Ontdekkingsreizigers verdwenen 25 jaar geleden in Zuid-Amerika Japan en India zorgen in Cannes voor verandering Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Oprichting van „melkpool" in Westen des lands uitgesteld Reden: achterdocht van publiek na gesignaleerde „melktnonopolies" Melk en licht De echte AMERIKAANSE Zoon gaat nu een onderzoek instellen Minister ontneemt straal jagerpiloot vliegbrevet rHoe is het ontstaand Het Nationale Ballet DINSDAG 6 APRIL 1954 3 sigaretten fa ha li vindt U alleen in dit pakje Autohanden gingen in vlammen op Overvallers waren met tien gulden tevreden Reis van Deens koninklijk paar gaat door Te laag boven Den Haag gevlogen Conferentie van Genève Dit woord: ASTRANT vy Minister Cats bevestigt: Sonia Gas keil krijgt de artistieke leiding „Prof van der Leeuwprijs" voor Hans Henkemans Knoeierijen met auto financiering en -verzekering Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 6 April 1854 ADVERTENTIE Van een nauwe samenwerking tussen boeren, melkverwerkende fabrieken en inelkhandelaren in het Westen des lands zal voorlopig niets komen. Naar het A.N.P. verneemt is besloten voorshands geen ..Melkvereniging West" op te richten. Zulks mede, omdat de tijd te ver gevorderd is om nog 'n sluitende en goedwerkende organi satie voor het komende „melkjaar" op te bouwen. De Algemene Vereniging voor Melkvoor- ziening, de Bond van Kaasproducenten, de Centrale Besturenbond van Zuivelhandel organisaties in Nederland, de Coöperatieve Melkcentrale G.A., de Prot. Chr. Bond van Handelaren in Melk en Zuivelproducten, de R.K. zusterorganisatie daarvan, de Vereni ging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne en de Zuidhollandse Zuivelbond hebben zich in den brede beraden over het vormen van een „melkpool", de „Melkvereniging West." Na een voorlopig rapport over de melkvoorziening van West-Nederland is van de zijde van een werkcommissie een voorstel over oprichting, plan en werkwijze ter tafel gebracht. Na twee maanden over leg is besloten de plannen niet terzijde te leggen, doch voorshands ook niet uit te voeren. De plannen voor de „Melkvereniging West" hebben met de thans zeer aangeval len „melksanering" in de slijtersbedrijven niets uitstaande. Beoogd wordt een volle dige samenwerking tussen boeren, fabrie ken en handelaren op het gebied van in- en verkoopprijzen van consumptiemelk en andere onderwerpen, die gezamenlijke aan dacht vereisen, zoals bijvoorbeeld de kwa liteitsverbetering. Men wil daarbij de individualiteit van de betrokken bedrijfsgroepen en bedrijven behouden, irreële en ongezonde concurren tie buiten de deur houden, schadelijke en improductieve strijd vermijden, contacten verbeteren en-in rust streven naar techni sche en vooral kwalitatieve verbeteringen en naar 'n gezonde economische ontwikke ling in het belang van alle belanghebben den. Dus ook van de consument, aldus de commissie. In het rapport wordt een sterk harmoni sche samenwerking bepleit waardoor voor de boeren een lonende en regelmatige afzet van melk mogelijk wordt. Voor de con- sumptiemelkfabrieken zou zekerheid van een regelmatige aanvoer van melk uit het eigen grondstoffengebied, alsmede van aanvullingsmelk uit andere delen des lands, ontstaan op een redelijke prijsbasis. Voor de melkhandelaren zou daardoor een regel matige voorziening met melk en melkpro ducten volgen. Voor consumptiemelkfabrie ken en handelaren zou ook een prijzen schema voor in- en verkoop op basis van de gemiddelde kostprijs, inclusief onder nemerswinsten, mogelijk worden. Naar mening van de werkcommissie zou voor de melkconsumenten een zo gunstig mogelijke duurzame ontwikkeling ontstaan van de best mogelijke werkwijzen, zowel economisch als kwalitatief bezien. Iedere poging om prijzen te bedingen op een semi- monopolistische basis, prijzen dus boven het natuurlijke niveau, dat voortvloeit uit de verhoudingen op de Algemene Neder landse Zuivel- en Melkmarkt en de natuur lijke beïnvloeding daarvan door de bijzon dere Westelijke omstandigheden, zouden vermeden worden. Het is, naar hun mening, veeleer zo, dat de atmosfeer voor het funderen en uitwer ken van deze Westelijke samenwerking niet van dien aard is, dat zij bij de publieke opinie in goede aarde zou vallen, hoewel de „Melkvereniging West" en de zogenaamde slijterssanering twee totaal verschillende zaken zijn, waarbij de eerste geen mono polistisch streven zou kennen. Men is ech ter kennelijk van mening, dat de publieke opinie en de overheid op het ogenblik door het tot stand brengen van de samenwerking onaangenaam geprikkeld zouden kunnen worden, waardoor de geest van samenwer king wellicht zou bederven. Dat sluit niet uit, dat vraagstukken be treffende een eventueel later op te richten „Melkvereniging West" verder door de be trokken bedrijfstakken en speciaal door de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening zouden worden bestudeerd. Melk cn licht ,Jn de grote steden is tegenwoordig zestig procent van alle verhandelde melk flessen- melk. Algemeen kan als eis aan gepasteu riseerde flessenmelk worden gesteld, dat de natuurlijke smaak zo veel mogelijk moet zijn behouden en dat de melk een voldoen de duurzaamheid bezit. Nog al te vaak worden door de consument echter smaak afwijkingen aan de gepasteuriseerde fles senmelk waargenomen. De oorzaak hier van moet doorgaans worden gezochtzowel bij de melkinrichting als bij de détaillist, maar ook bij de consument zelf. De op deze wijze bereide flessenmelk is namelijk zeer gevoelig voor de inwerking van licht, zowel het directe zonlicht als diffuus licht. Daarom moet melk, behalve koel ook in het duister worden bewaard. Dit geldt zo wel voor het vervoer als voor het bewaren thuis. Voorzover langs vrijwillige weg op dit terrein geen verbetering wordt verkre gen, zal het noodzakelijk zijn dat van de zijde van de overheid tegen deze tekort komingen maatregelen worden beraamd Dit is een van de conclusies waartoe de leden van het Genootschap ter Bevordering van Melkkunde tijdens een symposium over consumptiemelk zijn gekomen. Deze conclusies, waarin het oordeel van het Ge nootschap ten aanzien van de noodzakelijke maatregelen ter verdere verbetering van de drinkmelk in ons land werd samengevat en die gisteren door de voorzitter, prof. dr. I.. Seekles, hoogleraar in de medisch-vete rinaire chemie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, op een persconferentie werd toe gelicht, kunnen gelden als de gemeenschap pelijke zienswijze der voornaamste deskun digen op het gebied van melkhygiëne en melkvoorziening in ons land. De deskun digen kwamen ook tot de conclusie dat het van groot belang is voor de volkgezondheid dat het melkverbruik in Nederland groter wordt. Daarom is het noodzakelijk, dat de con sumentenprijs der melk redelijk blijft en dat duurzaamheid en smaak zo hoog mo gelijk worden opgevoerd. Behalve voldoen de hygiënisch inzicht is voor alle personen, die bij de melkwinning, bewerking en dis tributie betrokken zijn, de inachtneming van een redelijke persoonlijke hygiëne on ontbeerlijk. De ondergrond daarvan zou reeds bij het lager onderwijs gelegd moeten worden. genieten van Uw eigengemaakte Amerikaanse sigaret, rol ze dan van American Star NIEMEUE R'S en verrassend van smaak. 85 cent TABAK /"TABAK OP Z'N BEST! Te Rotterdam is Maandagavond een par tij gebruikte autobanden op het terrein van een rubberhandel aan de Stadionweg in brand geraakt, vermoedelijk doordat enige jongens een vuurtje gestookt hadden op het terrein. De brandende banden verspreidden een verstikkende rook. De brandweer is ruim drie uren in touw geweest om de vlammen te doven. De partij banden, ongeveer 150 ton, is grotendeels verloren gegaan. Een loods, die op het terrein staat, werd door het vuur aangetast, maar kon behouden blijver. Afbeelding van de nieuwe Boeing B-47 stratojet bommenwerper, die ruim 90 ton weegt en is uitgerust met zes „buitenboord" straalmotoren, die gekoeld worden vol gens een nieuw systeem van waterkoeling. De zware machine bereikt een snelheid van 965 km. per uur. De eigenaar van een café langs de Geul in de gemeente Berg en Terblijt (L.) kreeg 's avonds laat bezoek van twee Frans spre kende personen. Zij dronken enige glazen bier.Toen zij moesten afrekenen, gooiden zij enige Belgische francs op het buffet. De kastelein maakte hun duidelijk, dat dit veel te weinig was, waarna de mannen er nog wat Nederlands geld bijvoegden. Aangezien de consumpties hiermede nog niet waren betaald liep de caféhouder naar de keuken om zijn vrouw, die beter Frans kan spreken dan hij, te roepen. De twee mannen volgden de caféhouder en dreig den het echtpaar met een pistool. Zij eisten het geld uit de buffetlade, waarna de. caféhouder hun een sigarenkistje met een bedrag van 8 a 10 gulden overhandigde. Hiermede waren de overvallers tevreden. Na het lossen van een schot vertrokken de mannen op een motorfiets. KOPENHAGEN (Ritzau). Naar het persbureau Ritzau verneemt, houdt men er in Deense hofkringen rekening mee, dat het voorgenomen staatsiebetoek van ko ning Frederik en koningin Ingrid van De- ngmarken aan Nederland normaal door gang zal vinden. Over het bezoek van het Deense vorstelijke paar was twijfel gere zen, naar aanleiding van het overlijden van kroonprinses Maertha van Noorwegen. Zoals eerder is bericht, zullen koning I Frederik en koningin Ingrid van 26 tot en Volgens United Press zal Brian Fawcette, de zoon van de jaren geleden in de wilder nis van centraal Zuid-Amerika verdwenen ontdekkingsreiziger Percy II. Fawcett, deze zomer opnieuw een poging ondernemen om het raadsel van de verdwijning van zijn vader en zijn broer Jack op te lossen. Hij zal daarbij gebruik maken van de modernste hulpmiddelen om door te drin gen in de tropische oerwouden van het Amazone-stroomgebied. Uit de lucht zal hij de streek verkennen om, als dat nodig en mogelijk is, per helicopter terug te keren om een landing uit te voeren. Maar Fawcett, wiens boek over het lot van zijn vader het vorige jaar is versche nen vertelde aan United Press: „ik geloof stellig dat vader dood is. Hij zou 87 zijn als hij nog in leven was en dat een te hoge leeftijd om in een Indiaanse gemeen schap te leven waar iedereen beoordeeld wordt naar het nut dat hij voor de stam heeft. Ik denk evenwel dat er nog een kans is dat mijn broer Jack nog in leven is en dat hij onder de Indianen woont", zo voeg de Brian eraan toe. Jack is in 1925 tegelijk met zijn vader en met Raleigh Rimell verdwenen in de dichte jungle van de Matto Grosso. Er zijn berichten geweest dat de mannen vermoord zouden zijn door de Indiaanse stammen die de binnenlanden bevolken. Maar Brian Fawcett, die in 1952 ter plaatse een onder zoek naar die geruchten heeft ingesteld, heeft nimmer een bevestiging van dit nieuws kunnen vinden. Een skelet dat ge vonden werd en waarvan men beweerde dat het het stoffelijk overschot van vader Fiwcett was, is te Londen'onderzocht, maar de deskundigen verklaarden dat het on mogelijk dat van Fawcett kon zijn. Voor November zal Brian Fawcett zijn expeditie ondernemen. De kansen op succes acht hij, als de conventionele methoden (reizen over land) gevolgd zouden worden, gering. Daarom is hij van plan de expeditie door de lucht uit te voeren. ...Het is mijr- plan om in een licht vlieg- Onjuiste berichtgeving Alberiino Masetti, lid van het centraal met 28 April ons land bezoeken. pomjt,; (1er ItalIaanse communistische partij Postzegels met religieus opschrift e" Partijsecretaris van de provincie Peru- 6 of. g13i !s door een Italiaanse rechtbank tot De Amerikaanse posterijen zullen voor het eerst in haar geschiedenis een serie postzegels uitgegeven met een religieus op schrift: „Wij stellen ons vertrouwen op God". vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij in een rede voor radio-Praag on juiste en tendentieuze berichten over de toestand in Italië zou hebben verspreid. Masetti heeft hoger beroep aangetekend. tuig over het hele jungle-gebied te vliegen. Ik zal laag over alle Indiaanse nederzet tingen vliegen. Dat zal de Indianen opge wonden maken, zodat zij uit hun hutten zullen komen om te kijken. Als er een blanke tussen hen leeft, zal hij ook naar buiten komen." Als dat gebeurt wil Brian Fawcett een boodschap voor hem afwerpen en hem fotograferen met een tele-Iens-camera. Daarna zal hij, indien dat doenlijk is, per helicopter naar de plaats terugkeren. „Dat acht ik de enige manier om een doeltreffende poging te doen het raadsel op te lossen. Ik kan geen rust vinden voor dat ik daar iets aan gedaan heb." Op 18 Maart heeft een straaljager op zeer geringe hoogte boven Den Haag ge vlogen. Naar aanleiding van hierover ont vangen klachten heeft de chef van de Lucht machtstaf een onderzoek laten instellen. Hoewel het meestal zeer moeilijk is om, gezien het feit dat verscheidene vliegtuigen gelijktijdig en met zeer grote verplaatsings snelheid in de lucht zijn, de schuldige te vinden, is dit thans gelukt. Gebleken is dat de vlieger van zijn vliegroute is afgeweken en geen opdracht had boven Den Haag te vliegen. Afgezien van de krijgstuchtelijke maatregelen, die tegen de betrokkene zijn genomen, zal deze aangelegenheid naar de krijgsraad worden verwezen. Om onmid dellijk een afdoend voorbeeld te stellen heeft de minister van Oorlog de schuldige bovendien zijn vliegbrevet ontnomen. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken heeft aan de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk in een nota medegedeeld, dat de Sovjet-Unie accoord gaat met de voornaamste techni sche regelingen, die door de drie Westelijke mogendheden voor de komende conferentie te Genève zijn voorgesteld. De conferentie over het Verre Oosten te Genève begint 26 April. Volgens een welingelichte zegsman is de Sovjet-Unie van mening dat alle regelingen voor de conferentie thans voltooid zijn, op een aantal kleinigheden na. DINSDAG 6 APRIL Minervatheater: „Fools rush in". The Bri tish Society of Amsterdam Dramatic Club, 8.15 uur. Hotel „De Leeuwerik": Demonstra tie patroonknippen. 3 cn 8 uur. Roxy: „De geluidsbarrière". 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Shane", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Een kind was getuige", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Kinde ren der liefde", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 8 uur. WOENSDAG 7 APRIL Stadsschouwburg: De heer Weiter en mr. Hüffer spreken voor de Kathol. Nation. Partij, 8 uur. Kon. Emmaschool, Raafstraat: Cult, comité „Over de brug"; Surinaamse avond, m. m. v. Otto Sterman en muziek- gez. „Guyana", 8 uur. Concertgebouw: Ge combineerd concert van Amsterdams Vrou wenkoor, gem. koor „Polyhymnia", Doops gezind Zangkoor, Postaal Mannenkoor en mannenkoor „Pn>a en Poëzie", 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Demonstratie pa troonknippen. 10, 3 en 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Shane", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een kind was getuige", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Liöo: „Kinderen der liefde", 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9 15 uur. Frans Hals: „Kinderen der liefde", 13 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vrolijke gevangenis", alle leeft 2.30 uur. „De geluidsbarrière", 14 jaar, 8 uur. CANNES. Een der grootste verrassingen op het Internationaal Filmfestival, dat op het ogenblik te Cannes wordt gehouden (met films uit dertig landen!), werd ge vormd door een Japanse film, „Jigoku- Mon" (De poort van de hel), van regisseur Nagata Masaichi. Die film, in Eastmancolor, toonde name lijk mooier kleuren dan enige andere kleu renfilm, ooit vertoond, fijne pasteltinten die volkomen „natuurlijk" waren toegepast en die buitengewoon veel bijdroegen tot de sfeer van het verhaal. De fotografie van deze film bleek trouwens als geheel voor treffelijk er zijn tal van opnamen in van een schoonheid die onvergetelijk zal blijken. Men kan als bezwaar tegen Jigoku-Mon laten horen, dat zij een soort Japanse Ma- dame-Bovary-geschiedenis heeft samenge- weven met een twaalfde-eeuws helden- en vechtjassenverhaal, dat de gang ervan slechts vertraagt en dat ons, twintigste- eeuwse Westerlingen, bovendien maar heel matig interesseert, doch het schijnt, dat de Japanners verzot zijn op deze vertelling en het is niet onbegrijpelijk, dat de Japanse filmindustrie zich meer richt op de smaak van het Japanse dan op die van het Westerse publiek. Men vindt in het Oosten bioscoopbezoekers genoeg! Deze film heeft natuurlijk niet de vaart van een product der Hollywoodse studio s het tempo is in Japan in het algemeen nu eenmaal rustiger dan dat van ons, ge jaagde Westerlingen maar voor het ove rige is deze film in technisch opzicht vol komen „westers". De naïveteit van Rasho- Mon, destijds een der sensaties van een Biennale te Venetië, is verdwenen: het ver haal wordt rationeel verteld, de camera instellingen zijn met zorg gekozen, het spel is treffend, de montage van de film wel doordacht en soms van uiterst raffinement. Het was voor het eerst, dat Japan op een festival een kleurenfilm uitbracht; de ver rassing was daardoor te groter. Ook een verrassing van India Er was nog een verrassing op het gebied van de kleurenfilm; ook India bleek het op dit gebied heel ver te hebben gebracht verder dan de Westerlingen. „Pamposh", in Gevacolor, vertelde een teer sprookje in prachtige beelden, waarvan ook de kleuren steeds wonderlijk mooi waren. India heeft al eerder goede kleurenfilms op festivals uitgebracht en meh wist dus dat het op dit gebied iets presteert. Pamposh echter over trof alle verwachtingen. De Russen, hier voor het eerst sinds enige jaren eveneens aanwezig, bewezen in 1953 reeds te Venetië, dat zij de techniek van de kleurenfilm volkomen beheersen; hun nu vertoonde film Skander Beg, over een Albanese volksheld, kon dat slechts bevestigen. Er is, naar het schijnt, in hun films minder neiging tot politieke „lering" dan tot voor kort het geval was; dat maakt hen tot serieuze mededingers in de grote filmwedstrijden. Een bijzonder goede beurt hebben de Zweden gemaakt met een werk van Arne Sucksdorff, die tot nu toe slechts documen taires maakte. Det Stora Aventyret (Het grote avontuur) is eigenlijk ook een docu mentaire, evenwel met een bescheiden in trigue. De liefhebbers van de goede film zowel als die van de natuur zullen het grote avontuur als een meesterwerk kunnen waarderen en bemerken, dat een goed ci neast ook grote spanning kan brengen in een uitermate sober verhaal. De opnamen voor deze film hebben enige jaren geduurd. Sucksdorff, die hier zelf aanwezig is, met zijn jeugdig zoontje, dat in de film optrad en dat te Cannes'op slag alle harten won, vertelde ons, hoe hij alleen reeds drie ach tereenvolgende lentes bezig is geweest, een hanengevecht op de film vast te leggen. Tal van dieren spelen een rol, waaronder enkele roofdieren. Het feit dat het jonge Sucksdorffje geen littekens vertoont, be vestigde de juistheid van 's regisseurs woorden, dat er een grote vertrouwelijk heid heerste tussen de kinderen en de die ren die in deze film optraden. Cinemascope niet overtuigend De inzending der Amerikanen is als ge bruikelijk omvangrijk, maar niet zo groots als met die omvang in overeenstemming zou zijn. Er zijn een aantal werken van de tweede, of de derde rang. benevens enkele inderdaad knappe films. Tot die laatste ca tegorie behoort From Here to Eternity, van Fred Zimmermann, een werk dat in Ame rika met verscheidene Oscars is bekroond en hier met veel bijval is ontvangen. Minder aantrekkelijk was de Ameri kaanse film waarmee het festival begon: Beneath the 12-Mile Reef (Onder het 12- Mijlsrif) in Cinemascope. Bij de vertoning daarvan, benevens bij die van een even eens Amerikaanse documentaire in cine mascope, Vesuvius Express, gingen de gor dijnen voor het projectiescherm te laat open en sloten ze te vroeg. Er werd dus als 't ware enige malen aan weerszijden een stuk van het beeld afgesneden. Dat leverde de proef op de som, dat men die breedte eigenlijk geenszins nodig heeft, want sto rend was het helemaal niet.Men kreeg bij deze vertoning waarin het niet om massascènes ging. waarbij cinemascope in derdaad betekenis kan hebben trouwens steeds de indruk, dat het nieuwe procédé niet zozeer een verbreding van het beeld Scène uit de film „Pamposh", waarmee India deelneemt aan het festival te Cannes betekent dan wel dat er aan de bovenzijde een stuk verloren is gegaanWalt Dis ney daarentegen toonde zich met een te kenfilm in cinemascope meester van de mogelijkheden, die dit procédé toch ook kan bieden. Italië vertoonde tot nu toe Pane, Amore e Fantasia (Brood, Liefde en Fantasie) van Luigi Comëncini, met Gina Lollobrigida en Vittorio de Sica, die kostelijke humor paar de aan voortreffelijke filmische vormge ving. Griekenland, waarvan men slechts zeer zelden een film ziet, bleek met „Ont waken op Zondagochtend" eveneens de humor te hebben gezocht; alle andere in de eerste week van het festival gedraaide films zijn bitter ernstig geweest. JAN KOOMEN Astrant is een in de volksmond nog zeer gewoon woord voor: brutaal, on hebbelijk. Wat men er naar 't uiterlijk, noch naar de betekenis in herkent is de verwantschap met het verzekerings bedrijf, de assurantie. Assurantie is de verhollandste vorm van het Franse assurance, in de zin niet van: zekerheid, maar van: vrijmoedigheid. Het bijvoeg lijk naamwoord luidt in het Frans: assuré. Un menteur assuré is: een bru tale leugenaar. Het Nederlands heeft van assurance het woord assurant ge maakt, dat men in de achttiende eeuw telkens aantreft: een assurant geluk zoeker, die vent met zijn assurante bek enz. De u werd hoe langer hoe zwakker uitgesproken en toen de s en de r elkaar steeds meer naderden, werd ter wille van de uitspraak een t ingelast. En zo is ons woord astrant ontstaan. Op vragen van het Tweede Kamerlid H. Gortzak betreffende de samenstelling van een nationaal ballet heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. C. Th. Cals, schriftelijk het vol gende geantwoord' De commissie voor de vorming van een nationaal ballet, ingesteld door de mi nister in overeenstemming met B. en W. van Amsterdam, heeft op 2 Februari 1954 een tussentijds rapport uitgebracht. Dit rapport houdt niet het advies in om „Ballet Recital" als nationaal ballet te er kennen, al of niet met uitbreiding". Wel wordt in dat rapport door genoemde com missie machtiging gevraagd na vrije sol licitaties audities te doen houden voor de vorming van een nieuwe balletgroep, die onder de naam van „Het Nederlandse Bal let" vrije voorstelling zal geven en tevens de Nederlandse Opera moet bedienen. Voorts heeft de commissie in dit rapport machtiging gevraagd om mevrouw Sonia Gaskell te verzoeken zich te belasten met de leiding van de nieuw te vormen ballet groep. Na kennisneming van het rapport heb ben de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en B. en W. van Amster dam de hierboven bedoelde machtigingen verleend. Uiteraard geschieden alle han delingen in de balletcommissie onder voor behoud, dat de daarvoor nodige gelden be schikbaar zullen worden gesteld. De mi nister tekende hierbij aan, dat de commis sie haar conclusies heeft genomen, nadat zij het oordeel over de situatie op balletge- bied in Nederland had gevraagd van een groot aantal deskundigen en geïnteresseer den in ons land en van twee internationaal erkende experts uit het buitenland, name lijk de heren Arnold Haskell cn Kurt Jooss. Voorts kan worden medegedeeld, dat me vrouw Gaskell inmiddels de tot haar ge richte uitnodiging heeft aanvaard. Zij heeft zich bereid verklaard de artistieke leiding van het te vormen Nederlandse Ballet in principe op zich te nemen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de „Prof. van der Leeuw prijs" voor 1953 toegekend aan Hans Henkemans voor diens vioolconcert. De uitreiking van de prijs zal geschieden op een nader te bepalen datum. De „Prof. van der Leeuwprijs" kon in September 1951 door de toenmalige staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, worden ingesteld dank zij medewerking van de N.V. Philips' Phonographische Industrie te Baarn. De eerste keer werd deze prijs voor het jaar 1952 toegekend aan Sem Dresden voor diens compositie „Dansflitsen". Hans Henkemans is de tweede componist aan wie deze prijs ten deel is gevallen. De prijs is toegekend overeenkomstig het een stemmig advies der jury, welke bestond uit de heren: prof. dr. A. A. Smijers (voor zitter), Eduard van Beinum en Sem Dres den. Verdacht van oplichting en valsheid in geschrifte ziin door de Haagse en de Am sterdamse politie en door de douane aan gehouden de 40-jarige rijwielhersteller J. C. N., de 37-jarige verzekeringsagent A. J. V., de 50-jarige ir. E. N. van B., de 51- jarige makelaar J. P. K., de 25-jarige ex porteur F. M. H. en de 34-jarige verte genwoordiger W. A. J. Sinds 1952 werkte V. als agent op pro visiebasis voor financieringsmaatschap pijen en voor een verzekeringsmaatschap pij. Wanneer degenen die geld nodig had den een auto bezaten, werd deze aar» een der financieringsmaatschappijen verkocht om dan in huurkoop te worden terugge kocht. De auto's werden echter vaak aan twee financieringsmaatschappijen verkocht. Ook werden auto's aan de financierings maatschappijen te koop aangeboden, die van derden waren. N. zou daarvoor valse handelaarsverklaringen hebber, gegeven en K. zou vervalste polissen hebben verstrekt. V. ontving provisie en de premies van deze transacties. LONDEN. Het schroef-stoomschip „Miranda", bewapend met 15 stukken ge schut, is uit de Oostzee te Sheerness binnengekomen. Het schip heeft, wegens den oorlog met Rusland, de Russische havens in de Oostzee verkend en daarbij aanmerkelijke schade opgeloopen. daar het zich over eene uitgestrektheid van 100 mijlen door het ijs heeft moeten heen- werken om de havens, die het moest opnemen, in 't gezigt te krijgen. Meer malen heeft het vaartuig zich door het lossen van volle lagen uit zijn geschut een weg door het ijs moeten banen. De koperen huid van het schip is bijna geheel afgescheurd. Door dezen togt heeft men echter de zekerheid gekregen, dat het Revalsche eskader van de Russische vloot, hetwelk bestaat uit 10 linieschepen, reeds vóór het invallen van de vorst is uit gevaren naar Helsingfors.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5