VAN NS EL Sodaproject in Delfzijl basis voor chemische industrieën Agenda voor Haarlem Bert(je) Een Eeuw Geleden Antonio toont wonderen van Spaanse dans in Carré 3 Twintig minuten toegiften Jeudherbergcentrale bestaat 25 jaar Regering draagt 21 millioen bij in totale kosten van 51 millioen F. Damiaans Zn t Ontslag van politiechef voor Ambtenarengerecht Hoe is het ontstaand DINSDAG 13 APRIL 1954 PARFUMS BDOUX Schepping van Berlage twintig jaar na zijn dood gereed „Training in democratie' Frankrijk en de komende Geneefse conferentie Ex-premier Jagan van Brits Guyana veroordeeld 5 Gaat U verhuizen? t Zijlvest 41 - Haarlem Burgemeester van Onstwedde: toestand was onhoudbaar Dit woord: KLA VIER V Aspirin Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 13 April 1854 Wie destijds Antonio en Rosario in het Holland Festival heeft gezien, bewaart de her innering aan het non plus ultra van de Spaanse dans. Sindsdien hebben neef en nicht zulke heftige verschillen van inzichten gekregen, dat zij elk hun eigen weg zijn gegaan: beiden vormden zij zelfstandig een groep. Die van (de het zakelijkst ingestelde) Rosario met Roberto Iglesias als haar partner kregen wij verleden jaar te aanschouwen en het werd een teleurstelling. Hoe zou Antonio, verreweg de be gaafdste van de twee, zich ontwikkeld hebben? Dat was de vraag, die iedereen bezig hield, die zich Zaterdag of Zondag naar het Amsterdamse theater Carré begaf om hem als solodanser aan het werk te zien in het verleden jaar door hem samengestelde en onder zijn artistieke leiding staande ensemble. Welnu, in de eerste plaats mag men constateren dat hij als danser beter is dan ooit tevoren. Hij kon alleen zichzelf over treffen en dat heeft hij gedaan. Vandaag en Woensdagavond kunt u zich daar nog van gaan overtuigen. Binnenkort vertrekt het gezelschap voor twee jaar naar Ame rika wie weet hoe zij vandaar terugkeren. Daarom moet u maken, als u houdt van de Spaanse dans, hetgeen in de meeste gevallen en ook hier betekent: van de Andalusische, dat u kunt zeggen: „In 1954 heb ik Antonio gezien!" Want het zou wel eens zijn glansjaar kunnen zijn. Toen Antonio hier de vorige keer was, meende deze overal waar hij optrad door het publiek buiten sporig verwende „kwajongen van Se- villa" zich alles te kunnen veroorloven, maar men vergaf hem zijn vertoon van ijdelheid gaarne door de zeldzaamheid van zijn talent. Ook thans speelt hij nog wel eens wat teveel op de zaal, doch men merkt het nauwe lijks op en vergeet het direct. Het lijkt of zijn dansen, meesle pend en fascinerend als steeds, bijzonder muzikaal ook, zo dat mogelijk ware nog aan beheersing heeft gewonnen. De wijze waarop hij bij voor beeld met een kleine, langzame armbewe ging een enkel ac cent plaatst in de tremolo-cadens van de waarlijk sublieme pauzefinale: Zapate- ado van Pablo de Sa- rasate, verhoogt op ongekende wijze de spanning van dit staaltje van opwindende virtuositeit. Nog treffender misschien is zijn solo in de Martinete, de dans van de smeden, niet uitgevoerd met begeleiding van guitaren, zoals de andere flamenco nummers, maar op het rhythme van hamer en aambeeld, waar de magnesiumvonken van afvliegen, door de zorgvuldig opge bouwde expressiviteit. Ook in zijn verdere optreden kan men zijn wonderbaarlijk vermogen tot het combineren van vaart en precisie bewonderen. In de suite van Baskische dansen (eea bijzonder fleurig onderdeel van het programma trouwens) toont hij zich ook een vaardig springer. Over het algemeen is Antonio bijzonder gelukkig geweest met zijn keuze van mede werkers, die uit alle delen van Spanje af komstig zijn. Niet dat men met allemaal gerijpte, volleerde krachten te doen heeft. Geenszins. Maar zij hebben voldoende stijl gevoel en kennen de techniek van hun vak. Van niemand wordt meer gevraagd dan hij kan opbrengen en de meesten krijgen royale kansen om hun vermogen te doen uitkomen. Paco Ruiz, een neef van Antonio, gMWMv. "mm. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 92 Telefoon 12160 DINSDAG 13 APRIL Gebouw Ged. Oude Gracht 104: Voordracht over muziek en inhoud van de Matthaus Passion. 8 uur. Grote Kerk: Lijdensmedita tie. spreker ds. S. J. Kalf. 8 uur. Brinkmann: Openbare vergadering V.V.D., 8 uur. Frans Hals: „Jeugd in gevaar", 18 jaar. 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Strijd om het heelal", 18 jaar, 7 en 9.15 ur. Palace: ..Tar- zan en de duivelin", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het vonnis der kinderen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Anna", 14 jaar. 8 uur. City: „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 14 APRIL Concertgebouw: Matthaus Passion. Chr. Oratorium Vereniging Haarlem, 19.30 uur. Cultura. Jansstraat: Lezing van dr. A. L. Constandse voor Ned. Ver. v. sexuele her vorming, 8 uur. Grote Kerk: Lijdensmedi tatie. spreker ds. R. H. Oldeman, 8 uur. Frans Hals: „Jeugd in gevaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde le ven". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Strijd om het heelal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan en de duivelin", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het von nis der kinderen". 13 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Anna" 14 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „In donker Afrika", alle leeft.. 2.15 uur. «Zij was 17 jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Antonio en Flora Albaicin in een fandango. Terzijde staat de flamencozanger Antonio Mairena (foto Lipnitzki). is de enige die een solo te vervullen krijgt: een knappe Farucca, waarbij de invloed van de meester duidelijk kenbaar is. Meer- belovend nog ljikt de jonge Antonio de Ronda, cfie zich vooral in „Soleares" onder scheidde. Van de danseressen staat de naam van Rosita Segovia, vroeger een eer eerste so listen van het Lieeo Theater te Barcelona, met de grootste letters cp het affiche. Zij is een vaardige artiste met een klassieke ondergrond, beschikt over veel routine en de nodige kennis van het theatrale effect, maar het valt gemakkelijk „Andaluza" en „Soleares" lokken nu eenmaal een der gelijke vergelijking uit namen van kunstzusters te noemen, die haar verre overtreffen. Het best vond ik haar eigen lijk in de Baskische dansen. Veel meer in druk wist de zigeunerin Flora Albaicin te maken, door haar verbeten concentratie niet alleen, maar ook door haar merk waardige gelaatsuitdrukking. In haar solo „Taranto" op muziek van Garcia Soler kreeg men daar al een voorproefje van, doch tot schier onophoudelijke ovaties kwam de zaal na haar tezamen met Anto nio vertolkte Seguidillas, een weergaloos- fel duet van twee met hun hartstocht wor stelende figuren, waarbij vooral de kat achtige samentrekkingen van haar lichaam de aandacht trokken. Het heeft weinig zin om antwoorden te bedenken op de vraag of deze twee part ners erin slagen Rosario te vervangen, want Antonio is als herboren en innerlijk gesterkt uit de strijd te voorschijn geko men en die ervaring weegt ruimschoots tegen alle argumenten op. Als choreograaf heeft hij zeker geen openbaringen te bie den, doorgaans echter laat hij verant woord groepswerk zien. Zoals ieder Spaans programma bevat ook het zijne één bijzonder zwak nummer: een eerbe toon aan de nagedachtenis van Manuel de Falla nog wel, waarin drie figuren uit be roemde werken van deze componist ten tonele verschijnen, met een uiterst lar moyant slot. Wat „Het mysterie der ge sluierde vrouwen" betekende, heb ik even min kunnen oplossen, maar dat deed er niet toe, want deze dans betekende slechts en inleiding tot een brillante Sevillaanse revue. Er waren voor dit weekeinde twee pro gramma's aangekondigd, maar door een samenloop van omstandigheden kon deze belofte niet worden ingelost. De hierboven besproken nummers worden alleen nog Woensdag herhaald, op Dinsdagavond doet men gedeeltelijk een andere keuze uit het nog beperkte, maar toch betrekke lijk veelzijdige répertoire. Zaterdagavond was het publiek zo geestdriftig, dat er nog twintig minuten lang toegiften moesten volgen voor de lichten gedoofd konden worden. Zondag was het enthousiasme niet minder, doch bleken de dansers na de voorafgaande (slecht bezochte) matinée te vermoeid om meer te geven dan twee im provisaties. DAVID KONING Twintig jaar na de dood van de Neder landse bouwmeester dr. H- P. Berlage, komt nog een van zijn scheppingen gereed in de vorm en opvatting, zoals hij die had aan gegeven. Dat het hoofdkantoor van „De Nederlanden van 1845" niet eerder in defini tieve staat kon worden vertooid, was te wijten aan de tweede wereldoorlog. Maar Maandag is in Den Haag het gebouw officieel geopend. In de jaren 1924—1926 werd het kantoor van „De Nederlanden van 1845" gebouwd als een gebouw van één verdieping. Berlage ontwierp daarom een plan dat het moge lijk zou maken het kantoor aan de Groen- hovenstraat met één verdieping te vergroten. Maar toen het zover was brak de oorlog uit. Een der vleugels moest op last van. de Duit sers worden afgebroken. Na de oorlog kwam eerst de herbouw van de afgebroken vleugel aan de orde en pas daarna de uitbreiding volgens het ontwerp, zoals Berlage dat zich had oorgesteld. Negen jaar heeft het geduurd voordat dit werk kon worden voltooid. De Nederlandse Jeugdherbergcentrale, welke op 5 April vijfentwintig jaar bestond, vierde dit verheugende feit met een herdenkingsbijeen komst in de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amster dam, en 's avonds met een jubileum avond in het A.M.V.J.-gebouw aldaar. Onder de ere-gasten waren vertegen woordigers van zuster-organisaties in Vlaanderen, Wallonië, Duitsland, Westfalen, Engeland, Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen, Saarland en Schotland. De delegatie uit Duitsland stamland van het jeugdherbergvak werd geleid door de heer R. Schirr- mann, grondlegger van dit zo belang rijke werk. Na een begroetingswoord van de heer L. Meilink, voorzitter van de Raad van Toezicht en Advies van de N.J.H.C., een demonstratie van zang, dans en spel, en het met jonge, heldere stem ano niem voorgedragen „De Bruid" van Jan Prins, sprak de heer A. Oosterlee, hoofd van de afdeling vorming buiten school verband. Hij bracht de felicitaties van de minister van O. K. en W. over en gaf als zijn mening te kennen, dat het zich na de oorlog snel herstelde net van jeugdher bergen van grote betekenis is. Het einde van de ontplooiing hiervan zag spreker bij lange na nog niet. Nadat „De Polder" van Adema van Scheltema gedeclameerd was en een viertal trekkers het jubileumge schenk van de gehele Nederlandse trek kers-gemeenschap: een jeugdherberg voor Sittard, symbolisch hadden aangeboden in de vorm van een maquette, sprak drs. J. F. Haeck, vice-voorzitter van de N.J.H.C., de herdenkingsrede uit, waarin hij de historie van het Nederlandse jeugdherbergwerk de revue liet passeren. ADVERTENTIE Bij de Tweede Kamer zijn vier wetsont werpen ingediend, die betrekking hebben op het Sodaproject in Delfzijl. Het eerste betreft een machtiging tot het geven van een garantie voor de betaling van rente en aflossing van een lening ten behoeve van een te Delfzijl op te richten Sodafabriek. Blijkens de Memorie van Toe lichting zal deze lening 21 millioen gulden bedragen en betrokken worden van insti tutionele beleggers. Het tweede en derde zijn wijzigingen van begrotingen van Eco nomische Zaken en de Staatsmijnen. Daar in wordt voorgesteld, de uitkering aan de Staatsmijnen zullen deelnemen in het aan- pitaal over 1954 te verhogen met vier milr lioen gulden, het bedrag waarmee de Staatmijnen zullen deelnemen in het aan delenkapitaal van de nieuwe industrie. Verder wordt voorgesteld aan de Staats mijnen een uitkering van drie millioen gul den te doen. omdat de voorgenomen soda- productie daar niet door zal gaan. Het vierde wetsontwerp is een wijziging van de tussen de staat en de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie N.V. op 13 Juli 1918 gesloten exploitatie-overeenkomst. Het sodaproject zal worden uitgevoerd door de participanten van het Nederlands verkoopkantoor voor Chemische Produc ten. zijnde: de N.V. Koninklijke Nederland se Zoutindustrie, de Staatsmijnen in Lim burg, de Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen N.V. en de Koninklijke Nederlandse Zwavelzuurfabrieken voor heen Ketjer. N.V. De soda-industrie behoort tot de grote chemische basis-industrieën. Soda is een belangrijke grond- en hulpstof, die in Ne derland wordt aangewend in de glasindus trie (26.5%); in de chemische, textiel- en petroleumindustrie, alsmede in de zeepin dustrie (40%); voor huishoudelijke doel einden (24,5%); voor overige doeleinden (9 De behoefte aan soda in Nederland be draagt thans ongeveer 75.000 a 80.000 ton per jaar en wordt geheel door import ge dekt. Ook de hier te lande vervaardigde kristalsoda wordt bereid uit geïmporteerde ruwe soda. Het soda verbruik vertoont in de meeste landen, ook in Nederland, een jaarlijkse stijging van 4 procent, zodat reeds binnen enige jaren het Nederlandse verbruik een niveau van 100.000 ton zal hebben bereikt. Deze opgewekt kijkende en niet onchar mante blondine is een verdachte persoon lijkheid. Zij is door dc Amerikaanse geheime dienst gearresteerd onder verden king, dat zij als spionne de Verenigde Staten is binnengekomen onder het mom van vluchtelinge uit Shanghai. Haar naam luidt waarschijnlijk Loedmilla Michailowa en zij is Russin van afkomst. Haar zaak wordt zorgvuldig onderzocht, aangezien zij beweert een spionne voor de Amerikaanse F.B.I. te zijn en tegelijk van Russische zijde met spionnage-opdrachten te zijn belast. In ieder geval is zij niet zo onschul dig als zij op de eerste blik lijkt. Uit het vorenstaande blijkt, dat het be schikken over een eigen soda-industrie van fundamentele betekenis moet worden ge acht voor de industriële ontwikkeling van ons land, aldus een der Memories van Toe lichting. Noch bij Boekelo. noch bij Hengelo, waar steenzout in exploitabele hoeveelheid aan wezig is, bleek een sodafabricage op basis van de grondstoffen steenzout, kalksteen, cokes mogelijk, wegens de grote hoeveel heden afvalwater. Wegens het hoge chloor- gehalte (calciumchloride),. waardoor de landbouw en de drinkwatervoorziening zouden worden bedreigd, mag dit water niet op de bestaande kanalen worden ge loosd. Het door de Staatsmijnen in Limburg ontwikkelde procédé van sodabereiding, dat uitgaat van de grondstoffen koolzuur, am moniak en zout, stuit op het afzetprobleem van een bijproduct (ammoniumchloride). De laatstgenoemde productiewijze blijkt slechts economisch verantwoord te zijn bij een productiecapaciteit van niet meer dan 30.000 ton per jaar. waardoor in een te ge ring gedeelte van de Nederlandse behoefte zou kunnen worden voorzien. Het aantreffen van steenzout in de nabij heid van diepzeewater, zodat het afvalwa terprobleem op eenvoudige wijze zou kun nen worden opgelost, is derhalve noodzake lijk om in Nederland op ruime schaal soda te kunnen produceren. Onderzoek Bij haar onderzoek naar de aanwezigheid van aardolie en aardgas in Nederland had ce N.V. Nederlandse Aardolie Maatschap pij aanwijzingen gekregen van het bestaan van zouthorsten in het Noord-Oosten des lands. De maatschappij verklaarde zich be reid haar medewerking te verlenen bij de opsporing van deze non-bitumineuze delf stof. Door de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie werd aan de Nederlandse Aardolie Maatschappij in 1951 een desbe treffende opdracht verstrekt. Medio 1952 loonde de maatschappij steenzout en anhy- driet in exploitabele hoeveelheid bij Win schoten aan. Een ter zake verrichte studie leidde tot de conclusie, dat bij Delfzijl op economisch verantwoorde wijze soda zou kunnen wor den geproduceerd. De zoutvondst bij Win schoten bevindt zich op een afstand van sléchts 25 km. van Delfzijl, zodat de grond stof zout op goedkope wijze kan worden aangevoerd. E)e noodzakelijke aanvoer van de overige grondstoffen, kolen en kalk. kan eveneens gemakkelijk en goedkoop over de bestaande kanalen of over zee geschieden. De sodafabriek is in staat haar afvalwater (calcium-chloride) direct in zee te spuien. De ligging in de nabijheid van de Scandi navische markt maakt, dat de vrachtkosten slechts een gering percentage zullen uit maken van de prijs van het betrekkelijk laagwaardige eindproduct van de soda fabriek. Voor de financiering van een fabriek van zodanige omvang wordt een bedrag ge raamd van ongeveer 51 millioen. De combinatie die zoals gemeld het project uitvoert, heeft de regering medegedeeld, dat zij zich garant stelt voor het plaatsen van een aandelenkapitaal van 30 millioen. Gaullisten waarschuwen tegen één Westelijk front Gaston Palewski, een Gaullistisch woord voerder, heeft Zondag de Franse regering gewaarschuwd zich wel tweemaal te be denken bij overweging van Amerikaanse voorstellen voor een verenigd Westelijk front op de aanstaande conferentie te Genève. De conferentie van de Grote Vier in Ber lijn had een Westelijke eenheid te zien ge geven, waarvan niet de belangen van Frankrijk, maar die van West-Duitsland de grondslag vormden". De Franse regering had echter in haar verklaringen getoond te begrijpen dat zij niet de steun van een vastbesloten parle ment had voor een geallieerd verenigd front, aldus Palewski. Dr. Tsjeddi Jagan, de afgezette premier van Brits Guyana en leider van de Pro gressieve Volkspartij, is Maandag veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf we gens overtreding van een verordening waarbij zijn bewegingsvrijheid tot George town beperkt werd. Na zijn veroordeling zijn alle Britse troe pen geconsigneerd. Dr. Jagan glimlachte toen hij het vonnis hoorde en verklaarde voor de rechtbank, dat gouverneur Savage zich bediende van fascistische methoden om de bevolking te intimideren. Jagan heeft geen rechtskundige hulp trachten te krijgen en geen beroep aange tekend. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA J Wist U. dat een goede verhuizing af- hankelijk is van 3 factoren? 1. Vakkundig betrouwbaar personeel. 2. Goed materiaal (auto's, dekens, kis- ten). 3. Een automatische transportverze- >- kering. Wij kunnen bewijzen, dat in ons bedrijf deze. voor U zo belangrijke, 3 factoren voorkomen Een onderhoud bij U thuis met een onzer verplicht U tot niets. Vraag eens om een offerte. Tel. 12456 - 14155 22279 Voor de vierde maal heeft het Ambtena rengerecht te Groningen zich bezig gehou den met het beroep, dat de politiecorpschef van Onstwedde, O., heeft aangetekend tegen het hem door de burgemeester van de gemeente Onstwedde verleende eervol ontslag wegens ongeschiktheid. Zowel de burgemeester van Onstwedde, de heer S. R. Knottnerus, als de raadsman man O., mr. Koppius, hebben de verschil lende grieven, die tegen O. waren aange voerd, nog eens de revue laten passeren. Mr. Koppius kwam tot de conclusie, dat het ontslag niet gehandhaafd kon worden. Burgemeester Knottnerus echter conclu deerde, dat het ontslag van O. volkomen gerechtvaardigd was. Het ambtenarengerecht onder voorzit terschap van mr. M. Bosboom bepaalde de uitspraak over drie weken. Mr. Koppius zei, dat de door de burge meester van Onstwedde in zijn rapport ge maakte opmerkingen over een onjuiste ver houding tussen de garagehouder W. te Stadskanaal en de inspecteur, als volkomen ongerechtvaardigd moesten worden be schouwd. Wanneer de burgemeester, aldus de raadsman, bezwaren had tegen ontmoe tingen tussen W. en O., dan had hij dit moeten zeggen, maar daarop achteraf niet het ontslag moeten baseren. Men heeft met alle mogelijke kleinzielige middelen, aldus de raadsman, getracht de corpschef het leven onmogelijk te maken. De raadsman zei, dat zijn cliënt er in geslaagd was, in zijn uitgestrekt rayon een behoorlijk poli tiecorps op te bouwen en de klachten, die van de zijde der politie-agenten kwamen, hadden in de meeste gevallen niets te be tekenen. Burgemeester Knottnerus verklaarde, dat hij bij het aanvaarden van zyn ambt zowel door de procureur-generaal als door de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen was gewaarschuwd voor de ge dragingen van de politiechef in de gemeen te Onstwedde. Hij sprak er zijn verbazing over uit, dat mr. Koppius deze ernstige zaak zo weinig serieus behandelde. Ook de voorganger van de heer Knottnerus, de loco-burgemeester van de gemeente Onst wedde, had burgemeester Knottnerus bij zijn benoeming op de hoogte gesteld van de toestanden in het politiecorps van Onst wedde, die volgens hem onhoudbaar waren. Het Latijnse woord clavis betekent: sleutel. Nog noemt men de concierge van een Gymnasium: claviger: sleutel drager. In later Latijn noemde men ook een toets: clavis. Zo ging het betekenen: toetsenbord en een clavier is een instru ment met toetsen. Tot zover is de zaak eenvoudig. Maar nu! In Nederland nam men het woord over uit het Frans. Maar men deed dat op twee manieren. Het Franse clavier werd hier: klavier èn klauwier. Beide vormen bestonden lange tijd naast elkaar De laatste toonde zo veel gelijkenis met het woord: klauw dat men zowel klauwier als klavier ook ging gebruiken voor: grijpgrage, eigen machtig toegrijpende handen. De vorm klauwier is geheel verdwenen en men gebruikt klavier dus thans in de wel zeer verschillende betekenissen van: piano en: hand. Bij zijn geboorte woog hij negen volle ponden en hij zag er nog onooglijker uit dan de doorsnee pasgeborene. Het was werkelijk geen verrassing geweest als zijn ouders met wat reserve hadden gestaan tegenover de mogelijkheid, dat hun zoon nog eens een echt mens zou worden. Zijn moeder vond hem echter een geslaagde jongen en lette er niet op, dat zijn vader soms bedenkelijk naar hem stond te kijken. Hun huwelijk was volmaakt, maar in hun gedachten over hem gingen zij huns weegs: zijn moeder met de overtuiging, dat hij een bijzonder mens zou worden, zijn vader met hoop en steunend op de ge dachte, dat alles eens terecht zal komen, en hij glimlachte een beetje. Het zoontje werd Bertje genoemd. Even snel als ieder ander kind wurmde hij zich door de huiljaren, de zeurjaren, de schreeuw- en krijsjaren, totdat hij zijn vijfde verjaardag was gepasseerd. Hij werd een beetje stil. Hij werd stiller naar mate hij zich sterker bewust werd, dat men ook zonder rumoer ouder kan worden. Zijn verstillen viel ongeveer samen met een vermogen, dat hem in staat stelde zichzelf aan - en uit te kleden. Hij zag er niets meer in om als protest tegen kinder bedtijd om zich heen te trappelen en te roepen: „Ik wil niet naar bed! Ik wil nog helemaal niet naar bed!" Na tafel borg hij zijn blokkendoos weg, ging naar zijn kamer en draaide de sleutel om in het slot. Zo verklaarde hij zijn ka mer tussen acht uur 's avonds en acht uur 's ochtends ontoegankelijk voor zijn vader en moeder. 's Ochtends at hij bijna timide zijn brood en ging naar school. „Die jongen heeft iets", zei zijn vader. „Ja", zei zijn moeder. „Het is een bijzon dere jongen", en ze glimlachte, terwijl zijn vader toch nog wel hoop had. Op zijn tiende jaar werd Bertje Bert. En daar hij er zelf om vroeg kwam er een rimpel boven het linker oog van zijn moe der, en ze wilde er niet aan denken, dat hij tenslotte toch geen bijzondere jongen zou worden, want alle jongens wilden mannen zijn. En zijn vader dacht, dat ook in de hoop de aanhouder zal winnen, in zijn glimlach was iets meer zelfbewustheid. Bert ging piano studeren. „Hij is een heel ijverige leerling, en hij speelt heel zacht en heel gevoelig. Als hij eenmaal bezig is weet hij bijna van geen ophouden meer", zei de pianolerares. Zijn ouders zagen dat ook, maar als het acht uur werd bleven zijn vingers op de toetsen rusten, stond hij op en ging naar zijn kamer. Zijn vader en moeder keken elkaar aan. Toen moest Bert in dienst, er werd niet veel gesproken. Na drie weken mocht hij een weekend naar huis. „Een beer van een vent, onze overste!", riep hij en smeet zijn plunjezak in een hoek. Hij praatte veel over kanonnen en drietonners en over de overste. „Een beer van een vent", zei hij nog eens. en pas laat in de avond kloste hij naar zijn kamer en zong een luidruchtig lied, terwijl zijn ouders elkaar aankeken. Zondagmorgen werden zijn vader en moeder gewekt door een krachtige mars. „Alles goed en wel", zei zijn vader, „maar dit op Zondagmorgen", en hij klom uit zijn bed. Bert's moeder volgde hem naar beneden. Toen ze in de kamer kwamen zagen ze hun zoon in ondergoed achter de piano zitten, met zijn voet gaf hij de maat aan. En zijn vader dacht: het is een bijzon dere jongen, maar zijn moeder had geen hoop meer. J. V. ADVERTENTIE ~1 Natuurlijk niet, dat ziet U zo? Op dezelfde wijze kunt U zier» wat wel en wat geen ASPlRlN-tabletje is. Op ieder Aspirm-tablet staat 't Bayer» kruis. Dit geeft U de waarborg, dat het beproefde middel heeft tegen hoofdpijn Griep Rheumatische pijnen Verkoudheid WEENEN. Alhier zijn de huwelijks contracten tusschen Z. M. Keizer Frans Joseph I en H. K. H. Prinses Elisabeth Amalia Eugenia van Beijeren geratifi ceerd. Voor de te vieren huwelijksfeesten worden reeds groote toebereidselen ge maakt.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5