Begrotingen aan de lopende band Tien millioen voor verwerking van stadsvuil tot compost KINO Agenda voor Haarlem Half jaar geëist tegen helpers van Bredase ontsnapten Caisson uit haven van Kruiningen verwijderd Vandaag antwoorden vier ministers en twee staatssecretarissen Wet op de bedrijfsv er gunningen ongeamendeerd aangenomen Minnelijke regeling in grensaffaire Tweeduizend visa voor emigratie naar V.S. Advocaat-generaal verwerpt critiek op de pers: „geen overgevoeligheid" DONDERDAG 8 APRIL 1954 3 EERSTE KAMER BRIXON - COSTUUMS 114.-, 124.-, 144.- TWEEDE KAMER Gewapend ter vergadering. PEPERMUNT Twee meisjes omgekomen onder rollende boomstam De Eerste Kamer begon gisteren met de behandeling van de begroting van Econo mische Zaken. Prof. Molenaar (VVD) constateerde dat liberalen en socialisten in practische sociale politiek de laatste ja ren naar elkaar toe zijn gegroeid. Na lezing van de Memorie van Antwoord, waar hij lof voor had, vroeg hij zich af of ook de partij van de minister, de A.R. partij, niet in enige mate deze ontwikkeling had door gemaakt. Hij meende aan de hand van de Memo rie van Antwoord van wel en verheugde zich daarover. De middenstandsnota was voor hem aanleiding op te merken, dat er ten op zichte van de omzetbelasting nog wensen blijven bestaan, speciaal waar het de door berekening betreft. Het cadeaustelsel zag hij bij voorkeur bij de wet geregeld. Voor de P.B.O. achtte prof. Molenaar geen speciale minister no dig. Wil er van de P.B.O. iets terecht komen, dan moeten de belanghebbenden het met elkaar eens worden. De heer Rip (A.R.) vond het, wat de export betreft, beter de mogelijkheid van een onbelaste exportreserve te scheppen dan met garanties te werken. Ten aanzien van de melksanering moet zijns inziens met doortastendheid maar ook met voorzichtigheid worden opgetre den. Sanering moet niet worden een kongsi tussen slijters. De heer K a p t e ij n (P. v. d. A.) was de minister dankbaar dat deze zich ge wapend heeft tegen de gevolgen van een eventuele Amerikaanse crisis. Hij verheug de zich eveneens over de economische op bloei van ons land en prees voor deze gun stige conjunctuurontwikkeling de na oorlogse kabinetten. Naar aanleiding van de opmerking van de minister, onlangs te Rotterdam ge maakt, „dat socialisme en liberalisme uit eindelijk in dezelfde bedding zullen uit komen", zei hij dat de minister „thans kennelijk de wankelende liberale vaan uit de faldnde hand van prof. Molenaar heeft willen overnemen". De heer Kapteijn sprak voorts over de industrialisatie en brak een lans voor het Amerikaanse onderwijssysteem dat zijns inziens beter aansluit bij de maat- schappijvorm dan het Nederlandse systeem. Ook het overschakelen van de industrie op het ambacht is voor de Amerikanen veel gemakkelijker door hun grondige voor opleiding. Hij pleitte voor een instituut dat enerzijds de rijksnijverheidsdienst en an derzijds een technologisch instiuut over koepelt. De heer Re gout (K.V.P.), terugblik kend op de nationale economische ontwik keling, zei dat bij zijn fractie in deze een onverholen bewondering bestaat voor de regering. De kracht van ons volk is bij uitstek gelegen in de kracht tot samenwer king, zo constateerde hij, en daarin ligt het geheim voor ons succes. De heer Vixseboxse (C.H.) wees op de noodzaak van aanpassingsvermogen van het Nederlandse bedrijfsleven, gezien zijn kwetsbare conjuncturele positie. De Neder landse industrie moet voldoende beweeg lijk zijn en de ondernemer zal grotere in vesteringen moeten doen dan zijn buiten landse collega, daar deze laatste veelal een grotere binnenlandse markt heeft. Hij achtte het voorts niet juist, dat de regering bij onderzoek naar de bodemrijkdom veelal geïnformeerd wordt door particulieren die veelal de belanghebbenden in een bepaalde richting zijn. Intensieve exploratie van de bodem van staatswege achtte hij dan ook noodzakelijk. Het cadeaustelsel vond hij van de zijde van de consument bezien alleszins aanbe velenswaardig, daar de Nederlandse huis vrouw zeker in staat is ondanks alle ver lokkende aanbiedingen de juiste keus te doen. De heer Geugjes (C.P.N.) vroeg de ADVERTENTIE minister wat in Nederland gedaan wordt om tot handelsbetrekkingen met Oost- Europa en communistisch China te komen. Hij was tegen de verhoging van de pro ductiviteit als zij tot stand moet komen door het opjagen van het arbeidstempo. Landbouw In de avondvergadering kwam de be groting van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening aan de orde. De heer De Goeij (K.V.P.) noemde de situatie in de akkerbouw redelijk, in de veehouderij behoorlijk, maar in de tuin bouw zeer zorgelijk. De heer L o u w e s (V.V.D.) stelde, dat men hier liever 'n politiek van zo groot mo gelijke bestaanszekerheid en een zo recht vaardig mogelijke verdeling van het na tionaal inkomen volgt dan een economische en sociaal bestel dat ingesteld is op een zo groot mogelijke export. Aanvaardt men dit, dan moet de land bouwpolitiek daarbij aangepast worden. Blijkt daarbij echter de export van land bouwproducten niet voldoende, dan zal het gehele volk hiervan de consequenties moeten dragen. Nederland durft in het algemeen de consequenties van zijn land bouwpolitiek wel aan, al is deze politiek vaak een slingeren tussen een socialistische en een liberale maatschappij, aldus de heer Louwes. De heer Kol ff (C.H.) wenste, dat alle ADVERTENTIE BRIXON DE LUXE 164.— l-rij modellen met ticket-pocket Gen. Cronjéstraat 40-44 Telef. 15438 Haarlem-Noord bestuursleden van landbouworganisaties evenveel waardering voor minister Mans- holt toonden als hij dat doet. Sprekende over de tuinbouw zei hij, dat allereerst de financiële nood in vele gezinnen zal moe ten worden gelenigd. Voorts drong hij bij de minister aan op spoedig overleg met het bedrijfsleven in deze. Komende op de internationale handel keerde hij zich tegen de vrijlating van de contingentering in di verse landen en tegen de verhoging van de invoerrechten. Ook de heer Brandenburg (C.P.N.) drong aan op steun aan tuinders die in financiële moeilijkheden verkeren. Hij meende voorts, dat het voor de veeteelt van belang zou zijn, dat de bevolking evenals vóór de oorlog de volle melk zou krijgen. Het argument van de minister dat hierdoor de prijs van de melk te hoog zou worden bestreed hij met de suggestie van een re geringssubsidie. Ook de heer M er tens (K.V.P.) was voorstander van het verhogen van het vet gehalte van de melk. De technische uitvoe ring van dit probleem kon zijns inziens geen onoverkomelijke moeilijkheden op leveren. De vergadering werd om kwart voor twaalf 's avonds verdaagd. Vandaag komen vier ministers en twee staatssecretarissen de begroting verdedigen. (Van onze parlementaire redacteur) Nu minister Mansholt bezig is met over leg over het vraagstuk van de moeilijk heden der koude grond-tuinders, wat de afzet hunner producten betreft, stelde voorzitter Kortenhorst voor de beslissing over het interpellatie-verzoek van de heer Gortzak (C.P.N.) nog aan te houden. De Kamer besloot daartoe zonder hoofdelijke stemming. lioen niet om over de hele linie het vuilbe- reidingsvraagstuk op te lossen. Wanneer het dus gelijk de heer De Ruiter had ge vraagd mettertijd ook zou gaan om de verwerking van het vuil van Amsterdam, dan zal daarover een nieuwe afzonderlijke beslissing nodig zijn. Tot besluit zij vermeld, dat de Kamer zich na korte discussie zonder hoofdelijke stemming verenigde zowel met goedkeuring van het op 11 December 1953 te Rome tot Hierop volgden de stemmingen over de stand gekomen Statuut van de Europese amendementen-Roemers (P. v. d. A.) op Commissie voor de bestrijding van mond- het ontwerp-Bedrijfsvergunningenwet. Met I er. klauwzeer als met de aanneming van de DONDERDAG 8 APRIL Brinkmann: Studievereniging voor psy chical research; spr. J. Kappers, 8 uur. Zui derkapel, Zuiderstraat: ds. I. Sasseur, 8 uur. "Weslerhoutpark 1 A: Open religieuse ge meenschap; ds. A. R. de Jong, 8 uur. Wjjk- gebouw Ged. Oude Gracht 104: Ned. Ver. voor Natuurgeneeswijze; spr. H. Huges, 8 uur. Dreefzicht: Sportieve show, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Demonstratie patroonknip pen, 3 en 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Shane", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Achter gesloten gordijnen", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Schipper naast God". 14 jaar, 7 en 9.15. Lido: „Kinderen der liefde', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De geluidsbarrière", 14 jaar, 8 uur. Minerva: „De slagboom", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 9 APRIL Concertgebouw: Noordh. Philharm. Or kest, 8 uur. Wükgebouw, Ged. Oude Gracht 304: Christ. Hist. Unie. openbare bijeen komst, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": De monstratie patroonknippen, 10, 3 en 8 uur. Frans Hals: „Jeugd in gevaar", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Strijd om het heelal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 915 uur. Palace: „Tarzan en de duivelin", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het vonnis der kinderen 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Anna", 14 jaar, 2.30. 7 en 9 15 uur. Minerva: „Storm over Malakka' 14 j 8.15 uur. City: „In donker Afrika", alle leeft., 2.15 uur. „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. 48 tegen 17 stemmen (alleen de P. v. d. A. v/as voor) verwierp de Kamer het amen dement, dat beoogde de kleinhandel onder de wet te brengen. Achtereenvolgens sneefden ook de andere wijzigingsvoorstel len van de heer Roemers, die er op gericht waren respectievelijk het havenbedrijf bin nen de wet te brengen, en het advies van de Sociaal Economische Raad te publiceren omtrent vaststelling, wijziging of intrek king van een bedrijfsvergunningsbesluit als het afwijkt van de beslissing van de minister. Het wetsontwerp werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Even kwam toen een internationale aan gelegenheid aan de orde. De heer D e Groot (C.P.N.) drong er op aan gelegen heid te scheppen de Kamer zich met het oog op de op 26 April te Genève te houden internationale conferentie te doen uitspre ken over de ontwikkeling in Indochina, de collectieve veiligheid waarover Sovjet- Rusland voorstellen heeft gedaan en over gebruik van het atoomwapen. Vandaag zal de voorzitter, na met de regering overleg te hebben gepleegd over dit denkbeeld, ant woorden. Bij de bespreking van de nota van minister Mansholt inzake de verdere ont wikkeling van de N.V. Vuilafvoermaat schappij V.A.M. te Amsterdam kwamen bovenal de deskundigen op land- en tuin bouwgebied aan het woord over de beste methoden inzake compostverwerking en alles wat daarmee samenhangt. Stad en land spelen hierbij een grote rol, ^want het gaat in belangrijke mate om verwerking van stadsvuil tot compost. Uit de zoge naamde tegenwaarderekening van de Marshall-hulp stelt de staat 10 millioen gulden ter beschikking. De heer Den Har tog (VVD) bleek voorshands onbevredigd over de wijze van besteding van de 10 millioen en oo}t over de samenstelling van het bestuur van de Stichting „Compost". De heren Den Har tog (VVD), Van Meel (KVP), VandenHeuvel (A.R.), De Ruiter (C.H.) en Vondeling (P. v. d. A.) hadden nogal wat opmerkin gen over de in hun ogen veelal niet juiste voorlichting van de zijde der N.V. Vuilaf voermaatschappij V.A.M. verstrekt. Ook bleek de mening te bestaan, dat er reeds veel meer aan gemeenten was toege zegd dan met de beschikbare 10 millioen gulden te bekostigen zou zijn. Mi nister Mansholt stelde op de voorgrond, dat er geen voorkeur over enig stelsel bestaat. Hij gaf toe, dat nog niet te beoordelen valt welk systeem de voorkeur verdient. Natuurlijk maakt het een groot verschil uit, waar het vuil verwerkt moet worden en waar tenslotte de compost ge bruikt wordt. De minister bleek bereid in meer dan een opzicht aan verschillende van de geopperde bezwaren tegemoet te willen komen. Zo kwam hij met een hergroepering der cijfers voor den dag, waaruit bleek dat voor een half-grootbedrijf te Nuenen bij Eindhoven 3.6 millioen, voor Schiedams verdere in stallatie 500.000 zal worden aangewend en voorts voor ernstige, op aanvaardbare begrotingen gegronde aanvragen 3 mil lioen. Zodoende blijft er dan 2,9 millioen over, dus meer speelruimte voor eventueel nog verder aan gemeenten te verstrekken bijdragen. Vervolgens zegde de minister uitbreiding of wijziging van het bestuur van de Stichting „Compost" toe, om aldus zekerheid te verschaffen dat de instantie, welke over de besteding van die 2,9 mil lioen zou hebben te adviseren, voldoende onafhankelijk zal zijn van de V.A.M.- leiding. i Natuurlijk komt men er met de 10 mil- tijdelijke verlenging van de verlaging van accijns en van de vrijstelling van de om zetbelasting voor sigaren. Eisenhower niet naar Engeland Sir Winston Churchill heeft Dinsdag in het Lagerhuis op een vraag van een La- bourlid, of hij president Eisenhower zou uitnodigen voor een bezoek teneinde met hem over de waterstofbom te spreken, ge antwoord, dat hij een bezoek van de pre sident aan Groot-Brittannië zou toejuichen. Hij gelooft echter niet, dat Eisenhower op het ogenblik de Verenigde Staten zou kun nen verlaten. Functionarissen van het Witte Huis in Washington verklaarden naar aanleiding hiervan, dat de president, afgezien van andere overwegingen, zijn land niet kan verlaten, terwijl het Congres een uitgebreid program, dat Eisenhower heeft ingediend, behandelt. Er staat dan ook geen bezoek van de president aan Engeland op het pro gramma, zo voegden zij hieraan toe. Tussen de gemeente Bergen en de Duitse grensboer J. Schabrucker is een minnelijke regeling getroffen inzake het gebruik van bepaalde landerijen, waarover zoals bekend is vorige week twist is ontstaan. Er is toen een woordenwisseling ontstaan tussen S. en de Nederlandse landbouwer K. uit Bergen, waarbij de rijkspolitie tussenbeide moest komen. De Duitser, alsmede diens 73-jarige vader werden door de politieman W. met een gummistok geslagen, toen ze het bevel tot ontruiming van het perceel naar zijn mening niet snel genoeg opvolgden. Ge bleken is echter, dat het op z'n minst twijfelachtig is, wie hier het recht aan zijn zijde heeft. Sch. heeft bij vonnis 27 ha zo genaamd tractaatland van de Raad voor Rechtsherstel in eigendom teruggekregen. De executie van dit vonnis werd echter op geschort, totdat uitspraak zou zijn gedaan over een schadevergoedingseis, die de ge meente Bergen had ingediend voor de ver betering van deze grond. Hierdoor konden de landbouwers, die de gronden van de gemeente Bergen hadden gepacht,hun werk voortzetten. De pachter Jacobs zag echter af van zijn rechten op de pacht van 5 ha en deed hiervan aan Sch. en aan de ge meente mededeling. Sch. stelde zich op het standpunt, dat hij nu in zijn volledige eigendomsrechten kon treden. De gemeente beschouwde zich echter gerechtigd de grond opnieuw te verpachten en deed zulks aan de landbouwer K. Zo ontstond het conflict. Om de zaak niet verder op de spits te drijven zijn beide partijen nu tot een over eenstemming gekomen. Van de 5 ha gaat Sch. er twee bewerken, de overige drie ha zullen nog drie jaar ter beschikking van een Siebengewaldse pachter worden ge steld. Voorts vernamen wij, dat tegen de politieman W. geen aanklacht wegens mis handeling zal worden ingediend. Sch. is in het bezit van de nodige papieren, die hem machtigen zijn in Nederland gelegen land te bewerken, zodat hij zich op legale wijze in Nederland ophield. De Commissaris voor de Emigratie deelt mede, dat, krachtens een nieuwe wet op de immigratie het Amerikaanse consulaat te Rotterdam buiten het gewone quotum om, gedurende een beperkte periode 2000 visa zal uitreiken voor emigratie naar de Ver enigde Staten. In aanmerking komen ouders van per sonen, die het Amerikaanse burgerschap hebben verworven, echtgenoten en onge huwde minderjarige kinderen van perso nen, die het Amerikaans burgerschap nog niet bezitten, maar op wettige wijze naar de Verenigde Staten zijn geëmigreerd. Per sonen, die deze graad van bloedverwant schap bezitten, moeten bovendien op 7 Augustus 1953 in Nederland gevestigd zijn geweest en Nederlander naar den bloede zijn. Aspirant-emigranten, die naaste bloed verwanten zijn van Amerikaanse staats burgers of van buitenlanders, die naar de Verenigde Staten ziin geëmigreerd, hetgeen inhoudt, dat zij volgens de wet zijn toe gelaten, wordt aangeraden zich in verbin ding te stellen met het consulaat van de Verenigde Staten te Roterdam, teneinde zich ervan te vergewissen of zij inderdaad voor emigratie onder de speciale wet in aanmerking komen. Personen, die reeds een aanvrage voor een visum hebben in gediend en onder de nieuwe wet wensen ie emigreren, dienen zich eveneens met het Amerikaanse consulaat in verbinding te stellen. In aansluiting op het bovenstaande deelt de commissaris voor de emigratie mede, -dat de Nederlandse regering bereid is emi granten, dde niet over de middelen beschik ken om hun passage te betalen subsidie te verlenen op dezelfde basis als aan emi granten naar andere immigratie-landen. Belanghebbenden wordt aangeraden bij het indienen van hun emigratie-aanvraag de bijstand van de bekende particuliere of openbare aanmeldingsorganen in te roepen. Voor personen, die een subsidie ter tege moetkoming in de kosten van hun passage wensen te ontvangen, is het noodzakelijk zich van deze. medewerking te verzekeren. ADVERTENTIE Het is opvallend, dat steeds meer mensen „gewapend'met de natuurzuivere KING pepermunt, ter vergadering gaan. leder weet uit ervaring, dat vergaderen bete kent; veel praten en veel roken, waardoor een geïrriteerde keel, een hinderlijke dro- ge mondmet uitblijven. KING doet al die bezwaren als bij toverslag verdwijnen Het is dan ook logisch, dat KING in elk gezelschap een uitzonderlijke plaats in neemt en dat de aanwezigheid van KING door iedereen als iets vanzelfsprekends wordt aanvaard. Wie „ja" zegt tegen de Natuur, zegt ook „ja" tegen KING het beste dagelijkse middel ier opwekking en verkwikking De advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren, na een requisitoir, dat drie kwartier duurde, een half jaar gevangenisstraf geëist tegen ieder der vier helpers, die handlangersdiensten hebben verleend aan de uit dc strafgevan genis Van Breda ontsnapte oorlogsmisda digers. Voor het Bossche hof diende de appèl zaak tegen de 43-jarige monteur F. J. C. uit Amsterdam, de 58-jarige rijwielherstel ler F. de J. uit Amsterdam, de 45-jarige vertegenwoordiger M. A. uit Amsterdam en de 38-jarige banketbakker M. F. uit Haarlemmermeer. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Breda op 29 October werden De J. en C. tot een gevangenisstraf van vijf maanden veroordeeld wegens „het mede- plegen van het voortgezet misdrijf van het opzettelijk iemand, die schuldig is aan enig misdrijf, behulpzaam zijn in het ont komen aan de nasporing van. of de aan houding door, de ambtenaren van justitie en politie". Verdachte A. werd eveneens tot een gevangenisstraf van vijf maanden veroordeeld wegens het bovendien ver schaffen van inlichtingen en gelegenheid, terwijl F., aan wie hetzelfde als aan A. ten laste was gelegd, werd vrijgesproken. Met uitzondering van De J„ die zélf be roep tegen het vonnis aantekende, is de officier van justitie van de gewezen von nissen in appèl gekomen. De J. verklaarde zich niet schuldig te voelen. Volgens hem was het een kwestie van „overmacht". Waaruit deze „overmacht" echter bestond werd niet duidelijk. Hii leende zich voor het plan, omdat, zo verklaarde hij letter lijk, „het mooi weer was op Tweede Kerst dag en de ontsnappingspoging toch wel niet lukken zou". A., die door De J. in het complot be trokken werd, leende zich er voor, omdat hij solidair wenste te blijven met de an deren, die, evenals hij, tot de categorie der politieke delinquenten behoorde. F. De grote caisson die de veerhaven te Kruiningen sinds 24 Juli 1953 van het zee water afsloot, is Woensdagmiddag gelicht en in de haven tot zinken gebracht. Om ongeveer vijf uur was het logge gevaarte door zeven sleepboten en twee drijvende kranen op de plaats van bestemming, van waar het te zijner tijd zal worden wegge sleept. Sinds 18 Maart is men bezig geweest met het treffen van voorbereidingen voor het verplaatsen van deze grote caisson. Met het oog op de lage waterstand vui- Een overzicht van het werk. De reus drijft reeds, de bedrijvige sleepbootjes, eens druk in de weer oth het monster op zijn plaats te brengen, werken nu even hard om hem daar weer vandaan te halen.... derde het werk langzamer dan was voorzien. Woensdagmorgen om zes uur was men begonnen met het leegpompen van de caisson. Hiervoor waren drie pompboten aanwezig tot ongeveer 15 uur. Toen de caisson was weggesleept werden de afsluiters verwijderd en het gevaarte opnieuw tot zinken gebracht. Hoofdingenieur Snip en ir. Hartman, die de leiding van de werkzaamheden had den, deelden mede dat zonder tegenval lers het gehele werk omstreeks 1 Mei a.s. de streefdatum ruimschoots klaar kan zijn. Voor die datum moeten nog een tweede kleiner caisson en een stuk van de oude zeedijk worden verwij derd. Men neemt aan dat op 1 Mei de veerdienst Kruiningen-Perkpolder weer hersteld zal zijn. zeide voor het hof alléén de bedoeling te hebben gehad zijn broer na zijn ontsnap ping verder te heipen. Zijn medeplichtigen verklaarden echter, dat F. van het begin af gesproken had van vijf gevangenen. De advocaat-generaal wenste niet in te gaan op de voorgeschiedenis, noch op de oorzaken, waardoor de ontsnapping uit de Bredase gevangenis mogelijk kon worden gemaakt. Hij stelde vast, dat de oorlogs misdadigers zichzelf hadden weten te be vrijden zonder hulp van buiten af. De ad vocaat-generaal kenschetste F. als de initiatiefnemer, De J. als de organisator en de beide anderen als de uitvoerders. De maximum-straf van zes maanden is naar de mening van de advocaat-generaal objectief gezien nog te licht en vandaar, dat de verdachten zijns inziens het volle pond van hun straf dienen te ondergaan. „Hun hulp was van essentieel belang voor het effect der zelfbevrijding", „Geen overgevoeligheid" Naar aanleiding van de critiek, welke destijds op de pers werd geuit, die de volledige namen van de verdachten publiceerde, merkte de advocaat-gene raal op, dat de fout zijns inziens geheel lag bij de verdachten zelf. Zij heb ben het gemeenschapsbelang van het Nederlandse volk met voeten getreden door handlangers te willen zijn van zware oorlogsmisdadigers. „Men moet ook ten aanzien van de reclassering niet overdrijven en er evenmin een overgevoeligheid op nahouden". De verdedigers van de vier helpers heb ben in hun pleidooien op verzachting van straf aangedrongen. Mr. A. J. B. Verheijen uit Den Bosch, die als raadsman optrad voor de verdach ten C. en De J., was van oordeel dat zijn cliënten niet verweten kan wurden, dat zij de oorlogsmisdadigers aan de opsporing en aanhouding door justitie en politie hebben onttrokken. De oorlogsmisdadigers waren reeds over de Nederlands-Duitse grens toen het politie apparaat in werking werd ge steld. Naai- zijn mening heelt verdachte De J. niet daadwerkelijk aan de actie deel genomen, doch hij heeft slechts een hulp handeling verricht. Voor hem vroeg mr. Verheijen een strafvermindering van twee maanden. Mr. C. van Hasselt uit Breda vroeg voor A. de uiterste clementie op grond van het feit dat ook zijn cliënt geen actief aan deel zou hebben gehad bij het vervoer der oorlogsmisdadigers naar de Nederlands- Duitse grens. Mr. P. J. M. Mettrop uit Amsterdam, die als raadsman optrad voor M. F. meen de in de ruim twee meter lange dagvaar ding verschillende tegenstrijdigheden te hebben ontdekt. Het wetsartikel op grond waarvan de advocaat-generaal zijn eis te gen F. stelde, bevat naar de mening van de raadsman geen aanleiding die in het nadeel van zijn cliënt zou kunnen worden uitgelegd. Hij vroeg bevestiging van het Bredase vonnis, vrijspraak, subsidiair cle mentie. Over veertien dagen zal het hof arrest wijzen. Twee meisjes van negen jaar zijn Woens dagmiddag op tragische wijze om het leven gekomen toen zij aan het spelen waren bij een stapel bomen voor een houtverwerken de fabriek te Drunen. De bovenste boom van de stapel, die 130 kg weegt, lag los. Spelende kinderen ge bruikten deze boom als wip.Plotseling raak te de boom aan het rollen en twee meisjes raakten eronder. Zij werd'en vrijwel onher kenbaar verminkt en kwamen om het leven. De slachtoffertjes waren M. van Rooy en M. van der Zanden. Zij woonden vlak bij de plaats waar het ongeval ge schiedde. Een derde meisje kreeg vermoedelijk een hersenschudding en schrammen. De moe der van dit meisje zag het ongeluk ge beuren. De andere kinderen konden nog opzij springen. Bjj de ceramlsche industrie Fris te Edam heeft een brand gewoed, waardoor de klei- gieterij is verwoest. De schade wordt ge schat op enige tienduizenden guldens. Daar een groot aantal vormen verloren is gegaan zal de productie enige weken stagne -en. De oorzaak van de brand is niet bekend.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5