Kraan van een baas, de baas der kranen Wethouder H. de Boer opende Katholieke leeszaal-bibliotheek Havenberichten Amateurtoneel in Velsen Met twee-één zege op ZSGO kwam Veisen bovenaan In Veisen Noord U bent al openwij moeten nog beginnen THALIA Scheepsbouworders van de K.N.S.M. „De klavierschippers" spelen voor tbc-bestrijding Gymnasiasten speelden stuk van Plautus De heer J. Niemeyer bij Hoogovens gehuldigd Kunstmiddag in Rcx voor de schooljeugd VOETBAL IN KENNEMERLAND Velsen DEM Wijk aan Zee Terrasvogels De Kennnemers VVS Waterloo IEV Kin hei m VSV ging tweemaal ten onder Adspirantentournooi van Eechtrop MAANDAG 12 APRIL 1954 Voor de Stichting R.K. openbare leeszaal en bibliotheek in de gemeente Velsen, die een riant onderkomen vond in het onlangs nieuw gebouwde St. Joseph-parochiehuis aan de Banjaertstraat, is Zondag de officiële openstelling en ingebruikneming van haar cultureel centrum door wethouder H. de Boer, verricht. De belangstelling voor deze plechtigheid, die gistermiddag in de podium-zaal van het met vlaggen getooide Joseph-huis ge schiedde was groot. Behalve een aantal geestelijken uit de naaste omgeving waren onder anderen aanwezig de heer J. Veen- stra, gemeentesecretaris, leden van de KVP-raadsfractie, wethouder C. P. J. Maas, de heer E. H. A. Mélis, secretaris van de Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoorziening in Nederland, notaris en mevrouw Auters, het kerkbe stuur en vertegenwoordigers van vereni gingen van de St. Joseph-parochie. Dank zy offerzin De voorzitter van de Stichting, de heer Th. J. v. Oosterhout, die de openings plechtigheid inleidde, noemde deze de ge slaagde bekroning van een vol jaar van inspannende arbeid om te bouwen aan een groot cultureel werk, dat in feite was be gonnen door enkele parochianen van „Noord", die evenals in de afdelingen wa ren aangewezen op de offervaardigheid van de parochianen. Hij' herinnerde ver volgens aan de gevoerde besprekingen om tot de „principiële" R.K.-leeszaal en biblio theek te kunnen komen. De wethouder stond aanvankelijk voor de gehele ge meente één centrale bibliotheek voor. Nu echter op principiële gronden het ge meentebestuur zijn medewerking toezegde aan de Katholieke tak en Velsen zich cul tureel ontplooit, prees de heer v. Ooster hout zich gelukkig daaraan te kunnen medewerken, mede door de toegekende subsidies, die de niet ongezonde, doch eveneens nog florissante kaspositie van de Stichting zullen verbeteren. Hij verwachtte binnenkort een vol waardige dépendance te kunnen openen. Pastoor A. M. A. Vollaerts toonde zich een zeer dankbaar gastheer van de biblio theek, die op particulier initiatief vele jaren geleden geboren werd met veel strijd en moeite. Zeven jaar geleden had men niet kunnen dromen ooit voor subsidie in aanmerking te komen, maar toen al dacht het voortvarende kerkbestuur aan een leeszaal in het belang van de cultu rele vorming van de jeugd. „wu leven In een gemeente waar de wet houder een groot voorstander is van cultu reel werk" zei pastoor Vollaerts, en dit gaf, ondanks het agglomeraat van vjjf ver schillende levensgemeenschappen in onze gemeente Velsen perspectief. Zich tot de heer De Boer richtend, merkte de pastoor op het niet in alles met ADVERTENTIE Het theater met de beste films HEDENAVOND t/m WOENSDAG 8 u. Burt Lancaster - Virginia Mayo in „HET BEGON IN SHANGHAI" Een reeks spannende avonturen van een stoere marinier vol humor. Zondag 11 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Agapenor van Rotterdam. Mapia van Antwerpen. British Scout van Stockholm. IJstroom van Hull. A. H. Both van Yarmouth. Armorique van Duinkerken. Artillero van Bremen. Luna van Hamburg. Grebbestroom van Londen. Bullfinch van Londen. Westland van Londen. Margriet L van Londen. Monica van Landskrona. Dieter Waltraud van Hamburg. Netherlands Coast van Newcastle. Vertrokken zijn: Medea naar Stettin: Hera naar West-Indië. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Donderdag 25 Maart: st. Abraham VL 77 (IJsland). Maandag 29 Maart: st. Haarlem IJM 9, Gelria IJM 21. Dinsdag 30 Maart: st. Mary IJM 61. Woensdag 31 Maart: st. Bergen IJM 16. Donderdag 1 April: st. Vios I IJM 24, Schoorl IJM 39, Sumatra IJM 62; mt. Sham rock IJM 129, Antje RO 15; ml. Wiron III IJM 221. Vrijdag 2 April: st. Norma Maria IJM 6; mt. Post Boy IJM 35; ml. Annie IJM 14, Cor nells Marinus KW 48; mk. Wiron I IJM 210. Zaterdag 3 April: mt. Excelsior III KW 76; ml. Robert William KW 123. Maandag 5 April: st. Herman IJM 2. Bloe- mendaal IJM 71; mt. Maria van Hattem IJM 10. Dirkje RO 53: ml. Heemstede IJM 53. Verwachting IJM 204. Adrianus KW 10, Cor- nelis KW 24. Concordia KW 26. De Verwach ting KW 28. Neptunus KW 45. De Vrouw Anna KW 52. Floris KW 59. Elizabeth KW 64. Saturnus KW 69. Excelsior II KW 78. Jan KW 84, Willempie KW 89. Alida KW 91. De Vrouw Dirkie KW 104. Avontuur KW hem eens te kunnen zijn maar: „Ik vind u sportief, u hebt meegewerkt con amore, kennis dragende van ons principe. Ook wij willen meewerken als goede vader landers en gemeentenaren", zo besloot pastoor Vollaerts. Pionieren De heer De Boer sprak allereerst de ge lukwensen uit van raad en college van B. en W. van Velsen, waarbij een bloem stuk fleur aanbracht. Hij prees zich ge lukkig te kunnen vaststellen dat in „Noord" in eigen kring een stuk pioniers arbeid was verricht, temeer daar dit zeker mede de ontwikkeling van de jeugd ten goede komt. „U bent al open", zei de wet houder, „bij ons zijn het nog plannen", doelende op de centrale openbare leeszaal en bibliotheek, die in IJmuiden zal komen. Inzake de samenwerking tussen de R.K. en openbare leeszalen merkte de wet houder op, dat deze in de toekomst inder daad perspectieven kan bieden hoewel nog vele moeilijkheden zullen zijn op te los sen. En wellicht zal in de toekomst ook r.og subsidie voor jeugdbibliotheken wor den gegeven, aangezien de heer De Boer mededeelde, dat hiertoe een wet in ont werp is. Het goede boek, dat de mens terug kan brengen tot zichzelf en voor de jeugdbibliotheek een volstrekte voor waarde is, is een belangrijke bijdrage tot de cultuurvorming en de wethouder ver wachtte, dat straks ook de scholen van de bibliotheken en leeszalen, zowel R.K. als openbaar en wellicht wederkerig, zullen profiteren. De wethouder dankte allen, die dit werk van de Stichting hebben mogelijk gemaakt. Met de wens, gedreven door hoge beginselen het begonnen werk te mo gen voortzetten, verklaarde wethouder De Boer de R.K. leeszaal en bibliotheek voor geopend. Van de gelegenheid een gelukwens uit te spreken maakten gebruik de heren H. J. A. Andriesma namens de raadsfractie van de K.V.P., F. A. Kuypers namens de afdeling Velsen van de K.A.B., die tevens enige periodieken toezegde en de heer E. H. A. Nelis, secretaris van Ned. Kath- Centrale Vereniging voor Lectuurvoor ziening, die evenzeer wethouder De Boer prees inzake de ontvankelijkheid, waar het de bibliotheek op principiële grondslagen betreft. Na het officiële gedeelte hebben de aan wezigen kennis kunnen maken met de in richting van leeszaal en bibliotheek in het St. Joseph-huis. De Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-Maatschappij N.V. heeft opdracht ge geven voor de bouw van twee motorsche pen van ongeveer 950 ton elk aan E. J. Smit en Zoon's Scheepswerven N.V. te Westerbroek bij Groningen.De nieuwe sche pen worden van het open shelterdektype. Zij zullen worden uitgerust met een motor van 750 pk. Het aantal schepen waarvoor de K.N.S.M- op het ogenblik bouworders heeft lopen, is door deze opdracht gestegen tot vijftien. Geslaagd De heer G. S. ven Dorp te IJmuiden is vorige week geslaagd voor het eerste deel van het artsexamen. De Christelijke vereniging tot bestrijding van tbc „Draagt Elkanders Lasten" orga niseert op Woensdag 21 April in het KSA- gebouw te Beverwijk een propaganda- feestavond. Medewerking hieraan wordt verleend door het Beverwijkse show-accor- déonorkest „De Klavierschippers" onder leiding van de heer C. Brouwer. Voor KAB-leden lezing over Spanie De culturele dienst van de KAB te Be verwijk houdt vanavond in het KSA-ge- bouw zijn laatste lezing van dit seizoen. De heer J. Dominicus uit Alkmaar zal een lezing houden over Spanje. Hel gesprokene zal worden geïllustreerd met lichtbeelden. De organisatoren van de jaarlijkse toneel avond voor de leerlingen en hun ouders van het gymnasium „Felisenum" te Velsen huldigen kennelijk de stelregel „noblesse oblige". Want na de opvoering van „De ingebeelde zieke" van Molière, welke ver leden jaar heeft plaats gehad, wenste men thans met niemand minder genoegen te nemen dan Plautus, de Latijnse blijspel dichter, die gedurende zijn leven (van 254 184 vóór Christus) het toneel in Rome heeft beheerst. Van hem is bekend dat hij zijn stukken uit het Grieks bewerkte, zon der daarbij een slaafse methode van ver talen te volgen. Integendeel, als man met een langdurige practijk van het theater wist hij precies op welke wijze de Romein se toeschouwer zich bij voorkeur liet be hagen, zodat hij de Griekse voorbeelden bijzonder vrijmoedig bewerkte en populari seerde. Van één dezer blijspelen: „Het Spookhuis" heeft dr. K. H. E. Schutter voor zijn leerlingen een speciale vertaling vervaardigd, waarbij verscheidene omstan digheden en uitdrukkingen enigszins bij de jeugd werden aangepast. Het resultaat werd door de gymnasiasten Zaterdagavond in de aula van „Felisenum" voor het voetlicht gebracht, waarmee de talrijke toeschouwers enige bijzonder amu sante uren werden bereid. Niet alleen door de handeling, die de moderne theaterbe zoeker eigenlijk ongelofelijk naief lijkt, maar voornamelijk wegens de opmerkelijk frisse opvoering, waarvan bijzonder veel werk was gemaakt. In de eerste plaats viel het fraaie décor te bewonderen, dat onder leiding van mejuffrouw A. Groenhart op „eigen ateliers" bleek te zijn vervaardigd. Dezelfde goede smaak kon ook in de diverse costuums worden geconstateerd. De bijna kinderlijk eenvoudige intrige verhaalt van Philolaches, die de afwezig heid van zijn vader Theopropides heeft ge bruikt om hun bezittingen te verwaar- Het schaftlokaal van het dienstgebouw aan de Hoogoven-buitenhaven is schitte rend gelegen en in die omgeving is het zilveren jubileum van de heer J. Nie meyer baas bij de onderhoudsdienst van het transportwezen, temidden van familie, vrienden en collega's gevierd. Directeur ir. P: vah Delden trad op als woordvoerder der directie en bood namens dit college de jubileumenveloppe aan. Hoofdingenieur B. Th. W. van Hasselt wierp een terugblik op de loopbaan van de jubi laris, die als 16-jarige jongen in dienst van het bedrijf trad bij de constructie werkplaats. In de loop der jaren heeft hij zich ontpopt als een goed vakman en een bescheiden mens, zoals spreker kon getui gen uit eigen ervaring. De heer Van Has selt besloot zijn waarderende woorden met het overhandigen van het vererend ge tuigschrift en het gedenkboek der Maat schappij. De heer W. Wiersma, chef van het trans portwezen, voerde vervolgens het woord en belichtte speciaal de loopbaan van de jubilaris bij deze afdeling. In de eerste plaats bracht de heer Wiersma de geluk wensen over van bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies. Na de oorlog kwam de heer Niemeyer bij het transportwezen voor het onderhoud van de kranen, in '47 werd hij installatie-controleur van het sindsdien sterk uitgebreide kranenpark. De jubilaris is een man, die nauwkeurig werkt, ijverig is en een goed opmerker; de controle is bij hem in goede handen, en indien men zich even realiseert welk een belang de kranen van de buitenhaven en de op slagkranen voor de gang van zaken bij het bedrijf hebben, dan is het begrijpelijk, dat des jubilaris' functie een belangrijke is. Spreker besloot zijn woorden met het roemen van jubilaris' werklust en ambitie. De heer H. Balm, opzichter, trad op als woordvoerder van de jubileumcommissie 114. Petrnnella KW 125. Borneo KW 127. Arie 'en hij noemde een jubileum „een van die blijde dagen in een werkgemeenschap" en zag hierin de bekroning van 25 jaar hard werken en studie, want de jubilaris stu deert nu nog des avonds hard om zich KW 155, Gebroeders KW 166. Aleida KW 169: mk. De Twee Gebroeders IJM 3, Texel UM 5. Poolster UM 11. Twee Gebroe ders IJM 27. Vios IJM 52. Dageraad UM 229. De Jonge Willem I.JM 230. Neeltie IJM 240, Maeda IJM 272. Haarlem I IJM 276. Nehim I AM 16. Nerim II AM 17. Nehim III AM 18. Leendert .Tacoba KW 12. Samenwerking KW 21. Rein KW 30. Piet°r Cornelis KW 31. Tiny KW 34. Dine Marie KW 57 naar Amsterdam. Twee Gezusters KW 77. Adriana Ca'barina KW 92. Willem KW 94. Arendie KW 98. Aeatba Arie KW 126. Koningin Juliana KW 133, Clazina Johanna RO 3, Tiny Dieuw WR 33. Avontuur III SCH 65. Dinsdag 6 April: mt. Elie Chénéviëre T.TM 32; ml. De Arend KW 7. Vertrouwen KW 6: Hubertha Gerarda KW 9. Neder'and VI KW 87. Hotte Margaretha KW 74, Toenadering KW 95. Gebroeders KW 108. Java KW 159. Willy SCH 7. Cornelia Maria SCTT 135. Rer- tina VL 85, Dolfijn RO 2. Drie Gebroeders HD 79: mk. Hermine IV KW 53, Samenwer king HD 125, Van Vlaardingen: ml. Nceltje VI, 166. Woensdag 7 Anril; <:t. Vikin<* Bank IJM 183; ml. Dirk KW 19. Bertha KW 38. Ever- ard Christina KW 40: mk. Dagemad TJM 229. Rein KW 30. Ennie en Apnie HD 25, Nellie TX 24, Nil Desoerandum Deo Duce TX 33, Vertrouwen TX 39, Deo Volente II TX 49, Wiepke UK 35. Donderdag 8 April: mt. Eveline UM 116: ml. Martha UM 74. Voorwaarts KW 140. Ondernemme SO"H 27; mk. Wiron V IJM 208. Arendje KW 98. Vrijdag 9 April: st. Tzonne IJM 1; mt. Johannes Polderman IJM 20, Thorina IJM 33. Palmpaastocht van schoolkinderen trok veel belangstelling Velsen-Noord heeft zijn palmpaasop- tocht' gehad; een verrassing voor velen, die dit folkloristisch gebeuren in vele jaren niet meer hebben meegemaakt. Na enige weken van voorbereiding binnenskamers en dus alleen bekend aan de ingewijde huisgenoten van de leer lingen der neutrale kleuterschool en van de eerste en tweede klassen van de open bare lagere Watervlietschool kon met de prachtig versierde palmpaashouten, waar voor de vaders stokken in kruisvorm had den gemaakt, een wandeling door de stra ten van „Noord" worden gemaakt. Dank zij het mooie weer gaf de stoet van kin deren een fleurige en vrolijke aanblik ook al wegens de veelkleurige papierplaksels en molentjes, vlaggetjes en andere attri buten. Aan elke „palmpaas" zat natuurlijk een traditioneel een takje palm. De dames van de kleuterschcci en de leerkrachten van de Watervlietschool heb ben met deze tocht, erg veel eer ingelegd. Hopelijk zal dit voorbeeld volgend jaar navolging op andere scholen vinden. in zijn werk steeds-rneer te bekwamen. Na ook everals de andere sprekers mevrouw Niemeyer in de hulde te hebben betrokken, overhandigde spreker het jubi leumgeschenk: een electrisch scheerappa- raat. Namens de werktuigkundige onder houdsdienst sprak vervolgens de heer P. Wagemaker, die als geschenk van deze af deling de jubilaris een fototoestel en me vrouw een fraaie plant aanbood. „Een fijne vent pm mee te werken" dat was de karakteristiek, die de heer J. C. van der Aar, baas van de Staalhaven, gaf van de jubilaris in zijn hartelijke toe spraak, waarin hij de samenwerking met de jubilaris roemde. Ook de electrotechni- sche afdeling wilde getuigen van haar sym pathie voor de heer Niemeyer, en deed zulks op warme wijze bij monde van de heer K. Groot, opzichter bij die afdeling, waarna namens de schippers de heer C. Julius het woord voerde en in een humo ristische rede de jubilaris in het zonnetje zette. De traditie getrouw had ook ditmaal de heer Julius voor de jubilaris een ge schenk meegebracht, een bewerkte koperen briefopener. Dinsdag 20 April wordt door de Velser kunstkring „Voor Allen" in het Rex Thea ter een kunstmiddag met Georgette Hage- doorn gehouden voor leerlingen van de VGLO- en ULO-scholen, HBS, Gymna sium en het Nijverheidsonderwijs. Door de Paasvacantie blijkt de belangstelling hier voor niet zo groot te zijn als bij vorige voorstellingen voor de jeugd. Leerlingen van deze scholen, die nog geen kaart heb ben besteld, kunnen hiervan alsnog profi teren. De kaarten zijn verkrijgbaar bij het secretariaat in het Cultureel Gebouw en op 20 April 's middags aan de zaal. lozen. Wanneer papa dan onverwacht uit Egypte terugkeert, is Rome uiteraard in last, doch de slaaf Tranio belast zich met de taak de oude man het spreekwoordelijke rad voor de ogen te draaien, om aldus te trachten de diverse uitgaven te verheime lijken of te verantwoorden. De slimme Tranio weet Theopropides op deze wijze twee keer te misleiden, maar dan wordt het bedrog ontdekt en bereidt hij zich op de ergste straffen voor. Ten slotte laat Theopropides evenwel genade voor recht gelden: er volgt een algehele verzoening en vergiffenis, zodat het de toeschouwer dui delijk wordt, dat de happy-ending ook in het oude Rome reeds opgeld deed. Dr. Schutter, die zich tevens met de regie heeft belast, is klaarblijkelijk van het standpunt uitgegaan, dat een dergelijk klassiek blijspel voor deze jeugdige spelers een schier onmogelijke opgave zou vormen, wanneer in de opvoering het burleske niet stevig werd aangezet. Deze juiste opvat ting heeft een aantal komische (zij het weinig uiteenlopende) typeringen ten ge volge gehad. Zo maakten de vertolkers van de rollen van de woekeraar Misargyrides en de oude buurman Simo aanspraak op bewondering. Voorts zag men een verma kelijke Theopropides, een vrijmoedige slaaf Tranio en een verliefde Philomaches, met een prettige tegenspeelster. Met de overi gen verzorgden zij een geslaagde voorstel ling, die ongetwijfeld op school nog dik wijls het onderwerp van gesprek zal uit maken. Gronings toneel Van geheel andere aard was de toneel uitvoering, die door de Grunneger Ver- ainen Velsen „Moushörn" op dezelfde avond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan verzorgd werd. Hier werd het „blied spul in drei bedrieven" van J. Bus: „As 't olie haart nog bluut" opgevoerd, waarvan uw recensent zeker het tiende gedeelte niet heeft verstaan, omdat het, zo als reeds uit de titel blijkt, geheel in Gro nings dialect voor het voetlicht werd ge bracht. Ik meen echter te hebben begre pen, dat het hier allemaal handelde om vrouw Raindes, een niet onbemiddelde weduwe, die haar trouwlustig oog liet val len op de jonge meesterknecht Knelis Moathoes. Zijn voorkeur gaat evenwel uit naar haar dochter Rikoa, terwijl de wedu we op haar beurt weer wordt bemind door buurman Hoazekamp. Na de nodige ver wikkelingen en misverstanden voegt aan het slot zich oud bij oud en jong bij jong, zodat niemand zich over een dergelijke af loop te beklagen heeft gehad. Ook het publiek niet, dat door de vrolijke reacties blijk gaf zich uitstekend te amuseren. De vele lachsalvo's deden mij veronder stellen, dat er dikwijls geestige opmerkin gen werden gelanceerd, doch mijn tekort aan kennis van het dialect heeft mij helaas verhinderd hiervan naar waarde te kunnen genieten. Ik waag mij dan ook niet aan een beoordeling van stuk en spelers, ofschoon ik toch meen enige uitblinkers te mogen signaleren. Dit zijn dan mevrouw Prins- Palland als de vrijpostige Jaantje; mevrouw G. Mulder-Schuur als de trouwlustige we duwe en mevrouw Smalbil-De Jorvg als Rikao, die uiteindelijk de omstreden Knelis weet te veroveren. Van de heren waren dit J. Klein als de onverschrokken Hoazekamp en J. Mulder als de begeerde Knelis. Voor het publiek betekende deze avond een dubbel genoegen: niet alleen dat men zich uitstekend amuseerde, doch tevens verkeerde men weer eens ongedwongen onder „landsluu", hetgeen reeds een attrac tie op zichzelf betekent. JAN VAN DAM. Kcnnemer motorclub hield een eieren-avond In café Parkzicht zijn de leden der Ken- nemer Motorclub Zaterdagavond nu eens niet bijeen gekomen om te praten over sterritten maar om te kaarten met als inzet honderden eieren. De voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Konz heeft deze avond met een woord van welkom tot de talrijke aanwe zigen geopend en meegedeeld dat er op 25 April een toertocht wordt gehouden en dat men voor 23 Mei vergunningen heeft aan gevraagd voor een betrouwbaarheidsrit. Aanvoer op Urk. Vrijdag werd door 14 vaartuigen op Urk aangevoerd 1430 pond lijn- of beugel-aal, prijs 1.171.24 per pond. Door een fraaie twee-één zege op ZSGO is Velsen, mede door de nederlaag van Rivalen met deze laatste club op de boven ste plaats gekomen. De Velsenaren hebben een uitstekende wedstrijd gespeeld en vooral in de eerste helft ZSGO handen vol werk gegeven. Het was Jan Bakkum die met een hard schot zijn club de leiding bezorgde. De talrijke Velser aanvallen stelden hierna grote eisen aan de ZSGO verdediging. Het gelukte B. Tromp de voorsprong tot twee-nul te vergroten. Met deze stand kwam de rust. In de tweede helft was ZSGO over het algemeen sterker. Fel vielen de Amster dammers aan, maar Velsens verdediging hield kranig stand. Vooral doelman De Graaf was goed op dreef. Slechts eenmaal moest hij de bal uit zijn doel halen, maar voorkwam in enkele gevaarlijke ogen blikken zeker schijnende doelpunten. Onder grote spanning verstreken de laatste ogenblikken, maar Velsen hield kranig stand en sleepte de kostbare zege uit het vuur. DEM heeft het goede pad weer ge vonden, maar ondanks de drie-nul zege op WSV viel er nog veel op het spe! aan te merken. Vooral de voorhoede faalde nogal eens en gezien het krachtsverschil en het aantal kansen dat de DEM-voor- hoede wist te scheppen, had de score zeker hoger moeten zijn. Voor rust was DEM reeds ver in de meerderheid. Door Zonneveld konden de Wijkenaren de leiding nemen uit een strafschop en nog voor rust bracht De Boer de stand op nul-twee. WSV probeerde na rust de bakens te verzetten, maar DEM kreeg al spoedig weer het beste van het spel. Het was wederom De Boer, die de WSV doelman het nakijken gaf (0-3) en hoewel de Wijkenaren hierna nog ettelijke kansen kregen, kwam in deze score geen wijziging meer. Wijk aan Zee heeft in Amsterdam bil RKAVIC een teleurstellende nederlaag ge leden. Het speelde zonder enig enthou siasme.^ De Amsterdammers daarentegen hadden er blijkbaar plezier in en vooral in de eerste helft profiteerden zij van het zwakke spel in de achterhoede van de bad plaatsclub. Door onoordeelkundig terug spelen op de doelman kon de thuisclub de leiding nemen en kort daarna werd een zelfde geval wederom door de Amster dammers uitgebuit om de stand op twee nul te brengen. Zelfs werd het voor rust nog drie-nul, dank zij een misverstand in de achterhoede Na de pauze deed Wijk aan Zee aan vankelijk beter werk. Door Snijders werd de achterstand verkleind maar de Amster dammers zagen het gevaar tijdig in. Zij gooiden er nog een schepje op en slaagden er in de score tot vier-één op te voeren. Op het dek van het Britse vliegdeksehip Eagle'' dat Zaterdag in de haven van Napels aankwam, lagen de trieste bewijsstukken van wat er met de Engelse Comet „Yoke Yoke" moet zijn gebeurd. Een zetel uit het verongelukte toestel en enkele onderdelen was alles, wat de zee op de plaats van de-ramp had prijsgegeven. Ergens in een ander gedeelte van het schip lagen vijf verminkte lijken van passagiers van de Comet. Ondanks het ontbreken van Van Vuuren is Terrasvogels er toch in geslaagd het sterke JOS een drie-lwee nederlaag toe te brengen. De Santpoorters danken deze zege aan het uitnemende werk van hun verdediging met Nieuwenweg, Robben en Akkerman Sr. als uitblinkers en het goede spel van Schipper en Timmer in de voor hoede Reeds na drie minuten spelen had Terrasvogels door toedoen van de rappe Timmer succes. De thuisclub bleef het meest in de aanval en kreeg nog verschil lende doelrijpe kansen. Het duurde tot vlak voor de rust al vorens Pellemans de voorsprong tot twee nul kon vergroten. Na rust was JOS het sterkst, doch de Terrasvogels-defensie stond haar man netje, vooral nadat reeds na tien minuten spelen de stand op drie-nul werd gebracht. JOS wijzigde nu haar opstelling en dit leidde tot het gewenste succes (drie-één). Zelfs werd de toestand voor de Vogels nog précair, toen de Amsterdammers uit een strafschop opnieuw scoorden (drie-twee). Maar verder brachten de hoofdstedelijken het niet. Ondanks de viernul voorsprong die de Kennemers namen moest men de laatste minuten nog goed uitkijken of AFC maak te nog gelijk. Het begin van de wedstrijd liet een tech nisch sterker Kennemers zien. Het duurde een half uur voordat Michel na knap sa menspel met Peggeman de score kon ope nen (10). Tien minuten later schoot Henk Janssen een vrije schop in, op 40 meter van het doel genomen. Den Dekker werd kansloos geslagen. Na nog enkele fraaie Kennemerskansen ging de rust in. In de tweede helft probeerde A.F.C. het met enkele zwakke tegenaanvallen. Wilkes moest eenmaal een bal van aanvoerder Bouwens corner stompen. Henk Janssen had een productieve mid dag, want in 10 minuten tijd bracht hij de stand op viernul. Toen geloofde de Ken nemers het wel en kwam AFC in de aan val. Bouwens scoorde twee maal en Feld- man maakte met een trekbal het mooiste doelpunt van de middag (43). Kort hierna klonk het eindsignaal. Op „Watervliet" heeft SEMO na een aan vankelijk overwicht tegen WB ervaren, dat de defensie van de thuisclub goed op dreef was. Langzamerhand echter nam WB het spel in handen, maar de voorhoe de, die de SEMO-verdediging handen vol werk gaf en de doelman op de proef stelde, had weinig geluk toen Vlietstra en Bleeker het houtwerk raakten. Na 25 minuten rea geerde Kooimans verrassend snel bij een trekbal van de SEMO-spil en kon de uit gelopen doelman passeren (10). Tien minuten later had Van der Linde een vrij veld voor zich en schoot van grote afstand keihard in de bovenhoek (20). Direct na de hervatting beproefde SEMO de WB- defensie, die niet voldoende wegwerkte waarna de linksbinnen van dichtbij doelman Nieuwenhuys kon passeren (21). Dit gaf SEMO morele steun bij de poging degrada tie te kunnen ontlopen en de aanvallen werden feller. Dit resulteerde in een vrije trap. die door Bleeker genomen, op 16 me ter in eens in het doel belandde (31). Een pass van Van der Linde gebruikte in valler Helder door snel naar binnen te ko men en de doelman kansloos te passeren (41). WB ging nu wat nonchalant spe len hoewel Kooimans en v. d. Linde mooie kansen kregen. Een zwak moment in de WB-achterhoede buitte de SEMO-links- binnen via de paal uit (42), wat weer een opleving teweeg bracht. Vlak voor het einde werd de stand op vijf—twee voor WB gebracht. In een spannende wedstrijd, waarin Wa terloo prima tegenstand bood is de over winning bij de sterkste ploeg terecht ge komen. Die overwinning werd pas vijftien minuten voor het einde een feit. Het begin was direct voor de Amsterdammers en Waterloo werd in de verdediging gedron gen, maar het spel werd voor doel te kort gehouden. De uitvallen, die Waterloo daar tegenover stelde waren ook gevaarlijk, en wij zagen een hard schot van N. Schaap door de paal gekeerd. Twee minuten voor de rust nam de Meteoor met een prachtige kopbal van zijn midvoor de leiding. Na de rust maakte Broek gelijk. Het spel van de Amsterdammers verslapte iets. zodat Wa terloo sterker werd. maar dit niet in doel punten kon uitdrukken. Het doelpunt kwam aan de andere kant, direct sevolgd door nog een doelpunt. Maar Waterloo kwam terug en H. Koopman verkleinde de achterstand (23). Verder lieten de Am sterdammers het niet komen en vergroot ten kort voor het einde de voorsprong (2—4). Met twee invallers heeft IEV de wed strijd tegen DSK verloren waarbij de Vel- sense ploeg eerst tegen wind in speelde. Maar de IEV-ers waren in Haarlem niet erg op dreef. Weliswaar kwamen zij er later wat beter in, doch de aanvallen mis ten, ook al wegens slecht plaatsen, stoot kracht om gevaarlijk te zijn. Dit gaf DSK gelegenheid om betere aanvallen op te bou wen en de IEV-verdediging kon ten koste van hóekschoppen het doel nog schoon houden. Een snelle uitval van IEV had suc ces uit een mooie voorzet van rechts, waarbij A. C. Leering na 20 minuten fraai inkopte (0—1). DSK kwam fel terug en bezorgde IEV danig last. Eerst na een half uur werd dit door een hard schot van dichtbij beloond (1—1). IEV kon het maar niet opbrengen om beter te plaatsen en te schieten en dit gaf DSK kracht. Vlak voor de rust zorgde de DSK-rechtsbuiten uit een goede pass voor een 21 voorsprong., Na de hervatting probeerde DSK aan vankelijk de score op te voeren. Hoewel IEV wat onder de druk uitkwam en de aanvallen meer perspectief openden, bleef het spel te zwak om de kansen, die zich voordeden in resultaten om te zetten. Kinheim heeft het tegen D.E.C. niet kun nen bolwerken. Een misverstand in de Kinheim-verdediging gaf de DEC-midvoor gelegenheid om na een half' uur langs Keirsgieter te glippen (10). Zes minuten later ontstond opnieuw een ongelukkig moment bij een dpelworsteling. Paap, te rugspelend. raakte Groeneveld met de bal, die voor de voeten van een D.E..Cl-man kwam en het was tweenul. Na de hervatting bleek het zachte veld Kinheim parten te spelen, waardoor de be zoekers in het eerste half uur niet tot een goede aanval konden komen. Toen echter tegen het einde Kinheim een nieuwe aan val ondernam, ving debutant linksbuiten Van Domselaar. na goed werk van De Boer de lage voorzet van Bleeker op en werkte de bal in het D.E.C.-doel (2—1). Drie volleybal-ivtdstrijden Zaterdagmiddag werden in de Ligthart- school te IJmuiden-Oost weer enkele da meswedstrijden gespeeld voor de afdeling IJmond van de NeVoBo. VSV 1Kennemers 1 0-3. De Kenne- mers-dames hebben VSV geen gelegenheid gegeven om iets Ln het midden te brengen. Met 15-1, 15-1 verliepen de eerste sets in een zeer eenzijdige wedstrijd, die hoofd zakelijk door de opslagtechniek van Ken nemers 1 werd beheerst. In de derde set sputterde VSV 1 nog iets tegen, maar bracht het niet verder dan 8-15. VCK 3—VSV 2 0-3 (regl.). Door het niet opkomen van het VCK-team werd deze wedstrijd reglementair door VSV 2 ge wonnen. VSV 1—Waterloo 1 (0-3). Het leek of VSV 1 zich in het begin wilde revancheren op de wedstrijd tegen Kennemers 1. Het scoreverloop verliep althans in de eerste set vrij regelmatig, terwijl de VSV-dames zelfs nu en dan een voorsprong namen. Waterloo 1 sloot echter met 11-15 af en wist ook de twee overige sets op haar naam te brengen. De BCHC Eechtrop hield Zondag op haar velden in Beverwijk een jeugdtournooi voor meisjes-aspirantenelftallen, waaraan werd deelgenomen door teams van Alkmaar. Amsterdam, Eechtrop. Hurley (in poule A), Alliance, BDHC, HIC en iStrawberries (in poule B). In poule A eindigde de strijd onbeslist in de halve finale tussen Alkmaar en Hurley en moest doelschieten de beslis sing brengen. Alkmaar werd daardoor pou- 'ewinnaar. Op dezelfde wijze stelde Straw berries zich aan de kop van poule B door met doelschieten van het gelijk geëindigde BDHC te winnen. De finale tussen de poulewinnaars Alk maar en Strawberries eindigde in een nor male zege van een-nul door de meisjes van de hockeyvereniging uit Velsen. Beide ploe gen kregen een médaille als blijvende her innering aan dit geslaagde tournooi en de heer W. van Leyden, wedstrijd-secretaris van de organiserende vereniging Eechtrop, reikte aan de speelsters van Strawberries als wissel prijs bovendien nog een beker uit. De beker werd het vorige seizoen voor het eerst verspeeld en werd toen door de speel sters van Amsterdam gewonnen. Eechtrop speelde bovendien nog twee wedstrijden in het teken van het Kenne- merlandbekertournooi 1954. Het eerste herenelftal werd in Velsen door het team van Strawberries een nederlaag van een nul toegebracht. De damesnloeg Eechtrop I was succesvoller en behaalde in de uitwed strijd tegen Alkmaar II een overwinning van vier-een.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9