Britse troepen blijven op continent zolang West-Europa bedreigd wordt Weerbericht Ook Parijs accoord met plan voor „Aziatische NAVO" Engeland en de Europese defensie Complete tankdivisie zal in EVG- leger worden opgenomen Fransen niet bevredigd Koning Boudewijn raad pleegt vele prominenten Internationaal overleg over de zaak-Petrov „Diep geschokteBevan treedt uit Labours schaduwkabinet Peking-China en de Geneefse conferentie Werkspoor en Stork besluiten tot fusie Het woord is aan DONDERDAG 15 APRIL 1954 298e JAARGANG No 84 te gaan' Voor Pasen weinig kans op een formateur Brand op Nederlands schip in Londen Eerste vrouwelijke hoog leraar in Leiden Perscensuur van Franse opperbevel opgeheven Amerikaanse vliegtuigen voor Indochina Schenkel en Schouten niet uit Indonesië gewezen Extra treinen met Pasen Volume kolenhandel in 1953 met 22 pet. gestegen „Eén wereld of geen" Weerrapport 68e JAARGANG No 236 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Zolang de veiligheid van West-Europa bedreigd wordt, blijft Engeland een sterke troepenmacht handhaven op het vasteland. Eden heeft dit gistermiddag in het Lagerhuis aangekondigd toon hij het Britse plan tot innige samenwer king met de Europese Verdedigingsgemeenschap onthulde. Britse strijdkrachten zullen binnen het raam van de N.A.V.O. met de E.V.G. worden geïntegreerd en Engeland is bereid een Britse tankdivisie te doen opnemen in een legercorps van de E.V.G. (een van de tank-divisies, die zich thans in Duitsland bevinden). De Britse divisie zal onder commando komen te staan van de geallieerde opper bevelhebber in Europa. Voorts zullen Britse strijdkrachten op het vasteland, inclusief Duitsland, worden gehandhaafd als Engelands aandeel in de verde diging van het Noord-Atlantische gebied. Het is de bedoeling dat de Britse lucht macht in elke N.A.V.O.-luchtmachtgroep met Europese strijdkrachten zal deelne men. Op het ogenblik bestaat reeds de tweede geallieerde tactische luchtmacht in Duits land uit Britse, Belgische en Nederlandse eskaders. Een Britse minister zal de bijeenkom sten bijwonen van de ministerraad van de E.V.G. Een permanente vertegenwoordiger zal zorgen voor het dagelijks contact met de uitvoerende raad van commissarissen. De desbetreffende overeenkomst was Dinsdag j.l. in Parijs getekend. Aangezien de Britse regering en het parlement van mening zijn dat Engeland krachtens zijn bijzondere positie als cen trum van het Britse gemenebest zich nooit zal kunnen aansluiten bij een politieke Europese federatie, welke de consequentie is van de E.V.G., heeft men een besluit ge nomen, dat men onder de gegeven omstan digheden het beste acht, omdat dit het Europese samengaan op militair gebied het dichtst benadert. Churchill heeft vroeger al tot Europa ge zegd: „Wij zijn met u, maar we behoren niet tot u". Engeland weigert, zich aan een een bo- ven-nationale politieke autoriteit te onder werpen. maar beschouwt het als een le vensbelang, om zich in elk ander opzich met de E.V.G. te associëren. Door de samenstrengeling van de Engel sen met de E.V.G. in N.A.V.O.-verband, zullen zij practisch niet te «onderscheiden zijn van de andere samenstellende delen dezer defensie-gemeenschap", aldus Eden. Engeland vertrouwt dat in Europa en vooral in Frankrijk de bezorgdheid over de Britse bedoelingen thans zal zijn weggeno- men. De vraag is reeds gesteld waarom Enge land. nu het toch zo ver is gegaan, zich niet royaal helemaal in de E.V.G. heeft gestort. Dat is omdat Engeland de politieke sou- vereiniteit in elk geval formeel wil bewa ren. Engeland heeft van het begin af aan ge zegd dat het op zijn eigen wijze met Euro pa zou meedoen. De Engelsen bezitten een grondige af keer van vage bespiegelingen, maar zijn altijd bereid practische maatregelen te ne men, die het ogenblik vereist. In dit op zicht hebben zij hun belofte gestand ge daan. Ook mag niet vergeten worden dat Engeland zich in de afgelopen jaren al hecht gebonden heeft om het Europese vasteland ingeval van aggressie bij te staan, in de eerste plaats als lid van de N.A.V.O. Men verweet de Britten echter veelal ten onrechte dat zij slechts een halve stap deden, terwijl van de anderen een hele stap verlangd werd. Nu zal men kunnen zeggen dat als de anderen een sprong doen de Engelsen uit overtuiging zullen mee springen en dan pal naast de deelgenoten zullen neerkomen. PARIJS (Reuter) De Franse minister van Financiën, Edgar Faure, heeft Woens dagavond op een bijeenkomst van radica le ministers verklaard, dat het Rritse aan bod tot samenwerking tussen Groot-Brit- tannië en de E.V.G. niet tegemoet komt aan de Franse behoeften, aldus deelde hij aan verslaggevers mede. Faure zeide voorts, dat de radicale ministers overeen zijn gekomen zich op de kabinetsvergade ring te zullen verzetten tegen elk streven om een datum te bepalen voor het begin van het debat in de Franse Nationale Ver gadering over de bekrachtiging der E.V.G. Dit betekent, dat de radicale en gaullisti sche ministers thans samen zullen werken om een spoedig houden van dit debat tegen Daar minister van Buitenlandse Zaken Bidault verscheidene malen heeft ver klaard. dat hij zou weigeren de komende Geneefse besprekingen bij te wonen, in dien de regering niet tevoren een datum had vastgesteld voor de behandeling van het E.V.G.-verdrag, is het gevaar voor een kabinetscrisis vergroot. Faure weigerde nader toe te lichten, waarom hii de Britse voorstellen ontoerei kend vond. In Parijse politieke kringen meent men, dat Faure's openlijk verzet tegen de in zichten van Bidault en van de M.R.P.-vice- premier Teitgen een nieuwe tegenslag is voor de Franse voorstanders der E.V.G. Het bericht over dit jongste menings verschil in de Franse regering over het voorgestelde Europese leger komt op een tijdstip, waarop tegenstanders hiervan aanvoeren, dat de Britse voorstellen tot samenwerking van Groot-Brittannië en de E.V.G. „dermate beneden de Franse ver wachtingen zijn gebleven, dat zij de Euro- pese-legervoorsteilen definitief om zeep hebben gebracht." Een hunner verklaarde: „Onze Britse vrienden hebben ons een grote dienst bewezen." Onze Parijse correspondent meldt: De Engelse garantie waren bedoeld om de middenmoot van aarzelende elementen in de Franse Kamer, vooral onder de radica len en de socialisten, tot een positieve uit spraak voor het Europese leger te verlei den. Die poging lijkt van nu af aan wel mislukt. Het ziet er nu naar uit dat de Britse garanties door hun onvolkomenheid de kansen voor het Europese leger in Frank rijk eerder kleiner dan groter hebben ge maakt. Hoe zwaar de spanningen in de regering-Laniel door deze gebeurtenissen ook geworden ziin, op een open crisis wordt over het algemeen toch niet gerekend.Voor- Onze correspondent in Brussel seint ons: Het ziet er naar uit dat Koning Boude wijn van België een groot aantal politieke en economische autoriteiten, evenals voor aanstaande maigistraten zal raadplegen voor hij een kabinetsformateur aanduidt. De socialistische „Peuple" becritiseert het feit, dat de procureur-generaal van het Hof van Cassatie door de Koning werd geraadpleegd, daar deze een intieme raadsman van Koning Leopold is geweest. Er werd gisteren een zeker belang ge hecht aan het onderhoud, dat te Brussel plaats vond tussen de voorzitters van de socialistische en liberale partijen, de heren Max Buset en Hendrik Liebaart. Sommigen trokken hieruit de conclusie, dat de socialisten en liberalen, die in de Tweede Kamer over 111 zetels beschikken, het in principe reeds eens werden over de vorming van een socialistisch-liberale re- geringscoaltie, maar later bleek dat zulks nog niet het geval is. Over een regerings formule is nog geen beslissing gevallen en na het onderhoud met Buset verklaarde de liberale partijvoorzitter: „Niets defini tiefs voor Pasen". Vanmorgen echter citeerde men de na men van dr. Frans van Cauwelaert, de voorzitter van de Tweede Kamer, van de ministers Jansen en De schrijver, en van de socialistische ex-premier Van Acker, als eventuele „mformatoren", politieke autori teiten, die contact kunnen nemen met de partijen om te onderzoeken welk program en welke coalitie kan worden gevormd. Aan boord van het Nederlandse vaartuig Hondsbosch" (217 ton) is vanochtend, bij aankomst in Londen, brand uitgebroken. De brand, die door de zeelieden en 40 brandweerlieden bestreden werd, kon na drie kwartier onder controle gebracht worden. Het voorschip en de verblijven van de bemanning zijn beschadigd. De scheepskok kon zich door een luik red den, toen zijn hut door de vlammen be dreigd werd. Hoofdinspecteur van de Amsterdamse poli tie P. R. A. Roozen (rechts) heeft Woens dagmorgen een nieuwe veilig verkeer-actie ingezet door het hijsen van een speciale vlag op het Leidsebosje te Amsterdam. De Amsterdamse verkeerspolitie heeft op zeven drukke punten in de stad vlaggemas- ten geplaatst. Daaraan zal een speciale vlag wapperen, die 's morgens wordt gehesen en 's avonds gestreken, en die bij elk ver keersongeluk met dodelijke afloop in de hoofdstad, halfstok zal gaan.- De leuze is dan ook ,Jioudt de vlag in top!" noch tegenstanders, die gisteren beiden president Coty van hun zorgen in kermis hebben gesteld, durven de verantwoorde lijkheid van een crisis aan op dit ogenblik, nu in Dien Bien Phoe het Franse garnizoen nog steeds in doodsgevaar verkeert en binnen twee weken de conferentie van Genève zal worden gehouden. Maar nie mand ziet nog hoe Laniel de volgende maand na Genève de val van zijn. kabinet zal kunnen voorkomen. CANBERRA (A.F.P.) „Help ons het leven van Vladimir Petrov te redden", al dus luidt een telegram, dat de Australische premier, Robert Menzies, aan alle dagbla den in Australië heeft gezonden met het verzoek géén foto van de voormalige derde secretaris der Sovjet-Russische ambassade te Canberra te publiceren. Menzies wees er op, dat de mogelijkheid bestaat van aanslagen op het leven van Pe trov, die thans op zijn eigen verzoek wordt bewaakt. De onderzoekingen der commissie zullen waarschijnlijk beginnen na de beraadsla gingen tussen de Australische, de Britse en de Amerikaanse regering, welke thans worden gevoerd in verband met bepaalde, door Petrov gedane onthullingen. Mevrouw Petrov heeft Woensdag mede gedeeld, dat haar echtgenoot ontvoerd is. Zij is in de Russische ambassade achter gebleven. De Russische ambassadeur ver klaarde, dat „verstandige mensen zouden begrijpen, dat de berichten over Petrov van alle grond ontbloot zijn". Volgens de voorzitter van de communis tische partij in Australië zou Petrov goede redenen hebben om niet naar de Sovjet- Unie terug te keren, omdat hij benoemd werd in zijn functie bij de Sovjet-ambas sade in Australië in de tijd, dat Beria mi nister van Binnenlandse Zaken was. Beria, die als „verrader" terecht was gesteld, had door zijn positie invloed op dergelijke be noemingen, aldus de voorzitter van de Australische communistische partij. Op grond van de mededelingen van Vla dimir Petrov aan de Australische regering betreffende Sovjet-spionnage in het Zui den van de Stille Oceaan, zijn aan de Australische afgevaardigden naar de ver gadering van de bond van Chinese vakver enigingen, die in Mei te Peking zal worden gehouden, paspoorten geweigerd Bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in de afdeling der scheikundige technologie aaa de Tech nische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven inde theoretische scheikunde, heeft mevrouw dr. ir. A. E. Korvezee gis termiddag in de aula der hogeschool een rede uitgesproken over „leven en werken van dr. J. J. van Laar". De nieuwe hoogleraar zei dat zij dit onderwerp had gekozen, omdat Johannes Jacobus van Laar. doctor honoris causa, bij de ontwikkeling van de toepassing der thermodynamica ten nauwste betrokken is geweest. Op 26 April zullen Koningin Ingrid en Koning Frederik van Denemarken voor een driedaags bezoek aan Nederland in Amsterdam arriveren. De vorst en vorstin zullen als gasten van Koningin Juliana en Prins Bernhard hun intrek nemen in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam. Een statieportret van het Deense Koningspaar. De strijd om Dien Bien Phoe De Franse legerleiding heeft Woensdag avond de beperkende bepalingen, die be stonden voor de verzending van perstele- grammen uit Hanoi, opgeheven, nadat bui tenlandse correspondenten hadden gepro testeerd tegen deze censuur, die er volgens hen toe leidde, dat de wereld op bevoor oordeelde en misleidende wijze over het verloop van de slag om Dien Bien Phoe werd ingelicht. Generaal Partridge in Saigon (A.F.P.) Generaal Partridge, opperbe velhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, is te Saigon aange komen voor een bezoek aan de Franse op perbevelhebber in Indochina. Henri Navar re, ter bespreking van de militaire situatie. Het gerechtshof in Den Haag heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd tegen E. A. de S. uit Koewacht, die na een paar glazen bier te hebben gedronken, een jonge vrouw met zijn auto had aangereden. De S. had even gestopt doch was daarna doorgereden. De rechtbank te Middelburg had hem ver oordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. Frankrijk en de Verenigde Staten heb ben Woensdag besloten, „de mogelijkheid te zullen onderzoeken om, binnen het ver band van de UNO, een collectieve verdedi ging te verwezenlijken ter verzekering van de vrijheid, vrede en veiligheid van Zuid- Oost-Azië en het Westen van het gebied van de Stille Oceaan", aldus" een commu niqué dat gisteren na besprekingen tussen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en zijn Franse collega Georges Bidault in Parijs werd uit gegeven. Daarin wordt voorts verklaard dat: „ons hoofddoel op de conferentie te Genève het herstel van de vrede in Indo china zal zijn, met eerbiediging van de vrijheid van volken en de onafhankelijk heid van staten". De twee ministers waren het er ook over eens. „dat verlenging van de oorlog in Indochina de veiligheid van de rechtstreeks aangevallen landen in gevaar brengt en de bedreiging uitstrekt over geheel Zuidoost- Azië en het Westelijke deel van het gebied van de Stille Oceaan." Foster Dulles is Woensdagavond per vliegtuig uit Parijs naar Washington te ruggekeerd. Bevan hekelt zwichten van Labour De leider van de linkervleugel der Brit se Labour Party, Bevan, heeft Woensdag verklaard, dat, indien de Amerikanen blij ven vasthouden aan het door hen voor gestelde verdrag voor Zuid-Oost-Azië, hun verteld dient te worden, dat zij „het maar alleen moeten doen". Bevan zeide, dat indien de Indochinezen verkiezen communist te worden, hun dat moet worden toegestaan. Groot-Brittannië was opnieuw onder Amerikaanse druk ge zwicht en daarom, aldus Bevan, heb ik be sloten uit het „schaduwkabinet" van de Labourpartij te treden. Hij zei dat hij dit besluit genomen had toen hij had nagedacht over de verklaring van Eden in het Lager huis over zijn besprekingen met Dulles en het antwoord daarop van de parlementaire leiders van Labour. Hij was „diep geschokt" over het feit, dat de parlementaire leiding van Labour niet onmiddellijk Eden's aanvaarding van het Amerikaanse plan. „dat neerkomt op de diplomatieke en militaire omsingeling van republikeins China", had verworpen. Het „schaduwkabinet" van Labour be staat uit de vooraanstaande leden der par tij, die normaliter ministeriële functies zouden hebben indien hun partij aan het bewind zou zijn. Dit „schaduwkabinet" komt van tijd tot tijd bijeen om over be leidskwesties te spreken. Bevan kwam Dinsdag in conflict met de leider van de Labourpartij, Attlee, over de houding van de oppositie jegens de Brits- Amerikaanse overeenkomst om de moge lijkheid te onderzoeken van een verdedi gingspact voor Zuid-Oost-Azic. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat „een aantal" vliegtuigen in Europa en in het Verre Oosten, opdracht gekregen heeft bij de bevoorrading in Indochina te wer ken. Onlangs heeft de Franse minister van luchtvaart te New York verklaard, dat Amerika 75 lichte bommenwerpers van het type „B 26 Invader" naar Indochina heeft gezonden. Nog 25 van deze toestellen wor den verwacht. De strijdkrachten der Franse Unie worden voorts bijgestaan door 250 luchtvaarttechnici. Ongeveer 40 Ame rikaanse burgerpiloten besturen bevoor radingsvliegtuigen Dakota's en Flying boxcarts". Amerika heeft in Saigon een militaire adviescommissie. DJAKARTA (Anota). De secretaris generaal van het ministerie van Justitie, mr. Besar, heeft ontkend, dat de heren Schenkel en Schouten, gewezen bedrijfs leider en zaalchef van hotel „Savoy Ho- mann", die onlangs bij een razzia in Ban doeng werden aangehouden, zijn uitgewe zen. Hij zei, dat ten aanzien hiervan nog geen beslissing is genomen en dat het vol strekt nog niet zeker is, of het hier een uitwijzingskwestie betreft. In een nieuwe nota, die Woensdag aan de Sovjet-Russische regering is overhan digd, verklaart de regering der Verenigde Staten nogmaals, dat communistisch China als „uitgenodigde" zal deelnemen aan de conferentie te Genève. Zij verwerpt de Russische opvatting, dat China naar Genève gaat als een van de „Grote Vijf." Een commentator van radio-Moskou heeft Woensdag echter verklaard, dat com munistisch China op voet van gelijkheid met de grote mogendheden aan de confe rentie van Genève moet deelnemen. Eden: geen illusies „Ik ga naar Genève om te pogen een regeling der Koreaanse en Indochinese vraagstukken te bereiken, doch zonder enige illusie omtrent de aard der Chinese communisten," aldus antwoordde minister Eden gisteren op een opmerking van het Labour-Lagerhuislid Donnelly, dat de Britten „in continentaal China een speciale en bevoorrechte positie innemen". Eden verklaarde: „Het verbaast mij buitengewoon, dat een Brits onderdaan een dergelijke verklaring kan afleggen. Er is geen enkele regering, die de Britse belan gen zozeer benadeelt als die te Peking. Ik kan het optreden der communistisch- Chinese autoriteiten slechts als chantage beschrijven." Conferentietroepen Uit Bern meldt Reuter, dat een troepen macht van 2000 tot 2500 man de Geneefse politie ter zijde zal staan tijdens de conferentie over het Verre Oosten, die al daar op 26 April moet beginnen. De soldaten zullen de hotels en de kan toren van de afgevaardigden en het inter nationale perscentrum beschermen, terwijl de politie het conferentiegebouw zal be waken. Gedurende het Paasweekeinde zullen de Nederlandse Spoorwegen op de hoofdlijnen naar het Noorden. Oosten en Zuiden en op de voornaamste lijnen in het Westen extra treinen laten rijden. De dienstregeling van enkele dezer trei nen is in he* spoorboekje opgenomen. De overige zullen als voor- en volgtreinen kort voor en na treinen van de gewone dienstregeling rijden. Het aantal van deze extratreinen. dat op Zaterdag 17 en Maandag 19 April (tweede Paasdag) groot is. zal op Dins dagochtend 20 April beperkt zijn, omdat de spoorwegen op die ochtend een zeer groot aantal militairen per trein naar hun garnizoenen moeten terugvoeren, waar voor veel spoorwegmaterieel nodig is. Dinsdagochtend bestaat dan ook de kans. dat in de eerste uren na zeven uur niet in alle treinen van de gewone dienstregeling voldoende plaats zal zijn. Na maandenlange onderhandelingen is besloten tot een fusie van Werkspoor N.V. te Amsterdam en de Koninklijke Machine fabriek Gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo. Hedenochtend is het personeel van beide ondernemingen van dit belangrijke besluit in kennis gesteld. Er zal een nieuwe ven nootschap worden opgericht, waarvan de zetel wordt gevestigd te 's-Gravenhage. In een hierover verschenen gezamen lijke publicatie zetten de directies van beide bedrijven uiteen, dat hiermede nieu we mogelijkheden voor een verdergaande specialisatie worden geopend en spreken zij de verwachting uit, dat „het samen gaan van krachtige, elkaar aanvullende productie-eenheden een gezonde ontwik keling zal bevorderen". Beide directies prijzen zich zeer gelukkig, dat na lang durige besprekingen en ernstige overwe gingen dit resultaat kon worden bereikt. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Antoine de Saint Exupéry: De mooiste menselijke levenstaak is, de mensen te verenigen. Jaarverslag der KSG In haar jaarverslag over 1953 deelt de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal mede dat een der resultaten van de instelling van de ge meenschappelijke kolenmarkt een belang rijke uitbreiding van de kolenhandel tus sen de landen der gemeenschap is. In 1953, het eerste jaar van de gemeenschappelijke markt, is het volume van de handel in kolen tussen de zes landen met 3,5 mil- lioen ton, dat is 22 procent, toegenomen, zulks ondanks de daling van het kolen- verbruik met 5 procent. Nederlands aandeel Nederland leverde in 1953 252.000 ton steenkool aan de andere landen der ge meenschap, vergeleken met slechts 4.000 ton in 1952. In dezelfde periode verhoogde Nederland zijn invoer van steenkool uit de andere landen der gemeenschap met 1 millioen ton, n.l. van 2.422.000 ton in 1952 tot 3.422.000 ton in 1953. Deze toeneming van het handelsvolume heeft het de productielanden mogelijk ge maakt de stijging van de kolenvoorraden bij de mijnen te beperken en de productie en de werkgelegenheid in de kolenindus- trie op een behoorlijk niveau te hand haven. In 1953 was de invoer uit Amerika 60 procent kleiner dan in 1952. De invoer uit Engeland steeg met ongeveer 40 pro cent. De voorgenomen investeringen ten be drage van 1.931 millioen dollar maken deel uit van een programma, dat voorziet in totale investeringen ten bedrage van ongeveer 3.7 milliard dollar. Hammarskjöld: Dag Hammarskjöld, secretaris-generaal van de UNO, heeft Woensdag verklaard, dat „de Westelijke en de communistische wereld moeten leren met elkander te leven. Het enige alternatief is een derde wereld oorlog, die. de zelfmoord der beschaving zou betekenen." Hammarskjöld waarschuwde, dat het bewaren van een machtsevenwicht niet goed genoeg is, ofschoon beter dan niets om het hoofd te bieden aan de bedreiging van de beschaving door een waterstofbom oorlog. Hij erkende, dat enige van de wensen van hen, die de UNO in 1945 stichtten, niet waren verwezenlijkt en dat de UNO onder de huidige omstandigheden „noch de vrede kan opleggen, noch een vreedzame rege ling van internationale geschillen kan af dwingen." Hij voegde er aan toe. dat „geen ander bestaand of denkbaar verbond van naties in de wereld" dit kon. (van hedenmorgen 7 uur) 2 v-e -o o oo n I- 25 toestand =5 g 3 ïe SZ Zx t-t- 2 5 Helsinki onbewolkt O 6 0 0 Oslo Poolsneeuw N 4 1 7 Stockholm geheel bew. ONO 4 2 0 Kopenhagen licht bew. NW 8 5 4 Londen zwaar bew WNW 6 11 0,1 Amsterdam regen NW 10 7 2 Brussel geheel bew. NW 4 10 0 Parijs zwaar bew W 5 9 0 Bordeaux licht bew. windstil 5 0 Grenoble licht bew. ONO 1 6 0 Nice licht bew. NW 4 12 0 Warschau regen ZZW 8 2 2 Berlijn regenbui WNW 10 5 15 Frankfort regen WZW 8 9 0,5 München geheel bew. W 12 7 0 Zürich zwaar bew. OZO 1 3 0 Genève onbewolkt windstil 2 0 Locarno onbewolkt O 3 7 0 Wenen regen WNW 11 9 0,1 Innsbruck zwaar bew. windstil 2 0 Rome licht bew. windstil 9 0 Neerslag laatste 24 uur VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder- dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Opklaringen en slechts hier en daar een regenbui. Matige, af en toe vrij krachtige Noordelijke wind. Vrij koud S met in de vroege ochtend plaatselijk lichte nachtvorst. 16 April Zon op 5.43 uur, onder 19.38 uur. Maan op 18.15 uur. onder 4.39 uur. 17 April Zon op 5.41 uur, onder 19.40 uur. Maan op 19.24 uur, onder 4.53 uur. Maanstanden 18 April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 April Hoog water: 2.24 en 14.43 uur. Laag water: 10.08 en 22.35 uur. Vrijdag 16 April Hoog water: 3.00 en 15.15 uur. Laag water: 10.47 en 2309 uur. Zaterdag 17 April Hoog water: 3.31 en 15-45 uur. Laag water: 11.22 en 23.39 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1