Velsens „Felisenum" volgroeid Commissaris der Koningin: Het Gymnasium is de onversneden wijn" Havenberichten Kort en bondig NIEUWE VLEUGEL OPEN Vanmorgen in de Vis hal Castricum 10 Ideaal van dr. P. Brommer: ook maatschappelijke richting Luchtige Lloydschepen Scheepvaart DINSDAG 13 APRIL 1954 IN EEN ONGEMEEN STIJLVOLLE plechtigheid heeft het jonge Velsense gymnasium „Felisenum" zijn volle wasdom gevierd: vijf jaar na de opening van dit op deze plek enigszins „gewaagde" instituut kon de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, gistermiddag ten overstaan van een geheel gevulde aula één der aanwinsten de nieuwbouw voor geopend verklaren. Met de woorden: „Laat ons hopen, dat de inhoud van dit gebouw evenredig moge zijn aan de huls, waarin het besloten is". Voor een illuster gezelschap, waaronder het voltallige college vain B. en W. der gemeente Velsen en vele, vele genodigden had de commissaris der Koningin tevoren in een geestrijk betoog de waarden van het klassieke onderwijs in bescherming ge nomen. Burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen en wethouder H. de Boer, die de portefeuille van onderwijs beheert, hebben evenals de inspecteur der Gymnasia en de rector van „Felisenum" hun vreugde onder woorden ge bracht over de uitbreiding van het gebouw aan de Van Hogendorplaan, dat dit jaar zijn eerste eind-examinandi gaat afleveren en daarmee dus zowel naar de geest als naar de materie nu volgroeid genoemd kan worden. In de hall van het aangebouwde gedeel te is aan het eind van de plechtigheid door dr. De Vos van Steenwijk een papier los getrokken. dat een in blank marmer gebei telde spreuk verborg een zinvolle La tijnse spreuk, die de leerlingen van Feli senum in dit gebouw, geopend „onder gunstige voortekenen" de vreugden van een geestelijke verheffing belooft „zoals de kruin van de Olympos zich verheft". Deze woorden zijn in hun volledigheid door een schoolkoor de aanwezigen toegezongen en dat was het feitelijke eind van een opening, die het gymnasium een mooie vleugel rij ker maakte met nieuwe schei- en natuur- kundelokalen en een pracht van een teken zaal. Geloof en vermetelheid „Jam surbunt nioenia" de muren rij zen reeds met deze woorden begon het lied, dat dit koor de aanwezigen toezong aan het begin van de bijeenkomst, welke ingeleid werd door burgemeester Kwint. Hij bracht dank aan de mensen, die dit lang-voorbereide en bitter-gemiste gebouw hielpen verwezenlijken en gaf gemeente- architect J. P. Koopen een extra compli ment, voor de vorm, waarin hij deze nieu we vleugel heeft gegoten. „Schoon, maar zeer doelmatig". Vervolgens herinnerde de burgemeester aan de dag, nu vijf jaren geleden, toen hij als president-curator van het Gymnasium in de grijze Engelmunduskerk „Felisenum" opende. Dat ogenblik was vervuld van ge loof aan de klassieke waarden, hoog nodig om in deze twintigste eeuw een gymnasium te stichten, bovenal nodig echter tegenover de vermetelheid, zulks in Velsen te doen. Thans mocht mr. Kwint constateren, dat alle verwaohtigen overtroffen zijn. Zich tot de op de voorste rijen verzamel de leerlingen wendend zei de burgemeester, dat de meeste oud-gvmnasiasten later in de maatschappij gekenmerkt worden door hun bereidheid op te komen voor de waar den der klassieke opvoeding en hun dank baarheid voor het feit, dat zij deze hebben genoten. Hij verwees in dit verband naar een waarschuwing van zijn hooggeleerde leermeester aan de Utrechtse universiteit op een moment, dat het academisch sta tuut bedreigd werd, om zijn jong gehoor daarmee op het hart te binden „te waken tegen het zaaien van onkruid in de klas sieke tuin". Onversneden wijn De rede van de Commissaris der Koningin, uitgesproken met de geestdrift van een man, die de vreugden van een intens ver keer met de klassieken nog niet vergeten is, werd een aaneenschakeling van bon mots en gewaardeerde wendingen. Aan knopend bij het „laat ons deswege verheu gen" uit het zo juist beluisterde lied van het schoolkoor, zei dr. De Vos van Steen wijk, dat deze opening inderdaad een ge beurtenis is in een land, dat de laatste decennia geen nieuwe gymnasia zag stich ten. „Want het gymnasium toch is de on versneden wijn" merkte de commissaris op, die de klassieke scholing tot rijpheid had zien komen bij het klimmen der jaren, als de parate kennis wat op de achtergrond komt en de volle schoonheid van het La tijn en Grieks beklijven. Hij zag deze beide talen als een uitste kende oefening voor degenen, die later de verantwoordelijkheid moeten dragen voor de woorden, die zij spreken, juist omdat deze beide talen zulk een concentratie op woord en grammatica vergen. Zwakke broeders Niettemin wordt de klassiekp geest geen dienst bewezen, zo ging dr. De Vos van Steenwijk voort, als de zwakke broeders „door het gymnasium geperst worden" bovendien zijn ook de hoogste rangen zon der een gymnasiale opleiding te bereiken. De gemakkelijke uitleg van vele vreem de woorden en begrippen zal de classicus evenwel altijd een voorsprong geven op een niet-gymnasiaal gevormde, meende hij voorts en droeg daarbij een paar brillante voorbeelden aan. Met de hoop, dat het ge bouw stand mag houden tot in lengte van dagen, verklaarde dr. De Vos van Steenwijk het nieuwe gebouw voor ge opend. Dank aan dr. v. Leusen Wethouder H. de Boer betuigde mede zijn vreugde over het tot stand komen van deze nieuwe vleugel en dankte alsnog de vroegere wethouder van onderwijs, dr. A. J. van Leusen voor diens geestelijk vader schap over dit „Felisenum". Dank zij hem zijn de credieten en het vertrouwen opge bracht, die het gymnasium tot stand deden komen hij droeg de leerlingen in vol vertrouwen de zorg voor het nieuwe ge bouw over. Verheugd was de wethouder over de toenemende kansen, die^ het be gaafde, maar uit een minder draagkrachtig gezin komende kind gaat krijgen in ons middelbaar en hoger onderwijs. Naast in tellectuele scholing is echter ook de vor ming van de persoonlijkheid nodig, merkte de heer De Boer op, want zoals Pythago ras zo puntig opmerkte: „Geluk is alleen te vermenigvuldigen als het gedeeld wordt". Hij zogde overigens de grootst mogelijke medewerking van de zijde van het ge meentebestuur toe bij de verdere zorgen rond „Felisenum"'. De inspecteur der gymnasia, dr. J. M. van Buytenen gaf in een toespraak blijk van zijn voldoening over de democratische inslag van het gymnasium en de rector dr. P. Brommer vond het na al deze welspre kendheid maar een moeilijke taak nog iets nieuws in zijn slotwoord te zeggen. Hij Maandag 12 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Morray Firth van Sunder land. Wiros van Kalmar. Santa Ursula van Bremen. Phidias van Kopenhagen. Heriot v. Leith. Capella van Kotka. Texelstroom van Liverpool. Prinsegracht van Stettin. Trito van Dublin. Bittern van Liverpool. Maron van Port Said. Plato van Odense. Ariadne van Halmstad. Sarpen van Mantyluoto. Brouwersgracht vna Abö. Kwiek v. Share- hage. Thornburry van Mantyluoto. Vertrokken zijn: British Scout naar Kil- lingholme Talisse naar Hamburg. Ad S. n. Antwerpen. Vigen naar Gent. Marray Firth naar M'bro. Netherlands Coast naar Rot terdam. De nieuwe vleugel aan het Velsense ge meentelijke gymnasium sinds 1911 het eerste, dat er is gesticht en naar de leerlingenaanivas te oordelen niet zon der grond ademt een strakke eenvoud en een rustige soberheid, die zich zowel in de nieuwe lokalen als in de gebogen gang naar de grote gymnastiekzaal-aula openbaren. Het is ongetwijfeld een ge slaagde aanwinst van de openbare ge bouwen in Velsen, die zich in een lange rij hebben aangediend, sinds de ge meente de in de oorlog geslagen won den ging dichten. Minder bewondering echter kunnen wij hebben voor de traditionele vormen, die zich telkens weer in onze openbare en dus representatieve gebouwen aandie nen: hetzelfde torentje, dat het Cultu reel Centrum en de Huishoudschool siert, móest ook weer terug te vinden zijn op de nieuwe vleugel van „Felise num". De nieuwe stad dreigt door een gebrek aan originaliteit zichzelf te her halen in de gebouwen, die haar zouden moeten opfleuren. herinnerde aan de groei van het gymna sium in de voormalige „Velserbeekschool" en zag de gymnasiale opleiding niet slechts als een voorbereiding tot hoger onderwijs, maar ook als opvoeding tot mens. Als ideaal onderkende de rector in de toekomst een dure maar hoogst nuttige splitsing van het gymnasiale onderwijs in een strikt-wetenschappellike en een min- der-actieve afdeling, waarvan de laatste dan voorbereidend zou werken op de maatschappij en de jonge mens deelach tig zou doen worden in de schoonheden der klassieke opvoeding zonder hem al te zeer te confronteren met de wetenschappelijke problemen, die een toekomstig academicus niet missen kan. Of, zoals de heer Brommer het in zijn slotwoord zei: „hem een schoon richtsnoer voor de ziel mee te geven". De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, tijdens zijn-toespraak. Garnalen Er waren gistermiddag 1258 kg export garnalen aan de afslag, die werden ver kocht voor 88 tot 70 cent. Voorts waren er 656 kg flauwe garnalen, waarvan 420 kg werd opgehouden. De rest werd verkocht voor 50 tot 45 cent per kg. Dagen en bedragen De „Haarlem" maakte gisteren voor een reis van twaalf dagen 41.200; de „Gelria" voor dertien dagen 21.500 en de „Mary" voor elf dagen 19.500. Vandaag tweetal Aan de afslag van vandaag waren twee trawlers present, de „Bergen" met 70 kis ten kabeljauw, 160 schelvis, 675 makreel, 90 wijting, 100 radio, 25 diversen en 40 stijve kabeljauwen en de „Antje" RO 13 met 60 kisten schelvis, 125 kabeljauw, 240 makreel, 15 schol, 40 wijting, 80 radio, 40 poon en 175 stuks stijve kabeljauwen. Kotters en loggers Van de kotter- en loggervloot waren op deze Dinsdag aan de hal de „Robert Wil liam", met 50 kisten makreel, 45 schelvis, 15 radio, 15 wijting, 10 platvis, 20 poon. 85 dichte wijting, 65 ijs- en 440 stijve kabel jauwen; de SCH 36 met 200 stuks ijskabel- jauwen, 30 kisten poon, 15 tarbot, 5 tong schar, 15 schol. 45 schelvis, 15 blanke kool- vis, 15 haring en 15 diversen; de „Sham rock" met 6 kisten schol, 60 schelvis, 30 gul en tarbot, 20 makreel, 30 wijting, 300 stijve en 800 ijskabeljauwen; de IJM 221 met 5 kisten tarbot, 55 schelvis, 85 gul en kool- vis, 30 makreel, 25 wijting, 50 radio en 350 stuks styve kabeljauwen; de „Annie" IJM 14 met 20 kisten schol, 65 schelvis, 40 ma kreel, 15 wijting, 35 radio, 15 diversen en 290 stuks stijve kabeljauwen en de IJM 210 met 30 kisten diversen en 2600 kg tong. Voorts waren er een paar kotters met 1500 kg tong. Kabeljauw tot tarbot De rijen kabeljauw gingen van 72 tot 62 naar België. De kisten deden van 80 tot 64. Heilbot zocht ook het Zuiden op voor 2.80 tot 3.70 per kg en tarbot voor 2.20 tot 2.50 per kg. Er ging ook wat groot- en kleinmiddeltong naar België. Schol en schelvis Er was weinig schol. Engeland kocht de middelschol voor 60, zetschol voor 75, schol I voor 63 en schol 2 voor 40. Het binnenland kocht zwarte koolvis voor 60. grote gul voor 30, middel voor 27 en de torren voor 22. Grote schelvis haalde van 38 tot 40, grootmiddel en klein- middel van 40 tot 45, de pennen van 38 tot 42. Gemengde braad bracht op van 20 tot 14. De goede makreel zat tussen de 18 en 20, de slappere tussen de 16 en 14. Tongen Lappen gingen vanmorgen van de hand voor 1.60, grootmiddel voor 1.60 tot 1.50, halve pondjes voor 1.70, tang I voor 1.65 en tong 2 voor 1.20 tot 1. Morgen en Dinsdag Voor de Woensdagmarkt worden van nacht gelost de „Sumatra" met 160 kisten schelvis, 70 gul en kabeljauw, 30 blanke koolvis, 400 makreel, 40 zwarte koolvis, 150 gestripte wijting, 20 dichte wijting, 10 ha ring en 150 radio en de „Vios" met 160 kisten schelvis, 120 kabeljauw en gul, 100 blanke koolvis, 40 zwarte koolvis, 270 stuks stijve kabeljauwen, 60 kisten open wijting, 25 dichte wijting, 180 makreel, 20 haring, 50 radio en 2 grote heilbot. De „Schoorl" komt ook en de „Post Boy" is stomende voor de Donderdagmarkt. Besommingen van hedenmorgen Bergen 20.500; RO 15 14.700; SCH 36 5400; KW 123 8200; IJM 129 8400; IJM 221 8800; IJM 210 5790; IJM 14 6820. Moeder Letera, de bruine Gelderse stamboekmerrie van boer M. Markerink aan de Meervlietstraat heeft vannacht het leven geschonken aan een welgeschapen stamboek tweeling twee wankele miniatuurpaardjes, die verwonderd door het stro struinen. De moeilijke, maar tenslotte toch nog voorspoedige geboorte van het forse zusje en haar veel kleinere broertje heeft de boer en zijn zoon de halve nacht bezig gehouden, maar nu staan de twee jonge diertjes dan toch monter in het zonnetje, dat door de stal schijnt. Het zijn allebei vosjes, net als vader 1VAR, een struise stamboek-vos en ze hebben mooie witte voetjes aan de achterbenen. BINNENLAND In de Nieuwe Maas te Rotterdam is het vijfjarige jongetje C. M. P. Verhulst ver dronken. Het jongetje woonde bij zijn ouders aan boord van het binnenschip „Cornelis", dat bij een fabriek aan de Schaardijk voor reparatie lag. Het knaapje was gaan spelen op het fabrieksterrein. Toen men het jonge tje miste is men gaan zoeken. Enige tijd later werd hy uit het water opgehaald. Op 28 April wordt in de Oosterschool in Baarn een bijzondere wijze van onderwijs vernieuwing gedemonstreerd. De technisch directeur van de Philips' phonografische in dustrie, de heer P. R. Dijksterhuis, zal aan een aantal klassen van deze openbare lagere school les geven over de fabricage van gra- mofoonplaten. Na de les door de heer Dijk sterhuis gaan zijn „leerlingen" een bezoek brengen aan de gramofoonplatenfabriek, die zoals bekend, in Baarn staat, waarna hun ten slotte ter ere van de „primeur" een koffie maaltijd wordt aangeboden. Een Amsterdammer trof 's avonds laat in de Churchillaan een 21-jarige jongeman aan, die er zeer haveloos uitzag en enigs zins kreupel liep. Desgevraagd zei de jonge man. dat hij door een auto was aangereden en dat de chauffeur niet had gestopt. De Amsterdammer liet hem per taxi overbren ger naar het Binnengasthuis, waar na onder zoek bleek, dat de jongeman een bekken fractuur had opgelopen. Na aangifte bij de politie kwam evenwel vast te staan, dat de jongeman uit een gesticht in Maarsseri was ontvlucht door uit zijn zes meter hoog ge legen kamer te springen. Hoewel hij gewond was is hy daarna naar de hoofdstad gelift. In voorbereiding is een reorganisatie van de Dienst Rijkspolitie te Water. Deze zal in de toekomst onder één commando komen, waarover luitenant-kolonel H. van Boxtel te Amsterdam het bevel zal voeren. Tot dus verre was de politie te water verdeeld over een Noordelijk en een Zuidelijk commando. Men hoopt door deze reorganisatie het ma terieel en het personeel efficiënter te kunnen gaan gebruiken. Tafeltennisclubs speelden tegen elkaar In hótel Borst heeft het afgelopen week end een ontmoeting plaats gevonden tussen enige teams van de Castricumse tafeltennis club CSV en van de vier maanden geleden opgerichte Castricumse Tafel Tennis Club (CTTC). Van de vier gespeelde wedstrijden won CTTC er drie, waarmede de club in de wedstrijdwereld geen slecht debuut maakte. Het eerste heren-team van CSV was het team van CTTC echter verre de baas en vooral in deze ontmoeting kwam de betere spelroutine tot uiting. De uitslagen zijn: CSV I—CTTC I 6—3; CSV 2—CTTC 2 1—8; CSV 3—CTTC 3 0—9. Dames: CSV I—CTTC I 4—5. Opbrengst collecte De in Castricum gehouden huis aan huis collecte ten bate van Simavi heeft de som van f 134,31 opgebracht. Van alle collec tanten en collectrice's haalde de 76- jarige collectant, de heer G. Wouters, het grootste bedrag op, namelijk f 26,63. Zijn activiteit moge vele jongeren tot voor beeld strekken. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is in Londen aangekomen. Foto: Anthony Eden, Brits minister van Buitenlandse Zaken (links) verwelkomt Dulles. Winst en verlies bij De Pion In afdeling B van de Castricumse schaak club „De Pion" heeft P. Hoekstra door van de sterke D. Keetbaas te winnen zijn kans op het kampioenschap in deze af deling sterk vergroot. Tijdens de in hotel Meijer aan de Dorpsstraat gespeelde onder linge wedstrijden slaagde de jeugdige B. Schlosser er zowaar in zijn partij tegen J. Rozing in afgebroken stand te beëindigen. De resterende uitslagen zijn als volgt: Afdeling A: Werner UhlS. van Weeren 10; Th. de SmalenWerner Uhl, remise; r. MolenbroekJ. Born 10; Walter Uhl C. Bennes, afgebroken. Afdeling B: arts A. de JonghA. Kossen 10; H. Niemeijernotaris A. van Cra- nenburg 01; P. KerstensH. Hooger- voorst 01; P. ZwartJ. Bos 01; A. Kos senP. Menke 01. Zoals in de afgelopen maanden reeds met verschillende Lloydschepen, die na een verblijf in de thuishaven weer zee kozen voor de grote reis, het geval was, vertrok gisteren ook het m.s. „Bantam" naar Indo nesië, uitgerust met een luchtregelingsin- stallatie. Het is de bedoeling dat te zijner tijd, met uitzondering van enkele meest oudere schepen, alle vrachtschepen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, „air conditioned" zullen zijn. Deze installaties, die naar men ons verzekerde zelfs op Ame rikaanse en Engelse vrachtschepen nog maar sporadisch aangetroffen worden, worden ten gerieve van de bemanning aan gebracht in verband met de huidige langere ligtijden in de tropische havens. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Altair, 10 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aludra, 12 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Amor, 10 in Ionische Zee n. Algiers. Amstelbrug, pass. 10 Recife n. Las Palmas. Amstelland, 11 te Necochea. Antonia, 11 85 m. N. Anarnba eil. Arendsdijk, 12 te Philadelphia. Arkeldijk, 11 te Tampa. Armilla. 11 te Pladju. Arnedijk, 11 te Tamplco. Aagtekerk, 12 v. Colombo te Aden. Alamak, 11 v. Port Said n. Genua. Alchiba, 11 te Victoria. Aldabi, lil v. Hamburg n. Antwerpen. Alkaió, 14 v Recife te Babik. Aalsum, 12 v. Schiedam te Rotterdam. Alphacca, 11 v. Rio de Janeiro n. Santos. Applngedijk, 10 v. New York n. Rotterdam. Artemis, 12 v. Palermo n. Malta. Abbekerk, 11 480 m. W. Adelaide. Andijk, 12 480 m. W. ten Z. Lands End. Ampetian, 12 te Makassar. Amsteldiep, pass. 11 Kp. Roca n. Antwerpen. Amstelpark, 11 500 m. W. Minikoy. Amstelveen, 11 55 m. W. Oporto n. Genua. Annenkerk, 11 500 m. ZO. Cocos eil. Artemis, 11 te Palermo. Bantam, pass. 12 Ouessant n, Genua. Blitar, 11 v. Aden n. Suez. Boskoop, 12 te Curacao. Bintang, 9 v. St. Vincent n. Recife. Banka, 12 te Bangkok. Barendrecht, 12 te Bahrein. Breda. 10 v. Cristobal n. Curacao. Bali. pass. 11 Dover n. Port Said. Barumum, 12 te Biak. Baud, 11 te Belawan. Bawean, 11 te Koewait. Borneo, Hl rede Damman. Caltex Leiden, 11 lv. Rotterdam n. Sidon. Caltex The Hague, pass. Westp. Kreta n. Sidon. Charis, 11 te Rotterdam. Clavella, 11 v. Alexandrië n. Amsterdam. Cottica, 10 v. Paramaribo n. Georgetown. Congostroom, 12 v. Antwerpen te Dakar. Coryda, pass. 11 Ceylon n. Algiers. Caltex Delft, id 75 m. Z.ZW. Ouessant. Caltex Pemis, 11 ISO m. O. Malta. Caltex Utrecht. 11 140 m. O-NO- Kp. de Gata. Cainphuys, 12 te Tj. Priok. Cleodora, 11 290 m. NW. Sharksbay. Corllla, 11 390 m. ZZO. Cchristmas eil. Daleidijk, 11 te Rotterdam. Dongedljk. 12 te Los Angeles. Drente, lil 270 m. W.t.Z. Lands End. Dulvendrecht. 11 380 m. W.ZW. Kp. Race. Ema, 12 te Singapore Esso Amsterdam 11 v. Sidon n. Antw. Eemland, 11 v. Rio Grande n. Pto Alegre. Esso Den Haag, pass. 11 Ras al Hadd n. Port Said Etrema, pass. 11 Brothers n. Curacao. Felipes, 11 v. Pladju n Padang. Farmaum, 12 v. Liverpool te Londen. Gordias, 10 v. Malta n. Alexandrlë. Gaasterkei-k, 12 te Sydney. Gadilla, 10 te Aruba. Gooiland, 11 te Rio de Janeiro. Gaasterland, pas. 11 St. Paulsrock n. Bahia. Ganymedes, pass, n Flores n. Londen. Groote Beer, 11 310 m. O. Kp. Race n. R'dam. Groote Kerk, pass. 11 Kreta n. Port Said. Hector, pass- 11 Finisterre n. Rotterdam. Hathor, pass. 11 Lissabon n. Amsterdam. Helicon. 11 te Philadelphia. Hera, 11 v. Amsterdam n. West Indië. Hilversum. 11 v. Mena e lAhmadi te Koewait. Haulerwljk. 11 65 m. NW. Aalesund- Heelaum, 11 100 m. W.ZW. Ouessant. Indrapoera. 11 v. Tjilatjap n. Semarang. Ittersum r te Le Havie. Ivoorku't 12 te Luanda. Ilos. 11 op de Elbe n. Hamburg. Java. 9 v. Charleston n. Philadelphia. Jagersfontein, U v. Las Palmaa te Southampto# Japara (KRL). pass 11 Finisterre n. Rotteidam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 11 v. Port Said. n. Sue - Karimata, 12 te .Pladju. Karimum, 12 te Aden- Kota In ren, 11 te Soerabaja. Kalmana, 11 v. Pare Pare n. Donggaia. Larvgkoeas, U te Hamburg. Leopoldskertr. 13 te Aden. Liseta. 12 te Port Dickson. Loenerkerk, 12 te Madras. Lombok. 10 v. Baltimore n. Cristobal, Leerdam, 2 v. Hamburg te Gibraltar. Lekkerkerk, 12 v. Genua te Port Said. Luna, 11 v. Hamburg te Amsterdam. Leersum, 11 v. Brownsville n. New Orleans. Laertes. 11 200 m. Sabong n. Pcnang. Lemsterkerk, pass. 11 Runsal Jebel n. iPort Said Loosdrecht, pass. 12 Dungeness n. Antwerpen. Lucita, 12 te Ardrossan. Leuvekerk, 11 110 m. Z.ZO- C ochin. Lucita, 11 v. Heysdam n. Ardrossan. Maasdam, 13 te New York verwacht. Macoma, 11 te Rotterdam. Macuba, 12 te Yokohama. Mapia, pass. 10 Vlissingen n. Amsterdam. Marpessa, 11 v. Soerabaja n. Balikpapan. Mirza, 10 te Kawasaki. Muiderkerk, 11 te Rotterdam. Merwede, 12 v. Le Havre te Antwerpen. Modjokerto, 11 v. Port. Said n. Genua. Molenkerk, 11 v. Suez n. Port Said. Myonia, 8 v. Yokohama n. Cristobal. Mapia. 11 v. Antwerpen te Amsterdam. Madoera, 11 v. Genua te Marseille. Markelo. 11 te Hobro. Meerkerk, 10 te Beira. Manoeran. 11 500 m- ZO. Ceylon. Mentor, 11 te Beyrouth. Niaerstroom, pass. 10 Vlissingen n. Bordeaux. Nieuw Amsterdam. 11 160 m. W.NW. Kreta. Noordam, pass. 11 Larvd End n. New York. Nestor, pass. 11 Lizard n. Barbados. Nieuw Holland, pass. 11 ten N. Timor n. Sydney Noord wijk, pass. 11 Nuevitas n. Savannah. Notos, 11 v. Aquacalda n. Papels. Omala, pass. 11 Madeira n. Curacao. Ondina. 11 v. Singapore n. Rangoon. Oranlefontein. pass. 11 Ouessant n. Las Palmas Ovula, 11 v. Bahia n. Belem. Oraniestad, 10 v. Bremen te Amsterdam. Orestes. M tt Savannah. Orion, 11 v. Gibraltar n. Tunis. Perna. pass. 11 Dover n. Gothenburg. Polydorus, pass. 10 Ma'ta n- Port Said. Prins Fred. Hendrik, pass. 11 Scilly's n. Mort- treal. Prins Philips Willem, pass. 10 Kp. Ray n. Mon- Pieter S. vertr. 13 v. Swansea n. Rotterdam. Prins Joh. W. Friso. 11 480 m. W.t.Z. Valentia Radta. pass. 11 Gibraltar n. Amsterdam. Ridderkerk. 11 v. Port Soedan n. Djibouti. Rita. 11 v. Bangkok n. Pladju. Rottl. 11 v. Belawan n. Colombo. Rempang, 8 te Vancouver. Rotula, 11 v. Liverpool te Southampton. Rijndam, 11 v. New York te Rotterdam. Rijnland, pass. 11 Victoria n. Bahia. Reyniersz, 10 te Gorontalo. Roebiah, HI v. Soerabaja n. Semarang. Roepat, 11 150 m. W. Kreta. Salatiga, pass 11 Poelau Laut n. zamboanga. Slamat, U te Colombo. Soestdilk, pass. 10 San Miguel n. Halifax. Straat Banka. 10 v. Tj. Prlok n. Cebu. Sumatra, 11 te New York. Slbaiak, 11 v. Port Said n. Rotterdam. Stad Arnhem, 11 v. R dam te Antw. Slamat, vertr. 12 v. Colombo n. Aden. Sloterdijk, 11 v. R'dam te Londen. Salland, 12 te Hamburg. Sabarug, 12 te Makassar. Sohie 11 110 m. O.NO. San Miguel. Siberoet, 11 x. Hongkong n. Singapore. Sliedrecht. pass 12 Runsal Jebel n. Malta. Sigll, 12 te Fremantle. Stad Breda, 11 460 m. ZO. Guardafui. Stad Dordrecht, pass. 11 Kp. Mondego n. Nape.s Stad Leiden. 11 190 m. ZW. Narvik. Stad Schiedam. 12 te Civita Vecchia. Stad Vlaardingen, 11 70 m. ZW. Stavanger. Stanvac Benakat, 11 v. Singapore n. Bangkok. Stanvac Djirak, 11 v. Saigon n. Haipong. Stanvac Talan Akar, 11 dwars eil. Roepat naar Belawan. Straat Makassar. 11 280 m. O. Lorenzo Marquez. Tabian, 12 te Balikpapan. Tabinta. pass. 11 Sable eil n. Alexandné. Taria. 11 v. Miri n- Singapore. Telresias, 11 v. Soerabaja n. Balikpapan. Teucer, 12 te Singapore. Titus, 11 op de Elbe n. Hamburg. Tomini, pass. 10 Gibraltar n. Marseille. Tomorl, pass. 11 Str. Messina n. Port Said. Tara. 13 v. Zuid-Amerika te R'dam verw. Tiberius, 10 v. Antwerpen te Amsterdam. Tank-haven II, 11 v. TJ. Uban n. Bangkok. Tankhaven III, 12 te Sumgelgerong. Tasman, 11 te Tj. Priok. Tibia, pass. 11 Bizerta n. Fao. Tjibantjet, 11 v. Makassar n. Singapore. Tjikampek. 11 170- m. O.ZO. Hainan. Tjlluwah. 12 te Hongkong. Tjitjalengka, 12 te Osaka. Utrecht, 11 te Colombo. Van Linschoten. 10 v. Matadi n. Pointe Noire. Van Outhoorn, 11 te Soerabaja. Van Riebeeck, 12 te Soerabaja. Weltevreden, 9 v. Tj. Prlok te Singapore. Westerdam, 11 150 m. Z. Kp. Sable. Waterman, 15 v. Halifax te IJmuiden verw. Westland, 11 v. Hamburg te Amsterdam. Wonogiri, 11 v. Bremen te Hamburg. Waal. 11 v. Cristobal n. Curacao. Wteldrecht, 12 te Banlas. Woensdrecht, 11 145 m. O.ZO. Port Soedan. IJsel. pass. 11 Ouessar.t n. Algiers. Zeeland (KRL), 11 te Galveston. Zonnewijk, 11 v. Panama n. Tocopilla. KLEINE VAART Admiraal Courbet. 12 v. Sunderland te St. Malo Algarve, 11 v. Antwerpen te Avonmouth. Admiraal De Ruyter. vertr. 12 v. Silloth naar Ellesmereport. Advent. 11 v. Rotterdam teHamburg. Atlas, 10 v. Port Jerome n. Bilbao. Audacia. 12 te Berwick. Barracuda, H te Struer. Beekbergen, pass. 11 Vlissingen te Gent. Bsrgsingel, 12 v. Kopenhagen te Helsinki verw. Betty Anne S. 12 Vianrna te Londen. Bill-S, 13 v. Antwerpen te Dublin verw. Boreas, 10 v. Piraeus n. Limassol. Bernisse, verm. 12 v. Goole n. Sevllla. Casablanca, vertr. 13 v. Bordeaux n. Casablanca Casablanca, 11 v. Casablanca te Nantes. Cornelia b I. 10 v. AJaecia n. R'dam. Deni, 12 v. Norkoping te Brussel. Draco. 10 v. Rotterdam n. Gibraltar. Diligentia, 11 te Maassluis. Dol lard, 11 te Liverpool. Duiveland. 11 op Tyne n. Newcastle. El bergen14 v. Manchester te Lissabon verw. F.Mewoutsdiik, 11 v. Vlissingen n. Gal way. F.lda, 11 v. Rotterdam te Great Yarmout. Express, pass. 11 Kiel n. Stockholm. Gaasterland, 11 v. Harlingcn te Goole. Gazelle, pass. 11 Brunsbüttel n. Rotterdam. Gerrie S, 14-15 te Sevllla verw. Glory, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Hast I. pass. 12 Vlissingen n. Antw. Hart II. pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Helvetia, 11 v. Hamburg n. Cork. Hera, 11 v. Amsterdam n. Guanta. Hast V, 11 v. Wisbeck te Londen. Ilias. 11 te Barcelona n Savona Jo, 11 v. Groningen te West Hartlepool. Kemphaan, 12 v. Ventspils n. Aarhus. Jutland, 12 v. Londen te Santander. Leo S, 11 v. Vannes te Ipswich. Deny, 11 v. Sables d'Olonr.e n. Bilbao. Lucas Bols II. 12 v. Cardiff te Bordeaux. Maasym N, 13 Kingslyr.n verw. Markab N. 11 v. Rotteidam te Bordeaux. Matthew. 12 v. Beck ton n. Billlngham. Marietje Bohmer. 12 v. Lissabon te Fedala. Mvfem. 11 Kielerkanaal gepass. n. Gefle. Mypuck. 11 v. Rouen te Malmö. Maureen. 12 v. Rotterdam te Sawley verw Megrez N. 13 v. Duinkerken te Casablanca verw. Menkar N, 11 30 m. ZW. Finisterre. Meres N, 11 420 m. N.NO St. Paulsrock. Meuse, pass, 12 Kiel n- Stockholm. M'dslard. 11 v. R dam te Grangemouth. Mirfak N. 11 te Bremen. Mortca. 12 v. Dubl-n te Cadlriiead. Neeltie b. 11 v. Honfeur n. Wismar. Noorderlicht. 11 v. Boston te Delfzijl. N»ro. 11 te Cadiz n. Amsterdam. Oocterburgh. pass. 12 Kiel n. R'dam. Plato. io v. Odense n. Amsterdam. Poortvliet, verm. 13 v. Rotterdam n. Aden. Prima. 11 v. Wexford n. Ba.vonne. Perregaux. 12 v. Tanser n. Port, Lyautey. Phecria, 11 v. Marseille n. Casablanca. Prior. II te Dieppe. Rapid, 11 v. Koping te Taskalavlk. "ïaba, 12 v. Brest te Poolre. ismhre. 12 v. Rouen n. Parijs. Sir!us, verm. 12 v. Londen u. Parijs. Soemba. 11 v. Ayr te Le Havre. Swift, 11 te Malmö. Theano. 12 v. Rotterdam te Dubl. Trlto. 12 v. Dublin te Amsterdam. von-S, 11 v. Belfast te Swansea. Tvro. 11 v. Rotterdam te Dtibiln. Urmaio, 11 v. Burntisland te Boness. Valbella. 12 v. Cardiff n. Port Talbot. Vrede, 12 rede Vlissingen. Westerdok. 12 te Esblerg. Wickertburgh, 12 v. Casablanca te Duinkerken SLEEP VA ART Hudson. 10 v. Marseille n. Montreal. Loire. 11 v. Koewait n. Aden met baggermolen en 2 bakken. Noordzee, 10 630 m. W.t.Z. Padang met bagger- molfn. lfl t* MaasitluK pobag;a;m- startpo,nt n- B*,em met £n,ï ^Srero eil m' 2 tanke™

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 12