Grootste atoomgeleerde der V.S voorlopig voorkomen uit al zijn functies geschorst Weerbericht Hoofd van Russische geheime dienst in Australië ondergedoken België ie Engeland stemt in met plan voor collectieve defensie Atoombom-koorts grijpt Washington aan Laniel stelt critici van EVG-verdrag gerust Het woord is aan Ook dr. J. Robert Oppenheimer slachtoffer van McCarthy's jacht op „verdachte aanwijzingen" Vietminh blaast trein op; 60 doden Critiek op kolenprijzen- besluit in de KSG Nog vier Japanse wal visjagers „besmet' Nog fris en morgen wellicht wat regen Petrov bracht spiontiage-documenten mee Amerikaans succes inzake Z.O.-Azië Dulles gaat nu pleiten in Parijs Nieuwe aanval op Dien Bien Phoe op til „Hoge Autoriteit ging buiten haar boekje'' De H-bom-explosie Weerrapport 68e JAARGANG No 235 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 14 APRIL 1954 IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 83 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE VREDIGE STILTE waarin wij onze Statenverkiezingen tegemoet gaan kunnen wij met enige verwondering no teren dat ook de Belgische voorbereiding van verkiezingen en de verkiezingsdag zelf zonder enige opschudding of opwinding verlopen zijn. Met enige verwondering, niet alleen omdat de Belgen emotioneler van aard plegen te zijn, bij zulke gelegenheden, dan wij, lieden van het Noorden. Maar ook omdat er voor hen meer op het spel stond. Zij moesten immers een nieuw parlement kiezen en dat met de mogelijkheid, dat de Kamer „om" zou gaan doordat de enige regeringspartij, de Katholieke C.V.P., haar volstrekte meerderheid zou verliezen. Dat vooruitzicht is bewaarheid; de C.V.P. heeft het afgelegd, al is zij numeriek de sterkste partij gebleven. De stoutste fantaisie kan zich niet indenken dat bij ons ooit nog eens één partij in de meerderheid zou komen en ook aanzienlijke zetelwinsten en -verliezen kunnen wij ons nauwelijks meer voorstellen. Maar de Belgen lijken ook het resultaat met grote bedaardheid te hebben aanvaard. Sinds zij van hun koningskwes tie verlost zijn, zijn bij 'hen de politieke emoties geluwd. Lauwheid bij verkiezin gen is een na-oorlogs West-Europees ver schijnsel dat zich blijft handhaven: ook in Engeland, waar het vroeger toch levendig genoeg toe kon gaan, in Frankrijk en in de Scandinavische landen. Europa-na-de-oor log heeft vooral op het vasteland weer grote arbeidsactiviteit verworven, maar geen sterke politieke belangstelling bij het grote publiek. Helaas is dit een omstandig heid die zeker ook ten aanzien van de pogingen tot Europese éénheidsvorming remmend heeft gewerkt. Een der grootste en meest actieve voor standers daarvan, de Belgische socialisti sche leider Paul-Henri Spaak, zal nu wel licht weer minister-president worden. Het is nog niet zeker, maar de kans schijnt groot. In theorie zou men drie verschillen de regeringscoalities mogelijk moeten ach ten: een van socialisten en liberalen, die eerder in de regering hebben samenge werkt, een van C.V.P. en socialisten en tenslotte ook een van C.V.P. en liberalen. Maar de laatste mogelijkheid is blijkbaar niet aan de orde en lijkt ook onlogisch nadat de socialisten zo grote winst hebben behaald. De eerste mogelijkheid, socialis ten en liberalen aan het bewind, dient zich op dit moment als het meest waarschijn lijk aan. Onze .Brusselse correspondent heeft geschreven: men vraagt zich te Brus sel af waarom de C.V.P. regeringsverant woordelijkheid zou aanvaarden na zo'n harde afstraffing van het kiezerscorps te hebben ontvangen. Maar men vraagt zich wel eens meer in de politiek zoiets af en krijgt dan toch het onverwachte antwoord, zodat mogelijkheid nr. 2 zeker nog meetelt: een regering van Katholieken en socialis ten. Zowel in dit geval als in het eerstge noemde lijkt de mogelijkheid groot dat Spaak met de formatie zou worden belast. De vraag blijft dan nog of hij ook weer minister van Buitenlandse Zaken zou wor den: een functie die in de huidige tijd moei lijk verenigbaar is met het premierschap, omdat ministers van Buitenlandse Zaken wereldreizigers zijn geworden, die soms zelfs wekenlang afwezig zijn. Als een rege ring van Katholieken en socialisten in Bel gië gevormd zou worden waarbij libe ralen, communisten en de twee Katholieke dissidenten in een kleine, onderling-ver deelde oppositie zouden belanden en de verhoudingen een sterke gelijkenis met die in ons parlement zouden vertonen zou men de overeenstemming nog groter kun nen maken door ook in België twee minis ters aan Buitenlandse Zaken te benoemen: één met en één zonder portefeuille. Mis schien zou overeenstemming in richting der grote regeringspartijen de ontwikkeling van Benelux ten goede komen. Spaak zal, teruggekeerd aan het be wind, zijn Europees streven zeker getrouw blijven. Al moet ook zijn geloof van vroe ger jaren in de mogelijkheid van snelle verwezenlijking ernstig geleden hebben, hij behoort zeker tot degenen die in hun over tuiging ten aanzien van de noodzaak van Europese eenheid ongeschokt zijn. En ook tot degenen die het vertrouwen hebben behouden, dat die noodzaak tenslotte tot verwezenlijking zal dwingen. Het zal voor de Europese zaak in elk geval goed zijn als hij weer bekleed wordit met een rege- ringsgezag, dat zijn invloed in Europa aan zienlijk zal vergroten. R. P. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S WASHINGTON, (United Press, Reuter). De koortsachtige achterdocht die ais een epidemie om zich heen grijpt in de hoogste regionen van de Amerikaanse regering, nu de wedloop met de Sovjet-Unie ten aanzien van de atoomwapenen zijn hoogtepunt bereikt, heeft ook het prestige van Amerika's eerste atoomgeleerde, dr. J. R. Oppenheimer aangetast. De Amerikaanse president heeft deze man, die de uranium-atoombom tijdens de oorlog maakte en later de ontwikkeling van de waterstofbom leidde, uit sloten van alle contact met het wetenschappelijk atoomwerk. Hij is ge schorst uit al zijn functies, namelijk die van bestuurslid der Amerikaanse atoomcommissie, adviseur der regering in atoomaangelegenheden en lid der adviescommissie van het defensie-bureau. Op verzoek van Opperhei- mer zelf is een onderzoekcommissie ingesteld, die de vraag moet beant woorden of hij inderdaad „verdacht" kan worden genoemd. atoomcommissie zullen afwachten om te oordelen, of zij nog zullen moeten ingrijpen. Schok De zaak-Oppenheimer heeft in Amerika een grote schok veroorzaakt. Wanneer mannen als Oppenheimer, die een van Amerika's grootste geleerden is en steeds de leidende figuur bij de atoomontwikke ling is geweest, niet meer veilig zijn voor achterdocht en jacht op „afvalligen,"' wie is het dan wel? Premier Laniël heeft critici van het E.V.G.-verdrag verzekerd dat ook de nieuwe overeenkomst, waarbij de betrek kingen tussen het voorgestelde Europese leger en Groot-Brittannië worden geregeld, door de Franse volksvertegenwoordiging zal moeten worden goedgekeurd en dat zij slechts van kracht zal worden, wanneer de Europese Defensiegemeenschap officieel is ingesteld. Laniël heeft deze verklaring afgelegd na protesten van Gaullistische ministers, die verklaarden dat een goedkeuring van de overeenkomst met Engeland tevens instem ming met het E.V.G.-verdrag zou inhouden. Hierdoor zijn de meningsverschillen in de Tegen een zesentwintig,jarige Haar lemse uitsnijder is oroces-verbaal ongemaakt, verdacht van diefstal van een bankbiljet van f 10 ten nadele van zijn hospita. Het geld was in de voering van zijn laars ver borgen. Vroeger had men hem ook verdacht van diefstal van goederen, doch hij ontkende en het bewijs was niet te leveren. Senator McCarthy heeft verklaard, dat Oppenheimer al eerder „aan de dijk had moeten worden gezet," aangezien hij zich indertijd heeft verzet tegen de ontwikkeling van de waterstofbom, waardoor de tot standkoming daarvan maandenlang ver traagd werd. Hij kondigde aan, dat hij op 21 April een radiorede zal uitspreken en dan nog meer namen zal noemen, die be trokken zijn bij de zaak-Oppenheimer. De beschuldigingen tegen Oppenheimer bestaan grotendeels uit verdachtmakingen ten aanzien van zijn persoonlijk leven van jaren terug. Zo wordt hem verweten, dat hij omstreeks 1940 contact had met com munisten en dat hij personen, die het com munisme aanhingen, tewerkgesteld had bij de vervaardiging van atoombommen in het laboratorium te Los Alamos. Verder zouden familieleden van zijn overleden vrouw communistische sympathieën hebben ge had. De beschuldigingen tegen Oppenhei mer zijn begonnen, nadat McCarthy, zonder hem bij name te noemen, gezinspeeld had in een televisie-uitzending op „mensen, die het atoomproject maandenlang hebben op gehouden." Al eerder echter was Oppen heimer door de voorzitter der atoomcom missie, Strauss, gewezen op het feit dat tegen hem verdachtmakingen werden ge uit. Eigenlijk begon de zaak in December 1953, toen Strauss Oppenheimer aanraadde af te treden of de beschuldigingen onder ogen te zien en zich er tegen te verzetten. Intussen hebben de F.B.I. en de commissie van McCarthy niet stilgezeten en het per soonlijk verleden van Oppenheimer nage plozen, terwijl Oppenheimer zelf een ver weer op schrift zette en dit aan Strauss deed toekomen. Het feit, dat hij in dit ver weer toegaf, zich aanvankelijk op weten- schappelijk-humanitaire gronden tegen de waterstofbom te hebben gekant, schijnt reden te zijn dat hij thans door Eisenhower is uitgesloten van verder contact met het atoomwerk. Vijf beschuldigingen Die beschuldigingen tegen Oppenheimer komen hierop neer: Hij zou zich in het begin der veertiger jaren hebben ingelaten met communisten (zijn echtgenote en de echtgenote van zijn broer Frank zouden hebben erkend com munist te zijn geweest). Hij zou communisten te werk hebben ge steld in de atoomfabrieken te Los Alamos, toen hij daarvan tijdens de oorlog de lei ding had. Hij zou tegenover functionnarissen van het F.B.I. indertijd tegenstrijdige verkla ringen hebben afgelegd over het bijwonen van vergaderingen van de communistische partij. Hij zou hebben verzuimd aan te geven dat een beweerde communist had getracht hem atoomgeheimen te ontfutselen en dat hij niet was ingegaan op het betreffende verzoek om uitlevering van inlichtingen (Oppenheimer rapporteerde het gebeurde verscheidene maanden later wel). Hij heeft zich krachtig verzet tegen ver vaardiging van de waterstofbom. Hij bleef er tegen ageren, zelfs nadat president Tru man opdracht had gegeven verder te wer ken aan de waterstofbom. Verweer Oppenheimer pareerde deze aanvallen als volgt: Hij zei dat hij in 1940 contact met com munisten had gezocht, omdat hij belang stelling had voor hun menselijke bedoelin gen. Als hoofd van de atoomlaboratoria te Los Alamos had hij er allereerst naar ge streefd de beste krachten aan te trekken. Zijn verklaringen tegenover de F.B.I. over het bijwonen van communistische bijeen komsten waren gebaseerd op herinneringen aan jaren hei', waardoor vergissingen mo gelijk waren. Hij ontkende ooit iemand te hebben aan gespoord niet mee te werken aan de ont wikkeling van de atoombom. Hij herinner de er aan dat hij slechts een der leden was van de algemene commissie van advies die unaniem de plannen voor vervaardiging van de waterstofbom verwierp. Toen de president de uitvoering van dat plan had doorgezet, had die tegenstand een einde ge nomen. Een ontmoeting met journalisten in de Princetown university, die Oppenheimer Dinsdag had gearrangeerd, ging niet door daar hij niet verscheen. Men vermoedt dat hij in Washington „in afzondering" wordt gehouden. Intussen zet de atoomcommissie het onderzoek voort. Het Congres, dat wil zeggen de commissies voor onderzoek van on-Amerikaanse activiteit en binnenlandse veiligheid, die dergelijke zaken moeten onderzoeken, zal zich voorlopig buiten de kwestie houden, doch zij hebben al aange kondigd dat zij het onderzoek van de Lichtenberg: Alvorens te berispen moet men steeds eerst onderzoeken of men niet zou kunnen verontschuldigen. CANBERRA (Un. Press) De Austra lische premier Robert Menzies heeft be kend gemaakt dat Australia asylrecht heeft verleend aan Vladimir Michaelovitsj Pe trov, derde secretaris aan de Sovjet-Rus sische ambassade te Canberra. Volgens een hoge ambtenaar van het Australische Ge menebest was Petrov hoofd van de Russi sche geheime dienst in Australië. Volgens de eerste minister heeft Petrov „een groot aantal documenten" aan Austra lische autoriteiten ter hand gepteld. Een hoge ambtenaar deelde Dinsdag avond mede, dat Petrov's vrouw nog in de Russische ambassade is. Zij zou verkozen hebben daar te blijven om naar Rusland te kunnen terugkeren. Ook Australiërs Premier Menzies zeide verder, dat de regering voldoende gegevens heeft over de zaak-Petrov om te kunnen vaststellen, dat er kwesties bij betrokken zijn, die de vei ligheid van Australië raken. Deze gegevens betreffen niet alleen Russische agenten in Australië, maar ook Australische staats burgers, die genoemd werden als contact mannen en medewerkers. Hij zeide, dat de regering om een wets wijziging verzoekt, die een koninklijke commissie zal machtigen getuigen te dwin gen voor haar te verschijnen en getuigenis af te leggen. De Verenigde Staten en Engeland heb ben gisteren officieel bekend gemaakt dat zij bereid zijn een collectieve verdedi gingsalliantie op te richten met acht an dere vrije naties, om Zuid-Oost Azië voor aggressie van de zijde der Chinese com munisten te behoeden. De gemeenschappelijke bekendmaking was afkomstig van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles en diens Britse collega Eden. Inmiddels is Dulles naar Parijs gereisd om te trachten Franse instemming met de voorgestelde alliantie te verkrijgen. De officiële verklaring werd door mi nister Eden voorgelezen in het Lagerhuis. Socialistische Labourleden van de groep- Bevan onderbraken de voorlezing met uit roepen als „een nieuw Korea", en ver klaarden dat de' overeenkomst de Geneef- se besprekingen zou torpederen. Bevan zelf kwam met de beschuldiging dat Eden had toegegeven aan Amerikaanse druk. De besprekingen die Dulles twee dagen in Londen gevoerd heeft met Eden en Churchill, werden afgesloten met een of ficiële verklaring, Daarin wordt gezegd dat communistische aggressie in Indochina tegen de strijdkrachten van de Franse Unie de vrede en veiligheid van geheel De Hoornse kunstkenner J. C. Kerkmeyer heeft ongeveer een jaar geleden bij een particulier in Haarlem een schilderij ontdekt van de marineschilder Hendrik Cornelis Vroom, 1566-1640, daterende uit het begin van de zeventiende eeuw. Vroom, die in Haarlem werd geboren en stierf, was eerst plateelschilder en werkte als zodanig in Italië, Frankrijk en Duitsland. Na zijn terugkeer in zijn geboortestad maakte hij spoedig naam als schilder van schepen. Van hem is een betrekkelijk klein aantal schil derijen bekend. Het Rijksmuseum te Am sterdam en het Frans Halsmuseum bezit ten er vier. In musea te Hoorn, Alkmaar en Veere worden stadsgezichten van hem be waard. In de historische afdeling van het Rijks museum is thans de nieuwe aanwinst ten toongesteld. Het hierbij gereproduceerde doek, 63 bij 33 cm., stelt voor de rede van Vlissingen met de stad op de achtergrond. Zuid-Oost Azië in gevaar heeft gebracht. „Dientengevolge zijn wij bereid met andere, meest betrokken landen deel te nemen aan een onderzoek naar de moge lijkheid van vestigiging van een collec tieve defensie om de vrede, veiligheid en vrijheid van Zuid-Oost Azië en het Wes telijk deel van de Pacific te waarborgen", zo heet het in de verklaring. Volgens hoge Amerikaanse autoriteiten behoeft de arbeid aan de voorgestelde col lectieve defensie-alliantie niet te wachten op het resultaat van „Genève". Zij verklaren dat de alliantie de Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk. Viet nam, Laos, Cambodja, Thailand, de Phi- lippijnen, Australië en Nieuw Zeeland zou kunnen omvatten. Ook landen als Indo nesië en Birma zouden in aanmerking kunnen komen. Naar de opvatting van deze autoriteiten zou de tegenwoordige Chinese interventie in Indochina voldoende zijn voor collec tief optreden in een of andere vorm door de voorgestelde defensie-alliantie. De alliantie zou zich niet zo ver naar het Noorden uitstrekken dat Japan, For mosa of Korea er in zouden behoeven te vallen. Onderstreept werd dat voor de hand ligt dat toestemming van Frankrijk en de drie geassocieerde staten van Indo china nodig zou zijn voor de alliantie zou kunnen optreden in Indochina. In het verleden had Frankrijk weinig op met „internationalisatie" van de Indo- chinese oorlog. „Aziatische Navo" Officiële Londense kringen zeggen dat de voorgestelde defensie-alliantie de vorm zou kunnen krijgen van „een N.A.V.O. voor Zuid-Oost Azië". Indien een ge vaarlijke situatie sneller optreden zou eisen, zou een of andere ad hoc- of spe ciale schikking gemaakt kunnen worden, welke men later permanent zou kunnen maken. Dulles en Eden zeiden dat zij hier ook Eisenhowers plan voor een „atoomvrede" hebben aangesneden. Hoge Amerikaanse autoriteiten zeggen dat Dulles tevreden is met het resultaat. Dulles in Parijs Dulles trachtte de Franse openbare mening omtrent de bedoelingen van de Verenigde Staten gerust te stellen op het zelfde moment dat hij in Parijs uit het vliegtuig stapte. Amerikaanse functionarissen in Frank rijk zeiden, dat zij minister Dulles op de hoogte zouden stellen van het sterke ver langen, dat onder het Franse volk leeft om elke stap te vermijden, die zou kunnen leiden tot een vermindering van de kansen om op de conferentie van Genève een vrede in Indochina te bereiken. Het grote gevaar bij dit alles is een moge lijk conflict tussen Bidault en enige in vloedrijke leden in het kabinet, die menen, dat Frankrijk „met ongebonden handen naar Genève" moet gaan. Franse functionarissen zeiden, dat Frank rijk volkomen bereid is een algemeen pact voor het Verre Oosten in studie te nemen. Men vreest slechts voor iedere onmid dellijke actie, waardoor een vrede in Indo china alleen maar moeilijker tot stand zou kunnen komen. (UP). De namen van degenen, die in deze kwestie betrokken zijn, zullen niet worden genoemd alvorens het onderzoek naar hun activiteit is geëindigd, aldus Menzies. Petrov wordt zwaar bewaakt, daar de regering voor zijn leven vreest. Hij is naar een geheime schuilplaats overgebracht. Petrov's tijd bij de buitenlandse dienst op de ambassade liep af op de dag dat hij om asyl vroeg. Menzies deelde mede dat Petrov in de volgende bewoordingen om asyl had ge vraagd: „Ik vraag om bescherming van mijn persoon en hulp, om mij ongehinderd in Australië te kunnen vestigen. Ik geloof, sinds ik met de Australische levenswijze heb kennis gemaakt, niet meer in het com munisme of het leiderschap der Sovjet- Unie." Bekenden van Petrov menen dat zijn vrouw hem niet is gevolgd, omdat zij vreest voor het lot van bloedverwanten in de Sovjet-Unie. Het schijnt, dat Petrov in Rusland in het geheel geen familie heeft. Het echtpaar Petrov heeft geen kinderen. De Franse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat tussen Pnompenh en Battam- bang in Cambodja een trein is opgeblazen door een mijn, die door de communisten gelegd was. Volgens de eerste berichten zijn hierbij 60 mensen om het leven ge komen. Volgens de autoriteiten is er onder de passagiers ook een groot aantal gewonden. Deze communistische aanval heeft plaats gehad in een gebied dat tot nu toe als veilig beschouwd werd. Battambang ligt op 125 mijl ten Noord-Westen van de Ko ninklijke hoofdstad van Cambodja Pnom penh. Deze actie komt nog geen week nadat de pro-Franse regering van Cambodja de oor log heeft verklaard aan de Vietminh- rebellen, die vorige maand de Noordelijke provincies van het land zijn binnenge vallen. Koning Sihanoek van Cambodja heeft vorige week de algemene mobilisatie af gekondigd en medegedeeld, dat hij de communistische invasie voor de UNO en „alle grote mogendheden" zal brengen. Zware Franse bombardementen De Franse luchtmacht heeft Dinsdag ge bruik gemaakt van een betrekkelijke rust in de strijd op de grond om alle rode aanvoerwegen. die naar Dien Bien Phoe leiden, te bestoken met zeer zware bommen. Volgens berichten uit Dien Bien Phoe leven er in het vier bij zes mijl grote bek ken, waarin de belegerde vesting ligt, nog steeds 9000 Thaïs, grotendeels oude boeren en hun vrouwen, die niet meer in staat waren om tijdig te vluchten toen de com munisten hun beleg voor het Franse bol werk sloegen. Voleens deze berichten sterven dagelijks tientallen van deze mensen, hetzij van hon ger, hetzij door artillerie-vuur. Nieuwe aanval verwacht De Vietminh-opstandelingen hebben Dinsdag de gehele dag de stellingen van de Fransen rondom de stad beschoten. Men raamt, dat de opstandelingen 20.000 tot 30.000 man. waaronder verse troepen, beschikbaar hebben voor de derde aanval op het fort. die. naar een Franse woord voerder in Hanoi verklaarde, elk ogenblik wordt verwacht. Dinsdag heeft de commissie voor de ge meenschappelijke markt van de Assembléè der K.S.G. in Luxemburg vergaderd onder leiding van de heer E. M. J. A. Sassen (Nederland). Deze heeft na de bijeenkomst de pers verteld, dat de jongste besluiten van de Hoge Autoriteit ten aanzien van de kolenprijzen, tot talrijke critieken van tech nische en juridische aard aanleiding gaven, in het bijzonder werd opgemerkt, dat de invoering der maximumprijzen een over schrijding van de bevoegdheden van de Hoge Autoriteit waren en dat maximum prijzen ingevoerd waren om bepaalde kar tels te kunnen handhaven. Van de zijde der Hoge Autoriteit werd dat bestreden. Zo was onlangs het Duitse kolenver- koopbureau „Georg" medegedeeld, dat dit in zijn huidige vorm een door het verdrag verboden kartel is. Een Nederlandse ver tegenwoordiger bracht in herinnering, dat de Nederlandse regering in het parlement heeft medegedeeld, dat zij het met de in voering van de maximumprijzen niet eens is en bij het Hof van Justitie een verzoek tot annulering van het besluit zal indienen. .1» boezem van de Franse regering voorlopig bijgelegd. De voorwaarden van de nieuwe overeen komst tussen Groot-Brittannië en de E.V.G. zullen vandaag door minister Eden in het Engelse Lagerhuis bekend worden gemaakt. (De conventie waarbij de betrekkingen tussen de E.V.G. en Groot-Brittannië ge regeld worden, is Maandagochtend door de voorzitter van de tijdelijke commissie van de E.V.G.. de Fransman Hervé Alphand, te Parijs getekend). Voor Groot-Brittannië tekende Sir Chris topher Steel. De vertegenwoordiger van België, Italië. Luxemburg. Nederland en West-Duitsland bij de commissie tekenden in naam van hun respectieve landen. Van officiële Japanse zijde is Woensdag vernomen dat de 19.320 ton metende wal visvaarder „Tonan Maroe", die Woensdag uit het Zuidpoolgebied in Tokio is terug gekeerd sporen van radio-activiteit ver toont. Volgens de onderneming die de „To nan Maroe" exploiteert, is de radio-activi teit gering en zijn bemanning en lading niet aangetast. De kustwacht in Osaka deelde Woens dag mede, dat drie andere walvisjagers, die Maandag de haven van Osaka binnen liepen, eveneens in geringe mate radio actief zijn. De radio-activiteit was bij deze schepen beperkt tot het dek en de de „nr. 2 Konan Maroe" en de „nr. 3 Ko- nan Maroe", voeren op 6 April, toen de Verenigde Staten een proefontploffing op Bikini teweegbrachten, ongeveer 800 mijl ten Westen van dit eiland. De Japanse regering heeft inmiddels besloten, meer geheimhouding te betrach ten over de gevolgen van de Amerikaan se waterstofbomontploffing. De geleerden van de universiteit van Tokio is verbo den, nieuwe mededelingen te doen over de 23 vissers die brandwonden hebben opgelopen door radio-actieve as. De drie walvisjagers; de „Kojo Maroe", bovenbouw; de bemanning was niet aan getast. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoge drukgebieden hebben de afgelopen dagen het weer in onze omgeving beheerst. Aanvankelijk was het een hoge drukcen- trum boven Scandinavië, dat ons Oostelijke winden bezorgde. Thans ligt het belang rijkste maximum ten Zuid-Westen van de Britse eilanden. Bij IJsland bevond zich vanmorgen een actieve depressie, die in Oost-Zuid-Oostelijke richting trok. Een ermee samenhangend frontensysteem be woog tegelijkertijd over Schotland en de Noordzee en veroorzaakte daar wat regen. In de komende 24 uur zal dit frontensys teem ook het weer in ons land beïnvloeden en eerst in het Noorden, later wellicht oók in het Zuiden plaatselijk wat regen veroor zaken. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit, dat de neerslaghoeveelheden erg groot zullen worden. De fronten worden gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die mor gen voor opklaringen zal zorgen. Waar schijnlijk staat ook Vrijdag het weer nog een groot deel van de dag onder invloed van deze rug van hoge druk. (van hedenmorgen 7 uur) weers- s s lip Q.U U toestand *6 3 t si 25 Helsinki sneeuw WZW 4 -i 2 Oslo onbewolkt windstil -i 0.2 Stockholm geheel bew O 1 -2 0 Kopenhagen zwaar bew NW 8 1 0 Londen zwaar bew. W 3 3 0 Amsterdam licht bew. WNW 5 6 0 Brussel zwaar bew. WZW 4 4 0 Parijs onbewolkt windstil 8 0 Bordeaux onbewolkt NO 5 6 0 Grenoble onbewolkt ZZW 1 3 0 Nice onbewolkt NW 5 8 0 Warschau zwaar bew. W 8 1 1 Berlijn zwaar bew. W 8 3 0,1 Frankfort nevel WZW 6 3 0 Münehen zwaar bew. NW 5 4 0 Zürich zwaar bew. NNW 2 5 0 Genève nevel windstil 0 0 Locarno onbewolkt O 1 1 0 Wenen nevel WNW 4 7 0.6 Innsbruck regen windstil 3 0 Rome zwaar bew windstil 6 0 Neerslag laatste uur MORGEN OPKLARINGEN Verwachting medegedeeld door het KN.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk veel bewolking met voor namelijk in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte regen, later op klaringen en droog. Matige tot krach tige en langs de Waddenkust mogelijk tijdelijk harde wind tussen West en Noord-West Vannacht geen nacht vorst. morgen ongeveer dezelfde mid dagtempera turen 15 April Zon op 5.45 uur. onder 19.36 uur. Maan op 17.06 uur. onder 4.26 uur. Maanstanden 18 April 6 48 uur: Volle maan 26 April 5 57 uur* Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 April Hoog water: 1 38 en 14 01 uur Laag water- 9.18 en 21.55 uur. Donderdag 15 April Hoog water: 2 24 en 14 43 uur. Laag water: 10.08 en 22.35 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1