Grote socialistische winst, zware nederlaag der C.V.P. Weerbericht v e l s e b Haarlems Dagblad Entente Londen wenst opheldering van talrijke onzekerheden Djakarta wil uiterlijk half Juli de Unie opzeggen „Blind" vliegtuig gered Belgische verkiezingen brachten verschuiving Katholieken wellicht in de oppositie Nieuw offensief tegen Mau Mau begonnen Spaak weer op belangrijke post Het woord is aan Comets zullen opnieuw grondig getest worden 68e JAARGANG No 235 MAANDAG 12 APRIL 1954 298e JAARGANG No 81 Zuid Korea wil meer Amerikaanse hulp Indonesië biedt goede diensten aan Nieuwe Jordaanse klacht over grensincident Dulles in Engeland Wil Washington de conferentie van Genève bij voorbaat doen mislukken? Dien Bien Phoe kan even herademen Russische spionne in Washington gesnapt Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS VIJFTIG JAAR GELEDEN dat de Frans-Britse Entente gesloten werd. Sterker: het is vijftig jaar dat zij bestaat. Een uitzondering. Het verdrag, de diploma tieke alliantie, van het jaar 1904 heeft on getwijfeld grote gevolgen gehad, de groot ste wel ten aanzien van de beide wereld oorlogen. Als men eraan denkt hoe slecht de verstandhouding tussen de twee landen was in de jaren, die onmiddellijk vooraf gingen aan de Entente, wordt het duidelijk dat zij een keerpunt betekende. De Times heeft daar gisteren aan herinnerd: „Het is nu moeilijk zich voor te stellen hoe ver bitterd beide landen omstreeks 1900 tegen over elkaar stonden. De Affaire-Dreyfus scheen in de ogen der Britten een symp toom van wrede hysterie, de gebeurtenissen in Zuid-Afrika overtuigden de Fransen ervan dat de Engelsen „brutal bullies" wa ren. Bijna was het tot een oorlog gekomen toen Kitchener en Marchand elkaar in Fashoda ontmoetten; ook in 1893 had men al aan de rand van oorlog verkeerd naar aanleiding van een scheepvaart-aangele genheid op een Thailandse rivier. Overal schenen de belangen van beide landen met elkaar te botsen. Het inzicht van de twee ministers van Buitenlandse Zaken, Delcassé en Lord Lansdowne, die inzagen dat de toestand dwaas en gevaarlijk was, leidde tot voorlopige besprekingen mede met hulp van Frankrijks bekwame ambassa deur te Londen, Paul Cambon hoewel de publieke opinie vijandig gestemd was. Na scherpe gedachtenwisseling kwam een accoord tot standDat dit accoord tot een diplomatieke alliantie uitgroeide is met name aan Duitsland te danken. Al in 1901 hoorde men de rijkskanselier Von Biilow de idéé van een Engels-Franse verstand houding als „een nachtmerrie, uitgevonden om ons Duitsers bevreesd te maken" aan duiden. Toen die nachtmerrie na drie jaar werkelijkheid was geworden, besloot Von Bülow tot het slechtst mogelijke middel om de gevolgen tegen te gaan: Keizer Wilhelm II ging naar Tanger, de Franse regering werd onder Duitse druk gedwongen, Del cassé te ontslaan en hierdoor kwamen Frankrijk en Engeland nog dichter bij elkaar." Aldus de commentaar-op-de-historie van de Times. Het Britse blad erkent dat de Brits-Franse alliantie nu overal aan vaard is als een der weinige duurzame fac toren in de internationale politiek, maar stelt vast dat men voor precisering nooit heeft gevoeld: zelfs nu niet, in het atomi- sche tijdperk. Het Kanaal, de publieke opinie en andere verbintenissen in het Ge menebest en in de wereld doen nog steeds een remmende invloed gelden. „Helaas" kan men daaraan toevoegen en er overi gens aan herinneren dat de Britse regering in de critieke dagen van 1940 aan Frank rijk het voorstel van een Federale Unie tussen beide landen heeft gedaan, zodat het niet juist is te zeggen dat men „nooit" voor precisering heeft gevoeld. In zeer netelige omstandifheden wèl. Het aanbod is na de oorlog niet herhaald en het veel vuldig gedane beroep op de Engelsen om de leiding te nemen in een vereniging van Europa heeft niet mogen baten. Toch blijft dat voorstel van 1940 een belangrijk en kenmerkend symptoom, dat nog immer op gevolgen in de toekomst duidt en tevens een extra-verklaring geeft van de merk waardige levenskracht der Entente. Er is in de loop der jaren meer in gaan leven dan ooit in formules kon worden uitge drukt. Maar ook deze diplomatieke molen maalt langzaam. In Mei 1903 bracht de Britse koning Ed ward VII een destijds vermaard-geworden bezoek aan Parijs met het doel, de Entente voor te bereiden. De stemming van het publiek (in beide landen) was toen nog zo slecht, dat hij tijdens zijn rit over de Champs Elysées eigenlijk alleen door En gelse vacantiegangers werd toegejuicht. Er werd gefloten en de politie moest een vij- andig-gezinde demonstratie door snel op treden verhinderen. Maar de koning, die Parijs uit zijn lange jaren als Prince of Wales zeer goed kende, slaagde er door zijn tact en beminnelijkheid binnen enkele dagen in, de stemming totaal te doen om keren. Hij sprak met velen, vond steeds het juiste woord en hield tenslotte een rede die diepe indruk maakte. Zo goed had hij de Fransen en Parijs begrepen dat de vorst die met koele vijandigheid was ontvangen een paar dagen later met ovaties uitgeleide werd gedaan. Het is goed dit in herinnering te bren gen in een tijd als de huidige, waarin kille nuchterheid, scepticisme en wantrouwen ten onrechte de grote mogelijkheden, de waarde van persoonlijke contacten onder schatten. Als het maar de daartoe begaaf de, begrijpende mensen zijn die ze ten uit voer brengen! R. P. In een onderhoud met United Press heeft 4e Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soenarjo, verklaard dat de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië niet beter zullen worden zolang de unie niet opgeheven en de kwestie-Nieuw Guinea niet geregeld is. De minister noemde een beëindiging van de unie een „vriendschappelijke scheiding". Hij liet er op volgen: „Wij hebben als ge volg van de ronde tafelconferentie het recht ons terug te trekken wanneer wij dat wil len. Wij geven echter de voorkeur aan vriendschappelijke onderhandelingen daar over". Uit de verklaringen van Soenarjo blijkt dat Indonesië voornemens is, ongeacht het Nederlandse standpunt, de Unie op zijn laatst half Juni op te zeggen. Soenarjo maakte een toespeling op ver dere nationalisatie van Nederlandse onder nemingen. Hij ontweek een rechtstreeks antwoord over de toekomst van de K.P.M. In het algemeen zeide hij over verdere nationalisatie: „Het is niet onlogisch langs deze lijnen te denken. Het hangt af van de concrete situatie". In de loop van het onderhoud met Un. Pr. verklaarde Soenarjo nog dat het niet in de bedoeling van zijn regering ligt „de Unie met Nederland te vervangen door bepaal de andere politieke of economische ver dragen met dat land". Als een blinde vogel, die in de lucht i plotseling zijn gezichtsvermogen verliest, zo cirkelde "dezer dagen een Amerikaans legervliegtuig van het type C-47 hulpeloos in de dichte mist in de buurt van Athene, omdat de instrumenten met inbegrip van het radiokompas onklaar waren geworden. De dichte mist in deze bergachtige streek maakte de kans op een succesvolle landing op eigen kracht gering, terwijl benzine gebrek het onmogelijk maakte een buiten de mistzöne gelegen vliegveld te bereiken. Er kwam echter redding voor het „blin de" toestel. Een vliegtuig van de Israëli sche vliegtuigmaatschappij El Al, de 0-46,' ving de door de Amerikaanse machine uit gezonden S.O.S.-seinen op en koerste on middellijk naar de aangegeven plek. Het slaagde er in het legervliegtuig in de mist op te sporen en het uit zijn benarde positie te bevrijden door het de instructie te geven: „volg mij". Veilig begeleidde het Israëlische toestel de legermachine daarop naar het vliegveld van Athene, waar beide een goe de landing maakten. De helicopter dienst der Sabena is gedurende het bollenseizoen uitgebreid met vluchten naar de Keukenhof, Haarlem en Zand- voort. Het interessante moment van de daling der eerste machine op de „wentel wiekenweide" aan de Wagenweghoek Emauslaan te Haarlem, op Zaterdagmidddag. Vrolijk wapperende vlaggen en duizenden kijkers in voorjaarsstemming maakten dit moment tot een feestelijke herinnering. BRUSSEL, 12 April (Van onze correspondent) De Belgische socialisten hebben een onverwachte vooruitgang geboekt bij de Zondag gehouden parlementsverkie zingen, terwijl de katholieke partü. de C.V.P., thans regerend, een gevoelig verlies kreeg te slikken. De liberalen maakten matige vooruitgang, de communisten deden opnieuw een paar stappen terug en de splinterpartijen vielen (op een enkele uit zondering na) in het niet. Ziedaar het beeld van België's politieke keuze, die niet geheel en al volgens de voorspellingen uitviel. Het zetelverlies der katholieken is zo groot, dat een coalitie-regering onvermijdelijk zal zijn zelfs is het niet onwaar schijnlijk dat deze coalitie gesloten zal worden tussen socialisten en liberalen, zodat de C.V.P. in de oppositie zal komen. De C.V.P. heeft in de oude Kamer 108 van 212 zetels, de socialisten 77. Het verlies der C.V.P. zal ongeveer 14 zetels omvatten, de winst der socialisten ongeveer tien, zodat het verschil in de nieuwe Kamer (94 tegen 87) nog slechts zeven zal zijn. Volgens de jongste ramingen is het dus waarschijnlijk dat de Tweede Kamer als volgt zal worden samengesteld: C.V.P. (1950: 108 zetels) Socialisten (77) Liberalen (20) Communisten (7) Dissidenten (Wagemans van de Vlaamse Con centratie te Antwerpen) (Saint Remy (R.K.) te Brussel) 94 87 24 5 (verlies 14) (winst 10) (winst 4) (verlies 2) (winst 1) (winst 1) In het algemeen is de tendens dus als volgt geweest: een sterke, door niemand verwachte vooruitgang van de socialisten; een onverwacht-gematigde vooruitgang van de liberalen, die zelfs hier en daar stemmen verloren; een zware nederlaag voor de C.V.P., ofschoon zij de sterkste partij blijft; een verdere afbrokkeling der communisten in Vlaanderen, echter minder gevoelig in Wallonië, en ten slotte: een pover succes voor de splinter-partijen, die slechts twee zetels behaalden, doch de C.V.P. in vele arrondissementen stemmen hebben doen verliezen en haar in een on gunstige positie plaatsen voor de zetel verdeling in de Tweede Kamer. Vlaanderen linkser In sommige arrondissementen heeft de C.V.P. 12 tot 20 percent van haar stemmen verloren. Het verlies was het grootst in Vlaanderen. Het is opvallend hoe sterk de socialisten in vele Vlaamse steden en plat telands-gemeenten vooruit gingen. Een vraag, die alle anderen beheerst, was of de C.V.P. haar sterke meerderheid van 7 zetels in de Senaat zal kunnen be houden. In dat geval kan men niet zonder de C.V.P. regeren. Volgens de jongste berichten zou er echter weinig kans bestaan op een behoud van deze katholieke meerderheid, dat tot gevolg kan hebben dat de liberalen en so cialisten een coalitie-regering zullen gaan vormen. Men vroeg zich te Brussel overigens gis teren reeds af waarom de C.P.V. regerings verantwoordelijkheid zou aanvaarden na zo'n harde afstraffing van het kiezerscorps te hebben ontvangen. Er is volgens deze waarnemers maar één goede oplossing namelijk dat de C.V.P. in de oppositie gaat om een verjongingskuur te ondergaan. Op het ogenblik is het nog te vroeg om verdere politieke vooruitzichten te formu leren. Wat echter wel vast staat, is dat de re gering heden haar ontslag bij de Koning heeft ingediend. Koning Boudewijn zal morgen de voorzitters van de Kamer en Senaat bij zich roepen en daarna met zijn gewone politieke consultaties beginnen. Men is van oordeel dat de politieke crisis ten minste enkele weken in beslag zal nemen. Van de Belgische Senaat werden 106 leden rechtstreeks gékozen. De provinciale raden zullen 26 April 46 senatoren kiezen, die zogenaamde provinciale senatoren en de op deze twee manieren gekozen senatoren zullen 27 April op hun beurt weer 23 sena toren kiezen, de zogenaamde gecoöpteerde senatoren. Op 27 April zullen beide Huizen van het nieuwe parlement bijeenkomen. In C.V.P.-kringen is Maandagochtend verklaard, dat het verlies van de C.V.P. in de Senaat 4 rechtstreeks gekozenen, 4 pro vinciale senatoren en 1 gecoöpteerd sena tor zou bedragen. De regering van Kenya heeft Zondag een nieuw grootscheeps offensief tegen de Mau Mau aangekondigd. De periode waarin de opstandelingen zich massaal konden over geven, wordt thans als afgelopen be schouwd. De Britse bevelhebber, generaal Erskine, deelde mede dat de Mau Mau-onderhan- delaars, die de vorige maand een onder houd hadden met regeringsvertegenwoor digers, en de overgave-voorwaarden aan vaard schenen te hebben, door hun eigen volgelingen gearresteerd zijn. Twee Mau Mau-„generaals" zouden dood zijn of ge vangenen van hun eigen volgelingen. Duizenden militairen zfjn Zondag uitge breide operaties begonnen in de bossen en de Kikoejoe-reservaten. Vliegtuigen lieten bommen vallen op schuilplaatsen van de Mau Mau. Generaal Erskine verklaarde: „wij zullen thans harder toeslaan dan tot nogtoe". Verse wapens voor de Mau Mau? Het Londense Zondagsblad „Empire News" heeft bericht dat het Ierse republi keinse leger (IRA) voornemens zou zijn wapenen te zenden aan de terroristen van de Mau Mau in Kenya. Volgens dit blad zou het IRA wapens die oorspronkelijk voor Noord-Ierland bestemd waren, naar Kenya willen smokkelen. „Anders niet naar Genève" De Zuid-Koreaanse president, Svngman Rhee, heeft een brief aan president Eisenhower gezonden, waarin hij ver klaart, dat Zuid-Korea geen vertegen woordiger naar de conferentie van Genève zal zenden, tenzii de Amerikaanse mili taire hulp aan Zuid-Korea wordt vergroot. Rhee vreest, dat op de conferentie van Genève zal worden besloten tot terugtrek king van de strijdkrachten der UNO uit Korea. De Kasjmir-kwestie Indonesië is bereid, zijn diensten aan te bieden in het geschil tussen India en Pa kistan, zo heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soenarjo ver klaard. Parlementsleden in Djakarta voegen hieraan toe dat Indonesië de enige Azia tische staat is die voor zowel Islamitische als niet-Islamitische landen aanvaardbaar is als bemiddelaar. (U.P.) In Brusselse kringen neemt men aan, dat in het geval van een coalitie tussen de socialisten enerzijds en de liberalen of de C.V.P. anderzijds, Paul Henri Spaak de portefeuille van Buitenlandse Zaken zal krijgen. Anderen menen, dat, als de socia listen inderdaad de leiding van de regering op zich nemen, Spaak automatisch het pre mierschap zal krijgen. De taak van de Belgische premier is in DIT NUMMER BESTAAT UIT TiEN PAGINA'S F o c h Bevelen is niets. Nodig is, hen te begrijpen met wie gij te maken hebt en te zorgen dat zij u be grijpen. Jordanië heeft Maandag een klacht inge diend bij de gemengde wapenstilstands commissie, omdat Israëlische strijdkrach ten Zondagavond het vuur zouden hebben geopend op Arabische herders in het aan de demarcatielijn gelegen dorp Wadifokin in de omgeving van Bethlehem. (Van onze correspondent) LONDEN, 12 April De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is Zondagmiddag te Londen aangekomen. De Britse regering verheugt zich over het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, omdat alleen hij de vereiste opheldering kan geven over het zogenaamde Dulles-plan voor Indochina, tenminste als dit plan reeds vaste vorm heeft aangenomen. Want in sommige kringen heerst de indruk, dat de Verenigde Staten nog slerhts een vaag idee bezitten van wat er in Indochina zou moeten gebeuren. Londen voelt weinig voor een diplomatieke stap die de kansen van Genève kan verknoeien. Bovenöier. wil Engeland weten waar het aan toe is als de „verenigde actie", waar over Washington spreekt, een feit zou wor den. Want aan een waarschuwing tot com- munistlsch China zitten vergaande conse- I quenties vast. Juist omdat het regenseizoen in Indo- china voor de deur staat, en er daarom i geen vrees bestaat voor ineenstorting van het front, acht Londen een waarschuwing aan China niet urgent. Natuurlijk is Enge land het met de Verenigde Staten volkomen eens, dat Indochina niet in communistische handen mag vallen. Het Britse kabinet, dat Donderdag zeer lang over het Dulles-plan beraadslaagd heeft, schijnt van oordeel, dat de door Amerika voorgestelde waarschuwing het karakter zou dragen van een ultimatum, dat vooral de kansen op een regeling met Peking zou bederven. Engeland staat in dit opzicht aan de kant van Frankrijk, hoewel het mogelijk is dat Churchill en Eden zich door Dulles zullen laten overtuigen. Londen begrijpt dat Dulles huiverig slaat tegenover de mogelijkheid dat een vrede in Indochina door Frankrijk als ruil object gebruikt zal worden voor toetreding van China tot de UNO.. In verband met de onzekerheid over Dul les' bedoelingen worden in Londen vele de laatste jaren echter zo omvattend ge worden, dat men het niet wel mogelijk acht dat de premier ook de portefeuille van Buitenlandse Zaken beheert. Na de ramp der Yoke Yoke" Uit Londen meldt Reuter, dat vrijwil ligers speciale proefvluchten zullen maken met straalvliegtuigen van het type „Co- met" om te pogen de oorzaak te vinden van drie onverklaarde ongelukken met deze toestellen, waarbij in totaal 99 perso nen het leven hebben verloren Dit is door de president van de BOAC, Sir Miles Tho mas, Zaterdag medegedeeld. Bij deze vluchten zal men de maximale prestaties uit de toestellen halen om zwakke punten te ontdekken. De „Cornets" waarmede de proefvluch ten zullen worden ondernomen, worden uitgerust met speciale noodluiken en schietstoelen om de bemanning een kans te geven uit het vliegtuig te ontsnappen als de noodzaak daartoe zich voordoet. De verwondingen, welke de lijken van de vijf tot dusverre geborgen slachtoffers van de ramp met de Comet „Yoke Yoke" vertonen, zijn vrijwel gelijk aan die van de inzittenden van de Comet „Yoke Peter", die eveneens door onbekende oorzaak in Januari bij Elba verongelukte. De vijf stoffelijke overschotten, welke het Britse vliogdekschip „Eagle" naar Na pels bracht, vertoonden ernstige verwon dingen aan het onderlichaam en de benen, doch geen brandwonden. De officier van gezondheid van het vliegdekschip kon echter nog zeggen, of deze verwondingen waren veroorzaakt door de kracht, waar mee het vliegtuig op het water was te recht gekomen of door een ontploffing ge durende de vlucht. De gezagvoerder van de „Eagle" achtte het onmogelijk om bergingswerkzaamheden uit te voeren wegens de grote diepte van de zee op de plaats, waar het toestel is neer gestort. Op het punt. waar men de vijf lijken heeft gevonden, is de zee ongeveer 950 meter diep. - Het zoeken naar de nog vermiste lijken is Zondag gestaakt. Alle 21 inzittenden zijn om het leven gekomen. Luchtbrug versterkte positie der belegerden Generaal René Cogny, Frans opperbe velhebber in Noord-Indo-China, heeft Zondag aan Reuters correspondent in Ha noi verklaard, dat de vesting Dien Bien Phoe dank zij uit de lucht neergelaten versterkingen even sterk is als voor de tweede Vietminh-aanval- op 30 Maart. De conditie van het narnizoen is beter dan ooit tevoren. Frans-Vietnamese strijdkrachten had den Zaterdagochtend in een door tanks gesteunde uitval uit Dien Bien Phoe een op 30 Maart verloren gegaan steunpunt heroverd. Na de verovering troffen de Fransen en Vietnamezen honderden lijken van gesneuvelde rebellen in de loopgraven aan. Generaal Cogny zei een nieuwe Viet- minh aanval binnen en kele dagen te ver wachten, minstens even krachtig als de vorige. Het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, heeft een oorlogskabinet benoemd voor zijn vertrek naar Frankrijk. Dit kabinet zal tot taak hebben „alle noodzakelijke stappen te doen om alle nationale inspan ningen voor de oorlog te intensiveren en te coördineren". Bao Dai zal in Parijs besprekingen voe ren met premier Laniel en president Coty over het verlenen van onafhankelijkheid aan Vietnam. Hij gaat pleiten voor twee afzonderlijke overeenkomsten met Frankrijk, een die Vietnam onafhankelijkheid verleent en een die de grondslagen van de vrije band tussen Frankrijk en Vietnam moet behel zen. De Vietminh heeft in de nacht van Zon dag op Maandag een nieuwe aanval ont ketend tegen een stelling aan de Westelijke zijde van Dien Bien Phoe, aldus is vanoch tend meegedeeld. Fransen en Vietnamezen gingen onmiddellijk tot een tegenaanval over. De zware gevechten zijn nog aan de gang. Het nieuwe Vietnamese oorlogskabinet heeft vanochtend besloten, een mobilisatie van vijf lichtingen af te kondigen. Door deze mobilisatie worden alle Viet namese mannen van 20 tot 25 jaar onder de wapenen geroepen. De mobilisatie moet op 15 Mei voltooid zijn. Het kabinet decreteerde ook. dat geen Vietnamees tussen 18 en 45 jaar het land mag verlaten. vragen gesteld. De voornaamste is wel of Amerika elke in Genève tot stand gebrach te overeenkomst met de Sovjet-Unie en China als onduldbare toegeeflijkheid zal beschouwen.. Het blijkt duidelijk dat er in Amerika een belangrijke stroming is, welke zich tegen elk compromis kant dat op den duur zou leiden tot het totale verlies van Indochina aan de communisten. In elk ge val zou Amerika voor alles wensen, dat in Genève China zich niet slechts tegenover Frankrijk, maar tegenover het hele Westen geplaatst ziet. Dulles zal in Londen onderstrepen, dat voorkomen dient te worden, dat de Fran sen dingen accepteren, die voor het Westen als geheel onaanvaardbaar zijn. Wat dit precies betekent, zal nader moeten blijken. Verder wil men weten hoever Amerika zal gaan bij eventuele hulpverlening aan Indochina. Aangezien het zenden van grondtroepen in tegenspraak lijkt met de politiek der republikeinse partij, verwacht men dat Amerika zich zal bepalen tot steun uit de lucht en ter zee. Indien Amerika zou besluiten tegen China zélf op te treden, ge looft men in Londen dat er geen aanvallen tegen het vasteland zullen worden onder nomen, zodat als mogelijkheden overblijven een blokkade en vernietiging van de ver bindingen tussen China en Indochina. Ook wil men in Londen weten hoe Ame rika zich een collectieve actie indenkt. Zeker is wel dat de Verenigde Staten niet, zoals in Korea, het leeuwenaandeel der strijdkrachten wensen te leveren. De vraag is of de Verenigde Staten de straffe formulering van hun nieuwe stra tegie niet dienen te herzien, vooral ter voorkoming van noodlottig misverstand onder bondgenoten. De 24-jarige te Sjanghai geboren Wit- Russin Loedmilla Michailowa, die Vrijdag te Washington werd gearresteerd, heeft verklaard als Russische spionne duizend dollar per maand te hebben verdiend. Zij is later vrijgelaten tegen een waarborgsom. Michailowa vertelde, van haar zestiende jaar af te Sjanghai opgeleid te zijn voor spionne. Zij kwam de Verenigde Staten binnen door zich voor te doen als een vluchtelinge. Bij de Californische universi teit had zij zich laten inschrijven als stu dente in de politieke wetenschappen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- to ,2 v-i v o a 2 tl 0" 1 E toestand «- ïz Wr- 2 Helsinki onbewolkt ZZO 2 -0 0 Oslo zwaar bew NW 1 1 0 Stockholm geheel bew ZZW 6 1 0 Kopenhagen geheel bew. ZW 5 2 0 Londen geheel bew windstil 4 0 Amsterdam zwaar bew WZW 3 4 0 Brussel licht bew. windstil 1 0 Parijs onbewolkt windstil 0 0 Bordeaux licht bew. windstil 0 0 Grenoble zwaar bew. N 1 7 0,1 Nice half bew. NW 3 8 0 Warschau (geen opgaat ont\ -ngim) Berlijn zwaar bew windstil 2 0 Frankfort nevel windstil -2 0 München licht bew. windstil -2 0 Zürich nevel windstil -3 0.1 Genève zwaar bew. OZO 1 5 0 Locarno mist O 1 0 0 Wenen licht bew. windstil 1 0 Innsbruck half bew. windstil -0 0 Rome zwaar bew NNO 3 9 - Neerslag laatste 24 uur OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met overdrij vende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Noord-West en West. Wei nig verandering in temperatuur. 13 April Zon op 5.50 uur. onder 19.33 uur. Maan op 14.48 uur. onder 3.58 uur. Maanstanden 18 April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 12 April Hoog water: 11.46 en uur. Laag water: 6.46 en 19 46 uur. Dinsdag 13 April Hoog water: 0.34 en 13.04 uur. Laag water: 8.10 en 21.02 uur. -ccoooocooxxxooooco-

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1