Vispoeder" is machinaal te maken op walsdrogers Felle brand verwoestte voor duizenden aan hout en machines „De tandenborstel is nog steeds geen algemeen gebruiksmiddel Gerard van Praag Boter-aroma verbetert de smaak, procédé wordt verder uitgewerkt „Kijk Uit" kampioen Op 11 April gaan de duiven de lucht in ALARM IN DRIEHUIS Heden zou sloop van timmerfabriek aanbesteed worden door schaakzege op Heemstede Geanimeerde ouderavond P. Vermeulenschool Concert ten bate van restauratie Grote Kerk Scheepvaart Stichting Schooltandverzorging constateert: Goed werk weerspiegelt zich in de cijfers AMERIKAANSE FIELDJACKS a f 22.75 VRIJDAG 9 APRIL 1954 (Van een redacteur) „ALS ER VAN MELK melkpoeder gemaakt kan worden, moet volgens hetzelfde procédé ook uit vis een voor de menselijke consumptie geschikt product te vervaar digen zijn, dat wegens zijn hoog eiwit-gehalte een waardevolle bijdrage kan vormen in de strijd tegen de honger der onontwikkelde gebieden". Dat was ongeveer het uitgangspunt van de Haagse chemicus dr. A. Salomon, toen hij geruime tUd geleden op zoek ging naar een aanvaardbare vorm van indamping van verse vis, niet voor dierlijk, maar voor menselijk voedsel. Dat hij daar in slaagde, hebben wij al kun nen melden, hoe zijn vinding in de praktijk gebracht zal worden moest op dat tijd stip om begrijpelijke redenen nog even onder de dekmantel blijven. Nu zowel vin ding als fabricage wettelijk beschermd zijn, kunnen wij meer vertellen. In wezen is het eenvoudig, want het uitgangspunt was ook in technisch opzicht juist: de machine, die melkpoeder maakt is in principe eveneens geschikt voor de vervaardiging van vispoeder. Het komt allemaal neer op een snelle verhitting van gemalen verse vis op twee trommels, die inwendig door stoom van 7 tot 10 atmosfeer verwarmd worden tot 150 170 graden. In ongeveer vijftien seconden, als de walsrol met de „vispap" er op uitgesmeerd, driekwart slag gedraaid is, bleek de wate rige brij veranderd te zijn In de droge, grofkorrelige stof, die alle goede hoedanig heden van de verse vis behouden had. Met behulp van een poedermolen kan deze droge stof daarna verder vermalen worden en als er dan tabletten of koeken van geperst worden, is een zeer eiwitrijk voedsel verkregen, dat de smaak van de gebruikte vis duidelijk bewaard heeft zelfs na een jaar opslag zonder voorzorgs maatregelen. Tabletje vismeel Het deed wat onwennig aan, maar wij hebben ons door dr. Salomon, die zelf veel vertrouwen heeft in zijn vinding, een ta bletje vismeel laten serveren. Er was ken nelijk wijting voor gebruikt, maar met gar nalen had het ook gekund en dan was de typische garnalensmaak evenzeer behouden gebleven. Toen op de proefmachine de mogelijk heden van deze verwerking waren „uitge probeerd", ging ook de directie van de Goudse machinefabriek iets in het procédé zien. Technische ruggesteun Zij vervaardigt al veertig jaar walsdro gers voor alle mogelijke industrieën als de aardappelmeelfabrieken, de zuivelindustrie, de zieep- en gelatinefabrieken en de brou weryen (biergist!), zodat haar zegel aan de proefnemingen van dr. Salomon in tech nisch opzicht een niet onbelangrijke rug gesteun opleverde. Er resteert nu nog het probleem van het opbrengen van de vispap en de afvoer; het fijnmalen van de vis zelf kan in een zoge naamde „vleeswolf" gebeuren een grote gehaktmolen dus. Men weifelt wat de aan voer betreft nog tussen een lopende band en water als transportmiddel, de afvoer naar de poedermolen kon met een vijzel geschieden. Het geheim van dit procédé schuilt in het feit, dat er aan de vispap niet geperst wordt: de wals verdampt de grondstof alleen en wel zo snel, dat de eiwitten en APF-factoren (waar de B-vitaminen-groe pen nauw mee geliëerd zijn) geen kans krijgen te verdwijnen. Het gevolg is, dat het traditionele vismeel met 50 a 60 procent eiwit nu een broertje heeft gekregen, dat zeker tien procent meer eiwit bevat, ver moedelijk nog meer ook. Aan te bouwen De apparatuur zou dus in elke fabriek, die de beschikking heeft over stoom (en de vismeelfabriek heeft dat) aangebouwd kunnen worden ten koste van de aanschaf fingsprijs der walsverdampers en de trans portmachinerie. En in vissersplaatsen met een grote aanvoer van magere vis, die in bepaalde tijden de marktwaarde niet haalt, Zoals wij in onze editie van 31 Maart al uitgebreid konden melden is de Haagse chemicus dr. A. Salomon er in geslaagd na langdurige proefnemingen uit magere vis een vispoeder samen te stellen, dat voor menselijke consumptie geschikt is. Nu de octrooien verleend zijn, kunnen wij dieper op dit interes sante nieuwe artikel, dat wellicht voor de visserij van groot belang zal worden, ingaan, mede dank zij een bezoek dat een onzer heeft gebracht aan de Goudse machinefabriek, waar de apparatuur voor de fabricage van vispoeder wordt vervaardigd. Deze „N.V. Goudse Machi nefabriek" aan de Kattensingel te Gouda heeft de rechten op deze fabricage over genomen. lijkt een dergelijke „vispoeder installatie" op haar plaats. Botersmaak De directe eetbaarheid van het eindpro duct kan uiteraard nog met een paar vraagtekens worden voorzien: het op deze manier verkregen vispoeder is beslist geen delicatesse. Met boter-aroma als bijvoeging is inmiddels echter al een substantie be reikt, die een margarine-smaak heeft, als smeersel gebruikt zou kunnen worden en dan bijzonder smakelijk is. Het is dus niet ondenkbaar, dat binnen kort in een broodjeswinkel in Hyderabad de kreet: „Mij een broodje smeervis" weer klinkt, al beseft dr. Salomon opperbest, dat voordien nog ettelijke problemen overwon nen moeten worden. Zoals het strippen van de vis, om de smaak van de ingewanden niet in het eind product te laten doorwerken (dat daar overigens niets minder om zou zijn). Twee verhitte walsen draaien tegen elkaar in, de vispap wordt als een film over hun oppervlakte uitgego ten en droogt vrijwel onmiddellijk tot een korrelige massa in ziehier het simpele idee van het „vispoe der". Een paar dagen voor hij een nieuw pand zou betrekken is gistermiddag in korte tijd de timmerfabriek met alle machines en de hcutvoorraad van de aannemer J. Lootsma uit Driehuis een prooi van een felle brand geworden: wat van het stenen kantoortje op het terrein aan de Da Costalaan nog te redden was, moest later goeddeels gesloopt worden wegens het instortingsgevaar. De heer Lootsma was alleen verzekerd voor brandschade aan zijn machinepark; de totale schade wordt voorlopig geraamd op 50.000,—. Kwart over twaalf zag een voorbijganger de eerste rook uit de timmermanswerk plaats komen, vijf minuten later was het alarm „uitslaande brand" bij de Velsense brandweer binnen, die onmiddellijk met de motorspuit uitrukte. Dit alarm viel onge lukkigerwijs in de schafttijd van het tech nisch personeel, zodat men onbemand moest vertrekken: in totaal waren er vijf man beschikbaar. Uit alle macht is het fel om zich heen vretende vuur, dat volop voedsel vond in de grote, kurkdroge voor raad onbewerkt en bewerkt hout, bestreden en een grote mensenmenigte heeft de spec taculaire brand en de blussingswerkzaam- heden gadegeslagen. Er was evenwel weinig aan te doen, want de houten schuur, die aan de stenen kan toorruimte vastgebouwd was, werd in min der dan geen tijd verteerd door de hoog- opschietende vlammen. De restanten zijn later in elkaar geploft en men heeft slechts enkele balken uit de chaos kunnen redden terwijl de machines, waaronder enkele kostbare waren, verloren gingen. Tot kwart voor vijf heeft de brandweer moeten nablussen en nadien is er een con trolepost uitgezet. Zowel burgemeester mr. M. M. Kwint als commissaris J. P. Wey- burg sloegen de blussingswerkzaamheden gade. Vandaag aanbesteding sloop De rode haan is de slopers net een slag voor geweest: vandaag zou het slopen door Openbare Werken aanbesteed worden, om dat de timmerfabriek het wegenplan voor Driehuis in de weg stond. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister, al wordt de mogelijkheid van kwa- jongenswerk niet uitgesloten geacht. Jaarvergadering coöperatieve begrafenisvereniging Dinsdag 13 April zal de Beverwijkse Uit vaartvereniging, aangesloten bij de Coöpe ratieve Vereniging U.A. in 't Centrum de jaarlijkse ledenvergadering houden. Op de agenda staat een voorstel tot reorganisatie vermeld. Brandweerlieden bestrijden het vuur in de timmerfabriek. Door de beslissingswedstrijd tegen Heemstede met 64 te winnen, is het eer ste tiental van de IJmuidensc schaakclub „Kijk Uit" er in geslaagd het kampioen schap voor haar groep te behalen. „Kijk Uit" komt nu uit voor de promotie tegen Bloemendaal I, die in de andere groep no. 1 is geworden. De winnaar van deze tweekamp promoveert naar de eerste klasse. Het begin was voor „Kijk Uit" al veel belovend, daar in niet minder dan een half uur reeds een 20-voorsprong was verkregen; daarna ging het minder vlug, maar geleidelijk werd de score opgevoerd en toen de speeltijd was verstreken, wa ren nog drie partijen niet uit en werden onderling beslist. Daar toen de stand reeds 52 was voor „Kijk Uit", was het niet moeilijk tot over eenkomst te komen en werd de stand van 64 bereikt. Aan het eerste bord had Gordijn zijn partij reeds vooruit gespeeld en kon niet verder komen dan een afgebroken stelling, die volkomen gelijk was en dan ook later remise werd verklaard. Wijdoogen speelde aanvankelijk zeer voorzichtig en hoe de Heemstede man ook probeerde wat verwikkelingen in het le ven te roepen, hij slaagde hier niet in en ook deze partij werd remise. Lanser verspeelde in de opening een pion, maar kreeg daardoor een aanvals- stelling; in het middenspel wist hij door een listig zetje een stuk te winnen en daar mee ook de partij. Aan het vierde speelde De Haas een van zijn beste partijen, hij profiteerde op een uitstekende manier van een open torenlijn en toen deze toren op de zevende lijn verscheen, was er voor de Heemstede- naar geen houden meer aan en gaf op. Visser wist door zeer goed spel de vijan delijke veste te ruïneren en had goede winstkansen, zo zelfs, dat hij remise door „eeuwig schaak" versmaadde, maar een onnauwkeurigheid in het eindspel was ooi-zaak, dat hij met een nul genoegen moes: nemen. Hendrikse speelde ook al een goede par tij en toen hij in het eindspel door een ge raffineerde zet een toren won, was hij het, die „Kijk Uit" kampioen maakte, doordat zijn tegenstander de strijd staakte. Kistemaker speelde de Franse partij op de manier, zoals Smyslov dat deed tegen Botwinnik in de strijd om het wereldkam pioenschap en had hiermede succes, zodat hij binnen een half uur de score voor „Kijk Uit" opende. Stals had bij het afbreken een gelijke stelling en de arbitrage leverde niet de minste moeilijkheden op en alras werd tot remise besloten. V. d. Plas kon de moeilijkheden, veroor zaakt door de tijdnood, niet te boven ko men en deze partij was bij het verstrijken van de speeltijd verloren voor „Kijk Uit". En ten slotte speelde Rijke een gedegen spelletjes, dat in remise eindigde.. Het bestuur van de „P. Vermeulen school" heeft gisteren bij de ouderavond zeker niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad: de gemeentelijke verga derzaal aan de Abelenstraat was meer dan vol toen voorzitter J. J. Klut de avond opende en de talrijke aanwezigen welkom heette. Er heerste op deze avond de genoeg lijke sfeer van een groot familiefeest, mede door de bescheiden bloemversiering op de tafeltjes en de uit narcissen gevlochten corsages, die de belangstellenden waren opgespeld. Wat er aan voordrachtskunst en muzikale bijdragen door een aantal leerlingen is gepresteerd, mocht er zijn en naast de dapper volvoerde declamatie van peuters van één-turf-hoog, mogen zeker de opvoering van het bezoek van de kabou ters aan de gehuwde Sneeuwwitje, ge trouwe uitbeelding van het werk van Jo KalmijnSpierenberg en de in kleder dracht uitgevoerde klompendans zeker niet onvermeld blijven. Oudste Christelijke school De heer Klut heeft in zijn openings woord de aanwezigen opgewekt de P. Ver meulenschool, die, naar hij zeide, de oudste Christelijke school in Velsen is en die niet aan enig kerkgenootschap is gebonden, te blijven steunen. Het schoolhoofd, de heer M. de Kool, heeft een kort overzicht gegeven van de strijd, die „de Unie, een school met de bijbel" gedurende driekwart eeuw heeft gestreden om haar doel: handhaving van het oude recht tegenover de bevoogding van de staat bekroond te zien met, wat hij noemde, een vrije Christelijke school. Spre ker wees op de zware en verantwoordelijke taak, die ouders en onderwijzers nog steeds in deze hebben. Na de pauze heeft een forum, gepresi deerd door ds. J. A. Tiemens en bestaande uit een bestuurslid, een onderwijzer en twee moeders van leerlingen zich uitge sproken over een drietal vragen, het on derwijs betreffende. Het forum vond het geven van huiswerk een noodzakelijk kwaad. De ouders moeten de kinderen niet bij dit werk helpen, maar door zelfwerk zaamheid der leerlingen verantwoordelijk heidsgevoel trachten aan te kweken. De vacantiespreidi'ng zou men liever ge meenschappelijk dan landelijk geregeld zien. Ten slotte werd op de vraag hoe de kin deren tijdens de spitsuren te vrijwaren voor ongelukken op het kruispunt Velser- duinwegLange Nieuwstraat geen afdoend antwoord gegeven. Door schooltijden te vervroegen geraken de huishoudens in de war, meenden de moeders. Er zal naar een andere oplossing worden gezocht. Ds. J. W. van der Gronden heeft op deze avond een slotwoord gesproken en de ge schiedenis van de P. Vermeulenschool ge schetst. Ten bate van de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Beverwijk wordt op Dinsdag 27 Maart in de Grote Kerk een concert gegeven door de Beverwijkse Harmonie kapel ander leiding van de heer H. N. van Ossenbruggen. Medewerking wordt verleend door het Beverwijks gemengd koor „Zanig en Vriendschap", directeur de heer Stephan Jansen. Er zullen op deze avond werken worden uitgevoerd van Bach, Mozart en anderen. Amstelveen. 7 v. Rotterdam n. Genua. Aagtekerk, pass. 7 Mlrükoy n. Aden. Adinda, 7 v. Soerabaja n. Pladju. Aldegonda, 7 v. Bangkok n. Pladju. Alnati, 7 v. Rio de Janeiro n. Santos. Altair, 6 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Amor, 6 te Piraeus. Artemis, 8 te Oran. Aagtedijk, 7 v. Paranagua n. Saotns. Alphard, 8 v. Antwerpen te R'dam. Arendskerk, 8 v. Lorenzo Marquez n. Belra. Axeldijk, 8 v. Rotterdam te Halifax. Akkrumdijk, 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Almdijk 3 te New Orleans. Almkerk, 8 te Genua. Amstelpark, pas. 8 Kp. Guardafui n. Belawan. Amerskerk, 8 v. Bremen n. Hamburg. Aiwaki, 7 235 m. Z.ZO. New York. Amerskerk, 7 te Bremen. Amsteldiep, 7 pass. Kp. Bougaroni n. Antw. Andijk, 7 320 m. N. Bermuda. Annenkerk, 7 500 m. ZO. Ceylon. Armilla, 7 50 m. N. Kp. Varelia. Barito, 9 te Merauke verw. Bonaire, 8 te Amsterdam. Bennekom, 7 v. Amsterdam n. Trinidad. Boskoop, 7 v. Barbados te Trinidad. Bin tang, pass. 7 Palma n. St. Vincent. Banka. 7 v. Tarakan n. Bangkok. Batoela, 8 te Singapore. Barendreclit, pass. 8 Khorya Morya baai naar Mena el Ahmadi. Blitar, 7 470 m. O.NO. Seychellen. Caltex Delft, pass. 7 Algiers n. Antwerpen. Caltex Nederland, pass. 7 Kp. Bon n. R'dam. Caltex Pernis, 8 v. Sidon verw. Callisto, pass. 7 Azoren n. Houston. Coryda, 7 v. Calcutta n. Algiers. Cottica, 7 v. Trinidad te Paramaribo. Caltex Leiden, 7 Burlings gepass. n. R dam. Caltex The Hague, 7 75 m. ZO. Kp. St. Vincent Caltex Utrecht, 7 140 m. ZO. Kreta. Charis, pass. 7 Wight ru Hamburg. Clavella. pass. 7 Oen Z. Cyprus n. Beyrouth Cleodora, pass. 7 Str. Soenda n. Albany. Corilla. 7 80 m. ZO. Kp. Leeuwin. Dalerdijk, 8 v. Bremen n. Antwerpen. Delfland, 9 v. Santos te Montevideo verw. Dongedijk, pass. 7 Acapulco n. Los Angeles. Diemerdijk, 6 v. San Francisco n. Los Angeles. Ena, 7 v. Singapore n. Pladju. Eemdijk, 7 v. New Orleans te Rotterdam. Eemland, 7 te Itajai. Enggano, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Eos, 8 v. Amsterdam te Rotterdam. Esso Amsterdam, 7 120 m. O. Malta. Etrema, 7 160 m. O.t.Z. Aden. Felipes, 7 v. Tjilatjap n. Pladju. Friesland (SSM), 7 te Rotterdam. Garoet, 8 te Rotterdam verwacht. Graveland, pass. 7 Finisterre n. Amsterdam. Gouwe, 7 v. Port Gentil n. Monrovia. Groote Beer, 7 v. Rotterdam te Halifax. Gordias, pass. 7 Kp. Bougaroni n. Malta. Hathor, 7 v. Algiers n. Mostaganem. Hecuba, 7 v. Aruba te La Guaira. Helena, 8 te Punta Cardon. Hydra, 7 v. Caibarien n. Amsterdam. Hector, pass. 7 Algiers n. Rotterdam. Heemskerk, 7 500 m. NO. Ascension. Ittersum, 7 te Bordeaux. Java, 6 v. Tampa n. Charleston. Jupiter, 7 v. Bremen n. Hamburg. Jagersfontein, 7 v. Las Palmas n. Southampton Joh. v. Oldenbarnevelt, pas. 7 Pantellaria naar Port Said. Japara (KPM) 7 v. Makassar n. Pare Pare. Kalimantan, 7 te Tegal. Kota Inten, 8 te Semarang. Karimun, 8 50 m. ZW. Mimkoy. Laagkerk, 7 v. Rangoon n. Carcutta. Lekkerkerk, pas. 7 Str. Messina n. Port Said. Leuvekerk, 7 rede Madras. Lieve Vrouwekerk, 7 v. Hamburg te Rotterdam. Lombok, 8 v. New York te Norfolk. Luna, 8 v. Amsterdam te Hamburg. Leersum, 7 v. Houston te Galveston. Lutterkerk, 8 v. Bremen n. Londen. Langkoeas, vertr. 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Leopoldskerk, 8 v. Suez n. Aden. Loosdrecht, pass. 8 Kp. St. Vincent n. Antw, Lucita, 7 v. Heysham n. Oldkilpatrick. Maashaven, 8 te Rotterdam. Madoera, 8 te Genua. Mapia, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Marken, 8 te Port Said. Mitra, 5 te New York Molenkerk, 7 v. Aden n. Suez. Maasdam, 7 610 m. W.t.Z. Valentia. Maashaven, 7 v. Bremen n. Rotterdam. Meerkerk, 8 te Mozambique. Mentor, 7 te Alexandrië. Merwede, 10 Le Havre verw. Modjokerto. pas. 7 Perim n. Suez. Murena, 9 Pulu Sambu verw. Manoeran, pass. 7 Eruigano eil n. Suez, Mariekerk, 7 100 m. ZO. Kp. Varelia n. Hongkong Mendut, 7 te Pontianak. Murena, 8 250 m. N.NW. Singapore. Mirza, 7 100 m. W.NW. Okinawa. Muioerkerk, 7 te Hamburg. Niget-stroom, 8 v. Amsterdam n. Antwerpen. 11 Blijkens het jaarverslag van de Stichting ter bevordering van de Schooltandver- zorging in het district Midden-Kennemerland hebben in het schooljaar 1 September 1952 tot en met 31 Augustus 1953 de leerlingen van de eerste, tweede, derde en vierde klassen van alle lagere scholen in het district, omvattende de gemeenten Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Akersloot, aan de schooltandverzorging deelge nomen. In het schooljaar werkten drie tandartsen aan de schooltandverzorging mede, te weten de heren C. M. Scherpenhuijsen te Beverwijk, G. N. Kruisheer te Zandvoort en M. G. van Manen te Beverwijk. Beverwijk Castricum Heemskerk Uitgeest Akersloot Aant. Aant. Percen Perc. Perc. geen lagere leerl. tage weigering deelnem. scholen deelnem. ouders andere red. 16 2805 94,8 3.2 2 5 906 96,7 2,7 0.6 3 507 98,8 0,4 0,8 4 435 96,5 2,1 1,4 3 220 96,8 2,7 0,5 31 4873 95,8 2,7 1,5 Blijkens mededeling van de schooltandartsen had een groot aantal kinderen in het geheel geen tandenborstel, terwijl een groot aantal gezinnen slechts over 1 of 2 bor stels beschikte, ondanks het feit dat de tandenborstels in de klasse werden gedemon streerd. Alle in het district werkzame ziekenfondsen hebben in het verslagjaar hun finan ciële medewerking verleend. Van de 4670 leerlingen waren er 4121 verzekerd bij een algemeen ziekenfonds; de ouders van 549 leerlingen waren niet bij een ziekenfonds verzekerd, zodat ruim 88 der ouders in het district verzekerd was. Met uitzondering van enige ziekenfondsen droegen de ziekenfondsen f 3,75 per kind per jaar bij in de kosten van de schooltandverzorging, zowel voor de verplicht als voor de vrijwillig verzekerde kinderen. Enkele ziekenfondsen droegen voor de verplicht-verzekerde kinderen eveneens f 3,75 bij en voor de vrij willig-ver zekerde kinderen f 2,50 per kind per jaar. Van de ouders, die niet bij een algemeen ziekenfonds waren verzekerd, werd even eens f 3,75 per kind per jaar gevraagd. De werkelijke kosten bedroegen echter be langrijk meer. De achterstand, die in vorige jaren was ontstaan, was thans geheel weggewerkt, waardoor de dienst er beter was komen voor te staan. In September 1952 werd overgegaan tot de aankoop van een derde installatie en instrumentarium. Ter bestrijding van de kosten werd een geldlening aangegaan met het algemeen ziekenfonds „Beverwijk en Omstreken". Alle ingeschakelde klassen (vier) werden in het schooljaar 1952/1953 tweemaal onderzocht en zo nodig behandeld. Bij het eerste onderzoek werden 25ü3 leerlingen behandeld. Wegens goed gebit werden 1971 leerlingen niet behandeld. Het totaal aantal vullingen bedroeg 6242. Het totaal aantal extracties bedroeg 34. Bij het tweede onderzoek werden 1439 kinderen behandeld, terwijl 3047 kinderen wegens goed gebit niet behandeld werden. Bij dit onderzoek werden 2466 vullingen gelegd, terwijl het aantal extracties 207 bedroeg. Het vullingsgetal, bij het eerste onderzoek 1,4 bedra gende, liep terug tot 0,5 bij het tweede onderzoek. le onderzoek: Aant. beh. Niet beh. Aant. leerl. wegens vullingen goed gebit Beverwijk 1338 1220 3452 Castricum 596 252 1301 Heemskerk 247 232 775 Uitgeest 192 198 466 Akersloot 130 69 248 2503 1971 6242 2e onderzoek: Beverwijk 807 1743 1439 Castricum 295 561 405 Heemskerk 121 365 256 Uitgeest 138 255 250 Akersloot 78 123 111 1439 3047 2466 Aant. extracties 14 14 3 3 34 50 124 8 25 207 Vullings getal 1.3 1.5 1.6 1.2 1,2 1.4 ADVERTENTIE De originele thans weer volop verkrijgbaar Alleenverkoop in IJmuiden: KENNEMERLAAN 100 Nieuw Amsterdam, 7 120 m. W.t.Z. Bizerta. Nestor, 8 te Amsterdam. Nieuw Holland, 7 v. Tj. Priok n. Sydney. Ondina, pass. 7 Belawan n. Singapore. Orion, 7 te Lissabon. Prins Alexander, pass. 7 Ouessant n. Le Havre Prins Willem v. Oranje. 6 te Quebec. Prins Fred. Hendrik, 7 v. Hamburg te Rotterdam Prins Willem III pas. 7 Kp. Race n. Montreal. Perna, 7 450 m. w. Finisterre. Polydorus, pass. 7 Kp. de Gata n. Port Said. Prins Fred. Willem, 7 670 m. W.t.Z. Valentia. Ridderkerk, 7 v. Genua te Port Said. Raki, 7 v. Balikpapan n. Soerabaja. Roepat, pass. 7 Lissabon n. Port Said. Rijnkerk, 7 v. Hongkong n. Manilla. Roepat, pess. 8 Gibraltar n. Port Said. Rafaela, 7 360 m. Z.ZO. Bangkok. Rita, pass. 7 Poeloe Tenggol n. Bangkok. Scherpendreoht, 8 v. Rio Grande do Sul te **-lo de Janeiro. Schiedijk, 8 aan de Hoek v. Holland verw. Sheratan, 5 v. Port Said n. Rotterdam. Sirjgkep, 8 te Amsterdam. Sbmmelsdijk, 7 te Port Said. Stad Leiden, 8 v. Rotterdam n. Narvik. Saidja, 7 te Pladju. Sarangan, 7 v. Cochin n. Tuticorin. Slamat, 7 v. Belawan n. Colombo. Stad Breda 8 te Aden. Stad V.aardingen, 7 te Vlaardingen. Schie, pass. 7 Ouessant n. West Indië. Sirrah, 7 v. Cristobal n. Curasao. Stad Dordrecht, 7 v. Rotterdam n. Napels. Stad Maassluis, 7 v. Rotterdam n. Savona. Stad Schiedam. 8 v. R'dam te Gibraltar. Salatiga, 8 te Semarang. Sigli, 7 520 m. N.NW. Northwest Cape. Soestdijk. 7 120 m. O. Gibraltar. Stad Maastricht, pas. 7 Kp. St. Vincent. Stad Rotterdam. 7 170 m. O.NO. Newcastle. St ar. vac Bennkat, pass. 7 Poeloe Tenggol. Stanvac Pendopo, 7 12G m. O.ZO. Belawan. Stanvac Talang Akar, pass. 7 Anamba eil. n. Singapore. Straat Bali, 7 te Sagay. Straat Banka, 7 v. Singapore n. Tj. Priok. Sunetta, 7 170 m. W. Manilla. Tabinta, 8 v. New York te Halifax. Themisto. 7 v. Rotterdam n. Swansea. Talisse, 8 v. Le Havre n. Amsterdam. Tjipondok, 5 te Osaka. Tara, pass. 7 Finisterre n. Antwerpen. Tibia, pass. 7 Finisterre n. Fao. Tankhaven I. 7 v. Saigon n. Haiphong. Tankhaven II. 8 v. Tj. Uban n. Sungeigerong. Taria, 7 365 m. N.NW. Manilla. Teiresias, 8 te Soerabaja. Thalatta, pass. 7 Sombrero eil. n. Dekheua. Thedens, 7 v. Soerabaja n. Balikpapan. Tiba, 7 60 m. N.NW. Den Helder n. Buenos Aires Tiberius, 7 v. Hamburg n. Anwterpen. Tjibodas. 7 v. Makassar n. Bintang. Tjiwangi, pass. 7 Banka n. Tj. Priok. Tomini, 7 170 m. N.t.O. Finisterre. Utrecht, 7 v. Belawan n. Colombo. Van Llr,schoten. 6 v. Lobito n.Matadi. Van Outhoorn. 7 te Balikpapan. Van Riebeeck, 7 v. Menado n. Soerabaja. Waterman, 7 570 m. ZW. Kp. Race. Weltevreden. 7 v. Tj. Priok n. Singapore. Waikelo. 8 te Tj. Priok. Waingapoe, 9 te Soerabaja verwacht. Wieidrecht. 7 165 m. W. Algiers. Willem Barendsz, 7 610 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Wonosari. 7 rede Semarang. IJsel, 8 te Rotterdam. Zuiderkruis. 7 70 m. N.NO. Finisterre. Zijpenberg, pas. 7 Ouessant n. Savona. Zeeland. 8 v. Kiel te Blyth. aaud. 7 1» m. W7 N. vaart Anna-b, v. Genua n. Sete. Actinia. 7 v. Methii n. Hamburg. Applngedam, 8 v. Lissabon, te Aveiro. Beekbergen, 8 v. Requejada n. Gent. Bab-T, 7 te Rotterdam. Beigsingel, vertr. 8 v. Mariager n. Kopenhagen. Bernisse. 8 v. Casablanca te Boness verw. Blue Boy, 7 v. Huil te Londen. Bree Helle, 10 v. Londen n. Rotterdam. Caland, 8 v. Antw. te Vlaardingen. Cornelia b I, 7 nog te Propriano. Gaasterland. 8 v. Kingslynn te Rotterdam verw. Corrie b, 10 v. Windau te Rotterdam verw. Carpo, nog te Dublin. Claes Compaen, vertr. 8 v. Southampton naar Nantes. Da Capo, 10 v. Oporto te Antwerpen verw. Deneb, 8 v. Londen te Antwerpen. Depa, verm. 7 v. Montrose n. Antwerpen. Doklaan, 8 v. Sables d'Olonne te Marans. Doliard, vertr. 8 v. Rotterdam n. Liverpool. Driebergen, 9 v. Casablanca te Belfast verw. Erebus. 9 v. Oporto te Antwerpen verw. Fiducia, 7 v. Boston n. Maassluis. Frans, 7 v. Kopenhagen n. R'dam. Fneda, pass. 7 Vlissingen n. Kaimar. Goote, 8 v. Rouaan te Les Sables d'Olonne ve -w. Gre, pass. 8 Vlissingen n. South End. Helvetia, 7 op de Elbe n. Hamburg. Henrica b, 8 te Dieppe verw. Henriëtte, 7 v. Londen n. Rotterdam. Hebe Nobel, 7 v. Boness te Petertiead. Hartel, 8 v. Aalborg te Rostock verw. Hast I, 7 v. Bremen te Waterford. Jutland, 8 v. Rotterdam te Londen. Joost, 4 Gibraltar gepass. n. Cardiff. Jan Kreumer, 7 v. Oslo n. Halden. Kemphaan 8 v. Kiel n. Ventsplls. Keyser, 7 v. Morlaix te St. Brieux. Leendert b, 14 v. Genua te Stanlow verw. Lucas Bols II, 7 v. Cork n. Cardiff. Larix, 7 v. Manchester n. Port Talbot. Leemans, 7 v. Dublin n. Partington. Leo S. 7 v. Nantes te Vannes. Maasym N, 8 v. Gdansk n. Kingslynn. Markab N, vertr. 8 v. Rotterdam n. Bordeaux. Megrez N, vertr. 8 v. Duinkerken n. Casablanca Mudo, pass. 8 Vlissingen n. Gothenburg. Marjan, 7 v. Poole n. Brest. Maureen, 8 v. Rotterdam (proeftocht). Mies, 7 v. Bayoone te Londen. Mirzam, 7 v. Rouen te Casablanca. Myfem, 8 v. Parijs te Stockholm verw. Mulan, 7 v. Penryn n. Par. Muphrid N, 7 v. Caen n. Fowey. Nassauhaven, 8 te Antwerpen. Noord, 7 v. Stanlow. Noorderlicht, 8 v. Wisbeck te Boston. Neyenburgh, 7 v. Oskarsham n. R'dam. Neeltje b. 8 v. St. Malo te Honfleur. Oleum, vertr. 8 v. Londen n. St. Mglo. Omlandia, 7 v. Port Lyautey te Marseille. Prinses Wilhelmina, pass. 7 Vlissingen n. Antw. Ponto, 6 Ceuta gepass n. Sete. Ponza, 5 v. Middlesbrough n. Sundsvall. Roelf, 7 v. Amsterdam n. Gdynia. Rapid, 7 v. Oxelosu.nd n. Stockholm. Sirius. 8 te Londen. Soemba, vertr. 8 v. Ayr n. Le Havra. Sian, 8 v. Delfzijl n. Utersen. Strijpe, 7 v. Bayonne te Gars ton. Taurus, 7 v. Tees n. Rotterdam. Theodora, 7 v. Horsens n. Kopenhagen. Taormina, 7 v. Oslo te Heroen. Tom v. d. Heide. 7 v. Casablanca te Rouen. Trito, 8 v. Dublin te Drogheda verw. Tromp, 7 v. Hamburg te Antw. Westropa, 8 v. Manchester te Nantes verw. SLEEPVAART Thames, 7 v. Curasao n. Zeebrugge met 2 tan kers. Donderdagavond heeft de Beverwijkse postduivenhoudersvereniging „De Reisduif" in haar clubhuis, café Lange ndijk, een ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer G. v. d. Winden, deelde in zijn openingswoord mede dat er voor het komende vliegseizoen reeds ver scheidene prijzen zijn binnengekomen. Zondag li April zullen de duiven weer voor de eerste maal vliegen in een oefen- vlucht van Vogelenzang. Op eerste Paasdag wordt een vlucht gehouden van Leiden en de prijzen hiervan zullen uit eieren be staan. De secretaris, de heer J. Amels, wenste als secretaris af te treden en in zijn plaats werd de heer G. Visser gekozen. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de volgende week te Haarlem te houden afdelingsvergadering besproken, waarbij over sommige punten langdurig werd ge discussieerd.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3