Waarom de één KVP stemt en de ander P.v.d.A. Jong corps van terreinbewakers bezat een zilveren jubilaris Paassfeer in Brederodeschool door eigen werk van kinderen Agenda voor Velsen In één klas 53 kinderen Visserij - varia Niet meer zó „Kijk Uit" promoveert Velsens 35 stemlokalen „De Stem des Volks" geeft jubileumconcert Suomi-athleten in de „Erica"-bosloop Beverwijk Heemskerk Castricum 8 DEBATVERGADERING IN SANTPOORT Donderdag op de gong om Paaseieren Paaswijdings-ure in de Gereformeerde kerk Aanmeldingen voor voortuinenvvedstrijd Tentoonstelling van tuinbouw studieclub Nieuw schip voor de dienst Amsterdam-Harderwijk „Advendo" met „Het lied van alle tijden" Favorietenparade van „The Velno's" Tact en correctheid in de heer P. de Boer geprezen Geen opzienbarende successen in Nijmegen „De onderdaan" bij CCB Kinderstemmen per wire-recorder BEVERWIJKS SYMPTOOM: Holland I bekertournooi Castricum heeft twee kampioensteams Bloembollenkwekers uit „Noord" vergaderden DINSDAG 13 APRlt 1954 IN EEN HAAST TOT de laatste plaats bezette zaal van het café-restaurant „De Weijman" aan de Hoofdstraat te Santpoort heeft de afdeling Santpoort van de Partij van de Arbeid Maandagavond een alleszins geslaagde openbare debatvergadering gehouden. „Waarom stem ik Partij van de Arbeid", was het onderwerp van de eerste spreker, mr. G. J. H. de Leeuw, lid van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid en daarna sprak de heer J. A. A. Poncin, kringbestuurder van de K.VP. over „Waarom stem ik K.V.P.". De voorzitter van deze vergadering was drs. Th. van Veen, die een inleiding tot het debat hield en de redenen uiteenzette, die tot de organsiatie van deze avond hadden geleid. „De Partij van de Arbeid en de K.V.P. hebben met elkaar te maken", aldus de heer Van Veen. „ofschoon ze niet meer zó samenwerken als na de oorlog". Het stre ven naar een brede basis is verloren ge gaan, waarbij de P.v.d.A. zich met leed wezen heeft neergelegd. In de P.v.d.A. be staat thans een samenwerking van socia listen van verschillende huize. Een winst punt is hierbij in ieder geval te onder kennen: door deze samenwerking heeft het socialisme zich bezonnen op de uit gangspunten. Er is begrip gekomen voor eikaars overtuiging, waar vroeger ver vreemding ontstond. Bij de K.V.P. zag de heer Van Veen het scherp bewust worden van wat men wil als een winstpunt. Van een nationaal vlak beschouwd is dit uit eindelijk ook alleen maar winst. Abnormaal Mr. De Leeuw wilde voorop stellen dat hij als katholiek in de Partij van de Ar beid er niet lid van was geworden uit ne gatieve overwegingen. Een gevoel van an- ticlericalisme was in geen geval aanlei ding tot zijn stap naar de P.v.d.A. geweest. Hij zag de constructie van de confessionele Volks Partij als een abnormaal iets. „Partijvorming op politieke beginselen, dat is het normale", meende de heer De Leeuw. „Een partij behoort niet gegrond vest te zijn op de religie, het gaat om de politieke beginselen". De stelling „Ik ben katholiek, ik stem katholiek" noemde hij onjuist. Alleen wanneer een bepaalde om standigheid bestaat, dat het gerechtvaar digd is als katholieken samen te gaan, is dit door te voeren. De emancipatiestrijd achtte de heer De Leeuw als al lang uit gevochten en de confessionele katholieke partij had zich daarmee eigenlijk over bodig moeten maken. Dit had moeten ge schieden omdat het thans een gevaar vormt voor de confessie. De politiek van de par tij en datgene wat de kerk zegt wordt door elkaar gehaald en de politieke scheidings lijnen komen niet naar voren waardoor een zekere verstarring ontstaat. Dit alles wilde aldus spreker, niet zeggen, dat hij een verband tussen levensbeschouwelijke en politieke overtuiging wilde ontkennen. De heer De Leeuw ging daarna verder: „Wij zijn lid van de P.v.d.A., omdat het hierdoor steeds beter mogelijk wordt zo veel krachten te bundelen, die je in staat stellen tot een radicale aanpak van problemen." Hij vond het tot besluit allerbedroevendst dat er in katholieke kringen zo weinig politieke belang stelling bestaat. De heer De Leeuw heeft zich dit altijd goed kunnen voorstellen, zei hij, „het is een politiek van veel water in de wijn". Verwondering De heer J. A. A. Poncin had aanvanke lijk gemeend, dat zijn opponent om geheel andere redenen lid was van de Partij van de Arbeid. Het meest had het hem ver wonderd, dat de heer De Leeuw had dur- Het eerste tiental van de schaakclub Kijk Uit, dat door een zege op Heemstede II het afdelingskampioenschap behaalde, zou aan vankelijk tegen de schaakclub Bloemendaal twee wedstrijden moeten spelen om een plaats in de eerste klasse. Op de Zaterdag te Alkmaar gehouden ge delegeerdenvergadering deed de wedstrijd leider van de Noordhollandse Schaakbond de voor Kijk Uit verheugende mededeling, dat dit jaar alle tweede klasse-kampioenen zonder promotiewedstrijden overgaan. Dit betekent voor Kijk Uit, dat nu zonder slag of stoot de deur naar de eerste klasse geopend wordt en dus het volgende jaar het eerste tiental van Kijk Uit haar krachten kan me ten met de andere eerste klasse tientallen. Men moet ver in de geschiedenis van Kijk Uit teruggaan om een tiental in de eerste klasse terug te vinden. Het was voor de oorlog, toen spelers als Jilling v. Dijk, Pels, dr. De Graaf, Schitz e. a. de schaakclub een goede naam bezorgden. De promotie naar een hogere afdelin^is ngskampioe struikelde in de promotiewedstrijd en ver niet over rozen gegaan; immers, was Uit I twee jaar reeds afdelingskampioen, ze wedstrijd ven beweren, dat de zedenleer negatieve normen heeft „We hebben een katholieke party omdat we op basis van onze geloofs- en zedenleer in de practische politiek moeten handelen", zei de heer Poncin. Ten aanzien van de „abnormale confessionele partij" vroeg hij zich af waar een partij dan de normale politieke beginselen van daan haalt. Hij ging van de mening uit, dat men als katholiek aan politiek doende, de totale mens moet zien. De mens is op aarde om God te dienen en gelukkig te zijn en daar toe dient de Staat de gelegenheid te schep pen. De heer Poncin noemde de politiek verder bijzaak en zag het alleen als een middel ter bereiking van het doel. Ten aanzien van de emancipatiestrijd riep hij het kleuteronderwijs en het nij verheidsonderwijs in gedachten. Wat het kleuteronderwijs betreft kon hij tot zijn genoegen voor Velsen een uitzondering maken. Maar de strijd is nog steeds niet volledig gestreden. Voorts zag de heer Poncin de Katho lieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A. als een ingekapselde groep. „Wanneer ik niet katholiek was, niet gereformeerd en niet zo diep gezonken als tot het commu nisme, dan stemde ik P.v.d.A.", zei de heer Poncin tot slot. „Maar nu ik katholiek ben, stem ik K.V.P., door dik en dun". ADVERTENTIE $,6tpo0 Op 35 plaatsen in de gemeente Velsen zullen de kiesgerechtigden bij de Staten verkiezing op 21 April hun stembiljetten kunnen invullen en in de bussen deponeren. De stembureaux zijn respectievelijk in: Gemeentehuis Velsen; R.K. school Schaep- manlaan; Missiehuis; Christelijke School Irissenstraat; café Zomerlust; Christelijke school Frans Netscherlaan; Jeugdhuis Burg. Enschedélaan, Adiolf van Nassauschool Burg.Enschedélaan; Brederodeschool Duin weg; gebouw „De Toorts" Duinweg; Jan Ligthartschool Eksterlaan; R.K. Jongens school Zeeweg; Willem de Zwijgerschool Platanenstraat; Emmaschool Beukenstraat; P. Vermeulenschool Gerard Doustraat; Pa tronaatsgebouw Willemsbeekweg; Her vormd Jeugdgebouw Rembrandtlaan; Theo Thijssenschool Lagersstraat; F. L. Ossen- dorpschool Wijk aan Zeeërweg; Kleuter school Casembrootstraat; Cultureel Cen trum Moerbergplantsoen (vóór-ingang); Cultureel Centrum Moerbergplantsoen (achter-ingang); Ds. H. W. Creutzberg- school Daltonstraat; Clara Sternschool Moerbergplantsoen; W il helminaschool Houtmanstraat; Mamixschool Stephenson- straat; Visserijschool Havenkade; Moer- bergschool Kerkstraat; gebouw voor Chris telijke Belangen Enschedéstraat; Christe lijke School Langeveldstraat; R.K. Meisjes school Corverslaan; Watervlietschool Stra- tingplantsoen; Ontspanningslokaal Van Diepenstraat; ir. L. P. Krijgerschool Melk- laan; Da Costaschool Noorderlaan. Getrouw aan de traditie zal Woensdag avond in de Gereformeerde kerk aan de Koningsweg een Paaswijdingssamenkomst worden gehouden, waaraan medewerken het Gereformeerd Evangelisatiezangkoor en het Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels", beide onder leiding van de heer H. Slings en de heer Th. G. Kohier, orgel. Ds. J. A. van Arkel uit Haarlem houdt een meditatie over het onderwerp: „Heeft de dood het laatste woord?" De secretaris van de Commissie Voor tuinenkeuring wijst belanghebbenden er op, dat de termijn, waarbinnen de aan meldingen voor deelname aan de voortui nenwedstrijd 1954 moeten worden ingezon den, op 17 April sluit. Tot die datum zijn aanmeldingsformulieren verkrijgbaar aan het secretariaat van de Commissie, eerste afdeling ter gemeentesecretarie Velsen (te lefoon 5141). Het ontwerp voor een nieuw gebouw voor de Franse Nationale Radio en de Televisie, is momenteel zo ver gevorderd, dat men het in maquette kan aanschouwen. Men is van plan het gebouw op te zetten aan een van de oevers van de Seine in het hart van Parijs, welk idee hevige protesten heeft doen rijzen bij de Parijzenaars. Vooral de 18 verdiepingen tellende 70 meter hoge centrale toren van het gedurfde ontwerp kan geen goed doen. leden jaar moest het tiental zelfs degraderen naar een lagere afdeling. Dit seizoen is voor Kijk Uit wel een bij zonder succesvol seizoen geweest, daar ook het tweede promoveerde. Kijk Uit komt nu uit met haar eerste in de eerste klasse; het tweede tiental speelt in de tweede klasse; het derde in de derde klasse en de overige tientallen komen in de vierde klasse uit. De tegenstanders van Kijk Uit in de eerste klasse zijn: MSC uit Den Helder; Schaak- lust uit Andijk; Weennik uit Beverwijk, Oppositie uit Heiio en vermoedelijk Saende uit Zaandam. Donderdag houdt Kijk Uit haar traditio nele Paaswedstrijd om eieren in het club lokaal. DINSDAG 13 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: ,,'t Begon in Sjanghai". VELSEN Ned. Bond van Gem.ambtenaren, afd. Velsen, 20 uur: theeschenkerij Velser- beek, lezing. Raadhuis, 19.30 uur: openbare vergade ring van de gemeenteraad. SANTPOORT Lekenspelgroep van de Oecumenische Jeugdf-aad, 20 uur: Ned. Herv. Kerk, op voering Paasspel. WOENSDAG 14 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: ,,'t Begon in Sjanghai". Rex, 20 uur: „Zwervers der twintigste eeuw" („The Glass Wall"). Het staat nu al vast, dat op 3, 4 en 5 September van dit jaar in het Patronaats gebouw te IJmuiden-Oost een grote ten toonstelling van alles wat groeit en bloeit zal worden gehouden. In verband met de tijd van het jaar zullen vele dahlia's in diverse kleuren en variëteiten ingezonden worden. Het bestuur heeft dan ook gemeend hier nu al de aandacht op te vestigen, zodat de leden en belangstellenden (dus ook niet- leden) in de gelegenheid worden gesteld hun kennis op het gebied van de dahlia cultuur te verrijken. De heer W. D. Maarse Kzn. uit Alkmaar, secretaris-penningmees ter van de Nederlandse Dahlia Vereniging, is bereid gevonden op Woensdag 14 April des avonds 8 uur in de koffiekamer van „Westerveld" een lezing te houden over de cultuur van dahlia's. Na afloop zal ge legenheid bestaan om vragen te stellen. De afdeling Santpoort van de arbeiders zangvereniging „De Stem des Volks" geeft ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan in „De Weyman" op Zaterdag 24 April een concert. Dirigent Herman Aaftink laat het koor de volgende nummers zingen: Openingskoor, recitatief en slotkoraal uit de 6e Bachcantate, Lacrymosa uit Requiem van Mozart, Hymne van Mendelssohn, Hir- tenchor uit Rosamunde van Schubert, koor uit de Schöpfung van Haydn. Het dames koor brengt ten gehore drie liederen van Brahms. Solistische medewerking verlenen mevrouw Jac. Troelstra, sopraan; Em. Lins- sen, bas; mejuffrouw M. v. d. Klift, piano en W. Cappelhof, eveneens piano. De sopraan en bas zingen een duet uit de Schöpfung en een duet uit Don Juan van Mozart. De bekende aria van Mimi uit La Bohème van Puccini wordt ook door mevrouw Troelstra vertolkt Mejuffrouw Van der Klift laat zich horen in de C-mol fantasie van Mozart en in de Ballade in As van Chopin. Bij de scheepswerf Van der Werf bij Nijmegen is een passagiersschip voor de Amsterdamse rederij Zwaag te water ge laten. Het schip heeft drie dekken en is in gericht voor het vervoer van 1600 passa giers en 1000 rijwielen. Het heeft twee sa lons, met dansvloeren. Er is een geluids installatie aan boord en ook een zaal voor het geven van filmvoorstellingen. Het schip is ruim 50 m. lang, 7.50 m. breed en 2.20 m. hol. De diepgang is 1.20 m De bovenkant van het stuurhuis is 7.50 m. boven de waterspiegel. Het nieuwe vlaggenschip van de rederij Zwaag is bestemd voor de dienst Amster damHarderwijk. De toneelvereniging „Advendo" geeft op 17, 22 en 24 April een opvoering van het toneelwerk „Het lied van alle tijden" in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rem brandtlaan. Medespelenden zijn de dames M. M. Everink, E. Blok, R. Vosse en de heren D. J. v. d. Bos, J. v. d. Linden, L. Bakker, A. de Weers, A. Blok en W. Bral- ten. De regie is in handen van de heer F. J. Hunsche. Op Donderdag 29 April wordt in het Luxor-theater een favorieten-parade ge houden door het Kennemerstaten-show- orkest „The Velno's" onder leiding van Barend Kuhfus. Medewerking wordt on der meer verleend door Dicky Klein, Cor Kurpershoek, Nico Out en de muzikale clown Fantasio. Voetballende speeltuinjeugd Op 20 en 21 April organiseert de cen trale van Beverwijkse speeltuinverenigin gen voetbalwedstrijden voor de kinderen der leden, met als inzet een wisselbeker voor de winnende ploeg. In de gezellige lunchkamer van het hoofd kantoor van de Hoogovens is de heer P. de Boer, terreinopzichter, gehuldigd ter ge legenheid van zUn zilveren jubileum. Directeur ir. P. van Delden trad op als woordvoerder der directie en overhandigde als stoffelijk blijk van waardering de jubi leum-enveloppe en hoofdingenieur J. Rij- keboer noemde een jubileum bij de terrein bewaking een bijzonderheid, want dit corps is nog jong, het dateert van 1940. Daarvóór kende het bedrijf slechts por tiers. De terreinbewaking heeft echter vele leden van haar corps gerecruteerd uit leden van het personeel, en zo heeft ook de jubi laris reeds een loopbaan bij het bedrijf, in hoofdzaak bij MEKOG achter de rug, toen hij bij de terreinbewaking in dienst trad. Na een overzicht te hebben gegeven van de geschiedenis van de terreinbewaking, merkte de heer Rijkeboer op, dat de jubi laris iin dit corps thuis hoort: hij is het met hart en ziel toegedaan en zijn gevoel voor discipline en verhoudingen maken hem voor het preventieve en opvoedende werk van het corps zeer geschikt. De jubilaris is nog jong; met zijn zes tiende jaar trad hij bij het bedrijf in dienst, zodat hij „het goud" kan halen. Spreker besloot zij,n hartelijke rede met namens bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies het ver erend getuigschrift en het gedenkbord der Maatschappij uit te reiken. De jubilaris is een zeer muzikaal mens en daardoor een fervent lid van de Hoog ovenharmonie. Als mentor van deze har monie voerde de heer G. S. K. Blaauw, chef van de sociale afdeling het woord, die namens deze de gelukwensen overbracht. Vervolgens gaf de heer Blaauw op gees tige wijze een overzicht van de loopbaan van de jubilaris en besloot zijn rede met een persoonlijk woord en een gelukwens voor de toekomst. De chef van de terreinbewaking, de heer D. Visser, vergeleek het jubileren met het opmaken van de kas. De periode van 1949, het jaar waarin de jubilaris bij de terrein bewaking kwam, was uitermate gunstig om de nieuwe ontwikkeling van het be drijf op de voet te volgen. Ook heeft de jubilaris de sindsdien gehouden cursussen binnen de gestelde tijd tot een goed einde gebracht, zodat hij over alle kennis be schikt, die een goed terreinopzichter moet hebben. De terreinbewaking werkt in het volle licht der openbaarheid, hetgeen haar taak sneller aan critiek blootstelt, en hei werk moeilijker maakt; gezag stoot altijd De „Erica"-bosloop in Nijmgeen, die Zon dagmiddag door de atletiekvereniging „Quick" is gehouden, zag aan de start een flinke groep athleten van de K.A.V. „Suo- mi". Het aantal deelnemers, zowel voor het traject van 4500 meter voor de A- en B- klassers, als voor de afstand van 3000 meter voor C- en D-klassers was groot. Onder hen bevonden zich verschillende prominente lopers zoals de Nederlandse veldloopkam pioen Wil van Zeeland uit Oss en de Arn hemmer H. Viset (Cialfo), Van Suomi ont brak de B-klasser J. Oosterman, wegens dienst, zodat de kans op de verenigingsprijs voor Suomi gereduceerd werd. De A-klassers A. Spek en J. F. Smit van Suomi hebben zich op het prachtige parcours met grote klim en afdaling goed geweerd in een strijd, die vooral fel was tussen Wil van Zeeland en Viset. Eerstgenoemde won de race in 15 min. 5.4 sec. op de voet gevolgd door Viset met 15 min. 6,6 sec. Deze lopers hadden een flinke voorsprong op (3) Jon kers (V. en L„ Den Haag) en 4. F. Verhoeks (Voorwaarts, Leerdam) in respectievelijk 15.32,- en 15.35,2. De Suomi-man Spek be zette in deze strijd op voor hem volkomen onbekend terrein een uitstekende vijfde plaats in 15 min. 41,2 sec. Joop Smit kwam als no. 11 binnen; evenzeer een hele prestatie in verband met het deelnemen van vele lopers uit het Zuiden, die zich in het alge meen meer op boslopen hebben gespecia liseerd. Om de seniorenprijs werd Suomi na 1. Quick, Nijmegen met 24 pnt.; 2. HAC, Hel mond met 59 pnt. als uitstekende derde ge klasseerd met 62 punten. Onder het grote aantal C- en D-klassers sloegen de Suomi-leden evenmin een slecht figuur. Hier was de uitslag 9. W. Kok; 10. J. Roemer; 12. C. Lievers; 13. G. Oudendijk; 15. L. Schol; 25. H. Kooyman; 32. J. Adelaar. Aangezien twee lopers van Suomi in deze wedstrijd waren afgeweken en deswege werden gediskwalificeerd, ontging de Vel- sense athleten de verenigingsprijs voor deze groep. De commissie cultureel Beverwijc orga niseert op Donderdag 22 April in het Luxor theater een filmavond. In twee voorstel lingen zal worden vertoond de Duitse film „De Onderdaan" naar het boek „Der Un- tertan" van Heinrich Mann. In de knusse openbare school van Santpoort Sta tion, de Brederodeschool, is het gisteravond een va et vient van ouders en andere belangstellenden geweest, die allemaal naar de paas- tentoonstelling kwamen kij ken, daar door de leerlin gen van alle klassen aange richt. In de verschillende technieken als houtwerk, kleien, carton snijden, pa- pierbewerken enz. is de af gelopen weken een verza meling werkstukjes ge maakt die stuk voor stuk het Paasfeest als motief hebben. Maar dat is dan ook het enige gemeenschappe lijke van deze bonte verza meling. Ieder stukje werd voor het overige een uiting van zelfstandig kunnen, zo wel van de ouderen als van peuters. Opmerkelijk is het „lapwerk" van een leerling van de eerste klas. Hij weet met deze eenvoudige tech niek een bijzonder aardig resultaat te bereiken. Uitin gen van geduld zijn er ook: dat snijden van de totem palen en het knippen van een bloembollenveld door de derde klasse, zullen heel wat uurtjes gevergd heb ben. Maar het resultaat is dan ook zeker de moeite van het maken waard! Het chénilledraad geeft de jon gens en meisjes gelegenheid tot zoeken naar vorm en kleur. Er hangen een paar mooie paasfiguren in geel en rood, die het bijzonder aardig doen tegen de don kere achtergrond. Het vormen met repen papier en de lijmpot is een techniek op zich. Duidelijk tornt hierbij tot uitdrukking de verandering in het ver mogen tot vormgeving tus sen een derde en een zesde klasse; ook klei en papier maché zijn grondstoffen, die zich bij uitstek lenen om te vormen naar eigen inzicht. Maskers, paddestolen, en nog veel meer is er ook op dit gebied te zien. Het handtekenwerk en het schilderwerk worden op de Brederodeschool ook niet vergeten en het is frap pant te zien welke aardige resultaten de kinderen na enige oefening bereiken. Al met al mag deze ten toonstelling, evenals zyn lange ry van voorgangers, zeer geslaagd genoemd worden. Zij geeft een prach tig beeld van wat met een voudige grondstoffen be reikt kan worden, als de jeugd de gelegenheid krijgt zelfstandig vorm te geven, terwijl door goede leiding dit creatieve vermogen sterk ontwikkeld kan worden. op weerstainden, hetgeen van de uitoefena ren van het gezag tact vraagt bij hun op treden. Deze tact bezit de jubilaris en daarenboven is hij correct en houdt hij het prestige van het corps hoog. De heer H. Bakker, terreinopzichter, voerde vervolgens het woord namens de collega's, en wees in zijn gedragen rede op de menselijke kant van het werk. Ten bewijze, dat de interne verhoudingen bij het corps ook goed waren, bood hij de jubilaris direct een geschenk aan namens allen: een haardfauteuil, die door de jubi laris direct in gebruik genomen werd. Een optreden van vier zangers met mu zikale begeleiding van trompet, tuba en gitaar, herhaalde op muzikale wijze de waardering van corps en harmonie voor de jubilaris. Ouderavond Comité-school De ouders van de leerlingen die het onderwijs in de Comitéschool in Oud- IJmuiden volgen, hebben niét slechts grote belangstelling getoond voor de prestaties van hun kroost, die zij dezer dagen in de schoollokalen konden bezichtigen, zij zijn ook in grote getale naar het gebouw van Christelijke Belangen gestroomd, om de ouderavond bij te wonen. De zaal was geheel bezet toen ds. D. C. van Wijngaarden zijn openingswoord sprak. Daarna kwam de heer Verschoor, een van de ouders aan bod. Hij bracht het personeel van de school hulde voor het werk dat het verrichtte en zette zijn waardering kracht bij met een gift van 82.bijeengebracht door de ouders en bestemd om uitgegeven te worden voor een blijvende herinnering in het gebouw. Deze gift werd spontaan ge volgd door een tweede van 25, De heer H. Remiëns, hoofd der school, merkte op dat het leerlingental in het af gelopen jaar was toegenomen en nu 250 telt (tegen 210 in het begin van het school jaar). Op 1 September 1953 kwamen er in de eerste klas niet minder dan 74 nieuwe lingen. Dit had klassesplitsing en aanvul ling met een nieuwe leerkracht ten gevolge. Van de leerlingen die de school verlieten gingen er 11 naar de U.L.O., 10 naar het V.G.L.O., 2 naar de Ambachtsschool. Er werden nieuwe leesboeken aangeschaft en vele leermiddelen werden vernieuwd. Over enige tijd worden in alle lokalen nieuwe banken geplaatst. Zo krijgt deze 56 jaar oude school langzaamaan een nieuw inner lijk. De heer Remiëns zei echter dat deze materiaalvernieuwing geen waarde had, als niet de ideële kant de boventoon voer de, namelijk de Christelijke opvoeding. Ouders en onderwijzers kunnen slechts dan het kind helpen als zij het begrijpen en liefhebben. Zij mogen niet „koel en onaan doenlijk" zijn, er wordt van hen geëist dat zij trouw, evenwichtig en ijverig zijn en niets moet hen te veel zijn. De tere kinder ziel moet hen ter harte gaan. Spreker sprak zijn scherpe afkeuring uit tegenover die mensen die met onbeschamelijke grappen en onbehoorlijke woorden de ziel van het kind verknoeien en de opgroeiende jeugd, naar hij zei, vergiftigen. Opvoeden, aldus spreker, is mooi maar moeilijk werk. Na de pauze kregen de aanwezigen, dank zij de heer J. te Loo, per wire-recorder een idee van het lesgeven in de school en menig ouderpaar glunderde bij het horen van de stem van hun kind, zij het dan ook maar per draad". De algemene indruk was: een een zeer geslaagde avond. D.IJ.V. klaverjaste om eieren De Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJzeren Voorn" heeft in het Statenhuis een klaverjasdrive voor haar leden gehou den, die zich in een grote belangstelling mocht verheugen. De prijzen bestonden uit eieren en deze werden gewonnen door: 1. E. Veenstra 4866 pnt.; 2. G. Winter 4847 pnt.; 3. Van Essen 4778 pnt:; 4. H. Water kamp 4766 pnt.; 5. C. v. d. Wal 4728 pnt, Tijdens de Maandagavond gehouden ouderavond van de Bethelschool in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Po pulierenlaan te Beverwijk, is een ouder commissie geïnstalleerd. Ds. J. O. Norel, de voorzitter van het schoolbestuur, gaf in zijn openingswoord te verstaan, dat door de grote toeloop van nieuwe leerlingen de school aan de Noor derwij kweg al weer te klein is. Er is momenteel één klas met 53 leer lingen en dat is niet bevorderlijk voor het onderwijs. De school heeft nu 242 leerlin gen, éésn van de oudste onderwijzers aan de school, de heer C. Fenema, gaat de school verlaten om een betrekking te aan vaarden in Schouwenzijl. In zijn plaats werd de heer G. Gerritsen benoemd. De vorig jaar ingevoerde contact-avonden werden reeds door 231 ouders bezocht. Een geheel nieuw idéé is het verschijnen van de schoolkrant, waar de leerlingen der hoogste klasse hun bevindingen omtrent excursies e.d. in schrijven. In de oudercommissie werden benoemd de dames Lokhorst, Verkerk en Vogelen zang en de heer N. van Vliet, Van Dijk, J. Blok en D. Koger. Tot besluit van deze avond heeft mej. A. M. H. Frank een inleiding gehouden over „zitten blijven". MARKTBERICHT 12 April Spinazie 5173; raapstelen 16; rabarber 48—80; rabarber (natuur) 3445; witlof 4160; radijs 1218; prei 1727; spruiten 3255; rode kool 710; gele kool 814; peen 47; uien 510. De uitslagen van Maandagavond waren: CW Boys IIAmateurs 110; Kopwiggen de Blauwe Scheenen 41. Geslaagd De heer H. de Vries uit Heemskerk slaagde aan de Rijksuniversiteit te Amster dam voor het candidaatsexamen wiskunde. Prijzen van Maandag. Heilbot 3,50- 2,75, gr. tong 1,64-1,54, gr.m. tong 1,54- 1,40, kl.m. tong 1,72-1,56, kl. tong I 1,64- 1,50, kl. tong II 1,26-1,06, tarbot I 2,70-1,85 per 1 kg. Tarbot II 1,22-0,80, tarbot III 80, tarbot IV 71-47, gr. griet 78, kl. griet 37, tongschar 90-77, kl. tongschar 47-39, schar- tong 37-28, gr. schol 50, gr.m. schol 66-50, kl.m. schol 82-46, kl. schol I 69-37, kl. schol II 42-11, schar 24-8, bot 15-11, v. haring 19-10,50, makreel 21-13, gr. schelvis 52-38, gr.m. schelvis 57-45, kl.m. schelvis 60-48, kl. schelvis I 57-49, kl. schelvis II 51-14, wijting 26-8, gr. gul 35-30, midd. gul 35-28. kl. gul 26-20, ham 90-77, kl. wolf 46-38, poontjes 18,50-12, kl. koolvis zw. 32-28, kl. koolvis wit 32-30 per 50 kg. Gr. kabeljauw 170-75, gr. koolvis zw. 77- 63, gr. koolvis wit 100-77, gr. leng 86-72, gr. wolf 96-76 per 125 kg. Aanvoer van Maandag: 1220 kisten tong en tarbot, 11 heilbot, 10 griet, 43 tongschar en schartong, 760 schol, 165 schar, 20 bot, 675 haring, 1565 makreel, 1050 schelvis, 810 wijting, 790 kabeljauw en gul, 31 leng, 3 ham, 62 wolf, 65 poon, r170 koolvis, 60 diversen, totaal 7510 kisten. Besommingen van Maandag. IJM21 Gelria f 21.500, 2 trawlers met f 60.700, WL83 f 5540, HL36 f 1640, IJM204 f 2840, KW45 f 3700. KW 127 f3310, KW24 f3290, KW176 f 7960, KW85 f 9180, KW37 f 8330, KW89 f 3710, KW155 f 3510, KW91 f 3690. KW104 f 3150, KW166 f 3030, KW126 f 3650, KW10 f 3270, KW175 f 3920, KW69 f 3530, KW 140 f 1090, KW84 f 3120, KW114 f 3500, KW26 f 3470, KW108 f 2110, KW78 f 3190, KW59 f 3240, KW64 f 3550. KW169 f 3320, KW19 f 2050, KW107 f 2380, KW95 f 3860, KW94 f 2040, KW53 t 1520, KW21 f 2040, KW30 f 1560, KW34 f 3780, KW12 f 3740, KV77 f 1978, IJM23 f 2930, IJM52 f 2350, IJM230 f 1780, IJM276 f 1590, AM18 f 4020. Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 16 vaartuigen op Urk aangevoerd: 990 pond lijn- of beugaal f 1,17-f 1,25, 716 pond Noordzeevis 15-70 cent, alles per pond. Klaverjassers speelden om paaseieren Tweehonderdentwintig leden van de Castricumse supportersvereniging CSV en die van de sportvereniging CSV hebben Zaterdag in hotel Borst te Bakkum een gezellig partijtje geklaverjast om prijzen, die door het supportersbest uur beschikbaar waren gesteld. Voor de winnaars waren er Paasbroden, tulbanden, taarten, rookwerk en wat dies meer zij beschikbaar en voor allemaal: Paaseieren. De drive, die onder leiding stond van de voorzitter van de kla ver jasclub De Harmonie, de heer J. Reurts, had een prettig verloop en van de 220 deel nemers kwam het koppel, de heren W. HusmanJ. Pfundt, als overwinnaar uit de bus. Het tweede elftal van CSV en het derde team van Vitesse '22 te Castricum hebben Zondag de kampioensvlag kunnen hijsen. CSV 2 won met 6-0 aan de Zeeweg van Vrone 2, een wedstrijd, waar veel sup porters getuige van zijn geweest. Vitesse '22 trok naar de Zaan voor de ontmoeting tegen Zilvermeeuwen 5 en door een 1-6 overwinning wist ook deze Castricumse ploeg het kampioenschap van haar af deling in de wacht te slepen. Bezinningsmorgen van Katholieke jongeren Zondag vond in het Jeugdhuis aan de Overtoom te Castricum de jaarlijkse Be zinningsmorgen plaats voor katholieke jongeren boven de 18 jaar. De belangstel ling was nog groter dan verleden jaar en ruim 160 meisjes en jongens woonden om 8 uur de kerkdienst, die .in het Jeugdhuis werd gehouden en door kapelaan P. H. Heemskerk werd geleid, bij. Daarna volg de een smakelijk ontbijt en vervolgens heeft niemand minder dan de bekende schrijver en spreker Herman Divendal misschien nog beter bekend onder de schuilnaam Torenkraai gesproken over het onderwerp „De moderne jeugd en God". Na de koffie sprak Herman Diven dal over „God en de moderne jeugd" en beide speeches, die ieder 45 minuten duur den, werden gevolgd door een uitvoerige gedachtenwisseling. Het sluitingslof werd gecelebreerd door pastoor G. Goes. Paaswijdings-avond De samenwerkende Evangelisatie-Com missies te Castricum hebben voor Woens dag een Paaswijdings-avond georgani seerd, welke in zaal Roozendaal wordt ge houden. De heer A. H. van Gent, Vrij Evangelisch Voorganger te Purmerend, zaï komen spreken over het onderwerp „De moordenaar die geluk had". Vocale mede werking wordt verleend door het Christe lijk Gemengd Zangkoor „Excelsior" en het Christelijke Meisjeskoor, met solozang van mevrouw Van Dongen uit IJmuiden. Mevrouw De Jong uit Castricum zal decla meren. De toegang tot deze bijeenkomst is vrij. S ubsidieregentje Op de in hotel Friesland te Limmen ge houden jaarvergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur af deling Limmen is het plan geopperd, om een „kring" te vormen, evenals in West- Friesland. Het ligt in de bedoeling om dan in kringverband allerlei problemen nader te overleggen en te bespreken. Het be stuur van de afdeling, dat wel voor een dergelijk plan bleek te voelen, zal de mogelijkheden nader onder het oog zien en de plannen uitwerken. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Chr. v. d. Kieft, bleek, dat het ledental stabiel was ge bleven en de penningmeester, de heer Ant. Nuyens, gewaagde in zijn jaaroverzicht van een batig saldo van f 236,06, plus een weerstandskas van f 60. De traditie getrouw zijn er weer een aantal subsidies verstrekt en wel aan de plaatselijke fanfarekorps f 10: de WV f 10; voor het onderhoud plantsoenen f 10 en voor onderhoud van het bollenmuseum f 10. De periodiek aftredende voorzitter, de heer T. A. Valkering, werd met grote meerderheid van stemmen herkozen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8