Programma vol verscheidenheid van Velsens bevrijdingsfeesten Aanleg van een nieuw industrieterrein in de polder Chaos in Berlijn Clowntje Rick Beverwijk Ruim anderhalve ton voor aankoop zand uit tunnel Castricum Drie weken geëist tegen buschauffeur Zieken en ouden van dagen delen mee FEUILLETON Be verwij k's bejaarden gaan een dag op stap Ledental van de KVP liep in Beverwijk terug Busverkeer tijdens werk zaamheden Tolbrug Warmond Het ongeluk op de Dreef Felle eritiek op Rooms- rode samenwerkipg Voor de kinderen „Bijverdiensten nemen in Nederland toe'' Aangevallen Haarlemmer viel en overleed later Indexcijfers landbouw prijzen Februari 1954 VRIJDAG 9 APRIL 1954 Het volledige programma van de feeste lijkheden en herdenkingen rond de vijfde Mei, dat verleden week in ons blad in conceptvorm een plaats kreeg, wijkt niet zo heel ver af van het reeds gepubliceerde. Er zijn nog enige onderdelen aan toege voegd en wel in de vorm van voorstel lingen voor ouden van dagen en repor tages voor de patiënten in het Antonius ziekenhuis. Mede dank zij de steun van het gemeentebestuur is een dergelijke vie ring van de beide dagen 4 en 5 Mei, die zulk een belangrijke plaats in het volks leven bij voortduring verdienen, mogelijk. Werden in voorgaande jaren deze herden king en viering door het Overkoepelend Comité geregeld, dit jaar voor het eerst is dit onder auspiciën van de Vclser Ge meenschap tot stand gekomen. Hiertoe is samenwerking gezocht met onderwijzend personeel der scholen, met de Velser Jeugdcentrale, de Bond van Oud Illegale Werkers en de verschillende Oranjeverenigingen. Het officiële programma (voor zover het op 8 April reeds was uitgewerkt) luidt als volgt: 4 Mei 16 uur: Bloemlegging van de school jeugd bij het monument Plein 1940- '45; des avonds stille omgang naar Westerveld. 5 Mei 8 uur: Krans- en bloemlegging door deputaties bij het monument Plein 1940-'45. Tevens start van de estafette, het overbrengen van een oorkonde naar omliggende gemeenten. Jeugdprogramma Voor leerlingen van 12 tot en met 17 jaar: Bevrijdingsrall.ve Velsen 1954. Een parcours van 45 km is uitge stippeld, dat voert langs en door vele aantrekkelijke plekjes in de gemeente. Deze tocht moet worden volbracht in de tijd van circa 4'4 uur, waarbij rekening wordt gehouden met een normaal tempo waarin gereden moet worden. Voor de leeftijden 12 en 13 jaar is het volbrengen van deze sterrit, die gedeel telijk ook puzzlerit zal zijn en waarin verkeerscontroles en tijdcontróles straf- en winstpunten kunnen geven, vol doende om in aanmerking te komen voor een getuigschrift. (Groep A). Voor 14- en 15-jarigen geldt voor het ver krijgen van het getuigschrift hetzelfde als voor de eerste groep, echter aange vuld met onderweg te volbrengen lich tere prestaties. (Groep B). Voor de 16- en 17-jarigen (en eventueel ouderen) geldt ditzelfde, alleen zijn de prestatieproeven dan iets zwaarder ge maakt. (Groep C). Bij de prestaties wordt rekening gehou den of deze volbracht moeten worden door jongens of meisjes. Voor de 3 "groepen afzonderlijk worden verder nog individuele prijzen beschik baar gesteld voor het hoogst bereikte aan tal winstpunten. Bij dit wedstrijd-element wordt niet zo zeer nadruk gelegd op de kracht van de deelnemers (zwakkere kinderen zouden dan al bij voorbaat uitgeschakeld zijn), als wel op: goed nadenken, zelfbeheersing, hoffelijkheid in het verkeer, ehz. Voor de scholen, die respectievelijk in de groepen A of B of C gemiddeld het hoogste aantal punten behalen, worden 3 wisselbekers beschikbaar gesteld. De tocht zal eindigen op een nader aan te wijzen plaats, waar de prijsuitreiking zal plaats hebben. Aan de deelname zijn geringe kosten verbonden. Circa 800 leerlingen hebben al inge schreven voor hun leeftijdsgroep of. in dien zij dit wensten één groep hoger (niet lager). Jongens en meisjes van 12 t/m 17 jaar, die in he gemeente Velsen wonen, maar ergens anders op schóól gaan, kunnen zich alsnog voor deelname aan deze Bevrij- dingsrallye opgeven bij de commissie van voorbereiding: Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden-West, dagelijks van 912.30 u. en 1417 uur. Zaterdags tot 12.30 uur. Deze inschrijving sluit 14 April. Voor de leerlingen der lagere scholen worden in de morgenuren in verschillende gebouwen in de gemeente aparte voorstel lingen georganiseerd. Ouden van dagen niet vergeten Voor de ouden van dagen wordt in iedere wijk een voorstelling gegeven: in Santpoort in zaal „Zomerlust", 14 uur, bont programma door Harry Bouman; in Velsen-Noord in het Gem. Vergaderlokaal, Van Diepenstraat, 16 uur, bont programma eveneens door Harry Bouman en in IJmui- ADVERTENT1E oooooooooooooooooo» >ooc>oooorryy>ioooooütjcouQOOoocr>o door Jean Bommart vertaald uit het Frans) 2) Zij had blonde haren, die in vlechten op haar rug afhingen, met strikjes aan het einde, een jurk met rose en witte ruiten en een mandje aan de arm. In de plotseling stilte de andere twee taroks achter hem stonden nu ook stil hoorde Wainwright een gesmoord geluid. De stem van Bilkins vx-oeg: „Moet ik schieten?" Een seconde voelde Wainwright een ste kende pijn in zijn binnenste de angst. Toen richte hij zich plotseling op, stootte zijn hoofd tegen de voeten van de mi trailleur boven hem: „Allemaal er uit! Vang haar, om 's hemels wil!" Als twee duiveltjes uit een doosje spron gen Bilkins en Wainwright uit de tank. De kleine slaakte een luide kreet, liet het mandje vallen en ging er vandoor. Verstijfd door vijf uur lang in één hou ding in de tank te zitten, rende Wainwright waggelend, onhandig als in een nachtmer rie. Hij botste tegen een elastische muur; de takken sloegen midden in zijn gezicht. l!it bijgaand programma blijkt, dat de Bevrijdingsdag in Velsen zijn oude klank heeft behouden. En dat een woord gestand wordt gedaan, dat bur> gemeester mr. M. M. Kwint verleden jaar op de vijfde Mei uitsprak: „Wat er ook gebeurt in Velsen en wat de regering ook doet, hier zal de Vijfde Mei onverkort gehandhaafd blijven. Andere beslissingen van de landelijke overheid zullen dus. met alle respect voor de regering, naast ons neer gelegd worden." 000000000000000000tx)000c**)0n0000cx?000000000ct)00000000000 den in het Patronaatsgebouw, 14 en 16 uur, bont programma door Rens v. d. Zee. Aan de hulpbehoevende ouden van da gen, die de voorstelling niet kunnen be zoeken, zal thuis door de leden van de jeugdorganisaties een verrassing worden aangeboden. Patiënten in het Antonius Ziekenhuis Ook de zieken zullen van het bevrij dingsfeest kunnen genieten. Via de huis radio krijgen zij op 5 Mei van 19 tot 20.30 uur het volgende reportage-programma aangeboden: 1. reportage kranslegging 4 Mei. 2. declamatie. 3. reportage van de stille omgang en van de liederen die de zangkoren daarbij ten gehore brengen. 4. declamatie. 5. luisterspel (omgewerkt wagenspel). 6. Vaderlandse muziek. 7. verzoekprogramma. 8. eventueel reportage Bevrijdingsrallye Velsen 1954. Patiënten onder 17 jaar ontvangen een tractatie. Wagenspel Evenals vorig jaar wordt er in de ver schillende wijken van de gemeente een wagenspel opgevoerd door de toneelgroep „De Hooger Geest Ghesellen". De tijden worden nog nader bekend gemaakt. Avondprogramma IJmuiden: Filmvoorstelling in het Rex Theater te IJmuiden (O.), vertoond zal worden de film „Verloren grenzen"; muzikale rondgangen naar het Markt plein door verschillende muziekcorpsen; openluchtfilm Marktplein; vreugdevuur, demonstratie vrijwillige brandweer en taptoe. Santpoort: Openluchttoneeluitvoering in het burg. Rijkenspark door de Arbeiders Toneel vereniging „Palvu" met de opvoering van „Bazuinen om Jericho". Velsen-Noord: Openluchtfilm voorstelling en vervol gens deelname aan het programma van het comité Beverwijk. Riolering in industrie-gebied Donderdag is in het gebouw voor Open bare Werken in Velsen aanbesteed het leggen van rioleringen in het industrie gebied langs de Staalbaven in Velscn-N. Er waren elf gegadigden. Hoogste in schrijver was de firma J. G. Nelis uit Haarlem, met een bedrag van f 22.880. als laagste kwam uit de bus de firma A. en F. Bruisschaart uit IJmuiden: f 15.421. De gunning is aangehouden. Het comité dat zich belast met de orga nisatie der jaarlijkse uitstapjes van de Beverwijkse ouden van dagen, heeft beslo ten dit jaar een autotocht voor te bereiden. Alle bejaarden uit Beverwijk, d'ie geboren zijn vóór 1 Januari 1887 zullen hieraan kunnen deelnemen. Aangezien de kosten voor dergelijke tochten hoog zijn, doet het comité een beroep op alle ingezetenen van Beverwijk. Eind April, begin Mei zal er een lijstcollecte voor dit doel worden ge houden. Donderdag 1 Juli i.s de grote dag en de reis gaat naar Rottendam. De Maas tunnel, het groothandelsgebouw en de diergaarde Bliidorp met de Rivièra-hal zullen niet vergeten worden: op de heen reis zal de tocht voor het nuttigen van een consumptie worden onderbroken in Noord- wijk en op de terugreis in Hillegom. In totaal zullen er zeventien bussen rijden. Het comité hoopt op een nrrne financiële medewerking van Beverwiik's bevolking en natuurlijk op goed weer. Jaarvergadering Goöp. Uitvaartvereniging De Beverwijkse Coöneratieve uitvaart vereniging houdt op Dinsdag 13 April in ,,'t Centrum" haar jaarvergadering1. Naast de gebruikelijke verslagen staat de bespre king van een voorstel tot reorganisatie op de agenda. Donderdagavond heeft de Beverwijtkse afdeling der K.V.P. onder voorzitterschap van de heer W. Vessies in het K.S.A.-ge- bouw haar jaarvergadering gehouden. De secretaris deelde in zijn verslag mede dat het ledental van 603 tot 555 was terugge lopen. De penningmeester liet een nadelig saldo van 299,22 horen, voornamelijk veroorzaakt door de verkiezingscampagne 1953. Mr. J. F. Homeier hield deze avond een inleiding over de betekenis der werk groepen in de K.V.P. Deze werkgroepen bestaan uit een vijftiental mensen, waar van één een inleiding houdt en waarna over dit onderwerp gediscussieerd wordt. Men hoopte in Beverwijk tot oprichting van dergelijke werkgroepen te komen. Een zaalforum onder voorzitterschap van de heer W. Vessies en bestaande uit de leden, de heren J. Groen, Th. Ettema, H. J. Schreur en Jac. de Weyer, kreeg hierna vragen uit de zaal te beantwoorden. Betreffende de ontwikkeling van IJmond kwam tot uitdrukking dat Beverwijk niet „kost wat het kost" moet trachten een grotere stad te worden. Liever zou men een normale ontwikkeling zien. Veel vragen, handelend over meer te bouwen midden- standswoningen, zorg voor de tuinders, ont eigening, woningbouw in het algemeen en dergelijke werden hierna aan het forum gesteld. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. W. F. Göbel en M. Theiner: K. J. Koster en G. M. M Koning; G. van Langen en M. Chr. Schoorl; P. Ver laan en G. P. Honout; H. J. Brethouwer en J. Zandbergen: J. A. Krakers en C. J. M. Boon; C. E. J. Jüch en M. A. E. Janssens; R. Hummel en D. G. van der Molen; G. van Dijk en J. W. van Kleef. GEBOORTEN: Picter G„ z. van P. Olt- hoff en H. G. Taffijn; Christina W„ d. van Th. Zonneveld en A. van Tunen: Albert, z. van A. de Ruiter en A. M. de Vries: Anna M E., d. van W. J. Bras en A. M. E. Pruim- boom; Cornelis E, z. van J. Dudink en J. C. Kramer; Tine. d. van A. Rothe en T. Nol; Christina E. M.. d. van M. Marcker en W. Nijssen; Gerda H., d. van J. L. van Wolte ren en H. Troost. OVERLEDEN: J. J. M. de Vries. 2 j.. z. van P. de Vries en J. E. Sanderse; J. Vessies, 82 j.. weduwn. van Th F. Meyberg; N. Pan- nevis, 49 j., geh. met C. Waij. Maandag zal het rljverkeer in Warmond over de Tolbrug wegens de vernieuwing van deze brug, worden gestremd. De stremming zal ongeveer zes tot acht weken duren. Door de sti'emming hebben Maarse en Kroon en de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij moeten besluiten maatregelen te treffen. De bussen van Maarse en Kroon, komende uit Haarlem mermeer, rijden tot het Warmonder via duct, slaan rechtsaf om over de Warmon- derdam en over de Rijksweg van Sassen- heim naar Oegstgeest (Leidsebuurt) en Leiden te rijden. Van Leiden af rijden de bussen over Oegstgeest (Leidsebuurt) en de rijksweg Den Haag-Amsterdam tot het Warmonder viaduct, slaan rechts af tot ter hoogte van de voet van de afrit", keren, om daarna hun route in de rich ting van dc Haarlemmermeer te vervol gen. Reizigers voor en van Warmond wor den door de N.Z.H. vervoerd (pendel dienst). De begin- en eindpunten zijn sta tion Warmond en de samenkomst van de Warmonderdam en de Rijksweg, kamende van Sassenheim. De Belgen l lijven zeer rustig onder de verkiezingspropaganda die voor de verkiezingen op 11 April over hun hoofden ivordt uitgestort. De liberale partij voelde dat die rust moest worden verjaagd en kwam met een nieuw soort reclame. Kioskjes, beplakt met verkiezingsleuzen. bewoonddoor een fors persoon voor het geven van de gewenste inlichtingen, werden op drukke punten in de stad geplaatst. Of de gewenste interesse werd gewekt is niet te zeggen. Zeker is het echter, dat de „voorlichters"' het niet druk hadden, en dat de belangstelling meer uitging naar het huisje. Hoewel de vestiging van nieuwe indu strieën op korte termijn in Beverwijk niet te verwachten is, heeft de gemeenteraad van Beverwijk toch besloten om tot aan koop van 700.000 kubieke meter zand uit de tunnelbouw te Velsen over te gaan. om dit zand te spuiten op een veertig hectare groot stuk polderland, dat in de toekomst als industrieterrein dienst zal doen. Voor „Wij zijn felle tegenstanders van het RoomsRode verbond," zeide de heer G. A. H. H. A. Leenaerts, lid van de Partij- raad der Katholieke Nationale Partij van de Rijkskieskring Den Helder, op de Don derdag gehouden propaganda-avond in hotel De Harmonie te Castricum. „Wij zijn voorstanders van een Christe lijke regering, omdat de bevolking van Nederland grotendeels Christelijk is en het socialisme in zekere zin het communisme benadei-t," vervolgde de spreker, die aller eerst de historie van de K.N.P. uit de doe ken deed, vervolgens de voornaamste pro grammapunten en tot slot vertelde, waar om de K.N.P. aan de komende verkiezing voor de Provinciale Staten deelneemt. Voor de Roomsrode samenwerking had spreker geen goed woord over, evenmin als ♦oor de binnenlandse politiek „waar geen grote mogendheid, onverschillig of zij ons met hard geld of anderszins heeft geholpen, zich mee moet bemoeien." Spreker vond de Collectieve Arbeids- i Overeenkomst verder fataal voor de arbei- ders en zeide ook, dat ver doorgevoerde staatsbemoeienis tot het uiterste moest i worden beperkt. Daar ging een hoeratje bij op.' „Heerlijk, tante Liezebertha.melkchocolade!" „Ja, lachte tante Liezebertha, ik dacht zo, dat jullie van al dat vertellen en luisteren wel 'n droge keel zouden hebben. Dus jullie hebt wel trek in 'n kopje warme chocola Nou, dat was ook 'n vraag ..Dat is nou 'n echt drankje voor de winter", vond oom Tripje. „Schenk maar gauw in, hoorwe lusten het allemaal wel!" En zo hadden ze even later allemaal 'n kopje lekkere warme chocolademelk voor zich staan. Tante Liezebertha zette de koekjestrommel op tafel en ze kregen er allemaal 'n biskwietje bij. „Fijnlange vingers!", juichte Bunkie, want daar hield hij juist van. „Nou, toe hebben het maar goed!", vond Rick. Ja. dat was een echt gezellige avond zo. Die winteravonden zijn heus zo kwaad niet. vonden ze. Het is dan wel vroeg donker, en je kunt niet zo lang buiten spelen als in de zomer, maar dit was toch ook prettig. Toen het bedtijd was. gingen ze naar hun kamertjes. En daar was het niet zo lekker warm als beneden, dus kropen ze maar gauw met hun neus onder dc wol! de aankoop is een bedrag van 170.000 beschikbaar gesteld. Voorlopig behoort een uitgebreider in dustrialisatie van Beverwijk nog tot de verdere toekomstmuziek en is van het aan bod tot aankoop van de 700.000 kubieke meter zand alleen gebruik gemaakt, omdat het zand thans op een goedkope wijze kan worden vervoerd, zodat deze te vroegtijdige aankoop in feite een besparing voor straks betekent. Toch blijkt hieruit dat B. en W. inzake de uitbreidingsplannen nog altijd het oog op de verre toekomst gericht houden. Het op te spuiten terrein is langs de Pijp ge legen, tussen Ringsloot en de rioolwater - zuiverings-installatie en deels ten Noorden van de Wijkermeerweg. Hiertoe zal het Wijkermeergemaaltje een stuk Noordelijker moeten worden ver plaatst. Doordat het hier een voordelige transactie geldt, wordt het toekomstige in dustrieterrein als het ware ook als opslag plaats voor zand gebruikt, zodat wanneer er zand nodig is voor de nieuw aan te leg gen Rijksweg Uitgeesttunnel, dit weer van het terrein gehaald zal kunnen worden. Hoe een huisvrouw uitkomt Wanneer de dames, die Donderdagavond de ip 't Centrum gehouden avond van de plaatselijke Commissie voor Huishoude lijke- en Gezinsvoorlichting hebben be zocht, het ken verstrekte advies ter harte zullen nemen, bestaat de mogelijkheid dat zij aan het eind der maand tot de verras sende ontdekking komen dat zij van hun inkomen hebben overgehouden. Mevrouw L. Wilze-Bruins, die een toe lichting bij de filmstrook „Mevrouw Wil- lemse komt uit" gaf, zeide in haar voor woord deze avond geen oplossing van fi nanciële problemen te kunnen geven. Dit i zal ieder gezin zelf moeten uitzoeken, maar i wel kon zij enige vingerwijzingen geven, 1 om die bekende eindjes beter aan elkaar te binden. Het nationaal bud get-onderzoek in 1953 had uitgewezen dat het inkomen van de gemiddelde Nederlandse arbeider 72 gulden per week is en aan bijverdienste komt er zes gulden binnen. Deze bijver dienste. die in Nederland steeds meer aan de orde komt, zal het beste ter zijde gelegd kunnen worden voor de aankoop van gro tere stukken. Het uitkomen met het budget is in hoge mate afhankelijk van de be kwaamheid van de huisvrouw bij de keuze van de aankoop. Over het algemeen gaat de keuze uit naar de duurdere producten, hoewel de goedkope vaak even goed kun nen zijn. Als voorbeeld noemde spreekster margarine, waarin bij de goedkope en dure soorten dezelfde voedingsbestanddelen zit ten. Eveneens is dit het geval bij klei- en zandaardappelen. Mevrouw Wilse achtte het de plicht van iedere "huisvrouw „zoveel mogelijk uit het beschikbare geld te halen". Vervolgens wees zij er op de vaste lasten te regelen naar het inkomen en de uit gaven overzichtelijk te boeken. Vele deel nemers aan het budget-onderzoek hebben verklaard veel beter uit te komen, doordat zij hadden geleerd de uitgaven op te schrijven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Gisteren werd door de Haarlemse rechtbank de zaak behandeld tegen 'n 27- jarige buschauffeur van de N.Z.H.V.M., die op 24 Februari op de Haarlemse Dreef ter hoogte van de Paviljoenslaan om streeks half twaalf in de morgen de 47- jarige landarbeider J. Kloek dusdanig aan reed, dat deze vrijwel op slag gedood werd. De chauffeur had eerst verklaard dat de landarbeider, die een handkar voortduwde, van plan was geweest om de Paviljoenslaan in te slaan zonder daartoe een teken te geven, waarna de aanrijding het gevolg zou zijn geweest. Hij stelde nu dat hij af geleid was door een passagier die hem iets had gevraagd, zodat hij de landarbeider en zijn kar te laat had opgemerkt. Bij een on derzoek bleek dat de remmen van de bus in orde waren. Daarnaast werd evenwel verklaard, dat onder bepaalde omstandig heden, zoals bij gladde wegen, de autobus bij krachtig remmen een weinig zou door slippen. De chauffeur bevestigde vanmor gen dat de weg glad was geweest en dat de bus dientengevolge niet direct tot stilstand was gekomen. De busbestuurder is nog steeds bij de N.Z.H.V.M. in actieve dienst en is ook niet tijdelijk uit zijn functie ge schorst geweest. Twee getuigen hadden de indruk ge kregen. dat de chauffeur achter de hand kar inhield om bij de nabij liggende halte te stoppen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, noemde het gebeur de in zijn requisitoir een ernstige aanrij ding door roekeloos rijden, maar was enigs zins verbaasd over het punt waar het onge luk plaats vond, omdat men zoiets daar, even voorbij de hoek DreefHertekamp- laan, niet zou verwachten, aangezien de wagen ter plaatse weinig snelheid kan hebben. Mr. Van der Valk Bouman ver telde, dat hij zelf met een bus het stads- traject had gereden en dat hem dat niet was meegevallen. Hij vond een conducteur als tweede man op dergelijke bussen, voor het verstrekken van plaatsbewijzen geen overbodige luxe. Hierdoor zou tevens het lange stilstaan bij de haltes voorkomen kunnen worden. Hij meende voorts dat de chauffeurs te zwaar belast waren en vrees de dat ongelukken op deze wijze onvermij delijk zouden zijn. De officier gaf vervol gens een kleine bloemlezing van de ge boden waar de passagiers zich volgens vele bordjes aan te houden hebben. „Ze hebben tenslotte het gevoel dat zij helemaal niets meer mogen doen." merkte hij op. Niette min hoopte mr. Van der Valk Bouman, dat de passagiers zich in ieder geval zouden houden aan het verbod om met de bestuur der tijdens de rit te spreken. Mr. Van der Valk Bouman uitte zijn verwondering over het feit dat de chauffeur nog steeds reed, en had het juister gevonden als hem deze bevoegdheid ontnomen was geweest in af wachting van de berechting. Hij eiste drie weken gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging van de bevoegdheid om een motor voertuig te besturen. De uitspraak werd bepaald op 22 April. Kellner kreeg anderhalf jaar wegens mishandeling Het Amsterdamse hof heeft gisteren de 25-jarige kellner A. J. V. uit Amsterdam wegens mishandeling de dood ten gevolge hebbende, conform de eis, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. In de nacht van 24 Juli van het vorige jaar hebben diverse personen, die ter zit ting als gétuige werden gehoord, de kell ner tegen de sluitingstijd van de cafés op de Nieuwendijk te Amsterdam tegen de 39- jarige Haarlemmer T. van K. zien springen, waardoor deze achterover viel en met zijn hoofd tegen de trottoirband sloeg. De Haarlemmer kreeg een hoofdwonde en werd aanvankelijk naar het Binnengast huis te Amsterdam overgebracht. Na daar verbonden te zijn werd de Haarlemmer naar het politiebureau aan de Warmoes straat vervoerd en daar op een brits in een cel neergelegd, „omdat hij alleen maar dronken was". De volgende morgen echter werd de Haarlemmer niet wakker en de politie liet hem weer overbrengen naar het Wilhelminagasthuis, waar hij twaalf dagen later overleed. Volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek vertoont het indexcijfer van land bouwprijzen (basis 1946/'47—1949/50 100) een stijging van 127 in Januari tot 129 in Februari 1954 (1.6 pet.). In de groep der akkerbouwproducten steeg het groepsindexcijfer, mede onder invloed van de oplopende aardappelprijzen, van 147 tot 154 (4.8 pet.). Bij de veehouderijproducten werd de in vloed van de prijsstijging van rundvlees, varkensvlees en schapen overtroffen door een prijsdaling van de eieren. Het groeps indexcijfer daalde hierdoor van 122 tot 121 (0.8 pet.). Tengevolge van de loonsverhoging, welke op 1 Januari is ingegaan, steeg het index cijfer der productiekosten van 134 in Decem ber 1953 tot 138 in Januari (3.0 pet.) en tot 138 in Februari 1954 (0.7 pet.). De kleine was verdwenen, rennend als een konijn. Wainwright uitte een gesmoorde kreet, toen hij door een kleine tak in zijn oog werd gestoken. Hij wilde doorlopen, maar zijn benen weigerden dienst. Hij had het gevoel een ton te wegen en dacht bij zichzelf: „Allemaal naar de maan door mijn schuid! Rest me niets meer dan me een kogel door het hoofd te jagen!" Buiten adem bleef hij staan en beet krachtig op zijn duim. „Het is een nachtmerrie! Ik wil dat het een nachtmerrie is!" Anderen wa ren hem voorbij gerend. Hij hoorde kreten van pijn, gesmoorde vloeken, het lawaai van brekende takken. En plotseling een schreeuw: „Ik heb haar". Ineens volkomen stilte. Iedereen bleef staan op de plaats waar hij was en hoorde nog slechts 't kloppen van zijn hart. terwijl men scherp luistei'de. De stem herhaalde, kalmer nu: „Ik heb haar! Terug naar onze ram melkasten! Ik breng haar mee". „God zij dank!" kreunde Wainwright zachtjes. „Het is de Fransman!" Met zijn mouw veegde hij zijn mond af en hijgend zocht hij steun tegen een boom. Hij bemerkte, dat hij zijn pistool in de hand had. Hii stopte het weer weg, slaakte een zucht van opiuchting en beval met fer me stem zijn mannen: „Op uw posten!" Als laatste keerde hij terug, in niet te snel tempo. Hij nam de tijd om zijn gezicht weer tot rust te laten komen: „Nooit in mijn leven zo bang geweest, niemand mag er iets van merken...." Met verbazing hoorde hij Duits mompe len, maar meteen begxeep hij het zo on geveer. Het was de zeer zachte stem van de Fransman: „Waarom moet je zo bang zijn, als je zo'n aardig klein meisje bent? Heb je nog nooit soldaten gezien? Soldaten zijn lief, weet je! Kom, droog je tranen en snuit je neus maar eens! Ik zal je bonbons geven en je in mijn auto naar huis brengen!" Toen Wainwright het pad bereikte, was Brémond daar al, met op zijn arm het meisje, dat weer half gerustgesteld was. Drie of vier mannen stonden glimlachend om hen heen. „Bravo en dank u, mijnheer Brémond", zei Wainwright. „De Fransen zijn absoluut onverslaanbaar als het er om gaat aardige meisjes te vangen! Neem haar maar bij u, en nu weer voorwaarts! Wat zoekt u?" „Haar mandje, zei Brémond. „Ah, daar is het al! Aan de voet van de boom". Men raapte het mandje op. Het meisje greep het stevig beet en er verscheen een glimlach op haar gezichtje. „Kom", zei Brémond in het Duits. „Mijn auto maakt veel herrie. Maar je zult met bang zijn, hè, kleintje? Hoe heet je?" Hij luisterde scherp om het gemompel te verstaan. „Louisa? Dat is de aardigste naam, die ik ken. Kom maar in mijn wa gen, Louisa!" Wainwright verdween als laatste in zijn tank. Terwijl hij het stuur nam, barstte hij plotseling in een schril, onbedwingbaar lachen uit. Zijn mannen volgden zijn voor beeld. De motoren knalden, de tank zette zich in beweging. Maar de hele bemanning, de commanderende officier, de mitrailleurs, de bestuurders en de richters, bleven ner veus en onbedaarlijk lachen. „Wat een pracht van een kindermeisje is die Fransman! God zegene hem!" HOOFDSTUK II Boven op een kleine helling hield het bos plotseling op. De tanks draaiden het dikke struikgewas in aan de rechterzijde van het pad op tweehonderd meter voor de bosrand. Zo snel mogelijk bedekte men de voertuigen met takken om hen voor vlieg tuigen te camoufleren. Aan de mannen werd streng verboden zich te laten zien en het kleine meisje werd toevertrouwd aan twee man uit de tweede Shennan, die zich met haar in de tank opsloten De Frans man Brémond voegde zich bij de drie tankchefs, Wainwright, Lister en Broug ham, die het landschap voor hen bestu deerden en het met de kaart vergeleken. De velden daalden steil af naar een keu rig dorpje rond een kerk, bij een rivier vol riet. Een brug verbond de beide oevers. „Gelukkig", zei Wainwright opgelucht, „we zijn niet verdwaald! Daar ligt dat ver vloekte dorp!" „En die vervloekte brug!" zei Brougnam. „Ja", zei Brémond. „Maar wat is dat voor een houten toren, die ik daarginds, achter de populieren, zie?" Hij keek er naar door zijn verrekijker. „Flak!" zei hij na een seconde. „Er staan drie stukken luchtafweergeschut van 77 of van 105.Je hebt er drommels goed aan gedaan, Wright, de tanks bijtijds te laten stilhouden!" Lister mompelde een verwensing. „Ja", zei Bougham. „Wie voor de duivel zou verwacht hebben hier een vliegveld te vinden? Dat stond niet op het program ma van ons uitstapje. Pracht inlichtingen dienst' Als wij zonder meer op de brug wax-en afgegaan, waren onze rammelkasten in een oogwenk veranderd in een ver giet!" „Het is maar een hulpvliegveld", zei Wainwright. „Het schijnt verlaten te zijn. Eén hangar maar. waarvan de deur dicht is.... Neen, ik zie mannen op de flak- toren". „De wachtpost is links van de hangar", zei Brémond. „Er staan ook twee schild wachten op de brug". Wainwright dacht na; de anderen gingen door met het landschap op te nemen. Er was op dat ogenblik weinig verkeer op de weg, die over de brug liep welke opgebla zen moest worden, en dat verkeer bestond alleen uit burgeivoertuigen. Van het ver heven punt, waar zij zich bevonden, kon den zij in de straten van het dorp kijken. Voor de kerk op het plein leverde een be stelauto van de slager vlees ai. Kinderen speelden met een hond. In de tuinen spreidden vrouwen wasgoed uit of waren oudjes aan het spitten. Tien koeien liepen traa% over de brug, terwijl de schildwach ten zich interesseerden voor een jongen, die aan het hengelen was. Verder weg zag Brémond met zijn verrekijker een herberg met ijzeren ronde tafeltjes voor de deur en een uitgedroogde bremstruik, die als uit hangbord dienst deed. Twee mannen en de herbergier met een voorschoot voor stonden op de drempel te praten. „Alleen maar burgers in de kroeg", zei hij. „Ja", bevestigde Lister. „Het is werke lijk vreemd, dat er zo weinig militairen zijn". „Je vergeet, dat we door meer dan dertig kilometer bos van het front zijn geschei den", antwoordde Brémond. „Het is een bewys, dat onze raid gelukt is en dat er geen alarm is geslagen". „Maar zodra we de brug in de lucht hebben laten vliegen, zal de charme wel verd a'enen zijn", merkte Brougham op. „Wat kan ocls dat schelen?" zei Lister. „Daarvoor zijn we toch gekomen, niet?" „Ik veronderstel, dat de Generale Staf dacht, dat deze weg drukker gebruikt werd dan het geval blijkt te zijn!" ver stoutte Brémond zich op te merken met een schuine blik naar Wainwright. Deze legde zijn verrekijker neer. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9