Wij zullen geen oorlog met waterstofbommen beginnen" Weerbericht Rel in Parijs Chinezen nemen actief deel aan strijd in Indochina v e l s e r Haarlems Dagblad Jagan vrijgelaten en weer opgesloten 55 Eisenhower over onrustbarende gevaren Het Engelse Lagerhuis eist een spoedige bespreking C hurchill-Eise nhower-Malenkov Nieuwe zuiverings actie in Egypte Guillaume opvolger van Juin in NATO-bevel? Churchill en Roosevelt hadden geheim accoord Brits aanbod kan EBU- conflict oplossen Het woord is aan Beschuldiging van Dulles die tevens een waarschuwing aan Peking inhoudt De kwestie Brits Guyana Pers en universiteiten zullen uitgekamd worden Het „Buro-Irian" Tumult in het Lagerhuis Diefstallen op stations postkantoor te Amsterdam Gunstige ontvangst in Parijs Nieuwe wapens voor de Westelijke defensie Weerrapport 6 8 JAARGANG No 228 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 6 APRIL 1954 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298 JAARGANG No 76 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZATERDAG kwam op het militaire vlieg veld Melun-Villaroche, niet ver van Parijs, een Franse straaljager van het nieuwste type (Mystère IV) ten val en de bekende piloot kolonel Constantin Rozanoff verloor er het leven bij. Twee ministers, een En gelse en een Franse, die de vliegdemon- stratie bijwoonden, ontkwamen maar op het nippertje aan het neerploffende toe stel. Het scheelde niet meer aan vijftig meter. Deze twee waren de Engelse minis ter van Bevoorrading Duncan Sandys, schoonzoon van Winston Churchill en de Franse minister van Defensie René Pleven. Het geval herinnert aan een dergelijk in cident, nu al een jaar of veertig geleden, in de jeugd der luchtvaart. Toen reed bij een landing op het vliegveld Issy-les- Moulineaux de Franse vlieger Train op een groep autoriteiten in en het liep slecht af: de minister van Oorlog Berteaux werd ge dood en minister-president Monis zwaar gewond. Minister René Pleven, gespaard geble ven bij Rozanoff's val, zal dit weekend niet licht vergeten. Wamt binnen vierentwintig uur verkeerde hij opnieuw in gevaar, werd door politieke tegenstanders afgeranseld op de Place de l'Etoile, bij de Arc de Triomphe en moest door haastig-ontboden politieversterking worden ontzet. Dit lot deelde hij met de minister-president Joseph Laniel, die evenals Pleven geschopt en ge slagen werd. Uit het uitvoerige bericht van onze Parijse correspondent blijkt dat Bay- lot, de Parijse prefect van politie, zich in de chaos die ontstond (na de herdenking van de gevallenen in Indochina) naast mi nister Pleven bevond en met zijn vuisten op de aanvallers lostimmerde, maar moest aanzien dat zijn agenten een half uur lang door de menigte in bedwang werden ge houden, teibvijl de plechtigheid in een heil loze wanorde was ontaard. Noch voor de prefect van politie, al sloeg hij er dan eigenhandig op, noch voor de minister van Binnenlandse Zaken, onder wie de politie ressorteert, lijkt dit geval een goede beurt. Dit te minder omdat de politie tevoren was medegedeeld dat een communistische rel voor of na de plechtigheid te verwachten was. Toch was zij niet in groten getale verschenen. Het Kamerlid Pierre de Gaulle, de broer van de generaal, die Zaterdag avond de prefect had opgebeld en hem persoonlijk gegarandeerd, dat de Gaullisten geen herrie bij de Are de Triomphe zouden maken, had zich zeker niet tot borg gesteld voor het gedrag der communisten. Zijn uiterst-rechtse garantie bleek overigens ook geen waarborg te bieden, want men be schouwt rechtse extremisten als de voor naamste raddraaiers bij het spektakel en zij schijnen het ook te zijn geweest die de beide ministers hebben gemolesteerd. Van meer belang dan de beleidsfout van autoriteiten, die het zekere niet boven het onzekere hebben verkozen en voor een sterke politiemacht gezorgd, is de aanlei ding tot de rel. Uiterst-rechtse en uiterst- lihkse demonstranten, vereend slechts in verzet tegen de huidige regering, protes teerden op deze wijze tegen het ontslag van maarschalk Juin. Zoals men weet heeft deze dit zelf uitgelokt door in politieke redevoeringen zijn boekje te buiten te gaan en zelfs te weigeren te verschijnen, toen hij werd ontboden om zich te verantwoorden. Hij was wegens zijn rang toch wel uitge nodigd om deze plechtigheid bij te wonen, maar had de invitatie niet aanvaard. Ook heeft hij, na het gebeurde, de rel afge keurd; hij had er niets mee te maken. Maar wel gaven de demonstranten zijn naam in spreekkoren ten beste. En het vermoeden, Vrijdag hier uitgesproken, dat als de maar schalk geen plannen had, hij wel op rus tiger wijze, zonder uitdagend optreden, zou zijn afgetreden door een eenvoudige ont slag-aanvrage, wordt door het gebeurde op Zondag zeer versterkt. Onze Parijse cor respondent bevestigt dat ook. Het is dui delijk. zegt hij, dat van dit moment af Juin de uitgezochte sterke man is, rondom wie zich alle ultra-reactionnaire en anti-demo cratische elementen proberen te verzame len. De maarschalk zou deze verzameling kunnen verhoeden door openlijk te verkla ren dat hij geen politieke en staatkundige ambities koestert en van zins is zich eerst daags in de provincie of (nog overtuigen der) ergens in het buitenland terug te trek ken uit het gewoel om zijn persoon. Maar tot dusver heeft hij geen dergelijk geluid doen horen en het lijkt ook niet waar schijnlijk dat hij het zal doen horen. Politicus en staatsman is hij zeer zeker niet. Zijn uitingen op dit gebied zijn nog aanmerkelijk minder beheerst en overwo gen geweest dan die van generaal Charles de Gaulle in diens luidruchtige jarën aan het hoofd van R.P.F. (Rassemblement du peuple frangais). Maar er zijn omstandig heden waarin menigten zich verzamelen om een figuur die alleen als agitator optreedt en het een tijdlang in die rol kan volhou den. Als symptoom van de toestand in Frankrijk is de rel op de Place de l'Etoile niet zonder betekenis. R. P. Dr. Cheddi Jagan, de afgezette premier van Brits Guyana, is Maandag bij een overval van de politie op het hoofdkwar tier van zijn progressieve volkspartij in Georgetown gearresteerd, enige uren nadat hij onder borgstorting was vrijgelaten. Dr. Jagan was Zaterdag gearresteerd en Maan dag voor de rechter geleid wegens over treding van het bevel om de stad George town niet zonder speciale vergunning te verlaten. De behandeling van zijn zaak werd Maandag uigesteld tot 12 April. Op het hoofdkwartier werd hij gisteren samen met vijf andere partijleiders opnieuw aan gehouden wegens overtreding van de be palingen der noodwet. Twee van hen, Carter en Westmaas, zijn onder borgstorting vrijgelaten, evenals mevrouw Jagan en enige anderen, die Zondag waren gearre steerd wegens het organiseren van een betoging uit protest tegen Jagans arresta tie van Zaterdag. Bij de inval in het partijhoofdkwartier werd de uniform vem een politieman, die door drie vrouwen werd aangevallen, in flarden gescheurd. De gehele politiemacht van Georgetown is gealarmeerd. WASHINGTON. 5 April. (Reuter, United Press) President Eisenhower heeft in een toespraak voor radio en televisie de huidige ongerustheid In Amerika en de wereld ten aanzien van de atoombom, de economische situatie en „de mannen in het Krem lin" besproken, waarbij hij erop aandrong al deze gevaren bedaard en zonder paniek onder ogen te zien. Hij noemde het communisme de grondslag van alle gevaren, doch zeide dat de mannen in het Kremlin geen oorlog zullen durven beginnen, omdat zij dan het risico lopen hun macht te verliezen. „Wij zullen geen oorlog beginnen met waterstofbommen", aldus de president, „doch de Sovjet-Unie weet dat wij snel zullen terugslaan als Amerika's levensbelangen of zijn bondgenoten zouden worden aange vallen". De president noemde Amerika „de grootste macht die ooit aan Gods voeten- bank geknield heeft". Eisenhower zeide onder meer nog: „Wij zien van alle kanten gevaren en vragen ons af, wat er met ons persoonlijk en als natie gaat gebeuren. De toeneming van de kracht die ontwikkeld kan worden, laat zien hoe zeer de vorderingen van de wetenschap ons sociaal bewustzijn achter zich hebben ge laten. Geen van de vraagstukken die ons verontrusten kan gemakkelijk opgelost worden en op vele er van is helemaal geen antwoord." „Het feit dat de mannen in het Kremlin er zijn, betekent, dat zij macht willen. Als zij een oorlog beginnen, nemen zij het grote risico die macht te verliezen. Als zij naar Hitler en Mussolini en zelfs naar Napoleon kijken, kennen zij dat risico en ook het gevaar, dat verbonden is aan het stelsel van satellietstaten, dat een bron van zwakte kan zijn. Zolang zij weten dat wij hard kunnen terugslaan, zullen zij niet licht tot oorlog besluiten. Alleen in een aanval van krankzinnigheid zouden zij dat misschien kunnen doen." De president oefende indirect critiek op senator McCarthy door te zeggen, dat er wel communistische infiltratie in de rege ring, bij het onderwijs en op andere ge bieden bestaat en dat het onjuist zou zijn dat gevaar te onderschatten, maar dat het gevaar sterk wordt overdreven. Over de vrees voor een nieuwe econo mische depressie in die Verenigde Staten zei Eisenhower aan het slot van zijn rede dat de werkloosheidscijfers de laatste tijd dalen en dat er ook overigens tekenen zijn die wijzen in de richting van een gunstiger Majoor Salah Salem, de Egyptische mi- minister van Voorlichting, heeft medege deeld dat de pers gezuiverd zal worden en „corrupte elementen" „ter bescherming van de revolutie" verwijderd zullen worden. Ook de universiteiten zouden gezuiverd en gereorganiseerd worden. Voorts was in een gemeenschappelijke vergadering van de revolutionnaire raad en het kabinet besloten, alle activiteit der ontbonden politieke partijen te verbieden. Majoor Salem zei dat deze maatregelen zijn genomen „om een toestand van stabi liteit" te scheppen, opdat de regering kan voortgaan met de verwezenlijking van haar doel". Dit werk had de laatste tijd stilge staan, als gevolg van de kuiperijen van misdadige elementen van het oude regiem die sinds twee maanden in de politieke arena teruggekeerd waren. Een commissie van onderzoek zal spoedig bekendheid geven aan het optreden van „bepaalde leden van de pers". Sommigen hunner zouden misschien zelfs voor het revolutionnaire tribunaal moeten verschij nen. 'Er is onder leiding van het blad van de Wafdistische partij een campagne gevoerd voor afschaffing van de staat van beleg en de pers-censuur en voor het herstel van het parlementaire leven en beëindiging van het militaire bewind. De universiteiten te Cairo zijn voor vijf dagen gesloten wegens de ongeregeldheden van de laatste tijd. Studenten van de uni versiteit van Alexandrië hebben Maandag opnieuw gedemonstreerd voor een spoedige terugkeer tot het parlementaire bewind. economische toestand. Hij zei dat thans meer dan 60 millioen Amerikanen werk hebben en dat bovendien nog 3.5 millioen personen in loondienst zijn bij militaire projecten. Hij gaf de verzekering dat de regering gereed is voor bestrijding van eventueel gevaar voor een economische depressie en voegde daaraan toe dat de koopkracht* van het werkende deel van het Amerikaanse volk een goede basis blijft voor een gezonde landbouw en een bloeien de industrie. „De ministers zien voorshands geen re denen om aan te nemen, dat de Nederland se regering door het Indonesische „Buro Irian" gehinderd zou worden in de vervul ling van haar verplichtingen tegenover de bevolking van Nieuw Guinea. De Neder landse regering blijft ervoor waken, dat de bevolking van Nieuw Guinea door de in stelling van voormeldt Bureau niet zal worden geschaad in haar maatschappelijke en staatkundige ontwikkeling", aldus luidt het antwoord van de ministers van Buiten landse Zaken aan het Tweede Kamerlid de heer Van Rijckevorsel. Maarschalk Juin Zal opperbevelhebber blijven van de strijdkrachten in centraal Europa, totdat er een Franse generaal als zijn opvolger zal zijn aangewezen, aldus een Maandagavond uitgegeven bekendma king van de generale staf van de maar schalk. Het is zelfs bij benadering niet te zeggen, wanneer deze vervanging kan ge schieden, aldus de bekendmaking. De naam van Juin's opvolger zal nog deze week worden bekendgemaakt. De Noord-Atlantische Raad zou de kwestie Maandag hebben besproken op een bijzon dere bijeenkomst, aldus meldt Reuter. Volgens U. P. verwacht men van Franse zijde dat als opvolger van Juin zal worden voorgesteld generaal Augustin Guillaume, de 58-jarige resident-generaal van Ma rokko. Guillaume, een wapenbroeder van Eisenhower cn generaal Gruenther, de tegenwoordige geallieerde opperbevelheb ber in Europa. Vrienden van de maarschalk verklaar den dat Juin zijn vérstrekkende invloed in dienst zal stellen van de campagne van De Gaulle tegen het Europese legerplan. De Gaulle zal morgen in Parijs een perscon ferentie houden voor het eerst sedert vijf maanden. Volgens zijn naaste mede werkers moet men hierin een eerste stap van de politieke „terugkeer" van de gene raal zien. Juin bij Laniel Maarschalk Juin heeft Maandag een on verwacht bezoek gebracht aan premier Laniel, d'ie hem dezer dagen uit al zijn functies bij het leger heeft ontslagen. Juin vertoefde een half uur bij de premier in diens appartementen in hotel Matignon. De maarschalk begaf zich vervolgens naar de Quai d'Orsay, waar hij een half uur bij de minister van Buitenlandse Zaken Bidault vertoefde. Men neemt aan dat hij met Laniel ge sproken heeft over de betogingen van Zon dag j.l. tegen de premier en minister Ple ven en dat Juin zich nadrukkelijk van deze rel en zijn gangmakers gedistancieerd heeft. Met Bidault zou de maarschalk de kwestie van zijn opvolging in het NAVO- j bevel bezien hebben. LONDEN (Reuter-Un. Press). Het Engelse Lagerhuis heeft Maandagavond een Labourmotie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op spoedige bespre kingen tussen Eisenhower, Churchill en Malenkov over de atoom-controle. Er ontstond hevig tumult in het Huis toen Churchill, na onthuld te hebben dat hij in 1943 in Quebec een geheime overeen komst met Roosevelt had gesloten, die be paalde dat de atoombom niet zou warden gebruikt zonder toestemming van een der partijen, Attlee de schuld gaf van het in onbruik raken dezer overeenkomst. Ook de liberalen waren zeer verontwaardigd over deze beschuldiging van de conservatieve premier. De motie tot het houden van be sprekingen tussen de drie staatsleiders werd zonder stemming aanvaard. Churchill zeide er in principe mee accoord te kunnen gaan, doch vond het tijdstip ongunstig. Attlee, die de Labour-resolutie inleidde, zei te geloven, dat een bijeenkomst van regeringsleiders van de grote vier, ge schraagd door de wens van alle mensen om te worden bevrijd van de vrees voor een oorlog met waterstofbommen, een keerpunt in de wereldgeschiedenis zou kunnen zijn. Er moet een werkelijke poging worden ondernomen om te komen tot een overeen stemming, aldus Attlee. Hij wees er op, dat de waterstofbom een machtig wapen is voor de man die besluit het eerst toe te slaan. Er bestaat geen zekerheid, dat niet op zeker ogenblik ergens in een land een man aan het bewind zal komen, die het mensdom haat en die gelooft, dat de be schaving vernietigd moet worden. Nog on langs hebben wij gezien, hoe een groot land als Dutsiand al zijn hulpbronnen ter beschikking stelde van een krankzinnige. Iedereen maakt zich terecht zorgen over de recente waterstofbomontploffing, aldus de Labourleider. Volgens hem moest iedere man en vrouw in de wereld zich acuut be wust worden van het gevaar, waaraan de beschaving bloot staat. Attlee zei voorts, dat de motie niet was ingegeven door partijgeest" en d'at zij ook niet was bedoeld als critiek op de regering. £ij was gesproten uit het gevoel, dat de noodzaak bestaat van een kalme en realis tische waardering van de positie, waarin de wereld nu verkeert. Amerikaans commentaar Op het Witte Huis in Washington is naar aanleiding van Sir Winston Churchill's ver klaring in het Lagerhuis meegedeeld, dat de geheime overeenkomst tussen Churchill en Roosevelt, waarbij het gebruik van atoombommen zonder wederzijds goedvin den werd verboden, „thans niet van kracht is". Onze correspondent in Londen meldt: Velen zijn van oordeel dat de wijze waar op Churchill het waterstofbom-debat, dat de gemoederen zo hevig bezig houdt, heeft gevoerd, ernstige afbreuk aan zijn prestige heeft gedaan en waarschijnlijk zijn aftre den dichterbij heeft gebracht. Men is van mening dat hij niet alleen gestunteld heeft, maar bovendien de feiten niet beheerste en slecht geïnformeerd was. Onder de uiterst somber gestemde con servatieven heerste in het Lagerhuis de mening dat Churchill volkomen gefaald heeft om Attlee's oproep te beantwoorden dat Engeland in nationale eensgezindheid zal dienen te trachten de H-bom-crisis op te lossen. Door d'it voor Churchill tragische debat is in de ogen van het publiek het noMtiek initiatief in elk opzicht thans aan Labour. De rijksrecherche heeft een onderzoek ingesteld naar diefstallen uit postpakketten en verduisteringen van postwissels, die ge pleegd zijn op het postkantoor van het Centraal Station te Amsterdam. Dit onderzoek heeft reeds geleid tot de arrestatie van vijf P.T.T.-ambtenaren, een winkelbediende en een buffetjuffrouw. De Engelse voorstellen inzake de verlen ging van de Europese Betalingsunie (EBU) die morgen door de raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking besproken zullen worden, hebben volgens de „Financial Times" te Parijs een zeer goede indruk gemaakt. Naar veler mening bestaat er thans goede kans, dat de rege ringsdeskundigen overeenstemming zullen bereiken, zodat het vraagstuk over de ver lenging der EBU niet door de ministers bijeenkomst tot oplossing gebracht behoeft te worden. Verwacht wordt, dat na de besprekingen van morgen over het Engelse voorstel ge detailleerd overleg zal plaatsvinden tussen de deskundigen van Groot-Brittannië en de crediteurenlanden West-Duitsland, België, Nederland en Zwitserland. Veel zal afhan gen van de houding van West-Duitsland. Het is dringend nodig, dat Bonn nieuwe maatregelen treft, om het West-Duitse overschot, dat 40 tot 50 millioen dollar per maand bedraagt, te verminderen en een meer evenwichtige betalingspositie tot stand te brengen, welke het de EBU moge lijk zal maken, onder normale omstandig heden te werken. Het Engelse aanbod, om onmiddellijk 30 millioen pond sterling van de Engelse schulden aan de crediteuren van de OEES- landen af te lossen en te onderhandelen over de terugbetaling van een ander deel van de Engelse schulden, werd gedaan op voorwaarde dat de crediteuren-landen eveneens een politiek gaan volgen waar door verlenging van de EBU verzekerd is en dat zij niet eenvoudig de Engelse con cessies als eenzijdig zullen beschouwen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S M a z z i n i Het leven is een taak. Elke andere definitie is ondeugdelijk en leidt hen. die haar aanvaarden, op een verkeerde weg. Godsdienst, we tenschap, wijsbegeerte, hoe onenig zij ook moge zijn op vele punten, stemmen alle hierin overeen, dat elk bestaan een bestemming heeft. De Amerikaanse generaal Gruenther, geallieerd opperbevelhebber in Europa, heeft Maandagavond in Landen verklaard, dat het hoofdkwartier van de NAVO te Parijs overweegt, nieuwe wapens in te voeren voor de verdediging van het Wes ten. Men onderzoekt thans of deze nieuwe wapens tot een bezuiniging op de strijd krachten en vermindering van de finan ciële lasten van de defensie zullen kunnen leiden. Generaal Gruenther sprak op een ver gadering ter gelegenheid van de vijfde ver jaardag van de NAVO Hij zei ondermeer dat de Amerikanen op het ogenblik het beste vliegtuig ter wereid hebben, de B-47. Een van deze toestellen legde eind vorig jaar een afstand van bijna 4.800 kilometer (van Maine in de Verenigde Staten naar een vliegveld in Midden-Engeland) in vier uur en 34 minuten af. De gemiddelde snel heid was 1046 kilometer per uur. Beklemmend beeld van de oorlog in Indochina. Een helicopter van het Rode Kruis brengt de zwaargewonden uit de front linie in de omgeving van Dien Bien Phoe naar een militair hospitaal in Hanoi. De Viet Minh-troepen trachten door het leggen van een spervuur het gewondentransport te beletten. WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) „De Vietminh-luchtdoelartillerie rondom Dien Bien Phoe wordt door Chinese communis ten bediend. Het is 37 mm-luchtdoelge- schut met radiografische vuurleiding, dat ook door een wolkendek op de Franse vliegtuigen schiet", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, in een Maandag afgelegde verklaring voor de commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden. Dulles verklaring was bedoeld als onder steuning van Eisenhowers boodschap aan het Congres, waarin hij 3,51 milliard dol lar aanvraagt voor de Amerikaanse mili taire hulpverlening aan het buitenland. De minister deed zijn mededelingen over Indochina in antwoord op een vraag van een commissielid over het aandeel van communistisch China in de slag om Dien Bien Phoe. Dulles vervolgde: „Op het hoofdkwartier van de Vietminh nabij Dien Bien Phoe be vindt zich generaal Lie Tsjen Tsjoe van het Chinese communistische leger. Hij wordt bijgestaan door een aantal Chinese techni ci en militaire raadgevers. Ook buiten het hoofdkwartier der Viet minh bevinden zich talrijke communis- tisch-Chinese raadgevers bij de rebellen. De Vietminh beschikt over een uitge breid stelsel van speciale telefoonverbin dingen, aangelegd en bediend door Chine se communisten. De Vietminh-troepen om Dien Bien Phoe beschikken over een duizendtal vracht auto's voor de bevoorrading, die alle door Chinezen worden bestuurd. Ook het ge schut. de ammunitie en de uitrusting in het algemeen van de Vietminh komen uit com munistisch China", zei Dulles. De minister besloot als volgt: „De Vietminh zet blijkbaar alles op alles in een uiterste poging om de strijdgeest der Franse Uniestrijdkrachten te bre ken voor de op 26 April in Genève be ginnende besprekingen over het Verre Oosten. Zij volgt thans een roekeloze militaire politiek en de communisten doen daarbij bijna datgene, waarvoor president Eisenhower vorig jaar heeft gewaarschuwd toen hij zei, dat een nieuwe aggressie in Azië zou worden opgevat als bedrog. Ofschoon de com munisten letterlijk geen nieuwe daden van aggressie plegen, behoeden zij zich alleen door de vorm waarin zij hulp geven, voor een dergelijke beschuldi ging.' „Parijs bevestigt Dulles' visie" Onze Parijse correspondent seint ons voorts: In de Franse hoofdstad wordt het na Dulles' uitlatingen nog duidelijker ge acht dat Washington de Amerikaanse pu blieke opinie nu bewust voorbereid op ac tieve deelneming in de strijd tegen de Vietminh. Dulles heeft immers gezegd dat' de Chinezen een actieve interventie nu verschrikkelijk dicht benaderen. Mochten zij die grens overschrijden, d'an is Amerika als Atlantisch bondgenoot verplicht, vér strekkende maatregelen te nemen en een officiële oorlogsverklaring zou dan tot de directe mogelijkheden kunnen behoren. Londen wil nadere bizonderheden Uit Londen meldt Reuter dat Groot-Brit tannië in Parijs en Washington inlichtingen inwinnen zal over Dulles' beschuldiging, dat communistische luchtdoelkanonnen in het gebied van Dien Bien Phoe worden be diend door Chinese communisten. Men zag in Londen de toespraak van Dulles als een vervolg op diens verklarin gen over Chinese hulp aan de communis tische strijdkrachten, die hij vorige week heeft afgelegd. Hij zeide toen, dat tegen over een eventuele gedwongen invoering van het communistische stelsel in Zuid- Oost-Azië een „verenigd optreden" diende te worden geplaatst. Dien Bien Phoe houdt nog stand Volgens A.F.P. rukt een Vietminh-strijd- macht van 20.000 man op in de richting van Dien Bien Phoe. Door slechte weers omstandigheden was het de Franse lucht macht sedert Zondagmiddag niet mogelijk, de oprukkende opstandelingen te bombar deren. De Vietminh heeft bovendien drie bataljons, die tot dusver de Thais in het Noordwesten van Tonkin bestreden, naar Dien Bien Phoe doen oprukken. Het slechte weer belemmert ook de be voorrading van Dien Bien Phoe vanuit de lucht. Wegens het hevige vuur van de communistische luchtdoel artillerie moes ten de Franse vliegtuigen die aan deze ra vitaillering deelnemen op grote hoogte ope reren. Ook het afvoeren der gewonde be legerden door de lucht ondervindt moei lijkheden. De verliezen van de Fransen in de bele gerde vesting werden Maandagavond om schreven als zwaar, maar niet te vergelij ken met die van de belegerende opstande lingen, die tot nog toe bij de opmars en het beleg v.an de stad 130Ó0 man verloren zouden hebben. Het garnizoen van Khaly bij Haiphong heeft deze stelling Zondag onder dekking van vliegtuigen ontruimd. Zij werd een week lang door de Vietminh belegerd. De rebellen zetten hun pogingen om de verbindingslijnen tussen Hanoi en Haiphong af te snijden, voort. Het opperbevel van het leger van de godsdienstige secte Cao Dai en dat van het Hoa-Haoleger hebben er in toegestemd, dat deze beide legers worden opgenomen in het Vietnamese nationale leger. Beide legers bestreden de Vietminh reeds als hulpstrijdkrachten van de Franse Unie strijdkrachten. LONSDALE OVERLEDEN Te Londen is op 73-jarige leeftijd over leden de bekende schrijver Frederick Lonsdale, van wiens blijspelen er vele ook door Nederlandse gezelschappen (onder meer met Cees Laseur en met Cor Ruys in de hoofdrollen) werden opgevoerd. (van hedenmorgen 7 uur) weers- foestand .Sd.fê Hl- U sE ÏZ £J2 ft- Z~ Helsinki (geen opgaat ontvangen) Oslo zwaar bew. O 1 1 0 Stockholm zwaar bew. WNW 2 3 0 Kopenhagen mist W 3 0 0 Londen zwaar bew. windstil 1 0,1 Amsterdam zwaar bew. windstil 0 0 Brussel onbewolkt NNO 2 2 0 Parijs zwaar bew. N 5 1 0,1 Bordeaux half bew. Z 3 2 0,2 Grenoble regen N 6 3 10 Nice regen ONO 2 13 0,1 Warschau geheel bew. ONO 8 6 0,5 Berlijn regen ONO 2 5 0.1 Frankfort nevel windstil 4 0,1 München motregen WNW 4 2 5 Ziirich sneeuw windstil 1 20 Geriève sneeuw ZZW 1 2 20 Locarno regen W 1 8 24 Wenen geheel bew. Z 4 13 0,2 Innsbruck (geen opgaaf ontvangen) Rome geheel bew. windstil 13 0 xxcooooooocy Neerslag laatste 24 uur ~»~rrnff^'YyYYYr^vvvrY-xY,yYYYri'vxYyTr^*!Y,yCft i KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst, mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Matige tot zwakke overwegend Noordelijke wind. 7 April Zon op 6.03 uur. onder 19.22 uur. Maan op 7.45 uur. onder 0.15 uur. Maanstanden 10 April 6.05 uur: Eerste kwartier 18 April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5 57 uur: Laatste kwlrtler Hoog en laag water in IJmui Vyn Dinsdag 6 April Hoog water: 5.25 en 17.48 uur Laag water 1.08 en 13.38 uur. Woensdag 7 April Hoog water: 6.11 en 18.37 uur. Laag water: 1.51 en 14.22 uur. 1

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1