Oprichting pas na duidelijke uitspraak der belanghebbenden J Wereldnieuws „Gezag van een bewindsman ondermijnen is klein kunstje' Menselijk geraamte opgegraven in Santpoort HGOGTEZON PANDA EN DE MEESTER-ALCHEM1ST Pensioenfonds notarissen Minister Donker geeft toe aan de wensen der Tweede Kamer Huishoudraad is tegen het cadeaustelsel CHU-leider geprikkeld over critiek op minister van Oorlog De radio geeft Donderdag De oorzaak van de tankbrand in Pernis Verkouden..? ZocU ió Aet zo 2 Nadelen voor de consument groter dan de voordelen Vermoedelijk resten van St. Patrick-kapel blootgelegd 'n TIP VAN BOOTZ H. 3. MAERTENS N.Y. Actie voor lagere huren in tuinstad Slotermeer .Zeldzaam samentreffen van ongunstige omstandigheden' Deviezenreserve met ruim 14 millioen verminderd Engelse gasten op de Keukenhof Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Zilveren codex V, OENSDAG 7 APRIL 1954 (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de vorige week tussen de Tweede Kamer en minister Donker over het nota rispensioenfonds een verschil van mening aan de dag was getreden, werd de verdere behandeling van het wetsontwerp inzake de leeftijdsgrens voor het notarisambt ver schoven. In de tussentijd heeft mondeling overleg plaats gehad tussen de minister, de commissie van rapporteurs en de deel nemers aan het debat. Het resultaat is ge weest, dat minister Donker, die zich in zijn antwoord aan de Kamer allesbehalve toe schietelijk toonde, nu., blijkens een bij het begin van de vergadering van gisteren in gediende nota van wijziging heeft toege stemd, dat het notarispensioenfonds niet zal worden opgericht zonder dat belang hebbenden zich daarover duidelijk hebben uitgesproken. Als eis wordt nu gesteld, dat een door de minister te bepalen belangrijke meerder heid van de gehele groep der notarissen en candidaat-notarissen zich vóór de instelling moet hebben uitgesproken. Zij die niet aan de stemming deelnemen of blanco stemmen zullen geacht worden zich vóór de instelling van het fonds te hebben uitgesproken. Wordt de uitspraak niet tijdig verkregen, dan kunnen de artikelen inzake de leef tijdsgrens in werking treden na een over gangstermijn van vier jaar. De Kamervoorzitter stelde voor de be handeling later op de middag te doen plaats hebben, maar prof. Oud (WD) kwam daar tegen op. Omtrent het overleg be hoorde eerst een schriftelijk verslag te ver schijnen en voorts diende de Kamer ge legenheid te krijgen zich rustig over deze zaak te bezinnen. De Kamer was voor deze argumenten gevoelig. Het debat zal nu pas Donderdag voortgezet worden. Hierna moest de vergadering een tijdje geschorst worden om minister Zijlstra ge legenheid te geven naar het Binnenhof te komen, nu hij daar op een vroeger uur dan aanvankelijk was vermoed het voorstel betreffende de Bedrijfsvergunningenwet had te verdedigen. Door dit ontwerp, waar bij het er ook om gaat 'n goede bedrijfsvoe ring te bevorderen door middel van de krachtens de wet gestelde credietwaardig- heids- en bekwaamheidseisen, krijgt de overheid de zeer belangrijke bevoegdheid om, gelet op de omstandigheden in een be paalde tak van nijverheid, tot sluiting van die bedrijfstak over te gaan en derhalve voor de vestiging van nieuwe ondernemin gen en de uitbreiding van bestaande een vergunning van overheidswege te eisen. Als gronden voor een dergelijke bedrijfs sluiting kunnen gelden een bestaande of dreigende overcapaciteit, welke het verbod van bedrijfsuitoefening in het algemeen belang doet zijn; de wenselijkheid, als uit vloeisel van het streven naar verdere in dustrialisatie, van het vestigen of uitbrei den van bepaalde ondernemingen, welke ADVERTENTIE het verbod van bedrijfsuitoefening in het algemeen belang doet zijn, en volkenrech telijke verplichtingen met betrekking tot de coördinatie van investeringen. Minister Zijlstra ziet dit als een „rand"- w et ge ving; in het algemeen moet er vrij heid tot vestiging zijn, behalve binnen de „rand" van bijzondere gevallen. Het pleidooi van de heer Roemers (P. v. d. A.) om zo nodig een investerings- contróle toe te passen door investeringsver gunningen per bedrijf, had bij de minister geen succes. Daarvoor zou volgens hem een afzonderlijke wet nodig zijn. Uitbreiding van de werking der wet, die nu alleen op de industrie betrekking heeft, tot de klein handel en tot het havenbedrijf wees de minister ook van de hand. In het algemeen bleek hij niet bereid om aan allerlei nog uit de Kamer te berde gebrachte wensen tege moet te komen. In het bijzonder kwam dit tot uiting, toen de heer Koersen (KW) trachtte met behulp van een amendement te bereiken, dat men van een ministeriële beschikking tot verlening of weigering van een bedrijfsvergunning bij een onpartijdig scheidsgerecht in beroep zou kunnen gaan, in plaats van bij de minister zelf. Vrijwel overwegend zal hier een beleidskwestie in het geding zijn, redeneerde minister Zijl stra, en daarover hebben de Staten-Gene- raal te oordelen, aan wie de minister voor zijn beleid verantwoording verschuldigd is. Tenslotte ging minister Zijlstra zover, dat hij het amendement-Koersen onaanvaard baar noemde, waarop het tot intrekking kwam. Vandaag moet de Kamer nog over enige, echter kansloze, amenderingspogingen van de heer Roemers beslissen. Het ontwerp zelf wordt zonder twijfel aangenomen, want het ontmoette alleen tegenstand bij de heer Ankersmit (WD), die er een te ver gaande aantasting van de eigen ver antwoordelijkheid der ondernemers in zag, en bij de heer Gortzak (C.P.N.), die weer eens het spookbeeld van bevoordeling van het Amerikaanse kapitaal en onder - nemersdom opriep. In een vergadering van de raad van be heer van de Nederlandse Huishoudraad is met algemene stemmen de uitspraak aan vaard dat de raad een beslist tegenstander is van het stelsel waarbij aan de verkoop van een artikel de gratis verstrekking van een andersoortig artikel gekoppeld wordt, ook in indirecte vorm door bonnen die recht geven op een cadeau of prijzen bij een wedstrijd. De gratis-verschaffing van plaatjes van geringe waarde is hier niet onder begrepen. De Nederlandse Huishoud raad spreekt uit naam van zijn veertien aangesloten vrouwenorganisaties, die met elkaar oftgeveer I/t millioen leden tellen. De raad kan zich in zijn bezwaren aan sluiten bij hetgeen in het S.E.R.-advies in zake het voor-ontwerp van wet op het cadeaustelsel over de nadelen hiervan voor de consument gezegd wordt, namelijk dat het cadeaustelsel de consument de meest doeltreffende besteding van zijn inkomen bemoeilijkt. Hiervoor zijn volgens de Huis houdraad verschillende oorzaken te noe men, zoals de keuzevervaging, die optreedt doordat de consument tot de keuze van een artikel gebracht wordt op grond van over wegingen die niet met de prijs en kwali teit van dit artikel verband houden, en de prijsversluiering, die optreedt doordat de consument zich over de prijs van het arti kel, waarbij een cadeau gegeven wordt, geen juist oordeel meer kan vormen. Het cadeaustelsel heeft ook de tendenz het kopen en de consumptie te stimuleren. Bovendien zijn volgens de Huishoudraad nog twee andere nadelen voor de consu ment van het cadeaustelsel te noemen, namelijk dat door dit stelsel de consument, waarbij speciaal wordt gedacht aan de huisvrouw, een aantal artikelen in huis krijgt van doorgaans inferieure kwaliteit, die bovendien niet bij elkaar passen, zodat een rommelige inventaris het gevolg is, ter wijl het cadeaustelsel ook een nadelige sociaal-paedagogische invloed heeft inzo- verre het speculeert op de hebzucht, het geen met name voor kinderen en de sociaal-zwakken in de maatschappij onge wenst geacht moet worden. ADVERTENTIE Onze tijd vraagt sterke zenuwen! Sanatogen kan aan het wereldgebeuren niets veranderen, maarSanatogen geeft U wel de zenuwsterkende kracht, die U in deze tijd zozeer nodig heeft. Sanatogen is een versterkend voedsel, dat een blijvende verbetering in Uw gezondheid teweegbrengt 9^/ jenutvsterkenda Voedsel lï Ik sprak eens een Opa van tachtig, Die vond nog het leven heel prachtig. Hij gaf mij een raad, in Ik nam die te baat. Daag'lijks TIP en je voelt je reusachtig. Inz. Mevr. R. C.—v. D., Zwolle ontv. 1 fl. Tip en 1 fl. Bootz' Cherry Brandy. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededehn- gen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Bariton en piano. 13.45 Piaten. 14.00 Platen 14.15 Dub- belkwartet. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pla ten. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 Patrouillevlucht Nieuw Guinea, hoorspel voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Declamatie. 18.00 Politiekapel. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 19.55 Ga mee naar Jubo II. 20.00 Radiokrant. 22.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 21.50 Discussie. 22.00 Reportage. 22.10 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Piaten. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 De groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Studio Europa, uitwisse lingsprogramma met Wenen. 12.00 Viool en orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Piaten. 12.50 Uit 't bedrijfsleven. 12.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en platen. 13.25 Promenade orkest. 14.05 Cabaret. 14.30 Saxofoonkwar tet. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: Technische gezondheidszorg in de we reld. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Reportage cf platen. 18.45 Oude liedjes. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Amusementsmuziek. 19.45 Een natio nale zaak, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.20 Disco causerie. 22.00 Metropole-orkest. 22.45 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmu ziek. 23.45—24 00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroeporkest en solist. 12.30 Weer bericht. 12.34 Zangrecital. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16 00 Manon, opera (le en 2e 'bedrijf). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.35 Raadselprogramma. 20.50 Verzoekprogram ma. 21.30 Platen. 22.15 Cello en piano. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Beste Allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). Tijdens verbouwingswerkzaamheden bij de fa. gebr. Hot> aan de Hoofdstraat te Santpoort is gistermiddag een gedeelte van een eeuwenoude muur blootgelegd. De aanwezigheid van deze meterdikke steen klomp was een tegenvaller voor de gravers van de fundatieput. Later werd op een diepte van ongeveer een meter zestig een menselijk geraamte gevonden, waarmee de belangstelling zowel van de graver als van de heer Hop was gewekt. De politie werd van de vondst verwit tigd, waarna onder leiding van commissa ris J. P. Weijburg een onderzoek werd in gesteld naar de ouderdom van het gevon den skelet. Dit is, na gefotografeerd te zijn, voorlopig in beslag genomen, totdat is komen vast te staan, dat misdrijf is uitge sloten. Dit is overigens zeer onwaarschijnlijk, daar volgens de oudheidkundige de heer H. J. Calkoen uit Driehuis, de gevonden muur vermoedelijk de fundatie is van een kapel, welke op oude kaarten juist daar aangetroffen wordt, waar thans gegraven is. Het zou dan de in 1399 door Jan vain Brederode gestichte St. Patrick-kapel moe ten zijn. De afmetingen van de gebruikte baksteen komen overeen met de toen ge- ADVERTENT1E VERKOOP en VERHUUR Haarlem - Tel. 15220 N&ssaustraat 5 bruikelijke maat. Het is waarschijnlijk dat het skelet dateert van vele jaren her en niet van de laatste eeuw. Enkele bewoners van de tuinstad-Slo- termeer te Amsterdam-West hebben het initiatief genomen te komen tot een ver laging van de huren der woningen in deze nieuwe tuinstad. Ze zullen bij de bevoegde instanties aandringen op een spoedige ver laging van het huurpeil, dat naar de me ning van het initiatiefcomité „oneindig veel hoger" ligt dan van de vooroorlogse woningen, zo hebben zij op een perscon ferentie te Amsterdam meegedeeld. De meeste bewoners, waarvan het ge middeld inkomen f 55.tot f 60.per week bedraagt, zijn nauwelijks in staat de woninghuur, die soms een vierde van het inkomen bedraagt, op te brengen met alle nadelige gevolgen van dien, zo deel de de voorzitter van het comité, de heer H. van Mook mee. Het comité ziet zijn verlangens onder meer verwezenlijkt, indien het renteper centage der door de overheid aan de wo ningbouwverenigingen verstrekte geld leningen wordt verlaagd, wanneer de af- schrijvingsduur van de woningen van 50 op 75 jaar wordt gebracht en als de re gering meer zal bijdragen in de bouw kosten. Reeds 80 bewoners van de tuinstad heb ben met het initiatief adhaesie betuigd. Ten einde de bewoners in te lichten over het streven van het comité wordt een openbare vergadering belegd op Vrijdag 9 April. De algemene vergadering van de Chris telijk Historische Unie, die telkenjare op de Woensdag na Pasen wordt gehouden, is ditmaal veertien dagen eerder vastgesteld vanwege het feit, dat Woensdag 21 April ruim 5Yz millioen Nederlandse mannen en vrouwen naar de stembus zullen gaan. Dit heeft de voorzitter van de C.H. Unie, de heer H. W. Tilanus, hedenochtend meege deeld in zijn rede ter opening van de al gemene vergadering in Krasnapolsky te Amsterdam. Ten aanzien van de samenwerking met de A.R. Partij zei de voorzitter, dat hij met dankbaarheid mag constateren, dat de onderlinge bestrijding van A.R. en C.H. zoals vóór de oorlog nogal eens voorkwam, na 1945 vrijwel niet meer is gezien. De bestrijding van vóór 1940 heeft na 1945 veelal plaats gemaakt voor respectering van eikaars bestaan. Ten aanzien van de huidige politieke si tuatie zei de heer Tilanus. dat de interna tionale spanningen ook ons land dwingen zware militaire lasten op zich te nemen, vooral in NAVO-verband. Voor de re gering en wel in het bijzonder voor de mi nister van Oorlog en Marine, de C.H.- geestverwant ir. C. Staf. brengt dit zeer bijzondere zorgen mee. „Dikwijls ondeskun dig geschrijf van zogenaamde militaire deskundigen, maakt het de regering niet altijd gemakkelijk, terwijl het voor de re gering ondoenlijk is daarop officiëel te reageren". Het had de spreker bijzonder ver blijd, dat deze minister in de Eerste Kamer zijn begroting met succes heeft kunnen verdedigen. „Dit heeft mij te meer verblijd", aldus de heer Tilanus, „omdat kort tevoren op het congres van de liberalen de leider dier partij zich niet had ontzien een scherp cri- tisch geluid ten opzichte van deze minister te laten horen. Tot deze liberale leider zou ik willen zeggen: „Het is zo'n kleine kunst het gezag van een bewindsman te ondermijnen, maar ik meen, ook al behoort men tot de De B.P.M. heeft onmiddellijk na de tankbrand op de raffinaderij van de B.P. M. te Rotterdam-Pernis een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak ingesteld, waarbij het Konmkliike Shell laborato rium werd ingeschakeld. Omtrent dit onderzoek heeft het A.N.P. thans van bevoegde zijde vernomen, dat de oorzaak van de brand naar alle waar schijnlijkheid moet worden gezocht in het ontreden van statische electriciteit, waar door een belangrijk potentiaal-verschil is opgetreden tussen het lichaam van de tank en de vloeistof, dan wel tussen ver schillende plaatsen in de vloeistof zelf. Wanneer het potentiaal-verschil groot ge noeg is, kunnen vonken aan de opper vlakte van de vloeistof overspringen. Gezien de samenstelling en de tempe ratuur van het product in kwestie in de tanks (een zware benzine) mag worden aangenomen, dat de ruimte boven de vloeistof gevuld was met een explosief gasmengsel, zodat een krachtig electrische ontlading een explosie veroorzaakte. Uit het onderzoek is gebleken dat het samentreffen van de ongunstige omstan digheden, welke tot de onderhavige ex plosie en brand konden leiden, als hoogst zeldzaam moet worden beschouwd. Ver wacht kan worden dat verdere studies er toe zullen leiden, dat voor herhaling van deze omstandigheden niet behoeft te worden gevreesd, aldus deelde men ons mede. De weekstaat der Nederlandsche Bank vermeldt een vermindering van de netto deviezenreserve met ruim f 14 millioen tot f 1.468,5 millioen. De goudvoorraad bleef onveranderd. Goud en deviezen sa men zijn daarmee beland op f 4.392,2 mil lioen. De bankbiljettencirculatie geeft nog een lichte vermeerdering te zien met f 10 millioen tot f 3.30 millioen. Dinsdagmorgen ontving de Keukenhof de burgemeester van Huil (Engeland) Ar thur Richardson, die in Nederland de gast is van Rotterdam. Hij bevond zich in ge zelschap van enkele notabelen uit Huil en leden van B. en W. van Rotterdam. Het gezelschap is rondgeleid over de tentoonstelling door de heer J. M. H. van Waveren. Het verbleef er ongeveer ander half uur. ADVERTENTIE Haarlem 10. De steendie door het raam was ge slingerd, werd kort daarop gevolgd door de alchemist zelf. „Vergeef mij, dat ik u op dit ongewone uur In uw slaap verstoor", zei hij, „doch de tijd is astrologisch rijp voor een onderhoud. Waar is uw goud?" „In de k... kelder", stamelde Panda over rompeld, „maar waarom.„Zo geef mij dan de sleutel van uw kelders", viel de alchemist hem in de rede, „dan zal ik het zelve zoeken en behoeft gij uw slaap niet te onderbreken". „Nee wacht eens", zei Panda uit zijn bed stappend, „dat gaat zomaar niet! Waarom wilt u mijn goud hebben?" „Om goud te maken", was het antwoord. Nu begreep Panda er helemaal niets meer van. „Maar", zei hij, „als u zelf goud kunt maken, dan heeft u het mijne toch niet nodig?!" „Ik en wil uw goud niet bezitten", verduidelijkte de alchemist, „ik wil slechts kijken, hoe dat edele metaal er uit ziet". „Wat?!", riep Panda, „dus als ik het goed begrijp, hebt u nog nooit goud gezien?!" „Nog nimmer", zei de al chemist, „en men dient toch te weten, hoe iets er uit ziet, alvorens men het gaat maken". zogenaamde oppositig. dat verantwoor delijke politieke leiders in 's lands belang, ook internationaal gezien, daar mee zeer voorzichtig moeten zijn" Over de eerste van de 17 minderheids nota's op het eindrapport van de staats commissie tot herziening van de Grondwet zeide de spreker, dat hij van mening is, dat de hierin genoemde formulering, om aan de Grondwet toe te voegen „het staats bestel van het Koninkrijk wordt gedragen door de erkenning van God als Schepper en bron van het recht", uitdrukking geeft aan het diep gewortelde bewustzijn van een zeer grote meerderheid der bevolking. In antwoord op de uitlating van professor Oud op het V.V.D.-congres: „daarbij ge valt het nog al eens dat wij, waar het de geestelijke vrijheid geldt, komen te slaan aan de zijde van de socialisten, terwijl wij, waar het gaat om de vrijheid op economisch terrein, onze bondgenoten aan de rechter zijde vinden", zeide de heer Tilanus, dat het nog te bezien valt of alle liberalen en alle socialisten (bedoeld zullen zijn alle leden van de P. v. d. A.) zulk een voorstel zullen afwijzen. „Men moet niet vergeten, dat niet tegenstaande alle gepraat van de zijde van de P. v. d. A. over doorbraak, niet de zogenaamde confessionele partijen zijn doorbroken, maar de socialisten zélf zijn doorbroken door enkele confessionele en andere élementen, een omstandigheid, waarover ik me tot op zekere hoogte kan verblijden, omdat daardoor het karakter van de socialistische partij, thans P. v. d. A, radicaal is gewijzigd. En of al die leden van de P. v. d. A. tegen het bedoelde Grondwetsartikel zullen stemmen, staat nog te bezien", aldus de heer Tilanus. „Savornin Lohmanstichting" Een bij besluit van de algemeene ver gadering 1953 der Christelijk-Historische Unie ingestelde commissie onder voorzit terschap van de heer F. H. van de Wetering ter bestudering van de mogelijkheden tot oDrichting van een Christelijk-Historisch Wetenschappelijk Centrum, heeft thans een voorstel ingediend tot het oprichten van een dergelijk studiecentrum onder de naam „Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman- stichting". Het doel dezer stichting heeft de com missie als volgt geformuleerd: „bevorde ring en bezinning op de Christelijk-histo- rische beginselen, bevordering van bestu dering der actuele vraagstukken, die in de staatkunde aan de orde komen of zijn, ten einde hierop een Christelijk-historische visie te geven en tenslotte bevordering van het uitdragen der Christelijk-historische denkbeelden in het Nederlandse volks leven". ADVERTENTIE neem tijdig 60 tabletten f 0.98 Sterk desinfecterend Aanwinst. Het Britse ministerie van Oor log heeft Dinsdag medegedeeld dat Groot-Brittannië thans over een nieuwe vechtwagen beschikt, de „Conqueror", die groter, sneller en zwaarder gepant serd is dan de tot nu toe grootste En gelse tank, de 52 ton wegende „Centu rion". Ook de vuurkracht vain de „Con queror" is groter. Bijzonderheden om trent gewicht, bepantsering en andere gegevens worden nog geheim gehouden. Afgewezen. De advocaat van Marie Bes- nard heeft Dinsdag het aanbod van de zanger Charles Trenet om haar borg tocht van 1.200.000 frank te betalen, van de hand gewezen. De advocaat zei tot Trenet, dat het niet in het belang van zijn cliënte zou zijn om het „edel moedige aanbod" aan te nemen. Marie Beènard bevindt zich nog steeds in de gevangenis, vijf dagen na het besluit van de rechtbank te Bordeaux dat zij op borgtocht voorlopig in vrijheid kan worden gesteld. Pied-a-terre. In de zitting van het Austra lische parlement heeft minister-presi dent Menzie3 medegedeeld dat de Australische regering voornemens is een koninklijk verblijf in Australië te bouwen. De Koningin en de leden van het Koninklijk Huis zou het, naar Men- zies zeide, op deze wijze gemakkelijk worden gemaakt van tijd tot tijd een kort bezoek aan Australië te brengen. Lente in Rome. De bus- en trambestuur ders van Rome zullen op 10 en 12 April voor de tweede maal in deze maand in staking gaan. Het personeel van de buurtspoorlijnen zal volgens de mede deling op 11 en 13 April staken, even eens om aan hun eisen voor loonsver hoging kracht bij te zetten. De arbei ders in de vervoersbedrijven zijn op 1 April in staking gegaan, daar zij een loonsverhoging van 7.000 lires en Paas- toeslagen eisen. Zowel de arbeiders ge organiseerd in de communistische als in de niet-communistische bonden zijn op geroepen om aan de staking deel te ne men. Eén dag. Gisteren zijn in Kenya 35 Mau- Mau terroristen gedood, terwijl 44 in heemsen op verdenking van Mau-Mau activiteiten gearresteerd werden. Deze actie vond voornamelijk plaats in het gebied van Fort Hall. Justitie. Lee Ah Tai, een minderjarig Chi nees meisje, dat in Februari ter dood veroordeeld werd wegens heulen met de opstandelingen op Malakka, heeft verzachting van haar straf gekregen, die nu 10 jaar gevangenis is geworden. Een Chinese advocaat, mej. Gunn Tsjit Wha, had om clementie verzocht en aangevoerd, dat het meisje onnozel was. Zij wist niet hoe oud zij was. In December werd zij gevangen genomen. Drie opstandelingen waren «bij haar. Twee van hen wisten te ontsnappen. Materialist. Een Baviaan, die uit een cir cus te Wenen tijdens een voorstelling ontsnapte, is later door honger gedre ven, uit eigen beweging naar zijn kooi teruggekeerd. Sport. Zondag zal te Okeene, Oklahoma (V.S.) de jaarlijkse bijeenkomst van ra telslangjagers worden gehouden. De jacht op ratelslangen is een nieuwe sport, die niet alleen weinig kost men heeft er alleen een gevorkte stok voor nodig maar ook geld opbrengt, want voor elk pond levende slang wordt vijftig dollarcent premie betaald. Er be staat zelfs al een „orde van de witte giftand", waartoe allen worden toege laten, die een beet van een ratelslang hebben opgelopen. Kiezen. De Zuid-Koreaanse regering heeft bekend gemaakt, dat op 20 Mei alge mene verkiezingen zullen worden ge houden, waarbij meer dan 1200 candi- daten elkaar de 203 zetels in de Natio nale Vergadering zullen betwisten. Het is de derde mhal, dat de Zuid-Koreanen ter stembus gaan sinds de republiek in Augustus 1948 werd gesticht. De ambts termijn van de leden der huidige verga dering, die vier jaar geleden werden gekozen, loopt aan het einde van deze maand af. Studie. De Russen hebben er in toegestemd een serie Westelijke voorstellen te be studeren voor verbetering van de le vensomstandigheden voor Hess en zes andere „Hoge" Nazis die in Spandau gevangen zitten. De voorstellen werden ingediend op een zitting van vijf uur van juridische deskundigen der vier grote mogendheden in het gebouw van de geallieerde contröleraad in de Ame rikaanse sector. DE codex argenteus, waarin Gotische Evangeliefragmenten zijn bewaard ge bleven, is buitengewoon kostbaar. Niet al leen is dit een van de weinige bronnen, waarin de resten van het Oostgermaans zijn overgeleverd, zodat dit manuscript uit dien hoofde voor de taalgeleerden van on schatbare waarde is, maar bovendien ont leent de codex argenteus zijn naam en materiële waarde aan de bijzondere wijze waarop dit handschrift werd vervaardigd. Het gehele geschrift bestaat uit purper kleurig perkament dat met gouden en zilveren letters is beschreven, terwijl de bladen in zilver zijn ingebonden. Ook in letterlijke zin is hier dus sprake van een zilveren hand schrift". Dit wetenschappelijke en bi- V bliophiele kleinood bevond zich in de 16de eeuw in de abdij van Werden, maar verkeerde toen nog niet in de staat zoals hierboven werd weergegeven. In het begin van de 17de eeuw kwam het hand schrift in het bezit van keizer Rudolf II, die het ijlings liet overbrengen naar zijn kasteel te Praag. Erg veilig was het daar overigens niet, want de Zweden maakten het daar buit in 1648, zodat het een jaar later in de boekenkast van koningin Chris tina prijkte. Deze dame scheen bij tijd en wijle nogal kort bij kas te zitten, want toen zij afstand deed van de troon, bleek zij niet over voldoende contanten te beschik ken om de Nederlander Isaac Vossius zijn honorarium te betalen. Zij deed echter aan Vossius een deel van haar bibliotheek over en daarmee was de zaak vereffend. En meteen kwam op deze wijze het Gotische manuscript in Nederlands bezit. Dat was in 1655. Het was overigens geen onvruchtbare periode die de codex in Nederland door- maakte, want een oom van Vossius bestu deerde het geval zorgvuldig en wist reeds 10 jaar later een voortreffelijke uitgave van het handschrift te doen verschijnen, voor zien van een Gotische woordenlijst en een verhandeling over Gotische en oud-Engelse alphabetten. Een indrukwekkende presta tie! Maar inmiddels was het handschrift wel ernstig beschadigd en de volgorde der ka- terns was geheel in de war geraakt. Mis schien was dit de reden waarom Vossius het manuscript weer aan een Zweed verkocht, wellicht ook heeft hier een zekere hoofs heid, of een politiek oog merk een rol gespeeld. Maar hoe het ook zij, hij stelde de Zweedse kanselier Graaf De la Gardie voor het be- drag van 500 rijksdaalders in het bezit van dit waardevolle document. De nieuwe eigenaar liet de bladen inbin den in een band van gedreven zilver, maar toen moest de codex argenteus een nieuwe smartelijke operatie ondergaan, want de randen der bladen werden hierbij wegge sneden. Daarna (1669) schonk de rijkskan selier het kleinood aan de universiteit van Upsala, waar het tot op heden verreweg de grootste schat uitmaakt. Door al dit gehannes met de codex, heeft het document in de loop van 1400 jaar natuurlijk wel ernstig geleden. Van de 330 bladen die het manuscript oorspronkelijk telde zijn er nog slechts 187 over, voldoen de echter om iedere linguïst en iedere boe- kenminnaar nog te doen watertanden. Nu we toch over de Goten spraken: weet u dat het volk der Goten niets te maken heeft met de Gotische bouwstijl? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2