CLUB Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Minister Mansholt: „Europese aanpak van landbouwkwesties' ■gJ Consumentenbond hield zijn eerste jaarvergadering PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIS'I A 7 v\ Geen afwenden van nationale moeilijkheden op andere volken Scooter schoof onder vrachtauto; 2 doden Opdekkend f De radio geeft Dinsdag Thans 70.000 aangeslotenen N.V.V. achter advies ouderdomsvoorziening Scheepsbrand met 40 stralen bedwongen och ió list zo MAANDAG 12 APRIL 1954 75 ct 1»* Uit aangetekende brief "verdween 50.000.- Kerkelijk Nieuws Resolutie vraagt spoedige verzvezenlijki ng Copralading van „Tanga" in Rotterdam in brand Auguste Lumière overleden Heringa Wuthrich Krefonds voor oud-verpleegsters Maak 'n einde aan dat ondragelijke znnrbranden Heem een o! twee Rennies, Goud en zilver, zon en maan ..Er is geen wijziging in het landbouw beleid ingetreden op het gebied van de steun aan boeren", aldus sprak minister S. L. Mansholt Zaterdagmiddag tijdens een in het Groenendal te Almelo gehouden Overijsselse dag van de Partij van de Arbeid. Wel was de minister van oordeel dat naast het schep pen van garanties voor de boeren nagegaan moet worden welke structuele oorzaken het geven van bepaalde garanties noodzakelijk maken. Fundamentele tekortkomingen die nen te worden geanalyseerd en op het ver beteren daarvan wordt het landbouwbeleid mede gericht, aldus de minister. Als voor beelden noemde hij het vraagstuk van de roggeprijs en het kooltuinbouwgebied in Noordholland. De minister wees er op, dat door een wij ziging van voedingsgewoonten er ieder jaar minder kool wordt gegeten, met als gevolg steeds grotere overschotten kool, die door de overheid moeten worden overgenomen. De steun van de overheid heeft ongeveer ander half millioen gulden gekost. Wat de oplos sing van het vraagstuk betreft vestigde spreker de aandacht op ruilverkaveling in het kooldistrict en het scheppen van andere gewassen, waaraan wel behoefte bestaat. Er zijn enkele millioenen beschikbaar voor sanering van dit gebied aldus minister Mansholt. Een soortgelijk vraagstuk bestaat er in de veenkoloiniën. Hier moet de overheid de roggeprijs gaan noteren, hetgeen niet ge zond is. „Wij moeten", aldus de minister, „zo doelmatig mogelijk produceren, en alleen datgene waaraan behoefte bestaat. Er wordt wel grote aandacht besteed aan de specia lisatie, maar ook aan het produceren tegen de laagst mogelijke prijs?" „Nederland heeft de naam aan de top te staan wat de landbouw betreft, doch de wer kelijkheid is anders", aldus de minister. „In Noord-Italië kunnen we nog een lesje halen op het gebied van de fruit- en groenteelt. Minister Mansholt was weliswaar niet som ber gestemd, doch meende toch dat Neder land zich terdege zal moeten inspannen om de internationale wedloop te kunnen vol houden. Sanering Ten aanzien van het kleine boerenpro- bleem meende de minister dat hier vooral 99 sanerend op te treden voor de eigen vincie. pro- Over het Europeese landbouwbeleid vestigde de minister de aandacht op het kernvraagstuk: de grote overschotten aan voorraden in de V.S. enerzijds en de grote voedseltekorten in Afrika en Azië anderzijds. „Als wij dit vraagstuk niet kunnen oplossen dan geeft het niets of wij milliarden uitgeven voor mili taire doeleinden", aldus spreker. „De verschillende delen van Europa groeien meer en meer van elkaar af. alle landen bouwen een nationale wetgeving op om zodra de crisis komt. de deur te kunnen sluiten. De nationale landbouwpolitiek van de Scandinavische landen. Duits land. Frankrijk, België en Italië is niets ander dan het afwenden van eigen moeilijkheden op andere volkeren, maar daar lossen we het Europese probleem niet mee op". In de omgeving van Ede is Zondagmor gen een verkeersongeval gebeurd, waarbij twee doden zijn te betreuren. Een scooter, bestuurd door een kapitein met als duopassagier een sergeant, verliet omstreeks half twaalf het militaire kamp bij ..De Driesprong" aan de weg Ede Otterlo. De scooter stak deze weg over en werd, toen het voertuigje de weg Ede Harskamp wilde oprijden door een van rechts komende militaire vrachtwagen aan gereden. De scooter schoof onder de vracht auto en vloog in brand. De bestuurder en zijn passagier waren op slag dood. De scooter was het eigendom van de sergeant. De kapitein zou een proefritje maken. Zondagmiddag is op de Gooilandse weg in de gemeente Weesp een onigeluk ge beurd, waarbij de 38-jarige Amsterdam mer H. E. ernstig gewond is. Hij reed met zijn motor met zijspan, waarin zich zijn echtgenote en twee kinderen bevonden in een rij auto's. Bij een benzinestation week de motorrijder, door nog onbekende oor zaak. naar links uit en werd door een uit de richting Hilversum naderende personen- auto gegrepen. De motor werd geheel in Voorts spraken op deze provinciale dag de omrukt De heer H F aeont van heren J. H. Scheps. lid van de Tweede Ka- v"n mer over het onderwerp „de provincie en polrtie in Amsterdam, weid ernstig ge het regionalisme", de heer H. Bakker, secre- wond naar het Burgerziekenhuis te Am- taris van de gemeente Zwolle, over „De sterdam overgebracht. Zijn echtgenote en de twee kinderen bleven ongedeerd. De inzittenden van de personenauto kregen snij wonden door rondvliegend glas, maar konden, na verbonden te zijn, hun reis voortzetten. plaats van de provincie in ons staatsbestel alsmede de heren J. M. Rudelsheim. lid van Gedeputeerde Staten van Overijssel en A. Y. Tulp, lid van de Provinciale Staten van Overijssel, die het woord voerden over enige regionale problemen. ADVERTENTIE wummmm de activiteit gericht moet zijn op de kleine niet gesaneerde bedrijven. Hij -reesde dat de IJsselmeerpolders niet zullen worden niet gesaneerde bedrijven reesde dat aangewend om het kleine boerenprobleem te saneren. Als dat inderdaad niet gebeurt, dan missen wij de bus. aldus de minister. Mede door de provinciale activiteit moet het poldergebied dienstbaar worden gemaakt om ADVERTENTIE VIRGINIA MILD SHAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 N euws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- cn tuinbouwm^Kiedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 14.00 Promaneda-orkest. 14.30 Ka merorkest en soliste. 15.20 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de Wereld: Nederlanders in Zuid- Amerika. 18.00 Hammondorgel met rhyth- mische begeleiding. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Een levend monument. 19.15 Het Boek der Boeken. 19.30 De gewone man. 19.35 Platen. (Intermezzo: pl.m. 19.50 Vader doet de vaat). 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Radio Philharmonisch orkest en solist. 22.25 Kan een haan een ei leggen. 22.40 Nationale Schaakkampioenschappen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelcon cert. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte mu ziek. 14.00 Muzikale causerie. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.20 Militaire causerie. 18.30 Koorzang. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Harp en viool. 19.30 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro- geramma. 20.45 Platen. 20.55 Dinre bij Lu- cullus, hoorspel. 21.15 Lichte muziek. 21.45 Muzikale comcdie. 22.20 Buitenlnads over zicht. 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 Een vonk in Judea, televisie-spel. Hierna: Dag sluiting. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Muziek voor mil lioenen. 13.45 PJaten. 14.00 Symphonie- orkest en koor. 15.15 Platen. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 De wereld van het boek. 18.00 Jeugd, en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Oud-Vlaamse liederen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Verzoekpro gramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Ethnologische muziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggseprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). De Nederlandse Consumentenbond heeft in Den Haag zijn eerste jaarvergadering gehouden. De minister voor Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruyn, mevrouw drs. J. W. van Iterson- Rotgans, prof. dr. R. de Roos en prof. dr. J. Tinbergen hebben in deze vergadering het woord gevoerd. Uit het jaarverslag bleek, dat het getal der aangeslotenen thans ruim 70.000 be draagt. Naast een groot aantal individuele leden sloten zich nog aan de Centrale van Hogere Rijksambtenaren, het Ambtenaren- centrum. de Vereniging van Geëmployeer den en Gepensionneerden der H.V.A., de Indische Pensioenbond en de Nederlandse Onderwijzers Vereniging. Minister De Bruyn zei onder meer dat men van mening kan verschillen over de vraag, of bij het economisch-soeiaal han delen de behartiging van het algemeen belang voorop moet staan, dan we! dat het in de eerste plaats gaat om de belangen van de producenten. Welk 9tand punt men ook inneemt, uitgaande van de bewoord:n- gen van artikel 71 van de Wet op de Be drijfsorganisatie lijkt het redelijk, dat de bevordering van een het belang van het Nederlandse volk dienende bedrijfsuitoefe ning zeer zeker vereist, dat ook de consu mentenbelangen behoorlijk tot htm recht komen. De minister achtte het zeer belang rijk, dat voor het vraagstuk van de orga nisatie van de consument de laatste tijd een grote belangstelling is ontstaan, die onder meer tot uiting is gekomen in de op richting van de bond. Hij hoopte dat ook de werkzaamheid van de Nederlandse Con sumentenbond ertoe zal bijdragen, dat de P.B.O.. mede in het belang van de consu ment, beantwoordt aan haar in de Wet op de Bedrijfsorganisatie neergelegde doel. Mevrouw Van Iterson-Rotgans zei onder meer. dat de consumenten een vergeten groep vormen, voor wie voldoende voor lichting en onpartijdige hulp ontbreken. Er zijn vele aan het consumentenbelang strijdige invloeden, die een sterk lokkende werking hebben. Het cadeaustelsel wordt beschouwd als een der gevaarlijke bran- dingsgolven: de toch reeds versluierde prijzen worden nog meer in een waas ge huld. Bovendien wordt het verbruik node loos opeevoerd. Erger nog zijn de gelde lijke beloningen of kostbare prijzen, ver bonden aan wedstrijden of loterijen, die ADVERTENTIE worden gekoppeld aan de verkoop van een artikel, waarvan de prijs in generlei ver houding staat tot de waarde van de be loning. Tenslotte zijn er reclame-mede delingen, schijnbaar aan de wetenschap ontleend, die een magische invloed uit oefenen op het kompasje van de consument, waardoor hij de juiste koers nog meer uit het oog verliest. Uit dit alles blijkt, aldus mevrouw Van Iterson, hoe onmisbaar een goede loodsdienst is. Prof. dT. F. de Roos sprak over de con sument en de prijsvorming. De concurren tie. zo zei hij, is wel in sterke mate aan wezig bij het aanbieden van eindproducten, maar heeft dikwijls de vorm van kwali- teitsconcurrentie. Hieruit vloeit een nood zaak van objectieve kwaliteitscontrole voort, teneinde de ondeskundige koper een vergelijking van prijs en kwaliteit moge lijk te maken. De consumentenorganisatie kan een rationele oorlogsvorming en be steding van het inkomen bevorderen. Prof. dr. J. Tinbergen sprak over de con sument en de P.B.O. De wet op de P.B.O. schrijft voor, dat er in alle bedrijfstakken bedrijfschappen en soms ook productschap pen worden gevormd. Daarmee heeft men een vorm gegeven aan do verlangens, die uiteenlopende groepen bezaten om een einde te maken aan de wat chaotische wijze van samenwerking. De belangheb bende ondernemers, arbeiders en afnemers zijn erin vertegenwoordigd. De laatste schakel in het economische proces, die van de consumptie, ontbreekt echter vrijwel steeds. De consument kan op deze wijze enigszins in het gedrang komen. Het is vol gens prof. Tinbergen gewenst dat het even wicht wordt hersteld of dat althans een uitslaan van het evenwicht naar de zijde der producenten wordt voorkomen. Daar om dienen de consumenten zich eveneens te organiseren. Uit een aangetekende brief, die het bij kantoor van de Amsterdamse Bank te Goes heeft verzonden naar het hoofdkan toor bleek bij aankomst in Amsterdam 50.000 verdwenen te zijn. De brief be vatte slechts oude kranten. De recherche stelt een onderzoek in. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Jutphaas A. M. C. Franken te Heukelum te Nieuwe Stadskanaal (toez.), E. C. Baart te Ee (Fr.). Benoemd tot vic. te Buurse (O.) A. J. van Cruyningen, cand. te Sluiskil. Geref. kerken Beroepen te Coevorden C. Glaubitz te Hal- lum te Zweeloo, G. Hengeveld, cand. te Aalten. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Hijken (Dr.) J. de Feyter te Valthermond. Het buitengewone congres van het Ne derlands Verbond ven Vakverenigingen, dat"'Zaterdag in Utrecht werd gehouden, heeft een resolutie aangenomen, waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat de regering zo spoedig mogelijk een op het advies van de SER gebaseerd wetsontwerp bij de Volksvertegenwoordiging zal indie nen, opdat de wettelijke ouderdomsvoor ziening zo snel mogelijk verwerkelijkt zal worden. Met voldoening werd in de resolutie vastgesteld, dat de in dit SER-advies neer gelegde voorstellen in belangrijke mate overeenstemmen met het plan, dat te dezer zake in 1951 door de raad van Vaikcentra- len bi.i de regering is ingediend. Het congres heeft zijn ware instemming betuigd met het advies van de SER en met vreugde geconstateerd, dat het met een zo grote meerderheid (423) is tot stand ge komen. Het druk bezochte congres van het NW werd bijgewoond door minister Van de Kieft, een aantal socialistische Kamer leden. vertegenwoordigers van de SER, van de Stichting van de Arbeid, van het ge meenschappelijk administratie kantoor, verder door sociale attaché's van Engeland, de Verenigde Staten en Duitsland, terwijl voorts werden opgemerkt het KVP Tweede Kamerlid dr. De Kort en het VVD Eerste Kamerlid H. D. Louwes. Verder waren nog vertegenwoordigd het Centraal Sociaal Werkgeversverbond en 't Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen. Het SER-rapport werd ingeleid door de heer J. J. A. Berger, lid van de Tweede Kamer en lid van de Sociaal Economische Raad. "„Ik geloof", aldus zeide de heer Berger, zijn uitvoerige beschouwingen samenvat tend, „dat Nederland trcts op dit advies van zijn Sociaal-Economische Raad kan zijn. Eindelijk dan toch is de mogelijkheid er, de.t Nederland aan net trotse gebouw van zijn sociale zekerheid een nieuwe vleu gel toevoegt: die van de ouderdomsvoor ziening. Na jaren van strijd hebben wij elkander eindelijk gevonden, omdat wij be seften dat niet aileen de strijd belangrijk i§, maar ook het vergelijk. Indien een volk bereid is, een deel van zijn inkomen af te staan aan hen, die niet meer werken, die géén fabrieken kunnen stilleggen, die geen pr ij zeil kunnen bepalen, ja, dan kan zo'n volk zich waarlijk beschaafd noemen". Noodzakelijk Is het noodzakelijk, dat iedere Nederlan der onder deze voorziening valt? De heer Berger beantwoordde deze vraag, haar koppelend aan een andere: heeft de over heid het recht zo maar iedereen onder een verplichte sociale verzekering te brengen, terwijl zij hem verplicht een premie te storten, bepaald naar zijn inkomen tot maximaal zesduizend gulden en allen een gelijk pensioen krijgen? Voor de hogere groepen houdt, waar het hier een bodempensioen betreft, de eigen zorg belangrijke betekenis. Het gaat, aldus de heer Berger, in de sociale verzekering' niét alleen om de verantwoordelijkheid vopr de eigen oude dag. het gaat^pok om de verantwoordelijkheid voor de oude dag van een ander. Daarom wordt ookrvoorge- steld o'e premie een percentage te doen zijn van het inkomen, het solidariteitsbegin sel in de ouderdomsverzekering is hierdoor nadrukkelijk vastgesteld. Omstreeks 10 uur Zaterdagavond is brand uitgebroken in een der ruimen van het 5729 ton metende ms. „Tanga". De Rotterdamse brandweer begon onmiddellijk met groot materieel aan de blussing. De „Tanga", die in de Merwedehaven te Rotterdam aan de kade van de firma Wm. H. Müller en Co. ligt, is eigendom van de Deutsche Afrika Linie G.M.B.H. te Hamburg. Zondagmorgen vroeg is men de brand op het Duitse schip meester geworden.AMe ge vaar voor bemanning, lading en schip is nu geweken. Tegen 2 uur des nachts begon het er wel dreigend uit te zien, toen het vuur van het eerste naar het tweede ruim oversloeg. Maar de brandweer nam toen krasse maatregelen, en liet nog meer ma terieel aanrukken. Zij begon met 40 stra len beide ruimen geheel onder water te zetten. Om 4 uur was dit gebeurd en eerr uur later konden de motorspuiten en blusboten inrukken. Door de enorme massa water is de „Tanga" sterk voorover komen te lig gen en met het voorschip aan de grond geraakt. Reeds is men bezig het water weer uit het schip te pompen De oorzaak van de brand is onbekend. De schade wordt zeer aanzienlijk geacht, maar kan pas dui delijk worden vastgesteld als het water uit het schip verdwenen is. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES 14. Toen temidden van wolken roet een groot voorwerp door de schoorsteen in zijn kamer plofte, was Jolliepop even sprake loos van ontsteltenis. Maar toen de roet wolken zich hadden neergelegd en hij in het voorwerp zijn kleine meester Panda herkende, maakte zijn schrik plaats voor verbazing en afkeuring. „Mijnheer Panda", zei hij koel, „mag ik zo vrij zijn naar de reden te vragen, van deze eigenaddrdige manier van binnenkomen?" „Ik... eh... ik wilde roet verzamelen", antwoordde Panda. „Enne", voegde hij er met een ver legen lachje aan toe, ,,ik geloof wel, dat ik voldoende roet verzameld heb!" Jollie pop trok zijn wenkbrauwen op, waarmee hij te kennen gaf, dat hij de situatie nog steeds onduidelijk en afkeurenswaardig vond. „Het zit zo", ging Panda dus voort, „de alchemist zit op het dak en verzamelt loden pijpen om goud te maken. Maar voor dat goudrecept heeft hij ook roet nodig enne.wel, dat haal IK nu. Ik moet wel, want... eh... de alchemist heeft al mijn goud in lood veranderd". „Ex.... Excu seer", zei Jolliepop, terwijl hij zich dui zelend in een stoel liet vallen, „ik kan dit niet allemaal verwerken: een alchemist op het dak.mijnheer Panda in de schoor steen.... ons goud in lood veranderd. Oh lieve deugd Dit moet een nachtmerrie zijn!" Auguste Lumière Auguste Lumière, die tezamen met zijn broer Louis de cinematograaf heeft uitge vonden, is Zaterdag te Lyon overleden. Auguste Lumière is 92 jaar geworden. Hij leed aan een longaandoening. In het laatste tiental jaren van de vorige eeuw hebben Auguste en Louis Lumière de eerste fabriek voor camera's en films te Lyon gebouwd. Louis, die in 1948 overleed, hield zich in het bijzonder bezig met de ont wikkeling van de camera, terwijl Auguste werkte aan de toepassing van de fotografie voor de medische wetenschap. Auguste en Louis slaagden er in 1882 in een behandelingswijze van fotografische platen te ontdekken, die een groot succes bleek. Twaalf jaar later, op 28 December 1894, gaven zij te Parijs de eerste filmvoor stelling ter wereld. Op medisch terrein heeft Auguste zich in het bijzonder toegelegd op de bestrijding van kanker en tuberculose en de behande ling van op het slagveld opgelopen verwon dingen. In de eerste wereldoorlog lichtte hij op eigen kosten ongeveer 20.000 personen in een ziekenhuis te Lyon door. Hij schreef over plantkunde, dierkunde en bacteriologie. Hij vond bovendien een aantal geneesmiddelen uit. Tentoonstelling te Noorden De Commisaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft in de burgerzaal van het raadhuis te Naarden een tentoon stelling geopend, waarvan de opbrengst ten bate komt van het Ere-fonds voor Oud verpleegsters Behalve pörcelein, antiek zilver, tin, kerkelijke kunst en schilderijen, wordt ten toongesteld de poppencollectie van de Ko ningin, waarbij de collectie poppen uit Orange, die nog nimmer geëxposeerd is. Tevens zijn voorwerpen uit het Koninklijk huisarchief te bezichtigen. De tentoonstel ling blijft twee weken geopend. MAANDAG 12 APRIL Stadsschouwburg: Russisch Volksdans theater Berjozka, 20 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Minervatheater: Stichting „Steunt ontred derde staten"; ex-kapitein Westerling over: „Wat Nederland moet weten". 8 uur. Frans Hals: „Jeugd in gevaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Strijd om het heelal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan en de duivelin", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het vonnis der kinderen". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Anna", 14 jaar, 8 uur. City: „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 7 9.15 uur. en DINSDAG 13 APRIL Grote Kerk: Lijdensmeditatie, spreker ds 1*. S. J. Kalf, 8 uur. Brinkmann: Openbare vergadering V.V.D., 8 uur. Frans Hals: „Jeugd in gevaar", 18 jaar. 2.30 en 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Strijd om het heelal". 18 jaar, 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. Palace: „Tarzan en de duivelin", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het vonnis der kinderen", 18 jaar, 2. 4.15, 7 cn 9.15 uur. Roxy: „Anna", 14 jaar. 2.30 cn 8 uur. City: „In donker Afrika", alle leeft.,, 2.15 uur. „Zij waS 17 jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. j Vadermoordenaar. Robert Brunei, een 24-jarige gebochelde Fransmam, is door een rechtbank te Nimes tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Hij wordt er van beschuldigd, zijn vader en zijn beide grootmoeders vermoord te hebben door middel van arsenicum. Twee var» deze moorden heeft hij bekend. Toen de rechter het vonnis onder applaus van de publieke tribune uitsprak, had Brunei zijn gewone grijns op zijn gezicht. Psychiaters hadden verklaard, dat ver dachte in juridische zin niet krankzin nig is. Huwelijkswet. In het Indische Lagerhuis heeft een der afgevaardigden, lid van de Congrespartij, een wetsontwerp inge diend, dat een verbod op huwelijken van mannen ouder dan veertig en vrou wen beneden 25 jaar inhoudt. Het ont werp wil zulke vTouwen het „betreu renswaardige lot", op jeugdige leeftijd weduwe te worden, besparen. Poli-vaccin. Dit voorjaar zullen verschei dene duizenden personen in Zweden wor den ingeënt met een vaccin tegen kin derverlamming, dat door een groep ge leerden onder leiding van professor Gunnar Olin en professor Sven Gard is samengesteld. Grond. Volgens radio Cairo heeft de Egyp tische minister van Voorlichting, majoor Salem, meegedeeld, dat volgend jaar aan meer dan een millioen boeren grond ter beschikking zal worden gesteld. Spionnen. Het ministerie van Binnenland se Zaken van Neder-Saksen heeft de arrestatie van vijftien Sovjet-agenten bekend gemaakt, die deel uitmaakten van een organisatie, welke in het gehele gebied van West-Duitsland opereerde. Staking. Tram- en buschauffeurs en con ducteurs in Rome zijn Zondag voor 48 uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Gratie. Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Elizabeth aan Ceylon heeft de regering van dat land 835 ge vangenen gratie verleend. Mars-echo. De Amerikaanse Harvard- universiteit is van plan een radarzender te laten bouwen waarmee men seinen kan uitzenden, die door de planeet Mars zullen worden teruggekaatst, aldus deel de de astronoom dr. Bok van de Har- vard-universiteit Zaterdag te New York mede. Ondragelijk. De gemengde Israelisch- Egyptische wapenstilstandscommissie heeft Zondag Egypte verantwoordelijk gesteld voor vier incidenten op Israë lisch grondgebied van 7 en 8 April. Egypte weigerde de vergadering bij te wonen, aldus de woordvoerder. De com missie had de toestand aan de Israe- lisch-Egvptische grens „ondragelijk" ge noemd. Bij de incidenten werd een Is raëliër gedood en vijf gewond, van wie drie ernstig. Vrijheidsberoving. In Londen is Zondag de „beweging voor de vrijheid van kolo niën" opgericht, een organisatie welke onder meer belooft het recht op onaf hankelijkheid van koloniale volkeren te steunen en op te komen tegen rassen discriminatie. Het Labour-parlements- lid Fenner Brockway is waarnemend voorzitter. De beweging is ontstaan door een fusie van drie afzonderlijke organisaties met hetzelfde doel. Niersteen. De leider der Amerikaanse democratische partij, Adlai Stevenson, wordt vandaag geopereerd voor het ver wijderen van een niersteen. Hij zal over een week het ziekenhuis kunnen ver laten. Mossedeq. Oud-premier Mossadeq heeft Zaterdag het militaire hof, dat zijn be roep tegen een vonnis van drie jaar eenzame opsluiting behandelt, laten weten, dat hij in „hongerstaking" was gegaan en dat hij de zitting niet zou bij wonen. Later verklaarde hij zich bereid voor het hof te verschijnen, nadat de president gedreigd had hem met geweld voor het gerecht te zullen slepen. Mos sadeq beschuldigt het hof er van, zijn klachten over zi.in „onmenselijke be handeling" in de gevangenis niet aan de pers te hebben doorgegeven. ADVERTENTIE en op 't zelfde moment Is dat zuurbranden geblust Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de gehele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk en.... ge makkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. r X/"AN een enigermate constante waarde- 1 verhouding tussen zilver en goud kan in de 20ste eeuw eigenlijk nauwelijks ge sproken worden, omdat politiek en econo mie de verhoudingen danig door elkaar hebben geklutst. In de voorafgaande eeu wen bestond er echter een betrekkelijk bestendige verhouding tussen de zilver- en goudwaarde, welke verhouding we nog vastgelegd vinden in onze oude zilveren gulden die 0.45 gram zilver bevatte en wijlen het gouden tientje dat 6,048 gram goud telde; 94,5 gram zilver vertegenwoordigde dus een waarde van f 10, evenals 6.048 gram goud, zodat de waarden van zilver en goud zich ver hielden als 1 15,62. Deze verhouding is wel eens wat in het voordeel van het goud, uitgevallen, maar vaak is zij, vooral in vroeger tijden, doorgeslagen naar de zijde van het zilver. Zo kon bij voorbeeld voor de middeleeuwen in het algemeen een verhouding worden aange nomen van 1 10 of 11, doch al naar gelang de landstreek of het tijdperk varieerde dit. Door alle eeuwen heen komen we, voor wat de Europese cultuur betreft, op een gemiddelde van ongeveer 1:13 (waarbij we uitdrukkelijk de laatste halve eeuw uit schakelen, omdat deze volslagen uit de toon valt, zowel wat betreft de politieke gebeurtenissen, als wat de handelsexpansie en de marktordening aangaat). Het is uiteraard onmogelijk te trachten de schommelingen van beide metaalwaar den door alle eeuwen heen te volgen. We willen uitsluitend wijzen op het merkwaar dige feit dat de ruwe benaderingswaarde van 1 :13, welke over-een tijdvak van vele eeuwen voor Europa kan worden aange nomen, opmerkelijk overeenstemt met de waardeverhouding tussen zilver en goud in de primitieve geldsystemen der oudheid In het Babylonische rijk en in de Grieks- "~N Aziatische geldstelsels van de 7de tot de 4de eeuw v. Chr. gold immers eenzelfde maar hier standvastige waardever houding van 1 13 1/3. of afgerond: 1 13. De oorsprong van dit getal is natuurlijk niet toevallig. De kleur van het goud komt het meest die van het zonlicht nabij, ter wijl we over het „zilveren" licht van de maan niet eens behoeven te spreken. Beide metalen konden dus geïdentificeerd worden met de meest vertrouwde hemellichamen, zodat naar alle waarschijnlijkheid bij de vaststelling der waardeverhou ding astrologische overwe gingen een rol hebben ge speeld. En inderdaad, indien we de omloopstijden van maan en zon in een verhouding wil len uitdrukken, komen we op 1:131/3 (ca. 27 en 360 dagen). Bij het offeren aan de goden hebben deze metalen een grote betekenis gehad, zodat de relatieve waardering dezer offers zich al vroeg moet hebben aangediend, wan neer de priesters deze gaven tot vergelijk bare grootheden wilden maken. En door het handelsleven werd deze astrologische verhouding als vanzelfsprekend aanvaard, óók toen economisch contact werd gelegd tussen de Babyloniërs, die voornamelijk nog zilver gebruikten, en de zich van goud bedienende Egyptenaren. Is het ontstaan van de verhouding tussen de zilver- en goudwaarde op deze wijze zeer verklaarbaar, verwonderlijk moet 'het heten dat zij eerst duizenden jaren later definitief door de economische wetten kon worden doorbroken. Thans kunnen we tevens spreken over de eerste grote inflatie, welke 2300 jaar geleden plaats vond. Daarover morgen. (Nadruk verbodeti) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2