Misdaad-in-kleurenprimeur van de Haarlemse politie „Na Economische Unie volgt inter-parlementaire raad" VERHEUGEND NIEUWS! PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST A J Wereldnieuws J Nieuwe fototechniek in dienst der justitie De radio geeft Woensdag Toeristen rukken straks van alle kanten binnen Dr. Kortenhorst over Benelux „Een half percent Toneehnuseutn Toclt ié het zo 2 K E I P o. Radioreportage van D-Day-herdenking Politie-agent door messteek ernstig gewond Wijgesproken van schuld aan de dood van drie arbeiders Seringenzeep een aanwinst De zagende pijnen Kerkelijk Nieuws Strengere selectie van vaandrigs en kornets Gotisch handschrift De Haarlemse politie lanceert vandaag als eerste in ons land een primeur die het leven van haar klanten nog zuurder zal maken dan het al is: de criminele kleuren fotografie. Tot nog toe werkten de poli tie fotografen in ons land uitsluitend met zwart-en-wit materiaal, dat belangrijke diensten bewijst bij de ontraadseling van vele misdaden, maar dat in bepaalde gevallen toch niet voldoet. Maakt men b.v. normale foto's van een ernstige autobotsing, dan zullen die foto's geen enkel verschil in de weer gave van bloedsporen en b.v. uitgestroom de motorolie tonen, terwijl zulke verschil len juist voor de bepaling van de schuld vraag van de grootste betekenis zijn. De moderne kleurenfilms kennen die be zwaren niet en beelden in het bijzonder het rood in al zijn nuances met grote na tuurgetrouwheid af. Voor de mensen van de technische opsporingsdienst stond het dan ook reeds lang va^t dat deze kleuren films voor zulk soort klusjes van de politie- fotograaf het aangewezen materiaal zouden zijn. maar in de practijk viel het nieuwe medium lang niet mee. In de eerste plaats bleek de kleuren film veel minder ..snel" dan zwart-wit- film en bovendien eist zij erg preciese be lichting. Een half diafragma (lensopening) te veel of te weinig leidt al tot kleurver anderingen die een opname volkomen on bruikbaar maken. Een derde bezwaar is tenslotte para doxaal als het klinken ma? de volstrekt objectieve weergave der kleuren, waardoor b.v. bij opnamen onder een stralend-blau- we hemel alle mersen en voorwerpen in een blauwachtig waas verschijnen. Nu is dit wel ten dele weg te werken met ..cor rectiefilters" en andere hulpmiddelen.maar de moeilijkheid daarbij is. dat de mens zo'n kleurenwaas niet ziet en dus ook niet kan bepalen, hoe hij het corrigeren moet. Er is dan ook heel wat geëxperimenteerd met allerlei merken en typen kleurenfilms door de mensen van de technische opspo ringsdienst der Haarlemse politie, voor men althans enigermate de techniek van de kleurenopname onder de knie had: eerst met de z.g. omkeerfilms, die wel fraaie resultaten gaven, maar waarmee men al leen gekleurde lantaarnplaatjes maken kon. In de practijk van de rechtspleging zijn deze uiteraard weinig bruikbaar, tenzij m^n de rechtzittingen in „lezingen-met lichtbeelden" zou willen transformeren. Meer kansen bood het z.g. negatief-posi- tief-procédé, dat anderhalf jaar geleden op de markt kwam en dat voor het eerst het maken van gekleurde afdrukken op papier mogelijk maakte. Bovendien bood dit systeem de mogelijkheid van kleuren correcties achteraf (door het gebruiken van filters bij het afdrukken), waardoor bij de opname ontstand»* kleur-,vervalsin gen" te herstelden zijn. Direct na het ver schijnen van dit Be'eieche product ziin de Haarlemse politiefo^oerafen op initiatief van de heer J. B. Meulman, chef van de technische opsporingsdienst opnieuw aan het experimenteren geslagen en hoewel de eersite resultaten verre van fraai waren, bleek het materiaal voor de crimiine^ fotografie biizom- dter geschikt te zijn. Een moeilijkheid was echter, dat de belichte filmpjes ter afwerking steeds naar België moesten wor den gezonden, waartegen de politie om redenen van geheimhouding en uit techni sche overwegingen bezwaar had. Pas na langdurige onderhandelingen stemde de fabrikant erin toe. de geheimen van het ontwikkelen en afdrukken der kleurenfilms uit handen te geven aa-n twee Haarlemse opsporingsambtenaren, die daartoe onlangs een opleiding gekregen hebben aan de ADVERTENTIE Sierlijke Brilmonturen die (letteren f. Houtstraat 13X naait luaor fabriek in Antwerpen. Daarvan zijn zij thans teruggekeerd en nu wacht men in de inmiddels volgens de eisen des tijds ge reorganiseerde donkere kamer van het politiebureau in spanning op het eerste ge val, waarby de nieuwe techniek haar dien sten in de practijk kan bewijzen. Sinds Januari hebben zich echter gelukkig geen bloedige misdaden of ongelukken in onze contreien voorgedaan en dies zijn de poli tionele kleurenfotografen maar vast ijverig aan het oefenen op fraaie motieven: bloe men, papegaaien, dames met kinderwagens en gefingeerde bloedbaden, waarbij een collega, met ossenbloed bewerkt, als model fungeert. Hopelijk zal het lange tijd bij dit bloed blijven Op initiatief van de B.B.C. zal op 6 Juni een uitgebreide reportage worden gewijd aan de herdenking van „D-Day", welke dan juist 10 jaar zal zijn geleden. De B.B. C. is voornemens een groot programma uit te zenden waarbij een staf van reporters de frontlijn van 1944 van Normandië tot aan de Rijn bij Remagen zal volgen en ook in ons land reportages zal verzorgen, on der andere van een kerkdienst in Ooster beek. Het hoogtepunt van deze uitzending is die uit Normandië, waar op het strand een kerkdienst zal worden gehouden, ge volgd door een herdenkingsplechtigheid. De mogelijkheid bestaat dat daarbij rede voeringen worden uitgesproken door Eisen hower en Churchill. In Deventer heeft een politie-agent bij een schermutseling in een automatiek een messteek in de rug gekregen. Hij werd zeer ernstig gewond doordat het mes in een long doordrong. De agent wilde met twee collega's drie mannen uit een automatiek verwijderen, omdat zij zich misdroegen tegenover een paar meisjes. Er ontstond een schermutse ling waarbij de agent J. T. met een mes in de rug werd gestoken. De drie mannen namen daarop de vlucht, maar werden korte tijd later aangehouden. Een hunner, de 37-jarige G. B. uit Deventer, bekende de agent met een mes gestoken te hebben. Hij is ter beschikking van de officier van justitie te Zutphen gesteld. De toestand van agent T. is ernstig. De Maastrichtse rechtbank heeft de hulp opzichter J. C. van D. uit Sittard en de chef der zuurstof fabriek D. L S. uit Ge leen, beiden werkzaam aan de Staatsmijn Emma II, vrijgesproken van de hun ten laste gelegde grove schuld aan de dood van drie arbeiders. Op 31 Mei van het vorige jaar was op de Emma een nieuwe compressor in gebruik genomen. De verdachten zouden toen ver zuimd hebben de machinist voldoende op de hoogte te stellen van de werking der nieuwe machine. Toen de machinist de compressor in werking stelde, ontstond een veel te hoge druk in de persleiding, waardoor deze uit elkaar sprong. Door wegvliegende stukken werden drie arbei ders zo getroffen, dat zij korte tijd later zijn overleden. De officier van justitie had tegen beide verdachten f 200 boete geëist. ADVERTENTIE Aangemoedigd door de enthousiaste ont vangst. welke de Bloemenzeep van Castella met haar fijne geur van rozen alom in den lande ten deel viel. komen de Castella-fabrie- ken thans met een nieuwe verrassing voor de Nederlandse vrouw en wel.... de heerlijke, frisse Seringenzeep. Ongetwijfeld zal deze aeep met haar verruk kelijke geur van seringen bij het vrouwelijk publiek evenzeer in de smaak vallen als de overige Castella zepen. Ontelbare vrouwen en meisjes vertrouwen haar dagelijkse huidver zorging toe aan de beroemde Castella-pro- ducten: de klassieke Castella Schoonheidszeep met de huidverjongende oliën (2 stukken 50 ct.). Castella Spécial met het wonderbaarlijk schuim (32 ct.). Castella Bloemenzeep (rozen of seringen 20 ct.). Ook U zult dus nu gemakkelijk een Castella zeep naar Uw hart kunnen kopen. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Het leven van Edward Grieg, hoorspel. 10.25 Reportage. 12.00 Cello en piano. 12.30 Land- en tuinbpuwmedede- lingen. 12.33 Instrumentaal sextet. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad, causerie. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen 17.30 Orgel. 18.00 Militaire Causerie. 18.10 Platen. 18.15 Spectrum van het Chris telijk organisatie- en verenigingsleven, vraaggesprek. 18.30 R.V.U.: De merkwaardige bouw van Jupiter, 19.00 Nieuws. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.00 Lijdens overdenking. 21.30 Geestelijke liederen. 21.45 Platen. 22.05 Evangelisch commentaar. 22.15 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgel. 12.45 Gitaarensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Platen. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kin deren 16 00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdcon- cert. 17.15 Promenade-orkest. 17.50 Rege ringsuitzending: Correspondentieclub o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Praatje over consumentenbelangen. 18.35 Dansmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 De Katholieken en het Socialisme, cau serie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.15 Lichte muziek. 20.40 Rook, hoorspel. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 21.15 Omroeporkest en solist. 22.05 Cabaret. 22.35 Cocospalmen. causerie. 22.50 Platen. 22.55 Schaken. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weeroverzicht; 20.30 Filmfestival te Cannes; 20.45 Dokter's Tele- visite; 21.05 Keizer Rasjudan verveelt zichTV-spel. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen 13.00 Nieuws. 13.15 Orkestconcert. 13.55 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kinderliedjes. 16.00 Or kest-concert. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Platen. 22 00 Nieuws. 22.15 L- pré-aux-clercs. nnera 22.00 Nieuws. 22.15 •Tanzzmuziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Het Dominion Ceylon. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 m.). Belgen, Amerikanen, Fransen, Duitsers, Engelsen en Scandinaviërs maken zich thans al weer in groten getale op om hun vacantie in Nederland te gaan doorbrengen. Een groep Amerikaanse vrouwen is al onderweg. Zij zijn afkomstig uit beroep en bedrijf en maken een „goodwill-tour" door Europa. Op 20 April om 17,50 uur komen deze dames voor een visite aan Nederland van een paar dagen op Schiphol aan. De Belgische schooljeugd zal en massa in de reeds vóór de oorlog in België zo ge liefde „radio-treinen" worden geladen, zulks onder auspiciën van het Belgische onderwijsministerie op grond van de Bel gisch-Nederlandse culturele accoorden. De eerste reis gaat op 28 April naar de bloem- bollenvelden en verder staan de Alkmaarse kaasmarkt, de Afsluitdijk en de Noord- Oostpolder op het programma. De nieuwste Amerikaanse liefhebberij is „reizen met beroemdheden", een sport, die bijzonder duur is. Luxe kinderen bieden aan beroemde schrijvers, toneelspelers, radio- en televisie-figuren een tochtje door het oude Europa aan. Twee dagen verblijf in Nederland staan daarbij meestal op het programma vermeld. Van Franse en Engelse zijde neemt men de tochten naar Nederland kalmpjes op. Men komt gewoon met vacantie en neemt daartoe de nodige informaties bij de bui tenlandse A.N.V.V.-kantoren en de reis- bureaux. Zij werden in aantal verre overtroffen door de Duitse toerist, die voor Nederland bevrijd is van het visum en bovendien een zeer schappelijke deviezentoewijzing heeft. Voor de oorlog kwam 48 percent van het aantal toeristen in ons land uit Duitsland. Het ziet er naar uit, dat het weer hard die ADVERTENTIE van rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal F,r is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten 0.95, 2.40 en 8.88 Ned. Herv. kerk Beroepen te Dirksland (toez.) J. den Besten te Babyloniënbroek. Benoemd tot ziekenhuispredikant te Groningen C. B. Boere te Groede (Z.). Geref. kerken Tweetal te Deventer (3e pred.pl.): T. J. Hagen te Lemelerveld en M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar. Beroepen te Westeramden J. Eleveld cand. te Smilde. Aangenomen naar Aduard E. Jansen te Berlikum; naar Wierum B. G. de Valk, cand. te Nunspeet. Bedankt voor Bierum H. Tien te Bunde (Oostfriesland). Chr. Geref. kerken Tweetal te Zeist: M. Holtrop te Leeuw arden en P. Op den Velde te Murmerwoude Tweetal te Delft: J. C. Maris te Haar lem-N. en K. G. van Smeden te Utrecht. Geref. gemeenten Beroepen te Woerden H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Bedankt voor Ridderkerk H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Beroepen te Paterson (U.S.A.) W. Hage te Aalst-Brakel. kant uit ga"t, gezien de overweldigende hoeveelheid aanvragen uit de Duitse lan-| u«. Euni1v i* den. Dit geldt zowel de belangstelling voor: MOLENDIJK S dagtochten als voor langer vacantiever- Santpoorterplein 1 blijf. j Buslijn 3-4-8 ADVERTENTIE Iedere Dame is verwend met Molendijk's Permanent DAMESKAPSALONS Tel. 19706 Alle beschikbare krachten in Bagdad zijn gemobiliseerd om de strijd aan te binden met het water nu de Tigris op vele plaatsen buiten zijn oevers is getreden. Meisjes helpen met zandzakken een dam op te werpen. Dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede K?mer en voorzitter van de afde ling 's Gravenhage van het Comité Benelux, heeft, nu na de ministeriële conferentie van Benelux in de vorige week, de totstand koming van de Economische Unie het eind stadium nadert, in een voordracht in een lunchvergadering van het Comité Benelux, afdeling 's Gravenhage, gesproken over de vorming van een parlementair Benelux- orgaan. Er is een protocol tot instelling van een adviserende interparlementaire Bene- luxraad van 24 Juli 1953. Ten aanzien daarvan werden door de Raad van de Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse Interpar lementaire Unie een aantal opmerkingen gemaakt, die het aantal leden van de raad betroffen, de bevoegdheden ten aanzien van het samenstellen van de agenda, het eigen initiatief en het hebben van een eigen griffie. Onlangs zouden volgens de berich ten de ministers der Benelux tegemoet ge komen zijn aan twee der drie bezwaren: aantal leden 49 in plaats van 35 en een eigen griffie. Onbeslist is gebleven de vraag der bevoegdheden ten aanzien van het samenstellen der agenda, het eigen initiatief. De heer Kortenhorst haalde in dit ver band het lange wachten de woorden van Guido Gezelle aan: „Wat lange duren moet, zal traag geboren worden". Ook had hij het over de olifanten, die met betrek king tot de tijdsduur van de dracht het record slaan: „het jonge dier heeft onge veer twee jaar nodig, voordat het levens licht voor hem ontstoken wordt." Hij zou niet weten met welke voor wereldlijke kolos hij het nieuwe wicht, dat „Adviserende Interparlementaire Benelux- rnad" jsal lieten, moest vergelijken om 'daaraan de tijdsduur af te meten tussen het leggen van de eerste kiem en de late geboorte. „Wij zijn nu wat Benelux betreft 10 jaar na de eerste stappen, die in Londen werden gedaan." Integratie Het woord „integratie" ligt gemakkelijk in de mond. In politieke zin is het woord nieuw. Het is ontleend aan de psychologie. Daar betekent integratie onderlinge door dringing, de eendrachtige samenwerking en de opneming in hoger verband van de onderscheiden psychische functies. De toe- Op grond van een kort geleden uitge komen ministeriële beschikking zullen dienstplichtige vaandrigt en kornets niet meer zoals in de praktijk tot dusverre min of meer het geval was, automatisch tot tweede luitenant worden bevorderd. Op grond van de beschikking zullen zij na drie maanden dienst bij de troep beoor deeld worden op hun capaciteiten als toe komstig officier. Is deze beoordeling gun stig dan zullen zij na vier maanden bij de troep te hebben gediend bevorderd worden tot reserve tweede luitenant. In het omge keerde geval zullen zij teruggezet worden tot de rang van dienstplichtig sergeant c.q wachtmeester. Voor de vaandrigs die reeds langer dan vier maanden practische ervaring hebben, wordt deze beslissing op 15 April van kracht. Voor dienstplichtige onderofficieren gold een dergelijke regeling reeds geruime tijd. Na vier maanden diensttijd werden zij het zij aangesteld als effectief sergeant, hetzij teruggesteld tot de rang van korporaal. 9. „Het is de hoogste tijd, dat wij gaan, mijnheer Panda", zei Jolliepop, terwijl hij zijn kleine meester haastig mee naar bui ten trok. Waarom opeens zo haastig, Jol liepop?", vroeg Panda verbaasd, „die al chemist wou nog wat zeggen, geloof ik". ..Ongetwijfeld", antwoordde Jolliepop, „dat individu wilde ingaan op uw hoogst on doordacht aanbod om hem te helpen, in dien ik zo vrij mag zijn, het aldus te stel len. Dat was dan ook de reden, voor dit overhaast vertrek". „Maar ik wilde hem helpen, omdat hij zo'n verdriet had!", riep Panda, „hij was zo teleurgesteld, toen hij merkte, dat ik geen homunculus was!" „Juist", zei Jolliepop, „en het zou wel eens tot hem kunnen doordringen, dat hij aan u als millionnair meer heeft, dan als ho munculus". „Wat hindert dat?", vroeg Panda, „al ben ik millionnair, daarom map ik iemand toch wel helpen?" „Een million nair dient voorzichtig met beloften te zijn", hield Jolliepop vol, „want men is dan gauw geneigd te azen op zijn goud". Onder het spreken hadden zij Huize Hob beldonk bereikt en Panda begaf zich dade lijk naar bed. Maar veel slaap zou hij die nacht niet krijgen; plotseling vloog een steen dwars door de ruilen en een bekende stem riep van buiten: „Jonker Panda, waak op! Ik ben het, de alchemist, die ge helpen wildet! Ge KUNT me helpen met uw goud!" nemende ontwikkeling van de mens bestaat in een toenemende eenwording van de per soonlijkheid op telkens hoger niveau. „Ook in parlementaire kringen is de medezeggenschap van een latere termijn", zo merkte de heer Kortenhorst op. „Men moest in verband met de integratie komen tot een ontwikkeling van het denken, voe len en willen ook op het gebied van de staat. Een afstand nemen van het nationale gevoel om dat ondergeschikt te maken aan een hogere structuur. Daar is dus veel voor nodig in het bewuste en onbewuste, telkens op een hoger niveau. Daar zit thans een evolutie-tendens in." Boven-nationaal De heer Kortenhorst herinnerde aan het geen prof. Tammes op 11 April 1915 over boven-nationaal heeft geschreven. „Boven nationaal is een orgaan, samengesteld uit personen, die niet volgens regerings-in- structies handelen en ook overigens geacht worden geen nationale belangen te ver- tegenwoordigen.""De heer Kortenhorst zei, dat de scheiding niet scherp te trekken is. Er zijn mengvormen. Men denke bijvoor beeld aan beslissingen, die eenstemmigheid vereisen. Het Interparlementaire Benelux Orgaan is tot heden nooit gedacht als boven-natio naal, noch door de studiecommissie, noch door de drie regeringen, noch door de par lementen. Daarin kan pas verandering komen wanneer de Economische Unie tot stand zal komen. Internationale hogere or ganen zijn voorlopers van eventuele boven nationale organen. Onze grondwet houdt met zulke organen rekening. Een klein deel (een y2 van wat de ver eniging „Het Toneelmuseum" in het dépot der hoofdstedelijke universiteitsbibliotheek heeft opgeslagen, is tot 17 April op werk dagen van 10 tot 16.30 uur te bezichtigen in het Witte Huis, Raadhuisstraat 4 te Am sterdam. Er zijn vier grepen uit de totale collectie gedaan, uit de tijd rond 1800, omstreeks 1850, omstreeks 1900 en uit onze dagen. Aquarel len en tekeningen van schouwburgen, cu riosa zoals persoonlijke attributen van to neelfiguren, programma's tot uit de tijd van Napoleon, historische en instructieve wer ken over toneel, salaris-lijsten, herinnerin gen aan de grote actrices Ziesenis-Wattier, Kleine-Gartman, Mann-Bouwmeester, De Boer-van Rijk (wier trouwboekje zelfs aan wezig is), aan Herman Heijermans. aan de Nederlandse première van Ibsens „Nora" in de Salon des Variétés aan de Amstelstraat, hier en daar een enkel oud costuum of re- quisiet, décorschetsen, een aan Sarah Bern hardt gewijde vitrine al deze en derge lijke bezienswaardigheden zijn verspreid over deze twee kamers, binnenkort te adop teren door de Twentse Bank, die de ruimte nu nog voor de vereniging beschikbaar heeft kunnen stellen. De vereniging Het Toneelmuseum, aldus voorzmer prof. dr. F. W. van Thienen en secretaris Joh. M. Coffeng, bezit geen expo sitiezaal of behoorlijke bergruimte, ondanks besprekingen met de gemeente Amsterdam, waarvan al in 1934 resultaten werden ver wacht. Het recente aanbod uit Den Haag het museum daar te vestigen is een van de zeldzame reacties waaruit blijkt, dat de col lectie niet totaal in vergetelheid is geraakt. j Lonen. Een langdurig loongeschil, waarbij 116.000 arbeiders van werkplaatsen der Britse spoorwegen betrokken waren, is Maandagavond geëindigd met de aan vaarding van een zes procent loonsver hoging voor de arbeiders. De vakbond leiders hadden aanvankelijk vijftien procent loonsverhoging geëist. De voor zitter van de commissie, Sir Brian Ro bertson, heeft Maandag de gehele das besprekingen gevoerd om te pogen een nationale spoorwegstaking af te wen den, die de vakverenigingsleiders van 70.000 machinisten en stokers op 24 April willen laten beginnen, als de com missie niet haar plannen voor herzie ning der loonschalen bekend maakt. Kiel. Twee directeuren en een ingenieur van de Howaldtswerke te Kiel zijn Zon dag onverwacht naar Moskou vertrok ken voor het voeren van besprekingen over de bouw van schepen. Naar Maan dag te Kiel van bevoegde zijde verluidde zouden deze besprekingen betrekking hebben op de bouw van nog 15 speciale fabrieksschepen voor de visserij, ter waarde van ongeveer 120 millioen mark. De Howaldtswerke hebben reeds in Januari met de Russen een leverings verdrag gesloten voor tien van deze schepen. Overeengekomen werd, dat de financiële afwikkeling via Londense banken zou geschieden en dat de ver rekening zou geschieden door Sovjet- Russische leveranties van olie, hout en ertsen. Borg. De bekende Franse zanger Charles Trenet heeft de vereiste borgtocht ten bedrage van 1.200.000 fr. aangeboden, die Marie Besnard nodig heeft om in vrijheid te worden gesteld. Het proces tegen Marie Besnard, die van vergifti ging van zes personen wordt beschul digd, is Donderdag opgeschort, hangende een verder onderzoek. Bevriend. De Amerikaanse luchtmacht in Europa heeft Maandag haar eerste school voor opleiding van personeel van bevriende landen geopen in Fürsten- feldbruck in Beieren. Turkse, Neder landse en Spaanse piloten zijn de eer ste deelnemers aan de cursus, welke onder meer zal opleiden tot het bestu ren van straalvliegtuigen. Men hoopt in Juni zeventig leerlingen, het maximum dat men gelijktijdig kan opleiden, te hebben. Donau. Het smelten van sneeuw in de ber gen heeft in Oostenrijk tot ernstige overstromingen geleid. Naar United Press meldt zijn minstens drie personen, waaronder een zesjarig meisje, het slachtoffer geworden van kolkende wa termassa's. Het peil van de Donau is de afgelopen nacht drie meter gestegen. In de provincie Opper-Oostenrijk is het gevaarspeil bereikt. Nabij de plaatsen Grein, Ybbs en Mauthausen is de Do nau aan beide kanten buiten de oevers getreden. Het aangrenzende lage land staat onder water. Ondank. De Parijse politie-agent Gerard Berger is slecht beloond voor redding van een mens. Toen Berger Zondag langs het Canal St. Martin liep, zag hij daar een man in liggen, die wan hopig trachtte het hoofd boven water- te houden. Berger bedacht zich geen seconde, sprong de drenkeling na en sleepte hem op het droge. Zodra de vreemdeling echter vaste grond onder do voeten voelde, sprong hij op Berger af en takelde hem met behulp van drie andere mannen zo hevig toe, dat de agent in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Tot dusverre heeft men geen spoor kunnen vinden van de merkwaardige drenkeling. Anders. De Napolitaanse belastingambte naar Russo viel gisteren in zijn bureau flauw, toen hij ontdekte, dat hij zijn lijstje met uitslagen vergeten had op te zenden aan een voetbalpool, wat hem anders 217 millioen lire zou hebben opgebracht. Russo had als enige in heel Italië een juiste opsomming gemaakt van de mogelijke voetbaluitslagen-uit 13 wedstrijden. Hij vond het verkreu kelde papiertje in een van zijn zakken terug, toen de uitslag bekend werd. Graaf. Graaf Alai de Monspey is Maan dag te Parijs tot een boete van 10.000 francs veroordeeld wegens het roepen van beledigingen aan het adres van de Franse minister van Defensie, René Pleven, tijdens de betogingen die Zon dag te Parijs werden gehouden. In Apeldoorn heeft een 45-jarige arbei der getracht zijn 34-jarige gewezen echt genote van het leven te beroven door haar enige keren met een hamer op het hoofd te slaan. De vrouw werd niet levensgevaarlijk gewond. De dader heeft daarna de hand aan zichzelf geslagen. VOLGENS de taalgeleerden moet het oud-Germaans, dat enkele eeuwen vóór de Christelijke tijdrekening in grote delen van Europa gesproken werd, niet als één taal worden beschouwd, maar als een verzameling nauw verwante dialecten, die onderling betrekkelijk weinig uiteenliepen. Op een gegeven moment moet zich in dit oud-Germaans een splitsing hebben vol trokken in drie richtingen, waardoor het Oost-, het West- en het Noordgermaans is onstaan. Men neemt aan dat dit proces zich heeft afgespeeld ongeveer 400 jaar vóór het begin van onze jaartelling. Het West- en het Noordger maans, waaruit het Nederlands, Duits, Deens, Zweeds, Fries, Engels, enz. zijn gesproten, kunnen we verder laten rus- V ten, want voor vandaag is het Oostgermaans verreweg het belangrijkst. Deze taal is namelijk volkomen uitgestor ven, hoewel zij gedurende een korte tijd een grote bloei heeft beleefd onder de Oost-Goten, die na de dood van Attila het Hunnenrijk vernietigden en van uit Hon garije het Romeinse rijk aanvielen, dat zij omstreeks het begin van de 6de eeuw n. Chr. onder de voet liepen. De heerschappij der Gotische koningen over Italië duurde echter slechts kort en va een goede halve eeuw vonden machtsverschuivingen plaats, waarna de restanten van de Gotische stam men in de bevolking van Italië zijn opge nomen. Over deze kortstondige machtsexplosie der Oost-Goten kan ieder denken zoals hij wil, maar in ieder geval mag hij dan toch niet voorbij zien aan het zegenrijke gevolg dat deze korte heerschappij voor de weten schap heeft gehad. Hierdoor werd n.l. de Gotische taal aan ons overgeleverd. Tij dens het bewind van de Oost-Gotische koning Theoderik de Grote, werd in het begin van de 6de eeuw in Noord-Italië een manuscript vervaardigd, dat geheel in het Gotisch is gesteld, dus in een vorm van het Germaans die 400 jaar ouder is dan de vormen van het Germaans die uit latere teksten bekend zijn geworden. Dit Gotische handschrift bevat de bijbel vertaling die in de 4de eeuw werd ver vaardigd door de West-Gotische bisschop Wulfila of Ulfilas, die des tijds in Moesië leefde, een ge bied dat in het tegenwoordige Bulgarije moet worden ge zocht. Bisschop Wulfila heeft zelf de lettertekens voor zijn bijbelvertaling gemaakt, waar bij hij uitging van het Griekse uniciaal-schrift, maar als een goed Germaan nam hij ook enkele tekens uit het runen-alphabet over. U kunt zich indenken, dat de taal van deze bijbelvertaling West-Gotisch was, maar toen dit handschrift in de 6de eeuw in Noord-Italië werd gecopieerd, slopen verschillende Oost-Gotische eigenaardig heden binnen, omdat de overschrijvers nu eenmaal tot de Oost-Goten van Theoderik behoorden. Hoe het ook zij, eerst 1000 jaar later, dus in de 16 de eeuw, wordt voor het eerst melding gemaakt van deze gecopieerde bij belvertaling, welke zich destijds bevond in de abdij van Werden. Maar hoe kwam dit manuscript in Nederland terecht? Laten we dan tevens mogen vertellen, waarom deze copie de codex argenteus, of het zilveren handschrift wordt genoemd. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2