den op dezelfde dag het 60-jarig bestaan van het IOC wordt herdacht. Het NOC vond hét congres een geschikte gelegenheid om de betekenis van de Olympische beweging uiteen te zetten en wel op een voor iedereen begrijpelijk en duidelijk niveau. Mocht het congres slagen dan ligt het in de bedoeling om in de toekomst dit middel opnieuw aan te grijpen om belangrijke sportproblemen aan de orde te stellen". De vijfde testmatch Gisteren was de eerste speeldag van de vijfde test-cricketwedstrijd tussen West- Indië en Engeland, de laatste in de serie, waarin West-Indië de leiding heeft met twee gewonnen ontmoetingen tegen Engeland één, één wedstrijd eindigde in een draw. De West-Indiërs, die eerste batten, had den een volslagen off-day en werden voor 142 runs aan de kant gezet door een Engelse aanval, waarin de herstelde Bailey, die in de vierde match zo deerlijk gemist werd, uit blonk. Aan het einde van de dag had En geland 17 runs gescoord zonder wicket- verlies. Scores: West-Indië eerste innings: Holt c. Lock b. Bailey Stollmeyer c. Evans b. Bailey Weekes b. Bailey Worrell c. Wardle b. Truemar. Walcott c. Laker b. Lock Atkinson lbw. b. Bailey Gomez c. Watson b. Bailey McWatt c. Lock b. Bailey Sobers not out King b Bailey Ramadhin lbw. b. Trueman extra's BERLIJN (Reuter en A.F.P.). De eerste secretaris van de Oost-Duitse com munistische partij, Ulbricht, heeft op het zojuist geopende partijcongres in Oost- Berlijn verklaard, dat Westelijke militaire missies niet meer mogen reizen in Oost- Duitsland. De Westelijke militaire missies waren vroeger geaccrediteerd bij de Rus sische bestuurscommissie. Nu Oost-Duits- iand zelf verantwoordelijk is voor het eigen gebied, aldus Ulbricht, kunnen de militaire missies niet met haar werk voortgaan. Hij voegde daar echter aan toe, dat de Oost- Duitse regering bereid is normale consu laire en diplomatieke betrekkingen met het Westen aan te knopen. Tot de landen met een militaire missie te Berlijn behoort ook Nederland. Naar uit diplomatieke kringen te Parijs wordt vernomen, zal de Franse regering bij de Sovjet-autoriteiten protesteren tegen de belemmeringen, die de Oost-Duitse re gering de geallieerde militaire missies in de weg zal leggen ten gevolge van de rede van Walter Ulbricht. Engeland, eerste innings: Hutton not out Bailey not out extra's Totaal 142 8 9 geen Met een zesvier overwinning op AZPC in Amersfoort heeft HVGB zich geplaatst in de halve finale voor de bekercompetitie heren. Vrijwel de gehele wedstrijd was HVGB sterk in de aanval. Na twee minuten spelen al scoorde RoL Hierna maakte Halsema ge bruik van een slecht geplaatste bal van de AZPC-achterhoede. De Amersfoorters had den direct het antwoord klaar. Mosterd maakte gelijk. Direct na de hervatting bezorgde Hoge- land HVGB wederom de leiding. Beidler maakte echter weer gelijk. Na veel spanning kwam het einde met zes—vier. In de halve eindstrijd voor de bekercom petitie zal HVGB moeten spelen tegen GZC uit Gouda. Voor de vierde klasse heren zijn in het Sportfondsenbad Haarlem gespeeld: VZV 2 —HVGB 5 03; HVGB 6—HZV 1 1—2. Wat hadden de jongens 'n pret om dat dwaze verhaal! „Toe, oom Tripje", zei Bunkie. „Vertel nog eens zoiets!" Tante Liezebertha kwam juist de kamer in met de thee. „Wat hebben jullie 'n plezier!", zei ze. „Laat mij ook eens lachen?" „Dat kan", zei oom Tripje. „Ik heb de jongens juist die geschiedenis verteld van die puddingen, weet je nog wel? Die je toen op m'n bol liet vallen, van die plank af!" ,,'t Is wat moois!", lachte tante Liezebertha. „Dat moet je die apen van jongens nou net vertellenze zullen wel denken, dat ik vroeger erg dom was!" „Nee, tante Liezebertha", zei Rick. „Maar we vinden het juist leuk!" „Ja", zei Bunkie. „En oom Tripje gaat nog meer van die dingen vertellen!" „Dat zul je wel laten!", dreigde tante Liezebertha, en ze kwam op oom Tripje af en legde haar hand op zijn mond, zodat hij niets meer kon zeggen. „Hè, nee, tante Liezebertha!", lachten de jongens. .jLaat oom Tripje nou maar gerust vertellen van vroegerhet is zo leuk!" „Nou, goed", zei tante Liezebertha. „Maar niet over de domme dingen, die ik uithaalde, hoor!" einde aan: in mijn gedachten duurde het uren, maar zo lang kan het niet geweest zijn. Ik v/as versteend van de kou. Maar ein delijk stopten we dan toch en toen bleken er twee kerels te zijn, waarvan er één mij in de wagen de blinddoek weer voordeed. Toen moest ik weer uitstappen en we lie pen nog een heel eind door de mulle sneeuw, maar ineens stonden wij stil en nam hij mij de blinddoek af. En toen stond ik hier voor cms eigen hek in het sparrenlaantje! De man vroeg: „Hebt u de sleutel?" Het is het enige dat in al die tijd tegen mij gezegd werd. En liet u die man ongehinderd weg gaan? vroeg nu de inspecteur. Ja. Ik had nog maar één gedachte: om hier binnen te gaan, in mijn bed te kruipen en te gaan slapen. Ik had ook niet de moed, om wéér een half uur door die mulle sneeuw te baggeren om te gaan tele foneren. Ik kón niet meer. En dus kwam ik hier binnen, trok alleen mijn schoenen uit en viel zó in mijn bed, in een diepe slaap. En daar vond mii inspecteur Ren- kevoort. Dan is het nu uw beurt om te vertel len, zo wen4de Hein zich tot de politieman. Mijn beurt zal maar kort zijn, en niet zo dramatisch, begon deze. Toen juffrouw Van Raesfeldt was weggegaan ging ik na tuurlijk weer denken over de zaak en hoe duister alles nog was. Toen sprongen mijn gedachten ineens weer op de verse voet stappen die wij in de sneeuw hier voor het huis gezien hadden. De voetstappen van Mijntje en Barend zoals juffrouw Van Raesfeldt had verteld. Maar ik had ineens een duide.lijke herinnering aan méér voet stappen, en ik trok mijn jekker aan en ging buiten kijken. En werkelijk, bij na dere beschouwing bleken er meerdere voetstappen te zijn: onze eigen natuurlijk, dan die van een vrouw en daarnaast de in druk van een paar klompen. Maar meer naar opzij óók nog voetstappen van man- nenlaarzen, en eveneens in de richting van de bijkeuken. Ik dacht aan de verse klon ters sneeuw, die wij binnen op de plavui zen gevonden hadden. En ik besloot om het huis te doorzoeken en vond zó de professor Van Raesfeldt in zijn eigen bed. En het spijt mij, dat ik u moest wakker maken en u daarna met al mijn vragen moest las tig vallen! Maar u hebt goede thee voor mij ge zet! glimlachte de professor. De staande antieke klok sloeg nu zeven uur. Er viel een lange stilte. Professor Van Raesfeldt, vermoeid en toch behagelijk, leunde achterover in zijn stoel. Suzanne staarde met grote ogen in het vuur. Hein gooide blokken bij en morrelde met de ko peren pook tussen het brandende hout, zo dat er telkens kleine vuurfonteintjes op spatten. Hij keek nu en dan naar Suzanne. Maar de politieman stond nu op. Ik vind het ellendig dat ik nu spel breker moet zijn! begon hij. Ik zou niets liever willen dan u hier rustig bij het vuur te laten zitten. Maar het kan niet. Wij In dit verband herinnert men er aan, dat de tegenwoordigheid van de militaire mis sies te Berlijn berust op een uitnodiging der vier grote mogendheden in 1945 gericht aan de regeringen van de voornaamste be langhebbende landen, en dat elke belem mering van het werk der missies in strijd is met de nog van kracht zijnde overeen komsten. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde wordt verklaard dat de V. S. weerwraak- maatregelen tegen de militaire missies van communistische staten in West-Duitsland zouden kunnen nemen, indien Oost-Duits land het werk der Westelijke militaire ver tegenwoordigingen zou belemmeren. Hieraan wordt toegevoegd dat de V. S. zich zullen houden aan de bestaande vier- mogendhedenovereenkomsten en dat zij niet voornemens zijn zich dienaangaande in verbinding te stellen met de Oost-Duitse autoriteiten. Te Londen wordt vernomen dat de Brit se regering niet de minste waarde aan Ul- brichts verklaring toekent. Er wordt in dit verband op gewezen dat G-root-Brittannië de Oost-Duitse regering niet erkent en dat elke beslissing omtrent de bij de opperbe velhebber der Sovjet-striidlkrachten in de Duitse Oostzóne geaccrediteerde Westerse militaire missies via deze commandant moet gaan. BONN (A.N.P.). In Bonn vreest men, dat de Sovjet-autoriteiten en Oost-Duits land een diplomatieke blokkade tegen de Westelijke vertegenwoordigers in Berlijn beginnen. De mededeling van de secretaris der Oost-Duitse Socialistische Eenheids partij Ulbricht, dat buitenlandse militaire missies hun .werk in de Duitse democrati sche republiek niet meer zullen kunnen uitoefenen, wordt in diplomatieke kringen in Bonn opgevat als het begin van een groot diplomatiek offensief ter verkrijging van de erkenning van de Oost-Duitse republiek. Alhoewel een dergelijke stap na de ver lening van nieuwe souvereiniteitsrechten aan de „Duitse Democratische Republiek" te verwachten was, is men hier toch ken nelijk verrast door het tempo, waarin de Russische Hoge Commissie te werk gaat. Reeds gisteren werden aan de Noorse mili taire missie door de Russen visa voor de ADVERTENTIE geeft U precies wat U nodig hebtl doorreis van haar ledert door het gebied der Duitse Democratische Republiek ont houden. De missie werd voor het verkrijgen van de reisvergunning naar de Duitse re gering verwezen. Voorts werden bij Helmsted-t enkele leden van Westelijke missies verhinderd de grens naar het Oosten te passeren, aangezien zij geen visum der Oost-Duitse regering iai hun passen hadden. De door Ulbricht ge stelde eis, dat de Westelijke militaire mis sies zullen verdwijnen om te worden ver vangen door diplomatieke vertegenwoor digers bij de Duitse regering werpt een groot aantal problemen op, die nog niet in alle bijzonderheden zijn te overzien. De militaire missies der met de vier bezetten de mogendheden verbonden landen werden in 1945 opgericht en geaccrediteerd bij de geallieerde bestuursraad. Later hebben ook neutrale landen dit voorbeeld gevolgd. De missies zijn blijven voortbestaan ook toen de geallieerde bestuursraad in 1948, be houdens enkele werkzaamheden, ophield te functionneren. De geallieerde bestuurs raad is nooit formeel opgeheven en daar mee bleef de formele accreditatie van de militaire missies ook onaangetast. Welke gevolgen de stap der Oost-Duitse autoriteiten kan hebben voor het handels verkeer tussen Oost-Duitsland en de Wes telijke landen is nog moeilijk te overzien. Wat Nederland betreft is de situatie sedert lange tijd zo. dat deze handelsbetrekkingen niet langs officiële kanalen lopen, doch langs de vertegenwoordiging van de Ne derlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland in Berlijn. Formeel behoeft dus het onttrekken der faciliteiten aan de missie de normale af wikkeling van het handelsverkeer tussen Nederland en de Sovjet-zóne niet te be- in vloeden. De Eerste Kamer begon Dinsdagmiddag met de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. De heer Tjalma (A.R.) uitte zijn waardering voor het werk dat ten behoeve van de dichting der dijken is geschied. In stemming betuigde hij ook met de volhar ding die de minister betoont waar het de toepassing van de Acte van Mannheim be treft ten aanzien van de Rijnvaart. Hij kreeg de indruk dat sommige mogend heden, i.e. West-Duitsland, slechts voor internationale samenwerking voelen als zij er zelf voordeel van hebben. Het derde interim-advies van de Delta commissie oogstte bij hem veel lof. De heer Roebroek (K.V.P.) had eveneens lof voor het algemeen beleid van de minister, die hij met zijn medewerkers huldigde voor het beleid inzake het dijk herstel. Waardering had hij ook voor de snelle wettelijke maatregelen die in deze zijn genomen. Gaarne zou hij een zo breed mogelijk opgezet overzicht over het her stel willen zien. De zaak van een goede kustverdediging ging hem zeer aan het hart en hij betoogde, dat de huidige organisatie waarbij het be heer van de zeewering in handen is van het rijk, waterschappen, provincie of hoog heemraadschappen, niet de goede is. Cen tralisatie is volgens hem een gebiedende eis voor de kustverdediging. Ook de heer Kol ff (C.H.) bracht de minister en zijn medewerkers en het parti culiere bedrijf hulde voor het dijkherstel. Hij toonde zich een groot voorstander van een integratie van het verkeer en interna tionale samenwerking in dit opzicht. Met de ministeriële opvatting, dat de traditio nele autonomie van de waterschappen moet worden gehandhaafd, was hij het geheel eens. Van centralisatie van kleinere water schappen, die hun taak niet meer kunnen aanvullen, toonde hij zich echter een voorstander. Het was volgens hem niet billijk de waterschappen te laten betalen voor het herstel van de schade die het zware verkeer aan de polderwegen toe brengt. Weinig waardering had de heer Kolff voor de wijze waarop de N.S. de Betuwe lijn exploiteren. De reis van Dordrecht naar Arnhem duurt via de Betuwe 3 uur en men stopt 15 keer. De heer De Vos van Steen wij k (V.V.D.) hoopte v<^)rts, dat de indijking van de Lauwerszee spoedig aan de orde zal worden gesteld en dat de grens met Fries land aan de Lauwerszee vóór die tijd zal worden geregeld. De Dollard kan men zo langzamerhand ook beter inpolderen, meende hij. Voorts betoogde hij, dat het ook in Groningen nuttig zou zijn indijking van zeegaten in overweging te nemen. Prof. Gerretson (C.H.) drong aan op grote spoed bij de afdamming en indij king der zeegaten. Ten aanzien van de RijnScheldeverbinding zei hij dat zijn fractie slechts dan daaraan zal meewer ken als de oplossing ervan zowel boven als beneden de Moerdijk, in Rotterdam en Antwerpen, bevrediging wekt. Aanvaarding van het advies-Van Cau- welaert-Steenberghe noemde hij een capi tulatie van het Nederlandse standpunt. De heer Kramer (P. v. d. A.) betreur de het, dat de N.S. nog niet zijn overge gaan tot het instellen van vacantiebiljetten en maandretours. Na een korte schorsing begon minis ter Algera met de beantwoording van de verschillende opmerkingen. Hij zei on der meer, dat er goede redenen zijn om aan te nemen, dat de kwestie van de beheers vorm voor Schiphol spoedig zal zijn opge lost. Een wetsontwerp zal spoedig aan de Kamer worden voorgelegd. Of de tram op Schouwen Duiveland zal verdwijnen zal afhangen van de bereidheid van de R.T.M. tot busexploitatie over te gaan. Het dwin gen van de R.T.M. hiertoe zou een onrecht matige daad zijn, waartoe de minister niet bereid was. Vandaag zet de minister zijn rede voort. moeten allen weer naar Amsterdam terug. Dót verdraai ik! zei Hein Stuart. Maai- meneer Stuart, nu moet u eens luisteren. U bent alle drie volmaakt tevre den: de uitvinding is in goede handen, u bent teruggekomen en professor Van Raes feldt is weer behouden bij ons. Er is zeker alle reden tot dankbaarheid. En toch ben ik niet tevreden; ik ben zelfs zeer onte vreden. Ik moet nog altijd weten, wie de mede-flatbewoner is, die dit alles ge- ensceneerd heeft. Zolang die persoon vrij rondloopt, blijft de positie van professor Van Raesfeldt nog precair. En ik zal niet rusten, vóór ik die kerel gevonden heb! Hij sprak die laatste woorden met een zekere grimmige vastberadenheid, die vreemd afstak bij zijn gewone kalme ma nier van spreken. Hein Stuart zag hem aandachtig aan: een intelligent gezicht met koele ogen en toch een gevoelige mond. Stellig een eerste krachc in zijn vak; en daarbij iemand met fijne tact: een sym pathieke persoonlijkheid! Ik capituleer, inspecteur! zei hij. Dat is er alvast één. glimlachte deze. En u, professor? Als het moet dan moet het, ant woordde deze gelaten. En u .juffrouw Van Raesfeldt? Waarom is dat noodzakelijk, inspec- Ze keek op van 't vuur en zag hem aan. teur? Dat wij óók meegaan? Omdat ik u nodig zal hebben bij mijn verhoren. Dus u denkt, dat het beter is voor de zaak, voor vaders zaak, als wij allemaal meegaan? Dat denk ik zeker. Nu goed dan inspecteur. Maar laten we dan eerst hier eten. Vooral dit laatste juich ik toe! zei Hein. Dan heb ik een voorstel, vervolgde de politieman. Ik ga er nu op uit en probeer in Blaricum of anders in Laren een auto te vinden, waarmee u naar Amsterdam kunt terugkeren. Ondertussen kunt u gaan eten. Ik kom u dan waarschuwen dat de auto er is en rijd zelf op mijn motor terug. Juf frouw Van Raesfeldt zal wel niet veel ani mo meer voor de zijspan hebben! Ik heb alleen één bezwaar tegen uw voorstel! bracht Hein in het midden, dat u zelf toch ook moet eten. Ik zie u al ver hongeren in de eindeloze sneeuwvelden! Dank u, meneer Stuart! Ik zal een paar boterhammen afsnijden en in mijn zak meenemen. Dan zal ik u even helpen. Toen Suzanne met haar vader alleen was, zag zij hem aan met een dringende uitdrukking in haar ogen. die hy niet kon misverstaan. Maar hij wilde het toch blijk baar niet verstaan, want hij verschoof on rustig op zijn stoel en stond na enige ogen blikken op. Ik ga boven mijn schoenen aantrek ken, zei hij. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6