Na de kangoeroe is de koala Australië's nationale trots Sport in het kort ELZER's STERK MODIEUS 1.48 2.95 3.25 'MOORSE L Velsens gas moet duurder worden Rijwielen Bertus Pruis Geliefd troeteldier bijna uitgeroeid Buidelbeertjes mochten gombladeren eten in de koninklijke balzaal in Brisbane Wijzigingen in het televisie-programma SUNDAY Standard Lux Brillant „Sunday" HERENMODEHUIS Kijk hiereens! j Voor een i betrouwbare i hulpmotor 5 J.L.O. m hulpmotor S Berini Cycle Star I Union l Kennemerl. 106 i IJmuiden Paasbest Kousen, Sokken Sportkousen Van der Meer Italiaanse Accordews VRIJDAG 9 APRIL 1954 15 Geen gemeenschappelijk gasbedrijf in de IJmond; „spitsgas" van Haarlem (Nood)lot speelde politie-agent parten Het overhemd van klasse 12.90 14.90 17.90 13.90 ZELFBINDERS ZIJDEN STOFFEN BERTUS PRUIS alleen Kennemerl. 106 bbbbbbbbbbbbbi b Alleen b op z'n met en van ...en tóch niet duur! TAFFET CARREAUX HONETTA SOIE CHANGEANT TIMMER'S MUZIEKHANDEL Van onze correspondent in Australië) SIDNEY. - In de balzaal, waar koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh de gasten ontvingen toen zij in Brisbane vertoefden, zaten zeven wezentjes druilerig te kijken en blaadjes van een gomboom te knabbelen. Teena, Cutie, Chuddles, Penny, Ava, Silver en Flickaa trokken zich van de gasten in avond toilet niets aan en gingen rustig voort met hun maal of zochten zich een gemak kelijker plekje hoger in de boom, die hun tot verblijfplaats en provisiekast diende. Chuddles en Silver vonden het ook al goed, dat hun baby aan de koningin werd voorgesteld. Zij werden er, in tegenstelling tot de gasten, niet zenuwachtig en opgewonden van. Al dat ceremoniële gedoe lieten zij gelaten aan zich voorbij gaan, al bleven zij met schitterende oogjes naar het vele licht en geglinster in de zaal kijken. Per slot van rekening was dit de eerste keer in hun leven en ook de eerste keer in eeuwen dat beertjes in een balzaal troonden, maar zij waren dan ook uitzonderlijke gasten: koala's. Het nationale dier van Australië de kangeroe is die hoge eer zelfs niet te beurt gevallen. Er zijn millioenen kangoeroes in Australië, maar koalas vindt men er vrijwel niet meer in het wild. Deze goedhartige beestjes hebben juist door hun onbevan genheid tegenover de mens een zware tol betaald: zij zijn bijna uitgeroeid. Vóór de blanken voet op Australische bodem zetten, moet dit Zuidland met millioenen buidelbeertjes bevolkt zijn ge weest, zoals er nu nog millioenen kangoeroes rondhuppelen. Op het ogenblik zijn er echter niet veel meer dan enkele duizenden koalas. Het is waarlijk niet zijn aggressiviteit die de koala tot prooi van de mens heeft gemaakt, noch zijn schadelijkheid zoals bij de kangoeroes het geval is voor de schapenteelt en de land bouw. Het is juist zijn vriende lijkheid, zijn gemoedelijkheid en rustige, klare, vreedzame blik, die de koala tot een geliefd troetel dier heeft gemaakt, hetgeen te gelijkertijd zijn ondergang werd. De mens haalde hem uit zijn enige omgeving, waarin hij gedijen kan: de eucalyptusboom. Zo leed de koala-bevolking steeds grotere verliezen, want zonder gomboom gaat hij onherroepelijk te gronde. Wie kans ziet hem van jongs af te voeden en te verzorgen, kan een aanhankelijk huisdiertje van hem maken. Beschermd dier Maar het wat noch de vrien delijkheid van de mens, noch diens teder heid voor huiSdiertjes, die hem tot een vijand van de koala maakte. De zakelijk heid van die vreemde wezens op twee die grif in het buitenland werden verkocht. Zelfs nu nog kan men in alle grote steden van Australië „opgezette koalabeertjes ko pen de étalages van de souvenirwinkels staan er vol mee. Zij zijn echter niet meer de koala's van de bossen, maar vernuftig kunstmatig gefabriceerde knuffelbeertjes, gemaakt van de huid van kangoeroes, sinds de koala een beschermd dier is geworden en niet meer mag worden geschoten of levend gevangen. In 1908 werden in Sydney 58.000 koala huidjes verkocht en dertig jaar geleden, in 1924, werd er ruim twee millioen ge ëxporteerd. In 1927, toen de onschuldige koala nog in het paradijs van de onmete lijk uitgestrekte eucalyptusbossen van Queensland leefde, trokken tienduizend, met een officiële vergunning uitgeruste jagers er op uit en bliezen in dat jaar 600.000 koala's het levenslicht uit de vrien delijkste en zachtste ogen die een wereld ooit hebben toegeblonken. Toen was het genoeg. Het publiek werd plotseling wakker geschud. De veront waardiging over de afschuwelijke slachting onder de „teddybeertjes" liep zo hoog, dat de regering er toe overging de koala tot een „beschermd" dier te verklaren. Dit be tekende het eind van de eenzijdige oorlog tegen het misschien wel onschuldigste dier dat er ooit in de tuin van Eden heeft rond gelopen. Ware er geen eind aan die oorlog gemaakt, dan zou er heden ten dage geen enkele koala meer in leven zijn. Niet alleen de jagers van voorheen heb ben de uitdunning van de beertjes bevolking hun geweten, ook de houthakkers die bossen, v§m Australië boeren die de gom- bornen ringden om ze te doen sterven om ruimte te maken voor schapenweiden, zijn er schuldig aan, want de eucalyptus is de enige boom, waar de koala zijn voedsel vindt. Kieskeurig dier Koala's zijn kieskeurig. Er zijn honder den soorten gombomen, maar de koala vindt zijn voedsel in slechts tien of twaalf soorten: het blad van de blauwe en grijze gomboom in Nieuw-Zuid-Wales, en de manna, een andere variëteit gomboom, in Victoria. In Queensland vindt de koala weer een ander soort eucalyptus, maar welke soort het is weet tot op heden nie mand. Het lijkt wel alsof de koala zijn voedsel uitkiest naar de Staat waarin hij leeft. Met het kappen der bomen werd de koala van zijn voedselbron beroofd. Hij stierf van honger. Soms begon hij bladeren van andere soorten gombomen te eten, maar het eind was de dood door ingewandsziek ten. Waar het buidelbeertje vandaan komt, is een raadsel. Natuuronderzoekers noemen hem een „buideldragende wees", omdat hij geen enkele bloedverwant schijnt te hebben. Sommige dierkundigen vermoeden dat hij een verre neef is van de „wombat", een buideldragend bontdier, dat overdag in de grond leeft en 's nachts naar buiten komt om zich met gras te voeden. Ook de koala is eigenlijk een nachtdier. Het bui delbeertje zou millioenen jaren geleden in de grond hebben geleefd, maar later uit lijfsbehoud naar de gombomen zijn ge vlucht en zich daar woon- en verblijfplaats hebben aangemeten, zich voedende met de eucalyptusbladeren. Vreedzaam dier De Blainville, een Franse natuuronder zoeker, heeft de koala in 1816 een Griekse naam gegeven, die „buidel en beer" be tekent, maar het dromerige dier dat niet groter is dan een flinke dikke poes, en geen staart heeft, is helemaal geen beer. Wie hem pakken wil, ziet hem steeds hoger de boom inklimmen. Het beertje slaait nooit zijn klauwen naar de mens uit. Het trekt zich rustig terug. Koala's brengen slechts om de twee jaar jongen voort. De baby is iets groter dan twee centimeter en weegt zes gram. Hij kruipt na de geboorte in 's moeders buidel, waar hij na zes maanden een heerlijk bontvelletje krijgt. Pas twee maanden daarna vat hij de moed om naar buiten te komen. Dan mist hij zijn moeder nog zo, dat hij gauw op haar rug klimt en er het grootste deel van de volgende vier maanden doorbrengt. Alleen wanneer mammie een uurtje gaat rusten, kruipt de baby van haar rug, maar blijft toch dicht tegen moeders bontjasje aan. Koala, colo of cullawine, is een inlandse naam die betekent: „iemand die gewoonlijk niet drinkt". Het buidelbeertje drinkt in derdaad zelden, daar de gomboombladeren voldoende vocht voor de stilling van zijn dorst bevatten. Het andere vocht dat de koala tot zich neemt, is de dauw van de bladeren. Een volwassenen koala eet 1225 gram gombladeren per dag. De diertjes zijn vatbaar voor ziekten, zoals kou, longont steking en oog- en nieraandoeningen. De oogziekte kan hen blind maken en dan sterven ze de hongerdood, omdat ze geen voedsel kunnen vinden. In de dierentuin van Sydney worden zieke koala's behan deld met penicilline, en met succes. Op tal van plaatsen zijn er nu natuur reservaten voor koala's zoals op Kangoe roe-eiland (Zuid-Australië), en in de uit gestrekte Eucaluptusbossen van Oost- Queensland, die eveneens tot natuur reservaat zijn verklaard, in Kuring-Gai Chase, uitgestrekte bossen ten Noorden van Sydney, en in enkele andere, vele tientallen hectaren metende reservaten. Bijzonder dïér Het bontvachtje van de koala is grijs van kleur, bij de buik in geelachtig-wit overgaande. Hij heeft grote oren, korte, dikke, stevige pootjes met puntige nagels, die hem het klimmen vergemakkelijken, en een grappige, donker gekleurde, neus. Maar hoe klein de koala ook is, hij heeft vermoedelijk één lengte-record op zijn naam staan: hij heeft een appendix worm vormig aanhangsel), die drie voet lang is. Toen de hertog van Edinburgh dit. tijdens zijn bezoek aan Queensland verteld werd, heeft hij ongelovig gekeken, maar de koala's hebben hem zo trouwhartig aange zien dat hij begon te vrezen voor een ge compliceerde appendicitis. Uit een raadsvoordracht van B. en W. van Velsen met betrekking tot de levering van gas door Hoogovens aan die gemeente blijkt, dat de commissie die de onderhan delingen met Hoogovens heeft gevoerd, be staande uit de wethouders en de directeu ren van de gasbedrijven in Beverwijk en Velsen een plan hebben opgesteld, geba seerd op een eensgezinde conclusie tot samenvoeging van de gasbedrijven van Beverwijk en Velsen en stichting van één bedrijf Kennemerland-West. Haar voorstel moest echter, als gevolg van het afwijzend standpunt van B. en W. van Beverwijk ter zijde worden gelégd, zeer tot teleurstelling van B. en W. van Velsen. Het niet in vervulling gaan van dit plan betekent naar de mening van het college van Velsen, met het oog op kapi taalsinvesteringen en een economische be drijfsvoering, een nadeel, terwijl ook in verband met de conclusies van het rapport van de commissie-Iterson in de toekomst ongewenste consequenties van samenwer king op het gebied van de gasvoorziening niet denkbeeldig zijn. Voor het opvangen van de „spitsen" in de gaslevering geven B. en W. de raad in overweging voor twee jaar een contract aan te gaan met de gemeente Haarlem voor het leveren van maximaal 8000 m3 gas per etmaal. Daarvoor is echter aanleg van een verbindiogsleiding nodig tussen Haarlem en Velsen, welke 20.000 zal kosten. Daartegenover staat, dat de pro- phaanluchtinstallatie, welke te Velsen Noord zou worden gebouwd, hierdoor over bodig wordt. De inkoopprijs van het gas van de hoog ovens zal met 178.652 stijgen, welke ver hoging B. en W. willen opvangen door de prijs van het gas over de gewone en de muntmeters te verhogen met 2 cent per m3, dat voor verwarming met één cent en het gas voor industriële doeleinden voor de eerste 300 m3 eveneens met één cent. Voorts achten B. en W. het gewenst de eventuele winst van het gasbedrijf te stor ten in een te stellen egalisatiefonds, dat de bestemming heeft om mogelijke tekor ten te dekken. NIEUW WERELDUURRECORD ZWEEF VLIEGEN. De Franse zweefvliegers Bertraud Dauvin en Henri Couston slaag den er in St. Remy (Provence) in het we relduurrecord zweefvliegen voor twee persoons zweefvliegtuigen op hun naam te brengen met een vlucht van 57 uur en 10 minuten. Het oude record stond met 56 uur en 11 min. op naam van hun landgenoten Lebeau en Fronteau, op 1 Januari 1954 in Aix-en-Provence gemaakt. REEDS 192 RENNERS IN PARIJS— ROUBAIX. Voor de klassieke wedstrijd Parijs—Roubaix zullen Zondag 11 April in totaal 192 renners starten: 94 Fransen, 45 Belgen, 33 Italianen, 9 Zwitsers, 8 Neder landers, 2 Spanjaarden en 1 Luxemburger. Wat de Nederlanders betreft zullen behalve Van Est, Wagtmans, Roks, Van Breenen en Gerrit en Adri Voorting ook Nolten en Faan- hof aan de wedstrijd deelnemen. BELGISCHE MILITAIREN WONNEN IN LUXEMBURG. In een wedstrijd van de voorronden van het internationaal militair voetbaltournooi heeft België met drienul van Luxemburg gewonnen. De ruststand was tweenul. De Belgen, die in hun groep reeds met een—nul van Nederland hadden gewon nen, hebben zich thans in de halve finales geplaatst Van de zijde der Nederlandse Televisie stichting wordt medegedeeld, dat de door de P.T.T. te nemen voorbereidende tech nische maatregelen onder meer het in stalleren en berpoeven der benodigde tech nische apparatuur voor de Europese te levisieuitwisseling in de maand Juni, het helaas noodzakelijk maken, belangrijke wijzigingen aan te brengen in de voor genomen uitzendingen van de N.T.S. Daardoor is het onmogelijk gebleken, op 30 April een reportage te verzorgen van de feestelijkheden op het paleis Soestdijk ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin. Een 1 Mei herdenking van de V.A.R.A. uit de Ahoyhallen in Rotterdam, alsmede een reportage van de dodenher denking op de Waalsdorpervlakte op 4 Mei zijn oveneens technisch niet uitvoerbaar. Op 30 April zal thans een ander pro gramma worden uitgezonden, waarin een filmreportage van het bezoek van het Deense vorstenpaar en van de feestelijk heden in den lande op Koninginnedag is opgenomen. De V.A.R.A. zal op 1 Mei des avonds een extra studioprogramma uit zenden. Op 4 Mei zal geen programma wor den uitgezonden. In plaats daarvan zal op 5 Mei 's avonds tergelegenheid van de bevrijdingsdag een uitzending uit de studie worden gegeven. Op Cl April zullen in een extra uitzen ding de verkiezingsuitslagen bekend wor den gemaakt, terwijl het verder in de be doeling ligt op 24 April een reportage van het bloemencorso in de bollenstreek uit te zenden. Zeven agenten van politie van het bu reau Admiraal de Ruyterweg te Amster dam hadden jarenlang in de Staatsloterij gespeeld. Ieder van hen betaalde maande lijks een gulden in de pot, die door agent P. van H. beheerd werd. En aan ieder der leden verstrekte deze agent in Augustus een briefje met de door hem voor de club gekochte nummers. Op de briefjes stond nr. 3623 als kwartlot vermeld. Op dit nummer viel bij de trekking in September een prijs van f 15.000. Toen de opgetogen agenten de volgende dag op het bureau kwamen en meenden samen een kwart van dit geld, dus f 3750, te mogen verdelen, vernamen zij van hun collega, dat hij slechts een twintigje had gekocht en dus slechts f 750 kon gaan incasseren. Er ontstond onmiddellijk wantrouwen tegen Van H. Zou de penningmeester soms toch een kwartlot hebben en proberen zijn collegas met wat kruimels af te schepen? Of zou hij reeds vaker twintigjes hebben gekocht, hoewel hij geld had geïnd voor het kopen van kwartloten? Als er geen prijs op zo'n lot viel, kraaide er geen haan naar en kon hij de overgehouden f 16 in eigen zak steken. Het wantrouwen groeide toen bleek dat er slechts f 12 in de loterijpot aanwezig was, hoewel deze volgens de notities van de penningmeester f 60 moest bevatten. Zijn collega's dienden een klacht tegen hem in wegens verduistering en in De cember stond Van H. terecht voor de Am sterdamse rechtbank, die hem echter vrij sprak. De officier van justitie, die een maand gevangenisstraf geëist had, ging in beroep en thans diende de zaak voor het gerechtshof. De procureur-generaal was van oordeel dat de verdachte opzettelijk geknoeid had. Hij had toch meteen tegen zijn collega's kunnen zeggen dat hij geen kwartlot maar een twintigje had gekocht, meende de procureur-generaal, die een maand ge vangenisstraf vorderde. Een van de collega's van de verdachte had zich civiele partij gesteld en vroeg voor ieder der zes overige clubleden een schadevergoeding van f 300. „Als Van H. inderdaad een kwartlot had gekocht, zou den wij per man ongeveer f 370.hebben gekregen", zo betoogde hij. „Nu hebben we slechts f 70 ontvangen". De procureur-generaal vroeg afwijzing van deze civiele vordering. „Als de ver dachte inderdaad een kwartlot had ge kocht, zou dit waarschijnlijk een ander nummer hebben gehad en was daarop misschien helemaal geen prijs gevallen". Op 22 April zal het gerechtshof uit spraak doen. In iedere prijs beter en goedkoper! Vast boord en reserve Vast boord en reserve luxe doosverpakking in 8 geheel nieuwe kleuren en wit dubbel front. Weekend Shirts in 12 nieuwe kleuren en wit zijden poplin, perfecte boord uit een stuk, open en gesloten te dragen In bijpassende brengen wij een onover trefbare collectie! Kennemerlaan 108110 Heeft wat U zoekt! EXTRA AANBIEDING moderne kleuren 90 cm breed van 3.95 THANS Per meter TEXTIELHUIS Gen. Cronjéstraat 62 - 64 Haarlem Lederen Jassen (ook naar maat) Lederen Vesten, Wanten Alle lederen kleding leveren wij onder volledige garantie Regenpijpen, Spatschermen enz. enz. r IJMUIDEN TEL. 5726 - Betaling ln overleg 25 jaar aan de spits J Uit voorraad leverbaar J los 199.50 met rijwiel, compL met verl. 349.— met rijwiel 360.— j H I met J.L.O. motor ge- heel compleet met H J licht 566.— J Keuze uit 200 stuks. B IJmuiden. Tel. 5726 J B Betaling in overleg. Nylonkousen 1.98 Perlons, vol geminderd zeer fijne kwaliteit 2.95 Nylons 70 denier 3.98 Black out lijn 15 denier 4.50 Linkse kousen met nylon versterkt 1.98 Kous met het loodje 2.35 Heren Ankiets, zeer mooi dessin 1.98 Jongens Sportkousen. vanaf 1.25 Zeer ruime sortering in Herensokken, vanaf 0.98 Badstoffen Sweaters, ook in alle kinderma ten voorradig, vanaf 4.50 Leuke Dames pull overs met 5/ mouw ƒ4.75 dc grootste keus tegen dc laagste prijs! Complets vintf f 5 5* Losse jasjes vin»/ f 32,50 Alle modellen vin zuiver wol in een reek» van moderne kleuren Iedere vrouw stelt prijs op een uitgebreide garderobe. Maar hoè dit te bereiken in deze dure tijden? Vrij eenvoudig! Wij lossen dit probleem voor U op. Deze week brengen wij 3 Attractieve Artikelen tegen zeer SPECIALE PRIJZEN Zó is het garderobe-probleem geen probleem meerl Een uitgelezen assortiment van 25 verschillende ruiten waaronder de zo gewilde Schotse dessins, prima kwa liteit, 80 cm breed Een zeer mooie imitatie- Shantung voor japonnen en blouses in een rijke kleuren- variatie. Kreukherstellend, 90 cm breed De grote mode voor deze zomer. Een mooie, zware zijde met kreuk- herstellende finish en de zo mo- dieuse changerende kleur-effecten. Zeer geschikt voor japonnen, rok jes en blouses. En de prijs... slechts De verkoop van deze artikelen begint Zaterdagmorgen 9 uur. Grote Houtstraat 31 Voorjaarsprijzen 60 Watt Keukenbol 1.49 Slaapkamerschalen voor kinderkamer 1.49 Old-finish Wandlampje met züden kap 4.95 Koperen Wandlantaarn 4.95 Mod. Glasverlichting crème, rose, groen 6.95 Moderne zijden kap met trekpendel 14.95 Zijden Rokkap met glasplaat 14.95 Grote keuze plafonnière voor salon en eetkamer. gratis geplaatst Alléén bö Schagchelstraat 2 Tel. 11157 ZEESTRAAT 2 a Telefoon 4403 - Beverwijk Specialiteit in De enige zaak in Kennemer- land met eigen stem. en rep— inrichting

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11