Verlaging leerlingenschaal en verlenging leerplicht nodig Uitgaan in Haarlem KÊ vl Agenda voor Haarlem Voor Pasen 'Roomboter op het brood Campagne tegen de H-bom in Groot-Brittannië begonnen Een Eeuw Geleden Minister Cals in Eerste Kamer: Aantal begrotingen goedgekeurd fa.JHSchous t&jrJÈk Wie hard werkt verdient Fa. E. de Graaft Werkloosheid in Maart opvallend gedaald KLM wil op Berlijn gaan vliegen Russen stellen Oost-Duitse luchthaven open Hoe is het ontstaan?^ m Leidenaar maakte bankbiljetten na 3 Expositie van hedendaagse kunst uit Limburg Landré's Derde Symphonic kreeg een goede pers Roomboter op zijn brood? i Wanhoopsgebaar van de stad Coventry Een monster-petitie is in voorbereiding Vereniging van Vrijzinnig Hervormden 50 jaar Dit woordDOETJE Tito naar Turkije en Haile Selassie naar Joegoslavië KW lK '■-ügu PK „Zuiver als experiment"; jaar met aftrek geëist Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 8 April 1854 VRIJDAG 9 APRIL 1954 In de Eerste Kamer heeft minister Cals gisteren de bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gemaakte opmerkingen be antwoord. Hij zei ten aanzien van het tekort aan leerkrachten bij het lager onder wijs, dat hij overtuigd was van de noodzaak tot verlaging van de leerlingenschaal pes klas en tot het verlengen van de leerplicht. De maatregelen die de laatste jaren ge troffen zijn om meer onderwijzers te krij gen zijn niet voldoende geweest. Zijn over leg met de minister van Oorlog over uitstel of vrijstelling van militaire dienst voor onderwijzers beschouwde hij nog niet als geëindigd. Hij was er van overtuigd dat minister Staf alle begrip voor zijn stand punt heeft. In het getal van 1500 onderwijzers, die zich na de oproep van het ministerie ge meld hebben, zijn niet ex-politieke delin quenten begrepen. Van deze groep hebben er zich 200 gemeld. Hij had geen overwegende bezwaren tegen het inschakelen van kleuterleidsters als onderwijzeressen in de laagste klassen, al komt een algemene regeling voor het gehele land hem niet wenselijk voor, gezien het verschil in opleiding. Gaarna zou hij echter geval voor geval bezien. De gemeenteclassificatie wilde de minis ter niet afschaffen, omdat een discriminatie zou ontstaan als dit alleen voor het onder wijzend personeel geschiedde. Overigens had hij niet de overtuiging, dat men er meer leerkrachten door zou aantrekken. Een wetsontwerp tot herziening van de verlofregeling van onderwijzers is op komst. Het zal op 27 April in de commissie van georganiseerd overleg worden be handeld. Wat de kunstaangelegenheden betreft, de minister zag in Nederland geen plaats voor een tweede instituut als de Nederlandse Opera. De totstandkoming van een ballet school achtte hij een zeer dringende aan gelegenheid en een eerste voorwaarde om te komen tot een Nederlands ballet op be hoorlijk peil. Tenslotte roerde hij het onderwerp „vorming buiten schoolverband" aan. Hier bij zag hij een subsidiaire taak voor de overheid: aanvullend werk en inspringen waar het particulier initiatief te kort schiet. De waarde van het onderzoek naar de mas. sajeugd zag hij vooral in het feit, dat hier door de noodzaak van goed jeugdwerk en de waarde van de vrije tijdsbesteding nog eens duidelijk in het licht worden gesteld. Voor het „bronnenboek" aanvaardde hij in het algemeen de verantwoording, hoewel hij het met de inhoud niet op alle punten eens was. De staatssecretaris mej.dr. A. deWaal behandelde in hoofdzaak het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en het nij verheidsonderwijs. Verlenging van de leer plicht achtte zij van het grootste belang en met de verwezenlijking van de plannen zal niet langer worden gewacht dan strikt noodzakelijk is. Na de replieken zei minister Cals nog, dat de regering zich, wat de onderwijzers opleiding betreft, zeer zeker niet zal laten leiden door de vrees voor een overschot in de toekomst. De begroting werd hierna goedgekeurd. De C.P.N.-fractie liet haar „tegen" aan tekenen. Economische Zaken Hierna kwam minister Zijlstra aan het woord. Tot prof. Molenaar zei hij, dat in een ADVERTENTIE lanceren wij de nieuwste modellen v. DELFTS KINDERWAGENS en WEEKEND-WAGENS HACOMA KLEUTER KLEDING toonaangevend, kleurecht. wasecht. TINNEROY-KLEDING in diverse tinten. De juiste regenkleding van zuiver popeline. Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel.ll266(K25oo) <3zï-. VRIJDAG 9 APRIL Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho- Synthese, spr. B. v. d. Meer, 8 uur. Noorder kapel: Gemeente van Christus, 8 uur. Con certgebouw: Noordh. Philharm. Orkest. 8 uur. Wtjkgebouw, Ged. Oude Gracht 104: Christ. Hist. Unie. openbare bijeenkomst, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Demonstratie patroonknippen, 3 en 8 uur. Frans Hals: „Jeugd in gevaar", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Strijd om het heelal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur:_Palace:_..Tar- zan en de duivelin", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het vonnis der kinderen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Anna", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Minerva: „Storm over Malakka", 14 j., 8.15 uur. City: „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 10 APRIL Stadsschouwburg: ..Escapade", Het Vrije Toneel, 8 uur. Frans Hals: „Jeugd in gevaar". 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Strijd om het heelal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tar- zan en de duivelin", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het vonnis der kinderen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Paris nights", 18 jaar, 23.30 uur. Roxy: „Anna", 14 jaar 2.30, 7 en 9.15 uur. -Minerva: ..Storm over Malakka", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „In donker Afrika", alle leeft,, 2.15 en 4.30 uur. „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. politieke partij op de lange duur levensbe schouwelijke overwegingen meer binden dan concrete vragen van de dag soms scheiden. Slechts een diepe levensovertui ging kan als cement dienen voor een partij ciie de storm van de tijd wil trotseren. Dat daarbij haar kijk op de economische pro blemen en die der tegenstanders anderzijds verzacht worden is vaak een gevolg van een gunstige conjunctuur. Het investeringspeil is in 1953 100 mil- lioen lager dan de taakstelling geweest, maar toch belangrijk hoger dan het diepte punt in 1952. De investeringsplannen voor 1954 zijn hoger dan de investeringen in 1953. Het tekort aan risicodragend kapitaal is op het ogenblik volgens de minister niet zo groot als men een aantal jaren geleden zou willen geloven. Financiering met vreemd kapitaal moet altijd slechts gedeel telijk zijn. Een deel eigen middelen moet er altijd zijn en voorts ook een deel aange trokken middelen, naast vreemd kapitaal. Deze pyramide-structuur achtte hij de ideale. Wat de internationale handel betreft, zou hij een vraagteken willen stellen achter de stabiliteit van het Oosten. Men kan in het Oosten ieder moment een verandering aan brengen in de importpolitiek en dit is wel een grote labiliteitsfactor. Handel met tota litaire staten is voor 50 procent of mis schien wel meer een politieke zaak. „Daar om zitten er aan een handelsverdrag met China grote moeilijkheden vast, om het maar zwak uit te drukken," zei de minister aan 't adres van de heer Geugjes C.P.N. P.B.O. In de avondvergadering kwam vervol gens de minister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de B r u ij n, aan het woord. Hij betoogde dat de P.B.O. gestadig vordert. Voor initiatie ven van de kant van de regering is thans geen aanleiding, omdat de zaak goed mar cheert. De S.E.R. heeft besloten de voorlichting zelf ter hand te nemen. Tot prof. Molenaar, die betreurd had, dat in de sociale sector van de P.B.O. zo weinig vordering was gemaakt, antwoordde de minister dat in deze de grootste reserve be staat bij een deel van de georganiseerde werkgevers. Na een korte re- en dupliek werd ook de P.B.O.-begroting aangenomen. De staatssecretaris voor de Middenstand ging hierna in op enkele opmerkingen over de middenstandsnota. Er is een onlosmake lijk verband tussen het analytisch en be- leidsdeel er van. De nota lost niet alle moeilijkheden op, zij is geen toverboek, maar zij is wel richtlijn voor een construc tief middenstandsbeleid, zo zeide hij. De regeling van het cadeaustelsel was volgens de staatssecretaris een dringende aangelegenheid, gezien de excessen die zich op dit gebied voordoen en de verstoring van de concurrentieverhoudingen die daar van het gevolg zijn. Dat de gezonde keus van de huisvrouw de excessen zou nivel leren bestreed hij met een uitspraak van de Nederlandse Huishoudraad, die zich tegen het cadeaustelsel heeft verklaard. Bij de begroting van de Staatsmijnen merkte de heer Kramer (P. v. d. A.) onder meer op, dat de sfeer in de gezellen- tehuizen teveel gericht was op de Katho lieke geest. De heer Re gout (KVP) geloofde dit niet. Overigens moeten zij die naar Lim burg komen zich er wel van bewust zijn, dat zij komen in een ander milieu dan zij misschien gewend zijn. „Als ge in Rome zijt, doe als de Romeinen," zo zei hij. De heer Brandenburg (C.P.N.) zei, dat de minister goed zou doen zich van de situatie in de gezellentehuizen op de hoogte te stellen. Na een kort wederwoord van minister Z ij 1 s t r a werd ook de begroting van de Staatsmijnen aangenomen, met de aanteke ning van het „tegen" van de C.P.N. Op "22 April zal de Eerste Kamer de be- gioting van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening afhandelen. Op 29 April zal de begroting van Buitenlandse Zaken aan de orde komen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben, heeft Donderdagmiddag in het Stedelijk Museum te Amsterdam, in tegenwoordig heid van zijn ambtgenoot in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, de expositie geopend van he dendaagse Zuid-Limburgse kunst. De ten toonstelling blijft tot 10 Mei in Amsterdam en wordt daarna van 12 Mei tot 1 Juni in het Stedelijk Museum te Alkmaar gehou den. „Moge ditmaal de victorie in Amster dam beginnen en niet in Alkmaar eindi gen", zo besloot dr. Houben zijn toespraak. Vooraf had de kunstcriticus Jules Kockel- koren een inleiding gehouden over de ont wikkeling van de Limburgse kunst „van een besloten regionaalheid, via de emanci patie, die begon bij de opkomst der in dustrialisatie en Limburgs cultureel réveil, tot een nationaal, ja zelfs supra-nationaal beeldend streven". De tentoonstelling, die mogelijk werd dank zij de financiële steun van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, omvat vijfennegentig schilde rijen, gouaches, tekeningen, klein beeld houwwerk en enkele houtsneden van vijf entwintig jongere en enkele oudere kun stenaars. NEW YORK (Un. Press) De Derde Symphonie van de Nederlandse componist Guiliaume Land-ré, die in de Carnegie Hall voor het eerst is gespeeld, heeft een goede pers gekregen in de „New York Times". Howard Taubman, muziekrecensent van die krant, schreef er over: „De heer Lan- drc, die in het muziekleven in Nederland een belangrijke rol speelt,, heeft muziek van werkelijk symphonisch karakter ge schreven. Zijn thematisch materiaal is levensvatbaar en hij weet hoe het om te vormen en te contrasteren. Tegen het einde van de symphonie, d'ie bestaat uit slechts één deel en maar een kwartier duurt, merkt men geen vergeefse tocht naar de concert zaal te hebben gemaakt. Materiaal, dat in de aanvang schaars leek te zijn en weinig beloften in te houden, ontpopte zich latex- tot iets dat bijblijft." ADVERTENTIE Zijn vrouw zegt: "Ik gun het hem van harte, maar..." en dan weet U wel wat volgt. Toch scheelt roomboter op het brood maar iets meer dan een cent per boterham. Zou een harde werker de roomboter om zó weinig moeten missen? Spaar de rijksbotermerken (op elk pakje staat er een) en doe mee aan de grote roomboter-prijsvragen De eerstvolgende verschijnt 8 Mei in Libelle, Beatrijs, Margriet, Goed Nieuws en Eva en op 15 Mei in alle Radio-bladen. (Van onze correspondent in Londen) De beroering over de H-bom duurt nog voort. Enerzijds is er de natuurlijke weer zin van het Westen, zelfs bij wijze van vergelding, dit vreselijkste aller wapens ooit te moeten gebruiken, anderzijds de vrees, dat het wap^n tegen Groot-Brittan nië zou worden gericht. Een merkwaardige reactie is die van de gemeenteraad van de industriestad Coven try, welke in de oorlog zo zwaar geleden heeft. Daar heeft de gemeenteraad be sloten om de burgerbescherming af te schaffen omdat tegen de gevolgen van de H-bom toch niets valt uit te richten. In ieder geval is de overtuiging thans, dat de gehele burgerbescherming in ver band met de H-bom dient te worden her zien. Evacuatie van de grote steden is een enorm probleem, waarbij de maatregelen tijdens de oorlog genomen, toen uit Londen één milliocn personen, in hoofdzaak vrou wen en kinderen, werden geëvacueerd, in het niet vallen. Verder wordt opgemerkt dat er nog nooit een wapen is gebruikt, waarop geen antwoord is gevonden, zoals radar heeft bewezen. Vier Labour-afgevaardigden zijn een campagne tegen de bom begonnen. Zij wil len de actie op niet-politieke basis door een door millioenen te tekenen petitie in de vorm van Attlee's verdedigde en door ADVERTENTIE ZUNDAPP - MOSQUITO - 3.L.O. merken van betrouwbaarheid. KONINGINNEWEG 48 TELEFOON 13609 HAARLEM Wordt verwacht: MOSQUITO 49 cc met lichtspoel Het aantal werkloze mannen is in Maart gedaald van 100.684 tot 62.497 en het aan tal personen, werkzaam op door de Rijks dienst voor de Uitvoering van Werken ge subsidieerde objecten, steeg van 22.400 tot 24.300. Het direct beschikbaar aanbod daal de derhalVe met 36.287. Deze belangrijke daling moet behalve aan het seizoen mede worden toegeschreven aan de gunstige conjuncturele ontwikkeling in vele takken van het bedrijfsleven. Naar schatting nam de eigenlijke seizoenwerkloosheid met 27.000 af, hetgeen een aanzienliike over schrijding betekent van de voor Maart nor male daling, die ongeveer 21.000 bedraagt. Pet beschikbaar aanbod van bouwvak arbeiders daalde van 21.689 tot 12.224, veenarbeiders van 2509 tot 1956. metaal arbeiders. van 5949 tot 4592, landarbeiders van 27.891 tot 15.937, transport personeel van 8118 tot 5913 en losse arbeiders van 24.707 tot 19.393. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 28.938 tot 34.731. en kwam hiermede op een niveau dat sedert 1948 niet meer werd bereikt. De i-elatieve werkloosheid was eind Maart het hoogst in Groningen met 34 werklozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren en het laagst in Limburg met 8, terwijl het rij'ksgemiddelde 19 bedroeg, tegen 32 op 28 Februari. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 8081 tot 6960. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 25.867 tot 28.129. de regering aanvaarde motie, waarin aan gedrongen wordt op een onmiddellijk Brits initiatief voor een conferentie van Eisen hower, Churchill en Malenkov. LONDEN (Reuter) Bijna 300 ver tegenwoordigers van Britse godsdienstige organisaties, vakbonden, coöperatieve ver- eenigingen, evenals socialistische parle mentsleden hebben daarop Woensdagavond in een besloten bijéénkomst in het Britse Lagerhuis het plan goedgekeurd. SYDNEY (Reuter) De enige manier waarop de mensheid zich tegen atoom wapens kan verdedigen, is leven, werken en het verbouwen van voedselgewassen onder de grond, aldus zeide de Australische atoomgeleerde prof. Oliphant Donderdag avond. BERLIJN (DPA) De Sovjet-autori teiten in Duitsland zijn bereid voor bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen, die een luchtlijn op Berlijn willen openen, de luchthaven Schönefeld in het Oost-Duitse grensgebied open te stellen als eindpunt van de luchtlijn, aldus werd Donderdag van bevoegde zijde te Berlijn vernomen. De KLM en de Scandinavische Lucht vaartmaatschappij S.A.S. hebben in de laatste tijd moeite gedaan voor het ope nen van diensten op Berlijn. De Russen stellen, aldus werd te Berlijn vernomen, de toestemming voor het vlie gen boven Oost-Duits gebied er van af hankelijk, dat de verkeersvliegtuigen op het bij Oost-Berlijn gelegen vliegveld Schönefeld landen en opstijgen. Thans vliegen krachtens een accoord van de vier grote mogendheden alleen vliegtuigen van deze vier landen op Berlijn. Naar in West-Berlijn verder verluidt, tonen de Russen zich zeer geïnteresseerd in de opening van een luchtlijn met het Westen. De luchtvaartmaatschappijen hebben tot nu toe slechts het oog gehad op één dienst op West-Berlijn. De Russen zouden thans als compromis hebben voorgesteld, dat de vliegtuigen een tussenlanding op het West- Berlijnse vliegveld Tempelhof maken. De betrokken luchtvaartmaatschappijen hebben voor een luchtverbinding met Ber lijn ook de toestemming van de drie Wes telijke mogendheden nodig. De Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den in de Nederlands Hervormde Kerk bestond gisteren precies een halve eeuw. Het initiatief tot oprichting (op 8 April 1904 van de eerste afdeling, de afdeling Friesland) ging vooral uit van dr. C. J. Niemeijer, destijds Nederlands Hervormd predikant le Bolsward. Na Friesland wer den ook in andere provincies afdelingen opgericht, totdat in 1913 een landelijke or ganisatie kon worden opgericht. De officiële viering van het tiende lus trum zal worden gehouden op 8 Mei in Leeuwarden. Donderdag werd echter in de Martinikerk te Bolsward, waarin een bus te van wijlen dr. Niemeijer is opgericht, een eenvoudige plechtigheid gehouden. Stevenson in ziekenhuis opgenomen CHICAGO (Reuter) De Amerikaanse democratische leider Adlai Stevenson heeft zijn sprekebeurten voor het week einde afgelast en zich in een ziekenhuis laten opnemen voor een nieuwe behande ling van een nierkwaal. Dat het woord doetje niets heeft te ma ken met het werkwoord doen, is wel duidelijk uit het verschil in betekenis. Het kenmerkende van een doetje is im mers juist het weinig flinke, weinig doortastende, weinig daadkrachtige. Neen, wij moeten in andere richting zoeken. Oudtijds gebruikte men het woord doei als geringschattend woord voor domme dienstmaagd, onnozel vrouwmens dat zich alles laat wijsma ken. Van dit doei kan doetje heel goed het verkleinwoord zijn, evenals koetje van koei. Maar ook dialectische woor den als doedelig: slaperig, suf en doedel: sukkel zullen zeker invloed op het woord hebben uitgeoefend. Bij Wolff en Deken, onuitputtelijke schat voor aller lei gemeenzame woorden uit de spreek taal, vindt men éénmaal: malle doede in de zin van: onbenullig vrouwspersoon. TONEEL EN DANS Zaterdag 10 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Vrije Toneel geeft onder regie van Bob de Lange een reprise van het spel „Escapade" van Roger MacDougall. Voor de rolverdeling: zie Zondag. Zondag II April, Stadsschouwburg, 20 uur: „Escapade" van Roger MacDougall door het Vrije Toneel onder regie van de zelf medespelende Bob de Lange, met Sara Heyblom, Ann Hasekamp, Wim van den Brink. Nell Koppen, Ton van Duinhoven. Ben Hulsman en vele anderen. Maandag 12 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Optreden van het Russische volksdans theater „Berjozka" onder leiding van Na- dezjda Nadezjdina, met als solisten: Klawdia Romanowa. Ljoebow Trynowa. Zinaida Charkina, Tamara Loekjanowa, Inga Britschkina en Irina Jefimova. Be geleiding: harmonica's en balalaika. MUZIEK Vrijdag 9 April, Concertgebouw, 20 uur: Negende V-concert door et Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met solistische medewerking van het duo Jan Hesmerg (viool) cn Eduard Biele (cello). Uitgevoerd worden het Dubbelconcert en de Derde Symphonie van Brahms. Zondag 11 April, Waalse kerk. 20.15 uur: Uitvoering van de Johannes Passion van Leonhard Lechner door een koor onder leiding van Jan D. Boeke met medewer king van De Reisende Cantorij onder lei ding van Wil Waardenburg. Het ensemble bestaat uit blokfluiten, violen da gamba en vedel. Maandag 11 April, Grote Markt. 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters. Eveneens op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Woensdag 14 April. Concertgebouw, 19.30 uur: Bach's Matthaus Passion door de Christelijke OratoriumveTeniging onder leiding van George Robert. Vocale solis ten: Erna Spoorenberg, Maiia Naveu. Han de Fèvre, Henk Meyer. Guus Hoek man, Rom Kalma en Arie de Rijk. Donderdag 15 April Immanuélkerk, 20 uur: Wijdingsdienst met uitvoering der Matthaus Passion van Heinrich Schütz onder leiding van Geert de Boer. met medewerking van de tenor Frans Miiller. de bas George Spijkstra en de organist Gosse Kroese. Donderdag 15 April. Concertgebouw. 19.30 uur: Herhaling van de Matthaus Passion van Bach door de C. O. V. onder leiding van George Robert. Behalve de onder Woensdag genoemde vocalisten werken hieraan mede het Noordhollands Philhar monisch Orkest, een jongenskoor onder leiding van Thom de Vries. Piet Lcntz viola da gamba) cn Piet Halsema (orgel). Donderdag 15 April. Grote Kerk, 15 uur: Hervattingen van de wekelijkse bespeling van het Christiaan Muller-orgel door de stadsbeiaardier George Robert. Het pro gramma is geheel aan werken van J. S. Bach gewijd. DIVERSEN Vrijdag 9 April, Stadsschouwburg. 20 uur: Voor de vereniging Geloof en Wetenschap spreekt dr. Jean Eugène Bersier uit Parijs, met vertoning van gekleurde lichtbeel den. over „Franse kerkramen". Zaterdag 10 April. Woodbrookers. 17 uur: Be gin der weekeindconferentie over „De culturele aspecten van radio en televisie". Inleiders zijn de heren P. Thoenez van het Centraal Bureau voor de Statistiek en de heer J. W. Rengelink. secretaris van de Nederlandse Televisiestichting. (Bent- veldsweg. Bentveld). BELGRADO (Reuter) President maarschalk Tito is Donderdag uit de Joegoslavische marinebasis Split voor een officieel bezoek naar Turkije vertrokken, waar hij de gast zal zijn van zijn ambts genoot Cecal Bayar. De maarschalk wordt vergezeld door zijn minister van Buiten landse Zaken Popovic. De president maakt de reis met het vijfduizend ton metende marinevaartuig „Galeb", waarmede hij verleden jaar een bezoek aan Groot-Brit- tannië heeft gebracht. Keizer Haile Selassie van Ethiopië zal in Juli een bezoek brengen aan Joego slavië op uitnodiging van president Tito, aldus meldt het semi-officiële persbureau Joegopress. Zaterdag zal een Ethiopische militaire missie voor een bezoek van drie weken in Joegoslavië aankomen. Het Nederlands douanekantoor Caberg bij Maastricht zal worden ingericht tot een gemeenschappelijk grenskantoor voor de Ne derlandse en Belgische douane. ■^#•#5" .•«■hu» - Uitgeleide gedaan door ontelbare bootjes vertrok de „Gothic", het koninklijke schip, waarop Koningin Elizabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh hun wereldreis maken, uit Fremantle. Dit vertrek betekende tevens het afscheid van Australië. De brandweervloot van Fremantle bracht met enorme watergordijnen een laatste groet aan het Koninklijke Paar. Zaterdag 18 April. Frans Halsmuseum. 20.30 uur: Vertoning van de door Polygoon ver vaardigde filmstrip der schuttersstukken met gesproken commentaar door de heer H. P. Baard, directeur van het museum. Zaterdag 10 April, Lido Theater. 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Paris Nights". Zondagochtend 11 April. 11 uur: herhaling van „Faust en de duivel" naar de opera van Gounod met Nelly Corradi en Gino Mattera. Zondag 11 April, Rembrandt Theater. 11 uur: Bijzondere vertoning van de gedeel telijk getekende, gedeeltelijk gespeelde film „De drie caballeros" van Walt Disney met Donald Duck, Joe Carioca en Pan- chito. Maandag 12 April, hotel Keur, Zandvoort, 20 uur: Voor de culturele kring 't Helm spreekt prof. dr. C. W. Mönnich over zijn onlangs verschenen boek „Pelgrimage" de ontmoeting van Christendom en cultuur tot onderwerp hebbende. Maandag 12 April, Kerk Ramplaan, 20 uur: Een groep Lutherse jongeren uit Amster dam geeft een opvoering van het spel „Wij klagen aan" aan Herbert Kühn onder auspiciën van het Hervormde Open-Deur- Comité te Overveen. Maandag 12 April, Bakenesserkerk. 20 uur: Muziekavond door leerlingen van het Christelijk lyceum „Marnix van St. Alde- gonde" met medewerking van het koor onder leiding van de heer G. van Zoest. Maandag 12 April, Brinkmann. 20 uur: Voor de vereniging „Haerlem" spreekt dr. C. Spoelder over het onderwerp „Het gar nizoen te Haarlem tot 1914". TENTOONSTELLINGEN Het Huis Van Looy: Herdenkingstentoon stelling van werken van Frans Baljon. Geopend tot en met 12 April van 1012.30 en van 13.3017 uur, des Zondags van 14—17 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van" 10—12 en van 1417 uur. op Zon dagen alleen van 1417 uur. 't Huis met de Kogel: Tentoonstelling yan tekeningen van D. Lindeboom. Dagelijks geopend van 1018 uur, uitgezonderd 's Zondags. Tot 11 April. Teylers Museum: Etsen, gravuren en teke ningen van Jacques Callot (15921635). Het museum is in de wintermaanden da gelijks geopend van 1117 uur. behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Dagelijks geopend van 1017 uur, 's Zon dags van 13—17 uur. Ook 's avonds van 20—23 uur. Tot 18 Mei. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: In de tuinzaal expo sitie van moderne schilderkunst uit Bali. Geopend tot en met 23 April op werk dagen. uitgezonderd Maandagmorgen. Heemsteedse Dreef 264: Tentoonstelling van werken van Heemsteedse schilders en beeldhouwers. Opening op Zaterdag 10 April om 15 uur. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft wederom een jaar met aftrek en vernietiging van de overtui gingsstukken geëist tegen H. A. de V., ad viseur voor Grafische Bedrijven te Leiden. Deze zaak was reeds eerder behandeld, doch aangehouden voor het horen van een getuige. De V. was ten laste gelegd dat hij bank- en muntbiljetten had nage maakt. De verdachte gaf het ten laste ge legde toe. doch zeide dit als een zuiver experiment te hebben gedaan. Het had in het geheel niet in zijn bedoeling gele gen de bank- en muntbiljetten uit te geven. Men had hem gesproken over een mogelijke betrekking bij de fa. Enschedé en toen was hij gaan experimenteren met het namaken van papieren geld. Als getuige werd gehoord de heer K. J. Tirion, directeur van de Nederlandse Fo tovakschool. Deze verklaarde Inderdaad met verdachte de mogelijkheid te hebben besproken van een positie bij de fa. En schedé. Hij kende De V. als een fatsoenlijk man. De officier persisteerde echter bij zijn eis. De raadsman van De V., mr. P. van 't Hoff Stolk, betoogde dat zijn cliënt volkomen te goeder trouw was geweest. Nimmer had hij geprobeerd de nage maakte biljetten uit te geven. Het was hem alleen om het experiment begonnen. Toen De V. een betrekking in het buiten land werd aangeboden, vertrok hij zonder „het bezwarende materiaal" te vernietigen. Pleiter vroeg dan ook geen lange gevange nisstraf. Uitspraak over 14 dagen. PARIJS. Het uitbreken van den oorlog tegen Rusland zal geen beletsel zijn voor de groote tentoonstelling van producten van nijverheid en landbouw en van kunstgewrochten van alle natiën, welke van 1 Mei tot 31 October 1855 te Parijs zal worden gehouden. Het regle ment van deze belangrijke onderneming zal in eenen zeer liberalen zin zijn vervat. Belangrijke voordeelen zullen worden toe gekend aan buitenlandsche inzenders, wier goederen door geheel Frankrijk kosteloos worden vervoerd. Zelfs ver- bodene goederen zullen tentoongesteld worden tegen een regt van 20 pCt. van de waarde.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5