Veren igi ngsva ria Zin en invloed van de film Jeugdige zilveren Hoogoven-jubilaris Havenberichten Tuinders tevreden over twee Kennemer gemeentebesturen Jaarlijks 15 mille voor bouwplannen Jubilaris R. van Wijk ontving zijn directie De heer W. F. Visser licht IJmond-plannen toe uit de IJmond Terrasvogels in feeststemming Rank-programma in Rex Beverwijk 7 Feest voor G. Blomvliet in de buizengieterij Moderne muziek in Rex Leslokaal erbij in de St. Jozefschool Definitieve subsidie voor bijzondere kleuterscholen Worstelen en gewichtheffen in „Flora" Kampioenswedstrijden van BDG De Boer benadert Andrea bij DC „Sportief" ,,'t Was een leugen" bij „Kunst na Arbeid" 3' Klaverjastournooi van „De Vriendschap" De vlag in top voor Aurora-jeugd Weekend van „De Nieuwe Koers" in Koningsbos ULO moet weer groeien Uitkomsten streek niet onbevredigend dank zij aanpassing aan behoefte ALCURA EINDIGDE FILMSEIZOEN Ongeval bij tunnelbouw Nieuwe salariëring voor kleuter-leerkrachten F. Stroomer won Meyran-wisselbeker Groeiend Beverwijk" „Mevrouw Willems komt uit" „De huishouding en het bedrijfsleven" Middenstanders vergaderen MAANDAG 5 APRIL 1954 Waar anders draaibanken gillend spanen snijden en motoren draaien in de werk plaats van de buizengieterij klonk Vrij dag feestmuziek en rond het podium was een weelde van bloemen vergaard. De heer G. Blomvliet is hier. temidden van familieleden, collega's en vrienden, ge huldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig dlenstjubUeum bij de Hoogovens. De gelukwensen der Directie werden uit gesproken door prof. dr. J. F. ten Does- schate, die tevens de gebruikelijke jubi leum-enveloppe overhandigde. Ir. D. Soeters. bedrijfsleider der buizen gieterij, bracht in de eerste plaats de feli citaties over van bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies en overhandigde namens hem het vererend getuigschrift en het gedenkbord der Maatschappij. Hij merkte vervolgens in zijn hartelijke rede op, dat de jubilaris op zo jeugdige leeftijd jubileert, dat het mo gelijk is zijn gouden jubileum mee te ma ken. De heer Soeters wierp een terugblik op de loopbaan van de jubilaris, die op zijn 14e jaar reeds bij het bedrijf in dienst trad en steeds met nauwgezetheid en plichts getrouw zijn taak heeft vervuld. „Je weet precies, wat je aan hem hfebt, hij houdt zijn afspraken". Namens het jubileumfonds sprak vervol gens de heer B. Zeeuw, die de jubilaris een prettige kameraad noemde. De heer Zeeuw haalde herinneringen aan hun samenwer king op en vertelde hoe de jubilaris steeds de goede geest en de kameraadschap er in weet te houden. Hij vertolkte aller gevoe lens door een fraaie boekenkast aan te bie den. Een geestige voordracht en humoristische anecdotes vormden de bijdrage van de heer W. de Ridder, die met de verve van een conférencier optrad. Een fraaie plant voor mevrouw Blomvliet besloot deze bijdrage en een van de prijswinnaars van het vrije tijdsbesteding-concours „Wie doet wat Wat doet wie?", de heer G. Groeneveld, gaf De ontwikkeling van het bouwprogram ma maakt het noodzakelijk, dat B. en W. van Yelsen in 1954, evenals dit in 1953 het geval is geweest, voortgaan met het treffen van voorbereidende maatregelen voor de totstandkoming van nieuwe bouwplannen. Tot deze maatregelen behoren onder meer het verlenen van opdrachten aan ar chitecten, die wij met het ontwerpen van de verschillende plannen wensen te belas ten, het doen onderzoeken en opmeten van de bouwterreinen en het laten vervaardi gen van lichtdrukken. Het is uiteraard niet te vermijden, dat hieruit verschiV.ende financiële verplichtin gen voor deze gemeente voortvloeien,waar bij de mogelijkheid aanwezig is, dat be paalde bouwplannen, in verband met de uitkomsten van de gehouden aanbestediin- gen, niet worden gerealiseerd. B. en W. stellen de raad voor, tot het gemelde doel voor elk van de jaren 1953 en 1954 een crediet beschikbaar te stellen, tot een bedrag van 15.000 en daartoe vast te stellen de besluiten tot wijziging van de begrotingen voor 1953 en 1954, we'lke in ontwerp bij de stukken zijn gevoegd. De liefhebbers van moderne muziek, zo wel in zijn „classic" als in zijn nieuwe uitingen krijgen Dinsdagavond dank zij de samenwerking tussen Alcura en de Velser Jazz Society de kans in het Rex theater hun hart op te halen. Daar speelt namelijk „The Dutch Swing College" onder leiding van Peter Schilperoort. In normale omstandigheden zal een ju bilaris, die vijfentwintig jaar aan een be drijf verbonden is, door zijn directie wor den ontvangen, maar in het geval van.de heer R. van Dijk, werkbaas van de formaat afdeling van Van Gelder Zonen N.V. pa pierfabriek, waren de rollen omgekeerd en ontving de familie Van Dijk in haar wo ning aan de Watervlietstraat de fabrieks directeur ir. B. Verdoorn. Dit was een ge volg van het feit, dat de directie verhin derd was de gebruikelijke ontvangst te doen geschieden. In de avonduren echter vond de uitge stelde huldiging plaats. Ir. Verdoorn over zag de staat van dienst van de jubilaris, die als proevennemer-controleur in de pa pierfabriek begon en enige jaren geleden voorman werd in de formaat-afdeling. Zijn ervaring, praktische kennis en bekwaam heid, alsmede de tact om met het personeel om te gaan, hadden vorig jaar de promotie tot werkbaas tot gevolg. De fabrieksdirecteur dankte de jubilaris namens hoofd- en plaatselijke directie voor ziin verdiensten voor het bedrijf en liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een geschenk onder enveloppe. Voorts ontving de heer Van Dijk een schriftelijke felici tatie van de hoofddirectie en een foto in lijst tijdens zijn dagelijkse bezigheid. Een mand mooie bloemen bracht fleur in de woning, waar hij ook bezoek kreeg namens het Jubileumfonds van de afdeling papier fabriek. De heer J. Buntsma vertolkte de gevoelens van personeeel en collega's bij dit jubileum en stelde daarbij de zeer pret tige verstandhouding met het afdelings- personeel in het licht. Hij overhandigde hem een geschenk in enveloppe; mevr. Van Dijk kreeg bloemen. Onder de bloemstukken bevond zich tevens een exemplaar van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale waarvan de jubi laris een toegewijd lid is. Overigens heeft het niet aan persoonlijke belangstelling ontbroken en kwamen behalve de afde lingspersoneelsleden de leidinggevende personen hun gelukwensen aanbieden. Het bestuur van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, heeft de leden uit genodigd voor de hedenavond in het ge meentelijk ontspanningslokaal in de Van Diepenstraat te houden vergadering, waar in nu de heer W. F. Visser, wethouder van openbare werken in Velsen, de toezegging gestand zal doen om een toelichting te ge ven op de veel besproken IJmond-plannen. Behalve deze bespreking vragen verder de belangstelling een verslag van het P. v. d. A.-Sportcongres en een bespreking in zake de ledenwinactie. op zijn accordeon een muzikaal intermezzo dat tot spontane samenzang leidde. De heer G. Olivier, opzichter, trad ver volgens op het podium en haalde op gees tige wijze herinneringen op uit de begin periode van beider loopbaan. De jubilaris is altijd een actief mens geweest, hetgeen wel bewezen wordt door het feit, dat hij als 13-jarige jongen op eigen initiatief en tot grote ongerustheid van zijn moeder een baas had gezocht. Spreker besloot zijn woorden met het overhandigen van een door collega's vervaardigd geschenk: een mooi koperen model van een teervat, ge vuld met sigaretten. In verband met de uitbreiding van het aantal leerkrachten moet aan de St. Jozef school te Velsen-Noord een leslokaal wor den ingericht en is de aanschaffing van schoolmeubelen en leer- en hulpmiddelen noodzakelijk. De hierop betrekking hebbende aanvra ge, hierboven vermeld, voldoet aan de wet telijke eisen. B. en W. stellen de raad voor, de ge vraagde medewerking te verlenen. „Hollandia" beroept zich Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is op 1 April 1954 ingekomen een door J. M. Rupert van de Velser Rubber fabriek „Hollandia" te Velsen (Noord) tot H.M. de Koningin gericht schrijven van 31 Maart 1954, waarbij hij beroep instelt tegen de aan hem bij besluit van 9 Maart 1954 onder voorwaarden verleende vergun ning ingevolge de Hinderwet, tot het op richten van een rubberfabriek op de per celen Wijkermeerweg 8 en 10 te Velsen (Noord). De heer Suurmond opnieuw in de aether In het NCRV-programma van' Woens dagmiddag 4 uur zal de heer J. Suurmond, hoofd van de Da Costaschool, evenals vo rige week, de Bijbelvertelling voor zijn rekening nemen in de uitzending „Jeugd land'. Ingevolge het bepaalde in de verorde ning, regelende de subsidiëring van de bijzondere kleuterscholen stelt de raad het definitieve gemeentelijke subsidie, toe te kennen aan de besturen van de bijzondere kleuterscholen, vast. De door deze besturen ingediende be scheiden over het jaar 1952 zijn thans ge controleerd, uitgezonderd die van de R.K. Schoolvereniging St. Laurentius te IJmui- den, welke B. en W. één dezer dagen pas hebben ontvangen. Behoudens ten aanzien van deze vereni ging en van de scholen, voorheen staande onder het bestuur van de stichting vere nigde scholen voor bijzonder neutraal voor bereidend lager onderwijs, welke een af zonderlijke behandeling behoeven, in ver band met de overname van deze scholen door de gemeente met ingang van 1 Mei 1953, kan tot de definitieve vaststelling van de subsidies over het jaar 1952 worden overgegaan. B. en W. stellen de raad voor het besluit te nemen. BOEKENKAST IN P. VERMEULEN- SCHOOL. In verband met het gebrek aan berg ruimte voor de leermiddelen in de P. Ver- meulenschool is het noodzakelijk, in deze school een vaste kast te plaatsen. De hierop betrekking hebbende aanvrage, hierboven vermeld, voldoet aan de wette lijke eisen. B. en W. steLlen de raad voor, de gevraagde medewerking te verlenen. Zondag 4 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Bali van Southampton. Bennekom van Rotterdam. Gretha van Ro chester. Lingestroom van Londen. Temnaren van Duinkerken. Jans van Londen. Anta v. Oxelosund. Vechtstroom van Huil. Aurica C. van Ellesmereport. Theano van Dublin. Pieter Hubert van Par. Roelf van Gdynia. Bullfinch van Londen. Noordstad van Hel- singborg. Saggat van Norfolk, Wikla van Raumö. George Russ van Rotterdam. Saint Matthieu van Le Havre. Netherlancs i-oasi van Newcastle. Banka van Delfzijl Heriot van Grangemouth. Savonia van Antwerpen. Vertrokken zijn: Regina naar Kalmar. Me- tropole naar Fleetwood. Hermes naar Ham burg. Roepat naar Port Said. Phidias naar Kopenhagen. Tomoni naar Marseille. Ma rina naar Goole. Onder grote belangstelling zijn Zaterdag avond in „Flora" het clubkampioenschap gewichtheffen en de worstelwedstrijden IJ. K. V. „Hercules"—„De Halter" Zaan dam en IJ. K. V. „Hercules"„S. S. S." Am sterdam gehouden. In zijn openingswoord toonde voorzitter W. Schaap zich zeer verheugd over de grote opkomst van het publiek en hij wenste de aanwezigen een paar aangename uren toe. Alhoewel „Hercules" alle partijen tegen „De Halter" verloor, waren ze toch van een hoog gehalte. Tegen „S. S. S." Amsterdam sleepte „Hercules" twee overwinningen uit het vuur, H. v. Dorp won reglementair en J. Kossen op punten. Scheidsrechter was de heer W. F. Eckhardt uit Utrecht die de wed strijden op prettige en rustige manier leidde. Na de pauze kwamen de gewichtheffers aan de beurt en werd er zeer vinnig ge kampt voor de overwinning. Prijswinnaars werden: F. Anthonnissen le prijs, J. de Loof 2e prijs eii K. Schriever 3e prijs. De overige gewichtheffers en ook de worstelaars kregen namens het bestuur een aardige draagmedaille aangeboden voor de gehouden competitie 1954. Na afloop der wedstrijden is er nog een zeer geanimeerd bal gevolgd dat tot 1 uur duurde. Over enkele weken zal de strijd tussen vier kampioensploegen om het kampioen schap van Noordholland en de daaraan verbonden promotie naar de hoofdklasse aanvangen. De candidaten zijn „Beverwijk", „Damlust" te Noord-Scharwoude, „Oost- zaan" en het tweede tiental van „Gezellig Samenzijn", dat er de afgelopen week in slaagde het kampioenschap le klasse van Amsterdam te veroveren. Honderd eieren voor de winnaar De klaverjasclub „Brederode" organi seert op Donderdag 15 April a s. in de Wey- man een wedstrijd, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen. De prijzen, be staande uit een rollade en vele, vele eieren, zijn voor de beste klaverjassers uit Sant poort. Tijdens de wedstrijden zullen er, evenals vorig jaar, attracties zijn met ge kookte- en spiegeleieren. In groep A van de IJmuidense damclub Sportief komt nu enige tekening, wat de kopgroep betreft. Zo gaat J. de Boer Sr. ge stadig door met overwinningen en hij is de veteraan Andrea op 2 punten genaderd met drie wedstrijden minder bespeeld. De derde en vierde geplaatsten staan 6 en 8 pnt. op hen achter, zodat de eindstrijd wel tussen Andrea en J. de Boer zal gaan. P. Bakker speelde zijn afgebroken partij tegen J. de Boer in de vooravond uit maar kon het niet tot een zege brengen; de partij J. de Boer Sr.G. Mooi eindigde in een overwinning voor eerstgenoemde. H. An drea won van Wim Hoefakker, die dit sei zoen niet zo goed in vorm is. wat wel in verband zal staan met zijn gezondheid. J. Wesselius kruipt gestadig omhoog op de ranglijst. Hij wist een eervolle remise te be reiken tegen J. Jansen in een goed gespeel de partij. De uitslagen in groep A zijn: J. Lichtendahl—Joop Muntz 1—1 J. WesseliusJ. Jansen 11 H. Andrea—W. Hoefakker 2—0 J. de Boer Jr.—P. Bakker 0—2 J. de Boer Sr.G. Mooi 20 P. BakkerJ. de Boer Sr. 02 In B werden slechts twee wedstrijden ge speeld, daar enige leden verhinderd waren. B. Glas en H. Dijkhuizen gaven elkaar niets toe, en deelden de punten, wat in de ranglijst echter geen verandering bracht. H. Out sneuvelde tegen K. Moleman. waar mee deze laatste zich wist te verzekeren van de vierde plaats. Op Goede Vrijdag wordt er niet gespeeld bij Sportief, de gebruikelijke clubavond wordt dan gehouden op de Donderdag daarvoor De Beverwijkse toneelvereniging „Kunst Vrijdag 23 en Zaterdag 24 April in het Ken- nemer Theater een opvoering te geven van het toneelspel van Wladimir Kransevitch ,,'t Was een leugen". Na de voorstelling is er bal onder leiding van de heer Dick Heems kerk. Zaterdagavond zijn de eerste wedstrijden gespeeld van de vierkamp die wordt georga niseerd door de Beverwijkse Klaverjasclub „De Vriendenkring". In totaal nemen twaalf verenigingen aan dit tournooi deel en de uitslagen van de eerste avond zijn: 1. „Geel- Zwart-A" Velsen met 21.739 pnt.; 2. „De Vriendschap-A", Beverwijk 20615 pnt.; 3. „Holland-A", Beverwijk 20.102 pnt.; 4. „Rui ten Troef', Santpoort 19.831 pnt. Het koppel dat op deze avond het hoogste aantal punten, 4741 behaalde bestond uit de heren J. Brasser en A. Schelvis, leden van „De Vriendschap". De twintigjarige korfbalvereniging „Aurora" heeft ook haar aspirantjes niet vergeten. Zaterdagavond kregen zij ruim schoots hun deel in de feestelijke viering van dit jubileum. Aurora heeft voor hen een cabaretavond georganiseerd, die er zijn mocht. Het was een drukte van belang in de zaal van „Zomerlust" te Santpoort, welke niet alleen door de aspirantjes, maar ook door de meegebrachte vriendjes tot de laatste stoel bezet was. Het „Aurora"- toneel, samengesteld uit leden van de ge lijknamige korfbalclub af een op de jeugd j afgestemde versie van het non-stop pro gramma van 20 Maart: De vlag in top. Dit keer liet zij de jeugd schateren om de ko mische schetsjes, welke zo intensief mee beleefd werden, dat herhaaldelijk om stilte verzocht moest worden. De Sibran- di's waren er weer „in" en hun mimiek vulde aan, waar hun stemvolume te kort schoot om boven het geroezemoes uit te komen. Ook de andere medespelenden verdienen een pluim voor de bevattelijke wijze, waarop zij hun tekst brachten. Het geheel werd een avond, welke* veel stof tot navertellen gegeven zal hebben en uit propagandistisch oogpunt zeker resultaat zal afwerpen, wat de korfbalsport op zich alleen maar ten goede kan komen. Ook hier geldt: Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Avonden als deze mogen dan geen beeld geven van de korfbalsport zelf, de sportieve geest, welke in deze vereni ging heerst, kwam sterk tot uitdrukking. Onder leiding van de oudere leden trok de jeugd tegen tienen door Santpoort huis waarts, druk pratend over het genotene. De Santpoortse sportvereniging Terras vogels hield Zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst in de Weyman, waar de leden een nonstop-revue werd gepresenteerd door het cabaret-gezelschap „West-Frisia" en Hansy Pallieter met haar Witte kraaien. Frans Dortmundt verzorgde de conférence en leidde ook de voorzitter, de heer A. M. Disselköter in, welke een wel komstwoord sprak. De Haarlemse amateurs kweten zich bijzonder goed in een zestal schetsjes, en de Witte Kraaien wisten met hun ver zorgd programma de eenmaal gekweekte stemming erin te houden. Speciaal het door Hansy Pallieter gezongen nieuwe nummer „Les trois cloches" viel zeer in de smaak, evenals de populaire wijsjes, welke Gerry Breed uit zijn accordeon trok en graag meegezongen werden. Voor de Tiroler show kreeg het ensemble een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Het bestuur van Terrasvogels bracht de dank van de aanwezigen tot uiting in enige welgekozen woorden, welke ver gezeld gingen van bloemstukken voor de dames van „West-Frisia" en voor Hansy Pallieter. De dansmuziek voor het bal, dat tot twee uur duurde, werd door de Witte Kraaien verzorgd. De kaderleden van de jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid, De Nieuwe Koers, uit het district Noordholland Noord, zou het afgelopep weekend in de jeugdher berg Koningsbos te Castricum bijeen ge weest om van de heer P. S. v. d. Vaart, lid van de Provinciale Staten en wethouder van Den Helder, iets meer te vernemen over het werk van de Staten en hun be tekenis. Met grote aandacht luisterden de kaderleden naar de uiteenzetting die de heer v. d. Vaart Zaterdag in de recreatie zaal ten beste gaf en de jongelui hadden grote belangstelling voor het onderwerp. Van de gelegenheid om door middel van vragen nog meer aan de weet te komen werd druk gebruik gemaakt en al met al heeft de uiteenzetting volkomen aan haar doel beantwoord. Voor de Zondagmorgen stond een excur sie naar het duinterrein onder leiding van de heer E. Kortenoever uit Castricum op het programma en ondanks de slechte weersomstandigheden hebben bijna alle leden deze excursie meegemaakt. Des mid dags had men Willem van Iependaal 'op bezoek, die zijn gehoor trachtte de facet ten van de humor uit de doeken te doen. De huidige bezetting van het gebouw voor de Willem de Zwijgerschool voor u.l.o. met leerlingen van de bovengenoem de opleidings-instituten maakt het nood zakelijk, over te gaan tot inrichting van een leslokaal met 19-éénpersoonsbanken. De kosten van het treffen van deze voorziening worden geraamd op f 1520, gelijkelijk te verdelen over de bide avond scholen. B. en W. stellen de raad voor, voor het bovenvermelde doel een crediet tot het gemelde bedrag beschikbaar te stellen en .daartoe vast te stellen het besluit tot wij ziging van de gemeentebegroting, dienst 1954. Jaarvergadering Federatie Velsen Partij van de Arbeid De Federatie Velsen van de Partij van de Arbeid zal Donderdagavond in het Rex Theater haar jaarvergadering houden. In deze bijeenkomst wordt behalve de gebrui kelijke verslagen het verslag van de Raads fractie uitgebracht. Voorts worden behan deld de begroting en het bestuursbeleid, waarna een bestuursverkiezing volgt. Een 77-jarige weduwe uit Stockholm heeft kortgeleden op de vloer van een der kamers van een bank in Stockholm 100.000 Kronen gevonden. De eigenaar van al dat geld is nog steeds niet komen opdagen. Tijdens de laatste filmvoorstelling in dit seizoen van „Alcura", die trnn Zondag morgen in het Rex-theater, sprak dr. H. Voorzanger, bedrijfsarts van de Hoog ovens over „film en jeugd". „Er wordt vaak gezegd dat met de tegenwoordige jeugd iets niet in orde is", zcide dr. Voor zanger. Dit is altijd zo geweest en dit zal wel altijd gezegd blijven worden. De fou ten die een vorige generatie had zal ook een volgende generatie hebben. De tegenwoordige tijd wordt geken merkt door het féit dat alles wordt „ge organiseerd", waar men vroeger zelf initiatief toonde. Dit organiseren is ech ter niet altijd een nadeel, want het ge beurt aldus de heer Voorzanger door specialisten op velerlei gebied. Wel ver liest men het besef dat de mensen wat voor elkaar over moeten hebben. Er is weinig samenhorigheidsgevoel en geen gevoel meer gemeenschapszin te vormen. Het ontbreken van een plan en van een visie levert al evenzeer verlies op. Dr. Voorzanger merkte op, dat in grote be drijven veel wordt gedaan om op deze punten verbetering te brengen. „Als wij in eigen gezin hieraan meewerken, zal dit er veel toe bijdragen om de wereld te ver beteren", meende hij. De jeugd kan men tegenwoordig vinden rond het voetbalterrein en in de bioscoop. Wat is de invloed van de flim, vroeg dr. Voorzanger zich af. Zij bevordert in ieder geval de passiviteit en men ondergaat dingen waar men zelf geen deel aan hoeft te nemen. De twee voornaamste driften die een mens kent, zijn aggressiedrift en geslachts drift, waaraan in onze samenleving weinig behoefte blijkt te bestaan. De film zal over het algemeen deze driften „kort sluiten" met dikwijls een ongunstig resul taat. Als bij de jeugd de driften in goede baan worden geleid, kan de film een gun stige, uitwerking hebben, besloot dr. Voor zanger zijn uiteenzetting. Het filmprogramma dat de in hoofdzaak uit jongeren bestaande aanwezigen te zien kregen, bestond uit een paar aardige Rank producties, met vaak een paedagogische inslag. Aardige natuurflimpjes, gevolgd door de hoofdschotel „Het geheim van de loodmijn". Hoewel deze film speciaal voor de jeugd werd vervaardigd, zullen ook de ouderen zich met de spannende story van de jongens die zich een loodmijn tot speel terrein hebben toegeëigend, niet verveeld hebben. De grote veillnghal aan de B re est raat was Zaterdagmiddag tot de laatste plaats met belangstellenden bezet voor de jaar lijkse vergadering van de Coöperatieve Tuindersvereniging „Kennemerland". Be sloten is om de vereniging in te voegen in het op te richten Waarborginstituut van de Tuinbouw voor de provincie Noordholland. De voorzitter, de heer J. P. Nijssen, sprak tr zün vreugde over uit dat de gemeente besturen van Beverwijk en Heemskerk vol op met de tuinders meeleven. De uitkom sten voor deze streek noemde hij niet on bevredigend en dit lag in hoofdzaak aan het feit dat men zich hier vrijwUlig heeft aan gepast aan de behoefte. Ten aanzien van het voorstel van het be stuur en de Raad van Toezicht om de ver eniging aan te sluiten bij het Waarborgin stituut voor de Tuinbouw, werd besloten dat de vereniging „Kennemerland" zich voor tien procent van een maximaal bedrag van 200.000 garant zou stellen; dit bedrag eventueel door de leden via het Landbouw Borgstellingsfonds en het Waarborgfonds cp te nemen. Indertijd werd uit de Marshall-hulp vijf entwintig millioen gulden beschikbaar ge steld voor het verlenen van waarborg bij het opnemen van credieten ten behoeve van de landbouw. Vijf millioen werd hiervan Arbeider viel in de put Zaterdagavond omstreeks half tien is de betonstrijker J. de F. uit Haarlem-Noord, die werkzaamheden bij de tunnelbouw verrichtte, van een stelling af in de tun- nelput gevallen. Dr. Wuite en de heer Bak ker verleenden hem de eerste hulp, daarna is de man per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Vermoedelijk heeft hij aan de rechterzijde van zijn rug spierkneuzingen opgelopen. „Helpsters" mogen niet ouder dan 21 zijn Als gevolg van de per 1 Januari 1954 in gegane huurverhogingen en opheffing der consumptiebeperking zijn voor de rijks- en gemeente-ambtenaren nieuwe salaris maatregelen getroffen of in voorbereiding. Daarom behoren thajis ook de jaarwedden van het onderwijzend personeel bij het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs in Velsen te worden herzien. Het komt B. en W. daarbij juist voor, deze bezoldiging zoveel mogelijk in te pas sen in de nieuwe salarisschalen van het overige gemeentepersoneel; hierdoor wordt een zekere uniformiteit in de salariëring bevorderd. Voor de helpsters zouden zij voorts de bepaling willen opnemen, dat zij worden ontslagen met ingang van de dag, waarop zij de 21-jarige leeftijd bereiken. Gezien het karakter van de werkzaamheden van deze meisjes, komt de bepaling van deze leeftijdsgrens noodzakelijk voor. In verband met het vorenstaande moe ten de verordeningen, waarin zijn geregeld de salarissen en de rechtspositie van het onderwijzend personeel bij het openbaar kleuteronderwijs en de verordening rege lende de subsidiëring van de bijzondere kleuterscholen worden gewijzigd; het col lege stelt de raad voor, hiertoe te nemen de besluiten. Zondagmorgen startten negen renners van de Beverwijkse club „Kennemerland" om de Meyran-wisselbeker. De deelnemers moesten 100 km afleggen onder zeer slechte weersomstandigheden. Door pech moesten vier deelnemers uitvallen en de uitslag werd: 1. F. Stroomer, 2 uur 49 min.; 2. J. Groot; 3. D. de Ruiter; 4. Chr. Jong; 5. L. Braas. Chr. Jong was de best-geplaatste B- klasser en behaalde hierdoor de prestatie- prijs. Bij de C-klassers, die een afstand van 66 km moesten afleggen, startte C. Niesten als favoriet, maar door een lekke band in de laatste ronde moest hij de eerste plaats af staan aan G. Duinmeyer, die over deze af stand 1 uur, 56 min. en 52 sec. deed 2. C. Niesten; 3. A. Volkers. Van de junioren, die 44 km reden, was de uitslag: 1. H. Komen; 2. F. Klardie; 3. M. Put. Voor de Beverwijkse leden van de Vrou wengroep van de Partij van de Arbeid zal Wethouder W. Alberda Dinsdagavond 6 April in de Zeewükschool een lezing hou den over het onderwerp „Groeiend Bever wijk." Door de commissie te Beverwijk voor Huishoudelijke- en gezinsvoorlichting wordt Donderdag 8 April in ,,'t Centrum" een bij eenkomst georganiseerd, waarop mevrouw L. WilzeBruins zal spreken over gezins begroting onder de titel „Mevrouw Willems komt uit." Tevens zal een film worden ver toond. Mevrouw E. FrölichHoenderdos uit Beverwijk zal hedenmiddag in het pro gramma „Tussen de bedrijven door" van de NCRV spreken over het onderwerp „De huishouding en het bedrijfsleven." De afdeling Beverwijk van de R.K. mid denstandsbond houdt vanavond in „De Groentenbeurs" haar jaarvergadering. Op de agenda staat onder meer een bestuurs verkiezing, aftredenden, niet herkiesbaar, zijn de heren N. Out, voorzitter, en J. Bur ger, eecretaris. voor de tuinbouw gereserveerd en vakbe- kwamen te goeder trouw bekendstaan de tuinders konden hiervan ten hoogste vijftig procent opnemen ter verbetering, intensivering en vermeerdering van de be drijfszekerheid van de tuinbouwbedrijven. Tuinders die echter meer dan vijftig pro cent nodig hebben, kunnen na een serieus onderzoek hulp ontvangen van bovenge noemd Waarborginstituut De Veilingver eniging kan echter niet meer risico lopen dan tien procent, evenals de Boerenleen bank: gemeente en provincie zullen elk vijftien procent voor hun rekening nemen en het Borgstellingsfonds van de Land bouw vijftig. Niettegenstaande al deze lichamen hun medewerking hadden toege zegd, kreeg het bestuur nog heel wat vra gen te behandelen alvorens het voorstel aangenomen kon worden. Na enige discussie ging men vervolgens accoord met de verhoging der contributie voor de proeftuin „De Duinstreek van Hol land" van drie op vijf gulden en de aan koop van twee woonhuizen. Over 1953 werd een winst van ruim 70.000 gemaakt en na afschrijvingen was er 31 December een batig saldo van 37.326,05. De veilingprovisie werd evenals vorig jaar vastgesteld op zes procent voor groen ten en vier procent voor aardbeien. Over het vorig jaar krijgen de leden respectieve lijk een vijfde en een procent terug. Bij de besfuursverkiezing werden de heren J. P. Nijssen, H. H. N. van Dorp, F. Heeremans, R. W. A. Muyen en Jac. Strik herkozen. In de plaats van de heer H. Vendel, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd de heer A. N. Aardenburg gekozen. De leden van de Raad van Toezicht, de heren Nic. Kroo- ne en A. van Wijngaarden werden herbe noemd, en in de vacature-A. N. v. d. Bronk koos men de heer A. Adrichem Dzn. HET VISSERIJBEDRIJF is de afgelopen weken op een positieve wijze in de pu blieke belangstelling terecht gekomen de oorzaken daarvan zijn in vakkringen bekend genoeg om ze hier nog eens te her halen. Al mag dat bedrijf dan door zijn individualistische inslag een bepaalde en soms sterke afkeer van openbaarheid heb ben, tegen de publicaties, die rond de verre visserij en de visserijnota. zijn verschenen kunnen moeilijk argumenten aangevoerd worden en naar ons oordeel, maar dat Is natuurlijk gebaseerd op. een vooroordeel heeft openbaarheid nog nimmer kwaad kunnen stichten zolang deze publicaties in vertrouwde handen waren. Er gaan zich van al deze grote feiten en hun ganse nasleep van gebeurtenissen nu duidelijker contouren aftekenen, dan een week of wat tertig mogelijk bleek. Het ant woord van de minister op het plan Tin bergen Is voorlopig in hoofdzaak een kwes tie van de productiesector, al moet de han del het verloop wel degelijk in het oog houden, wil de sanering een evenwichtige opbouw van het hele bedrijf tot gevolg hebben. Zo bezien zou er in de nog door de volksvertegenwoordiging te bekrachti gen maatregelen een betere stimulans tot éénwording van het bedrijf schuilen, dan velen in de toekomstige PBO durven te onderkennen. Grotere aanvoeren zullen er op den duur het gevolg van kunnen zijn en dan zal het handelsapparaat klaar moe ten zijn, om de sterkere stroom op te van gen. De Tzonne wordt ln het midden van deze nieuwe week in IJmuiden terug ver wacht de tweede reis naar de IJslandse wateren is onder betere voortekenen be gonnen dan de beide eerste. De koolvis is immers door het feit dat vele trawlers op haring zijn overgegaan, meer waard ge worden en de Tzonne heeft van deze rond- vis ongetwijfeld weer een mooi vangetje bij zich. De reisduur is een paar dagen korter, de totaal aanvoer ligt ongeveer op het zelfde niveau als van de vorige reis en al met al kon de vismeelfabriek er wel eens niet aan te pas hoeven komen. Dat de koolvis een betere kans gaat ma ken, bleek wel uit de prijzen, die er tégen het eind van de vorige week voor gegeven zijn: tegen de 60 per kist, waarvan ook de gullen profiteerden en zullen profiteren. En dan is ook eens te zien, hoe de binnen landse handel reageert op de nieuwe rood- baars, daargelaten of België er niet op zal springen. De IJsland-aanvoer kan, wanneer zij enige regelmaat krijgt, de spoeling voor de Noordzeeschepen uiteraard dunner maken. Wanneer dat gaat gebeuren, kan er niets anders achter vandaan komen, dan een nog intensiever aanvoer van makreel en haring. Waarbij de conservenfabrieken wat de makreel betreft alleen maar wel zullen varen, want die hebben het sinds begin Maart maar krap gehad. Was er vorig jaar om deze tijd al overvloedig makreel, die op de wereldmarkt graag te ruimen was, ditkeer zit alles op de Silverpitjes en daar zien de conservenmensen voorlopig weinig heil in. Aan die kant van het bedrijf be grijpt men dan ook niet, dat de reders hun schepen met zoveel nadruk op de kleine haring afsturen, tenzij de oplossing gevon den moet worden in de veelomstreden „haringpot", die te vergelijken is met een suikerpotDe reders zouden dan de vliegen zijn, dat er voor zorgen zoveel mo gelijk binnen te krijgen. Hoe het ook zij er is beweging genoeg in het bedrijf. Er is beweging ook in de Benelux-affai re, die zo langzamerhand van een veront rustende lange adem blijk gaat geven. Thans kan er dan op beperkte schaal klei ne vis naar onze Zuiderburen gezonden worden en dat betekent voor IJmuiden zeker een marktverruiming voor de gewil de grote kleine schelvis bijvoorbeeld. Di rect achter het getemperde optimisme rond zulk een marktverruiming echter staat de vrees voor een plotselinge duikeling van de prijzen in België, met alle risico's voor de handel van dien. Dat het gevaar er is staat voor ons vast, ook al meent de han del, dat zij „vast" verkoopt. Er is een' duidelijke kentering in de vis serij waar te nemen. Op één April begon hopelijk een positief visserijbeleid, dat zich in de steun aan de verre visserij al enigs zins ging aftekenen. Hoe groot de gevolgen zullen zijn, moet nog afgewacht worden dat ze zullen komen lijkt onbetwistbaar.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3