C HVS voor derde keer kampioen in Haarlemse volleyballcompetitie v_ Clowntje Rick Politie Sportclub Bloemendaal gaat zilveren jubileum vieren Fa. B. ENGELENBERG Chaos in Berlijn 5 Wandelenvoetballen schieten en vijfkamp onderdelen van programma OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN FEUILLETON Nederland verloor van India en Egypte Internationaal schaak- tournooi in Bied Voetbal Uitslagen Engelse league Grote zege van Egypte op Verenigde Staten (6-1) Wielrennen Godeau-Senfftlehen wonnen de Parijse Zesdaagse A utomobilisme Talrijke inschrijvingen voor Tulpen-rallye Sport in 't kort Haarlems heren-team won, dames-ploeg verloor van Leiden oor de kinderen A thletiek Vierhonderd deelnemers aan zestiende Silverrush Donncr en Van den Berg leiden na de derde ronde Weduwe dagvaardde Haags taxibedrijf Zweefvlucht van driehonderd kilometer Gefingeerd wachtrapport doen samenstellen Kerkelijk Nieuws Nederlandse aannemers kunnen grote werken aan DONDERDAG 8 APRIL 1954 De P.S.C.B., de Politie Sportclub Bloe mendaal bestaat dit jaar, op 29 October, een kwart-eeuw. Deze gebeurtenis zou geen aanleiding zijn er nu reeds melding can te maken, ware het niet dat van Zaterdag 10 April af gedurende zes maanden steeds allerlei verschillende sportevenementen ter gelegenheid van dit zilveren jubileum gehouden zullen worden. Er bestond in 1929 bij verschillende ge meentelijke politiekorpsen de wil om in politieverband allerlei sporten te gaan be oefenen. In Haarlem had men inmiddels al een politiesportvereniging opgericht en Bloemendaal volgde dit voorbeeld, toen op 29 October 1929 de Politie Sportclub Bloe mendaal officieel werd opgericht. De gedachte om een plaatselijke politie sportvereniging te stichten was vooral ge rezen na de uitbreiding van het politie korps op 1 Januari van dat jaar. In het bij zijn van nagenoeg alle korpsleden werd in hotel Roozendaal in Overveen de oprich tingsvergadering gehouden waar unaniem tot de oprichting van de vereniging werd besloten In de vijfentwintigjarige periode heeft de sportclub slechts drie voorzitters ge kend. De heer H. M. van Kleef werd voor zitter na de pensionnering van de heer Stoffer en toen ook hij met pensioen ging volgde de huidige voorzitter, de heer H. L; A. van de Pavert, hem op. Wandeltochten De heer Van de Pavert organiseert te zamen met de heer W. Vleghert sinds 1948 de jaarlijkse wandeltochten, die door de politie sportclub Bloemendaal steeds in het voorjaar worden gehouden. Ook dit jaar is er weer een wandeltocht over vijfen twintig kilometer door de mooiste delen van de gemeente. De start van de zesde wandeltocht van de P.S.C.B. zal op 10 April tussen twee en drie uur des middags als gewoonlijk bij hotel Vreeburg aan het Kerkplein te Bloe mendaal plaatsvinden. Bij uitzondering wordt de tocht over de eerste twee kilome ter voorafgegaan door de St. Joris-padvin- ders drumband van de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging onder leiding van Vaandrig H. van Maanen. Voor de rust leidt het parcours via de Bloemendaalseweg naar Overveen, van daar langs de Elswoutslaan naar en door het landgoed Koningshof, het Brouwers kolkpark en de terreinen Zuidelijk van de Zeeweg en Westelijk van de spoorlijn OverveenZandvoort gelegen. Bij het gemeentelijk duinmeer komen de wandelaars dan weer op de Zeeweg, die zij tot Overveen volgen om dan langs het Overveense Kopje naar het uitgangspunt te gaan. Na dit parcours van ongeveer 17'/2 kilometer wordt na de rust de vijfentwintig kilometer volgemaakt met een tocht, die via de Bergweg naar Santpoort leidt en vandaar terug naar het Kerkplein langs de Vinkenbaan, de Johan Verhulstweg en de Kennemerweg. Het bestuur van de jubilerende sport club zou het zeer op prijs stellen als de be woners van de Bloemendaalseweg die middag bij het langs komen der drumband en de wandelaars de vlag zouden willen uitsteken. Voetbaltournooi Het tweede jubileumevenement is een voetbaltournooi op Dinsdag 25 Mei op drie velden van het terrein van B.V.C. „Bloe mendaal" aan de Brederodelaan. Er wordt door twee maal zes ploegen een halve competitie gespeeld voor politie-elf- tallen. ingedeeld in de eerste en tweede klasse van de politievoetbalcompetitie. De deelnemende ploegen komen uit Velsen, Haarlem. Rotterdam. Gouda. Utrecht, Hil versum. Zandvoort, Heemstede, Beverwijk en Delft. Vijfkamp De jaarlijkse vijfkamp tussen de korpsen van Heemstede, Haarlem, Velsen, Zand voort en Bloemendaal zal omstreeks half Juni plaats vinden. Er wordt geschoten op de schietbanen Zeeweg, gezwommen in Stoop's bad, er worden atletiekwedstrij den op het ClOS-terrein gehouden en er zal een hindernisbaan bij de Watertoren aan de Zeeweg uitgelegd worden. Een groot volleybaltournooi staat op het programma op Donderdag 15 Juli in het Krelagehuis in Haarlem. Ongeveer dertig politiezestallen zullen er niet minder dan honderd wedstrijden spelen. Misschien ADVERTENTIE l>ot 1st raat 29 - Hfcarlcm - Tri. 133» Pasta waterverf dekt prachtig door Jean Bommart vertaald uit het Frans HOOFDSTUK I „Vaart minderen!" diep Wainwnght in zijn microfoon. Het geraas van de motoren nam af; het geratel van de versleten rupskettingen werd in de nauwe gepantserde ruimte hoorbaar als het geluid van een aam beeld, waarop krachtige smeden om de beurt slaan. Door het schietgat aan de ach terzijde verifieerde de mitrailleur of de volgende tank het bevel had gehoord en afstand bewaarde. Het waren drie Ameri kaanse Shermans, die als ganzen achter elkaar deze met gras begroeide bosweg door het bos van Hartfeld volgden. Wain- wright, de chef van de patrouille, gaf zijn bevelen telefonisch aan de beide bestuur ders, de geschutsladers, de richters en de mitrailleurs van zitn eigen tank en via de radio ook aan de bemanningen van de andere twee Shermans. Een minuut daarna vervolgde hij: „Snelheid 15 kilometer". De voorste tank vermeerderde weer vaart. Wainwnght had een ogenblik gedacht, dat zullen deze dag tevens de districtskam pioenschappen van de afdeling West (de provincies Noord- en Zuidholland en Utrecht) van de Nederlandse Politie Sport bond worden gehouden. In 1953 werden de kampioenschappen gehouden in Utrecht en het politiekorps uit Voorburg kwam uit de strijd als lan delijk kampioen. Dinsdag 27 Juli vinden op het gemeente lijk sportterrein aan de Zeeweg in Over veen kinderspelen en wedstrijden plaats voor de kinderen van leden van de Politie Sportclub Bloemendaal. Schietwedstrijden Dan volgen gedurende vier achtereen volgende dagen in Augustus (van Dinsdag 17 tot en met Vrijdag 20 Augustus) schiet wedstrijden voor politie-vijftallen op de militaire schietbanen aan de Zeeweg. Mis schien kunnen in Overveen de districts kampioenschappen worden gehouden. Een maand later zijn er nogmaals schiet wedstrijden. Omstreeks half September worden er voor de leden van het Bloemen- daalse politiekorps en voor de oud-politie mannen nog onderlinge schietwedstrijden gehouden. Receptfè De dag na de oprichtingsdatum op Za terdag 30 October, recipieert het bestuur van de sportclub in een eigen omgeving: de gymnastiekzaal van het politiebureau in Overveen, des namiddags van drie tot zes uur. En als besluit van al deze festivi teiten volgt er dan omstreeks half Novem ber nog een intieme feestavond voor de politiemannen en hun gezinsleden. Steeds zijn in het vijfentwintigjarig be staan van de vereniging de korpschefs ere voorzitter geweest. De eerste ere-voorzitter was commissaris A. Hiemstra; later waren het de hoofdinspecteurs P. J. van IJzen doorn, P. Schepenaar en thans de heer J. Voerman. Vele malen werd met succes aan wan deltochten en voetbaltournooien deelgeno men. Bloemendaal behaalde drie maal het Westelijk voetbalkampioenschap. De oud leden van het korps, C. Langelaar en H. M. van Kleef waren landelijk kampioen schie ten op geweer respectievelijk pistool. Om wereldtitels tafeltennis Op de tweede dag van het tournooi om de wereldkampioenschappen tafeltennis in Lon den luidden de uitslagen: Heren. Groep B: SpanjePortugal 50; HongarijeSchotland 50; IndiaEgypte 52; JapanRoemenië 5r—0; SpanjeSchot land 51; Japan—Hongarije 52; Roemenië —Schotland 5—0: Egypte—Nederland 5—3; HongarijePortugal 50; IndiaNeder land 53. De gedétailleerde uitslag luidde; Thacker- say (India) versl. Cor du Buy (Ned.) 921. 21-14. 21-14; Thackersav vessl. Pelser (Ned.) 21—16. 13—21, 21—17; Thackersay verl. van Van Zoelen (Ned.) 21—15, 15—21. 14—21; Vyas (India) versl. Pelser 217. 2110; Vyas versl. Cor du Buy 21—7. 21—10; Vyas versl. Van Zoelen 5—21, 23—21, 21—14; Thiruven- gadam (India) verl. van Van Zoelen 2112, 1921, 1921; Thiruvengadam verl. van Pelser 14—21, 15—21. Dames. Groep B: NederlandPortugal 3—0. De individuele resultaten waren: Nora van Megen versloeg mej. Jesus met 21—11, 21—17; Coby van Megen versloeg mej. San- tamarina met 1721. 217. 218; Nora en Coby van Megen versloegen de dames Jesus en Baptista met 218. 2111. Tsjecho SlowakijeWales 30; Frankrijk Zweden 30; DuitslandIndia 32; En gelandNederland 30. De gedétailleerde uitslag luidde: mej. A. Haydon (Eng.) versl. Noortje van Megen (Ned.) 21—13, 21—11, Diane Rowe (Eng.) versl. Beb Oosterwijk 2117. 2110; mej. K. Best en mej. Haydon 'Eng.) versl. Noor tje en Coby van Megen (Ned.) 213. 2116. De laatste wedstrijden van de tweede dag van het tournooi luiden: Heren: Groep B: RoemeniëIndia 5—4. De gedetailleerde uitslagen van de wed strijd EgypteNederland, welke door Egypte met vijfdrie werd gewonnen luiden: Elasbrashy versloeg Van Zoelen met 2110, 21—17. Elabrashy versloeg Pelser met 21—16, 2115. Elashmawy versloeg Pelser met 2118, 1821, 2119. Elashmawy versloeg Van Zoe len met 21—17, 21—15. Kabil versloeg Van Zoelen met 21—19, 21—19. Du Buy versloeg Kabil met 21—19, 21—9. Du Buy versloeg Elashmawy met 21—16, 12—21, 21—15. Pelser versloeg Kabil met 2118, 1521. 2115. Dames: Groep B: EngelandWales 31. Frankrijk—Tsjecho Slowakije 3—2. De Joegoslavische schaakbond treft voor bereidingen voor de organisatie van een internationaal schaaktournooi, dat op 25 Mei in Bied zal worden geopend. Zestien spelers zullen hiervoor worden uitgenodigd, onder wie Schmidt (Duitsland', Blanc en Christof- fel (beiden uit Zwitserland), Van Scheltin- ga (Nederland), Beni (Oostenrijk). Szaba- dos (Italië) en Wade (Groot Brittanaië). Van de Joegoslavische spelers, die zullen worden uitgenodigd, worden Trifunovic, Nikolac, Udvoic, Puc en Vidmar genoemd. In de Engelse league zijn Woensdag de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie Manchester CityLi verpool 02; PortsmouthSheffield Wed nesday 21: SunderlandPreston North End 22. Tweede divisie BuryHull City 3—0. Militair voetbaltournooi Voor het internationaal militair tournooi j zijn Woensdag twee wedstrijden gespeeld. In Gent won Egypte met zeseen van de I Verenigde Staten, na bij rust met drienul i te hebben voor gestaan. In Bergen bleef Italië met vijfoen Grie kenland de baas. In de eerste helft wogen beide partijen vrijwel tegen elkaar op, en de rust ging in met gelijke stand: eeneen. Na de hervatting kwamen de Italianen in de meerderheid en schoten vier maal raak. Van Vliet, Schutte en Peters vielen uit De Parijse zesdaagse is geëindigd met de overwinning van het Franse paar Godeau Senfftleben. Het koppel Van VlietPatter son gaf de strijd op. omdat de Woerdenaar last had van zijn ogen en van zijn maag. In de middag van Woensdag, de laatste dag van de zesdaagse, heeft de Belg Rik van Steenbergen, die nog last had van een daags tevoren gedane val de strijd ge staakt. Een half uur later volgde zijn ploeg maat Stan Ockers dit voorbeeld. Kort voor de sprints van vijf uur vielen ook Schulte en Peters uit. Peters had al enige tijd last van zadelpijn. Hoewel de inschrijvingstermijn nog niet is gesloten staat het thans reeds vast dat meer dan tweehonderd equipes zullen deel nemen aan de zesde internationale Tulpen- rallye. welke van 26 April tot 2 Mei op het programma staat. Naar men weet is de Tulpen-rallye het vierde evenement van de serie, waaruit voor 1954 de Europese kam pioen groot-toerisme moet voortkomen. Dat deze rallye in het buitenland zeer in trek is, blijkt niet alleen uit het feit, dat het percentage équipes uit andere landen zeer groot is, maar ook uit de inschrijvingen, waaronder de namen van bekende Euro pese rallye-rijders te vinden zijn. Zo heeft de Europese kampioen van het vorig jaar, Walter Schlüter, voor de Tulpenrallye in geschreven en wel met een D.K.W. en Hamburg als startplaats. Een bekende van Noordwijk, mevrouw Joy Cooke, die met Ken Wharton de eerste Tulpen-rallye in 1949 won en in 1950 beslag legde op de coupe des dames, is wederom van de partij, thans reeds voor de vierde keer. Zij is in- schrijfster van een Engels dames-team, dat met Ford in Den Haag zal starten. COMPETITIE OM KOKER ALK AMPIOEN- SCHAP VAN NEDERLAND. Hoewel de districtskampiocncn nog niet alle bekend zijn zal de kampioenscompetitie korfbal Zondag 11 April een aanvang nemen met de wedstrijd PSVHet Zuiden. Het herenteam van de Haarlemse Volleyball Spelers heeft gisteravond In het Krelage huis voor de derde achtereenvolgende maal het afdellngskampioenschap in de eerste klasse van de Haarlemse volleyball-competitie "behaald. P.S.V.H., dat met drie inval lers tegen de kampioenen in het veld kwam, bood nog zoveel mogelijk tegenstand, maar met 15-8, 16-14, 16-18 en 15-5 werd de ploeg van Van Soest verslagen. HVS heeft haar ontstaan te danken aan een aantal enthousiaste volleyballers, die als leerlingen van de ULO-A twee school clubs oprichtten namelijk EHVC en Volley- Stars. Drie jaar geleden bij het begin van de volleyballcompetitie in het Krelagehuis kwam er een fusie tot stand. De spelers A. Booy, P. Kooistra, J. v. Kampen. J. Petersen en W. Clay spelen reeds drie jaar in het eerste team. laatstgenoemde maakte ook deel uit van het nationale team dat de tocht naar Portugal maakte. Bij de dames konden noch Velox. noch Rapiditas respectievelijk tegen OVRA en HVS het tot een overwinning brengen. De tussenstanden bij OVRAVelox waren 15—11. 4—15. 4—15 en 16—14. en bij HVS— Rap. 6—15. 15—9, 15—13 en 12—15. Stedenwedstrijden De Haarlemse dames hebben in de steden- wedstrijd tegen Leiden wel zeer teleur gesteld. Slechts de eerste game gaf van Haarlemse zijde redelijk spel te zien. De Sleutelstadbewoners waren vergeleken met de laatste ontmoeting in techniek en ser veren veel vooruit gegaan maar dit had voor de anders toch zo sterk spelende Haarlemse damesploeg geeri bezwaar behoeven te zijn. Nu werd Haarlem na de eerste game over speeld en steeds meer in het defensief ge drongen. de tussenstanden geven een duide lijk beeld 15—10. 11—15. 9—15 en 2—15. Een verdiende zege voor Leiden en een revanche voor de onlangs in Leiden geleden drienul nederlaag. Heren De Haarlemse heren hebben het beter ge daan en vooral de eerste twee games gaven van Haarlemse zijde bijzonder goed spel te zien. Er werd goed geserveerd en hard ge- smashed, waarbij Clay weer de uitblinker was. Setstanden: 153 en 158. En de derde game kon Leiden door hard werken een beter resultaat behalen 715. De laatste game was echter weer voor Haarlem en met 1512 nam Haarlem revan che voor de in Leiden geleden nederlaag. Competitieresultaten: Dames: OVRA—Velox 2—2. HVS—Rap. 2—2, PWN—PSVH 2 1—3, Ramplaan—PSVH 2*9<9 \L F k Oooo!zei Bunkie. „En toen, oom Tripje? Viel-ie er niet af?" „Nee, gelukkig niet!", zei oom Tripje. „Ik ben gauw naar boven gelopen, klom uit het zolderraam en klauterde tegen de gladde dakpannen op. En toen zorgde ik, dat ik 'm te pakken kreeg, dat begrijp je!" Ze lachten allemaal om die streken van Oepoetie; hijzelf ook. „Ja, ja", zei oom Tripje, ,,'t Was me een lievertje toen, hoor. Wat die niet allemaal uitgehaald heeft. Óp school maakte hij het ook bont, in 't begin!" „Gelukkig, dat-ie nou niet zo ondeugend meer is, hè?'', zei Bunkie. „Stel u voor, oom Tripje, dal ivij allemaal zulke streken uithaalden.... dat zou ook wat worden!" „Nou", lachte oom Tripje. „Maar dan zou er ook wat voor jullie zwaaien, reken daar maar op!" Daar hadden ze veel plezier om. En oom Tripje vertelde nog allerlei andere dingen; hoe Oepoetie was weggelopen, hoe hij bij de rovers in het bos was terecht gekomen, en allerlei meer. Toen kwam tante Liezebertha binnen, met 'n dampende chocoladeketel De ploeg van HVS, die gisteravond in het Krelagehuis voor de derde achtereenvol gende keer kampioen werd in de errste klasse heren van de Haarlemse volleyball competitie. Staande van links naar rechts W. Clay, H. v. d. Berg (coach), J. Petersen en B. Prins. Zittend van links naar rechts: H. de Waard, P. Kooistra, F. Boukes (aanvoerder) en T. Booy. 2 4—0. HBC 3—OVRA 2 3—1, De Blinkert 2 MHBS 0—4. Heren: PSVH—HVS 1—3. PWN—CIOS 3 3—1, VCK—Brandweer 2 4—0. PSVH 2— Santpoort 13, SpaarnestadDie Raeckse 3 03, Velox 2AVC 40. LeonidasLeoni- das 2 40, Die Raeckse 2—De Blinkert 2 3—1. Voor de zestiende Silverrush, welke Zon dag 11 April op Duinhorst door de Trek vogels wordt gehouden, hebben ruim vier honderd athleten ingeschreven. Zestig A- en B-klassers zullen van de partij zijn, onder wie Slijkhuis, Adriaanse, Fekkes en Malie paard. Beerschot heeft laten weten dat het in ver band met de verkiezingen in België waar schijnlijk geen ploeg zal kunnen afvaar digen. Getracht zal evenwel worden Lucien Hanswijck, de winnaar van vorig jaar, in ieder geval te laten deelnemen. Van het plan, om vóór de Silverrush een cross voor dames over duizend meter te hou den het zou de eerste dames-cross in Nederland zijn geweest is men moeten afstappen. Wel bestond er voldoende belang stelling voor het nummer, getuige de aan melding van ongeveer 35 dames, doch slechts twaalf van haar bleken een startvergunning voor een dergelijke wedstrijd te hebben. Schaakkampioenschappen In de Woensdagavond gespeelde derde ronde om het kampioenscap schaken van Nederland is de partij Donner— Euwe na twaalf zetten in remise geëindigd. De uitslag van de partij BarendregtDe Jong is eennul. De partij Van Scheltema Van den Berg is door Van den Berg ge wonnen. De Dinsdagavond afgebroken partij uit de tweede ronde tussen De Jong en Spanjaard is door Spanjaard gewonnen. De resterende uitslagen van de derde ronde luiden: OrbaanVan den Bosch 10: CortleverMühring afgebroken: Spanjaard Kramer afgebroken. Na de derde ronde luidt de stand: 1. en 2. Donner en Van den Berg 2'i pnt.; 3. Euwe 2 pnt.; 4, 5. en 6. Kramer. Spanjaard en Cortlever l1.- pnt en een afgebroken partij; 7. Barendregt l'i pnt. 8. Orbaan 1 pnt.; 9. Mühring Vi pntt en een afgebroken partij; 10. De Jong 'i pnt.; 11. en 12. Van Scheltin- ga en Van den Bosch 0 pnt. en een afgebro ken partij. De president van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding tussen de weduwe J. van H. contra een taxibedrijf de Red-Tax. Op 27 December kwam een taxi van dit bedrijf in botsing met een van rechts komende auto. De in zittende van de taxi, de heer J. van H. kreeg bij de botsing zulke zware kwets uren, dat hij daaraan overleed. Zijn wedu we had nu het taxi-bedrijf doen dagvaar den teneinde een onverwijlde voorziening te krijgen, daar zij zonder middelen van bestaan is. De president heeft deze ge vraagde voorziening afgewezen en eise- resse veroordeeld in de kosten van het kort geding. In het vonnis werd onder meer overwo gen, dat na een eventuele veroordeling van de chauffeur van de taxi wegens schuld aan de botsing, in een civiele procedure de schade moet worden bepaald. Daar een dergelijke procedure zeer lang kan duren, zou de voorlopige uitkering wel eens zo hoog kunnen oplopen, dat zij het bedrag der eventueel uit te keren schadevergoeding overtrof, zodat verhaal niet mogelijk zou zijn. Instructeur J. Koek van het K.N.V.V.L.- Zweefvlieg-Centrum is erin geslaagd een afstands-zweefvlucht van waarschijnlijk ruim 300 kilometer te maken. Hij vloog met een prestatie-zweefvliegtuig „Slings- by-Sky" van Teriet bij Arnhem naar Spin- court, een plaatsje in Frankrijk halverwege Luxemburg en Verdun. Koek had verleden jaar reeds de stijgvlucht voor het gouden brevet afgelegd door 3160 meter hoogte te winnen en heeft nu vrijwel zeker ook de afstandsvlucht volbracht, waarvoor 300 kilometer moet worden afgelegd. Hij zal de tweede Nederlander worden die dit brevet heeft behaald. De officiële bereke ningen moeten nog worden gemaakt. Koek heeft hiermee tevens de leiding in de zyveefvliegcompetitie veroverd vóór Dekkers uit Utrecht, die enkele dagen ge leden 190 kilometer naar Oerlinghausen in Duitsland zweefde. Het wedstrijdseizoen van de zweefvlie gers is plotseling ingezet toen Maandag de onstabiele lucht over ons land begon te stromen, waarin overvloedig thermiek brengende stapelwolken voorkomen. Vanaf Teriet werden reeds 5 afstandsvluchten uitgevoerd. Voor de krijgsraad te velde-Oost heeft gisteren terechtgestaan de vaandrig J. A. J. Hem was ten laste gelegd het misbruik maken van zijn gezag als meerdere door een mindere op te dragen een gefingeerd wachtrapport samen te stellen. Dat ge beurde op .28 December vorig jaar. Be klaagde gaf toen de sergeant V. opdracht een rapport over een stationspatrouille te Zwolle samen te stellen, welke op 24 De cember vorig jaar had moeten plaats vin den, doch in werkelijkheid niet is door gegaan. Ter zitting zei J. zich niet te hebben gerealiseerd, dat hij een strafbaar feit had gepleegd. De president, kolonel mr. H. H. A. de Graaff, merkte nog op dat beklaagde er ook van verdacht wordt een onjuiste ambtelijke mededeling te hebben gedaan. Na raadkamer besliste de krijgsraad de zaak weer in handen te stellen van de auditeur, voor een onderzoek naar een overtreding door beklaagde van art. 132 van het Militaire Wetboek van Strafrecht. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Schoonhoven H. A. van Slooten te Wierden. Benoemd tot vic. te Nijega-Elahuizen Th. Rinkema. vic. te 's-Gravenhage: idem te Beerta P. Sierst, cand. te Leiden. Geref. kerken Beroepen te Zwagerveen J. van Leeu wen te Oudemirdum. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Texel J. J. J. van Sluis te Den Helder, die bedankte voor Heeren veen. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te 's-Gravenhage A. J. Buur man te Franeker. Directeur Ballast Mij.: MCDONALD BAILEY NAAR BRITS GUYANA. McDonald Bailey, de vroegere Britse sprintkampioen en mede-wereld recordhouder op de 100 meter, zal in Mei naar Brits Guyana vertrekken, om zich al daar met de organisatie van athletiekwed- strijden te belasten. INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN. Dinsdag 13, Woensdag 14 en Donderdag 15 April worden in Delft voor de twintigste maal de interacademiale-buiten-sportwed- strijden van de Unitates en bonden gehou den tussen studenten uit Amsterdam. Delft, Rotterdam, Utrecht en Wageningen. Het pro gramma omvat voetbal-, hockey-, volleyball- athletiek-, zwem- en waterpolowedstrijden. De president-commissaris van de Am sterdamse Ballast Maatschappij, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft in de gisteren gehou den vergadering van aandeelhouders mede gedeeld, dat de Nederlandse aannemers bedrijven ongetwijfeld in 9taat zullen zijn om vele grote waterbouwkundige werken, die voor de toekomst hier te lande zijn geprojecteerd, uit te voeren. Hij doelde hierbij op de IJ-tunnel, de Hem-tunnel. de tweede Maastunnel, het Moerdijkkanaal en de afsluiting der zeegaten. Mr. Steenberghe voegde daaraan toe, dat men ook de mogelijkheden van samenwerking in Benelux-verband voor bepaalde projecten niet mag uitschakelen. hij iets zag in het hakhout, maar weldra merkte hij dat zulks een vergissing was, vermoedelijk ten gevolge van de vermoeid heid. Op die Donderdag 12 April 1945 was het Duitse bos nog kaal, door de winter beroofd van zijn bladeren, maar het hak hout, tien tot twaalf jaar oud, was dicht genoeg begroeid om de tanks te «kunnen verbergen bij een eventuele luchtaanval, mits men natuurlijk niet op de weg bleef. De drie tanks, die een voorhoedegevecht moesten uitvoeren zonder bescherming van infanterie, waren overigens op zichzelf aangewezen en daarom moest men vermij den, dat men in het wilde weg van tussen het beschermende geboomte opdook op een open plek in dit ruim 30 kilometer brede bos. Blindelings reden zij er nu al vijf uur lang doorheen, vaak stapvoets. Wain- wright oriënteerde zich met behulp van zijn kompas, daarbij de paden volgend, die ongeveer in de goede richting liepen. Gedurende die vijf eindeloze uren bleef de leider van de patrouille daarbij vrezen voor een open plek, die op het. eerste ge zicht verlaten zou zijn, doch waar een „Tijger-tank" op de loer zou staan. De ont moeting in open terrein met een Tijger zou immers de vernietiging van de Sher mans betekenen; hun pantsers zouden als blik door de granaten van de ander door boord wordenNiets tegen te doen, of: bijna niets. Wainwright hield zich gereed dat „bijna niets" te proberen. Zonder een seconde te verliezen, zou hij zich midden tussen het kreupelhout werpen, rechts of links en zich daar een weg banen, aan allen vrijheid van beweging gevend. Door rond te draaien en te zigzaggen in dit jonge kreupelhout, waarin dikke bomen schaars waren, zou men de Tijger, waarmee niet zo gemakke lijk te manoeuvreren was en die gehin derd zou worden door zijn lange kanon, op een dwaalspoor kunnen brengen.... En wellicht zelfs: wie weet? ALs ze al len in het rond draaiden, kon een Sher man misschien aan de achterzijde van de Tijger komen, van vlakbij schieten, voor dat de ander zou hebben kunnen keren, doordat zijn lange loop in de takken ver ward zou zijn. Van vlakbij zou de granaat van de Sherman clan een gat maken in een Tijger! Dat zulks kon, was al bewezen bij de bevrijding van Parijs, midden op de Place de la Concorde voor het Hotel Cril- lon! Dat was een verbazingwekkende slag, waarvan iedere bestuurder van een Sher man droomde, maar waarop bijna niet viel te rekenen. Wainwright had trouwens op dracht de vijand te vermijden en het bos van Hartfeld ongemerkt door te trekken. Verkenningsraid. Heel belangrijk. Men had hem een officier van het Franse „Deuxième Bureau" (contra-spionnage- dienst), luitenant Brémond, meegegeven, die hii in de tweede tank had laten plaats nemen, omdat die meer beschermd was. Indien Wainwright zonder moeilijkheden de Oostelijke bosrand in de omgeving van het gehucht Hartfeld zou bereiken, zou hij zijn succes per radio doorgeven en een groep van twintig tanks zou cp haar beurt het bos doortrekken, om daarna bij verras sing de Duitse divisie te overvleugelen, die in het Noorden stand hieldIn die tus sentijd zou Wainwright de brug bij Hart feld opblazen. Hij en zijn mannen waren vrijwilligers voor deze opdracht. Op het laatste ogen blik had een onderdeel van de opdracht hem echter even doen opschrikken. Ieder individu, dat men ontmoette, zou neerge schoten moeten worden, opdat het geheim van de expeditie bewaard zou blijven. Deed men dat niet dan zou zulks het ver lies kunnen betekenen van de drie tanks, en misschien van de twintig die zouden volgen. Vele mensenlevens hingen er van af! Wainwright, staande voor kolonel Markham, had het benauwd gekregen. „Iedereen?" „Natuurlijk!" had Markham geantwoord. „Iedereen valt er onder, neem ik aan. Het is oorlog, nietwaar? Laten we hopen, dat u niemand ontmoet". ,.Ja Wainwright had de kaart bekeken. „Er zijn hier echter twee gehuchten. Ik moet daar tussendoor. Veronderstel eens, dat ik. „Wel", had de kolonel onderbroken, „dan mitrailleert u. En daarna stapt u uit om u er van te verzekeren, dat het werk goed gedaan is! Alle duivels, Wainwright, ben je nc^j, een van die jonge officieren, die denken, dat de oorlog een partijtje voetbal is?" Wainwright was weggegaan met twee gedachten in zijn hoofd, een dubbele be zorgdheid. De eerste was de logische en zelfs menselijke vrees door een Tijger ver rast te worden; de tweede was de zon derlinge angst een begrafenisstoet te ont moeten, die van het ene dorp naar het an dere ging. Dat was een kameraad overko men. Zijn missie was geslaagd, maar Gelukkig waren zij niet vei meer van de rand van het bos en tot nu toe was alles goed gegaan. De drie tanks reden met der tig meter tussenruimte achter elkaar en vervulden opnieuw het bos met hun lawaai. „Onopgemerkt passeren!" dacht Wain wright ontstemd. Mooie lui, daar bij de Staf. Men hoort ons op vijf kilometer af stand: Maar de mensen maken zich niet ongerust; zo ver van de frontlijn zullen zij denken aan het voorbijtrekken van een co lonne van hun eigen tanks.Pas op, nog een kruispunt.... Neen, niets. En kijk eens, een pad in de goede richting! Het zou me niet verwonderen als dat ons regelrecht naar de bosrand brengtIk begin ge noeg te krijgen van dit bos! Het pad was breed en goed gebaand. Wainwright opende zijn mond om te beve len: „Dertig kilometer per uur", toen hij plotseling hevig schrok van iets wat hij zag! „Stop!" Het kionk als een kreet van ontzetting! Duizendmaal erger dan een Tüger of WAARSCHUWING Op iedere bladzijde van dit- feuille ton, dat in het Frans verschenen is onder de titel „J'ai tué Hit Ier" (Ik heb Hitier gedood), zoudt u, lezer, gehin derd moeten worden door een klein tekentje en u zoudt dan onder aan de bladzijde de onthullende woorden lezen: (1) Historisch. (Noot van de auteur). Ik ben van mening, dat die extra regel onnodig en vermoeiend is. Daarom bepaal ik me er hier toe om hen. die niet het Officiële Verslag van het Proces van Neurenberg" heb ben gelezen, te waarschuwen, dat de waarheid in deze roman juist daar het dichtst benaderd is, waar de gebeur tenissen het meest onwaarschijnlijk lijken. zelfs dan een begrafenis. Op tien meter af stand stond aan de rand van het pad een klein meisje! Half verborgen achter een boom, staarde het met verschrikte blauwe ogen naar de tanks. De vrees moest haar verlamd hebben of misschien meende zij onzichtbaar te zijn. Misschien ook had zij al Duitse tanks gezien, waarvan de solda ten haar chocolade hadden gegeven. In ieder geval bewoog zij zich niet. Roodkapje onder de invloed van de grote boze wolf. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11