„Nederland moet niet op grotere agrarische export rekenen" J BRYLCRiEM PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST 1 c Wereldnieuws Düsseldorfs Handelsblatt Advies: Voer méér industrieproducten in De radio geeft Zaterdag „Samenwerking in méér dan militair opzicht A Arbeider sloot arts in huiskamer op ió het zo VRIJDAG 9 APRIL 193-4 2 Nederlandse vrouw in Duitsland vermist VÜf jaar NAVO „Vieren maar" te Cannes goed ontvangen Vermakelijkheidsbelasting voor Amsterdamse bioscopen Documentaire „De zeven provinciën" Lustrumbijeenkomst in Den Haag de haarcrème die betere haarverzorging mogelijk maakt! OMDAT Brylcreem waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere natuurlflke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haar natuuriyk-zacht en glanzend maakt. OMDAT Brylcreem niet plakkerig, niet vettig is en daardoor smetteloze haar verzorging waarborgt. Rechtbank veroordeelde kopers van valse interlandkaartjes Kerkelijk Nieuws cLe (ZeJfè SMAAD WOORD BONN (A.N.P.). „Nederland zal zich er op moeten instellen, dat het zijn agrari sche export naar Duitsland niet verder zal kunnen vergroten en het zal moeten trach ten meer industrieproducten te leveren", zo schrijft het Düsseldorfse „Handelsblatt" in een beschouwing over de handel tussen Duitsland en Nederland. Ook van verlaging der Duitse invoerrechten moet men in Ne derland volgens het blad geen gouden ber gen verwachten. „De Duitse invoer heeft op agrarisch gebied de neiging tot ineen schrompelen," aldus het blad. „Dat geldt niet alleen voor de importen uit Neder land, doch ook voor die uit andere agrari sche landen, zoals Denemarken. Daarom zal op den duur tie hoop van deze landen, op toeneming van de landbouwexporten een illusie blijken". „Veeleer zullen zij er op uit moeten zijn hun aandeel in de levering van artikelen uit de industriële sector uit te breiden. Voor Nederland is dat eigenlijk niet eens zo moeilijk, want de Nederlandse industrie is in staat de concurrentie te trotseren." Wat de wensen voor een verlaging der Duitse invoerrechten betreft, valt op te merken, dat deze overeenstemmen met die van brede consumentenk ringen, die daar van een goedkoper worden der ingevoerde producten verwachten. Of dit zou geschie den blijft echter twijfelachtig, aangezien kleine tariefsverlagingen meestal door de handel worden opgevangen. Het is daarom ook twijfelachtig of een tariefsverlaging werkelijk het door Nederland verwachte gevolg zou hebben, namelijk een uitbrei ding der leveranties aan Duitsland. Wat tot nog toe 'aan contingenten werd toege staan, is ingevoerd, ook al was het invoer recht misschien een paar percenten hoger dam de Nederlanders lief was. Waren de rechten lager geweest, dan zou in de ge- contingenteerde sector dus niet meer zijn afgenomen. Beperking van doorvoerhandel Maar ook in de geliberaliseerde sector wordt de invloed der invoerrechten op het invoervolume vaak overschat. Waren, die Duitsland nodig heeft, worden onafhanke lijk van het invoerrecht uit Nederland be trokken. Van veel meer belang voor het invoervolume is het scheppen van meer koopkracht bij de verbruikers, zoals door de beide belastingherzieningen is nage streefd. Deze zullen een gunstige uitwer king op de handel met Nederland hebben, daar zij de huisvrouwen in staat stellen meer vroege sla en groenten te kopen. Niet ten onrechte vreest Nederland vol gens het Handelsblatt voor een beperking van de doorvoerhandel naar Duitsland. Was Duitsland in de eerste jaren na de oorlog ADVERTENTIE blij bepaalde goederen via Nederland te kunnen betrekken, men kan niet verwach ten, dat in de nieuwe situatie deze indirecte aankopen gehandhaafd zullen blijven. Daarvoor zijn de importeurs te Hamburg en Bremen te zeer in de weer om zelf hun handelsverbindingen uit te breiden. Vol gens het blad zal een compromis gevonden moeten worden tussen de gerechtvaardigde wens van Duitse handelaren om recht streeks hun waren te kunnen betrekken en de wens der Nederlanders, om hun oude doorvoerhandel niet geheel en al te ver liezen. Voor het eerst in haar leven werd Prinses Margaret met de internationale mijnwer- kersgroet „Glüek auf!" begroet, toen zij een bezoek bracht aan de Calverlon kolenmijn in Nottingham. De Prinses zag de mijn werkers tijdens het ondergronds werk en hakte ook zelf een stuk kool uit. Prinses Margaret bij het verlaten van de mijn, gekleed in mijnwerkersuitrusting. Zonder in het bezit te zijn van een vi sum voor de Sovjetzöne van Duitsland reisde mevr. Broekgerrits-Künze uit Borne veertien dagen geleden naar haar moeaer, die bij Eisenach woont. Zij had haar moeder in tien jaar niet gezien en was van plan haar mee te nemen naar Neder land. Zij is echter niet op de plaats van be stemming gearriveerd. Sedert 26 Maart heeft men niets van haar gehoord. Haar man heeft zich tot het N&erlandse Rode Kruis en het departement van Buiten landse Zaken gewend om klaarheid in deze verdwijning te brengen. Mevr. Broek- gerrits is Sudeten-Duitse van afkomst. Ze werd geboren in Rosenheim en is met haar familie uit Tsjecho-Slowakije ver dreven. Haar man ontmoette haar toen hij tijdens de bezetting in Duitsland werk zaam was. Het gezin Broekgerrits heeft vier kinderen. ADVERTENTIE Het publiek te Cannes was enthousiast over de korte film „Vieren maar" van Herman van der Horst, die gisteren op het filmfestival te Cannes is vertoond, zo meldt AFP, daaraan toevoegend dat men in Frankrijk hoopt, dat Van der Horst spoedig in staat zal zijn zijn talent te tonen met een lange speelfilm. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Pla ten 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Voor de kinderen. 14.20 Engelse les. 14.40 Koorzang. 15.00 Kroniek van Let teren en Kunsten. 15.40 Orkestconcert. 16.00 Zang en piano. 16.20 De vliegende Hollander, causerie. 16.30 De Schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Voetbal- reportage. 18.10 Voor de jeugd. 18.25 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.35 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse correspondentie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 De werkers van het elfde uur, hoorspel. 21.50 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Kamerorkest. 23 50—24.00 Platen. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Clavecimbel- recital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Politiekapel. 14.25 Gronings programma. 14.50 Volksdansen. 15.15 Van de wieg tot het graf. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Kamerkoor en solist. 16.45 Weekjournaal. 17.15 Lichte mu ziek. 17.45 Een wetttelijke ouderdomsverze- kering voor allen!, causerie. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.40 Re geringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Han delingen, causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialisitsch commentaar. 22.15 Franse chansons. 22.40 Onder de pan nen, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Ver zoekprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Vlaamse muziek. 12.25 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Filmmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.15 Platen. 15.45 Pianomuziek. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 OrgelrecitaL 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep Ommeganck. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 23.0524.00 Lichte muziek. BBC 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 m.) De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam acht het van grote betekenis, dat Amsterdam in het film- en bioscoopbedrijf de leidinggevende plaats blijft innemen, die het in de loop der jaren heeft opgebouwd. Dit kan slechts geschie den, zo zegt de Kamer in een brief aan Burgemeester en Wethouders, indien de bestaande zaken op de hoogte van haar tijd blijven en vestiging van nieuwe bedrijven mogelijk wordt gemaakt. Het is van algemene bekendheid, aldus de Kamer, dat plannen hiertoe zijn geremd door het hoge percentage der vermakelijk heidsbelasting, dat in Amsterc^rn voor het bioscoopbedrijf gold en grMt. Gezien de wijziging in het standpunt van de regering, waaraan deze onomwonden uitdrukking heeft gegeven, wil de Kamer het college van B. en W. met nog meer klem dan reeds geschiedde in haar brief van 12 Fe bruari 1953 verzoeken, de vermakelijk heidsbelasting voor bioscopen cp korte ter mijn te brengen op het voor andere verma kelijkheden geldende percentage. De 20 minuten durende documentaire over de Hollandse schilderkunst in de 17e eeuw, getiteld ,.De Zeven Provinciën", die de N V. Forum filmproductie in opdracht van het ministerie van O., K. en W. vervaardigt, zal over anderhalve maand gereed zijn. Van de schilderijen dig gefilmd worden, zijn eerst op diapositief vlakfilm afdrukken gemaakt, welke op een in alle richtingen draaibare lichtbak worden gemonteerd en vervolgens gefilmd. Beeld voor beeld wordt ODgenomen, waarbij telkens het diapositief in een andere stand wordt gedraaid en de camera dichterbij of verderaf wordt inge steld. Van de grote schilderijen als „De Nachtwacht", zijn een aantal détailfoto's ge maakt. Door deze werkwijze, die volgens de cineast Hans Sibbelee nimmer in Nederland is toegepast, wordt tevens tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat de schilderijen door de langdurige en felle belichting schade zouden ondervinden door de warmteuitstraling der lampen. De muziek wordt gearrangeerd door Johan Feitkamp, en zal worden uitgevoerd door een klein ensemble. Twee Duitse vrouwen zijn in een wa renhuis in Den Haag op heterdaad betrapt toen zij kledingstukken en levensmiddelen in haar tassen lieten verdwijnen. Zij werden naar het politiebureau overgebracht, waar bleek ddt zij voor een waarde van f350 hadden gestolen. De vrouwen maakten een vacantiereisje door Nederland. Onder auspiciën van de Atlantische com missie is gisteravond in de vergaderzaal van de Tweede Kamer een bijeenkomst gehouden ter herdenking van het eerste lustrum van de Noord Atlantische Ver dragsorganisatie. Zij werd onder meer bij gewoond door leden van de Raad van State, Kamerleden en vertegenwoordigers van organisaties, welke zich op het gebied der internationale samenwerking bewegen. In zijn openingswoord heeft de voorzitter van de Atlantische commissie, prof. mr. R. Kranenburg er aan herinnerd, dat de N.A.V.O. uit nood is geboren. Zij is ont staan als een defensief verbond tegen een dringende imperialistische macht, omdat de U.N.O. heeft gefaald. Hij verwierp de Russische stelling, als zou de NAVO een aggressief karakter hebben. „Dat wij, Ne derlanders, deel zouden nemen iin een ag gressief verbond is nog in de meest roeke loze fantasie niet opgekomen," aldus prof. Kranenburg. „Vijf jaar lang heeft de NAVO haar functie vervuld. Haar kracht is gegroeid en wij hopen, dat zij verder zal groeien. Wij voelen het als onze dure plicht daar aan mede te werken door het begrip van de wezenlijke betekenis, het karakter van de organisatie bij onze medeburgers te ver groten. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft in zijn rede er de nadruk op gelegd, dat de militaire afweer middelen niet doeltreffend kunnen worden gemaakt zonder economische samenwer king en economische inspanning. Hij herin nerde eraan, dat minister Zijlsitra onlangs de stelling heeft verkondigd, dat de Noord- Atlantische gemeenschap der veertien lan den afhankelijk is van een versterking der economische betrekkingen naast die van de militaire samenwerking. Het accent der NAVO-samenwerking moet, naar het woord van minister Zijlstra, geleidelijk sterker vallen op de mogelijkheid tot versterking van de economische kracht van de Atlanti sche gemeenschap. De voorwaarde daartoe is het hen-stel en de handhaving van het monetair evenwicht. Verlaging van invoer rechten en vrijmaking van de internatio nale handel, ook en vooral door de Ver enigde Staten, is een primaire taak voor de NAVO. De heer P. Tremblay, ambassaderaad van de Canadese ambassade, die de Cana dese ambassadeur verving,zag in de NAVO- ontwikkeling twee karakteristieke aspec ten: de militaire inspanning, welke de ag- gressie heeft gestuit en de consolidatie van de politieke, sociale en morele grondslagen van de kracht der NAVO-lamden. Er is reden tot voldoening over wat werd be reikt, maar er is zeker nog geen reden tot verslapping. Met voldoening maakte de heer Tremblay er gewag van, dat de sa menwerking der NAVO-landen zich ook op het niet-militaire terrein duidelijk be gint af te tekenen. De betekenis van deze ontwikkeling kan niet hoog genoeg worden aangeslagen. Hij herinnerde tenslotte aan de woorden van Lester Pearson, die de hoop uitsprak, dat de trans-Atlantische solidariteit er toe zal bijdragen „ook het bestaan van onze kindskinderen te verrij ken, lang nadat de bedreiging van de Sovjets en van het totalitarisme zal zijn overwonnen." Tenslotte sprak het lid van de Eerste Kamer mr. G. Vixseboxse een kort woord, waarin hij zeide, dat het perspectief zich opende van een overheveling van de su pranationale gedachte in de NAVO. Daar door zal volgens hem de weg worden ge opend om van een Europese Gemeenschap en een British Commonwealth, tezamen met de Verenigde Staten te komen tot een Atlantisch Gemenebest, dat als voorportaal kan dienen van een mondiaal en supra nationaal bouwwerk, waarbinnen het wel zijn en de vrede der volken gewaarborgd kurmen worden. Massage met BRYLCREEM bestrijdt roosvorming maakt droog haar weer vitaal County Perfumery Co. Ltd.. Stanmore, England Imp. Jacq. Mot Jr., Amstordam De Amsterdamse rechtbank heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaken tegen zeven verdachten uit Amsterdam, die betrokken zijn geweest btf het in omloop brengen van valse toegangsbewijzen voor de staanplaat sen bü de interlandwedstrijd Nederland België op 25 November 1951 in het Feijcnoord Stadion in Rotterdam. Een strenge controle voor, tijdens en na deze wedstrijd had uitgewezen, dat een groot aantal valse kaartjes in omloop was ge bracht. Na een onderzoek, dat een jaar duur de, slaagde de Rotterdamse recherche er in de zaak op te rollen. Uiteindelijk kwam men terecht bij de 37-jarige koopman B. M. M. uit Amsterdam, die bekende van een hem onbekende Belg in een broodjeswinkel aan de Lange Niezel te Amsterdam drieduizend valse staanplaatsen gekocht te hebben. Hij werd veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De 32-jarige bouwvakarbeider L. S., die een deel van de kaartjes, waarvan hij wist, dat ze vals waren, had gekocht, werd even eens tot zes maanden gevangenisstraf, waar van vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, veroordeeld. De 44-jarige koopman W. R. werd wegens het in ontvangst nemen van ruim zeshonderd kaartjes en het verkopen van een deel daar van, wetende, dat de kaartjes vals waren, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een oroeftijd van drie jaar. De 42-jarige marktkoopman F. M. V., die 36 staanplaatsen heeft verkocht, werd ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar. Tegen al deze verdachten was zes maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist. De overige drie verdachten werden vrij gesproken. Ned. Herv. kerk Beroepen te Alphen a. d. Rijn (vac. Joh. Stehouwer) M. Hanemaayer te Kampen; te Onstwedde A. E. Kolkert te 's-Graven- moer. Aangenomen naar Rotterdam-Delfs- haven (vac. A. Adriani) J. J. Biezen te Peize; de benoeming als hulppred. bij de Evang. kerk van Westfalen met standpl. Siegen H. ten Boom pred. te Espelkamp- Mittwald. Bedankt voor Wezep C. van den Bosch te Bruchem. t Geref. kerken Beroepen te Breda (vac. B. Boelens) N. J. Nijhuis te Valkenburg (Z.H.). Aangeno men naar Willemstad H. J. van Duinen, cand. te Wassenaar die bedankte voor An na Jacobapolder, Hoek (Z.), Schipluiden, Valkenswaard, Wateringen, Wemeldinge, Wilnis, Woubrugge en voor Zuid-Beijer- land. Aangenomen naar Koudum J. van Dijk te Nieuwleusen.Bedankt voor Middel- stum (2e pred.pl.) J. D. Kruithof te Zijl- dijk (Gr.); voor Amsterdam-W. (vac. F. Guillaume) A. Brouwer te Barneveld. Tweetal te Vlaardingen: F. J. Dieleman te Yerseke en A. van Stuyvenberg te Nunspeet. Geref. gemeenten Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht en voor Utrecht M. Blok te Rotterdam-C. Chr. Geref. kerken Beroepen te Delft K. G. van Smeden te Utrecht-N. ADVERTENTIE ZATERDAG GAAN WIJ VERKOPEN een grote partij EMAILLE, D.R.U.- KWALITEIT! Voor alle Keukenhoutwaren uw adres: DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leljdsstr. 10 - Haarlem Tel. 11784 12. „Mijn goud!", riep Panda, „u hebt al myn goud in lood veranderd!" ,Ja, zei de alchemist blij, „is het geen schone presta tie? De alchemische proef mag wonderwel geslaagd heten". Maar Panda kon de zaak niet zo blijmoedig van de wetenschappe lijke kant bekijken. „AI mijn rijkdom is weg!", riep hij wanhopig, „u hebt me arm gemaakt! Begrijpt u dat dan niet?!" Houd moed, Jonker Panda, ende desespereert niet", zei de alchemist, terwijl hij zachtkens zijn baard uit het knuistje van onze opge wonden Panda bevrijdde, „als goud in lood veranderd kan worden, dan kan lood wor den omgezet in goud! Dat heeft het slagen van de proef ons geleerd. Bewaar dus uw kalmte, zo bidde ik u en volg mij naar de daken". Panda hoopte van harte, dat het waar was, wat de alchemist zei en dat. dus het kunstje, om goud in lood te veranderen ook kon worden omgekeerd. Hij begreep wel niet, waarom ze daarvoor van de kel der naar het dak moesten rennen, maar nu toch alles verloren was, achtte hij het maar beter, de alchemist zijn gang te laten gaan. Maar toen ze op het dak waren aangeland en de alchemist daar tot grote schade aan dakpannen de goten en afvoerbuizen be gon los te rukken, kon hij zich toch niet weerhouden hierop een aanmerking te maken, .tfela!", riep hij, „verniel mijn huis nu niet OOK nog!" „Bedaar, jonker Panda", antwoordde de alchemist, „laat u niet de gal verhitten. Deze loden pijpen worden temee veranderd in goud!" De Veendamse arbeider T. O. heeft de controlerende geneesheer, die hem na zijn ziekte kwam bezoeken, in een schuur ach ter zijn woning opgesloten, omdat de arts hem niet onmiddellijk een attest van alge heel herstel had willen geven. De arbeider is thans door de politie gearresteerd en opgesloten in het Huis van Bewaring in Groningen. Gedurende zijn ziekte had O. uit de Ziektewet getrokken. De controlerende ge neesheer vond de man tijdens zijn eerste bezoek niet thuis en ook enkele malen daarna werd de arts door de echtgenote van O. te woord gestaan. Tenslotte deelde de arts de echtgenote mede, dat O. weer kon gaan werken. Hij ging twee dagen later echter nogmaals naar de woning van O. en vond deze ditkeer thuis. De man verklaar de, dat hij weer aan het werk was gegaan, doch dat hij naar huis was gestuurd, om dat hij geen verklaring van herstel kon overleggen. Hij verzocht de arts derhalve, hem deze verklaring te geven. De arts was hiertoe niet bereid, aangezien het niet de gewoonte is deze verklaring direct af te geven, doch achteraf per post toe te zen den. Hij wenste van deze gewoonte niet af te wyken. De Veendammer O. ontstak hierop in woede en greep de arts. Hij wierp hem op de vloer, duwde hem de schuur in, deed vervolgens de deur dicht en schoof de grendel ervoor. Daarna posteerde hij zich met de rug tegen de deur en eiste een her stelverklaring in ruil voor de vrijheid van de arts. Deze laatste dacht, dat O. wel zou kalmeren, doch toen hy na drie kwartier nog steeds in de schuur was opgesloten en O. nog niet van zins bleek, hem te bevrij den, gaf de arts de verklaring af. Direct hierop stelde hy zich met de politie in ver binding om aangifte te doen. De politie arresteerde O. en bracht hem naar Groningen, waar hij voor de officier van justitie werd geleid en daarna werd opgesloten in het Huis van Bewaring. Later bleek, dat O. niet naar zijn werk was teruggekeerd, doch zich als werkzoe kende had laten inschrijven op het arbeids bureau. Ds. S. A. BALJON TACHTIG JAAR. Op Maandag 12 April wordt ds. S. A. Baljon te Dieren, emeritus predikant van de Ned. Herv. kerk, 80 jaar. Hij werd te Rotterdam geboren en op 14 October 1900 door zijn broer, wijlen prof. dr. I. M. S. Baljon van Utrecht, te Spaarndam in het ambt bevestigd. Deze gemeente diende hij ruim 24 jaar. Hij was daarna 9 jaar werk zaam als predikant van de Evangelisch Lutherse Gemeente te Paramaribo in Su riname. Na zijn repatriëring in 1933 was ds. Baljon eerst enige maanden hulppredi ker te Sneek. Hij keerde in Mei 1934 weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. kerk terug. Hij stond tot zijn emeritaat op 1 Juni 1942 nog 8 jaar te Boxmeer. ADVERTENTIE 1 Zal huis en erf nu in de verf t im- 1 Benzine. Een Belgisch handelsarbitragéhof heeft afwijzend beschikt op een protest van de Shell Oil Company dat de Cal- tex Oil Comp. haar advertentie-metho den heeft nagebootst met betrekking tot een toevoegsel in de benzine. Deze ben zine met „additive" is onlangs op de Belgische markt gebracht. Het hof con cludeerde dat „de slagzinnen en teke nen gebruikt door de Caltex geen na bootsing betekenen van de advertentie methoden van de Shell' dus mag de Caltex haar huidige advertentie cam pagne voortzetten. (U.P.), Critiek. De uitgever en de filmcriticus van de Franse communistische krant „l'Hu- mainité" hebben elk een boete gekre gen van 50.000 francs en werden tevens veroordeeld tot twee jaar voorwaarde lijk voor het beledigen van de Franse vrijwilligers in Korea en daarmee het Franse leger. In zijn beschouwing over de Amerikaanse film „Heartbreak Ridge" de naam van een felomstre- den heuvelgroep in Korea had de criticus van „l'Humanité", Georges Sa do ul, de Franse vrijwilligers „huurlin gen, uitvaagsel, betaalde moordenaars en imperialistische misdadigers" ge noemd en er op aangedrongen dat de film nooit in de Franse bioscopen zou worden vertoond. (U.P.) Vrije wereld. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Donderdag met 221 tegen 166 stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarbij de minister van. Justitie de bevoegdheid krijgt telefoon gesprekken te doen aftappen en het verkregen materiaal eventueel te ge bruiken als bewijs tegen personen, die van spionnage of sabotage zijn beschul digd. De rechtbank zou echter moeten uitmaken, of dergelijke bewijzen rechts geldig zijn. De minister van Justitie. Herbert Brownell, had deze restrictie niet gesteld in het door hem ingediende wetsontwerp. Het zal thans in de Se naat worden behandeld. Wiegcdruk. Op de muren van het Zweedse landgoed Finstra heeft men 25 bladen van een boek gevonden, dat in 1480 ge drukt werd. De bladen bevonden zich onder het oude behang en waren over •scheuren in de houten muur heenge- plakt. De bladzijden meten 41 bij 29 centimeter en de daarop gedrukte hoofdletters zijn versierd met de kleu ren rood en blauw, die met de hand zijn aangebracht. De kleuren zijn nog zeer helder. Men meent, dat de gevonden bladen deel uitmaken van een werk over Romeins recht, dat in 1480 in Ve netië gedrukt is. (U.P.). Tijdstcken I. Charles A. Lindbergh is weer brigade-generaal van de Amerikaanse Luchtmacht. Na een geschil met Roose velt in 1941 gaf hii deze post op en trok zich geheel uit de luchtmacht terug. Roosevelt had hem toen er namelijk van beschuldigd een „copperhead" te zijn (iets, dat ongeveer neerkomt op collaborateur) wegens zijn bemoeiin gen in het comité „America First",- dat trachtte de Verenigde Staten buiten, de tweede wereldoorlog te houden. Op 15 Februari van dit jaar benoemde presi dent Eisenhower hem tot brigade-ge neraal van de luchtmachtreserve. In een korte plechtigheid nam de minister voor de luchtmacht, Harold E. Talbott, hem gisteren de eed af. (U.P.) Tijdsteken II. Een pas gevormd Ameri kaans comité „voor teruggave van in beslag genomen Duits en Japans bezit" heeft een brief aan president Eisen hower en de minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles gezonden, waarin wordt gezegd: „Teruggave van het in beslag genomen Duitse en Japanse bezit zou bijdragen tot de huidige vriend schappelijke buitenlandse politiek van Amerika ten opzichte van West-Duits- land en Japan en de ontwikkeling van de handel tussen de drie landen ten goede komen". Actief ei. Britse geleerden trachten in de geheimen van het leven door te dringen door het bestuderen van atoomeieren, gelegd door een kip die werd opgefokt met radio-actief voer, afkomstig van het radio-chemische laboratorium der regering buiten Londen. Het eerste ei dat de kip legde, was geheel normaal, maar bij het tweede ei ging de geiger teller heftig te keer. Proteïne uit het eiwit wordt toegediend aan proefdieren, zodat de radio-actieve deeltjes bij de groei vain het dier kunnen worden ge volgd. Bezoek. Buckingham Palace heeft bekend gemaakt dat Koning Gustav en de Ko ningin van Zweden van 29 Juni tot 1 Juli een staatsbezoek aan Engeland zul len brengen. OMSTREEKS 1550 schreef de Italiaan G. Vasari een boek, waarin hij de bouwkunst der middeleeuwen hekelde en als monsterachtig en barbaars brandmerk te, een bouwstijl, uitgevonden door de ver nielers van het klassieke Italië, door de verafschuwde Goten! Met deze, van weinig waardering getuigende tirade, schiep Vasari tevens de benaming die de typische bouw stijl der middeleeuwen sedert dien zou dragen, t.w. de Gothi- sche bouwtrant, of kortweg: Gothiek. Trouwens, het was niet de kunsthistoricus Vasari alléén die het dynamische karakter van de Gotische architectuur verafschuwde, een stijl die uit wendig „geperforeerd en stekelig" was, en inwendig strakke en lang getrokken kur- ven vertoonde. Neen, de bewonderaars van het classicisme, dus zij die hun hart ver pand hadden aan logisch geconstrueerde bouwvormen, waarin horizontale- en verti cale lijnen evenwichtig tegen elkaar afge wogen, vonden in het algemeen de Gothi- sche stijl van wansmaak getuigen. Het kan ons dan ook nauwelijks verbazen, dat Ja cob van Campen die het Paleis op de Dam ontwierp en vele andere vorstelijke ver blijven bouwde, door Constantijit Huygens aldus werd bezongen: „Van Campen, dien de eer voor eewich toe sal hooren „Van 't blinde Nederlands mis-bouwende gesirht, ,JJe vuyle Gotsche schel te hebben afge licht". Ziezo, daar kan de Gothiek het mee doen! Maar ongemerkt en ongewild, zijn we hier in het rassenvraagstuk beland. Want weliswaar had de Gothische bouw stijl met de Goten niets uitstaande, en was het uitsluitend een smaadwoord waarmee men de middeleeuwse stijl wilde tooien, maar toen ook het classicisme en de barok in onmogelijke vormen verzandden en men rich eens op het verleden wilde bezinnen, streden Frankrijk, Engeland en Duitsland om de eer het geboorteland van de Gothiek te zijn geweest. Öm de zaak te vergemakkelijken, ver anderden enige schrijvers de naam Gothisch in Germaans, en dan behoeven we niet te vragen in welke richting we moeten kijken. Het feit, dat de Gothiek bovendien in Noord-Frankrijk en wel speciaal in de He de France haar volledige vorm ge vonden had, en dat de wortels van deze bouwtrant te vinden zijn in Normandië, welk laatste gebied vooral een sterke Ger maanse inslag had gekregen door de over heersing der Noormannen, vergemakke lijkte de oplossing van het vraagstuk niet, en tot op de huidige dag kunt u deskundi gen, die daar plezier in hebben, horen twisten over de vraag welk volk nu eigen lijk de Gothiek' heeft voortgebracht. In ieder geval is Noord-Frankrijk de baker mat. En de rest kan ons geen steek schelen. Zou het niet veel aardiger zijn eens te zien wat het oudste bouwwerk in Neder land is? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2