Nehroe eist onverwijld staken der atoomproefnemingen Weerbericht Afzonderlijk verbod is niet mogelijkzegt Eden v e l s e r Haarlems Dagblad Afmars Worsteling om Dien Bien Phoe in beslissend stadium Rumoer om de H-bom neemt toe Het woord is aan Opening van „De Keukenhof Winderig, maar zacht weer 68 JAARGANG No 226 ZATERDAG 3 APRIL 1954 298 JAARGANG No 74 Prof. Lieftinck overlegde met president Wereldbank Generaal Vandenberg overleden Japanse protesten tegen de H-bom Fransen vestigen hun hoop op goed vliegweer Heeft de Sovjet-Unie een stikstof bom? Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave -Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE AFMARS van maarschalk Alphonse- Henri Juin is formeel bewerkt door zijn regering, die hem uit zijn vier hoge func ties in Frankrijk heeft ontslagen toen zij ook waarlijk geen andere keus meer had. Want niet alleen door zijn politieke rede voeringen maar ook door zijn openlijke weigering om bij minister-president Laniel en bij de minister van Oorlog Pleven zijn onmiddellijke chef te verschijnen, was hij niet meer te handhaven. Nu heeft hij zelf ontslag gevraagd uit zijn functie van opperbevelhebber in de centrale sector van de Noord-Atlantische Verd-rags-strijd- krachten in Europa; de tot die sector be horende landen, waaronder het onze. wen sen zijn heengaan; hij wil het zelf ook. Alles bewijst wel dat hij zijn afmars welbewust heeft uitgelokt. Woensdag avond, toen hij door de regering al ter verantwoording was geroepen, heeft hij zelfs aan een diner van reserve-officieren zijn gewraakte optreden te Auxerre nog eens herhaald en daarbij gezegd dat hij aan dubbelzinnigheid een einde wilde ma ken en daarom de zaken had gebrusqueerd. Zich niet bepalend tot zijn bestrijding van de E.D.G. de nog steeds niet door het Franse parlement geratificeerde Europese Defensie Gemeenschap heeft hij boven dien een aantal honende opmerkingen over het huidige Franse staatsbestel ten beste gegeven. De regering kon op deze uitdaging waarlijk niet anders antwoorden dan door hem onmiddellijk te ontslaan. In dit geval betekende de prestige-kwestie niet minder dan de handhaving van haar gezag tegen over het leger, welks hoogste gezagsdrager openlijk tegen haar in verzet was geko men. Op zichzelf beschouwd is dit weer een opvallend feit in de helaas zo zwakke situatie waarin de Franse republiek ver keert al is het alleen een persoonlijk feit. Want dat Juin het leger of een deel van het leger achter zich zou hebben, is tot dusver niet gebleken, ook al hebben de reserve-officieren aan de Woensdag ge houden maaltijd zijn betoog met uitbundig applaus begroet. Evenmin is hij, in tegen stelling met generaal De Gaulle, een man die een politieke carrière heeft onderno men. Maar er is wel reden om de woorden „tot dusver" ook hieraan toe te voegen. Wat is hij van zins nadat hij door rebels op treden zich doet ontslaan? Had hij een voudig, zonder al dit vertoon, zijn ontslag aanvrage ingediend omdat hij zich niet langer met de gang van zaken kon vereni gen. dan zou men zich kunnen voorstellen dat hij zich als 65-jarige, eenvoudig burger geworden (zij het dan met behoud van de eretitel maarschalk van Frankrijk) in een rustig landhuisje zou terugtrekken en zich wijden aan de vredige verzorging van zijn moestuin. Dit lijkt nü ondenkbaar. Dient een gegadigde voor enig staatkundig avon tuur zich aan? Dat is de vraag die bij menigeen zal rijzen, waarbij men zich er opnieuw rekenschap van moet geven, dat een beroepssoldaat uiterst zelden de eigen schappen van een staatsman heeft bezeten (en ontwikkeld) en dat er een grote af stand ligt tussen het uitoefenen van critiek en het verrichten van het opbouwende werk dat tot beter toestanden moet leiden. Met daverende taal in dagorderstijl ver wezenlijkt men dat niet. Maarschalk Juin's politieke beschouwingen zijn (tot dusver) in Frankrijk niet ernstig opgenomen. Maar men moet daar wel aan toevoegen dat in een tijd van voortslepende crisis, als de moeilijkheden zich maar blijven opstape len. tenslotte verzet onder onverwachte leiding kan uitbreken. Van de vier markante Franse generaals, tijdens de tweede wereldoorlog het meest op de voorgrond getreden, stamden er drie uit de vroegere adel: Leclerc (die eigen lijk de Hautecloque heette en kort na Frankrijks bevrijding bij een vliegtuig ongeluk omkwam), Delattre de Tassigny (na de wereldoorlog opperbevelhebber in Indochina geworden cn gestorven nadat zijn enige zoon daar als luitenant gesneu veld was) en De Gau 11c. Alleen Juin, die niet in Frankrijk is geboren, maar in de stad Bóne in Algerië, als zoon van een Franse politieman, was orvder dit viertal een jongen van bescheiden komaf. Hij kreeg zijn opleiding aan de militaire acade mie van Saint Cyr cn was er klasgenoot van De Gaulle. Hij streed als luitenant en kapitein in de eerste wereldoorlog en werd driemaal eervol vermeld. Daarna bracht hij het tot luitenant-kolonel en trad in die rang een tijdlang als leraar aan de Ecole de Guerre op. In 1938 werd hij generaal: in de oorlogsdagen van 1940 voerde hij een gemotoriseerde divisie aan en werd door de Duitsers gevangen genomen, die hem een jaar later loslieten omdat zij hoopten dat hij Pétain's regering in Marokko tegen de geallieerden zou dienen. Maar hij ging daar snel naar de geallieerden over, leidde de Franse strijdkrachten in Tunis, streed later in Italië (waar hij niet alleen het Franse expeditieleger maar ook Ameri kaanse troepen orvder zijn bevel had) werd na Frankrijks bevrijding chef van de Fran se generale staf en keerde in 1947 naar Noord-Afrika terug als resident-generaal van Marokko. Zijn vrij eigenmachtig op treden daar veroorzaakte de afzetting van«l de sultan: tot zijn politieke strevingen be hoort zeer zeker de onderdrukking van het nationalisme in Afrika. Teruggekeerd naar Frankrijk verwierf hij daar de nieuwe hoge militaire functies waaruit hij nu ontslagen is en werd NAVO-opperbevelhebber in de centrale Europese sector onder de Ameri kaanse generaal Gruenther die te Fontaine- bleau het hoogste NAVO-gezag bekleedt. Uiterlijk doet Juin zeer weinig aan een Fransman en zeer sterk aan een Ameri kaan laat mij zeggen: een Amerikaanse senator denken: door de gelaatsuitdruk king. Hij heeft steeds gegolden als een brillant generaal. Overigens beeint die term, in presentie van de waterstofbom, al wat ouderwets aan te doen. Naar hetgeen Frankrijk nog met hem beleven zal kan men alleen gissen zonder houvast. R. P. De veertienduizend kilometer lange luchtroute AmsterdamDjakarta van de K.L.M. zal met ingang van 10 April een keer per week worden afgelegd in veertig uur cn een keer per week in negenendertig uur. Dit is mogelijk, omdat deze vluchten met Lockheed „Super Constellations" zullen worden gemaakt en de nachtstop te Bangkok vervalt. De K.L.M. vliegt vijf keer per weck naar Indonesië. Op Zaterdag 10 April:zal de eerste „Super Constellation" de reis naar Djakarta beginnen. NEW DELHI (United Press) Premier Jawaharlal Nehroe heeft Vrijdag verklaard dat de Verenigde Staten de proefnemingen met atoombommen onmiddellijk moet staken om de vrees voor de gevolgen die in de gehele wereld steeds groter wordt te verminderen en te doen wegnemen. Hetzelfde verzoek richtte hij ook tot de Sovjet- Unie. HU zei dit in het verloop van een rede in het parlement. Nehroe drong voorts aan op: 1. Een accoord tussen de grote mogendheden over stopzetting van proefnemingen met waterstof-atoombommen. 2. Volledige publicatie door die mogendheden van gegevens over de vervaardiging, de vernietigingskracht en de uitwerking van atoomwapens. 3. Onmiddellijke bijeenroeping van een UNO-commissie voor ontwapening ter be handeling van zün voorstel. 4. Zoveel mogelijk landen en regeringen moeten uitdrukking geven aan bezorgd heid over de productie van atoomwapens. India, zei hij, is bereid stelling te nemen tegen alle „op afschrikking gerichte wa pens met inbegrip van de waterstof-atoom bom en de bekende en onbekende ver schrikkingen en gevolgen ervan". Hij gaf uitdrukking aan bezorgdheid over de re cente proefnemingen met waterstof-atoom bommen in het gebied van de Stille Oceaan, „dicht bij Azië en de volken van Azië". Nehroe oogstte luide bijval. „Naar wij hebben vernomen bezitten de V.S. van Amerika en de Unie van Socialis tische Sovjet-Republieken dit wapen en hebben deze twee landen in de afgelopen twee jaren proefexplosies teweeggebracht welke krachten hebben ontketend die in ieder opzicht die van elk ander bekend vernietigingswapen verre overtreffen", zei hij. „Millioenen mensen zullen wellicht door een enkele ontploffing uitgeroeid kun nen worden. Dit is een verschrikkelijk vooruitzicht dat alle landen en volken, al of niet betrokken bij oorlogen, al of niet aangesloten bij machtgroeperingen, aan gaat". Nehroe zei: „De mensheid moet wakker worden voor de werkelijkheid, de toestand onder ogen zien met vastberadenheid en waken voor een ramp.De open zee blijkt niet langer open te zijn". WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse regering heeft Vrijdag geen officieel commentaar geleverd op de voor stellen van premier Nehroe voor het stop zetten van de proefnemingen met de H- bom, maar de persoonlijke reacties van de autoriteiten was dat zijn suggesties on realistisch leken. Ze merkten op dat zijn programma geen mogelijkheid inhield tot dwingend ten uitvoer leggen van de maat regelen die hij oppert. De conclusie is dat Nehroe aanneemt dat de Russen zich zullen houden aan een overeenkomst zonder daar toe gedwongen te worden. Deze veronder stelling delen de autoriteiten in Washing ton niet. BELFAST (United Press) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, verklaarde Vrijdag dat het onmoge lijk is een verbod op de waterstofbom uit te vaardigen als de bewapening met an dere wapens gewoon doorgaat. Eden zeide in een rede voor een bijeenkomst van de Noord-Ierse conservatieve partij, dat „het atoomwapen en het grote belang dat we er aan hebben gehecht" zeker heeft gediend als een afschrikking voor een oorlog. Eden vervolgde: „Het waterstofwapen vormt eveneens een ernstige waarschuwing aan het adres van een ieder met aggres- sieve bedoelingèn. Wij zijn altijd bereid geweest te spreken over ontwapeningsover eenkomsten, die zowel gewone als kern wapens betreffen". Maar, zo zeide de mi nister, „alles moet tegelijk worden behan deld". De minister vervolgde: „De politiek van de regering is te werken voor een vermindering van de internationale span ning". Wij proberen de problemen tussen de landen één voor één op te lossen en een oplossing te vinden voor individuele kwesties en om de oorzaken van de inter nationale spanning weg te nemen. „Als de spanning kan worden verminderd zou de weg open staan voor een algemene beper king van en controle op de bewapening, want alleen in een sfeer van vertrouwen kan van de landen worden verwacht dat zijn hun verdedigingsmiddelen zullen be perken". Eden zeide te geloven dat de conferentie in Berlijn de spanning in Europa had doen afnemen. „Ik hoop dat de conferentie in Genève hetzelfde zal doen in het Verre WASHINGTON. (United Press). Een woordvoerder voor de Wereldbank ver klaarde vandaag dat de vroegere Neder landse minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck „het volle vertrouwen van de bank" behoudt na zijn vertrek uit Turkije. Hij zeide dat oud-minister Lieftinck per vliegtuig naar Damascus in Syrië zal te rugkeren ,om zich weer bij de missie van de bank aldaar te voegen. Hij zal begin volgende week uit Washington vertrekken. De misse van de Wereldbank in Syrië is momenteel bezig met het opstellen van een rapport over de bronnen en mogelijkheden van dat land. Hij zal waarschijnlijk vier weken in Damascus blijven en zal daarna gelijk met de andere leden van de missie naar Washington terugkeren. Hij voegde eraan toe de prof. mr. Lief tinck deze week een bespreking had gehad met Eugene Black, de president van de bank, die zo juist uit Zuid-Amerika is te ruggekeerd. WASHINGTON (Reuter) Generaal Hoyt Vandenberg, tot verleden jaar Juni stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, is Vrijdag in Washington op 55-jarige leef tijd overleden. In het Walter Reed leger- hospitaal te Washington, waar „generaal Van", zoals hij bij het luchtmachtpersoneel bekend stond, sedert October verpleegd werd, is medegedeeld, dat de generaal aan kanker is overleden. Hij was al enige tijd te ziek om veel bezoekers te ontvangen. Als stafchef van de luchtmacht volgde Vandenberg in 1948 generaal Carl Spaatz op. Generaal Vandenberg leidde de stro ming, die de luchtmacht weer wilde op bouwen tot een wereldmacht, nadat zij in de tweede wereldoorlog was ingekrompen. Zijn mening was, dat men zich zou concen- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Alphonse Karr: De geschiedenis spreekt tot u over anderen, de roman over uzelf. treren op het bouwen van vliegtuigen met een zodanig bereik, dat men overal ter wereld zou kunnen toeslaan. Generaal Vandenberg is een afstamme ling van Nederlandse kolonisten. Hij was een neef van de overleden republikeinse Senator Arthur Vandenberg, die aanvan kelijk voorstander van isolationisme was, maar later meenhielp het plan Marshall te verwezenlijken. Generaal Vandenberg was een dergenen, die de plannen opstelden voor de geallieer- del andingen in Frankrijk in Juni 1944. Nehroe Oosten", aldus Eden. De minister zeide dat hij op de conferentie in Genève hoopte te zien of communistisch China „dat de opstandelingen in Indochina heeft gehol pen" van plan is een werkelijke bijdrage te leveren tot de vrede in dat gebied. TOKIO (Reuter). Op een massa-bij eenkomst op de centrale vismarkt van Tokio, welke werd bijgewoond door leden van de rechtse en linkse socialistische par tijen en de communistische partij, hebben visverkopers Vrijdag geëist, dat de Vere nigde Staten ophouden met hun bomont ploffingen in de Stille Oceaan. Tevens werd schadevergoeding verlangd voor de gerin gere verkoop van tonijnen als gevolg van de ontdekking, dat door de vissersboot Foekoeryoe Maroe radio-actieve vis werd meegebracht. Een resolutie met soortgelijke strekking jverd aangenomen door de algemene raad vah de Japanse vakverenigingen (Sohyo), die drie millioen leden tellen. De Sohyo is van plan in het gehele land protestdemon straties tegen de waterstofbom proeven te organiseren. De Sohyo is verder voorne mens op de bijeenkomst van het „Interna tionaal Verbond van Vrije Vakverenigin gen", die 19 April te Calcutta begint, re soluties tegen de proeven en de Japanse herbewapening in te dienen. TOKIO (United Press). Vierhonderd Japanse vishandelaren, socialisten en com munisten hebben Vrijdag voor de Ameri kaanse ambassade gedemonstreerd. De demonstratie volgde op de protestvergade ring op de vismarkt. Leidende functio narissen van de partijen trokken aan het hoofd van de optocht naar de ambassade en vandaar naar de parlementsgebouwen, het ministerie van Buitenlandse Zaken en het stadhuis. PARIJS (Reuter). De strijd om de Franse vesting in Tonkin (Noord-Indochi- na) Dien Bien Phoe heeft Vrijdagavond een hoogtepunt bereikt. De Frans-Yietnamese verdedigers betwisten elke duimbreed gronds aan de fanatieke, in golven aanstor mende stoottroepen der Vietminh. „Zelfmoord-eenheden" der rebellen klommen over de lijken van honderden ge sneuvelde kameraden, om met springstof fen een weg te banen door de prikkel draadversperringen rondom de vesting. Achter hen kwamen de stoottroepen. Een officier van de Franse generale staf heeft te Parijs verklaard, dat indien de bezetting van Dien Bien Phoe nog 48 uur stand kan houden, de opstandelingen „mogelijk te uit geput zullen zijn om hun aanvallen voort te zetten". In officiële kringen te Parijs wordt verklaard dat de 12.000 verdedigers zich in een „ernstige, doch niet wanhopige toestand" bevinden. De Vietminh heeft thans in de afgelopen drie dagen van zware gevechten vier stel lingen rondom de "vesting veroverd. De strijd was Vrijdag wat minder hevig, doch men verwacht dat hij vanavond laat weer in hevigheid zal toenemen. Waarnemers te Hanoi zijn van mening dat de uitslag van de strijd om Dien Bien Phoe, de tot nu toe hevigste slag van de zeven jaar oude Indochinese oorlog, afhan kelijk is van de vraag of de weersomstan digheden het mogelijk zullen maken de onder zware druk staande verdedigers door de lucht te bevoorraden. (A.F.P.) Vrijdag, de derde dag, van de Vietminh-aanval op Dien Bien Phoe, wa ren er tekenen, dat de kracht van de aan valler afneemt. Goede weersomstandig heden maakten het mogelijk, dat een vloot B'ranse vliegtuigen de belegerden te hulp kwam. Levensmiddelen en munitie konden worden uitgeworpen. De vliegtuigen be stookten de aanvallers met napalm. Sommige waarnemers te Hanoi schatten de tot dusverre door de Vietminh voor Dien Bien Phoe geleden verliezen op bijna 20.000 man, dat is de helft van het aantal troepen, waarover zij bij het begin van de slag beschikten. HANOI (Reuter) De Franse legerlei ding heeft meegedeeld dat ruim 1000 man Vietminh-troepen de Indochinese staat LONDEN (Reuter) Herbert Morrison, voormalig minister van Buitenlandse Za ken in de Labourregering. heeft in een toespraak te Wellington in Midden-Enge- land verklaard, dat de wereld, na de komst van de atoombom en de waterstof bom te hebben aanschouwd, thans de ont wikkeling van stikstofbommen door de Russen onder ogen moet zien. Fenner Brockway, links Labourparle- mentslid. zeide in Exeter in Zuid-Engeland, dat de waterstofbom naar het schijnt niet de laatste uitvinding op het gebied van vernietigende wapens is. „De Sovjet-Unie heeft zich reeds de vervaardiging van de stikstofhom eigen gemaakt. Niet alleen de beschaving, maar ook de mensheid zelf wordt bedreigd", aldus Brockway. Vooraanstaande Britse atoomgeleerden zijn echter sceptisch gestemd ten aanzien van de mogelijkheid om een dergelijke bom te maken. Prof. Joseph Rotblat, vice- president van de Britse vereniging van atoomgeleerden, verklaarde later: „Tenzij er iets volkomen nieuws is ontdekt, geloof ik niet, dat het maken van een stikstof- bom al mogelijk is. De warmtereactie, die nodig zou zijn om stikstof te doen ontplof fen, zou veel groter moeten zijn dan die, welke gebruikt wordt voor de waterstof bom en ik geloof niet, dat iemand ontdekt heeft hoe de vereiste buitengewoon hoge temperatuur geproduceerd kan worden". „Het is mogelijk, dat een waterstofbom omgeven wordt door stikstof en dan tot ontploffing gebracht wordt, maar ik kan mij niet voorstellen hoe dit gedaan kan worden, zonder dat degenen, die dit doen, gevaar lopen". Ook professor Marcus Oliphant, hoog leraar in de natuurkunde aan de nationale universiteit te Canberra, hechtte geen ge loof aan het gerucht, dat de Sovjet-Unie stikstofbommen zou ontwikkelen. „Het zou zijn alsof men een bom maakte van een stuk klei. Voor zover wij nu weten, is er geen energie in stikstof", aldus professor Oliphant. Cambodja van uit Zuid-Laos zijn binnen gevallen. Grote Vietminh-eenheden staken Donderdag de rivier de Sokong over en trokken Cambodja binnen. De leiding der Cambodjaanse troepen meldt dat het 50 kilometer van de grens gelegen Voeunsai in handen der opstande lingen is gevallen. Dit is de eerste maal, dat geregelde Vietminh-troepen Cambodja zijn binnengevallen. Franse en Cambod jaanse troepen zijn Vrijdagavond in ijl tempo aangevoerd om een tegenoffensief in te zetten. Het door de communisten binnengetrok ken Cambodjaanse gebied is woeste, met wouden overdekte grond, spaarzaam be woond door leden van de stammen der Moi's. Door dit gebied leiden slechts enke le wegen, die in de regentijd onbegaanbaar zijn. Het is niet mogelijk doortrekkende troepen plaatselijk te bevoorraden. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat in het midden van de afgelopen week Nederland binnen het bereik was ge legen van onstabiele polaire luchtmassa's, waarin herhaaldelijk buien tot ontwikke ling kwamen, slaagde Vrijdagmorgen zach te lucht van subtropische oorsprong er in, tot in onze omgeving door te dringen. Dit ging bijna overal gepaard met wat mot regen. De vrij zware regenval, die Vrijdagavond in het Midden en Zuiden van het land voor kwam, hing samen met het passeren van een uit het Westen komend koufront. Af koeling van betekenis bracht dit front niet, want de lucht er achter had eveneens een temperatuur van omstreeks 10 graden. Wel was de vochtigheid van deze lucht iets kleiner, hetgeen Zaterdagochtend enkele opklaringen tot gevolg had. Intussen bevond er zich Zaterdagmorgen op ongeveer 10 km. ten Westen van Noord- Ierland een'zeer actieve depressie, die nog maals grote hoeveelheden zachte en zeer vochtige oceaanlucht naar West-Europa stuurde. Deze lucht zal, nadat het binnen dringen er van wederom regen in ons land heeft gebracht, ook Zondag nog aanwezig zijn. In verband hiermede is de kans op zwaarbewolkt, maar zacht Zondagsweer groot, terwijl de Zuid-Westenwind krach tiger zal worden. (van hedenmorgen 7 uur) De vijfde tentoonstelling op Keukenhof te Lisse is Vrijdagmiddag door minister mr. J. W. Beyen officieel geopend. In het restaurant hield hij in het Engels een toe spraak, waarna hij met een druk op de knop een teken gaf. dat de vlaggen van de Keukenhof in top konden. Tevens gaf hij het sein, dat een luchtballon, waaraan een vlag bevestigd was de lucht kon ingaan - - Op de vlag staat: „Wie zijn hart met bloemen siert, verdient een lach van de goede aarde". De vinder van de vlag zal een reis naar de Keukenhof worden aangeboden. Na de plechtigheid in het restaurant be gaven de genodigden zich naar het nieuwe paviljoen, dat de echtgenote van de minis ter, met een gouden sleutel opende In dit paviljoen exposeren en kele Nederlandse industrieën sierproducten, o.a. zilver, smeedwerk, Delfts blauw en kristal. Ook worden demonstraties bloem schikkunst gegeven. Met belangstelling volgden de heer en mevrouw Beyen de demonstratie bloem schikkunst. Onder de gasten waren ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine en mr. L. A. Kesper, commissaris der Konin gin in de provincie Zuidholland. Mr. Beyen was verhinderd een uitgebreide rondwandeling te maken over het tentoon stellingsterrein: hij verklaarde dat hij de expositie, die hij voor het eerst bezocht, zo mooi vond, dat hij nog eens terug zal komen.' toestand weers- M 11 i- c a n ae Cl tf ÜE ïr 55 bt- Z5 Helsinki sneeuw windstil 0 1 Oslo geheel bew. ZZW 2 -l 0 Stockholm geheel bew. WNW 1 0 0 Warschau nevel W 5 2 2 Kopenhagen regen ZO 9 2 0,3 Londen motregen zw 5 10 6 Amsterdam zwaar bew. w 4 6 5 Brussel geheel bew w 4 9 9 Parijs geheel bew w 5 11 0 Bordeaux motregen w 2 11 6 Grenoble zwaar bew. NO 5 11 0,1 Nice zwaar bew. NW 2 9 0 Berlijn regen windstil 5 2 Frankfort regen W 9 12 7 München regen WZW 10 10 9 Zürich regen W 4 10 18 Genève motregen windstil 8 3 Locarno onbewolkt O 3 10 0 Wenen regen ZW 2 6 3 Innsbruck regenbui windstil 4 2 Rome half bew. windstil 10 0 Neerslag laatste J« uur VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot krach tige Zuid-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 4 April Zon op 6.10 uur, onder 19.17 uur. Maan op 6.01 uur. onder 21.22 uur. 5 April Zon op 6.08 uur. onder 19.19 uur. Maan op 6-26 uur, onder 22412 uur. Maanstanden 3 April 13.25 uur: Nieuwe maan 10 April 6-05 uur: Eerste kwartier 18 April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 4 April Hoog water: 4.03 en 16.21 uur. Laag water: 12.06 en uur. Maandag 5 April Hoog water: 4.43 en 17.02 uur. Laag water: 0.27 en 12.52 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1