IJmond: twee steden, twee plannen Nieuwe kleuterschool in Driehuis eind 1954 Zaalforum beantwoordde vragen van K.V.P.-leden Deux-Pièces Joh. Meyer en Zn. Veren igingsva ria Modieus en Apart Agenda voor Velsen Wethouder W. F. Visser: Nog dit jaar tweehonderd huizen in Gildenplan Havenberichten f55.- - f175.- Visserij - varia Prijsvraag voor naam Schutterswedstrijden in Santpoort Betonstorten op pieren Beverwijk Heemskerk Volleyball VSV-derby met winst voor VGV Botsing veroorzaakte materiële schade Van de havenkant De eerste violen in de lentesymfonie OVER „HUISELIJKE" PROBLEMEN Zeven en een halve ton kost het herstel van „Beeckesteijn" Aquarianen kwamen bijeen Je IJmond Nieuwe voorzitter bij De Schakel Wat de tuinders kregen „Arbeidsvreugde daalt bij mechanisatie" DINSDAG 6 APRIL 1954 Op uitnodiging van de afdeling Velsen-Noord der P.v.d.A. heeft wethouder W. F. Visser, de beheerder der portefeuille van Openbare Werken in Velsens gemeente raad gisteravond het een en ander verteld over de IJmond-pIannen. Aan het eind van zijn met belangstelling gevolgde causerie deelde de wethouder mede. dat er nog dit jaar 200 huizen gereed of in aanbouw zullen zijn in het „Gilden" plan. waarmee de herbouw van Velsen-Noord gecompleteerd zal worden. Mede ook in dit verband heeft de wethouder enige klaarblijkelijke misverstanden rechtgezet omtrent het ge bruik van cultuurgrond voor huizenbouw en hij merkte op. dat hierbij dikwijls uit het oog wordt verloren, dat de wateronttrekking deze gronden vaak toch al minder waardevol maakt voor de agrariër. Daarover is r03 even wat scherp gedis cussieerd: verw'j en over hoge winsten op gronden en de r.vri;"rl-chtigheid der wa teronttrekking dre'-r'.-n de besprekingen in een wat persoonlijke sfeer te trekken. de Samenhang IJmcnd-ontwikkeling sa- Hoezeer menhangt met re Hoogoven-uitbreiding, bieek uit de woorden van de heer Visser nog eens ten overvloede. De plannen van deze Hoogovens zün zo uitermate belang rijk. dat er rekening mee gehouden moet worden, zelfs al zullen ze misschien nim mer geheel worden gerealiseerd. Er zijn inmiddels door de werkcomrnissie, ge steld door minister In 't Veld, dikke rap porten uitgebracht en één der conclusies van deze ccmnv'-sie-Vink is. dat de Hoog- overolanncn een bevolkingsaanwas tot 225.000 zielen ever 30 a 40 jaar met zich zullen brengen. Over het onderdak, het geestelijk welzijn en de structuur der nieuw te bouwen bevolkingskernen maakt men zich uiteraard nu al zorgen. De beide mogelijkheden van onderbrenging dezer nieuwe tienduizenden: bezuiden of be noorden het kanaal resulteren in het plan tot de bouw van een nieuwe stad tegen de spoorlijn Beverwijk-Uitgeest, wier cen trum. Noord-Oostelijk van het huidige Be verwijk zal groeien. Wijk aan Zee zal daar bij sterk van karakter veranderen, ook al omdat er tussen de badplaats en haar „achterland" een industrie wordt gescho ven en de badplaats een echte „dagjes- mensen'-recreatieoord zal worden. Allemaal wat Het streekplan voor de IJmond gbeft elk onderdeel z'jn part. Deze zaken ziin ech ter, zo meende de wethouder, gemakkelijker op papier te zetten dan te verwezenlijken. Als Velsen-Noord volgebouwd is nog 6 a 700 huizen in de Gilden zijn de pro blemen voor Velsen nog lang niet teneinde: de tunnel zal er weer vele nieuwe bij le veren. De wethouder roerde nog even de ani mositeit tussen de beide gemeenten Bever wijk en Velsen aan, zoals ook tijdens het Katholiek zaalforum van diezelfde avond in IJmuiden zou gebeuren. Hij gunde Be verwijk de uitbreiding van harte, overi gens met de opmerking, dat het voor een bevolking heus niet zo plezierig is. in een grote stad te moeten wonen. Ruimte Bij de tunnel 0111 een paar details uit de mededelingen van de wethouder te ha len blijft ruimte: er zal weinig plaats zijn voor industrie, op een paar kleintjes na. Rooswiik is helaas ten offer gevallen aan de IJmond-gulzigheid, maar het heeft wel degelijk in de bedoeling gelegen er weer een park van te maken. Dat was overigens een schrale troost, want de om standigheden hebben anders beslist. De heer E. Sanders vond als voorzitter van deze vergadering, dat de woorden van de wethouder verhelderend hebben ge werkt; hij lekte echter de wethouder nog even uit zijn tent over het Gildenplan. De heer Visser antwoordde, dat er dit jaar 200 huizen verwezenlijkt zullen worden. Overigens zijn op deze vergadering de Statenverkiezingen, het Meifeest en de con tributie ter sprake geweest. De nieuwe kleuterschool annex wjjkge- bouw die eind 1954 wat betreft het school- gedeelte aan de Waterlooweg In Driehuis overeind kan staan, zal niet de oude naam „Maria-kleuterschool" meekrijgen. Dit deelde ds. L. Brink ons gisteren mede als voorzitter van het schoolbestuur en ter aanvulling van hetgeen wij reeds in onze editie van gisteren konden melden over dit project. De verhuizing van de Velsense kleuter school uit het vrijwel onbewoonbare pand aan het Kerkplein er werd in 1860 een bewaarschool begonnen onder de naam „Sophia-bewaarschoo!" naar het mo derne gebouw in Driehuis zal een bijzon der grote vooruitgang beteker.cn. Men kan er optimaal 160 kinderen plaatsen, als ten minste de speelzaal ook als klas gebruikt wordt, en de drie klassen zullen in func tionele kleuren geschilderd worden, waar bij elk lokaal een eigen kleur zal krijgen. Moderne inrichting Er komt centrale gasverwarmin-g in het gebouw, waarvoor vijf ..verbrandings kamers" nodig zijn en radiatoren in de lokalen. De stenen vloeren worden met een nieuw soort linoleum belegd, de gangen krijgen linoleumtegels en de ramen zullen in een beton-staalconstructie worden uit gevoerd. Daar het aantal leerlingen ongetwijfeld groter wordt zal ook het leerkrachtencorps I moeten worden uitgebreid van één hoofd. één bevoegde leerkracht en een helpster, tot minstens vier. Over de naamsverandering is men het, naar ds. Brink ons meedeelde, nog niet geheel eens. Het ligt in de bedoeling een prijsvraag voor een goede naam uit te schrijven. Geld nodig Voor het aan te bouwen Hervormde wijk- gebouw (volgens de tekening van architect Klaas de Boer met 175 zitplaatsen) is wel de grond beschikbaar maar met de finan ciën is het minder rooskleurig gesteld. Zondag is de laatste wedstrijd gehouden van de wintercompetitie tussen de Amster damse Handboogschuttersvereniging ..Con cordia" en V.Z.O.S. uit Santpoort. Concor dia had in de eerste drie wedstrijden al zo'n grote voorsprong bereikt, dat deze niet meer door V.Z.OS. kon worden inge haald. De Santpoortse Koningschutter J. de Jonge moest daarbij nog verstek laten gaan, waardoor de Amsterdammer J. v. Pol op rozen zat en onbedreigd persoonlijk kam pioen werd. In deze vierde wedstrijd behaalde Con cordia I 2983 punten. V.Z.O.S. I 2524 pun ten, Concordia II 2082 punten, V.Z.O.S. II 1225 punten. Concordia heeft deze competitie daar door gewonnen met 5065 punten tegen V.Z.O.S. 3749 punten. J. van Pol (Concordia) werd kampioen met 539 punten. De puntenprijzen waren bij Concordia voor J. v. d. Pol, H. Stroucher en A. de Groot; bij V.Z.O.S. voor F. van Loon, C. Roskam en J. v. d. Berg. De rozenprijzen behaalden A. Voogt van V.Z.O.S. en J. Buhling van Concordia. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Dinsdag 16 Maart: st. Tzonne IJM 1 (IJsland). Dinsdag 23 Maart: st. Herman IJM 2; ml. Heemstede I-TM 33. Martenshoek MM 283, Bertha KW 38. Everard Christina KW 40. De Vrouw Anna KW 52. Robert William KW 123. Cornells VL 83. Woensdag 24 Maart: st. Bloemendaal IJM 71; ml. Hubertha Gerarda KW 9; mhl. Prin ses Juliana VT, 97. Donderdag 25 Maart: st. Klaas Wiiker I-TM 85. Abraham VL 77 (IJsland); mt. Elie Ché- névière IJM 32, Eveline IJM 116; mk. Wiron V MM 208. Vrijdag 26 Maart: st. Viking Bant: IJM 183: mt. Jobain'-s Poldcman IJM 20: ml. De Arend KW 7. Drie Gebroeders HD 79: mk. Pietertje Fn 87. Zaterdag 27 Maart: st. Flaminao MM 25. mt. Dirkje RO 53: ml. Toenadering KW 95, Cornelia Maria SCH 135. Bei-tina VI. 85, Neeltje VL 166: mk. Nelly v. B. IJM 23. Maandag 29 Maart; st. Haarlem IJM 9, Gelria IJM 21: mt. Thorina IJM 33; ml. Ver wachting MM 204. Adrianus KW 10. Arïe Nico KW 17. riirk KW 19. Cornelis KW 24. Concordia KW 26. Nederland VT KW 37. Aafke Jacoba KW 41, Neotunus KW 45. FIo- ris KW 59. Elizabeth KW fid. Saturms KW 69. Exceicior TI KW 78. Wille^me KW 89. Jacoba KW 107. Gebroeder* KW 103. Avon tuur KW 1 '4. Petronelïa KW '25. Wilhel- mina II KW 138. Arie KW 155. Java KW 159. De Vier Gezr«*ers KW 162. Gebroeders KW 166. Aleida KV/ '69. Gezina Geertrui KW 176. Willv SCH 7. Onderneming TI SCH 27. Dolfijn RO 2: mk. Texel IJM 5. Poolster IJM 11. Twee Gebroeders IJM 27. Vios MM 52. Corrie IJM 78. Dageraad MM 229. De Jonge Willem MM 230. Neeltje IJM 240. Magda IJM 272. H«riem T MM 276. Nehim II AM 17. Nehim HI AM IK Leendert Jaco ba KW 12. Samenwerking KW 21. Rein KW 30. Pieter Cornelis KW 31. Tiny KW 34. Her mine IV KW 53. Twee Gezusters KW 17. Adriana Catharina KW 92. Willem KW 94. Arendje KW 98. Agatha Arie KW 126. Ko ningin Juliana KW 133. Tinv Dieuw WR 33. Clazina Johanna RO 3. W'T'emina UK 14. Dinsdag 30 Maart: st. Mary T.TM 61: ml. Martenshoek t.tm 233. Grietje KW ->0. Hettc Margareth* KW 74. W««iH®rdï'ae GHsbertha KW 85. VooT'aar*s KW 14°. Wi'ly KW 141. tnenburg. Strabo van Cadiz. Frudek van Naar wij van de zijd<e van de kerkvoogdij der Nederlands Hervormde Gemeente ver nemen, is het wijkgebouw, zoals het ge publiceerd werd in onze editie van giste ren, als een schetsplan te beschouwen. Hieruit volgt, zo deelde men ons mede, dat over de bouw van dit wijkcentrum nog generlei zekerheid bestaat. Het heeft enige bevreemding gewekt, dat in deze aangelegenheid de linkerhand (de Hervormde kerkvoogdij, onder wier ver antwoordelijkheid het wijkhuis gebouwd zou moeten worden) niet weet wat de rechterhand (het bestuur van de Prot Chr. kleuterschool) doet. Zaterdagmiddag rifn in de afdeling IJmond van de NeVoBo drie competitie-dameswed- strfjden «espeeld in de Ligthartschool te IJmuiden-Oost. V. S. V. 1—V. S. V. 2 2—2. Het leek of V.S.V. 2 in deze derby aan het langste eind zou trekken en een gemakkelijke overwin ning zou behalen. De eerste twee sets ein digden n.l. met dezelfde cijfers (157, 15—7) in het voordeel van het tweede team. Daar na echter besloot VSV 1. dat er „iets ge daan" moest worden. Men begon sterker te spelen en de laatste twee sets waren met 9—15, 11—15 voor het eerste team. Overigens een matige wedstrijd, waarin een redelijk spelpeil ver te zoeken was. Een euvel, waar aan vele interne ontmoetingen mank gaan. V. G. V.—Kennemcrs 2 3—1. Een wed strijd van beter gehalte, waarin de VGV- dames hebben laten zien. dat zij teruggeko men zijn van de weg der laatste twee yer- lieswedstrijden. In een soms aantrekkelijke strijd startte Kennemers 2 snel en bracht daardoor de eerste set op haar naam (915). Daarna werd hun spel onzeker, waarvan VGV dankbaar gebruik maakte om de twee de set met groot verschil te winnen (154). Ook de derde set kwam na regelmatig score verloop ten gunste van VGV (1512). De laatste set had een spannend verloop en werd na een aantal misgrepen tenslotte door opslagtechniek beslist (1816). Waterloo 2—VSV 2 0—3 (regl.) Wegens niet volledig opkomen der Waterloo-dames won VSV 2 reglementair. Op het Broekbergenplein te Santpoort, waar het verkeer HaarlemIJmuiden van de Rijksweg afbuigt, botsten gisteravond twee personenauto's tegen elkaar. De Haarlemmer P. J. S., die uit zijn woonplaats kwam werd door een achter opkomende wagen ingehaald en sloeg linksaf, zonder voorrang te verlenen aan de hem tegemoetkomende Opel, bestuurd door mevr. T. R. uit Heemstede. De wagens konden elkaar niet meer ont wijken. botsten en draaiden beide een halve slag. Wonder boven wonder liepen beide bestuurders slechts lichte snijwonden op, welke ter plaatse konden worden ge hecht. De materiële schade aan beide wa gens was aanzienlijk. Near wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de Rijkswaterstaat het systeem van betonstorten op de beide IJmuidense pieren te wijzigen. Men zal namelijk de blokken, zoals tot nu tce gebruikelijk was, niet meer gieten, maar e°n directere methode volgen. Daar bij wordt het beton ter plaatse gemaakt er is nog met uitgemaakt of dit aan de wortel van de pieren of on de kop zal «psehieden en in vochtige toestand ge stort. Deze werkwijze zal uiteraard voor het verkeer door de nauwe toegangsweg tot de pier de „geul" benaalde problemen opleveren, daar deze geul nu ook gebruikt moet worden voor autoverkeer ten dienste van de materiaalaanvoer. De „Pamir", het drieduizend ton metende ladingvarende schoo'schip, is Zaterdag te Hamburg geveild voor e~n bedrag van DM. 310.000. (F-n DM. is 0.90.) Nieuwe eiee- naar van de viermastbark is nu de Schles- wig-Ho'stein Lanöesbank und Giroka^se te Kiel de voornaamste schuldeisers van de vorige reder Heinz Schliewen. De waarde van het schip was vastgesteld op DM. 270.000. Het zusterschip van de „Pamir", de „Pas=at" zal op 24 April'te Lübeck wor den verkocht. Maandag 5 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Anna Sylvia van Barrow. Oakhurst van Manchester. Oranjestad van Dover. Tyro van Fowev. Ardenna van Go- Eendracht. KW 163. Cornelis VL 83: mk Twee Gebroeders IJM 3. Rein KW 30. Deo Volente TX 11. Quo Vadis TX 17, Ver trouwen UK 243. Woensdag 31 Maart: st. Bergen IJM 16; mk. Poolster I-TM 11, Dageraad TJM 229, Dine Marie KW 57. Nehim II AM 17. Nehim Til AM 18. De verwacht.in® UP 37. Texcl- s'room HD 74, Friesland HD 116. De Hoon TX 36. Vertrouwen TX 39, Vertrouwen UK 243. Donderdag 1 Anril: st. Vios I IJM 24, Schoori IJM 39, Sumatra IJM 62: mt. Sham rock IJM 129, Antje RO 15; ml. Wiron III IJM 221. Vrijdag 2 April: st. Norma Maria IJM 6; mt. Post Bov I-TM 35; ml. Annie IJM 14; mk. Wiron I IJM 210. Houtstof aanvoer Maendaem - ^oierfabriek Van Gelder Zon" aar-c-k^mer het Noorse s.s. „3erbi" met een lading van 500 ton houtstof van de Noorse haven Gjeving. Gothenburg. Atlas van Kopenhagen. Aries van Glaspow. Ferocia van Roseford. Bena res van Sunderland. Reine Astrid van Go thenburg. Jelö van Drammen. Nigerstroom van Hamburg. Berbi van Gjerving. Deo Gra- tias van Oporto. IJstroom van Swansea Noordholland van Rotterdam. Ardetta van Liverpool. Grebbestroom van Manchester. Vert-fikken zijn: Noordstad naar Rotter dam. Gezina Hendrika naar Antwerpen. Lisa naar Hamburg. Saint MeJiieu naar Duin kerken. Pieter Hubert naar Rotterdam. Ne therlands Coast naar Rotterdam. Van Spil bergen naar Antwerpen. Aan de Beverwjjkse bloemenveiling wer den Maandagmiddag de eerste kistjes met violen aangevoerd. Er werd 2.35 per kist betaald. Het zes meter hoge beeld van de Heilige Louise de Marillac is dezer dagen van Florence naar Rome vervoerd. De chauffeur van de vrachtwagen, waarmee het beeld werd getransporteerd, had opdracht het in de Sint Pieter te brengen, waar het een plaats krijgt in de nis. die voor de stichtingsheiligen van de basiliek is gereserveerd. Er werden planken gelegd over de trappen voor de hoofdingang en zo reed de wagen de basiliek binnen. AAN EEN ZAALFORUM van de afdeling IJmuiden-Oost van de Katholieke Volks partij dat bestond uit de heren C. P. J. Maas, wethouder van Sociale Zaken; J. Nuijens, fractie-voorzitter; J. van Leeuwen, raadslid; R. Graafsma, voorzitter van de K.A.B., en het lid van de Tweede Kamer de heer v. d. Ploeg, hebben de leden van die partij gisteravond in de zaal van het Fideliusgebouw vragen over tal van in hoofdzaak plaatselijke problemen" kunnen stellen. In haast alle gevallen kreeg men een afdoend antwoord en wanneer dit niet het geval was, lag de verklaring daarvan in direct verband met het IJmond-plan, waarvan nu eenmaal niet alles kan worden verteld. De te kleine woningen, het buiten „Beeckesteijn" en de Velsense weekmarkt vormden de eerste serie onderwerpen, waarmee een vragensteller worstelde. Wethouder C. P. J. Maas was het er mee eens. Er zijn te kleine woningen en de grote weningen zijn vrij duur. Er bestaat een woningprobleem maar het huurpro- bleem moet daarnaast niet worden onder schat. „Duinwijk" kan in de toekomst de oplossing brengen, wanneer daar weer het grootste deel eengezinswoningen wordt gebouwd. In een rapport, dat pas aan het gemeente bestuur is uiteebrarht. wordt berekend, dat herbouw van Beeckesteijn zevencneenhalve ton moet gaan kosten, hetgeen niet zo maar acceptabel is. Wanneer rijk en provincie hier niet bijdragpn. dan heeft het herstel van Beeckesteijn een slechte kans, naar de mening van de heer Maas. Ten aanzien van de Donderd-asmarkt merkte de heer Van Leeuwen op, dat juist deze dag is gekozen om te trachten het Velsense publiek in eigen stad te laten kopen. Donderdags wordt ook de markt te Haarlem-Noord gehouden. De heer Nuijens zag het geval-Beecke- steijn als een zware beslissing voor de raad. Men zal er zeker van moeten zijn, dat het pand nog voor iets bruikbaar is. Wanneer men komt aandragen met rle stelling, dat men later dit geslacht zou kunnen verwij ten Beeckesteijn gesloopt te hebben, dan wilde hij dit terugwijzen door te snellen, dat dit verwijt niet d-e huidige eigenaar treft, maar degene, die het daarvoor was. De heer Graafsma stelde prijs op het be houd van het buiten. De heer Nuijens zei daarna nog. dat er niet met goed geld naar kwaad geld gegooid zal moeten worden. Er zal echter direct moeten worden aangepakt om het huis te restaureren, opdat het nog een aandenken waard is. Het raadhuis Waar blijft ons raadhuis, vroeg iemand. Het is nauw verweven met het IJmond- plan, antwoordde de Velsense wethouder, zodat het wachten nu is op de beslissing van de Kroon. De heer Graafsma zag IJmuiden als niet afgebouwd, indien het raadhuis er niet zou komen te staan. De besteding van de reserve geeft weer enige moed en de heer Van Leeuwen voegde er nog aan toe, dat het funest zou zijn, voor de eigenaars van de winkelpanden, wan neer het raadhuis niet mag worden ge bouwd. Wethouder Maas kwam weer aan het woord, toen iemand meende dat er animositeit bestaat tussen Velsen en Be verwijk. Er is een strijd gaande: of alles ten Noorden van het kanaal of alles ten Zuiden er van. Het laatste zou gepaard gaan met de opoffering van recreatieter rein. Het dwarsverkeer over het kanaal zag die heer Maas persoonlijk niet als een nadeel voor de ontwikkeling van een ver groot Beverwijk en de scheepvaart is ook nog nimmer gestremd -door de pont; de pont wel door de scheepvaart., In Bever wijk snreekt men overal van „Groter Be verwijk'' mei z.o-'n 200.000 mensen. Een van de directieleden van de Hoogovens heeft bij die uitspraak op het voorhoofd gewe zen Volgens de heer Maas duurt het niet lang meer, of het Velsense raadhuis zal er komen. Vele punten wachten nog op wat zich in de IJmond zal afspelen. De heer Nuijens meende dat er niet zo direct ani mositeit bestaat tussen beide gemeenten. Het zou wijzen op bewuste tegenwerking en daar is volgens hem geen sprake van. ADVERTENTIE noemt men onze uitgebreide collectie w.o. de allernieuwste modellen. Leverbaar in alle maten en iedere gewenste kleur, reeds van MODES-CONFECTIE Kennemerlaan 36 - Tel. 4453 G D Marktprijzen. Heilbot 3,402.70; gr. tong 1.64—1.54; grm. tong 1,74—1,36; kim. tong 1,741.40: kl. tong I 1,70—1.40; kl. tong II 1.42—1.20: tarbot I 2.06—1.70. per kg. Tar bot II 108—74; tarbot IV 83; gr. griet 62; kl. griet 37—27; tongschar 79—76; kl. tongschar 40—32; schartong 3627; gr. schol 2817; grm. schol 5717; kim. schol 7423; kl. schol I 5621; kl. schol II 408; schar 2710; bot 128; v. haring 14.50—10.50: makreel 21—13,50; gr. schelvis 61—45; grm. schelvis 6047; kim. schelvis 6150; kl. schelvis I 6145; kl. schelvis II 5017; wijting 288; gr. gul 5736: midd. gul 5340; kl. gul 34—26; kl. wolf 40—33; poontjes 21—10; kl. koolvis zw. 4434; kl. koolvis wit 37. per 50 kg. Gr. kabeljauw 1S2—80: gr. koolvis zw. 10061; gr. koolvis wit 8280; gr. leng 102—84; gr. wolf 92—80, per 125 kg. Aanvoer. 970 kisten tong en tarbot. 6 kisten heilbot, 40 kisten griet. 23 kisten tongschar en schartong. 1335 kisten schol, 141 kisten schar, 75 kisten bot, 3465 kisten haring. 1130 kisten makreel, 685 kisten schelvis, 510 kisten wijting. 350 kisten kabel jauw en gul, 26 kisten leng, 45 kisten wolf, 100 kisten poon, 80 kisten koolvis, 50 kisten diversen. Totaal 9030 kisten. Besommingen. IJM 71 Bloemendaal f 13.510; IJM 32 Elie f24.100; RO 53 Dirkje f 10.540; 1 trawler met f21.700: VL 85 f6090; SCH 7 f760: SCH 135 f5770; IJM 204 f2870; KW 28 f4580; KW 24 f4660; KW 7 f4560; KW 6 f4540: KW 38 f5530; KW 64 f2340; KW 108 f 2000: KW 10 f 3090; KW 114 f3050; KW 126 f4190; KW 155 f 2600; KW 166 f3270; KW 26 f 3600; KW 57 f 1750; KW 107 f2880; KW 169 f3220; KW 69 f3430; KW 59 f2720; KW 127 f3070; KW 45 f3270; KW 78 f2980; KW 21 f2480; KW 34 f3470; KW 94 f 1960; KW 133 f2790; KW 12 f2780; KW 93 f2920; KW 30 f2000: IJM 230 f 1260; KW 52 f2150; IJM 11 f1680; IJM 3 f 1730; IJM 5 f3260; AM 16 f3100: AM 17 f2460: AM 19 f1900; WR 7 f2570; WR 33 f3520; RO III f2650. Op de maandelijkse bijeenkomst van de Castricumse aquarium-terrariumvereniging Roodvinzalm, welke Maandag in hotel De Rustende Jager plaats vond, heeft de heer E. Kortenoever, werkzaam bij het P.W.N. te Castricum, een lezing gehouden. Hij nam allereerst het ontstaan van de dui nen in beschouwing en gaf als zijn mening te kennen, dat dit na de derde ijstijd moet zijn geweest. Vervolgens besprak de cau seur de plantengemeenschappen in het duingebied om tot slot een overzicht te ge ven van de vogelstand. Het gesprokene werd verduidelijkt met geprojecteerde foto's en kaarten. Naar de voorzitter van Roodvinzalm, de heer S. Boer, in zijn openingswoord mede deelde, heeft het bestuur in principe be sloten tot de uitgave van een maandblad over te gaan. Tevens vernamen de leden dat de bibliotheek met 15 boeken kon worden uitgebreid en blijkens de woorden van de bibliothecaris, de heer N. Schouten, hebben de aquarianen grote belangstelling voor deze boeken. Woensdagmiddag zal er onder auspiciën van Roodvinzalm in De Rustende Jager een jeugdbijeenkomst worden gehouden. Voor deze bijeenkomst zijn de leerlingen van de'drie hoogste klassen der Openbare Lagere School te Bakkum uitgenodigd. De Castricumse toneelvereniging De Schakel heeft in de persoon van de heer G. Spaander een nieuwe voorzitter gekre gen, wegens aftreden door drukke werk zaamheden van de heer G. A. Bohlander. De heer Spaander nam reeds de functie van secretaris waar en zal dit blijven doen tot Juni. wanneer tijdens de jaarvergade ring de bestuursverkiezing aan de orde zal zijn. Castricumse tafeltennisclubs tegen elkaar Vrijdag zal in hotel Borst een Castricum se derby plaats vinden; vier teams van de tafeltennisclub C.S.V. zullen namelijk de strijd opnemen tegen evenzovele teams van de pas opgerichte katholieke Castri cumse Tafeltennis Club. Gezien het feit, dat het voor laatstgenoemde club de eerste keer is dat zij in een wedstrijd uitkomt, heeft C.S.V. de krachtsverhouding in even redigheid gebracht. De teams waarmede C.S.V. in het strijdperk treedt zijn: het derde, vierde en vijfde herenteam en het eerste damesteam. Zeventig percent van de R.K. middenstanders georganiseerd De afdeling Beverwijk van de R.K. Mid denstandsbond heeft Maandagavond in „De Groentenbeurs" haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer W. Vessies sprak in het openingswoord zijn teleurstel ling uit over de slechte opkomst der leden. De heer Vessies wees op het grote belang van een organisatie voor zakenlieden, voor al met het oog op groeiend Beverwijk. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Burger bleek dat 70% van de R.K. mid denstanders thans georganiseerd is. Hij hoopte echter dat nog dit jaar ook de an deren zullen toetreden. Een flink batig saldo over 1953 meldde de penningmeester de heer C. Kuys. In verband met zijn hoge leeftijd wenste de heer N. Out zich niet meer als bestuurs lid herkiesbaar te stellen. In zijn plaats werd de heer J. Kuys gekozen. In harte lijke bewoordingen werd de heer Out dooi de voorzitter bedankt voor het vele dat deze voor de vereniging heeft gedaan. De secretaris, de heer J. Burger, die zich aanvankelijk als secretaris niet meer be schikbaar stelde, kwam tijdens de verga dering op zijn besluit terug, en werd weer herkozen, waarbij de heer J. Kuys zich bereid verklaarde hem in zijn taak bij te staan. SHOW IN HET JEUGDGEBOUW. Door een plaatselijke textielfirma zal Dinsdag 13 April in het Jeugdgebouw te IJmuiden-Oost een „Iduna-Corset-show" worden georganiseerd. Medewerking wordt verleend door vijf mannequins. Op de Castricumse groenteveiling van Maandag werden slechts drie soorten groente aangevoerd. Spruiten noteerden 6085 cent per kilo en prei liet een prijs van 1525 cent per kilo afdrukken. Ten slotte kregen de kennemer tuinders voor witlof 45—60 cent per kilo betaald. Cabaretavond voor forensen De leden van de Nederlandse Vereniging van Forensen te Castricum staat een ca baretavond te wachten. Deze avond wordt op Zaterdag 24 April in hótel De Rustende Jager gehouden en zij wordt verzorgd door het Zaanse cabaret-ensemble „Le Moulin Vert" onder leiding van Ko Theeuwis. Jeugdwerk zou er veel aan kunnen doen Door de geweldige vooruitgang van de techniek, waardoor bijna alles in ons leven wordt gemechaniseerd, is het gevaar er, dat de arbeidsvreugde steeds minder wordt en de saamhorigheid wordt verbroken, waar door het zich verantwoordelijk voelen van de ene mens voor de andere verloren gaat, aldus de heer Lou van Haspel, secretaris van de Moderne Jeugdraad, tijdens een feestelijke bijeenkomst van de afdeling Beverwijk van de Arbeiders Jeugd Cen trale, die Zaterdagavond in ,,'t Centrum" werd gehouden. De heer Van Haspel con stateerde dat in deze maatschappij de mens niet wordt beoordeeld naar zijn karakter, maar naar de hoogte van de sport, die hij op de maatschappelijke ladder inneemt. Wil men niettemin de saamhorigheid, waar de jeugd zo naar verlangt, bevorderen, dan hebben de jeugdorganisaties een grootse taak en zullen opvoeding en onderwijs hiertoe het nodige kunnen bijdragen, aldus de heer Van Haspel. Deze avond trok een grote belangstelling en de voorzitter, de heer J. Goossens, sprak in het openingswoord hierover zijn grote voldoening uit. Het programma werd geheel verzorgd door eigen leden en als eersten kwamen de Zwaluwen (812 jaar) voor het voetlicht met het toneelstukje „Dribbeldra, de koning der langneuzen." Het zangspel „Columbus" werd opgevoerd door de Trekvogels (1216 jaar) en de Rode Wachten brachten het lekenspel „De schillenboerenbond" op de planken. MARKTBERICHT 5 April Spinazie 3849; radijs 4244; rabarber 3268; witlof 4362; prei 1224; boerenkool 610; gele kool 715; rode kool 712; sprui ten 3458; peen 47; uien 410; soep 2028. Ouderavond van openbare school De eerste ouderavond die door de nieuwe openbare school van Heemskerk werd ge houden mocht zich in een grote belangstel ling verheugen. Het hoofd der school, de heer A. van der Laan, kon in zijn openingswoord tot zijn vreugde constateren, dat de kinderen reeds geheel zijn ingeburgerd. Op deze avond werd een oudercommissie ingesteld en hierin werden gekozen de da mes Klinkenbergv. d. Sluis en Wentink Grapendaal en de heren E. J. Kortenoever, C. de Meester en J. Schoen. De heer Van der Laan hield hierna een inleiding over het onderwerp „Mogelijk heden voor de kinderen na het verlaten van de lagere school" en drukte de ouders hierin op het hart hun kinderen te laten testen, voordat een beroep wordt gekozen, waardoor ieder kind de juiste plaats in de maatschappij kan .innemen. Van de gelegenheid voor de ouders om met de leerkrachten contact op te nemen en over de vorderingen van de kinderen te spreken werd een druk gebruik gemaakt. DINSDAG 6 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Schandaal om een kind". Velser Jazz Society en Alcura, 20 uur, Rex Theater, „The Dutch Swing College Band". WOENSDAG 7 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Schandaal om een kind". Rex. 20 uur. „De barbier van Sevilla". I. v. A. O., 20 uur, Cultureel Centrum, lezing.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10