Veren igi ngsva ria Agenda voor Velsen Zes eeuwen geleden bouwde Jan van Brederode een kapel Visserij-varia Havenberichten uit de IJmond Het nieuwe puntenraadsel 9 De bakstenen van de St. Patrick-kapel zijn in de Hoofdstraat van Santpoort nog terug te vinden Heime Langbroek speelt weer remise Raad voor de Scheepvaart Brandweer rukte tweemaal tevergeefs uit Dit maal winst voor De Jong en Willemse Kunstavond van de Velser Kunstkring Voor jonge hersens Aquarianen in de dop aan schouwden „vissenfilms" Gemeente-bridgetournooi beëindigd Lezing over Jean Jaurès vóór Velsense I.v.A.O. Burgerlijke stand Velsen DONDERDAG 8 APRIL 1954 (Van een medewerker) Zoals gisteren al kort in ons blad vermeld werd zijn bij graafwerken naast de woning van de heer Hop aan de Hoofdstraat te Santpoort, vrij zware, middeleeuwse funda menten aan het licht gekomen. Het uitbreken van een oude muur, ongeveer 1 m dik, waarvan de fundering nog dieper lag dan 1.60 m onder het huidige straatniveau, kostte grote moeite. Zowel de specie als de bakstenen van deze muur, kunnen ons iets meer vertellen over de vermoedelijke ouderdom. De metselkalk vertoont nl. de voor middeleeuwse bouwerken zo typische structuur; zij is gemengd met hele schelpen of fragmenten daarvan, een bewijs, dat dit materiaal werd vervaardigd vóór men de kalkbranderijen kende. Deze laatste schijnen niet vóór het eind van de 16e eeuw in gebruik te zijn ge komen. Het formaat van de rood tot geel gekleurde baksteen is: 23 x 12 x 5 cm, te dateren omstreeks 1400. Daarvóór kende men grotere formaten; de „moppen" van het huis te Velsen meten b.v. 30 x 14 x 8 cm; zij stammen uit ongeveer 1200. Des kundigen nemen aan, dat omstreeks 1165 monniken in Friesland de eerste bakste nen uit jonge klei vervaardigden, nadat vóór hen de Romeinse overheersers dit reeds veelvuldig in ons land hadden ge daan, echter uit oude klei. Daklei Behalve de hier besproken muur kwa men in Santpoort ook vele stukken van dikke, blauwgrijze dakleiën uit de grond tevoorschijn. Aardewerkscherven, die vaak een nauwkeurige dateringsmogelijk- heixl kunnen geven, ontbraken helaas. Toch mogen wij wel aannemen, dat wij hier te doen hebben met resten uit om streeks het jaar 1400. Gezien deze datering en de plaats van de vondst, is het wel zeer waarschijnlijk, dat de gravers hier zijn gestuit op een muur van de voormalige St. Patrickkapel, die daar door heer Jan van Brederode in 1399 moet zijn gebouwd, en wel, gezien de vrij geringe afstand tot de Hoofdstraat, op de Westmuur van dit gebouwtje. De leien zullen dan afkomstig zijn van de dakbedekking. In zijn stan daardwerk „Uit het verleden van Mid- den-Kennemerland", schrijft mr. H. J. J. Scholtens, hoe Jan van Brederode, wiens huwelijk kinderloos was gebleven, in het genoemde jaar een pelgrimsreis ondernam naar het toenmaals zeer in trek zijnde Sint-Patricksvuur op het eiland Ulton in Ierland. In Kennemerland teruggekeerd, liet hij in Juni de Kapel bouwen. In 1572 wordt het gebouw nog vermeld. Het ver moeden, dat het tijdens de Spaanse troe belen zou zijn verwoest, wordt enigszins tegengesproken door het feit, dat een kaart van 1625 de kapel nog laat zien. Ofschoon klein getekend, is daar dicht bij de hoek van de Westlaan, toen Santpoorterlaan geheten, duidelijk een rechthoekig gebouw zichtbaar, met een hoog dak, bekroond door een spitse dakruiter, waarin onge twijfeld een luiklok hing. Ook een oudere schrijver, Ludovicus Guicciardini, „edelman tot Florencen", maakt er gewag van in zijn werk „Be- schrijvinghe der gantscher Nederlanden", dat voor 't eerst aan het eind van de 16e eeuw verscheen. Daar lezen wij: „Wiens sone Jan het volle gebieden kreegh van hertog Aelbrecht ende ver- sloegh het meeste deel der Vriesen. Daerna van sijnen dienst ontslaeghen, trok na Yrland in het jaar 1399, alwaer hij het hol van St. Patritius besochte op Sint Odulphusdagh daer uyt komende; van waer hij weder nae Hollandt quam ende ter gedachtenisse van Sint Odulphus in het jaer 1402(?) een capelle aen den grooten Houdtwoordt fondeerde, alwaer die mis- dadighe die ter executie buyten gheleydt werden, ghemeynelijck plochten te hooien de leste misse". Heilige linie De kapel lag georiënteerd op de „hei lige linie", d.i. in O.-W.-richting, met het koor aan de Oostzijde. Indien ons ver moeden juist is, dat de gevonden muur tot de Westzijde van het gebouw be hoorde de geringe afmetingen van de gegraven kuil maken een duidelijk over zicht onmogelijk dan zou het eveneens gevonden menselijk skelet afkomstig moeten zijn van iemand, die binnen de kapel was begraven. Eigenaardig echter blijft dan, dat het zo maar in het zand lag, zonder enig spoor van een stenen of houten kist. Dat dit geraamte zeer oud is, bleek wel uit de broze toestand der been deren, die door de goede zorg van com missaris Weyburg en de heer Hop konden worden geborgen. De hier begravene lag uitgestrekt op de rug, met het hoofd naar het Westeji, de normale manier van Christelijk begra ven, waardoor bij de opstanding de blik direct naar het Oosten, de plaats van het Grote Licht, kan worden gericht. De sche del leek vrij rond en niet zeer groot, maar een anthropoloog zal hier meer over kunnen vertellen. Peilingen en. graafwerk iets ten Noorden van de gevonden muur tonen aan, dat deze hier niet meer in de grond aanwezig is. Het lijkt er dus veel op, of wij hier met de Noordwesthoek van de ka pel te maken hebben, een situatie die goed overeenkomt met de plek op de ge noemde kaart. Zoals onze medewerker, de heer Cal- koen, reeds eerder in dit blad schreef (25 April 1953), vertonen de achtergevels van enkele huizen aan de overzijde van de Hoofdstraat bakstenen van een gelijk for maat als de hierboven besprokene. Moge lijk zijn deze afkomstig van de afbraak van de oude kapel en dus later opnieuw gebruikt. Al valt het te betreuren dat de bebou wing van het terrein niet toelaat de onder zoekingen uit te breiden, toch heeft deze kleine en weinig spectaculaire vondst weer iets meer verteld over de geschie denis van Santpoort. Wij weten nu immers met vrij grote zekerheid, waar de St. Pa trick-kapel heeft gelegen en kennen de muurdikte. Het is niet ondenkbaar, dat later op belendende erven er nog iets meer van tevoorschijn zal komen. De kans, dat de DCIJ'er Heime Langbroek het provinciaal jeugdkampioenschap zal be halen, is zo goed als voorbij na zijn vierde remise-partij tegen de Amsterdamse jeugd kampioen Brunger. Langbroek liet bij de 32e zet een damcombinatie voorbij gaan, die direct de partij in zijn voordeel had be ëindigd. De stand na de vierde ronde luidt: gesp. gew. gel. verl. pt. Brunger, A'dam4 13 0 5 Leeuwerik, Zaandijk 3 12 0 4 Langbroek, IJmuiden 4 0 4 0 4 Vossen, Haarlem 3 1 1 1 3 Boon, Den Helder3 0 2 1 2 Keizer, Den Helder 3 0 2 1 2 Maandagavond speelt Langbroek zijn laat ste partij in Alkmaar tegen J. Boon van de damclub Helder. Kapitein door gewijzigd kustlicht misleid Schuldig aan de stranding, maar mense lijkerwijs niet strafbaar, aldus luidt het oordeel van de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, uitgesproken over de Groningse kapitein van het m.s. „Horst", dat op 15 Februari 1953 bij het eilandje Floro op de Westkust van Noorwegen aan de grond liep en licht werd beschadigd.. De kapitein, die verwachtte nog de zelfde avond van zijn aankomst lading te kunnen opnemen, had de loods, met wie hij uit Drontheim was gekomen, terugge stuurd. Hij had daarna vis geladen en de zelfde nacht, vertrouwend op zijn ervaring en een twee dagen tevoren gekochte kaart, zonder loods de terugtocht naar Floro ondernomen, waar nog ijs moest wor den ingeslagen. Het was buiig weer, er waren vele visserschepen op de route en het was stikdonker toen de „Horst" een van Floro's kustlichtsectoren in het vizier kreeg. In strijd met de aanwijzingen op de kaart was deze groen. Het licht was na melijk pas veranderd en dit misleidde de kapitein bij het bepalen van zijn koers. Ofschoon de inspecteur-generaal dit laat ste te laken vond, zeide hij bij zijn oor deel rekening te hebben gehouden met het ontbreken van tijd om de gemaakte fout te herstellen. De leden van de vrijwillige brandweer te Santpoort werden gistermiddag twee keer tevergeefs uit hun werk gehaald. Kwa jongens veroorzaakten brandschade op het onbebouwde terrein aan de Hagelirugerweg ter hoogte van de Biezenweg en ook aan de Gremerlaan. Aan de Hagelingerweg liepen enige riet matten gevaar door.de Noordenwind, doch buurtbewoners wisten erger te voorkomen door de brand te blussen. De politie heeft de jeugdige brandstichters een stevige re primande gegeven en hen gewezen op de schade en de last, welke zij de brandweer bezorgden. De commandant van de brandweer ves tigt er nogmaals de aandacht op, dat hier een taak liigt voor de ouders ce jeugd van dergelijke baldadigheid te weerhouden. Het brandje aan de Cremerlaan, waar 25 meter bosgrond werd vernield is waar schijnlijk veroorzaakt door het spelen met een brandglas, hetwelk ter plaats door de brandweer werd gevonden en door de po litie in beslag is genomen. „Hera" breidt uit Burgemeester en wethouders van Velsen hebben bij besluit van 6 April 1954 vergun ning ingevolge de Hinderwet verleend aan de N.V. Hera machinefabriek en technische handel te IJmuiden, tot het wijzigen en uit breiden van de machinefabriek in het per ceel 2e Havenstraat 6 te IJmuiden. Diploma behaald De heer N. Noordzij te IJmuiden heeft dezer dagen te Amsterdam het lasdiploma behaald. Om de Damtitel In de derde ronde van het damtournooi om het kampioenschap van Haarlem en om streken wist de leider W. de Jong te winnen na een spannend en boeiend gevecht tegen Vooys. Willemse wist al snel in het midden spel twee stukken voor te komen in zijn partij tegen H. Berk. Na een lang eindspel behaalde Willemse zijn tweede winstpartij. Met Dukel wil het nog niet erg vlotten. Er was geen winst voor hem bij. Jan Poppen H. Swier was de mooiste partij van deze ronde. Een ongewoon kort vleugelgevecht, met slag- en combinatiespel als hoofdfactor. Men moet bewondering voor de spelers heb ben, dat er foutloos werd gespeeld en de par tij als een wonder in remise eindigde. De stand na de derde ronde luidt: De Jong 6, Willemse 5, Blom en Dukel 4, Swier en J. Poppen 2, Berk 1 en Vooys 0 punten. Eerste klasse In de finale eerste klasse verloor Nieuwen- huizen van W. Roest. Ter Haak en W. Ver- heyde speelden remise. De stand luidt: Roest en Ter Haak 4 punten (3 gesp.); Ver- heyde 3 pnt. (2 gesp.); Nieuwenhuizen 2 pnt. (3 gesp.); Persoon 0 pnt. (3 gesp.). Tweede klasse De DCIJ'er J. Visser speelde met C. Vrolijk remise. H, Leeuw verloor van L. Visser. De stand luidt: J. Visser en L. Visser 3 pnt., 2 gesp.; Vrolijk 1 punt.; Leeuw 0 pnt. De 24-jarige Maria Esther Carrera uit Chihuahua (Mexico) heeft een tekening van president Eisenhower op een lap stof met de naaimachine gereproduceerd. Men ziet haar hier met het resultaat van haar arbeid. In schaakclub „Weenink" heerst een goede geest Voor de jaarvergadering van de Bever wijkse schaakclub „Weenink", die in het clubhuis werd gehouden, bestond van de zijde der leden niet zo'n grote belangstel ling als gewoonlijk. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer J. C. Muyen, maakte de secretaris, de heer J. G. Jim- mink, in zijn jaarverslag gewag van de goede geest, die er in de vereniging heerst en hij verheugde zich op de promotiekans van het tweede tiental. De vereniging staat er financieel gunstig voor, dit bleek uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer L. P. Siebers, die een batig saldo van 166,80 ter tafel kon brengen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. G. Jimmink herbenoemd en in de plaats van de heer H. van 't Hoff werd gekozen de heer R. Meyer. Laatstgenoemde droeg zijn taak van wedstrijdleider over aan de heer J. H. G. Hoppen. Tijdens de vergadering werd besloten om een verzoek te richten tot de schaakkring „Kennemerland" om wederom de jeugd- en seniorenkampioenschappen te mogen orga niseren, die verleden jaar een groot succes zijn geweest. Tot besluit van deze avond werd de traditionele gongwedstrijd gehouden. Détailhandelaren in aardappelen, groenten en fruit De afdeling Beverwijk van de R.K. bond van détailhandelaren in aardappelen, groenten en fruit houdt hedenavond in café Spanjaard haar jaarvergadering. De agenda vermeldt onder meer een bestuurs verkiezing; aftredend en niet herkiesbaar is de heer A. van Noort. K DONDERDAG, 8 April 1954. Beste kinderen, Vandaag zien jullie het portret van een dier, wiens naam jullie vast wel eens als scheldwoord in de oren geklonken zal hebben, als je iets heel doms uitgehaald had. Het is echter een grove fout van iedereen om de ezel voor een dom dier uit te maken, want dat is hij in het geheel niet. Dit gezegde: zo dom als een ezel, iè natuurlijk weer iets, wat we eigenlijk aan ons zelf te danken hebben. Het is namelijk zo, dat wanneer men een ezel slecht behandelt (slaat of trapt en weinig te eten geeft) hij koppig en juist tegen de keer in gaat reageren. Het komt mij voor, dat .dit juist een teken van goed verstand is, vinden jullie ook niet? Bij goede behandeling is de ezel echter een uitmuntend werkdier. Zevenduizend jaar geleden kwam hij al in Egypte voor, waar hij als last- en trekdier gebruikt werd en ook nu nog is hij van grote betekenis in de Oosterse landen. Op de kunstavond van de Velser Kunst kring „Voor Allen" op Dinsdag 20 April zal Georgette Hagedoorn met Pierre Verdonck optreden in het Rex Theater te IJmuiden Oost. GESLAAGD Voor de te Amsterdam gehouden practijk- examens Steno slaagden de dames A. E. Visser en A. E. Gravemaker, alhier. Zij ont vingen hun opleiding van het Instituut van Otterlo te IJmuiden. DONDERDAG 8 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Anna". Rex, 20 uur, „De barbier van Sevilla". P. Vermeulenschool, lokaal Abelenstraat, 20 uur, ouderavond. SANTPOORT Kennemer Vrouwenkoor, 20 uur, Her vormde Kapel, Pastor ie weg. concert. VELSEN Partij v. d. Arbeid, federatie Velsen, 20 uur, Rex Theater, bijeenkomst. VRIJDAG 9 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Obsessie" Rex, 20 uur, „Huis aan de rivier" Nutsbibliotheek, Abelenstxaat, geopend van 19—21.30 uur. VELSEN Raadhuis, 10.30—11.30 uur. spreekuur wethouder van financiën. Dat het dier erg goedig is blijkt wel uit ons plaatje, want ik geloof, dat die kliene jongen hem aardig aan zijn haren te pak ken heeft en zo te zien maalt onze ezel daar niet veel om. En nu naar de brieven. Als eerste is er dan WOELWATER, die schijnbaar nogal in angst zit voor haar rapport. Verwacht je slechte cijfers, meis- je, of zal het nog wel meevallen? Adresseer je briefjes vooral duidelijk, dan kan er niet veel mis gaan dunkt mij. Het zoek geraakte briefje is nog steeds niet terecht. Je boek heb je inmiddels al ontvangen, vermoed ik. Was het naar je zin? GOUDVLEUGELTJE komt met een goed bericht. Fijn, dat jullie Castor weer terug is. Daar ben ik echt blij om. Hij zal het zelf ook wel prettig vinden denk ik. Ja, die vechttijd gaat wel weer voorbij en als hij wat ouder wordt dan zal het hele maal wel beteren. Is de wond al over? Het is zo jammer dat je honden niet verbin den kunt, want ze willen hun wonden al tijd likken. Hij zal de zalf er ook wel gauw afgehaald hebben met zijn tong! Wat is jouw moeder verwend, CLEMA TIS! Ik vind, dat ze maar een beste ver jaardag gehad heeft. Knapt Robbie al wat op? Zo'n infectie kan lang duren. Maar als je je maar streng aan het dieet houdt, dan is er wel spoedig verbetering te zien. Dus jij bent nu voortaan „korte" Clema tis. Hoe staat de nieuwe coiffure? Heb je spijt, dat je haar er af is of vind je het veel prettiger zo? Ik kan me hetzelfde ge val nog van mijzelf herinneren; toen vond iedereen het jammer, behalve ik. Mocht je ook je vlechten mee naar huis nemen van de kapper? CONDUCTEUR heeft een kort briefje omdat zijn fiets kapot was. Hij schrijft: „Mijn as was gebroken en daarom kan ik nu maar een heel kort briefje schrijven". Ik kan me dan ook best voorstellen, dat je met een gebroken as niet schrijven kunt, maar of het met een hele gaat is nog een vraag. Daar zou ik je tenminste wel eens mee bezig willen zien, Conducteurtje. Ik begrijp natuurlijk je goéde wil volkomen en ik hoop, dat je volgende week dan eens met een reuze brief uit de bus komt, zon der strubbelingen. Van MARJANNEKE alleen de oplossing van het raadsel. Ja, ik kan me voorstellen, dat je het druk hebt met je muizenkinde ren. Wat leuk, dat ze je al een beetje ken nen. Ik ben benieuwd naar je volgende lan gere brief. Van ZEEMEERMIN alweer goede berich ten. Zou dat gezichtsvermogen ook weer helemaal in orde komen, Meermin? Ik hoop toch zo van wel. Gaat het praten ook weer beter? Al gaat de genezing langzaam, als het maar vooruit blijft gaan. Ook onze tuin is speciaal voor de hond aan de ach terkant van het huis niet met bloemen beplant. Zelfs een grasveld is voor som mige honden niet veilig, want dan graven ze er kuilen in en vliegen de aardkluiten je om je oren. Nee, met Pasen blijf ik heerlijk thuis, want ik hoop bij zonnig weer een beetje lui in mijn tuin te kunnen zitten.' Je vraag over Driebergen begrijp ik niet goed. Wat is daar voor een gelegen heid om te kamperen? Het lijkt me dat je moeder wel gelijk heeft als ze je nog wat te jong vindt. Je vader heeft-ook al gelijk met zijn pezen en spieren. Een pees is de verbinding van de spier met het been. En een spier bevat bloed, terwijl een pees alleen uit vezel bestaat. Vraag maar aan je vader of ik het goed heb, want ik waag me in dit geval nogal op glad ijs, dat ben je zeker wel met me eens! Wat jammer HARDLOPER, dat het proefwerk zo mislukt is. Ik denk toch, dat je de stof niet genoeg beheerste. Maar ik vind het erg aardig van die leraar, dat hij je de kans wil geven, het nog eens over te doen. Natuurlijk kan je brief dan deze keer niet zo lang zijn. Succes, hoor! Tot slot is hier WIELRENNER, die erg in zijn schik is, dat er ook een boek zijn kant uitgekomen is. Was het naar je zin? Nee je hoeft het niet te halen, het wordt je netjes thuis bezorgd. Jij houdt de stenen van je moeder nu voortaan keurig schoon, in de hoop, dat er dan weer een beloning zal komen, is het niet? Dit was ons laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes voor Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven De oplossing van het raadsel van ver leden week is: LENTEBLOESEM. (Lelie, egaal, nooit, traan, eiwit, barst, lente, order, eggen, sloop, enkel, meren). Goede oplossingen kwamen van alle in zenders. Dus jullie kunnen allemaal in gedachten een tien achter je naam noteren. Dit keer eens een spreekwoorden-raad sel. Schrijven jullie eens voor mij op twee spreekwoorden met het woord April er in. Tioee spreekwoorden, die met het woordje „vele" beginnen en twee spreekwoorden, die met het woordje „beter" beginnen. Niet moeilijk hè? Ik denk dat er wel allemaal tienen tevoorschijn zullen komen, of kennen jullie niet veel gezegden? Raad pleeg dan moeder of vader maar eens. Ik ben benieuwd, wat jullie er van maken. TANTE ELS FELECITEERT: Margriet, die vandaag jarig is en Elfje Poetsgraag, die volgende week Maandag haar verjaardag hoopt te- vieren. Veel geluk en veel plezier nichten! Paas-klaverjasdrive van „De Vriendschap" De Beverwijkse klaverjasclub „De Vriendschap" houdt op Vrijdag 9 April een Paas-drive, waaraan door een ieder kan worden deelgenomen. C. J. Mulder weer wedstrijdleider bij „Pat Mat" In de Woensdagavond gehouden jaarver gadering hebben de leden van de Bever- ,wijkse schaakvereniging „Pat Mat" de heer C. J. Mulder als wedstrijdleider gekozen. De secretaris, de heer J. Jansen, werd nu voorzitter en de huidige wedstrijdleider, de heer P.'Vons, secretaris. Het ledental is steeds groeiende: er zijn nu 60 leden, hetgeen uitbreiding met zich 'brengt 'van de groepen voor de onderlinge competitie. Ook financieel is „Pat Mat" kerngezond, er was een behoorlijk batig saldo. Het aardbeien-tournooi wordt dit jaar gehouden op 12 en 13 Juni. Met het doel de jeugd meer over het leven in en om het aquarium bij te brengen en om te zien of er ook jeugdige leden onder schuilen, had het bestuur van de Castricumse aquarium-terrariumvereniging Roodvinzalm voor Woensdag een filmmid dag georganiseerd voor de leerlingen der drie hoogste klassen van de Centrale Openbare Lagere School. De filmvoorstel ling vond plaats in hotel De Rustende Jager en als eerste kreeg de jeugdyde rol- orent „Vreedzame- en roofvissen", die het •quariumleven in de Diergaarde Blij dorp r. beeld brengt, voorgeschoteld. De film 'andelende over de dieren van het oer woud gaf niet alleen de vele diersoorten maar ook mooie natuuropnamen weer. Maar in het kader van Roodvinzalm waren de films over de bittervoorn en het stekel baarsje en te oordelen naar de enthou siaste uitroepen van de jeugd viel het ver toonde zeer in de smaak. Na afloop stond de lieverdjes nog een gratis verloting te wachten met als hoofdprijzen: een aqua rium „met inhoud". Het werd gewonnen door de 9-jarige Rob Eggers, die zich reeds deg elukkige bezitter van twee aquariums mag noemen en het om die reden en met goedvinden van zijn vader, opnieuw1 liet verloten. Tenslotte won de 10-jarige Hans Born het aquarium. Jaarfeest „Kleine Kracht" De Christelijke Meisjesclub „Kleine Kracht" zal op Maandag en Dinsdag 26 en 27 April in het Gebouw voor Christelijke Be langen te IJmuiden het jaarfeest houden. De kinderen van de groepen I en II zullen optreden. Na de pauze volgt een toneel stukje door de meisjes van groep II. „De Strandmeeuwen" schudden de kaart De onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub had ditmaal het vol gende resultaat: 1. J. van Gcol, 4891 pnt.; 2. mevrouw Paap, 4772 pnt.; 3. N. v. d. Mey, 4638 pnt.; 4. C. de Witte, 4601 pnt.; 5. M. G. Seysener, 4460 pnt. Contactavond van markt'nandelaren De afdeling Beverwijk van de R.K. ver eniging van straat-, markt- en rivierhan delaren houdt heden in café „Scheywijk" een contactavond voor haar leden. Duivenliefhebbers vergaderen De Beverwijkse postduivenhoudersver- eniging „De Reisduif" houdt vanavond in het K.S.A.-gebouw een ledenvergadering, waarop het komende seizoen zal worden besproken. De uitslag van de twee Howelldrives in het kader van het gemeente-ambtenaren- tournooi, waarvan Donderdag de laatste wedstrijd werd gespeeld, gaf de navolgende resultaten te zien: 1. TjeerdsPadmos (inv. Rob), PSV, 60.31 en 59.72 totaal 120.03; 2. Broersen—De Boer, RAADH, 58.73 en 60.31, totaal 119.04; 3. Moos —Van der Heide, PSV, 63.49 en 48.61, totaal 112.10; 4. WittebroodHaak, PSV, 54.16 en 53.96, totaal 108.12; 5. Geertsema—Behrens (inv. v. d. Zee), OW, 61.11 en 45.83, totaal 106.94; 6. KamerbeekHes, PSV, 42.06 en 63.88, totaal 105.94; 7. Nijhof—Heere, OW. 5Q.00en 55.55, totaal 105.55; 8. BerkhoutPorck, PSV, 59.02 en 46.03, totaal 105.05; 9. BéstVan Onselen (inv. Mv. Rob), PSV 47.22 en 51.58, totaal 98.80; 10. Mej. Je- ningaVan 't Hag, OW, 54.16 en 44.44, totaal 98.60; 11. JansenVan der Zee (inv. Behrend), OW, 51.58 en 45.83, totaal 97.41; 13. Van der JagtNienaber (inv. Dekker), PSV 47.22 en 44.44. totaal 91.C6; 14. Vulling De Hoog (inv. Keemink), S. Z. Raadh., 32.12 en 52.77. totaal 84.89; 15. Verheyen— Visser. OW. 39.68 en 39.68, totaal 79.36; 16. Noordman en echtg., Raadh., 31.35 en 34.72, totaal 65.97. Voor de afdeling Velsen van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling heeft de heer J. dê Kadt Woensdagavond in het Cul tureel Gebouw een lezing gehouden over Jean Jaurès, de grote figuur uit de Franse socialistische beweging, die leefdg. van 1854 tot 1914. De heer De Kadt gaf hierbij een volledig overzicht van het levën van Jau rès en behandelde hierbij speciaal de groei van Jaurès naar het socialisme toe en zijn betekenis er voor. De heer De Kadt noem de het de moeite waard deze figuur te her denken en uit zijn leven de kracht te put ten, die men nodig heeft, om voor te gaan Ln hét werk voor het socialisme...-:,::—T ;„Het socialisme heeft zeer zekér ver bondenheid met het verleden nódig", aldus spreker, „men moet daar op terug durven zien". Vele ideeën van Jaurès zijn thans actueel. Hii was eéh positief aanhanger van de politieke democratie, waarin hij de mogelijkheden^ zag om te komen tot de economische democratie. Jaurès stond in zijn tijd eigenlijk een alzijdige democratie voor. L. E. HendriksSnijder, d. van Wassenaar straat 16, IJmuideii-O.; W. H. Wijnschenk— Wezenaar, d., Sav. Lohmanlaan 18, Velsen; C. ZorgdragerDekker, d Ruijsdaelstraat 15, IJmuiden-O.; E. van der StruifJonkman, z„ Leeuweriklaan 7, IJmuidén-O.; C. A. van den BergSoonius, d., Stolstraat 13, IJmui- dne-O.; H. den Herder—van Urk, z., van Speijkstraat 26, IJmuiden-O.; A. A. Goos van Oosterom, z., Sieraadstraat 12, IJmui- den-O.; A M. Huismande Greef, d., Cor- verslaan 69, Velsen-N. OVERLEDEN: H. T. Geldermans, 82 j., weduwnaar van C. S. Springveld, Arends- weg 69. Beverwijk; M. S. Steendam, 75 j., weduwe van P. J. Willemse, Laan van Ka- naan 33. Beverwijk; W. Heidoorn 70 j., Wijn. Daniëlslaan 31, Santpoort. J. Wildeboer, 93 j., weduwnaar van G. de Groot, Braamstraat 9. IJmuiden. Prijzen van Woensdag. Heilbot 3; gr. tong 1,821,60; grm. tong 1,761.60; kim. tong 1,88—1,68; kl. tong I 1,80—1,62; kl. tong II 1,52—1.30; tarbot I 2,54—2,18, per kg. Tarbot II 126; tarbot IV 60; schartong 25; grm. schol 27—21; kim. schol 3735; kl. schol I 42—30; kl. schol II 3510; schar 2111; bot 14—8; v. haring 1710,50; ma kreel 19,5016; gr. schelvis 41; grm. schelvis 44; kim. schelvis 6151; kl, schelvis I 6349; kl. schelvis II 48-^-15; wijting 3117; gr. gul 5647; midd. gul 50—48; kl. gul 35-^-26; poontjea 1815; kl. koolvis zw. 30; kl. koolvis wit 3531, per 50 kg. Gr. kabel jauw 248—102; gr. koolvis zw.. 71—53; gr. koolvis wit 82—69; gr. leng 94—71, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 180 kisten tong en tarbot. 3 kisten heilbot, 6 kisten tongschar en schartong, 375 kisten schol, 100 kisten schar, 95 kisten bot, 355 kisten haring. 1120 kisten makreel, 610 kisten schelvis, 280 kisten wijting, 810 kisten kabeljauw en gul, 60 kisten leng. 30 kisten poon, 361 kisten koolvis, 145 kisten diversen. Totaal 4530 kisten. Woensdag 7 April kwamen de haveft van IJmuiden binnen: Delft van Rotterdam. Antares van Rottredam. Ilos van Rotter dam. Unie E van Hasle. Meteor van Mel- fordhamn. Sambre van Parijs. Niobe van Caen. Amazonas van Antwerpen. Polyphe mus van Hamburg. Saxon Clade van Liver pool. Annie Arends van Delfzijl. Hinrich Peters van Westerwick. Ulmbrueder VIII v. Norköping. Arctic van Londen. Deo Favente van Bordeaux. Hamshire Coast van M'bro. Borkulo v. Dordrecht. Singkep v. Hamburg. Vertrokken zijn: Ardetta naar Rotterdam. Grebbestroom naar Londen. Benarus naar Londen. Luna naar Hamburg. Anté naar Rotterdam. Banka naar Gothenburg. Adda naar Pantholin. Anna Silvia naar Londen. Unie E naar Antwerpen. Willem Fortuin n. Manchester. Beunaren naar Hamburg. Sambre naar Rotterdam. Mapia naar Ant werpen. Antares n. Antwerpen. Ditter Wal- traut naar Hamburg. Erkalin naar Plymouth. Wikla naar Rotterdam. Deo Gratia naar Rotterdam. Theano naar Rotterdam. Strabo naar Rotterdam. Bennekom naar Port of Spain, Vechtstroom naar Huil.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7