Weerbericht Juin moet ook uit topleiding van de NAVO verdwijnen Haarlems Dagblad Sovjet-lidmaatschap van NAVO heft onveiligheid niet op Overwegingen van prestige gaven de doorslag Eden in het Lagerhuis: Labour verzvijt de Verenigde Staten hun eigenmachtig optreden Het woord is aan Minder voor Europa meer voor Azië Dien Bien Phoe houdt stand Hitiers pantserauto in ons land zoekgeraakt Havenstaking in New York Storm in Frankrijk nog niet bedaard Gaullisten eisen zijn eerherstel 68 JAARGANG No 225 VRIJDAG 2 APRIL 1954 298 JAARGANG No 73 Weerrapport Amerikaanse hulpverlening Gekanteld schip naar Stavanger gesleept Tentoonstelling op de jaarbeurs ging niet door Egyptische studenten botsten met troepen Premier Laniel licht Juin's ontslag toe Meerderheid der Kamer liet zich overtuigen T ractaatlanderijen in de Bondsdag Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZou-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S ZACHTE LUCHT IN AANTOCHT (van hedenmorgen 7 uur) toestand weers- S db £u Sg 13 8 iz *5 ft- 2 Helsinki (geen opgaaf ontvangen) Oslo nevel windstil 1 5 Stockholm zwaar bew. NNW 2 •1 8 Kopenhagen nevel N 4 4 0,2 Londen motregen WZW 6 9 6 Amsterdam zwaar bew ZZW 6 5 4 Brussel zwaar bew ZZW 4 5 8 Parijs geheel bew. WZW 6 11 8 Bordeaux motregen W 6 11 0,5 Grenoble regen windstil 9 15 Nice zwaar bew. NW 2 9 0 Warschau regen ZW 1 5 6 Berlijn regen W 8 5 2 Frankfort nevel ZZW 4 4 5 München zwaar bew. W 4 5 2 Zurich zwaar bew. OZO 2 3 1 Genève regen windstil 7 15 Locarno zwaar bew. O 3 8 1 Wenen half bew. W 6 7 1 Innsbruck mist windstil -0 5 Rome onbewolkt windstil 10 0 Neerslag laatste 24 uur TTOTOt MCOOt Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veel bewolking met hier en daar wat motregen en plaatselijk, in hoofdzaak in het Westen van het land, mist. Over wegend matige Zuid-Westelijke wind. Zachter, vooral in de nacht en ochtend. 3 April Zon op 6.12 uur. onder 19.16 uur. Maan op 5.40 uur. onder 19.50 uur. Maanstanden 3 April 13.25 uur: Nieuwe maan 10 April 6.05 uur: Eerste kwartier 18 April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 April Hoog water: 2.42 en 14.59 uur. Laag water: 10.36 en 23.02 uur. Voltaire: Wie de geest van zijn leeftijd niet bezit heeft er alle ellende van. sche voorstel om zich aan te sluiten bij de NAVO, wanneer de Russen hun laatste stap oprecht menen." De NAVO is niet alleen een politiek verdrag, maar bovenal een militaire verdedigingsorganisatie met een structuur, die militaire inspecties, controle en een enkel opperbevel, aanvaard door alle leden, met zich meebrengt. Zou Rus land bijvoorbeeld generaal Gruenther als opperbevelhebber van de Sovjetstrijd krachten in een Atlantisch leger aanvaar den? Dat betwijfelde Spaak. Hij meende echter dat het Russische voorstel belangwekkend is. „Het zal onge twijfeld enige verwarring te weeg brengen, maar het moet mogelijk zijn de toestand spoedig op te helderen." „Als de Russen menen wat zij zeggen, nemen zij het ge vaar van een aanval weg en in dat geval zou de wereld zich moeten ontwapenen," zo besloot Spaak. WASHINGTON (AFP.) Het debat in het Amerikaanse Huis van Agevaardig- den over het Amerikaanse program voor hulp aan het buitenland voor het belas tingjaar 1954/55 begint Maandag in de commissie van Buitenlandse Zaken uit het Huis. Het hoofd van de organisatie voor werk zaamheden in het buitenland (F.A.O.), Harold E. Stassen, maakte Donderdag op een persconferentie de grote lijnen van het program bekend: 1. Voor het komende jaar wordt een bedrag van 3,5 milliard dollar gevraagd, 26 procent minder dan de som, welke het Con gres voor het lopende jaar heeft toege wezen: 2. Van dit totaal is 2.5 milliard dollar bestemd voor militaire hulp en de rest voor economische en technische bijstand: 3. In vergelijking met het lopende jaar zal in 1954/55 meer geld voor hulp aan Aziatische landen worden gevraagd. Voorts zal de technische hulp aan Zuid-Amerika enigszins worden uitgebreid. De hulpver lening aan Europa zal evenwel worden ver minderd; 4. Over het geheel zal de militaire en economische hulp worden verminderd, ter wijl voor de technische hulp meer geld zal worden uitgetrokken; 5. Aan een beperkt aantal gebieden zal rechtstreeks economische hulp worden ver leend, met name aan Turkije, Spanje, Grie kenland en Berlijn. Maandag zal eerst minister Dulles het standpunt der regering uiteenzetten. Daar na zal Stassen het programma toelichten. HANOI (Un. Press/Reuter/AFP). Het Franse opperbevel heeft bekend gemaakt dat de verdedigers van het fort Dien Bien Phoe krachtige tegenaanvallen onderne men op de Vietminh-strijdkrachten, die naar een opening zoeken om in het hart van het fort door te dringen. Het nieuws uit Dien Bien Phoe werd om veiligheidsredenen vertraagd, maar een woordvoerder van het opperbevel zeide dat de verdedigers hun posities handhaven, hoewel een aantal Vietminh-rcbellen, zij het met enorme verliezen, is doorgedron gen binnen de prikkeldraadversperringen. De woordvoerder zeide, dat de aanvallers trachten de belegerde veste binnen te drin gen over hun gedode en stervende kamera den. De rebellen grijpen het prikkeldraad met blote handen en klimmen de kleine Franse heuvelstellingen binnen. En hoewel de Franse piloten het napalm en bommen laten regenen, stuurt de Vietminh-leiding golf na golf schreeuwende soldaten om het bastion in een menselijke zee te verdrin ken. Volgens het Franse opperbevel hebben Franse strijdkrachten Donderdagavond alle posten ten Oosten van het belegerde bol werk, die in de loop van de dag herhaalde malen van bezetter waren gewisseld, her overd. De voorpost ten Noord-Oosten van de vesting, waar de Vietminh zich Woens dag had genesteld, werd hevig van uit de lucht bestookt. De opstandelingen waren bezig hier geschut in stelling te brengen. WASHINGTON (AFP). In kringen van het Amerikaanse departement van Defensie verklaart men, dat het „hoogst waarschijnlijk" waar is, dat een aantal Amerikaanse bommenwerpers van het type B 26 van Japanse bases naar Indochina is gezonden. Een woordvoerder van het Pen tagon zeide, dat de grootste spoed betracht wordt bij het zenden der vliegtuigen. Zestien Duitsers gedood? STAVANGER (United Press). In de Noorse haven Stavanger is gisteravond het gekapseisde wrak van het Hondurese koel- schip Crowlin binnengesleept. Morgen zal een berggingsschip pogingen in het werk stellen om het schip recht te krijgen, waar door men in het ruim zal kunnen doordrin gen. Volgens deskundigen kunnen er geen overlevenden meer zijn op het schip omdat alle bemanningsleden onderdeks zaten op gesloten toen het schip Dinsdag j.l. op de Atlantische Oceaan kantelde. Duikers kre gen gisteren geen antwoord bij het klop pen. Men vreest dat 16 Duitsers om het le ven zijn gekomen bij hét ongeluk met de Crowlin. Hitler's grote open met 18 mm platen gepantserde parade-auto, merk Mercedes Benz, die in 1945 in Ober-Salzburg (Beie ren) door de geallieerden in beslag werd genomen, is gisteren uit Frankrijk op een grote truck in Utrecht aangekomen. De Franse generaal Leclair had het gevaarte, dat voorzien is van 40 mm dikke kogelvrije ruiten van pantserglas, uit zijn oorlogsbuit ter beschikking gesteld van de Franse oud- sfrijders-organisatie. Namens deze orgaw'- satie was het bestuurslid Diomgare met de auto op tournée gegaan, om de wagen in de grote steden van de West-Europese lan den door het publiek te laten bekijken. Na Parijs en Brussel, waar grote belangstel ling voor de Mercedes bleek te bestaan, zouden Utrecht en Amsterdam aan de beurt komen en vervolgens de hoofdsteden van de Scandinavische landen. De baten van de tournée in ons land worden ter beschikking eesteld van de Nederlands-Indonesische Bond van Gereoatrieerden en ex-geïnter neerden (NIBEG). De Fransman Diomgare arriveerde te Utrecht in een personenauto. Achter hem bestuurde een Franse chauffeur de grote truck waarop de Mercedes staat. Maar de heer Diomgare was niet tevreden over de standplaats, die op de Jaarbeurs voor Hit ler's pantserwerk was ingeruimd. Hij be sloot daarom door te rijden naar Amster dam. In de hoofdstad aangekomen wachtte hij vergeefs op de truck. Hij wachtte de ge hele dag, maar de truck kwam niet op dagen. Een enigszins onthutste heer Diomgare meldde zich vanochtend bij de NIBEG nog steeds zonder pantserwagen. Het bestuur van de NIBEG heeft daarop vanochtend de Utrechtse politie gewaar schuwd. In Utrecht was evenwel geen spoor van de truck met de Darade-auto te vin den. Daarna werd de Wegenwacht in Noordholland. Zuidholland en Utrecht ver zocht uit te zien naar het verdwenen ge vaarte. De heer Diomgare vermoedt, dat de chauffeur hem verkeerd heeft begrepen en naar Rotterdam is gereden. Zaterdag 3 April Hoog water: 3.22 en 15.40 uur. Laag water: 11.21 én 23.45 uur. (Van onze correspondent in Londen) Ook Eden heeft zich koel uitgelaten over de jongste Sovjet-nota. Hij legde gistermid dag in het Lagerhuis een verklaring af over liet Russische aanbod om zich bij de NAVO aan te sluiten en zeide dat de regering nog niet overtuigd is dat nieuwe bindingen op ruime en algemene basis, zoals hier voorge steld. in de tegenwoordige omstandigheden het vrije deelgenootschap van gelijk den kende staten zouden kunnen vervangen. Voor samengaan in wijder verband is de UNO het aangewezen lichaam. NEW YORK (Reuter). In de New Yorkse haven is het Donderdag tot een hotsing gekomen tussen 20 politiemannen en posters van de stakende „International Longshoremen's Association" (ILA) toen de posters een vrachtauto met werkwillige arbeiders van de „American Federation of Labor" trachtten tegen te houden. De raad voor nationale arbeidsverhou dingen heeft bewerkstelligd dat bij gerech telijke uitspraak bepaald is, dat op één plaats slechts 12 posters mogen staan. De leden van de ILA mogen niet met geweld dreigen. De staking heeft reeds 28 dagen de scheepvaart belemmerd. (AFP). De ILA heeft inmiddels be kend gemaakt, dat zij de stakers zal be velen om weer aan het werk te gaan, als de arbeidskaarten, die als een gevolg van vechtpartijen van de stakers zijn afgeno men, zullen worden teruggegeven. Opname van de nieuwe brug over de Amstel aan het begin van de nieuwe Rijksweg opening, welke Donderdag werd verricht. AmsterdamUtrecht tijdens de officiële (Luchtfoto K.L.M.). PARIJS (United Press). Maarschalk Alphonse Juin. wegens insubordinatie door het Franse kabinet ontslagen uit al zijn Franse militaire functies, zal volgens goed ingelichte kringen spoedig verdwijnen uit de militaire topleiding van de N.A.V.O. Volgens gezaghebbende kringen heeft de Franse regering de N.A.V.O.-raad ervan in kennis gesteld dat Juin volgens haar niet kan aanblijven ais geallieerd bevelhebber. Nadat hem gisteren militaire insubordinatie was verweten bood de maarschalk zijn ontslag aan ais geallieerd bevelhebber van de centraal Europese sector. Opperbevel hebber generaal Alfred M. Gruenther vertelde hem toen dat hij moest wachten op een beslissing van de N.A.V.O., zo verklaren gezaghebbende kringen. Pogingen van de rechtervleugel de eer van de in ongenade gevallen maarschalk te wreken, zijn gisteren op niets uitgelopen toen de Nationale Vergadering de militaire begroting 1954 goedkeurde welke de opge wonden nationalisten poogden te blokkeren. Na een stormachtige zitting waarop de Gaullisten scherp de door de regering tegen Juin genomen maatregelen aanvielen, nam de Assemblée de begroting in tweede lezing aan met 302 tegen 232 stemmen. Maarschalk Juin werd gisteren uit zijn hoge militaire functies gezet, omdat hij geen gevolg had gegeven aan het bevel der re- gering uit te leggen waarom hij in het openbaar critiek had geleverd op het door de regering gesteunde Europese legerver- drag zonder-eerst toestemming te vragen aan de premier of minister van Defensie. Gaullistische beschuldigingen van „per soonlijke wraak" afwerend, verzekerde mi nister van Defensie René Pleven de Kamer dat Juin door een Fransman vervangen zal worden. Pleven daagde de 79 man sterke Gaullistische fractie uit de vertrou wenskwestie te stellen, maar hierop werd niet ingegaan omdat het voor de hand lag dat de Gaullisten verslagen zouden worden als de kaarten op tafel zouden komen. In plaats daarvan onthielden de Gaullistische aanhangers van de maarschalk zich van stemming. De 14 N.A.V.O.-regeringen zullen, na ge zamenlijk overleg, begin volgende week een besluit nemen over de vervanging van Juin. De Gaullisten hoopten de maarschalk te wreken door de aanneming van de begro ting, die reeds drie maanden over tijd is, te vertragen en daardoor het ontslag van Pleven te bewerken. Hun scherpe beschul digingen maakten duidelijk dat deze groep, die fel tegen het Europese leger gekant is, in feite Pleven wilde doen vallen als mede auteur van het Europese legerpact. De Gaullisten vonden steun bij de communis ten en rechtse onafhankelijken die de E.V.G. bestrijden. Toen een afgevaardigde met een vraag kwam over de vervanging van Juin. merkte de onafhankelijke Georges Loustanau-Lacau snijdend op: ..Herr General Kesselring is bereid het over te nemen". Ingelichte Franse kringen geloven dat Juin misschien zal worden opgevolgd door generaal Augustin Guillaume als comman dant van de centraal Europese sector. Guillaume, die op het ogenblik resident- generaal in Marokko is, heeft Juin twee jaar geleden in Rabat vervangen. Juin heeft indertijd zijn benoeming ge kregen van Shape op aanbeveling van de Franse regering. De N.A.V.O.-raad, zo menen sommige waarnemers, zal een ele gante oplossing moeten zoeken om niet de indruk te wekken zich te willen mengen in de Franse politiek. Het waarschijnlijkst is dat de N.A.V.O.-raad zal trachten gene raal Gruenther een oplossing aan de hand te doen. Juin heeft de kwestie gisteren be sproken met Gruenther. Bijzonderheden over de ontmoeting zijn niet bekend.. Juin is alleen afgezet wegens gebrek aan discipline, niet wegens de mening die hij heeft geuit, hoewel België en Nederland naar aanleiding daarvan al hebben gepro testeerd bij Frankrijk. CAïRO (United Press). Egyptische troepen hebben gisteren met gummi-knup pels twee demonstraties van ongeveer 2000 studenten van de universiteit in Cairo uit eengeslagen. De studenten protesteerden tegen het besluit van de militaire junta om de vorming van een burgerbestuur uit te stellen. De studenten kwamen voor het eerst in conflict met de politie toen zij trachtten van de universiteit naar de stad te trekken. Later werd hun toegestaan de universiteit te verlaten. De studenten kwamen toen bij een op Gezira eiland, waar zij weer door troepen werden uiteengedreven. De studenten van de grote universiteiten van Giza en Abbassia zijn van plan hun hongerstaking vol te houden tot hun eisen zijn ingewilligd. Intussen is de toestand van president Mohammed Naguib, die sinds Maandag het j bed moet houden na le zijn flauw geval len aan het einde, van de laatste kabinets crisis, iets beter. Volgens een officieel bulletin heeft de president nog veel rust nodig,-.-'-.- (Van onze correspondent in Parijs) Het Franse parlement heeft een belang rijk deel van de zitting van gisteren, die oorspronkelijk aan de militaire begroting zou zijn gewijd, aan de affaire-Juin be steed. Er waren een drietal interpellatie- verzoeken binnengekomen, waarvan er een afkomstig was van het ultra-rechtse ka merlid mr. Isorni.die men wel een specia list in deze materie mag noemen omdat hij al eerder maarschalk Pétain in zijn ver maard proces had bijgestaan. In de rege- ringsbanken hadden verschillende ministers plaats genomen, van wie premier Laniel, René Pleven en de Gaullistische minister van Staat, generaal Corniglion Molinier, het woord hebben gevoerd om de genomen sancties tegen de maarschalk te rechtvaar digen. Objectief gesproken valt niet te ont kennen dat de regering volkomen aanne melijk heeft weten te maken dat zij jegens maarschalk Juin geen andere keus meer had dan hem uit zijn militaire macht te ontzetten. De Gaullistische generaal Koe- nig. die kort voor de zitting nog een onder houd met de maarschalk had gehad, vroeg zich af of de regering even hard zou heb ben toegeslagen indien Juin zich niet tegen maar voor het Europese leger had uitge sproken. Een andere rechtse spreker ver wonderde er zich over dat de regering nooit een pink heeft verroerd toen een zekere buitenlandse generaal hij doelde natuurlijk op Gruenther op Frans grond gebied zich bij herhaling in politieke za ken had gemengd door bij het parlement op ratificatie van het E.D.G.-verdrag aan te dringen. Deze rechtse tegenstanders van het Euro pese leger, die de maarschalk dus in be scherming namen, werden door hun geest verwant, de Gaullistische minister Cor niglion Molinier van uit de regerings- banken afdoende van repliek gediend toen deze verklaarde dat tijdens de kabinets zitting over het geval Juin met geen woord over het Europese leger is gesproken. Na die interventie had de premier het niet zo moeilijk meer om de meerderheid van de Kamer er van te overtuigen dat het beslissende punt in de tegenstelling tussen de regering en de maarschalk werd bepaald door overwegingen van prestige. Een groot deel van de Sovjet-nota was gewijd aan critiek op de EVG en de NAVO. zei Eden. De mogelijkheid van een Duitse bijdrage tot de EVG wordt afgewezen en het bestaan van Duitse militaire formaties in de Oostelijke zóne genegeerd. De creatie van militaire groepen in het Westen wordt veroordeeld, terwijl gezwegen wordt over Sovjet-verdragen met de satellieten en Oost-Duitsland. De NAVO wordt omschreven als een aggressief verdrag, gericht tegen de Sovjet- Unie. maar men zal zich herinneren dat de NAVO juist het antwoord was op de Sov jet-politiek en niet de oorzaak er van. In deze omstandigheden zou Sovjet-lidmaat schap van de NAVO op zichzelf niet vol doende beveiliging betekenen voor de leden van die organisatie, die zeer wel inzien dat het voortbestaan er van de beste waarborg is voor een leven in vrijheid (bewijzen van instemming). Bovendien is de NAVO niet een louter militaire aangelegenheid. Zij is gegrondvest op de beginselen van indivi duele vrijheid en rechtsorde. Attlee, de leider der oppositie, stelde de vraag of het voorstel volkomen door de Verenigde Staten is afgewezen, of dat ze bereid zijn het met hun bondgenoten te be spreken. Eden antwoordde dat de Ameri kaanse regering heeft aangekondigd er over besprekingen te zullen voeren. Maar de V.S. hebben zonder consultatie hun eigen commentaar op het plan geleverd (schande, klonk het van de Labourbanken). Attlee vroeg nog of de nota een basis kon zijn voor een nieuw Locarno, zoals door Churchill in Mei geopperd. Eden antwoord de, dat bij de lopende besprekingen met de bondgenoten de positie van de NAVO voor- epzou staan. Herbert Morrison betoogde dat voortaan dient te worden verhinderd dat een be langrijke bondgenoot op eigen houtje com mentaar levert, anders zou een eendrachtig optreden voor het Westen onmogelijk zijn. PARIJS (Reuter) De Noord-Atlanti sche Raad heeft Donderdag een voorlopige gedachtenwisseling gehad over het Russi sche voorstel. Het merendeel der vertegen woordigers wachtte nog op instructies van de regeringen. Zij gaven als hun persoon lijke mening te kennen, dat de voorstellen ernstige bestudering wettigden en dat ver der overleg gepleegd zou moeten worden voordat een antwoord aan Moskou gezon den wordt. BERLIJN (Reuter) De Russische plaatsvervangende premier en minister van Handel, Mikojan, heeft op het congres van de Oost-Duitse communistische partij te Berlijn verklaard, dat de jongste Russische nota tegemoet komt aan de voornaamste bezwaren van het Westen tegen een collec tief beveiligingsverdrag voor Europa. De betekenis van de nota kon volgens hem moeilijk worden overschat. BRUSSEL (Reuter) Paul Henri Spaak heeft Donderdag te Brussel gezegd, dat het „eenvoudiger zou zijn te spreken over wereld-ontwapening dan over het Russi- Maarschalk Juin ontslagen. Deze foto herinnert aan het moment waarop de toenmalige minister-president Pinay Juin de maarschalkstaf overhandigde: Juli 1953. De kwestie der in Nederland in beslag genomen Duitse tractaatlanderijen zal binnenkort opnieuw in de West-Duitse Bondsdag worden behandeld. De liberale partij heeft aangekondigd, dat zij de re gering er over wenst te interpelleren. De liberalen hebben daartoe besloten nadat een enige tijd geleden door Christen-De mocratische afgevaardigden ingediend voorstel om de gedupeerde Duitse boeren schadeloos te stellen ten koste van de Ne derlandse boeren die in Duitsland lande rijen hebben, was- ingterokken. Ditge schiedde nadat de meerderheid in de com missie van grenskwesties de mening had uitgesproken dat de tractaatkwestie beter in samenhang met alle soortgelijke aan spraken op schadeloosstelling behandeld zou kunnen worden. De regering heeft reeds eenmaal in de Bondsdag haar opvatting bekend gemaakt. Zij verklaarde in December 1949 dat „het gebruik van private Duitse vermogens in het buitenland voor het voldoen van her stelverplichtingen in het algemeen een maatregel is, die niet in overeenstemming is met de van oudsher geldende regelen van het internationale recht en die aan leiding geeft tot ernstige bedenkingen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1