De C.V.P. zal absolute meerderheid wellicht verliezen Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Z wit saletten^? De radio geeft Vrijdag HELPT PROMPT Laatste eer aan kunst schilder Gerbrands ió het zo DONDERDAG APRIL 1954 Belgische verkiezingen Plan voor centrale gasfabriek in Utrecht Monument voor dr. A. Plesman Berkelse arts mag door mr. M. H. verdedigd worden Nederlandse dank aan Belgische justitie Garuda zal weldra eigen vleugels uitslaan LAST van uw maag» Kekkonen formateur van Fins kabinet Mr. Wongsonegoro over Christenvervolgingen Botsing tussen „Tarakan" en Griekse „Leontios" Twee Venlose tandtechnici beboet Minder studenten in Delft r~ GOTEN en GHOTIEK "ÏL. to (Van onze correspondent in Brussel) Het is met een vriendelijk gebaar geweest dal de heer Van den Bulcke, de directeur- generaal van het ministerie van Binnen landse Zaken, die op 11 April de Belgische verkiezingsoperaties leidt, ons de volledige gegevens van de vorige en de huidige ver kiezingen overhandigde. Wij hebben ons daardoor kunnen verdiepen in zeer uitvoe rige tabellen en dikke boekdelen vol cijfers. Is het echter mogelijk op basis van een analyse van de vorige en de huidige ver- kiezingsgegevens bij benadering vooruit zichten te formuleren? Wij zijn geneigd deze vraag met een overtuigd „ja" te beantwoorden. Op 11 April zullen ruim 5.800.0000 kiezers ter stembus gaan om 212 Tweede Kamerleden, 106 Senatoren en enkele honderden leden van de provincieraden te verkiezen. Er zijn in dit kiezerscorps ruim drie millioen vrou wen en bijna drie millioen mannen. Men heeft kunnen constateren dat de meeste vrouwen stemmen gelijk haar echtgenoot. De alleenstaande vrouwen stemmen meest al voor de behoudende partijen: de Katho lieken of liberalen. Ofschoon de echtgenoot zijn stem op een liberale candidaat uitbrengt, stemt een kleine minderheid der gehuwde vrouwen Katholiek. Meer dan een half millioen kie zers (of bijkans tien procent van het korps) zullen voor het eerst hun politieke mening te kennen geven. Jonge mensen stemmen in de meeste gevallen vooruitstrevend, zo dat zij in Vlaanderen waarschijnlijk over wegend CVP zullen stemmen en in Wal lonië overwegend socialistisch. Op 4 Juni 1950 behaalde de Katholieke CVP 2.356 millioen stemmen of 47.68 pet. van het totaal. Hierdoor verkreeg deze par tij 108 zetels en de oppositie 104, namelijk 77 socialisten, 20 liberalen en 7 communis ten. Deze resultaten van de CVP werden echter gerealiseerd onder de druk van de destijds zeer hevige controverse, ontstaan dcor de Koningskwestie. De verkiezingen, die een jaar tevoren hadden plaats gevon den, namelijk op 26 Juni 1949, gaven een juister beeld van de situatie. Toen kreeg de CVP 43,55 pet. van de uitgebrachte stem men, wat haar 105 zetels bezorgde. De libe ralen kregen 29, de socialisten 66 en de communisten 12 zetels. Er gingen toen 199.504 stemmen (3.96 pet.) naar kleine splinterpartijtjes, zoals de middenstands partijen, en de nieuwe Vlaamse extremis tische partij: de Vlaamse concentratie. Op 11 April komen deze splinterpartijen, die wegens de Koningskwestie in Juni 1950 niet zijn opgetreden, in de meeste arron dissementen opnieuw in de publieke be langstelling. Dit is het grote vraagteken van deze verkiezingen: Hoeveel stemmen halen die kleine partijen? Zij zijn thans in ieder geval gevaarlijker dan in 1950. Te Brussel komt een zeer populaire oud-bur gemeester met een eigen lijst. De lijst van de heer Saint Rémy is te vergelijken met de lijst-Welter in Nederland. In 1949 behaalden de kleine lijsten met hun bijna tweehonderdduizend stemmen geen enkele zetel in de Tweede Kamer of in Senaat. Thans hebben de Vlaamse con centratie, de middenstandslijsten en enkele boerenlijsten een gemeenschappelijke partij gevormd en hieruit moet, zo op het eerste gezicht, worden geconcludeerd dat deze splinterpartijen de CVP haar volstrekte meerderheid zullen onthouden. Het is im mers soms al voldoende dat enkele duizen den stemmen naar een splinterpartij gaan ADVERTENTIE Het briilegiat waardoor U beter ziet DAT LEVERt KEIP NAAST LUXOR HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kamermuziek. 10.15 Platen. 10.25 Amusementsmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang- en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Voordracht. 14.15 Lichte muziek. 14.55 Hier Vrij Europa. 15.25 Nederlandse kamermuziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Zigeunermuziek. 13.00 Vraag gesprek. 18.10 Lichte muziek. 18.40 Vragen- beantwoording. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending. 19.30 Verzoekprogramma. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek forum. 21.00 Operaconcert. 21.50 De actie Voor God, causerie. 21.50 Luchtmachtkapel. 22.35 Schaken. 22.40 Pla ten. 22.45 Kerk en mens, causerie. 23.00 Nieuws.-23.15—24.00 Weense kleinkunst. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Viool en piano. 11.05 Radiofeuilleton. 11.25 Platen. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelineen. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Strijkkwartet en alt. 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 Piano voordracht. 15.30 Orgel en piano. 16.00 Orgel. 16.30 Muziekcauserie. 17.10 Voor de kinderen. 17.45 Herinneringen aan Willy Derby. 18.00 Nieuws. 18.15 Verzoeknrogramma. 18.45 De Haverkist, hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. 19 30 Mensen en conflic ten, hoorspel. 19.50 Bericht. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht 20.30 Benelux. 20.40 Hedendaagse arbeidsproble men, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Buitenlands overzicht. 22.10 Strijkorkest. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen, TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.15 Een ton voor Triëst, gedachtenwisse- ling over 't vluchtelingenvraagstuk; 20.25 Weerbericht: 20.28 De kunst van de Rijn, filmdocumentatie; 20.55 Erasmus van Rot terdam, TV-documentaire. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 School radio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Omroep orkest. 16.30 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voor dracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Volkszang. 19.50 Cause rie. 20.00 Symphonieorkest en solist. 20.55 Kunstkaleidoscoon. 21.10 SymDhonie-orkest en solist. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.30 Vlaamse liederen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 m.). om de CVP in een ongunstiger positie voor de zetelverdeling te plaatsen. In België zal dus, naar alle waarschijn lijkheid, na de verkiezing een coalitie regering tot stand komen. Het is lang niet onwaarschijnlijk dat de CVP dan met de socialisten scheep zal gaan, daar de nieuwe Tweede Kamer en de Senaat een consti tuerende vergadering zullen zijn, welke de Belgische grondwet zal dienen te wijzigen. De gewijzigde grondwet moet de over dracht van nationale souvereiniteit moge lijk maken, daar de beide Kamers de EVG hebben goedgekeurd op voorwaarde dat de grondwet aan de nieuwe internationale situatie zal worden aangepast. Die wijziging moet met tweederde van de stemmen wor den goedgekeurd, een tweederde meerder heid, welke slechts tot stand kan worden gebracht door. een (onwaarschijnlijke) regering, waarin de Katholieken, socialisten en liberalen zouden zetelen, of door een Katholiek-socialistische combinatie. Gelijke betaling voor mannen en vrouwen Het Canadese Lagerhuis heeft een wets ontwerp tot gelijke betaling van mannen en vrouwen voor hetzelfde werk met 109 tegen 78 stemmen verworpen. B. en W. van Utrecht hebben de ge meenteraad thans doen toekomen een voorstel tot stichting van een centrale gas fabriek. De fabriek zal formeel gesticht worden door een rechtspersoonlijkheid bé zittend lichaam, dat de naam het „Gasbe drijf Centraal Nederland" zal dragen. In dit lichaam zullen deelnemen de gemeen ten Amersfoort, Baarn, Culemborg, Utrecht, Woerden en Zeist. Het zal ook het leiding net naar deze gemeenten aanleggen en ex ploiteren. In het nieuwe bedrijf zal een kapitaal van ruim 23 millioen worden geïnves teerd, waarvan ruim vijf millioen gulden dient voor het koppelnet. De fabriek zal worden ingericht volgens het allernieuwste procédé van totale vergassing van steen kolen. De gasproductie zal daardoor goed koper worden dan in gasfabrieken die vol gens de klassieke methode werken. De ge middelde productieprijs van het gas wordt becijferd op 7,45 cent per kubieke meter. Daarbij komen dan nog de kosten van dis tributie. De kosten van gasfabricage vol gens de klassieke methode worden becij ferd op 11 cent per kubieke meter. ADVERTENTIE Tegen KIESPIJN, ZENUWPIJN:/Q De stryd om Dien Bien Phoe. Nd een aanval worden krijgsgevangen gemaakte Viet Minh-soldaten naar het Franse hoofdkwartier gebracht. Vier beeldhouwers uitgenodigd Het comité „Nationaal Monument Dr. A. Plesman", heeft in samenwerking met de Nederlandse Kring van Beeldhouwers vier beeldhouwers uitgenodigd een ont werp voor het monument in te zenden. Uitgenodigd zijn de beeldhouwers J. Radecker te Amsterdam, Albert Termote te Voorburg, W. Couzijn te Amsterdam en H. Richters te Amsterdam. Nadat de ont werpen zijn ingediend zal het comité op voordracht van een adviescommissie, be staande uit de heren Hildo Krop, prof. V. S. Esscher en ir. D. Roosenburg, de defini tieve opdracht verlenen. Het Openbaar Ministerie heeft indertijd een strafvervolging ingesteld tegen de advocaat van de Berkelse arts O., mr. M. H., omdat deze zich bij zijn optreden als verdediger aan een strafbaar feit zou heb ben schuldig gemaakt. De deken van de Orde va> Advocaten bij de Hoge Raad heeft toen aan mr. H. meegedeeld, dat het ongewenst was, dat hij als verdediger zou optreden, zolang niet over zijn schuld of onschuld was beslist. Thans blijkt, dat de zaak tegen de arts door het Openbaar Ministerie bij de recht bank is aangebracht, voordat inzake de strafvervolging tegen de verdediger een definitieve beslissing is genomen. Aldus komt het belang van de verdachte bij zijn verdediging door de door hem gekozen raadsman te staan tegenover het bezwaar van het optreden van een verdediger, te gen wie een strafvervolging wegens zijn gedrag in de bewuste strafzaak aanhangig is. Naar de mening van de deken en van de Raad van Toezicht, behoort in dit bij zondere geval het eerste belang voor te gaan. Hij heeft daarom aan mr. H. mee gedeeld, dat het hem onder de gegeven omstandigheden vrij staat als raadsman van zijn cliënt op te treden. De zaak Anneke Beekman Geruchten volgens welke de Neder landse justitie en politie zich zouden heb ben uitgesproken over een tekort aan medewerking van Belgische zijde in de zaak Anneke Beekman, zijn door het Openbaar Ministerie te Amsterdam offi cieel tegengesproken. De werkelijkheid is, zo verklaart het O.M., dat men slechts lof kan hebben voor de bijzondere activiteit en welwillende behulpzaamheid, betoond door de Bel gische justitie en de door haar terstond ingeschakelde gerechtelijke politie op het eerste van Nederlandse zijde gedane ver zoek. De officier van justitie te Amster dam, mr. F. Hollander, heeft reeds enige weken geleden de procureurs des Konings te Tongeren, Hasselt en Luik daarvoor dank gezegd. De procureur-generaal te Amsterdam,- mr. A. A. L. F. van Dulle- men, heeft dit gedaan in een brief aan zijn ambtgenoot te Luik. DJAKARTA Verwacht wordt, dat uiterlijk 30 April alle aandelen van de Ga ruda Indonesian Airways in handen van de Indonesische regering zullen zijn over gegaan, aldus heeft Aneta vernomen van ir. Sugoto, hoofd van de afdeling burger luchtvaart van het ministerie van Verbin dingen. Op 30 April zal de oude directie haar functie aan de nieuwe directie overdragen. De leden van de nieuwe directie zullen nog benoemd worden. Spoedig daarop zullen de eerste Indonesische piloten voor de Garuda gaan vliegen. Zeven voormalige piloten van de Indonesische luchtmacht komen als co- piloten in dienst van de GIA. In Mei wor den voorts Indonesische vliegers, die in Hamble (Engeland) een opleiding hebben gekregen, in Djakarta verwacht. Tenslotte vernam Aneta, dat er plannen bestaan voor uitbreiding van het luchtnet van de GIA, onder meer naar Hongkong en Tokio. ADVERTENTIE „Roelf Gerbrands bracht schoonheid tot de gemeenschap met een pijnlijke nauw gezetheid. Het onbegrensde veld der vrije kunst trok hem aan. Het juiste oordeel over zijn werk zal aan de tijd moeten worden overgelaten. Deze woorden sprak de heer F. Sauer gisteren aan de baar van de overleden kunstschilder R. Gerbrands in de aula van het crematorium te Veisen, waar velein bijeen waren om de verschei dene de laatste eer te bewijzen. Ds. J. J. van Hille, Remonstrants predi kant ir. Haarlem, noemde Gerbrands een wat stroef, in zichzelf gekeerd mens, die innerlijk intens leefde. Hij sprak vam de moeiten die deze mens steeds had gekend, maar die desondanks het licht, dat in hem was, naar buiten heeft laten schijnen. Er was, zo zei spreker, een vreemde wil in hem, die hem drukte en die het ibherlijk licht trachtte te verduisteren. In het oeuvre dat hij in Haarlem in de Waag tijdens zijn laatste expositie tentoonstelde, kwam dui delijk naar voren, dat hij trachtte vast te leggen het moment waarop het leven en de wereld licht worden, aldus ds. Hille. Tot het laatst toe heeft hij moeizaam en consciëntieus het Licht gezocht. De kunst van Gerbrands heeft zioh in de loop der jaren wel gewijzigd, maar toch was er ver band in het werk. Zijn werk was aesthe- tisch schoon en eerlijk. Hij had een afkeer van onwetenschappelijk en artistiek ge knoei. Ook de door hem geschilderde ra men in de Remonstrantse kerk zijn er een voorbeeld van hoe hij, als iedere ware schilder, het licht trachtte te vinden. Nadat de predikant een gedeelte uit het Remonstrants Gezangenboek had gelezen, namelijk de overdenking van de dood en een gebed had uitgesproken, daalde de met enige bloemstukken bedekte kist onder or gelspel. Een dochter van de overledene zegde voor de betoonde belangstelling damk. HELSINKI (United Press) Dc agra rische leider Urho Ka leva Kekkonen is door president Paasikivi aangezocht een nieuwe i regering te vormen dat het zakenkabinet van Sakari Tuomioja moet opvolgen. Kek konen heeft de opdracht aanvaard en hij gaat, in overeenstemming met de instructies van de president, trachten een meerder heidskabinet te vormen. Dit betekent vor ming van een kabinet zonder de sociaal democraten en volksdemocraten (commu nisten) die 97 van de 200 zetels in het parlement boetten. PaasikiVi's besluit werd genomen na ëen periode van mislukte inleidende onderhan delingen tussen leiders van diverse poli tieke partijen, nadat begin vorige maand parlementsverkiezingen waren gehouden. Deze verkiezingen, vier maanden voor de oorspronkelijk vastgestelde tijd gehouden, brachten geen wijziging in de onderlinge krachtsverhoudingen van de zes politieke partijen. Het lijkt dan ook niet waarschijn lijk dat er een krachtig coalitiekabinet tot stand komt. DJAKARTA (Aneta). Als afgevaardigde van de Christelijke Kerkenraad heeft oud minister dr. Leimena een bezoek gebracht aan vice-premier Wongsonegoro, in ver band met de terreur, die door benden jegens de Christenen in Zuid-Celebes wordt uitgeoefend. Dr. Leimena bracht onder de aandacht van mr. Wongsonegoro, dat deze kwestie de kerken in het buitenland in op schudding kan brengen. De vice-premier zei, dat de regering het zeer betreurt, wat de Christenen in Zuid-Celebes is overko men. Hij zette uiteen, dat de terreur plaats had binnen „het machtsgebied" van de benden. Door een algemene operatie op grote schaal kan slechts radicaal opgetre den worden. Hij zei, dat de regering dit zo goed als mogelijk is, zal doen. Hij voegde hieraan toe dat de regering de kwestie be ziet uit een oogpunt van algemene veilig heid. „De regering zal bij de uitvoering van het veiligheidsprogramma niet gierig zijn. Wij zullen de nodige fondsen ter be schikking stéllen, zelfs al moeten wij daar door vasten", taldus mr. Wongsonegoro. Voorts zei hij, dat de regering het lijden van de Christenen geenszins als een onbe langrijke zaak beschouwt. Hij verzocht tenslotte begrip voor de moeilijkheden, waarmee de jonge staat wordt geconfron teerd. Raad voor Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring tussen de „Tarakan" en het Griekse s.s „Leontios" op 3 Juli 1953 op de Schelde bij de lichtboei nr. 54. Als getuigen werden gehoord kapitein G". P. B. van de Tarakan, de Belgische rivierloods J. B. L. B. van dit schip en de Belgische rivierloods R. V. van de „Leon tios". De afgelegde verklaringen gaven de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz, aanleiding op te merken, dat de oorzaak van de aanvaring voor hem nog een raadsel is. „De verklaringen staan zo lijnrecht tegenover elkaar, dat ik mij niet zal uitlaten over de schuldvraag. De lering uit dit geval is, dat zeelieden zo dicht mogelijk onder de stuurboordswal moeten blijven. Waarschijnlijk is het in dit geval zo geweest, dat de schepen wel de stuurboordsweg hebben gehouden, maar meer bij het midden van het vaar water zijn geweest, dan men gedacht en opgegeven heeft", aldus de heer Metz. Broeiing in rozijnen In de tweede zaak, die door de raad behandeld werd. naar aanleiding van een brand in de lading van het s.s. „Linde- kerk" óp 22 September 1952 op reis van Aden naar Port Said, heeft een deskundig onderzoek uitgewezen, dat onder bepaalde omstandigheden in rozijnen broeiing kan optreden. De heer Metz wilde dit als lering uit deze zaak trekken. Het oordeel van de raad in beide zaken zal nader schriftelijk bekend worden gemaakt. Overeenkomstig de eis vam het O.M. heeft de kantonirechter te Venlo de tamd'technici C. en zijn asistent H. uit Venlo wegens het onbevoegd uitoefenen vam de tandheelkun de tot strenge boeten veroordeeM. Tegen C. luidde het vonmis vijf maal 300 boete en tegen H. tweemaal 150. Ter zitting getuigde een tandarts, die enige door C. en H. behandelde patiënten later op zijm spreekuur gekregen had. Deze getuige noemde het optreden der technici „misdadig". C. hield er een volledige tand arts-installatie op na, trok tarnden, gaf re gelmatig injecties, verrichtte boringen en bracht vullingen aan. H. had daarbij assis tentie Verleend. De ambtenaar gewaagde van „beunhazen", die veel brokken maken en een gevaar voor de samenleving be tekenen. Het aantal ingeschrevenen aam de Tech nische Hogeschool te Delft voor het studie jaar 19531954 was op 1 April lager dam op dezelfde datum vam het vorige jaar. Toen was het 5037 en nu 4877. Het aamtal voor de eerste keer ingeschrevenen was echter hoger dan een jaar geleden: 723 tegen 686. De grootste teruggang is te bespeuren bij de studie voor civiel ingenieur (696 tegen 808). Een toeneming is te constateren in het studievak vliegtuigbouwkunde, waar het aantal studenten steeg van 158 tót 187. Ook het aantal natuurkundige studenten steeg vam 330 tot 339. Voor vliegtuigbouw kunde steeg het aamtal eerstejaarsstuden ten vam 15 tot 61. ADVERTENTIE j 11. Panda had er geen bezwaar tegen om de alchemist even te laten zien, wat goud eigenlijk was. Dus ging hij met de oude naar de kelders, die onder Huize Hobbel donk lagen en opende daar een grote kist. In deze kist was de schat geborgen, die Panda eens op het Eenzame Eiland had gevonden en die hem millionnair had ge maakt. „Kijk", zei hij, terwijl hij een hand vol goudstukken opnam en ze met aan genaam gerinkel weer in de kist liet terug vallen„dit w nu allemaal goud. Zou u het werkelijk kunnen maken?" „Gewis", antwoordde de alchemist, „overmits een proef lukt, die ik thans ga nemen. Let op, jonker Panda!" Onder het spreken opende hij een flesje met een loodgrijs, scherprie- kend vocht en goot de inhoud hiervan in de geldkist. Een fel, geel schijnsel lichtte op en onder wild geknetter stegen ver slikkende dampen omhoog. „Wat doet u?!"', riep Panda verschrikt. Zonder te antwoor den blies de alchemist de laatste dampen weg en keek vol verwachting naar de in houd van de geldkist. De geldstukken had den hun gele glans verloren en zagen er nu dofgrijs uit. Hij nam een handvol op en liet ze in de kist terugvallen, net zoals Panda zoéven gedaan had. Maar inplaats van welluidend gerinkel klonken nu doffe plofjes. Toen maakte zich een grote vreug de van de alchemist meester. „Eureka!", riep hij, „het is gelukt! Het goud is in LOOD veranderd!!" „WAT?!", riep Panda, „al mijn goud.... in LOOD!!" Falcon Eg. Linnen Regenjassen 49.75 Begrafenis. Kroonprinses Maertha van Noorwegen zal op 21 April worden be- gx-aven, aldus werd Woensdag bekend gemaakt. Op de staatsbegrafenis zal ieder Koninklijk Huis in Europa zijn vertegenwoordigd. De begrafenisplech tigheid zal worden gehouden in de ka thedraal van Oslo. Het stoffelijk over schot van de kroonprinses zal worden bijgezet op het kasteel Akersihus. School. Een leeraar en vier leerlingen werden gedood toen tijdens eon de monstratie in een klas op een techni sche handelsschool in het stadje Eibis- wald (Oostenrijk) een gasoven explo deerde. Een vijfde leerling werd ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De explosie gebeurde toen leraar Karl Muster de werking vam de oven uit legde. (U.P.) Bereid. De voorzitter vam het uitvoerende comité van het Russische Rode Kruis en de Rode Halve Maan, Cholodkov, heeft de voorzitter van het West-Duitse Rode Kruis, dr. Weitz, doen weten, dat de Sovjet-Unie bereid is het West- Duitse Rode Kruis inlichtingen te ver schaffen over het lot vam Duitsers, die niet uit Rusland zijn teruggekeerd. Pleidooi. De Amerikaanse Hoge Commis saris in West-Duitsland heeft Woens dag te Berlijn gepleit voor een ge meenschappelijke, het gehele vrije Europa omvattende, markt. „Alleen bij een gemeenschappelijke markt lijkt een gezond en stabiel economisch bestel met een hoge levensstandaard in Euro pa mogeiijk te zijn", zo verklaarde Conant. Eén dag. Veiligheidstroepen hebben Dins dag in het gebied van Fort Hall èn Zuid-Njeri in Kenya 24 leden vam de groep van de Mau-Mau comman dant Gatamoeki gedood en tien man, onder wie Gatamoeki, gevangen geno men. De troepen voeren een krachtig offensief tegen de Mau-Mau-opstande- lingen uit ingevolge het ultimatum van de regering van veertien dagen gele den, dat, tenzij een capitulatieaanbod aan de Mau-Mau-leiders snel werd aanvaard, de militaire operaties krach tiger zouden worden voortgezet. In de afgelopen 24 uur zijn in de Njeri-re- servaten en het gebied vam Fort Hall meer dan 40 opstandelingen gedood. Gat. Het Italiaans-Franse plan om een verkeerstunnel te boren door de Mont Blanc is een stap nader tot zijn ver wezenlijking gekomen als gevolg van het feit, dat de commissie voor Bui tenlandse Zaken van het Italiaanse par lement het verdrag, dat betrekking heeft op dit project, heeft goedgekeurd. Het verdrag zal nu aan de Kamer wor den voorgelegd. (U.P.) Kinderen. De Wereldgezondheidsorganisa tie van de UNO meldt dat gedurende de laatste vijftig jaar de kindersterfte met 70 tot 80 percent is gedaald en momenteel nog steeds dalende is. In 1900 stierven in totaal 200 van iedere 1000 levend geboren kinderen voor het bereiken van de leeftijd van één Jaar. Dit aantal is thans in verscheidene lan den teruggebracht tot 20 per duizend. Zweden en Nederland zijn er in de af gelopen 50 jaar in geslaagd hun sterfte cijfers het meest te doen afnemen. Pech, Bij Mallorca is dicht onder de kust een vliegtuig van de Franse luchtmacht in de Middellandse Zee gestort als ge volg van motorpech. Het toestel kwam in het water terecht op 150 meter uit de kust. Vijf officieren kwamen om het leven. De andere 8 inzittenden on der wie kolonels en een majoor slaagden er in zwemmend de kust te bereiken. Het verongelukte toestel was op weg van Algiers naar Parijs. Malan. Dr. Daniel Malan, de Zuid-Afri kaanse premier, heeft verklaard, dat hij Maandag in de Volksraad een motie zal indienen, houdende de overdracht van de Britse protectoraten Basoetoland, Beetsjoeanaland en Swaziland aan Zuid-Afrika. Levensgevaar. Therèse Neumann, de „ge stigmatiseerde vam Konnersreuth (Beie ren)", is thans levensgevaarlijk ziek. Zij lijdt aan organische kwalen, die vol gens mededeling vam haar biechtvader tot ernstige bezorgdheid aanleiding ge ven. De wondtekenen, die in 1926 voor het eerst bij haar aan de dag traden, zijn in de huidige vastentijd reeds twee Vrijdagen uitgebleven. GOTHIEK is de naam voor een kunst richting, die zich zowel in de bouw kunst, de beeldhouwkunst, als wel in de schilderkunst heeft voltrokken, van het begin van de 12e tot diep in de 16de eeuw. We zullen ons hier slechts wat oppervlak kig met de Gothische bouwtrant kunnen bezig houden, want de twee andere kunst uitingen, t.w. die van het beeldhouwen en het schilderen zouden eens werkelijk te ver van het smalle pad der beperking af voeren. Zonder die twee is het trouwens al moeilijk genoeg. Want wèl werd ons op school gemakshalve geleerd dat de Gotische bouwstijl gekenmerkt wordt door systematische toe passing van de spitsboog en het ribbengewelf, in tegenstel- V ling tot de rondboog bij de Romaanse stijl en formeel is dat ook wel juist maar de spitsboog, noch het ribbengewelf behoren uitsluitend tot de Gothiek. Dit maakt de zaak voor de leek juist zo moeilijk, want het spits of rond toelopende kerkraam blijkt op zichzelf het oordeel, dat hier van een Gothisch of van een Romaans bouwwerk sprake is, niet te kunnen rechtvaardigen. De spitsboog is eigenlijk van Oosterse oorsprong en werd o.a. reeds in de 5de eeuw toegepast bij de bouw van het paleis van Ctésophon, terwijl deze constructie in de 9de eeuw in de Arabische architectuur algemeen was. Ook de in 1001 voltooide kathedraal van Ani, in Armenië, bezit een koepel die door vier grote spitsbogen wordt gedragen, en zelfs in de zuiver Romaanse kerken van omstreeks 1100 wordt de spits boog in Frankrijk veelvuldig gebruikt. Bij een oordeel over de bouwstijl moeten we dus zeker niet alléén naar de spitsbogen kijken. Met het ribbengewelf is het al niet an ders gesteld. Deze constructie wordt aan getroffen in Lombardije, Normandië, en ook in Nederland (de voormalige Maria- kerk te Utrecht), zonder dat er van een Gotische architectuur sprake is. De Gothische bouwstijl moeten we dan ook niet alleen zien als het resultaat van bepaalde bouwkundig-technische toepas singen, maar vooral ook als een geestelijk element dat in de bouwkunst tot uitdruk- king is gebracht. De Gothiek suggereert de onmeetbare verten en onpeilbare hoogten en wordt daarom als een illusionistische bouwkunst be stempeld, een bouwstijl die streeft naar buitengewone rijzigheid en ijlheid. Door het bouwwerk op te lossen in louter actieve elementen, zoals pijlers, bogen, gewelfribben, waarvan men „ziet" dat zij het bouwwerk dragen en steunen, en door de wanden zoveel mogelijk op te lossen in vensters, wordt het massale ka rakter aan het bouwwerk ontnomen. Het ideaal van de Gothiek schijnt daardoor een bijna onwezenlijke bouwkunstige droom, waarin duizelingwekkende fantasiën spe lenderwijs verwerkelijkt worden. Vandaar dat de prachtige Gothische kathedralen in in West-Europa, ondanks «de enorme af metingen, zo licht en luchtig ten hemel rijzen, als waren zij niet aan de zwaarte kracht onderhevig. Maar nu wilt u nog steeds weten, wat de Gothiek met het volk der Goten uit staande heeft? Wel, Gothisch is een scheld woord. waarmee deze illusionistische bouw trant door de 16de eeuwers werd tegemoet getreden! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2