Dulles krijgt een harde dobber in Londen en Parijs Brits initiatief ter controle op atoomwapens Weerbericht Fanny's beeld Ultimatum aan China niet wenselijk geacht vóór Genève Treinontsporing bij Rotterdam Dien Bien Phoe geniet van een adempauze Grote Drie zijn het niet eens over Verre Oosten Atoom-accoord in 1948 vervallen Onder-commissie van vijf uit de ontwapeningscommissie voorgesteld Het woord is aan Uitzonderingstoestand in Georgetown Droog en vrij zonnig, maar fris weer Geen nachtelijke aanvallen meer Truman contra Churchill Sovjet-ambassadeur Malik bezocht minister Eden Overgang der radio distributie naar P.T.T. Kustvaarder „Herta" heeft averij Tzonne vertrokken zonder Duitse schipper Sovjet-Unie wil tot de UNESCO toetreden Weerrapport si II |l 1§ <58e JAARGANG No 232 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 10 APRIL 1954 IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 80 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V» Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET VOORNEMEN, de athlete Fanny Blankers-Koen in een standbeeld te ver eeuwigen, is verleden jaar in Rotterdam ontstaan. Ik heb er toen eerst lichtelijk de spot mee gedreven niet met Fanny en geenszins met Rotterdam, maar wel met het voornemen en het later ernstig afge raden. De hoop, dat het standbeeld slechts denkbeeld zou blijven, bleek ijdel: er was een comité gevormd dat de opdracht had gegeven aan de beeldhouwer Han Rehm en daarnevens en daarboven prijikten reeds een comité van aanbeveling en een ere- comité, dit laatste niet minder „behelzend" dan B. en W. van Rotterdam. Ik schreef toen dat Nederland te weinig van zijn grote figuren in de vorm van standbeelden ge- eerd heeft, hetgeen deels zijn verklaring vindt in armoede van onze beeldhouwkunst in vroeger tijden, en vroeg: Moeten wij dit tekort nu gaan compenseren met beelden van sportsterren? „Het past niet bij de vaderlandse evenwichtigheid en bezinning, van spel een manie of rage te maken. Sport en spel zijn heel aardig en gezond en er zit voor de jonge beoefenaars ook opvoe ding tot de levensstrijd in. En sportsterren zijn jongelui met bijzondere aanleg voor een bepaalde tak van sport, die zij door naarstige oefening ontwikkeld hebben. Maar dan ook niet meer. Vergeleken met de inspanning en volharding die het een mensenleven lang kost om als kunstenaar, geleerde, staatsman, medicus, jurist en in nog zoveel andere beroepstaken grote din gen tot stand te brengen, is dit maar heel beperkt, eenvoudig en van korte duur. In grote landen kan men er in vele takken van sport tijdelijk een beroep van maken, maar daar is het maatschappelijk ook maar een heel bescheiden functie. Laten wij dit toch blijven zien." Nu, ik bleek niet de enige te zijn die er zo over dacht en in Rotterdam zelf opper de de N.R.C. dergelijke bezwaren, wijzend op het vergankelijke van sportroem en op het gevaar van overschatting van de be tekenis van de sport. Nu is Han Rehm gereed met zijn beeld, in klein model ver vaardigd; het is daarna zelfs reeds in Parijs vergroot tot de voorgenomen afmetingen hoogte niet minder dan tweeënhalve meter én de bedoeling is dat het op een sokkel van twee meter hoogte zal worden geplaatst, na in Haarlems bekende gieterij in brons te zijn gegoten. Het comité heeft inmiddels in Rotterdam een persconferen tie gehouden, in aanwezigheid van Fanny- in-gips zelve. Een en ander heeft de N.R.C. aanleiding gegeven tot een zeer tactvol geformuleerde maar daarom niet minder duidelijke beschouwing van anderhalve kolom lengte, waarin dit blad ten eerste sterk aanraadt om het beeld niet op een openbare plaats te zetten maar liever op een sportterrein en ten tweede zeer ern stige critiek uitoefent op de waarde van deze schepping als kunstwerk. Het blad merkt ook op, dat van -de gebruikelijke, weg is afgeweken: Deze toch is, dat, bij een dergelijk omvangrijk object, dat ook kostbaar is, het kleine ontwerp reeds wordt aangeboden, waarna B. en W. mede op grond van aesthetische adviezen een voor stel tot aanvaarding doen aan de Raad. Zijn er wel aesthetische adviezen ingewonnen? Staan B. en W. straks niet min of meer voor een voldongen feit? De N.R.C. verwacht de aanbieding aan de gemeente nu spoedig, maar ziet „tenminste de theoretische kans" dat de Raad minder voelt voor een groot beeld, een-standbeeld voor een sportfiguur, in het volle openbare leven of wel, dat aesthetische bezwaren naar voren zullen komen. Het comité, zoals ter conferentie is ge bleken, heeft inmiddels kennelijk gepoogd, enigszins aan de bezwaren tegemoet te komen door de naam van het beeld een meer algemene strekking te geven, name lijk „de Nederlandse Sportvrouw", ofschoon het onmiskenbaar een portret van Fanny is en het comité zelf de naam draagt: Co mité beeld mevrouw Blankers-Koen". De N.R.C. zou tenslotte ook nog maar liever zien dat men zich bij plaatsing op een sportterrein tot het kleine model bepaalde, dat zij artistiek „ook nog wel verkieslijker" noemt. Het is wel duidelijk dat Rotterdams ini tiatief en energie in deze aangelegenheid te snel in actie zijn gekomen. Vanwege het onderwerp is het misschien juister te zeg gen: iets te hard hebben gelopen en de hor den te licht hebben geschat. Het is te hopen dat het gemeentebestuur een beleidvolle oplossing zal kiezen. Rotterdam heeft sinds de oorlog een zo voortreffelijk voorbeeld van energieke ontwikkeling gegeven dat het zich een vergissing wel veroorloven kan en dit tijdig erkennen door de gevol gen te beperken. Het betreft trouwens niet alleen het belang van die grote stad: wij moeten als Nederlanders de sport, met al haar kwaliteiten, op de plaats laten waar zij thuishoort en haar niet door tijdelijke opwinding van sommigen tot sterren-ado ratie opschroeven. R. P. HANOI (A.F.P.) Het Franse bergfort Dien Bien Phoe is nu vijf nachten achter een niet door de Vitminh aangevallen. De Franse Vietnamese bezetting maakt van de gelegenheid gebruik om haar stellingen te versterken terwijl de belegeraars een storingsvuur onderhouden. PARIJS (Reuter) De kracht van de artilleriebeschieting is verdubbeld. De koelie-arbeiders van de opstandelingen, die aan de Westzijde van de vesting aanvals- loopgraven aanleggen, zijn nu vlakbij de Franse mijnenvelden en prikkeldraadver sperringen. Er valt zware regen in het gebied, een teken, dat de zomermoesson, die het land schap in een modderpoel zal veranderen, niet ver af is. Ondanks alle luchtaanvallen zijn de Fransen er niet in geslaagd de aanvoer der Vietminh te onderbreken. In het gebied van de delta, der Rode Rivier hebben de opstandelingen hun aan vallen op de belangrijke spoorwegverbin ding tussen Hanoi en de aanvoerhaven Haiphong versterkt. De Nationale Vergadering van Cambodja heeft Vrijdag het beslui't van koning premier Norodom Sihanoek om bij de UNO een klacht in te dienen over de recente Vietminh-inval in Noord-Oost-Cambodja goedgekeurd. (Van onze correspondent in Parijs) De reis die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles zo plotseling naar Europa heeft ondernomen om met zijn collega's Eden en Bidault te spreken, toont duidelijk aan dat de Westelijke Grote Drie het weer hartig oneens zijn over een belangrijk punt hunner buitenlandse politiek. Dat punt betreft natuurlijk het Verre Oosten en men weet dal Washington tegenover Peking nu een veel krachtiger standpunt in zou willen nemen dan West-Europa, Dulles heeft in zijn laatste rede voering een proefballon opgelaten over een gemeenschappelijke waarschuwing aan communistisch China en daarbij verklaard dat dit land een directe interventie in de strijd in Indochina nu „verschrikkelijk dicht" genaderd was. Voor een laatste waar schuwing aan Peking voelt inen hier echter niets omdat, wil men zijn gezicht niet verliezen, men dan óók bereid moet zijn daarna eventuele daden bij het woord te voegen. Daden waardoor het hele Verre Oosten wel eens in vuur en vlam zou kunnen worden gezet, met alle directe oorlogsgevaren die daaraan ook voor het Westen verbonden zijn. sprekingen over Indochina, welke Maandag a.s. te Parijs zullen beginnen. Men hoopt in Londense diplomatieke kringen dat het bezoek van Dulles aan Londen en Parijs er toe zal kunnen leiden de meningsverschillen, die tussen de Ver enigde Staten ener- en Groot-Brittannië en Frankrijk anderzijds zijn gerezen over het tijdstip waarop een gemeenschappe lijke waarschuwing tot China zou moeten worden gericht, uit de weg te ruimen. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag me degedeeld dat Thailand de uitnodiging der V.S. heeft aanvaard om met andere landen pogingen te doen om een „verenigd front te vormen tegen communistische aggressie in Zuid-Oost-Azië". Dit is de eerste keer, dat het departement zijn overleg met negen andere landen een directe „uitnodiging" i voor een „verenigd front" heeft genoemd j om het hoofd te bieden aan „communis- tische aggressie in Zuid-Oost-Azië". De negen landen zijn: Australië, Groot- Brittannië, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Thailand en de drie verbon- den staten van Indochina: Cambodja, Laos en Vietnam. KANSAS CITY (Reuter) Oud-presi dent Truman heeft Vrijdag te Kansas City op een persconferentie medegedeeld zijn verklaring, dat de in 1943 door Churchill en Roosevelt gesloten overeenkomst welke inhield dat geen van beide partijen de- atoombom zou gebruiken, zonder eerst de andere daarin gekend te hebben nog steeds van kracht is, in te trekken. Hij zeide dat hem, bij het nagaan van data en namen ter opfrissing van zijn ge heugen, is gebleken dat deze overeenkomst sinds 1948 niet meer van kracht is. Tijdens zijn presidentschap kwam een nieuwe over eenkomst tot stand, die deze bepaling niet meer bevatte. Saar-onderhandelingen hervat Frankrijk en West-Duitslamd hebben Vrijdag hun pogingen om een oplossing te vinden voor het Saarconflict hervat. Vrij dagochtend hebben de Franse onder-minis ter van Buitenlandse Zaken Maurice Schu mann en de Duitse vertegenwoordiger Walter Hall stein een geheim onderhoud gehad. Later namen hun deskundigen aan de bespreking deel. De besprekingen tussen beide landen geraakten vrijwel in een im passe nadat Adenauer de vorige maand, toen hij op weg was naar Athene te Parijs een onderhoud met Bidault had gehad. Een ander groot bezwaar dat men tegen Dulles' voornemen koestert is dat het ogenblik voor zo'n ultimatum wel erg slecht gekozen lijkt. Zowel Parijs als Lon den wensen er eerst heel zeker van te zijn dat er met China en Rusland geen enkele basis voor een compromis is te vinden. Die mogelijkheden zullen vermoedelijk in Ge nève kunnen worden gepeild en dat is dan ook wel het voornaamste doel waarvoor van Westerse zijde die conferentie werd belegd. Men is in diplomatieke kringen nog al tijd onvolledig ingelicht over de ware ver- hiudingen tussen Peking en Moskou en daarover hopen Eden en Bidault in Genève meer te vernemen. De kans is bij voorbaat niet uitgesloten dat er tussen die beide machten een vrucht bare manoeuvre kan worden ondernomen ten gunste van een latere overeenkomst inzake het Indochinese conflict. Door nu al te hoog van de toren te blazen zou men, zo meent Parijs, het Russisch-Chinese di plomatieke front alleen maar kunnen con solideren. Washington moet echter redenen hebben aan te nemen dat Moskou een nieuwe zet overweegt om de Westelijke mogendheden te verdelèn en ditmaal zou Dulles zijn slimme tegenspeler Molotov een slag voor willen zijn. Het voornaamste doel van Dulles' reis lijkt dan ook wel te zijn Eden en Bidault in het geheim van die inlichtin gen in kennis te stellen. Voorlopig is het echter niet zeer waarschijnlijk dat hij daarmee zijn doel zal bereiken. Groot- Brittannië en Frankrijk zijn het in dit ver band roerend eens. al zal deze eensgezind heid door de Amerikaanse minister dan ook niet zo heel onstuimig worden toege juicht. Intussen valt te begrijpen, dat Amerika zich steeds sterker bedreigd gaat voelen door de wassende kracht en stijgende on vervaardheid waarmee Peking zijn invloed nu ook buiten de eigen grenzen tracht uit te breiden. Maar even zeer ligt het voor de hand dat Frankrijk die bedreiging met heel andere ogen beziet. De Fransen hebben nu al jaren het gevoel dat zij het zijn die in Indochina voor het Westen, en voor Ame rika in de eerste plaats de kastanjes uit het vuur moeten halen. Vele Fransen zouden die taak liever vandaag dan morgen aan een ander overdragen. Want kwellende zorgen zijn in het eigen land overvloedig genoeg. Aan de vooravond van deze onver wachte ontmoeting ziet het er dus naar uit dat Dulles weer eens te hard van sta pel is gelopen en dat het hem bijzonder veel moeite zal kosten zijn bondgenoten in dit tempo mee te krijgen. PARIJS (Reuter) „Frankrijk zal op de Geneefse besprekingen niets achterwege laten om een vreedzame oplossing voor de Indochinese oorlog te verkrijgen", aldus premier Laniel in een Vrijdag gehouden bijeenkomst van de Franse Nationale Ver gadering. Hij vervolgde: „Frankrijk heeft zijn bondgenoten immer duidelijk gemaakt dat het zoeken naar een vreedzame oplos sing voor het Indochinese vraagstuk niet een prijs geven van Zuid-Oost-Azië aan de communisten inhoudt. De regering doet alles, wat in haar ver mogen is, om een overwinning te Dien J3ien Phoe te verzekeren en de Franse mi litaire krachtsinspanning, met de materiële hulp der V.S., op peil te houden". „De hulp, die de communistisch-Chinese regering de Vietminh verleent, is toegeno men. De aan de Vietminh-opperbevelheb- ber, generaal Vo Nguyen Giap, toegevoeg de Chinese militaire missie, heeft een gro tere sterkte gekregen. De leiding der Viet minh, zowel over de grote als de kleinere legereenheden', beschikt over Chinese mi litaire raadgevers", verklaarde Laniêl voorts. Het Pekingse bewind heeft de Vietminh artillerie, luchtdoelgeschut en radaruitrus ting, bediend door Chinese communisten, geleverd. Voorts heeft het de rebellen hon derden in de Sovjet-Unie vervaardigde en door Chinese communisten bestuurde vrachtauto's ter beschikking gesteld. „Zonder de door China aan de Vietminh verleende hulp zou de strijd om Dien Bien Phoe reeds lang tot het verleden behoren", besloot Laniel. Het was de eerste maal, dat hij de Fran se volksvertegenwoordiging in kennis stel de van deze hulpverlening. LONDEN (Reuter) De Franse am bassadeur te Londen René Massigli, heeft Vrijdag minister Eden bezocht voor een ge- dachtenwisseling, die een voorspel is tot de inleidende Brits-Frans-Amerikaanse be- NEW YORK (Reuter) Groot-Brittan nië heeft in de ontwapeningscommissie van de U.N.O., die Vrijdag op verzoek van de drie Westelijke grote mogendheden is bij eengekomen, de vorming van een onder- commissie voorgesteld, welke zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten en opnieuw zou moeten trachten een regeling te be reiken over controle op atoomwapens en beperking der bewapening. De onder-com missie zou te New York vergaderen en om streeks vijftien Juli a.s. rapport moeten uit brengen aan de ontwapeningscommissie. De Sovjet-vertegenwoordiger Wysjinski protesteerde tegen het voorzitterschap van de nationalistisch-Chinese afgevaardigde dr. Tsiang (er is elke maand een andere voorzitter; in April was het de beurt van de vertegenwoordiger van nationalistisch - China). Volgens Wysjinski nam dr. Tsiang zijn plaats „onwettig" in, daar hij „China niet vertegenwoordigt." Dr. Tsiang ant woordde dat Rij deze maand voorzitter was volgens de procedureregels der ontwape ningscommissie. De Amerikaanse afgevaar digde Cabot Lodge noemde Wysjinski's op merkingen „bedriegelijk". Wysjinski ver klaarde dat hij. alhoewel hij het een ver keerde toestand bleef vinden, niet verder over dit punt in debat zou treden. Lodge verklaarde dat Nehroe's beroep, om op te houden met het nemen van nog meer proeven met de waterstofbom, „zeker opmerkzame aandacht verdient." Lodge bracht de verklaring in herinne ring, die de Indiase premier Nehroe op 1 April in de Indiase volksvertegenwoordi ging heeft afgelegd. „De tekst hiervan is ter beschikking van de ontwapeningscommissie gesteld. Ik stel voor dat de behandeling van dit document in handen der voorgestelde Vrijdagmiddag is een spoorwegongeval geschied op de plaats waar de ceintuurbaan die naar het station Rotterdam-Noord leidt, zich afscheidt van de lijn SchiedamRot terdam. Uit de richting Schiedam kwam omstreeks tien minuten over half een een treinstel aangereden, bestaande uit een locomotief met een aantal wagons, geladen met kolen. De trein kwam uit Schiedam en was be- slemd voor het station Rotterdam-Noord. Op de splitsing van de spoorbaan, waar de trein dus af moest zwenken naar Rotter dam-Noord, zijn echter door onbekende oorzaak dé locomotief'en twee der wagons doorgereden in de richting Rotterdam, de derde en volgende wagens zwenkten echter af de ceintuurbaan op, in de richting van station Noord. Ze kwamen echter niet ver, want al spoedig ontspoorden de eerste drie wagons, waarvan er twee omvielen. Aan de boven leidingen van de ceintuurbaan is nog al v/at schade aangebracht. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. De spoorbaan RotterdamSchiedam be staat uit vier rijbanen, waarvan er één be schadigd is. Het verkeer over deze spoorlijn zou geen noemenswaardige hinder van het ongeval ondervinden. De ravage die door de ontsporing ontstond. Seinbrug en bovenleiding zijn ook beschadigd. LONDEN (Reuter/AFP) De Sovjet ambassadeur Jakob Malik, heeft Vrijdag middag onverwacht verzocht om een on derhoud met de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden. Malik is twee dagen geleden uit Moskou in Londen terugge keerd. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken zeide later, dat het onderhoud tien minuten had ge duurd. Het was een beleefdheidsbezoek na Malik's terugkeer van verlof. onder-commissie wordt gesteld," aldus Lodge, Wysjinski vroeg, hem de tijd te laten het Britse voorstel tot instelling ener onder-commissie „grondig te bestuderen." De Franse afgevaardigde, Henri Hoppe- not, zeide van mening te zijn, dat de rol van de ontwapeningscommissie voor het ogen blik beperkt moet zijn tot de instelling van de onder-commissie. Nieuw-Zeeland, Cana da, Brazilië en Turkije schaarden zich allen achter het Britse voorstel. De ontwapeningscommissie besloot ver volgens haar zitting te verdagen. Zij komt Woensdagavond a.s. weer bijeen. De permanente Indiase vertegenwoordi ger bij de U.N.O., Rajeshwar Dayal. heeft er .Donderdag bij secretaris-generaal, Dag Hammarskjoeld, op aangedrongen, dat de ontwapeningscommissie het voorstel van Nehroe inzake de waterstofbom in ernstige overweging zal nemen. De Japanse waarnemer bij de U.N.O., Renzo Sawada, heeft Vrijdag aan Ham- marskjoeld een onlangs door het Japanse parlement aanvaarde resolutie aangeboden, waarin de U.N.O. wordt verzocht er voor te zorgen, dat schade door experimenten met atoomwapens wordt voorkomen. Sa wada vroeg Hammarskjoeld afschriften van de resolutie aan alle leden der U.N.O. te willen zenden. CANBERRA (A.F.P.) De Australische premier, Menzies, heeft in het parlement verklaard, dat zijn regering de Amerikaan se proeven met de waterstofbom volledig goedkeurt. Hij voegde hieraan toe, dat de regering hoopt, dat dit wapen nooit in een oorlog zal worden gebruikt. De leider van de socialistische oppositie, Evatt, zeide, dat het mogelijk is thans tot een overeenkomst inzake de internationale controle op atoomwapens te komen. Critiek uit de Eerste Kamer Enige leden der Eerste Kamer zijn niet tevreden over hetgeen de minister van Verkeer en Waterstaat in de Memorie van Antwoord heeft medegedeeld over de P.T.T.-begroting, in het bijzonder wat de radiodistributie betreft. Deze leden ont kennen, dat het staatsbedrijf der P.T.T. tijdens de zogenaamde beheersperiode zo danig belemmerd zou zijn in zijn beleid, dat dit uiterst onbevredigende bedrijfs resultaten zou verklaren. De grote inves teringen zijn begonnen in 1949, toen de Tweede Kamer zich tegen de overgang van de radio-distributie naar P.T.T. had ver zet. Dit is gebeurd, zonder dat men van tevoren de Staten-Generaal met deze grote investeringen op de hoogte heeft gesteld. Dat deze grote investeringen de terugne ming van de bedrijven door de particulie ren zeer zouden bemoeilijken, is volkomen duidelijk. Dat de Staten-Generaal achteraf de suppletoire begrotingen hebben goed gekeurd, verandert niets aan de omstan digheid, dat men tegen de uitgesproken wil van de Tweede Kamer de Staten-Ge neraal voor een voldongen feit heeft ge steld, Daar komt nog bij, dat de wijze waarop deze investeringen hebben plaats gevonden onverenigbaar is met het op treden als beheerder, daar men zich dan rekenschap had moeten geven van een aanleg, die ook aanvaardbaar was voor de particuliere exploitant. Voorts betogen deze Kamerleden, dat op het ogenblik dat in de slotnota werd medegedeeld, dat bij P.T.T.-verzorging een exploitatie op basis van het vooroorlogse tarief van 24 per jaar was gegarandeerd, men reeds wist, dat over de beide voorafgaande jaren ver liezen van 3.3 millioen en 2.4 millioen waren geleden. De Nederlandse kustvaarder „Herta" uit Groningen heeft vandaag averij opge lopen bij een botsing met een ander schip in de haven Wexford, aan de Zuid-Oost kust van Ierland. De trawler Tzonne is Vrijdagmiddag zonder de Duitse visschipper. Anton Luh- ring naar de IJslandvisserij vertrokken. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ E. W. S a v i De hemel is de plaats van allen die voelen dat zij niet goed zijn De anderen, die God danken dat zij niet zijn als andere mensen, zullen een onaangename verras sing ervaren. PARIJS (Reuter) De voorzitter van de uitvoerende raad van de Unesco (de organisatie van de UNO voor onderwijs, wetenschap en cultuur), de Brit Sir Ronald Adam, heeft. Vrijdagavond te Parijs mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie inleidende stappen heeft genomen voor toetreding tot de Unesco. Er is nog geen beslissing ge nomen, aldus Adam, maar de Sovjet-Unie is lid van de UNO en zij kan daarom toe treden wanneer zij wil. (A.F.P.) Waarnemers van bepaalde niet zelf-besturende gebieden en van lan den die geen lid van de UNO of de Unesco zijn, zullen worden uitgenodigd de alge mene conferentie van de Unesco bij te wonen, die van 12 November tot 11 Decem ber te Montevideo zal worden gehouden. Het voorstel tot uitnodiging van waar nemers van niet-zelfbesturende gebieden is uitgegaan van Groot-Brittannië. De be trokken gebieden zijn de Goudkust, Sierra Leone, de Maleise Federatie, het sultanaat Sera wak, Noord-Borneo en West-Indië. De uitvoerende raad besloot eveneens het Saarland uit te nodigen een waarnemer te zenden. GEORGETOWN (Reuter) De gouver neur van Brits-Guyana, sir Alfred Savage, heeft Vrijdag een proclamatie uitgevaar digd, waarin wordt bepaald, dat de politie in Georgetown, dat 100.000 inwoners telt, grotere bevoegdheden krijgt bij het optre den tegen ongeregeldheden van politieke aard. Samenscholingen van vijf of meer per sonen, welke het karakter hebben van ver storingen der openbare orde, zijn verbo den. Niemand rpag dodelijke of gevaarlijke wapens diragen. De maximumstraf voor overtreding van de bepalingen der procla matie is een boete van honderd dollar of zes maanden gevangenisstraf. Woensdagavond braken ongeregeldheden uit naar aanleiding van de weigering om leiders der vooruitstrevende volkspartij onder borgtocht vrij te laten, nadat zij op beschuldiging van het houden van een on wettige optocht gearresteerd waren. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in een groot deel van West-Europa wordt beheerst door een langgerekte rug van hoge luchtdruk, die zich van het zeegebied ten Noorden van de Azoren via de Britse eilanden uitstrekt naar Scandinavië. On der invloed hiervan waaien in onze om geving Oostelijke winden, die koude en zeer droge lucht aanvoeren. In deze situatie komt gedurende het weekeinde geen be langrijke verandering. Men mag dus ook Zondag rekenen op droog en vrij zonnig weer. De temperaturen blijven echter aan de lage kant. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand i -S i t; Ó.U, s* Ht- .zS Helsinki (geen opgaaf ontvangen) Oslo nevel windstil 0 0 Stockholm onbewolkt WNW 1 -1 0 Kopenhagen onbewolkt windstil -1 0 Londen nevel N 2 2 0 Amsterdam onbewolkt O 4 2 0 Brussel onbewolkt ONO 4 1 0 Parijs onbewolkt NNO 3 1 0 Bordeaux zwaar bew. NNO 3 5 0 Grenoble regen windstil 6 3 Nice geheel bew. O 6 14 0 Warschau zwaar bew. NNW 4 1 0 Berlijn onbewolkt ONO 5 -0 0 Frankfort nevel NO 6 1 0 München zwaar bew. O 8 -1 0 Zürich geheel bew. ONO 7 3 0 Genève geheel bew. windstil 4 0,4 Locarno motregen ZW 1 7 6 Wenen licht bew. N 6 -0 0 Innsbruck geheel bew. O 2 3 6 Rome zwaar bew. N 4 10 0 Neerslag laatste 24 uur tnnocy PLAATSELIJK ZWARE NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Heldere nacht met plaatselijk zware nachtvorst. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer met een overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 11 April Zon op 5.54 uur, onder 19.29 uur. Maan op 12-23 uur, onder 3.21 uur. 12 April Zon op 5.52 uur, onder 19.31 uur. Maan op 13.37 uur. onder 3.42 uur. Maanstanden 10 April 6.05 uur: Eerste kwartier 18 April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 11 April Hoog water: 10.15 en 23.06 uur. Laag water: 5.20 en 18.13 uur. Maandag 12 April Hoog water: 11.46 en uur. Laag water: 6.46 en 19.46 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1