Zuid-Italië is bewoonbaar gemaakt voor toeristen Belangrijke competitiedag voor Beverwijk, DEM en CSV Kennemer Vrouwenkoor vertolkte Stabat Mater van Pergolesi HART EN HAND VAN MILLIONAIR GING OPEN Comfort en zindelijkheid in plaats van kakkerlakken Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Vanmorgen in de Vishal Russische dansers in Amsterdam VRIJDAG 9 APRIL 1954 lo Wandelsport Marine bereidt zich voor op vierdaagse veroverden het publiek Nieuwe wegdek van circuit vordert snél Kennemer Lyceum won schoolhockeytournooi Rookzucht oorzaak van diefstal (Van onze correspondent in Rome) ,,A1 zouden er goudmijnen zijn in Zuid-Italië, dan zou er nog niets veranderen". Dit was het oordeel van graaf Gaetano Marzotto nadat hij in 1950 een reis van vier maan den had gemaakt door het Zuiden van zijn vaderland. „De streek is mooi, buitenge woon mooi, maar dit dient tot niets. De inboorling ziet het niet en de vreemdeling vindt er geen onderdak". Het zijn opmerkingen die u en ik ook kunnen maken, maar zonder dat wij daardoor veel zullen veranderen. Graaf Marzotto, schatrijk wolfabri kant, is in de benijdenswaardige omstandigheid dat wanneer hem iets niet bevalt, hij over voldoende milliarden beschikt om het te verbeteren. Zo kwam de gedachte bij hem op een serie hotels te bouwen, geen luxe-verblijven, maar hótels die aan redelijke eisen voldoen en tegelijkertijd voorzien in de behoeften van de toerist en van de zakenman. Voor ons Noord-Europeanen is het moeilijk te beseffen hoe nodig die hótels waren. Ik wil niet zeggen, dat men in ons eigen land in kleine plaatsjes altijd een comfortabel onderdak vindt, maar waar een herberg is, hoe klein ook, kan men er toch op rekenen dat het verblijf zindelijk en min of meer bewoonbaar is. Daaraan ontbreekt in Zuid-Italië niet veel, maar alles. Grote steden als Napels of Palermo en vermaarde centra van vreemdelingen verkeer als Capri en Taormina hebben natuurlijk uitstekende hótels, waaronder er zijn, die tot de allereerste in Europa mogen worden gerekend. Maar wie per auto van Napels naar Sicilië wil gaan, moet dit traject (tot Messina 600 km) in één dag afleggen, wil hij niet in onmoge lijke gelegenheden belanden. De belangrijkste plaats, die men na Salerno ontmoet is Paola, een stadje met 50.000 inwoners, een vermaard heiligdom, bezienswaardige kerken en andere gebouwen, een prachtig zee strand en een onbeschrijflijk mooi panorama. Er zijn drie „hótels". Het beste vindt men op de derde étage van een aftandse huurkazerne. De vensters zijn zwart van dikke lagen spinrag, de vele kapotte ruiten opgelapt met papier. Vermoedelijk werd het huis geschilderd, toen het werd gebouwd, maar dit is tachtig jaar geleden. De Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt in de periode van 1 tot en met 7 April het vol gende mede: Met de bewaarproducten is het nog steeds droevig gesteld, het merendeel van de aangevoerde kool blijft onverkocht. Met de andere producten als kroten, uien en grove peen, gaat het niet veel Ijeter. Ook hier waren de aanvoeren te grbot om te worden opgenomen. De partijen'welke nog worden verhandeld, brengen slechts lage prijzen op. De laatste noteringen voor gele Savoye- kool lagen tussen 6.5015 per 10 kg. Daar de beginvoorraden van gele Savoye- kool gelukkig niet bijzonder groot waren, dit in tegenstelling met rode en witte kool, kon deze koolsoort de laatste maan* den bijna zonder uitzondering tegen een redelijke prijs verkocht worden. Voor witte kool lagen de prijzen tussen 69 per 10 kg en voor rode kool tussen 710 per 10 qg. Gele Savoyekool werd in hoofdzaak ge ëxporteerd naar West-Duitsland, Rode kool naar West-Duitsland en België. West- Duitsland, Engeland en Oostenrijk namen witte kool af. Wel namen ook verscheidene andere landen kool af, maar in verhouding tot de reeds genoemde landen waren dit slechts hoeveelheden van geringe beteke nis. Kroten en grove peen brachten niet veel meer dan de ophoudprijs op, te weten voor kroten 45 per 10 kg en voor grove peen 5 per 10 kg. België nam slechts een hoeveelheid peen af. Voor het overige was er van deze pro ducten geen export van enig belang. De handel in uien was ook volkomen lusteloos. Toonden voorheen Engeland en West-Duitsland nog belangstelling voor dit product, in de afgelopen week was de export ook met name naar deze landen onbelangrijk. Dit product werd verhandeld tegen 1.503 per 10 kg. Spruiten worden vrijwel niet meer aan gevoerd. Od de veiling te Barendrecht werd Woensdag 7 April nog een kleine hoeveel heid spruiten aangeboden, welke 0.70 0.80 per kg opbrachten. Witlof bleef vlot verkoopbaar, hoewel de noteringen voor dit product lager liggen dan in ons vorig overzicht. Wellicht is dit een gevolg van de toenemende aanvoer van voorjaarsgroenten. Witlof van goede kwa liteit deed 0.500.58 per kg en de mindere kwaliteiten 0.400.46 per kg. Voor prei lagen de noteringen tussen 0.180.25 per kg. voor de A-kwaliteit, en van 0.10—0.15 per kg voor de B- kwaliteit. Van exportzijde was er naar dit product een niet onbelangrijke vraag. Knolselderij deed bij een aflopende aan voer 0.250.55 per stuk. Waspeen werd verhandeld voor 0.100.20 per kg. Andijvie deed 0.45f 0.56 per kg op de veiling te Rotterdam: dit product bracht Woensdag 0.62f 0.82 per kg op. Mede door de aanhoudende vraag van exportzijde had de handel in sla een vlot verloop. De A-kwaliteit noteerde van 0.31 tot 38 en de B- en C-kwaliteit respec tievelijk van 0.210.28 en van 0.12 0.18 per stuk. Bij een toenemende aanvoer deed spi nazie 0.350.45 per kg. „meubelen", in elke kamer een ledi kant en een stoel met zelden meer dan drie poten hebben sedert jaren geen herinneringen meer aan een stofdoek. Als wasgelegenheid vindt men een verroeste ijzeren kom en een dito lam petkan, beide bedekt met een dikke laag vettig vuil. De tegels van de pla vuizen vloer liggen los en zijn zonder uitzondering gebarsten. Een leger van kakkerlakken houdt de toerist gezel schap. Toch is Paola een vrij aanzien lijke plaats. In kleinere oorden in het binnenland is de toestand nog slech ter. Carlo Levi's „Christus kwam niet verder dan Eboli" geeft er een goede indruk van. Graaf Marzotto heeft de zaak flink aan gepakt. In drie jaar tijds heeft hij 44 ho tels laten bouwen, strategisch verspreid over het land. Al naar het belang van de plaats tellen ze van 55 tot 200 bedden. Er zijn twee soorten kamers, met eigen bad en toilet, telefoon en behalve koud en warm water, ook drinkwater met een tem peratuur van 5 graden C. En daarnaast eenvoudiger kamers zonder eigen bad en telefoon. De prijzen zijn naar Italiaanse begrippen laag. Om dit mogelijk te maken, werden deze hótels in serie gebouwd, zodat ze sterk op elkaar gelijken. Uiterlijk zijn het nuch tere, zakelijke bouwsels, maar inwendig maken ze een verzorgde, vriendelijke in druk. Elk hótel heeft een uitstekend restaurant en een gezellige bar, zodat deze „jolly-hótels" dit is de wat zonderlinge naam die zij voeren in menig stadje onmiddellijk het centrum van alle sociale leven zijn geworden. Er zijn natuurlijk ook wel bezwaren tegen zulk een Amerikaanse opzet. We hebben vier „jollie-hótels" bezocht, alle in Apulië, de hak van de Italiaanse laars en.wisten na een paar dagen niet meer in welke stad we wakker werden of lunch ten. De kamers waren precies eender, met dezelfde handbeweging konden we uit ons bed, in Taranto, Lecce of Brindisi, het electriseh licht bereiken en voor we aan tafel gingen, wisten we dat we de keu ze zouden krijgen uit drie wijnen, alle drie herkomstig uit het Venetiaanse, waar de Marzotto's hun feudale middelpunt heb ben. De zware, hooggeroemde wijnen van Zuid-Apulie hebben we zelfs niet gezien en de lokale keuken bleef ons verre. Voor de doorsnee-toerist en voor de zakenman is dit van geen betekenis. In deze genivel leerde tijden zal menig reiziger het zelfs prettig vinden overal dezelfde overigens uitstekende keuken, dezelfde wijnen, het zelfde goede bed te krijgen en dezelfde gordijnen voor precies dezelfde vensters, die bijna steeds uitzicht bieden op de tuin van het hótel met zijn keurig verzorgde in blauw mozaïek uitgevoerd zwembassin en daaromheen de bonte parasols boven rood-en-wit gelakte tafeltjes. Voor wie als schrijver dezes in onbekende plaatsen zich verheugt op onbekende keuken, onbeken de wijn en op alles wat de streek maar aan eigens te bieden heeft, ook al voert die zin tot avontuur niet zelden tot bittere teleurstelling, zijn de „jolly-hótels" alleen aantrekkelijk in plaatsen, die van behoor lijk comfort verstoken zijn. Wij juichen het toe dat Piazza Arme- rina, in het hartje van Sicilië (tot nu toe een hoogst onherbergzaam oord) zulk een hótel heeft. Men heeft daar een oud-Ro meinse villa opgegraven met duizenden vierkante meters mozaïekvloeren een uni cum in de ganse wereld voor wie iets we ten wil over de kunst van de late keizer tijd. Deze en soortgelijke plaatsen zijn dus voortaan voor het toerisme toegankelijk. Datzelfde geldt voor het schilderachtige Matera, voor verscheidene plaatsen op Sardinië, voor Apulische stadjes en Galli- poli, Gioia del Colle, Lecce, Barletta, Tra- nl, die hoogst bezienswaardig zijn en nu eerst binnen het bereik vallen van wie ook op reis enig comfort verlangt. Maar Palermo, waar de weelderigste hótels sedert jaren gesloten zijn, omdat de huidige toerist, die enkele dagen blijft in plaats van weken of maanden, geen be hoefte gevoelt aan zulk een vorstelijke omgeving, zou het naar onze mening wel zonder „jolly-hótel" kunnen stellen. Er zijn nog belangrijke en bezienswaardige plaatsjes te over, die van alle comfort ge speend blijven. Vermoedelijk zijn het eco nomische redenen, die ertoe hebben geleid ook in steden, die reeds goede hótels heb ben, een „jolly-hótel" te bouwen Het is een onderneming, waarin graaf Marzotto tot nu toe vijf milliard lire heeft belegd en men kan het hem niet euvel duiden, wan neer hij van dat geld ook iets wil terug zien. Verdienstelijk is dit werk natuurlijk in hoge mate. Het toerisme is in de Italiaanse economie een post van bijzonder grote betekenis. Het is zelfs de voornaamste „industrie" van het land. In de laatste jaren bezoeken gemiddeld vijf millioen vreemdelingen per jaar Italië en zij laten hier ongeveer 180 millioen dollar echter. Dat zijn getallen, die iets te betekenen hebben. Slaagt men er in naast Venetië, Florence, Rome, Capri en Sicilië ook stre ken als Apulië, Calabrië en de Abruzzen bij het vreemdelingenverkeer te betrekken, dan zou het gemiddelde verblijf der vreem delingen met één of wellicht twee dagen worden verlengd en dit betekent tiental len millioenen dollars meer aan de goede kant van de betalingsbalans. Natuur schoon en bezienswaardigheden zijn er in overvloed. De reiziger wil echter ook een bed om op te slapen en een bad om zich op te frissen. Dank zij Marzotto zijn die er nu ook en de tweede, de Zuidelijke, in zekere zin de mooiste, helft van Italië licht open voor wie „ontdekken" wil zon der ontberingen. Garnalen Eerst iets over gisteren, 's Middags wa ren er nog 100 kg flauwe garnalen aan de afslag, die verkocht werden voor 0.90. Voorts waren er 2500 kg zoute garnalen. Hiervan werd slechts 145 kg verkocht voor 0.62 per kg. De rest werd opgehouden (de opvangprijs is 0.60). De garnalen stonden er vanmorgen nog, zodat men wel licht zal proberen ze vanmiddag nog te verkopen. Eén trawler De „Flamingo" was vanmorgen aan de markt met 75 kisten schelvis, 100 gul en koolvls, 175 radio, 500 makreel, 90 wijting, 10 diversen en 95 stuks stijve kabeljauwen. Voorts waren er de KW 141 met 200 kisten haring en 50 diversen, de KW 41 met 3500 kg tong, 25 kisten schol en 10 diversen en wat kleine vaart met 4500 kg tong. Makreel en haring De makreel zat vanmorgen tussen 22 en 19 en de haring ging het land in voor 17 tot 14.50. Kabeljauw en schollen De rijen kabeljauw werden door België gekocht voor 90 tot 85 de kisten kregen van 125 tot 110. Schol ging naar Enge land en was wat stijver. Grote schol haalde 20, middel 25, zetschol van 40 tot 45 en schol I van 35 tot 40. De tweetjes gingen het binnenland in voor 25 tot 17 naar dikte. Drietjes maakten van 20 tot 12. Van zwarte kool tot tong De zwarte koolvis haalde vanmorgen 65, grote gul 38, middel 32, torren 25. grote schelvis 48, middel 54, klein- middel 60, pennen 57, braad van 30 tot 33 en de wijting van 33 tot 19. De tong begon wat hoog, maar liep later terug in prijs. Grote tong zakte van 1.80 naar 1.65, grootmiddel van 1.85 naar 1.70 en halve pondjes van 1.80 naar 1.70. De tong I zat tussen de 1.65 en 1.75 en tone II om de, 1.30. Morgen en dagen en bedragen Voor morgen is geen trawler bekend. De „Polderman" haalde gisteren voor een reis van twaalf dagen f 20.480 en de „Tho- rina" voor een elfdaagse 29.000. Voor Maandag komt de „Haarlem" met 340 kis ten schelvis, 200 kabeljauw, 40 koolvis. 170 wijting, 650 makreel, 40 haring, 40 varia, 15 lever en 700 stijve kabeljauwen, in totaal dus 1500 kisten. Verder kan men voor die dag verwachten de „Mary", de „Gelria" en de „Bergen". Besommingen Flamingo 23.600, KW 6050, KW 41 6980, IJM 11 1940. De marine gaat zich voorbereiden op de Nijmeegse vierdaagse, die zoals bekend van Dinsdag 27 tot en met Vrijdag 30 Juli wordt gehouden. De training loopt over een pe riode van 15 weken, waarbij in de eerste vier weken alleen met geweer gewandeld zal worden. Dezer dagen wordt begonnen met een mars over twaalf kilometer, de daarop volgende week staan twee tochten van elk twaalf kilo meter op het programma, dan een van 20 en vervolgens twee van twintig kilometer. Daarna wordt op volle bepakking overge schakeld. Het schema is dan zo opgesteld, dat de eerste oefenmars over twintig kilometer gaat en de afstand vervolgens allengs wordt ver groot. In de laatste weken zal men de ene week vier marsen van elk 25 kilometer, de andere week twee marsen van veertig kilo meter en de laatste week een mars van 35 kilometer maken. Er wordt gewandeld in pelotons van veertig man. Ook de MARVA neemt aan de training deel. Hier variëren de afstanden van twin tig tot veertig kilometer. Terwijl De Kennemers onbezorgd de ko mende competitie-wedstrijden tegemoet kan zien de rood-zwarten behoeven zich nóch om de bovenste nóch om de onderste plaats druk te maken verkeren twee van de drie Beverwtjkse derde klassera mèt CSV in grote spanning over het verdere competitie-verloop in 3 A. En daar in 3 B en 4 E respectievelijk Velsen en WB nog hun kansen hebben, staan er voor de komende weken nog in teressante ontmoetingen op het programma. Beverwijk beging de vorige Zondag een misstap door met niet minder dan 5-2 van KW te verliezen. En Zondag staat deze Beverwijker club wederom een zware uit wedstrijd te wachten, namelijk tegen ADO. Het zou ons niet verwonderen, als deze ontmoeting het ver Mespunten-aantal der Beverwekere wederom vermeerderde. DEM speelt eveneens uit en wel tegen WSV. Zo op het oog hebben de DEM'ers het niet zo lastig, maar toch lijkt ons waak zaamheid geboden. Meer spanning dan een blik op de rang lijst zou doen vermoeden, zal ongetwijfeld heersen bij CSV—HSV. Toch geloven we, dat de Castricummers zich zullen weten te handhaven. Lastig Velsen gaat tegen ZSGO ook een lastige uitwedstrijd tegemoet. Het zou wel eens Radijs voor export bracht tot 0.26 per kunnen zijn, dat de Santpoorters zich met bos op, het binnenland besteedde minder. Raapstelen werd aangekocht tegen 5 7.20 per 10 bos. Rabarber blijft ook goed in de markt en werd verhandeld van 0.70 tot 1 per kg. Komkommers waren goed te plaatsen voor export. De A-sortering deed 0.90 1.16 en de B- en C-sortering respectieve lijk 0.64—/ 0.80 en 0.45—0.55, alles per stuk. Van do soepgroenten brachten de selde rij 0.16—0.20 oer bos oo en de peter selie *?0—0.32 per bos. Op de fruitveilingen behoudt de handel een gunstig verloop. een gelijk spel zullen moeten tevreden stellen. Terrasvogels krijgt JOS op bezoek. Deze Amsterdammers hebben nog een behoor lijke kaïns op de bovenste plaats. Toch ach ten we de Terrasmensen in staat hun tegen standers een puntje af te nemen, wat Vel sen en Rivalen niet onwelgevallig zal zijn. Kinheim moet in staat geacht worden DEC een nederlaag toe te brengen. Waterloo ontvangt in Driehuis De Me- -or. WB hoopt natuurlijk, dat Waterloo \msterdammers één of twee puntjes zal ainsmen, maar we vrezen, dat het bij deze :nsen zal blijven. WB zelf speelt eveneens thuis en wel tegen SEMO, dat in zeventien wedstrijden slechts acht punten behaalde. In de tweede klasse wordt Kennemers AFC gespeeld. We geven de thuisclub een goede kans op beide punten. „Als de Russen komenZo vaak heeft men dat in de laatste jaren al tegen elkaar gezegd, dat de belangstelling, nu er werkelijk Russen in ons land vertoeven, ook al zijn het slechts eenvoudige volks dansers, waarlijk overweldigend is. Drie avonden lang wordt het theater Caré in Amsterdam bestormd door een horde van nieuwsgierigen: zelfs de anders onver koopbare plaatsen zijloges boven en gaanderijen zijn bij iedere voorstelling uitverkocht. De toeschouwers die verwacht hebben met wezens van een andere planeet geconfronteerd te worden, komen nogal bedrogen uit, want het (stellig zeer aan trekkelijke) programma lijkt eigenlijk op niets zozeer als op een Amerikaanse ijs- revue. De artistieke leidster van het gezelschap Berjozka, hetgeen „Berkenboompje" be tekent, de draagster van de Stalin-médaille Nadezjda Nadezjdina, is bij het overplan ten van de volksdans naar het kijkkast- toneel verder gegaan dan strikt noodzake lijk en bijvoorbeeld haar Joegoslavische kunstzuster Olga Skovran deed. Het ver toningsaspect is hoofdzaak geworden en daaraan werd dan ook bij de voorbereiding men zou van exercitie kunnen spreken bijzonder veel aandacht besteed. Alle bewegingen zijn haarfijn, tot op fracties van centimeters en seconden, uitgekiend. Het resultaat hiervan is in ieder geval bij zonder spectaculair, al zijn de costuums geschilderd in de kleuren waarmee in ons land suikergoed tijdens de feestdagen wordt bespoten en lijkt zelfs het kirren van plezier op commando te geschieden. Wat hier ook van zij, het programma is rijk aan aangename, oogstrelende verras singen. Het openingsnummer bijvoorbeeld: in de fantasie op het volksliedje, waarnaar de groep is genoemd, glijden de danseres sen als het ware over het toneel, welk ef fect door kleine schuifelpassen onder de lange rokken bereikt wordt. Het lijkt of de grond een draaischijf is, men wordt herinnerd aan de gewaarwording die men wel kent uit een stilstaande wagon als een aangrenzende trein begint te rijden en het lijkt of men zelf beweegt. Toch is het jammer, dat men zo weinig van het voetenwerk te zien krijgt. Sterker nog moet men de eenzijdige samenstelling van de groep betreuren, want niet alleen zijn in de volksdansen de gedragingen der mannen spectaculairder, waarbij nog komt dat men, al ware het slechts van de films, weet dat de Russen geduchte springers zijn, bovendien gaat de elementaire wis- Zesentwintig jaar was Giovanni Battista Pergolesi toen hij 16 Maart 1736 in het Franciscaner klooster bij Napels, waar hij een toevluchtsoord gevonden had, stierf. Zoals Mozart later met het Requiem zijn zwanezang schreef, zo beschouwen velen het Stabat Mater als Pergolesi's laatste compositie. Het werk is bepaald geen kerk muziek in de engere zin van het woord; subjectief bezien is het muziek voor Goede Vrijdag, geschreven voor een uitvoering in kleine, „huiselijke" kring. Dit houdt in, dat er voor een koor in dit geval sopranen en alten maar heel weinig in te doen is; eerder is het muziek voor twee solostem men. Dit is met de uitvoering, die het Ken- nemer Vrouwenkoor er Donderdagavond in de Hervormde kapel van gaf, weer eens te meer bewezen. De leidster van genoem de vereniging had zich veel moeite gege ven deze klaagzang op de Moeder Gods ter dege in te studeren met haar zange ressen. De aard van het werk bracht ech ter bepaalde tekortkomingen zowel als prijzenswaardige kenmerken van de ver tolking aan het licht. Het koor zang, wel licht door de langzame tempi, de partijen vrij mat, alsof er maar weinig animo voor bestond. De hoge bes in „O quam tristis" bleef een waagstuk, hoewel men dit deel heel mooi ten gehore bracht. De triolen- figuren in het eerste deel waren, wat rhythme betrof, niet juist. Het begeleidend kwartet had het niet gemakkelijk, daar de stemming der strijkinstrumenten niet altijd ideaal was. Er was echter veel te waarderen: be wonderend geluisterd heb ik naar de door Lida Langerveld prachtig gestreken viool partij. Niet minder subliem was Annie Schoen's voortreffelijke vertolking van het „Cujus animam", waarin haar fraaie so praangeluid kleur aan Pergolesi's werk wist te geven. Bep van Leuven, die op het laatste ogenblik als invalster de altpartij te zingen had, kweet zich van haar taak op een loffelijke manier. Met het Trio Opus 18 van Saint Saëns bewezen de violiste, de cellist Bob van Marken en Annie Schoen als pianiste, dat zij uitmuntend op elkander waren inge speeld. Vooral het Andante kreeg een ont roerende schoonheid, dank zij een briUant vallend sterke spel van mevrouw Langer veld. Het meisjeskoor had een aantal kinder liederen voor te dragen, waarvan de Dal- croze-werkjes het 't beste deden, al zongen de jongelui alles wat plichtmatig en waren de inzetten het zwakke punt. De Franse componist Chabrier ging ge heel op in de idealen van het impression- nisme, dat zo sterk de kunstuitingen van het Frankrijk van het laatst der vorige eeuw beheerste. Dit weerhield hem niet om een echt gezellig koorwerk te schrij ven, dat een lofzang op de muziek inhoudt. Geestige vondsten, wat de compositie er van betreft en een originele stijl van schrij ven, laten „A la musique" vlot zingen. De zangeressen zullen aan het instuderen zeker plezier hebben beleefd en hetgeen Annie Schoen de dames aan muzikale waardering heeft bijgebracht, hebben zij zeer zeker in de vertolking van deze pittige ode tot uiting gebracht. De leidster heeft door haar ar tistieke eruditie de zangeressen de waarde van de muziek als middel tot ontspanning ongetwijfeld leren begrijpen. Albert de Groot heeft de uitvoering met een orgel-improvisatie ingeleid. A. J. VAN DER WEIJDEN. Het nieuwe wegdek op het Circuit van Zandvoort nadert snel zijn voltooiing en wan neer de regen niet al te veel als spelbreker optreedt alleen bij droog weer kan ge werkt worden zal men in het begin van de volgende week met de werkzaamheden gereed zijn. Dat wil zeggen, dat de Ko ninklijke Maatschappij voor Wegenbouw uit Utrecht kans heeft gezien om binnen drie weken het circuit in een toestand te bren gen, die niet alleen hemelsbreed verschilt van die. waarin de baan verkeerde toen deskundigen vorig jaar het circuit afkeurden voor het houden van auto- en motorraces, maar dat de deelnemers aan deze snelheids wedstrijden ook bewondering kunnen hebben voor de nieuwe baan. Met de Barber Greene wegenbouwmachine was men in staat dagelijks tussen de 3000 en 3600 vierkante meter wegdek aan te brengen of wel ongeveer 400 meter lengte. Bij de ver nieuwing is tevens gebruik gemaakt van de gelegenheid om de vele oneffenheden in de selwerking (en daardoor een zekere span ning) verloren. Wegens de lange duur van het pro gramma ieder nummer wordt door een Russische spreekster van Hollands com mentaar voorzien heb ik niet alles kun nen zien, zodat ik nog op deze vertoning terugkom na de Maandag in Haarlem te geven voorstelling. Een van de mooiste onderdelen was stellig de Tsepotschka, de kettingdans, met prachtige golvingen van de in elkaar vervlochten armen en een zeldzaam geraffineerd slot, waarbij het lijkt alsof een lange kabel langzaam wordt ingepalmd. Over het algemeen is trou wens de choreografie uitzonderlijk goed, vooral als men bedenkt hoe weinig pas sen er ter beschikking staan. Daar is wer kelijk een bijzonder grote variatie mee bereikt dank zij de sierlijke groepsbe- wegingen. In de dans der Kozakkenvrouwen krijgt men ook fraaie staaltjes van virtuositeit te bewonderen, waarbij men vooral getroffen wordt door de enorme vaart bij het ge hurkt ronddraaien. Grote behendigheid wordt gedemonstreerd in het kermista- freeltje „Caroussel". Het publiek klapte te pas en te onpas, vaak dunkt mij om redenen die met de danskunst als zo danig weinig te maken hebben, zodat vele nummers gebisseerd werden, waarbij het dan weer opviel hoe nauwkeurig er tij dens de voorbereiding gedrild moet zijn. Met „spontaneïteit" heeft dit alles niets meer te maken, maar men krijgt toch een indruk hoe het vroeger moet zijn toege gaan. Toch vormt deze geperfectionneerd- heid nog net geen belemmering, soms zelfs integendeel. Het is in ieder geval een plezierige ken nismaking, al had men misschien iets heel anders verwacht. Maar daar hebben we het de volgende week nog wel eens over. Muzikale medewerking wordt verleend door L. Wladimirow (balalaika) en J. Kouznetsov (harmonica). DAVID KONING De schoolhockeywedstrijden tussen de middelbare scholen, die voor meisjesploe- gen elk jaar in de weken voor Pasen worden gehouden onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de vereniging van leraren in de lichamelijke opvoeding, kan men verge lijken met het jaarlijks in het najaar door BMHC georganiseerde hockeytournooi om de Zilveren Mus voor jongens, leerlingen van de middelbare scholen in Haarlem en omgeving. Op het terrein van BMHC aan de Ael- bertsbergweg in Bloemendaal werd Woens dagmiddag de finale van dit schoolhockey tournooi voor meisjes gespeeld tussen de elftallen van het Kennemer Lyceum en het Jac. P. Thijsse Montessorilyceum. De ploeg van het Kennemer Lyceum won de ontmoe ting met eennul en werd daarmede voor een jaar eigenaar van het wisselschild, dat het vorige jaar was gewonnen door het team, dat nu tegen de Kennemer Lyceisten een nederlaag lead. De voorzitter van de ver eniging van leraren in de L. O., de heer Ch. de Bock, heeft het wisselschild aan Loes van Leeuwen, de aanvoerdster van het winnende schoolelftal overhandigd. De acht ploegen speelden volgens ófval- systeem. De Uloscholen hadden voor dit al jaren terugkerende tournooi niet ingeschre ven. De vorige wisselprijs, een beker, werd in 1952 definitief door de meisjes van het Kennemer Lyceum gewonnen. De gedétailleerde uitslagen van de aan de finale voorafgaande wedstrijden, die werden gespeeld op de sportterreinen aan de Zeeweg, de Kleverlaan en het terrein op Bleek en Berg, luidden als volgt: Eerste ronde: Jac. P Thijsse Mont. lyceum Gymnasium 30; Meisjes HBSChriste lijk lyceum 2—0; Kennemer Lyceum— Sancta Maria 2—0: Coornhert lyceum—Lo- rentzlyceum 10. Halve finale: Kennemer LyceumCoornhert lyceum 40; Thijsse Mont. lyceum—Meisjes HBS 50. Finale: Kennemer lyceum—Jac. P. Thijsse Montes- sori lyceum 1—0. musiceren onder aanvoering van het op- baan weg te werken. Zo verdween ook aan WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Een gebied ten Noorden van de 38ste breedtegraad, dat was bezet door Zuid-Korea, werd door de regering van de Zuid- Koreaanse republiek vrijgegeven voor de vroegere bewoners. Achthonderdvierentwintig mannen, vrouwen en kinderen zullen mogen terugkeren naar hun geboortegrond. Doch voordat het zover is moet er een zeer belangrijk werk worden verricht. Het land is frontlinie geweest en verbergt nog vele landmijnen, die door een Zuid-Koreaans mirnenopsvoringspeloton worden verwijderd. het einde van de Tarzanbocht en voor de Hunserug een put, die meermalen moeilijk heden voor de coureurs opleverde. Hier moest zelfs het wegdek 18 centimeter om hoog gebracht worden. Ongeveer driekwart van het circuit is thans gereed. Naar het oordeel van een der sportcommissarissen der K.N.M V. stuurt het nieuwe wegdek bijzonder gemakkelijk, Is de stroefheid uitermate groot en blijkt het zeer snel te zijn. Aangenomen mag worden, dat bij de internationale motor- en zijspanraces, die de K.N.M.V. op 16 Mei as. organiseert, betere tijden en dus grotere snelheden zullen worden gemaakt dan ooit tevoren. Als practische verbetering kan nog ver meld worden, dat men over een flinke breed te voor de pits een speciaal wegdek heeft gelegd, dat bestand is tegen olie en hoog waardige benzine of alcohol. Haarlemse politierechter Gistermorgen, een dag nadat hij het eindexamen van de Rijkstuinbouwschool te Lisse had behaald, stond voor de Haar lemse politierechter een negentienjarige inwoner van Heiloo terecht, terzake van diefstal van een geldkistje, inhoudende ongeveer vierhonderd gulden, en een da mes-polshorloge, ten nadele van zijn pen sionhoudster. Ter camouflage van deze diefstal had verdachte ook een portefeuille van zichzelf ontvreemd en had daarvan aangifte gedaan bij de politie. „Hoeveel geld zat er in die portefeuille", vroeg de politierechter. „Eén gulden", ant woordde verdachte min of meer glim lachend. Hij zou tot deze daad gekomen zijn uit een grote rookzucht, die hem een schuld bezorgde van acht gulden bij een tabaks-winkelier. Toen hij niet meer wist hoe deze schuld vereffend moest worden, had hij zijn toevlucht tot deze diefstal ge nomen. Voor het geld werden dure ge bruiksvoorwerpen gekocht, als een vulpen, een cigarettenkoker en een aansteker, gra- mofoonplaten en een scheerapparaat. Het polshorloge had hij in het water gegooid, omdat hij niet wist wat hij er mee aan moest vangen. De officier van justitie eiste een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan drie onvoorwaardelijk en terbeschikking stelling van de regering. De raadsman van verdachte mr. H. Scholten qualificeerde het feit als ernstig en tegelijk dwaas. „Het geld werd niet verbrast", zei hij,, „hij kocht er onder an dere Tsjaikofsky en Mendelsshon voor". Mr. Scholten kenschetste zijn cliënt als een verwende, nerveuze en ietwat eenzame jongen, die erg veel rookte, maar nu op dat punt al meer beheersing aan de dag legde. Hij bepleitte, mede in verband met de jeugdige leeftijd van verdachte, een algehele voorwaardelijke veroordeling. De uitspraak zal op Donderdag 22 April ge geven worden.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 15