D.D.D. Wereldnieuws ieuws J Wat bedoelt De Bilt als het zegt: „iets warmer"? Leden van twee Kamers van Koophandel in de bouwput Maker van eerste atoombom in Amerika geschorst PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST A 7 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen De radio geeft Woensdag DINSDAG 13 APRIL 1954 waarschuwen tegen Ophokken van postduiven A&c. Jteyec DEUX PIECES v.a. 55.— JAPONNEN v.a. ƒ36.— Excursie naar Veïser tunnelbouw Verdacht van communistische sympathieën KEIP Kerkruïne te Bergen wordt gerestaureerd Kerkelijk Nieuws Marie Besnard in vrijheid gesteld ZccU ió Uet zo r Inflatie uit het grijze verleden Wat bedoelt De Bilt eigenlijk met „iets wanner"? Men komt in de weersverwach tingen van het KNMI herhaaldelijk termen tegen die, naar lekenoordeel, voor velerlei uitleg vatbaar zijn, want niet iedereen kan die weersverwachtingen goed lezen. Vaak geeft men aan het gelezene (of gehoorde) zijn eigen interpretatie en wijt het aan het K.N.M.I. als die interpretatie onjuist blijkt te zijn. Dr. K. R. Postma, hoofd van de afdeling weerdienst en luchtvaartmeteorologie van het K.N.M.I.vertelde daarvan onlangs nog een staaltje. In de strenge winter van 1947 had het instituut in De Bilt zich een keer een prognose voor iets langere ter mijn veroorloofd, in die zin dat men de verwachting had uitgesproken dat de vorst zeker nog vier vijf dagen zou aanhou den. Geen 24 uur nadat dit per radio was omgeroepen bracht de volksmond het in verminkte vorm bij de bron terug: dr. Postma hoorde iemand vertellen dat het over vier of vijf dagen zou gaan dooien. De Bilt had het zelf gezegd, over de radio. Men kent vrij subtiele verschillen in de terminologie der weerberichten. Zo bestaat er bijvoorbeeld verschil tussen „Zuidelijke wind" en „wind uit Zuidelijke richtingen". Het eerste wil zeggen: wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West; het laatste betekent dat de wind kan waaien uit alle hoeken waarin een Zuidelijke component voor komt, dus tussen Oost-Zuid-Oost en West-Zuid-West. „Wind uit Zuidelijke richtingen" is dus een ruimer begrip. De wind kan zwak zijn, matig of vrij krachtig. Ook daarvoor bestaan nauwkeu rige waarden. Men spreekt van zwakke wind als de snelheid waarmee de lucht zich verplaatst maximaal elf kilometer per uur bedraagt. Bij matige wind moet men rekenen op snelheden tussen 12 en 28 kilo meter per uur en bij nog grotere snel heden (tot 38 km per uur) heet de wind „vrij krachtig". „Krachtig" is zij als zij snelheden van 39 tot 49 km per uur be reikt en zo loopt de schaal door tot „zeer zware storm" en „orkaan". Maar een wind snelheid meer dan 117 kilometer per uur hoeven wij in dit milde jaargetijde toch niet meer waarschijnlijk te achten. Wat betekent precies het veel voor komende zinnetje: weinig verandering in temperatuur? Het wil zeggen dat de maxi mum- (of minimum-) temperatuur niet meer dan 2 graden Celsius zal verschillen met die van de vorige dag. „Iets warmer" wijst op een verschil der maxima van 1 tot 4 graden, „warmer" wil zeggen dat de maxima 2 tot 7 graden uiteenliggen en men spreekt van „veel warmer" als het verschil der maximum-temperaturen meer- dan 5 graden bedraagt. Nevel en mist zijn in de lente nog veel voorkomende weerverschijnselen. Maar Kent u het verschil tussen nevel en mist? De Bilt spreekt van nevel als het zicht kleiner is dan twee kilometer, maar gro ter dan één kilometer. Daalt het zicht tot beneden de kilometer, dan hoort u spreken van mist, die op zijn beurt in „dikke mist" ontaardt als men minder dan zestig meter ver kan zien. Het K.N.M.I. kent ook een hele reeks ADVERTENTIE ▲la u aeregeld laxeermiddelen Blikt, la er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel 10: Drink in de loop van elke dag enkele glaaen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter s Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver. kwijt en-gewo pilletjes, 11.20 per flacon. stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- aiddelen-gewoonte. Haal direct Carter s Lever- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst, cau serie. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 Het leven van Edward Grieg, hoorspel. 12.15 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- fen. 12.33 Metropole-orkest. 12.59 Klokgelui. 3.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Mandoline orkest. 13.50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Mili tair vraaggesprek. 18.10 Platen. 18.15 Spectrum van het Christleijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U. Verschij ningen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.30 Koor en solist. 21.20 Voordracht. 21.40 Vocaal ensem ble. 22.00 De bewogen wereld, causerie. 22.15 Meisjeskoor. 22.40 Nationale kampioen schappen schaken. 22.45 Platen. 22.50 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Evan gelie in Esparanto. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 rge] zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en 2.30 Land- roor het pi Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 De weg omhoog, cause rie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Koorzang. 17.20 Hammond orgel. 17.35 Lichte muziek. 17.50 Regerings uitzending: Het P.E.N.-Congres. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 In strumentaal kwintet. 18.55 Voor de kinderen. 19.10 Het web. klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Waar staan wy?, toespraak. 20.20 Lichte muziek. 20.45 Ster kere banden, hoorspel. 22.15 Tenor en piano. 22.45 De tabak als maatschappelijk vraagstuk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Django Reinhardt- programma. 23.4524.00 Platne. TELEVISIE. (N. T. S.) 20.15— c.a. 21.49 Europese Filmspiggel III; Documentaire Film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Piano en zang. 14.00 Omroepkoor en -orkest en solist. 15.20 Omroepkoor en solist. 16.15 Om- roep-orkest. 17.00 Nieuw?. 17.10 Platen. 17.50 De boekenmarkt. 18.00 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Volks zang. 19.50 Platen. 20.00 Hoorspel met mu ziek. 21.35 Platen. 21.45 Fragmenten „Dolly", operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55— 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuw». Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 m.). van zogenaamde plaatselijkheidstermen. „Bijna nergens regen" wil zeggen dat in minder dan tien procent van het gebied waarvoor de betrokken weersverwachting geldig is, regen, zal vallen. Bij „hier en daar" of „op enkele plaatsen" bedoelt men 5 tot 30 procent van dat gebied, „plaatse lijk" heeft betrekking op een percentage van 25 tot 75, „op vele plaatsen" wil zeg gen: in 70 tot 95 procent van het betrok ken gebied en dit is dus weer iets anders dan „op de meeste plaatsen", want dat laatste betekent dat deze verwachting geldt voor 90 tot 100 procent van het verwach- tingsgebied. In dat geval zegt men ook wel; bijna overal. Het spreekt vanzelf dat de termen „nergens" en „overal" betrekking hebben op respectievelijk nul en hon derd procent van het betrokken gebied. „Enige lichte regen" wil zeggen: niet meer dan één millimeter voor het etmaal, waarop het weerbericht betrekking heeft. Valt er meer dan één maar minder dan vijf millimeter, dan spreekt men van „enige regen". „Regen" tout court betekent een neerslag van meer dan vijf millimeter. Voor buien kent men een soortgelijke indeling: by een lichte bui valt er minder dan één, bij een „bui" van één tot vijf en bij een zware bui meer dan vijf millimeter. Van „overwegend droog weer" is sprake, als er nergens noemenswaardige neerslag wordt verwacht en men gebruikt de term „zonnig weer" als de bedekkingsgraad van de hemel ten hoogste 3/8 bedraagt. Cirrus wolken (die vederwolkjes waar de zon wel doorheen schijnt) tellen in deze bepaling niet mee. Geografische aanduidingen in de weers verwachtingen van het K.N.M.I. zijn nood zakelijk als het niet mogelijk is, een voor het gehele land geldige weersverwachting op te stellen. Ook daarby is weer de nodige oplettendheid nodig, want onder „de Noor delijke helft van het land" (alles benoorden de lijn Den Haag—Utrecht—Zutphen— Enschedé) verstaat men iets anders dan onder „het Noorden van het land", dat al leen het gebied benoorden de lyn Alkmaar Coevorden omvat Haarlem ligt dus wel in de Noordelijke helft, maar niet in het Noorden. Op analoge wijze is „de Noord- Westelijke helft van het land" (alles ten Noord-Westen van de lijn Bergen op Zoom Groningen) veel groter dan „het Noord- Westen", dat alleen Friesland èn het deel van Noordholland ten Noorden van het Noordzeekanaal omvat. Haarlem hoort dus wel bij de Noord-Westelijke helft, maar nèl niét bij het Noord-Westen! Dit splitsing in gebieden wil natuurlijk niet zeggen dat men aan de grenzen er van scherpe overgangen aantreft. Als men voor het Noord-Westen een aparte weersver- wachtig zou opstellen, dan behoeft dat niet te betekenen dat Beverwijk een totaal ander weertype zal vertonen dan Bloemen- daal, want zo scherp mag men de grens niet trekken. Het betekent alleen dat de kans op het ene weertype even groot is als de kans op het andere. En mocht u, wonende te Haarlem, tever geefs hopen op een heldere hemel, hoewel De Bilt toch heeft gezegd dat het aan de kust zonnig zou zy'n, bedenk dan dat bij het K.N.M.I. met „aan de kust" het smalle gebied van strand en duiney bedoelt. Heeft men het oog op een gebied met een breedte van ongeveer vijftien kilometer langs de Noordzee, dan zegt men namelijk „in de kuststrook"! Wegens de grote schade, welke wordt aangericht aan land- en tuinbouwgewassen door gevogelte, waaronder ook postduiven, heeft er overleg plaats gevonden tussen de Stichting voor de Landbouw in Noordhol land en de Provinciale Voedselcommissaris voor Noordholland enerzijds en de georga niseerde postduivenhouders in Noordhol land anderzijds. Dit overleg heeft evenals in de vooraf gaande jaren ertoe geleid, dat er een af spraak is gemaakt inzake het ophokken van postduiven. Deze afspraak houdt in dat in de periode van 19 April tot 15 Mei a.s. iedere dag door de postduivenhouders hun vogels zullen worden opgehokt tot des na middag 5 uur. Postduiven, die zich tijdens deze periode vóór het aangegeven uur op het veld be vinden, lopen een zeer grote kans ten offer te vallen aan de maatregelen, die nood zakelijkerwijs getroffen zullen worden ter bestrijding van de wilde duiven. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 16 Ruime sortering Te Willemstad is een stichting Monumen tenzorg Curasao in het leven geroepen. Deze stichting stelt zich ten doel het kwe ken van waardering voor de oude monu menten van bouwkunst op het eiland Curasao, ten einde daaruit de bereidwil ligheid te doen ontstaan daadwerkelijk aan het behoud en eventueel herstel dezer monumenten mede te werken. Een voor beeld van een oud doch verwaarloosd huis te Willemstad. De leden van de Kamers van Koop handel en Fabrieken van Haarlem en Zaandam en enige genodigden, onder wie de voorzitter van de Commissie Oever verbindingen, de heer W. Thomassen, burgemeester van Zaandam, zijn gister middag in de indrukwekkende bouwput voor de Velser tunnel afgedaald om dit project, waaraan thans door vierhonderd man gewerkt wordt, zelf eens te bekijken. De grote verkeerszorgen, waarmee vooral ook deze beide Kamers bij de huidige oeververbindingen voortdurend te maken krijgen, geven reden tot ongeduld en voor al daarom was een excursie als deze van veel belang. Voor de beide Kamers omdat zij zich bij de rondleiding tot in détails op de hoogte konden stellen van de thans langzamerhand ten einde lopende „eerste fase'' van het werk en voor de Rijks waterstaat omdat zij hier in de gelegenheid was aan te tonen dat de wachttijd voor dit kunstwerk gezien zijn geweldige om vang toch niet groter is dan redelijker wijze verlangd kan worden. Na een gezamenlijke lunch op „Duin en Kruidberg" begaf het gezelschap zich naar de directiekeet van de Rijkswaterstaat, waar zij al dadelijk geconfronteerd wer den met een min of meer uitdagende teke ning aan de wand van een arbeider, die gehuldigd wordt omdat hij 12'/ï jaar bij de tunnelbouw is.Maar binnen maakte de hilariteit, die dit prentje verwekte, plaats voor een toegewijde belangstelling voor de uiteenzetting, welke over het werk y Volgens „New York Times" zou dr. J. Robert Oppenheimer, die indertijd de lei ding had by de vervaardiging van de eer ste atoombom, door de Amerikaanse Com missie voor Atoomenergie zijn geschorst hangende een onderzoek naar zijn be trouwbaarheid. Een voorlichtingsofficier van de commis sie verklaarde, gevraagd naar commentaar, „op het ogenblik" niets te weten van Op- penheimers schorsing. De „New York Times" publiceert van daag tevens de inhoud van een brief, die generaal Nichols, algemeen leider van de Commissie voor Atoomenergie, zou hebben geschreven en waarin beschuldigingen aan het adres van Oppenheimer werden geuit, alsmede een antwoord van Oppenheimer daarop, waarin hij de beschuldigingen tegensprak. Oppenheimer ontkende echter niet, in het verleden betrekkingen met communisten onderhouden te hebben. Ook in de „New York Herald Tribune" is Oppenheimers schorsing gemeld. Hij zou hebben ontkend, uit humanitaire overwe gingen, geageerd te hebben tegen ontwik keling van de waterstofbom, nadat presi dent Truman indertijd het bevel tot die ontwikkeling had gegeven. Voorts ontken de hij ooit atoomgeheimen te hebben ver- ADVERTENT1E U zult-tevreden zijn met een *^Bril van Gr. Houtstraat 137 'naast Luxor In opdracht van het Rijksbureau voor Monumentenzorg zal deze zomer worden begonnen met de restauratie van de goti sche kerk, die in 1574 door benden van Dirk van Sonoy werd verwoest en sedert dien een belangrijke bezienswaardigheid in deze toeristenplaats is geweest. Het her stel zal 480.000,vorderen. Het rijk, de provincie en monumentenzorg dragen in dit bedrag 350.000 gulden bij. De Ned. Her vormde Gemeente neemt de rest voor haar rekening. De toren van de omstreeks 1400 gebouw de kerk wordt herbouwd in de gotische styl. De grote muur aan de Westzijde van de kerk zal vijf meter naar het Westen worden geplaatst. De gotische nis in de Oostelijke muur en het tongewelf zullen van de kalk worden ontdaan. Het interieur wordt uitgebreid met een transsept, waar door de Noorderkapel, ook wel St. Nico- laaskapel genoemd, volledig bij de kerk wordt getrokken. Onder deze kapel bevin den zich de grafkelders met de stoffelyke resten van de vroegere heren van Bergen, de Haemstede's, Studler van Surck en de graven van Nassau-Bergen. Deze grafkel der is voor het laatst open geweest in 1946 ten behoeve van opmetingen. strekt aan niet-ingewijde personen. In de beschuldigende brief werd o.m. gezegd, dat Oppenheimer, hoewel hij een poging van een vermeende communist om inlichtingen ten behoeve van de Sovjet-Unie te krij gen, zou hebben afgeslagen, deze kwestie pas maanden later onder de aandacht van de veiligheidsdienst zou hebben gebracht. Oppenheimer zou ook hebben verklaard, dat hij zijn illusies over het communisme gedurende de oorlog had losgelaten. „Communisten niet buiten de wet" De Amerikaanse minister van Justitie, Herbert Brownell, heeft zich Maandag in de subcommissie voor juridische kwesties van het Huis van Afgevaardigden krachtig verzet tegen voorstellen om de communis tische partij buiten de wet te stellen. De partij zou hierdoor volledig onder gronds gaan werken, zodat de reeds moei lijke taak van de Federale Recherche nog zwaarder zou worden. Bovendien zouden constitutionele kwesties in het geding ko men. Ned. Herv. kerk Beroepen te Arnemuiden J. T. Doornen- bal te Oene; te Hasselt (toez.) W. H. van Kooten te Langerak; te Nuis-Niebert (Gr.) J. Boekee, eervol ontslagen pred. van An- dijk, hulppred. te Drempt. Beroepen te Leuven (Bond van Belgi sche Prot. kerken), Joh. Bouman te Heke lingen, die tevens benoemd werd als mede werker van dr. A. J. Bronkhorst aan de Prot. Theol. Faculteit te Brussel; te Wad- dinxveen (vac. J. J. Moll), C. v. d. Bosch te Bruchem. Aangenomen naar Arnhem als zieken - huispred.) M. J. W. Knipscheer te Holten. Geref. kerken Beroepen te Deventer (3e pred.pl.) M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar. Bedankt voor Lioessens J. A. v. d. Pep pel te Hijkeren (Dr.) Beroepen te Andijk J. van Leeuwen te Oudemirdum. Aangenomen naar Schermerhorn J. Dijk stra, cand. te Ellecom die bedankte voor Echten (Fr.), Ouddorp, St. Pancras en voor Wijckel. Bedankt voor Eist (Gld.) W. A. J. Dal- mayer te Waardhuizen (N.Br.). Chr. Geref. kerken Bedankt voor Driebergen W. F. Laman te Rotterdam-W. Tweetal te Amsterdam-O. J. C. Maris te Haarlem-N. en B. van Smeden te Rotter- dam-Z. Bedankt voor Gouda L. Floor Jr. te Op perdoes. Doopsge*. Broederschap Aangenomen naar Texel J. J. J. van Sluys te Den Helder. ADVERTENTIE j Krabben en peuteren maakt de Hl 1 lil- kwaal steeds erger. De helder itilcls/i vloeibare D.D.D. dringt diep in UllMall de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN 15. De vele jobstijdingen hadden Jollie- pop verslagen in een stoel doen neerzin ken. Ons goud in lood veranderd. mompelde hij, „het herstel van ons fortuin afhankelijk van een onverantwoordelijk alchemistisch individu.Welk een ramp.' Wij zullen Huize Hobbeldonk moeten ver kopen en.,Jiom, kom, Jolliepop, zover is het nog niet", zei Panda opbeurend, „misschien lukt het de alchemist om lood in goud te veranderen en dan krijg weer mijn rijkdom terug". Maar het was Jollie pop aan te zien, dat hij weinig vertrouwen in de prestaties van de alchemist had. „Is dat onheilbrengend individu thans op het dak, mijnheer Panda?", vroeg hij. „Ja", antwoordde Panda, „hij verzamelt daar loden pijpen en....". Hij werd onderbro ken door een geweldig lawaai, dat door het hele huis weergalmde. „O", stamelde Panda, „ik geloof, dat hij nu binnen is!" Gevolgd door Jolliepop rende hij naar de keuken, waar naar het geluid te oor delen alle potten en pannen door elkaar werden gesmeten. Daar stond de alche mist; temidden van een onbeschrijfelijke wanorde. Hij had de loden pijpen in een grote pot gesmeten en was daarbij blijk baar niet erg zachtzinnig te werk gegaan. Treed nader, Jonker Panda", zei hij, „ge hebt er toch zeker geen bezwaar tegen, dat ik uw keuken een toijle gebruik?" werd gegeven door ir. A. Eggink, hoofd ingenieur A van de directie Sluizen en Stuwen der Rijkswaterstaat. Hij beschreef de voordelen van het leggen van de beide wegtunnels en de spoorweg naast elkaar: één bouwput en één bemaling. Op grote kaarten toonde hij de lengte van de auto tunnels (1650 meter) en van de spoorweg tunnel, die twee keer zo lang wordt omdat de treinen een veel flauwere helling nodig hebben, en voorts gaf hij de diepte aan. De bovenkant van de tunnel komt op 15V2 meter beneden A.P., dezelfde diepte, waar op de drempel van de Noordersluis in IJmuiden ligt. De breedte word 32'/t meter. Drie nieuwigheden Ir. Eggink vestigde voorts de aandacht op drie nieuwigheden in de tunnelbouw, die in Velsen verwezenlijkt zullen worden en wel: het nieuwe luchtzuiveringssysteem dat omdat het de rook van diesel motoren wegneemt óók voor het zicht in de tunnel belangrijk is een speciale accoustische bekleding waardoor het la waai zijn galm ontnomen wordt en een nieuwe kunstverlichting (schuine, in de rijrichting gekeerde lampen aan het pla fond, zodat de automobilist niet gehinderd wordt door de lichtbron zelf). De overgang van het daglicht naar het kunstlicht, die in de Rotterdamse tunnel storend bleek te werken, wordt hier minder abrupt ge maakt door het plaatsen van geleidelijk minder licht doorlatende roosters over de inritten. Daardoor krijgt men dezelfde lichtwerking als in de Middagter Allee. In het midden van dit jaar verwacht men te kunnen beginnen met de tweede fase van het werk: het doorgraven van de Zuidelijke landreep waarmee de voorge nomen verbreding van het Noordzee kanaal tot ruim 300 meter wordt uitge voerd. Daarna (in 1965) begint men aan de Noordelijke helft van de tunnel. Het scheepvaartverkeer passeert dan via de Zuidelijke verbreding van het kanaal en vaart daarbij over de gereedgekomen eer ste helft van de tunnel. Op de vraag, waarom een wielrijders- tunnel ontbreekt, werd geantwoord, dat fietsers, nadat de ponten van het auto verkeer zijn ontlast, even snel met de pont kunnen overvaren als wanneer zij van de tunnel gebruik zouden maken, gezien de langere toegangsweg tot de tunnel. Men overweegt in dat stadium de ponten te la ten varen op de plaats waar dan de spoor brug te Velsen afgebroken zal zijn, omdat men daar dichter bij de wooncentra zit. Dat is echter nog niet zeker. Een apart „tunneltje" op die hoogte voor wielrijders en voetgangers kan wellicht in de toe komst ook nog verwezenlijkt worden. Na de uiteenzetting van ir. Eggink, kon den de aanwezigen een blik werpen in een paar „kijkdoos"-modellen van de tunnel en daarna volgde de rondgang door de bouwput onder deskundig geleide. De boeiende activiteit van de arbeiders van de Ballastmaatschappij deed enige film camera's in het gezelschap tevreden snor ren. De Frangaise Marie Besnard die er van verdacht wordt een aantal familieleden door arsenicumvergiftiging om het leven te hebben gebracht, is Maandagmiddag, na bijna vijf jaar in voorarrest te hebben ge zeten, voorlopig op vrije voeten gesteld. Zij dankt deze invrijheidsstelling aan on enigheid onder de deskundigen over de oorsprong van de arsenicum, die in de stoffelijke resten van de opgegraven over ledenen zijn aangetroffen. Oorspronkelijk was een borgstelling van 1.200.000 francs voor haar invrijheidsstel ling geëist, doch het gerechtshof te Bor deaux, dat haar zaak in behandeling heeft gehad, liet deze eis Maandag varen. „Eindelijk", riep de 57-jarige weduwe tegen de aanwezige journalisten, toen zij Maandag door het hek van de gevangenis van Bordeaux naar buiten en in een poli- tie-auto stapte, die haar naar een onbe kende bestemming vervoerde. Zij was in het zwart gekleed, als teken vam rouw voor het overlijden van haar echtgenoot en ouders, die bovenaan de lijst vain personen staan die volgens de ten lastelegging door haar uit de weg zijn ge ruimd. Naar verluidt heeft Marie Besnard zich teruggetrokken in een klooster. Visa. De twee zoons van een tot Ameri kaan genaturaliseerde Roemeen, Valeriu Georgescu, die beweerde dat zijn zoons in Roemenië werden vastgehouden om hem tot spionnage te dwingen, zijn in Boekarest van visa voor Amerika voor zien. De twee jongens, 20 en 14 jaar oud, zijn per vliegtuig in München aange komen. Georgescu was minister voor industrie in het Roemeense kabimet- Sanatescu. Hij ging in 1947 naar New York voor besprekingen met de „Stan dard OU". Bezoek. President Tito van Joegoslavië is Maandagavond in Ankara aangekomen voor een officieel bezoek aan Turkije. Hij voert besprekingen met president Celal Bayar en de Turkse premier Menderes. Methode. De Engelse hoge commissaris in Malakka, generaal sir Gerald Templer, heeft gemeentebestuurders aangezegd dat hy.tenzij de dorpelingen hem mede delingen zouden verstrekken omtrent de activiteiten van de communisten, hun varkens in beslag zou nemen. Het con- fisceren van varkens van onwillige dor pelingen is een nieuw soort strafmetho- de van Templer. Sinds zijn benoeming tot hoge commissaris heeft hij lange en straffe avondklokken ingesteld en de rijstrantsoenen drastisch verlaagd. Maar er zijn nog steeds vele dorpelingen die eerder geneigd zijn om het ongerief van Templer's straffen te ondergaan dan om over de communistische terroristen te spreken. Zij zijn terecht bang voor de snelle en meedogenloze communis tische represailles. (U.P.) Ontbinding. De geallieerde autoriteiten in West-Duitsland hebben Maandag een reeks overeenkomsten bekend gemaakt, waarbij op enkele détails na de ont binding van het concern van de Ver- einigte Stahlwerke A.G. haar beslag krijgt. Hiermede is tevens de decon centratie van de Duitse zware industrie, waarmede ongeveer negen jaar geleden werd begonnen, vrijwel voltooid. De Vereinigte Stahlwerke A.G. beheersten voor de capitulatie van Duitsland onge veer de helft van de staalindustrie en een derde van de kolen industrie. Longkanker. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van longkanker is, wat de man nen betreft, in de laatste twintig jaar met vijfhonderd procent toegenomen, aldus een Zondag gepubliceerd rapport van de Amerikaanse vereniging voor de kankerbestrijding. Reserveleger. De Zuid-Koreaanse minis ter van Defensie, admiraal Sohn Won II, heeft Maandag medegedeeld, dat hij binnenkort een millioen man zal oproe pen voor een reserve leger. Er zijn schikkingen getroffen om „alle jonge mannen die kunnen vechten", in te lijven van vier tot zes maanden. Rampokkers. Bandieten hebben vandaag ongeveer 70 km ten Westen van Dja karta, in de buurt van Serang een vrachtwagen overvallen en in brand gestoken. De bende schoot een passagier neer en stak de ogen van de chauffeur uit. Toen de eigenaar van de wagen de bandieten mededeelde, dat hij al zijn geld in de brandende auto had achter gelaten, ontstak de bende ln woede en wierp de eigenaar in de vlammen. Offensief. In de afgelopen 24 uur zijn in Kenya, in de eerste fase van het nieuwe offensief der veiligheidstroepen, ruim zevenhonderd Mau Mau-aanhangers in speciale gevangenenkampen bijeenge bracht. Het offensief begon Zondagoch tend, nadat de besprekingen over een massale overgave van Mau Mau-leden waren afgebroken. Democratie. De Zuid-Afrikaanse premier, dr. Malan, heeft Maandag in een inter view met „The U.S. News and World Report" gezegd, dat de invoering van een democratisch stelsel in Afrika, waar de inheemsen nog ongeletterd zijn, uit eindelijk moet leiden tot chaos en bar baarsheid. „Overal waar chaos heerst, ontstaat dictatuur", zei Malan. Demo cratie was goed, maar een volk moest daartoe worden opgevoed. Snelspringer. De Argentijnse luitenant En rique Calcagni heeft een nieuw record gevestigd door 164 maal achter elkaar met een parachute uit een vliegtuig te springen. Zondagavond maakte hij de eerste sprong en Maandagmiddag de 164ste, waarbij hij wat hard neerkwam als gevolg van vermoeidheid. Calcagni maakte gemiddeld tien sprongen per uur. Het oude record bedroeg 142 ach tereenvolgende sprongen. IN Lydië, het land van koning Croesus, is voorzover wij weten, het eerste wer kelijke muntstelsel ontstaan. Weliswaar schijnen reeds ten tijde van pharao Amen- hophis lil, dus bijna 1400 v. Chr., in Egyp te gouden munten te zijn geslagen, doch het gemunte geld heeft zich daar op den duur niet kunnen handhaven omdat het gehalte aan edel metaal door de gebrek kige munttechniek niet constant was en dit ruilmiddel dus voor de handel een te onzekere factor opleverde. Ook Phoenisi- sche kooplieden hebben veel later.' bij wijze van primi tieve muntslag gouden staafjes van stempels voorzien, als be wijs van herkomst en als ga rantie voor een zekere goud- waarde. Maar deze particuliere stempeling kon uiteraard al leen van waarde zijn tn kleine kring, zodat ook hier nog niet van gemunt geld kan worden gesproken. Ook in Assyrië was men evenals in verschillende andere landen omstreeks 1000 v. Chr. begonnen bepaalde afgewogen stukken zilver van officiële stempels te voorzien, maar de werkelijke munt was hiermee nog steeds niet geboren. Dit zou geschieden in Lydië, dat rijk was aan een bepaald metaal, electron genoemd, be staande uit een natuurlijke alliage van goud en zilver. Dit electron werd als een afzonderlijk metaal beschouwd, met een eigen beschermgod, en werd in het gehele land in betaling aangenomen. Maar buiten Lydië kon het electron moeilijk worden geaccepteerd, omdat het goudgehalte niet bekend was. Naarmate het land van koning Croesus echter in politieke en economische betekenis toenam, ontstond in het buitenland ook geleidelijk meer vraag naar electron, maar dan moest het ook beslist electron uit Lydië zijn, waarvan men inmiddels het goudgehalte op ca. 75 procent had leren waarderen. Dit leidde er toe het metaal van stempels te voorzien, waaruit de muntstukken zijn (Nadruk verboden) voortgekomen, eerst nog uitsluitend van electron vervaardigd, maar uiteindelijk ge slagen van zuiver zilver of goud (in een waardeverhouding van 1:13). Dat was omstreeks 700 v. Chr. De instelling van de munt vond spoedig navolging, zodat ook de Grieken munten gingen slaan en deze over het gehele Mid dellandse Zeegebied verspreidden. Zelfs bij de Kelten van het oude Gallië (Frankrijk) werden Griekse munten voor eigen gebruik nagemaakt. Welke enorme bedragen enkele eeuwen later reeds in Klein-Azië in omloop waren, blijkt uit de veroverings tocht van Alexander de Grote, toen deze bij de bezetting van de Perzische koningspa leizen niet minder dan 175.000 kg. goud en zilver buit maakte, alsmede 39.285 kg. gemunt geld. Toen deze hoeveelheid in circulatie kwam, veroorzaakte dit een enorme prijsstijging en een geweldige verhoging van de levens standaard, welke grote ellende voor de minder bedeelden met zich bracht. Ook Salomo had bijna 7 eeuwen tevoren in flatie bewerkstelligd, (I Kon. 10:27, en II Kron. 1 :15), maar deze droeg uitsluitend een plaatselijk karakter en zal korstondig van duur zijn geweest, omdat het hier niet de munt, maar het metaal betrof, dat één van de vele ruilmiddelen in die dagen was. De geldinflatie na de veroveringstochten van Alexander de Grote op het einde van de 4de eeuw v. Chr. omvatte echter geheel Klein-Azië en is te vergelijken met de in flatie die Europa na de ontdekking van Amerika heeft meegemaakt. We mogen deze geschiedenis van het geld niet beëindigen, zonder ook met de eerste grote deviezensmokkelaar te hebben ken nisgemaakt! Daarover morgen H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2