Uitgaan in Haarlem Chefarine OOK NEDERLAND! Viervoudige werking Prof. P. N. van Eyck overleden ENQUIRE ESQUIRE ESQUIRE ESQUIRE ESQUIRE ESQUIRE Minister acht kosten gerechtvaardigd Opruiming van bunkers in duinen en dijken N.S.-materiëel in nieuwe kleuren Nederland bereid tot overleg over Unie Nieuw en all-round Amerikaans ook door het extra-lange King Size formaat. Toch slechts filtert, door grotere lengte, beter geeft daardoor koeler, zuiverder rookgenot is vol karakter en toch heerlijk zacht en top Amerikaans in aroma en smaak Size betekent 120% waarde voor 85 et, Maatregelen tegen oud ministers in Egypte Bus reed personenauto in de flank bij Wijhe Consumenten krijgen meer in de melk te brokkelen Doodvonnissen in Albanië Dr. W. Drees hield radio-verkiezingsrede DONDERDAG 15 APRIL 1954 Nederlands dichter en geleerde Reeds moe bij het opstaan, OVOflAIJIKE De betekenis van de radio Kosten zullen ongeveer f 4 millioen bedragen „Frisser en opvallender" Over status van Nieuw-Guinea wordt niet gesproken ADVERTENTIE TONEEL EN DANS Zaterdag 17 April, Stadsschouwburg. 20 uur: De toneelgroep Theater geeft onder regie van Lo van Hensbergen de Nederlandse première van „Rendez-vous in Lob's woud" (Dear Brutusvan James Barrie in de vertaling van Liane Saalborn, met Hetty Beck, Jenny van Maerlant. Lies Franken. Jo Sternheim en Johan Schmitz. Zaterdag 17 April, Concertgebouw, 20 uur: Het Toneelgezelschap Johan Kaart ver toont het blijspel „Potasch en Perle- moerin textiel" van Glasz en Klein, met Johan Kaart en Johan Boskamp, on der regie van de eerstgenoemde. Voor andere medewerkenden: zie Dinsdag. Zondag 18 April, Concertgebouw. 10.30 uur: Opvoering van het Paasspel „De Dag des Heren" uit de trilogie van kerkelijke spe len „Het Heilig Hout" van Martinus Nij- hoff onder auspiciën van de commissie voor Bijzonder Kerkewerk. Zondag 18 April, Stadsschouwburg. 20 uur: Herhaling van „Anastasia" van Marcelle Maurette. in de bewerking van Guv Bolton, vertaald en geregisseerd door Jan Teulirigs, door de toneelgroep Theater met Rika Hopper in haar afscheidsrol. In de titelrol: Caro van Eyck. Maandag 19 April. Stadsschouwburg. 20 uur: De toneelgroep Theater geeft een reprise van „Paard eet hoed" (Le chapcau de paille d'Italie) van Labiche in de verta ling van Johan de Meester met liedjes van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire, onder regie van Kees van Iersel. In de hoofdrol Robert de Vries. Dinsdag 20 April, Minerva Theater. 20.15 uur: „Potasch en Perlemoerin textiel" van Glasz en Klein, met de regisseur Johan Kaart, Johan Boskamp. Tilly Perin Bouwmeester, Cilly Bach. Ingeborg Wink ler. Rita Vreeling. Matthieu van Eysden, Willem Faassen, Peter Stork en Jan Vreeken. Woensdag 21 April, Stadsschouwburg, 20 uur: „Anastasia" van Marcelle Maurette. door de toneelgroep Theater onder regie van Jan Teulings. met Rika Hopper in haar afscheidsrol. Verder: Caro van Eyck. Jo han Schmitz. John Soer, Robert Sobels, Lo van Hensbergen en anderen. Donderdag 22 April, Sstadsschouwburg. 20 uur: Evenals Woensdag een abonnements voorstelling van „Anastasia" door de to neelgroep Theater met Rika Hopper in haar afscheidsrol. Des middags om twee uur heeft een opvoering plaats onder auspiciën van de Commissie voor de cul turele vorming van de schoolgaande jeugd. MUZIEK Zaterdag 17 April, Hervormd Kerkgebouw, 20 uur: Uitvoering van de Matthaus Pas sion van Heinrich Schütz door Haarlems a Capellakoor onder leiding van Jan Boe- ke, met solistische medewerking van de heren D. van Keulen (tenor) en K. van der Velden (bariton). Maandag 19 April, Grote Markt, 15,30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters. Eveneens op Vrijdagmiddag 23 April van 11.30—12.30 uur. Donderdag 22 April. Grote Kerk, 15 uur: Tweede van de wekelijkse orgelbespelin gen op het vermaarde instrument van Christiaan Muller door de stadsorganist George Robert, gratis toegankelijk. Donderdag 22 April. Jeugdhuis Heemstede 20 uur: ..De Kennemer Muziekstudenten" geven een kamermuziekavond. Er wor den werken van Handel. Haydn. Beetho ven, Fauré. Debussy en Flothuis ten ge hore gebracht (Herenweg 111). Vrijdag 23 April. Stadsschouwburg. 20 uur: Voor Geloof en Wetenschap voert de Utrechtse Opera op: „Don Pasquale" van Donizetti, in de Nederlandse vertaling van Adriaan Morriën, onder muzikale lei ding van Chris Burgers en regie van Arend Hauer, met Cora van Doesburg, Jan Dui- veman, Wiebe Drayer en anderen. DIVERSEN Zaterdag 17 April. Frans Halsmuseum. 20.30 uur: Vertoning van de door Polygoon ver vaardigde filmstrip in kleuren van de schuttersstukken van Frans Hals, met ge sproken commentaar door de heer H. P. Baard, directeur van het museum. Even tueel herhaling 21.30 uur. Zondag 18 April, Lido Theater 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „De Zon dares" met Yvonne Sanson. Op Tweede Paasdag, des morgens 11 uur. vertoning van ..Faust en de duivel" naar de opera van Gounod. Woensdag 21 April, Brinkmann, 20 uur: „Groenland"-avond door Siebe van der Zee en Anthony van Kampen voor de ver eniging „De Garde" van oud-leerlingen van de 1ste HBS-b te Haarlem. Woensdag 21 April. N.P.B.-gebouw. Heem stede, 20 uur: Lezing met lichtbeelden door dr. A. Melchior over het onderwerp „Tweeduizend jaar wonen" onder auspi ciën van de Nederlandse Protestantenhond. Vrijdag 23 April. De Leeuwerik. 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de vereniging „Oost en West" spreekt ir. W. L. Utermark van het Koninklijk Instituut voor de Tro pen over ..De economische ontwikkeling van Suriname na de tweede wereldoorlog". TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Expositie van werken van leden van de vereniging van Haarlemse beeldende kunstenaars „De Groep". Een der zalen is gewijd aan de nagedachtenis van de tien jaar geleden gefusilleerde beeldhouwer Johan Limpers. Geopend tot 17 Mei van 1012.30 en van 13.30—17 uur, des Zondags van 13—17 uur. Eerste Paas dag als Zondag. Tweede Paasdag van 10—12.30 en 13.30—17 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 14—17 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Tekeningen van Dirk Lan- gendijk (1748—1805). Voorstellingen uit het militaire leven. Het museum is dagelijks geopend van 1117 uur, behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Dagelijks geopend van 1017 uur, 's Zon dags van 1317 uur. Eerste Paasdag van 1317 uur en 2023 uur. Tweede Paasdag van 1017 en van 20—23 uur. Ook "s avonds van 2023 uur. Tot 18 Mei. Schntersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: In de tuinzaal expo sitie van moderne schilderkunst uit Bali. Geopend tot 24 April op werkdagen, uit gezonderd Maandagmorgen. Heemsteedse Dreef 264: Tentoonstelling van werken van Heemsteedse schilders en beeldhouwers. Tot 26 April. De Egyptische Revolutionnaire Raad en de regering hebben Woensdag in gemeen schappelijke vergadering besloten alle Wafdistische, liberale en Saadistische oud ministers die zitting hebben gehad tussen 6 Februari 1942 en 23 Juli 1952 voor de duur van tien jaar uit hun burgerrechten te ontzetten. Deze maatregelen zijn genomen ter „be scherming van de revolutie". De betrokken oud-ministers zullen voorts tien jaar lang geen zitting mogen hebben in regeringsorganisaties, vakbonden en andere verenigingen. Een dode, drie zwaargewonden Een autobus van de a ulo busdienst Sai- land is omstreeks 5 uur gistermiddag nabij Wijhe in hotsing gekomen met een perso nenauto, waardoor één persoon werd ge dood en drie personen ernstig werden ge wond. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak heeft de autobus de personenauto even ten Noorden van de overweg te Wijnvoorden onder Wijhe in de fiank aangereden. Van de vier inzittenden van de personen auto is de eigenaar-bestuurder, de land bouwer H. W. uit Wijhe omgekomen. De drie andere inzittenden, H. Giescn, Van Rossum en H. Kattenwinkel, allen land bouwers uit Wijhe, werden ernstig gewond en zijn naar een ziekenhuis te Zwolle ver- Dordtse saneringscomité Het Saneringscomité te Dordrecht heeft zich beraden over de vraag hoe de in de Merwede-stad over de melksanering gere zen moeilijkheden kunnen worden opgelost. Men overweegt de consument die tot dus verre genoegen moest nemen met de slijter die hem was toegewezen, de keuze te laten uit de vier melkhacdelaren die in een sec tor werkzaam zijn. Om te voorkomen dat de sanering in Dordrecht tot monopolie vorming zou leiden, zal men het sanerings contract zodanig wijzigen dat iedereen die voldoet aan de vestigingseisen, zich als melkslijter zal kunnen vestigen. De heer A. Visser, directeur van de Goudse Melk- centrale, is door de saneringseommissie be noemd tot adviseur voor de Dortse sane ring. Alle besluiten en maatregelen van de commissie zal men bvoendien vooraf voor leggen aan een advocaat. Zeven personen, die beschuldigd worden van spionnage voor het Westen, zijn door een Albaanse rechtbank ter dood veroor deeld. De vonnissen werden Dinsdag uit gesproken. Een van de veroordeelden werd tot de strop, de zes anderen zijn tot de kogel veroordeeld. De veroordeelden worden „gewapende spionnen in dienst van de Amerikaanse im perialisten" genoemd. Er is geen hoger beroep mogelijk, maar de vonnissen zullen niet ten uitvoer worden gelegd, zolang de regering niet heeft be schikt overgratieverzoeken. Niet als minister-president, maar als vertegenwoordiger van de Partij van de Arbeid, heeft dr. W. Drees gisteravond on der de titel: „Waar staan wij?" voor de I radio een verkiezingsrede uitgesproken. Hij deelde daarbij nadrukkelijk mede zichzelf beperkingen te hebben opgelegd, omdat hij voorzitter is van een gemengd kabinet. Naar hij zeide, slaat de Partij van de Arbeid zich niet op de borst voor datgene wat in de loop der jaren aan goeds in ons land tot stand is gekomen. De P. v. d. A. vormt immers een minderheid in de volks vertegenwoordiging. „In de Nederlandse politiek kan niets tot stand komen, waar aan niet verschillende partijen medewer ken," zo vervolgde hij. „Ik beschouw het als een belangrijk deel van mijn taak ver krijging van overeenstemming te bevorde ren. Ik geloof, dat een samenwerking ver kregen is, die in Nederland de democratie ondanks alle moeilijkheden in de practyk levensvatbaar doet zijn. Deze geest van samenwerking willen wij behouden" ADVERTENTIE De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Na een enkel tabletje - bij pijn of griep voelt U zich een ander mens! A Op de Nederlands Hervormde begraaf plaats te Wassenaar is gisteren het stoffe lijk overschot van de dezer dagen over leden prof. dr. P. N. van Eyck ter aarde be steld. De begrafenis is op uitdrukkelijke wens van prof. Van Eyck in alle stilte ge schied. Pieter Nicolaas van Eyck werd op 1 Oc tober 1887 te Breukelen-Nijenrode gebo ren. Hij promoveerde in 1914 in de rechts geleerdheid, werkte onder meer voor de N.R.C. te Rome en Londen en volgde Al- bert Verwey op als hoogleraar in de Neder landse letteren te Leiden. In 1947 verleen de de universiteit van de gemeente Am sterdam hem het doctoraat honoris causa. Van Eyck was reeds vroeg werkzaam als dichter en essayist. In zijn studententijd publiceerde hij al veel. Zijn verzen wer den door litteratoren technisch volmaakt geacht. Ziin eerste bundels volgden elkaar snel op, zijn later werk kwam langzamer. Met Jacques Bloem, Geerten Gossaert, A. Roland Holst, Jacob Israel de Haen en an deren behoorde hij tot de groep dichters, die men, gezien het jaar van hun debuut, wel als „de generatie van 1910" aanduidt. De meeste dichters van deze groep stonden in nauwe betrekking tot „De Beweging", het tijdschrift van Albert Verwey. Met Gerretson en Geyl heeft Van Eyck het tijd schrift „Leiding" opgericht, dat evenwel slechts kort heeft bestaan. Op het gebied van litteratuurhistorie en -beschouwing bleven zijn studies in door wrochtheid zonder weerga, zo heeft prof. dr. N. A. Donkersloot in de biografie van prof. Van Eyck in de Winkler Prins Ency clopedie geschreven. Zijn intréerede over „Kritisch onderzoek en verbeelding" (1935) was een meesterlijke uiteenzetting van het geen in letterkundige critiek als de ideale verhouding van subjectiviteit mag worden beschouwd. Van fundamenteel belang acht prof. Donkersloot zijn studie het eerst ver schenen in de bundel „Het mysterie van ons bestaan" (1938) over leven en dood in de poëzie (1939). Hierin zag hij de poë zie als een essentieel levensverschijnsel, in diepste wezen in overeenstemming met het rhvthme van het Al. Van groot belang zijn ook geacht zijn studies als inleiding op uitgaven van Nederlandse klassieken als Hermingard van de Eikenterpen, Akbar en Mei. Van zijn hand verschenen de bundels: De getooide doolhof (1909), Worstelingen (1910). Getijden (1910), De Storm (1911), Uitzichten (1912), Gedichten (1917), In keer (1922), Voorbereiding (1926), Her waarts 1939), Verzen 1940 (1941), Twee gedichten (1942), Meesters (zeven gedich ten, 1945), De Tuin (1945), Broeder Bern- hard (1946), Medousa (1947). Voorts moe ten genoemd worden: stukken in proza, essays, door hem verzorgde uitgaven, cri- tieken en studies in De Gids", De Bewe ging, Groot Nederland en Leiding, bene vens zijn bundel vertalingen onder de titel „Benaderingen". Op 13 Maart 1948 is in de trouwzaal van het oude stadhuis te Den Haag de Constan- tijn Huygensprijs aan prof. dr. P. N. van Eyck uitgereikt. Dezé onderscheiding, in- ADVERTENTIE De ratelende wekker doet U met een schok ontwaken... Weer komt dat gevoel niet uit gerust te zijn in U op... Nog vermoeid van de vorige dag moet U Uw werk weer beginnen. Bestrijdt die oververmoeidheid door bij het ontbijt of voor het naar bed gaan een kop Ovo- maltine te nemen. Ovomaltine versterkt en verkwikt U en maakt U bestand tegen de ge jaagdheid van het leven. zet kracht bi] en houdt U fit In een nota naar aanleiding van het eindverslag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de begroting 1953 van zijn departement heeft de minis ter van Ónderwijs, Kunsten en Weten schappen het volgende meegedeeld: In antwoord op de vraag, gesteld door enige leden, nopens het onderzoek naar de culturele en sociale betekenis van de radio Wijst de minister er allereerst op, dat het voornaamste onderdeel hiervan heeft be oogd feitenmateriaal te verzamelen betref fende het gebruik van de radio. Daartoe is aan 4002 luisteraars gevraagd op welke tijden zij op de dag, voorafgaande aan het vraaggesprek, naar de radio hebben ge luisterd. Deze luisteraars waren zo geko zen, dat zij een representatief beeld van de Nederlandse bevolking van 18 jaar en ouder vormen. Dit onderdeel van het on derzoek leverde derhalve wetenschappe lijk verantwoorde, objectieve gegevens omtrent de luistergewoonten in ons land. Teneinde deze zuiver kwantitatieve re sultaten aan te vullen met kwalitatieve gegevens, welke een inzicht kunnen geven in het hoe en waarom van de aldus vast gestelde radiobeluistering, zijn aan het onderzoek twee kleine enquêtes verbonden: aan 1820 ondervraagden uit de eerstge noemde 4002 personen zijn tevens vragen gesteld over de waardering van enkele programmacategorieën (waarbij gezorgd is, dat ook deze kleine groep zo represen tatief mogelijk was voor de Nederlandse bey>lking), terwijl tenslotte een zestigtal vraaggesprekken van langere duur gevoerd is met personen uit verschillende maat schappelijke klassen en beroepen. Deze beide onderdelen van het onderzoek echter kunnen slechts beschouwd worden als een aanvulling op de statistische studie, die naar de mening van de minister van meer betekenis is dan een „vrij subjectieve weer gave van de mening van een gering aantal radioluisteraars", zoals enige leden in het verslag veronderstellen. De minister is dan ook van oordeel, dat het hiervoor uitgetrokken bedrag van 25.000 dat no^niet een duizendste ge deelte uitmaakt van het in 1953 voor de radio beschikbare bedrag alleszins ver antwoord is besteed. gesteld door de Jan Campertstichting was hem ten deel gevallen wegens zijn bijzon dere verdiensten op litterair gebied. De heer A. A. M. Stols, waarnemend voorzitter der stichting, gewaagde toen van de grote waardering, die allerwege voor Van Eyck tot uiting kwam. De Maatschappij voor Nederlandse Letterkunde te Leiden huldig de Van Eyck op grootste wijze bij diens zestigste verjaardag, de Nederlandse rege ring benoemde hem tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en de universi teit van Amsterdam benoemde hem tot doctor honoris causa. Van Eyck heeft zich, zo zeide de heer Stols toen, niet alleen doen kennen als een groot dichter en man der wetenschap, maar ook als een gedegen journalist, hetgeen zijn verdienstelijke stu die over de Ierse kwestie bewees. De in 1939 verschenen bundel „Her waarts" luidde een nieuwe periode van zijn dichterschap in. „Verzen 1940" getui gen van de diepe indruk, die de Meidagen op de dichter maakten. De oorlogsjaren waren vruchtbaar voor Van Eyck en zijn werk is terecht een „monument van de geest" genoemd, speciaal zijn „Medousa", waaraan hij in 1908 begon en dat in 1947 voltooid werd. Hoewel Van Eyck de pen cn de katheder boven de tribune en de microfoon verkoos, was zijn lezerskring zeer omvangrijk. De stormvloed in de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 heeft aangetoond dat bunkers in of op duinen en dijken zeer veel afbreuk künnen veroorzaken aan een ogenschijnlijk hechte waterkering. Door de hoge stortvloeden zijn verborgen bun kers bloot gekomen, waardoor tevens het duin- of dijklichaam ter plaatse aanzienlijk is verzwakt. Verwijdering van deze voor malige verdedigingswerken is daarom ab soluut noodzakelijk. Naar schatting zal voorshands een honderdtal bunkers met een gezamenlijke inhoud van 100.000 ku bieke meter moeten worden opgeruimd. De kosten hiervan zullen ongeveer 4 millioen bedragen. Een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Weder opbouw en Volkshuisvesting 1953 is hiertoe bij de Tweede Kamer ingediend. Enige jaren geleden zijn de Nederlandse Spoorwegen er toe over gegaan het toen nieuw in dienst gestelde rollend materieel frisser en opvallender kleuren te geven dan tot dan toe gebruikelijk was. De zes tig in Frankrijk vervaardigde electrische locomotieven en ook vijftien naar Ameri kaans ontwerp in Nederland gebouwde electrische locomotieven werden geschil derd in een blauwgroene kleur, evenals de zeventig stalen doorgangsrijtuigen, die in de binnenlandse exprestreinen worden gebruikt. Tien electrische locomotieven vap Amerikaans ontwerp werden toen roodbruin geschilderd. De Nederlandse Spoorwegen hebben het voorneipen het kleurenschema voor hun materieel nu geheel te herzien en alle trei nen, dus zowel die voor reizigers als die voor goederen, een vrolijker en in het landschap meer opvallend aanzien te geven. Het electrische stroomlijnmaterieel. dat thans donkergroen is geschilderd, zal een lichtgroene kleur krijgen met behoud van dc rode banden boven- en onderlangs. Het dieselelectrische stroomlijnmaterieel zal lichtblauw worden geschilderd met één rode band, zoals dat met het modernste gestroomlijnde dieselelectrische materieel reeds het geval is. Dit betekent dus, dat de dieselelectrische drie- en vijfwagen- treinstellen uiterlijk in overeenstemming zullen worden gebracht met de nieuwste dieselelectrische treinstellen, zodat eenheid zal ontstaan in het uiterlijk van het park dieselelectrisch reizigersmaterieel. De getrokken stalen rijtuigen, onder anderen gebruikt in de binnenlandse ex prestreinen, krijgen een donkerblauwe kleur met een gele band boven en onder langs. Dit geldt ook voor de postrijtuigen en voor de vierassige bagagewagens, die doorgaans in de samenstelling van deze treinen zijn opgenomen. De electrische locomotieven, die de stalen doorgangs rijtuigen trekken, zullen eveneens donker blauw worden geschilderd en krijgen ook een gele band, waarvan de plaats afhan kelijk is van de vormgeving van de loco motief. De dieselelectrische locomotieven met uitzondering van de dieselelectrische loco motoren en locomotieven, die voor ran geerdoeleinden worden gebruikt, krijgen efn bruinrode kleur. Het goederenmate- rieel tenslotte zal roestbruin worden ge schilderd. De Nederlandse Spoorwegen verwach ten, dat tegen de zomer de eerste treinen in de nieuwe kleuren op de lijnen zullen kunnen verschijnen. Reeds rijdt een der electrische locomotieven in de nieuwe donkerblauwe kleur. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. heeft aan de plaatsvervan gend Hoge Commissaris van de Republiek Indonesia het antwoord van de Nederland se regering overhandigd op de Indonesische nota van 22 Maart, inzake te voeren be sprekingen over de Nederlands-Indonesi sche betrekkingen. In deze antwoord-nota verklaart de Ne derlandse regering zich bereid tot bespre kingen in de tweede helft van Juni over het Unie-statuut en het in de overige R.T. C.-overeenkomsten verwerkte complex van voorzieningen. De Nederlandse regering verklaart zich niet bereid de status van Nederlands Nieuw-Guinea in de besprekingen te be trekken. De Nederlandse regering stemt in met het voorstel van de Indonesische regering om de besprekingen te doen plaatsvinden door delegaties, die zullen worden ge vormd door enkele .ministers en zullen worden geleid door de respectieve minis ters van Buitenlandse Zaken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5