„De Hoogstraat" kan haar werk niet ten volle ontplooien Truman gelastte H-bom-productie Belgische militaire onderscheidingen Delrama: breedbeeld-systeem ook voor amateur-filmers Revalidatiecentrum in Leersutn heeft tekort aan verpleegsters Recidivist tot vijf jaar veroordeeld Madurodam uit winterslaap gewekt Labourcritiek op de Britse begroting Protest van melkhandel tegen plannen der regering Luxemburg ratificeert het EVG-verdrag Ook vele Islamieten in Zuid-Celebes vervolgd Nieuwe atoomexplosie teweeggebracht „Steeds meer bollen- grond gaat verloren 7 Rehabilitatie Indische oorlogsslachtoffers Uitslaande brand in Driehuis Mossadeq staat terecht in hoger beroep Narcissentreinen naar Duitsland Geen controverse met Polygoon-Prof ilti Republikeinse beschuldiging: Bloemen Aankoop van katoenzaad- olie uit surplussen in V.S. Niet alleen Christenen Productie wordt vergroot Waarschuwing in K.v.K. Hollands Noorderkwartier DONDERDAG 8 APRIL 1951 Het revalidatiecentrum „De Hoogstraat", gelegen in de bossen tussen Doorn en Leersum, zal morgen officieel geopend worden door de min ster van Sociale Za ken en Volksgezondheid1. In de praktijk verandert er weinig, want er zijn in het cer-trum reeds honderd ver pleegden. Sinds i-n Juni 1953 de eerste pa tiënten arriveerden, zijn er zelfs al 150 ontslagen. Het is met de totstandkoming van „De Hoogstraat" wat vreemd jrelooen. De plan nen dateren al van betrekkelijk kort na de oorlog. Een op initiatief van d-e redering tot stand gekomen stichting beoogde het landgoed., eens het eigendom van dr. Co- lijn. te maken tot een centrum waar licha melijk getroffenen en personen met aange boren gebreken geschikt gemaakt zouden warden voor het maatschappelijk verkeer. De plannen groeiden en er werd veel ge bouwd en het gerestaureerde landhuis werd slechts een klein onderdeel van een uitge strekt complex. Staatssecretaris dr. Muntendam metsel de op 22 September 1950 de eerste steen. Hij sprak daarbij de hoop uit djgt het bouw werk spoedig pereed zou zijn omdat er dringend behoefte bestend aan een inrich ting „waarin ook aan gebrekkigen inhoud aan hun leven wordt geveven. Het bouw werk kwam betrekkelijk gauw pereed. Maar toen bleek dat men niet voldoende beseft had wat er nodig ri om een dergelijk object te exDloiteren. Er rezen aan alle kanten moeilijkheden en een pqpr jaar lang stond het gebouwencomplex leeg. Het duurde tot begin 1953 voordat de financiële moeilijkheden overwonnen waren en de re gering de Stichting Revalidatie-oentrum Hoogstraat in staat ste'de haar werk te voltooien. Ongetwijfeld heeft bij die be slissing een zakelijke overweging een grote rol gespeeld, namelijk dat revalidatie be sparing betekent; vermindering van uit keringen en ondersteuningen. In Juni 1953 werden de eerste verpleeg- den opgenomen zonder dat daaraan enige ruchtbaarheid werd gegeven. Want specia listen, medici, verplegend personeel en an deren moesten rog leren tot doeltreffende samenwerking te komen. „De Hoogstraat" wilde eerst laten zien wat zij waard is. Thans, bijna een jaar 'ater, heeft de ge neesheer-directeur, dr. J. J. Miedema, de resultaten die tot nu toe bereikt zij<n, gun stig genoemd. In tevenstelllo0 tot de ver wachting dat men gem patiënten genoeg zou krijgen, is er zelfs al een wachtlijst. Vain de 245 patiënten die tot 1 April wer den opgenomen, zijn er 150 ontslagen van wie er 31 in aanmerking komen voor hen opneming. Van de overigen waren er 17 niet te revalideren. Ruim 30 z'jn proten- deels geschikt voor arbeid geworden, 40 zelfs volledig. „De Hoogstraat" heeft Dlaats voor 160 mensen. Er z:jn thans ruim honderd pa tiënten. Hoewel er voor He ove-ne plaatsen een wachtlijst is van 50 tot 60 personen, kunnen ze niet oogenomen worden wegens gebrek aan verr'eegsters. Uitsluitend om die reden staat bij voorbad de uitstekend ingerichte operatie-afdeling leeg. Bij de moei'liikheid om verpleegsters te krijgen speelt behalve de afgelegen ligging De Haarlemse rechtbank heeft Donder dagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 25-jarige behangseldrukker uit Delft, Chr. v. d. B., die ervan verdacht werd in de nacht van 19 op 20 December 1952 en in de nacht van 7 op 8 Januari 1953 ingebroken te hebben in twee wonin gen te Haarlem. De buit zou in totaal uit ongeveer vijfhonderd gulden bestaan heb ben. Tijdens de behandel'rug van de zaak ver klaarde v. d. B. dat hij on-zevem 25 keer in diverse plaatsen van het land ingebro ken hadi Op 10 November van het vorige jaar was v. d. B. in Bussum aangehouden. Hij was torn in het bezH van een ge'aden automatische revolver, die op scherp stond. Na zijn arrestatie werd hij overgebracht naair het politiebureau in Bloemend-aal, waaruit hij echter ongeveer veertien daven later weer ontcnapte. Eind Februari 1954 werd hij in Amsterdam opnieuw aange houden. De verdachte werd conform de e's van de offic'er van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, veroordeeld tot em ge vangenisstraf voor de tijd van vijf jaar, met aftrek va.n het voorarrest, v. d. B. was reeds vier maal eerder veroordeeld. Het liet in het voornemen van Van den B. hoger beroep aan te tekenen. „Geachte co'lega", zei burgemeester Schokking van Den Haag tegen de loco burgemeester van de miniatuurstad Madu rodam in Den Haag. Ronnie van Beuge (17 jaar), „ik ben eigenlijk jaloers op u. alléén al, omdat p'j hier niets te maken heeft met, een begrotingsbehandeling, waar ik nu midden in zit. Er zijn er b1 ijk ba ar méér die er zo over denken, want ik zie bij deze plechtigheid on het ogenblik leden van de Haagse raad, die ik vanmorgen bij de be grotingsbehandeling gemist heb." Burge meester Schokking sprak deze woorden ai- vorens over te gaan tot de symbolische handeling van het openstellen van Madu- rodam-1954. Hij deed dit, door met een gouden sleuteltje de deur van het uiterst modern opgezette miniatuur-raadhuis van Madurodam te openen. De enige honderden genodigden begaven zich hierna naar de George Maduro-kazer- ne, alwaar na een toespraak van haar va der. de staatssecretaris van Oorlog mr. F. J. Kranenburg, de achtiarige Tetarina Kra nenburg de kazerne officieel aan Maduro dam overdroeg door op het kazerneplein de min ia tuur vlag in too te hijsen. Nadat nog de reus Gulliver was opgespoord die,aldus een op het terrein rond'ge- roepen bericht in de nacht op steelse wijze Madurodam was binnengedrongen, enige honderden ingezetenen in zijn zak had gestoken en een der mooiste grachten had leeg gedronken, werden de poorten voor het publiek geopend. Er was voor het vernieuwde en uitgebreide Madurodam reeds dadelijk de nodige belangstelling. van het revalidatie-centrum, ook de om standigheid een rol dat er neg geen moge lijkheid bestaat verpleegetershulpen een volledige opleiding te geven. Er zijn op het ogenblik 21 gediplomeerde verpleegsters en 30 verpleeghulpen. Voor 160 patiënten z'jn 32 gediplomeerden en 36 verpleeghulpen nodig. Men zou het com plex gaarne willen vergroten, zodat er plaats is voor nog honderd patiënten meer. „De Hoogstraat" begint morgen haar offi cieel bestaan met deze grote wens: meer verplegend personeel om meer mensen de weg te helpen hervinden naar gezin en maatschappij. De physische therapie, toegepast in het centrum ,JDe Hoogstraat". Met zachte hand worden de oefeningen ter versterking van het spierenstelsel bij het kindje geleid en zonodig gecorrigeerd. Op 1 April zijn door de Tweede Kamer de voorstellen van de regering met be trekking tot de rehabilitatie van de Indi sche oorlogsslachtoffers aanvaard. Thans behoort nog te wordan gewacht op de vast stelling van de begroting van het ministe rie van Buitenlandse Zaken door de Eer ste Kamer. Over deze voorgenomen rehabilitatie- maatregelen zal worden gesproken in een radiopraatje in de regeringsuitzending Vrijdagavond 23 April tussen 19.10 en 19.30 over de zender Hilversum I (golflengte 402 meter). Zoals eerder is medegedeeld, is voor de uitvoering van de jrehabilitatiemaatregeien op het ministerie van Buitenlandse Zaken ingesteld de afdeling Rehabilitatie Indi sche Oorlogsslachtoffers. Ook zal een commissie van bijstand wor den ingesteld, welke de regering bij de uit voering van deze ingewikkelde materie van advies zal dienen. De Velsense brandweer is vanmiddag om tien vcor half een uitgerukt voor een felle uitslaande brand in de timmerfabriek van J. Lootsma aan de Vondellaan in Driehuis. TEHERAN (AFP). In de recreatiezaal van de kazerne der Perzische pantsertroe pen halverwege Teheran en Sjemran is vanochtend het proces in hoger beroep tegen ex-premier Mossadeq begonnen. Steunend op de arm van een jonge offi cier en op een wandelstok begaf de voor malige minister-president zich naar zijn plaats. Onmiddellijk na de opening van de zitting verklaarden Mossadeq en zijn ad vocaat, dat het tribunaal niet bevoegd is deze zaak te behandelen. DüSSELDORF (United Press). De Duitse spoorwegen hebben, in samenwer king met de Nederlandse Spoorwegen, Duites en Nederlandse expediteurs en de bloemengroothandel, maatregelen genomen om de grote aanvoer van Nederlandse nar cissen in de week voor Pasen vlot te doen verwerken. In de dagen vóór Pasen zal dagelijks een speciale „narcissentrein" uit de Neder landse bollenstreek naar Emmerik rijden, waar de bloemen worden overgeladen op de Duitse treinen. Dezelfde dag rijden de lege wagons van Emmerik terug om nieuwe voorraad te halen. De bloemen worden intussen in alle richtingen door de Bondsrepubliek verder vervoerd. Veelal nog in de loop van de nacht, doch in ieder geval voor de volgen de middag zullen de narcissen hun bestem mingen in Duitsland hebben bereikt. De narcissen-campagne duurt gewoon lijk vijf dagen en omvat millioenen Neder landse bloemen. De arbeidstherapie: deze vrouw leert de spieren van haar armen opnieuw gebruiken aan het weeftoestel. In het Amsterdamse bioscooptheater „Du Midi", dat binnenkort geopend zal worden en gevestigd is in de Apollo-hal, werd gisteravond een demonstratie gegeven met een zogenaamd breedbeeld filmpro- cedé van Nederlandse origine, „Delrama" genaamd. Dit systeem is afwijkend van bijvoorbeeld Cinerama en CmemaScope niet gebaseerd op projectors of een speciaal lenzenstelsel, doch op spiegel effecten, waardoor kleur-vertekeningen onmogelijk zijn. Bij lenzen treedt keur- splitsing op hetgeen de scherpte van het filmbeeld niet ten goede komt wat bij spiegels niet het geval is. Dit door de optische industrie „De oude Delft" te Delft, uitgedachte en overal ter wereld gepatenteerde systeem, werd in het kort toegelicht door de directeur van „De oude Delft", prof. dr. A. Bouwers, die er op wees dat bij demonstraties, die kort geleden hebben plaats gevonden met het breedbeeld-procedé Largoscope, ge bruik was gemaakt van het compacte spie- gelstelsel, bekend als „Delrama", vinding van „De oude Delft". Vergeleken met CinemaScope, het breed- beeldsysteem, dat momenteel in ons land steeds meer terrein wint, kan gezegd worden dat „Delrama" een waarschijnlijk iets scherper en daardoor rustiger beeld geeft. Het geluidssysteem is echter vol komen gelijk aan dat van de normale film: dus geen drie richtingen-geluid, zoals bij zoals bij CinemaScope. „Delrama" wordt niet alleen voor de ge bruikelijke 35 mm bioscoopfilm vervaar digd maar ook voor 16 en 8 mm camera's, zodat ook de amateur-filmers van het pro cédé gebruik kunnen maken. Geen patentenstrijd Naar aanleiding van berichten als zou pi'of. Bouwers Poligoon-Profilti verweten hebben dat ze het had doen voorkomen of het breedbeeld-procédé „Largoscoop", on langs te Amsterdam gedemonstreerd, het resultaat was van maandenlang experi menteren in eigen studio's, kunnen wij meedelen, dat deze berichten onjuist zijn. Polygoon-Profilti heeft bij de demonstra tie van het Largoscoop-procédé indertijd al gewezen op het feit. dat zij hierbij had gebruik gemaakt van de vinding van prof. Bouwers. Te Haarlem wordt slechts verder geëxperimenteerd op basis van de vinding van prof. Bouwers en dat alleen ten behoeve van de apparatuur, welke bij Polygoon-Profilti in gebruik is. Largo- scoop is dan ook de door Polygoon-Profilti gedeponeerde naam voor een breedbeeld- systeem dat gebaseerd is op het „Delrama"- systeem van de optische industrie „De Oude Delft". Tussen „De Oude Delft" en Polygoon- Profilti bestaat geen controverse noch een patentenstrijd. Dat geen der directeuren van „De Oude Delft" bij de Largoscoop-demonstratie aan wezig was is niet, zoals „De Volkskrant" me'dt te wijten aan het feit dat zij hiertoe niet waren uitgenodigd maar aan de om standigheid dat de uitnodiging daartoe niet in ontvangst was genomen bij hun afwezig heid. Mr. Landré, directeur van Polygoon- Profilti deelde ons zelfs mede, dat zeer binnenkort, vermoedelijk Maandag, te Am sterdam een breedbeelddemonstratie wordt gehouden die door „De Oude Delft" en Polygoon-Profilti samen is georganiseerd. LONDEN (Reuter) Tijdens de debat ten in het Lagerhuis over de gisteren in gediende begroting heeft de vroegere La bour-minister van Financiën Hugh Gaits- kell minister Butler ervan beschuldigd het publiek omtrent zijn begroting om de tuin te leiden. Hij zeide, dat de conservatieve propaganda het publiek iets beters had doen verwachten en vroeg of de minister het vertrouwen in stimulansen verloren had. Wanneer zij verleden jaar zo doel treffend waren geweest voor de productie vergroting als de minister heeft gezegd, waarom ze dan niet herhaald, zo vroeg hij. (Verleden jaar werd de inkomstenbelasting met 6 pence per pond sterling verminderd.) Gaitskell protesteerde ertegen, dat Butler de Amerikaanse hulp had opgenomen in de cijfers van de betalingsbalans. Verder vroeg hij, wat de regering deed ten aanzien van oneerlijke buitenlandse concurrentie. Enkele van de concurrenten van Groot-Brittannië geven, naar hij zeide, hun exporteurs speciale voordelen, die in werkelijkheid aan subsidies gelijk staan. Hij noemde in dit verband belastingconces sies in Duitsland. In de jaarvergadering van de Verenigde Melkhandelaren-organisatie, welke in Mep- pel gehouden werd, is zeer veel aandacht besteed aan de melksaneripg en de maat regelen, welke de regering denkt te nemen. De voorzitter van deze organisatie, de heer W. G. te Riele. noemde de toestand ernstig en riep de melkhandelaren op waakzaam te blijven. Er zijn bij de sanering inder daad fouten gemaakt, maar daarom kan zij als geheel nog niet veroordeeld wor den, zoals in sommige publicaties is ge schied, zei hij. Op vele plaatsen voldoet de sanering zeer goed, hetgeen zowel de afnemers als de melkhandelaren ten goede komt. De bevolking krijgt de melk op tijd en de bezorger heeft een menswaardig be staan. De melk is bovendien door de vroe gere aflevering van betere kwaliteit. Maar thans doet men pogingen het geslo ten front van de melkhandel te doorbre ken, zei de heer Te Riele. Hij herinner de aan de nota van de minister van Eco nomische Zaken, waarin vier punten ter overweging zijn gegeven: melkverkoop door veehouders, het vrijgeven van de be- zorgvergunningen, het verstrekken van rauwe melk en de sanering. Bovendien bestaan er plannen in re geringskringen tot branchevervaging, waardoor de mogelijkheid geopend wordt dat de kruidenier verpakte melk zou mo gen verkopen. De vergadering nam een motie aan waar in het bestuur werd opgedragen krachtig te protesteren bij de regering tegen de aanhangige voorstellen betreffende de melkhandel, waarin de handelaar noch ge hoord, noch gekend is. Besloten werd een voorstel van het be stuur, om samen met de Centrale Bestu renbond een centraal bureau voor de Ne derlandse melkhandel te stichten, ter uit voering in handen van het bestuur te stel len onder voorwaarde dat wanneer deze stichting grote financiële offers^ zou vra gen, eerst de afdelingsbesturen erin ge kend zullen worden. WASHINGTON (United Press) W. Sterling Cole, de voorzitter v?n de Con grescommissie voor atoomenergie, heeft gisteren gezegd, dat de vroegere president Truman besloot tot het laten maken van de H-bom ondanks het feit, dat verscheidene van zijn belangrijkste adviseurs, onder wie de meeste leden van de commissie voor atoomenergie, hem dit afrieden. Cole zeide, dat de eventuele productie van een H-bom echter plotseling weer in de belangstelling kwam te staan, toen de Sovjets in 1949, jaren eerder dan Ameri kaanse deskundigen verwacht hadden, hun eerste atoombom tot ontploffing brachten. Cole, een republikein uit New York, leg de deze verklaring af, nadat president Eisenhower gezegd had, dat hij nimmer gehoord had van de beweerde vertraging in het H-bom onderzoek, waarover senator McCarthy Dinsdagavond gesproken heeft. McCarthy had voor een uitzending van de CBS-televisie, welke diende als antwoord op aanvallen van CBS-commentator Mur- row op zijn persoon, gezegd, dat de 18 maanden vertraging in dit onderzoek wel eens de ondergang van de Verenigde Staten zouden kunnen betekenen. LUXEMBURG. (Reuter). Het Luxem burgse parlement heeft Woensdagavond met 46 tegen vier stemmen het verdrag in zake de Europeese verdedigingsgemeen schap bekrachtigd. Twee leden waren af wezig. De voorstemmers waren 20 christen democraten, 18 socialisten en acht libera len. De vier communisten stemden tegen. Het debat duurde slechts één dag. Het parlement bestaat uit slechts één Kamer. Het leger telt 3000 man. Luxemburg is het vierde land van de zes aangesloten landen dat het verdrag nu heeft bekrachtigd. De andere drie zijn Ne derland, België en West-Duitsland. Italië en Frankrijk hebben het verdrag nog niet bekrachtigd. WASHINGTON. (United Press). Pre sident Eisenhower heeft gisteren uitdruk king gegeven aan ziin voldoening over de ratificatie van de ÉVG door het Luxem- burgr® parlement. Economische en sociale raad der UNO De economische en sociale raad Van de UNO heeft met 10 tegen 3 stemmen en 5 onthoudingen de internationale democra tische vrouwenfederatie uitgestoten, op grond van beschuldigingen van de zijde der Verenigde Staten dat deze organisatie door de Russen wordt beheerst. Rusland, Tsjechoslowakije en Joegosla vië stemden tegen de resolutie. Argentinië, België, Frankrijk, India en Pakistan ont hielden zich van stemming. De federatie was ter zitting vertegen woordigd door mevrouw Dora W. Grace, de vroegere echtgenote van de Engelse filo soof Bertrand Russell. Mevrouw Grace is in het bezit van een beperkt Amerikaans visum. Zij mag zich in New York alleen ophouden in een klein stadsgebied, de ver gaderzaal van de UNO, enige hótels, een theater, een ziekenhuis en een klein stuk van Central Park omvattend. BONN (ANP). Ziekenhuizen en weeshuizen in Bonn en Bad Godesberg werden Woensdag verrast door een on verwachte bloemengroel uit Nederland. Een vertegenwoordiger der Nederlandse ambassade plaatste in alle ziekenhuizen kleurige bloemenmanden in de zalen. Anjers en seringen brachten een vrolijke lentesfeer in droefgeestige kamers van de weeshuizen, waar de kinderen ver baasd waren over de ongekende bloe menweelde. Vierduizend bloemen wer den verdeeld, die de vorige dag een uit bundige decoratie hadden gevormd van een der hoogtepunten van het diploma- 5 tieke leven in de West-Duitse hoofd- stad, het banket der buitenlandse pers. De bloemen waren door bemiddeling 5 van de Nederlandse ambassade door de c Nederlandse bloemisterij geschonken. XWXOXIOr* De ambassadeur van België in Neder land, de heer E. Graeffe, heeft Woensdag in de Belgische ambassade aan drie Ne derlanders en aan een in ons land woon achtige Belg onderscheidingen uitgereikt. De onderscheidingen aan de Nederlan ders, waarvan er twee posthuum werden uitgereikt, betroffen verzetsstrijders, de onderscheiding aan de Belg had betrekking op zijn heldenmoed in de strijd op Korea. De soldaat Louis van der Leyden van het Belgische Korea-detachement, thans in Amsterdam woonachtig, werd ridder in de orde van Leopold met de palm, terwijl hem ook het oorlogskruis 1940 met de palm werd toegekend. Aan mevrouw Bakhuizen-Van der Bilt uit Arnhem, weduwe van Arn. J. Bakhui zen, werd posthuum uitgereikt het ridder kruis in de orde van Leopold de Tweede met palm, het oorlogskruis 1940 met palm en de médaille van de weerstand. Pastoor Louis van den Dungen uit Eckel- rade werd benoemd tot ridder in de orde van Leopold de Tweede met palm. Hem werd voorts het oorlogskruis 1940 met palm toegekend. Tenslotte werd Joh. Vierbergen uit Ber- geijk, posthuum benoemd tot ridder der Leopoldsorde met lint en gouden biesjes, terwijl hem ook posthuum het burgerlijk ereteken 1940-1945 werd verleend. De vader van de overledene, de heer W. Vier bergen, nam de onderscheidingen in ont vangst. De in Amsterdam woonachtige Belgische soldaat Louis van der Leyden, 22 jaar oud, ging toen hij 2/3 deel van zijn militaire dienstplicht van 21 maanden had vervuld, met het Belgische Korea-detachement naar Azië. Hij was met 6 man bij een vooruit geschoven post, die door een sterke tegen stander werd aangevallen. Na een gevecht van acht uur was hij de enige overlevende. Hij verschoot al zijn munitie en had in middels een serie schotwonden opgelopen. Toen hij zijn laatste handgranaat wilde werpen, werd deze hem door een der Chi nezen ontrukt. De pen van de granaat was al uitgetrokken en de Chinees is daarbij De ambassadeur overhandigt de versier selen van Ridder in de Orde van Leopold met de Palmen aan soldaat L. v. d. Leyden (een Belg, woonachtig te Amsterdam) voor diens verdiensten tijdens de strijd in Korea. Naast hem van links naar rechts: mevrouw Bakhuizen v. d. Bilt: pastoor L. v. d. Dun gen en mr. W. Vierbergen. waarschijnlijk om het léven gekomen. Toen later de post door de Belgische strij ders werd heroverd, vond men de gewande Belg. Pastoor Van den Dungen was in de oor logsjaren kapelaan te Eysden. Hij was werkzaam voor de witte brigade in België en verschafte aan zijn supérieuren van de inlichtingendienst waardevolle inlichtin gen. Hij werd gearresteerd en naar Duits land in een kamp gebracht, waar hij vele ontberingen leed. De overleden Arnold J. Bakhuizen heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de inlichtingendienst in de strijd tegen de vijand. Hij werd gevankelijk naar Duits land weggevoerd, waar hij stierf. De overleden Joh. Vierbergen heeft moed en zelfverloochening getoond tijdens de oorlogsdagen, alsmede een grote vader landsliefde. Hij hielp tal van militairen, Joden en anderen over de grens. WASHINGTON, (United Press) De dienst voor werkzaamheden in het bui tenland (Foreign Operations Administra tion) heeft gisteren bekend gemaakt, dat aan Nederland 4 millioen dollar is toege wezen voor de aankoop van katoenzaad- olie in de V.S. Nederland kan de katoenzaad-olie be trekken uit overtollige Amerikaanse voor raden landbouwproducten. Griekenland land heeft 10 millioen dollar toegewezen gekregen voor aankoop van chemicaliën, brandstoffen en overtollige landbouwpro ducten in de V.S. DJAKARTA (Aneta) Het ministerie van Godsdienstzaken heeft een bekendma king uitgegeven naar aanleiding van de verklaring van de leider van de Christe lijke partij, mr. Tambunan. dat het optreden van de benden in Zuid-Celebes tegen de Christenen op internationaal niveau be sproken dient te worden. In de bekend making van het ministerie wordt gezegd, dat niet alleen Christenen het slachtoffer zijn van de benden in Zuid-Celebes, doch óók en zelfs voor het grootste deel Islamie ten. Het doel van de benden is niet uitslui tend het terroriseren van Christenen, doch ook de orde te verstoren. De feiten hebben aangetoond, dat de benden de bevolking, die loyaal jegens de regering van de repu- bliek-Indonesia was en weerspannig jegens de opstandelineen. geterroriseerd hebben, onverschillig, of zij de Christelijke, dan wel de Islamietische godsdienst belijdt, aldus de bekendmaking van het ministerie van Godsdienstzaken. De eerste plaatsvervangend premier van Indonesië, Wongsonegoro, heeft gisteren een grote militaire campagne aangekondigd tegen gewapende benden in Zuid-Celebes. De Indonesische regering heeft een be drag van driehonderd millioen roepiah's uitgetrokken voor de maatregelen in Zuid- Celebes. Officieel is bekend gemaakt dat een „Na tionale Veiligheidsraad" wordt opgericht voor herstel van orde en vrede. WASHINGTON (Reuter). Dinsdag is met „goed gevolg" op de proefterreinen in de Stille Oceaan een proef met kern-ener- giewapens uitgevoerd, aldus heeft de voor zitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, admiraal Lewis Strauss, Woensdag bekend gemaakt. Uit zijn mededeling bleek niet, of bij deze proef, evenals bij de twee voorgaande op resp. 1 en 26 Maart j.I., een waterstof bom tot ontploffing is gebracht. Evenals bij de voorgaande proeven hebben een heden van de luchtmacht en de marine zorgvuldg het gebied rondom het proef- terrein afgezocht naar schepen, zo zei hij. Later deelde Strauss mede, dat de pro ductie van atoomwapens op last van presi dent Eisenhower sterk zal worden ver groot. De totale kosten van de defensie kunnen evenwel worden verlaagd. De ge gevens, die bij de proeven met de water stofbom zijn verkregen, zullen volgens Strauss een belangrijke rol spelen bij de verdediging van de vrije wereld. Ook andere nieuwe wapens zullen worden ver vaardigd. Het gebruik van kernreactors voor de aandrijving van vliegtuigen bood nog grote problemen. Het zou nog wel enige jaren duren eer die waren opgelost. „De voor raad atoomwapens is niet alleen goed om een aanvaller af te schrikken, maar ver tegenwoordigt een enorme hoeveelheid energie, die, naar wij hopen, spoedig voor constructieve doeleinden in het belang van de gehele mensheid kan worden gebruikt", aldus Strauss. „Grote agrarische belangen worden op het spel gezet indien er niet genoegzaam rekening wordt gehouden met de gronden waarover de vele uitbreidings- en streek plannen van de laatste jaren worden ge projecteerd". Dit was de teneur van een rede, die Woensdagmidag door de heer J. A. Valkering, bloembollenkweker en on dervoorzitter van de Kamer van Koophan del Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, is uitgesproken tijdens een vergadering van deze Kamer. De heer Valkering meende, dat niet ge noeg kon worden gewaakt tegen het ver loren gaan van onze kostbare cultuurgrond en in het bijzonder van de lichte zand gronden, welke zo uitstekend geschikt zijn voor de teelt van export-bloembollen. Amerika, dat ruim 45 millioen gulden aan bollen uit Nederland invoerde (de totale export bedroeg 140 millioen gulden) stelt bijvoorbeeld de eis, dat de bollen (voor namelijk tulpen en narcissen) vrij zijn van aanhangende aarde en de teelt van dit soort bollen is evenals van de hyacint alleen mogelijk op zandgrond. En het is deze zandgrond, die steeds zeldzamer wordt, omdat uitbreidingsplannen veelal dwars over deze percelen geprojecteerd worden. De heer Valkering zeide voorts, er zich wel van bewust te zijn, dat onteigening soms nodig is en dat 't niet steeds mogelijk zal zijn om met ieders persoonlijke belan gen rekening te houden, doch hij achtte het belang van onze bloembollenteelt en -export wel zo groot, dat een waarschu wend woord hier op zijn plaats was. De Kamer van Koophandel Hollands Noorderkwartier zal zich verstaan met de Kamer te Haarlem, met de Vereniging voor Bloembollencultuur en met de Stichting voor de Landbouw teneinde gezamenlijk deze kwestie in studie te nemen. n Een schapenhouder te Dokkum is dezer dagen door een zijner schapen verrast met vijf levende lammeren, een geboorte die in de schapensamenleving uiterst zelden voor komt.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 13