Straaljager en „Seafury" bij Hillegom verongelukt Agenda voor Haarlem Gezondheidszorg voor de bevolking van Nieuw Guinea 'Sir© Door het IJzeren Gordijn naar de IJzeren Poort Emden gaat tekeer tegen Dollartplan Beide piloten om het leven gekomen Franse politie beducht voor Paas-exodus DONDERDAG 15 APRIL 1954 9 Al vele jaren lan een onveranderlijk k u aliteits-hou vast in de lawine van nieuwe merken. Technisch vernuft &MS Uitslag examens aan de Rijkstuinbouwschool Lisse Achttien jaar wegens moord op echtgenote Wordt de Donau weer vrij? Vrouwelijk politie-corps in Frankrijk? Al sta ik dan niet echt achter de toonbank als Paashaas weet ik toch precies, welke sigaret altijd op z'n Paas-best is. Dat is King's Cross! Daar bent U nóóit 't haasje mee. Koop dus voor de Paasdagen 'n paar pakjes of 'n grote doos van die fijne, zuivere King's Cross. Tien tegen één dat U ze zó goed vindt, dat U ze blijft roken. Want éénmaal Cross is altijd Cross! KING'S De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Nederlands hockeyelftal tegen Groot Brittannië Haarlemmer Collignon eerste in Apeldoorn Sport in 't kort Het wrakstuk van de Seafuryop een akker van de landbouwer Bos aan de IJweg in de Haarlemmermeer, kort na de botsing met een Thunder jet-straaljager. De „Seafury" vloog met nog twee toe stellen in formatie toen de straaljager na derde. Dit toestel vloog eerst met de for matie mee, draaide een rondje en kwam daarna recht op de formatie aanvliegen. Vermoedelijk heeft de straaljager daarbij de kap van een der „Seafuries" geraakt, terwijl volgens ooggetuigen ook een stuk van de vleugel werd afgeslagen. De „Sea fury", die afkomstig is van de vliegbasis Valkenburg, die cirkelend naar beneden zou zijn É^komen, viel op een akker, op ongeveer zestig meter afstand van de boerderij van de landbouwer Bos aan de IJweg, niet ver van de kruising met de Lisserweg, in Nieuw-Vennep. Toen de „Seafury" de grond raakte, sprong de kap van de cabine er af. Het zwaar verminkte lichaam van de vlieger, die er werd uit geslingerd. werd op tien meter afstand van het toestel aangetroffen. De arts E. van der Weg uit Nieuw Vennep heeft nog ge tracht medische hulp te verlenen. De piloot moet echter onmiddellijk de dood hebben gevonden. Het stoffelijk overschot werd door een hefschroefvliegtuig van de Marine Luchtvaart Dienst naar de vliegbasis Val- kenbifg vervoerd. Brokstukken van het toestel lagen ver in de omtrek verspreid. Een ervan trof het dak van de boerderij, waardoor een gat ontstond. De Thunderjet stortte na de botsing bijna loodrecht neer en boorde zich zonder schade aan te rich ten in de Ringvaart van de Haarlemmer meer, aan het einde van de Elsbroekerweg. De brandstof van het vliegtuig geraakte in brand, doch het vuur kon spoedig worden geblust. Het toestel sloeg een gat in de berm en was binnen een halve minuut on der het wateroppervlak verdwenen. Het scheepvaartverkeer, ondervond geen hinder. De piloot moet nog hebben getracht zich met de schietstoel in veiligheid te brengen, daar leden van de commissie van onder zoek, die omstreeks vijf uur ter plaatse ar- ADVERTENT1E ballpoints 290 vanaf riveerden, geconstateerd hebben dat de stoel buiten het toestel hing. Ook de piloot van dit toestel moet onmiddellijk dood zijn geweest. D^ klap waarmee de straaljager in de berm sloeg, was zo hevig dat de huizen aan de overkant van de Ringvaart van boven tot onder met modder werden bespat. De helicopter keerde na een uur terug met een viertal Marine-officieren, die bij het wrak van de „Seafury" een onderzoek hebben ingesteld. De wrakken van beide toestellen zullen vandaag worden ge borgen. Een student van de Technische Hoge school te Delft heeft voor de kantonrechter terechtgestaan, omdat hij had gereden met een motorfiets, die eigenlijk geen recht op die benaming had. Blijkens de dagvaarding was de stuur inrichting defect, de signaalhoorn niet in orde. de rem ondeugdelijk, de uitlaat zon der behoorlijke geluiddemper, het frame doorgezakt, het ontkoppelingsmechanisme niet tot functionneren in staat, de schake ling alleen bruikbaar als de motorfiets werd aangeduwd en het achterwiel los. Bovendien was er een permanent brand gevaar aanwezig. De ambtenaar van net O.M. zei in zijn requisitoir dat het moeilijk was bij een ge val als dit zijn lachlust te bedwingen. „Maar de lust tot lachen vergaat wel," aldus de ambtenaar, „wanneer men zo'n vehikel cp de weg tegenkomt." Hij achtte de zaak daarom buitengewoon ernstig en eiste boeten tot een totaal van 145 en vernietiging van het „motorrijwiel". De kantonrechter verlaagde de boeten tot 103, en gelastte alleen vernietiging van 't doorgezakte frame. Het wrakstuk van de „Seafury" op een akker van de landbouwer Bos aan de IJweg in de Haarlemmermeer, kort na de botsing met een Thunder jet-straaljager. De helicopter op deze foto was afkomstig van de vliegbasis Valkenburg en stijgt hier juist op met het stoffelijk overschot van de piloot. DONDERDAG 15 APRIL Frans Hals: „Jeugd in gevaar", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Strijd om het heelal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan en de duivelin", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: ..Manon", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Anna", 14 jaar, 8 uur. City: „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Golgotha", 14 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 16 APRIL Noorderkapel. Indischestraat: Spirit. Kring „Haarl. Noord", 3 uur. City: „Dombo", alle leeft., 10.30 uur. „De gouden havik", 14 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circus Arena", alle leeft., 2.30 uur. „Song of Rus sia", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Lili", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Alice in wonderland", alle leeft., 10.30 uur. „Calamity Jane", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido; „The Glenn Miller story", alle leeft., 2, 4.20, 6.45 en 9.15 uur. Minerva:. Geen voorstelling. Roxy: „De kip met de gouden eieren", alle leeft., 2.30 uur. „Tot de laatste kogel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 17 APRIL Stadsschouwburg: „Rendez-vous in Lob's woud". Toneelgroep Theater, 8 uur. Con certgebouw: „Potasch en Perlemoer" To neelgezelschap Johan Kaart. 8 uur. Frans Hals: „Circus Arena", alle leeft., 2.30 uur. „Song of Russia", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Lili", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Alice in wonderland", alle leeft., 10.30 uur. „Cala mity Jane", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller story", alle leeft., 2. 4.20. 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „De kip met de gouden eieren", alle leeft.. 2.30 uur. „Tot de laatste kogel", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Spijkers met koppen", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. City: „Dombo". alle leeft.. 10.30 uur. „De gouden havik", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Voor het eindexamen aan de Rijkstuin bouwschool voor de bloembollenteelt te Lisse slaagden de volgende examinandi: D. Balkenende, Lisse; A. Moolenaar, Lisse; L. Onderwater, Lisse; J. Lommerse, Hille- gom; J. Schrama, Hillegom: G. Steenvoor den, Hillegom; H. Duivenvoorden, Noord- wijkerhout; P. Bernsen, Leiden; P. Bos kamp, Katwijk aan de Rijn; G. de Graaf, Heemstede; P. de Jager, Heiloo; C. Linó- hout, Noord wijk: A. Ruigrok, Noord wijk; D. Mosselman, Enkhuizen; G. de Vroomen, Voorhout; J. v. d. Wal, Bennebroek; J. de Weijer, Beverwijk en L. Beeren, Haarlem. De arrondissementsrechtbank te Dor drecht heeft de 31-jarige opzichter A. L. L. uit Gouda, die terecht heeft gestaan we gens moord op zijn eerste echtgenote, ver oordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis van 2 October 1953 af. L. werd ervan beschuldigd zijn vrouw door middel van arsenicum om het leven te hebben gebracht. De president van de rechtbank deelde mede, dat bij het bepalen van de straf maat rekening was gehouden met het psy chiatrisch rapport, dat over de verdachte was uitgebracht, met de zeer grote ernst van het feit. met de omstandigheden waarT onder de moord is gepleegd, met het hals starrig ontkennen van verdachte en met het ontbreken van elk spoor van berouw. HERHALINGSOEFENINGEN DERDE DIVISIE Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen de herhalingsoefeningen voor de mi litairen van de Derde Divisie dit jaar tus sen 1 November en 15 December worden gehouden. Voor de meeste onderdelen is de duur van de herhalingsoefeningen op 23 dagen gesteld, echter met uitzondering van de tankonderdelen van de Derde Divisie, die voor een langere duur onder de wapenen zullen worden geroepen. Deze tankonder delen zullen bovendien grotendeels in an dere perioden, namelijk tussen Juni en De cember van dit jaar onder de wapenen ko men. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Bonn) Op de jaarlijkse vergadering van de Duitse „Industrie- und Handelstag", in Frankfurt gehouden, heeft dr. K. P. van de Mandele. president van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, een warm pleidooi voor het in aanbouw zijnde Rijn-Main-Donaukanaal gehouden. Hij riep vooral de Frankfui'ters op, dit werk krach tig te bevorderen. Verder deed hij een goed woord voor Wenen, dat door het Rijn- Main-Donau-kanaal zijn economische mo gelijkheden in Westelijke richting verrui men kan. Na de oorlog heeft de Oostenrijkse hoofd stad, zeker met zijn scheepvaartverbindin gen, inderdaad weinig geluk gehad. Naar het Westen toe is de Donau slechts tot Regensburg interessant en direct Oostelijk van Wenen begint het ijzeren gordijn, dat ook voor schepen ondoordi-ingbaar was. De desei-tie van Joegoslavië uit het Oos telijk blok heeft de situatie op de Donau echter langzaam-aan ten gunste van Oos tenrijk gewijzigd. Eerst verschenen Joego slavische schepen op de Oostenrijkse en Duitse Donautrajecten. Zij werden door Hongarije en Tsjecho-Slowakije doorgela- ten, omdat Joegoslavië dreigde, anders de Donau tussen die landen en Roemenië te blokkeren. Joegoslavische scheepvaart op Wenen betekende theoretisch ook Oostenrijkse scheepvaart op Belgrado. Daarvoor waren echter overeenkomsten met Tsjecho Slowakije en Hongarije nodig. Die met Hongarije is nu eindelijk in orde. Volgt die met Tsjecho-Slowakije, dan is voor Oostenrijkse schepen de vaart tot de IJzeren Poort vrij. Of ook met Roemenië een accoord moge lijk zal zijn. waardoor de Zwarte Zee weer bereikbaar zou worden? (Van onze correspondent in Parijs) De rooms-katholieke oud-minister van Gezondheid, mevrouw Poinso-Chapuis, heeft in de Franse Kamer een voorstel in gediend om in alle steden met meer dan honderdduizend inwoners vrouwelijke po- litie-commissarissen aan te stellen. Deze politie-vrouwen zouden dan in het bijzonder dienen te worden belast met het toezicht op minderjarigen, de bestrijding van de prostitutie en andere sociale taken. Een der practische bezwaren tegen 't voor stel is voorlopig, dat volgens het reglement der Franse politie iedere aspirant-agent eerst soldaat moet zijn geweest, aleer in dienst te kunnen treden. En tot nader or der kunnen Frangaises nog niet officieel in het Franse leger worden opgenomen. HOLLANDIA (ANP). Het tewerk stellen van bergpapoea's in de kustplaat sen, zulks ter verhoging van het arbeids potentieel in de grote centra is een vraag stuk, waarvan de oplossing niet voor de hand ligt. Daarvoor vertoont deze kwestie te veel facetten. Alleen reeds, indien men het licht der belangstelling zou laten val len op het medische gezichtspunt van dit denkbeeld, is het duidelijk, waarom een diepgaande studie zeer gewenst is. In het hoogland van Nieuw Guinea komt bijvoorbeeld malaria niet voor. Overbren ging van dit malaria-vrije volk naar de kuststreken waar ook andere ziekten heersen kan gevaren van besmetting met zich brengen. Om nog niet te spreken over de sociale kant van het probleem. Het was voor de bestudering van dit vraag stuk dat enkele toonaangevende figuren van de Nederlandse overheid in West- Nieuw Guinea zich naar het Australische deel van dit eiland begaven, waar zij in drukken konden opdoen over de wijze, waarop onze Oosterburen het probleem hebben aangevat. Daarom zijn enkele we ken geleden uit Hollanda de directeur Sociale Zaken, dr. H. K. J. Cowan en dr. H. J. T. Bijlmer, voormalig directeur Ge zondheidszorg naar Minj vertrokken. De eerstgenoemde voor de bestudering van de (Van onze correspondent in Bonn) In Nederland bestaan zoals men weet plannen om de Dollart in te polderen. In de Oost-Friese havenstad Emden, op Ham burg en Bi-emen na Duitslands grootste Noordzeehaven, volgt men de ontwikkeling van die plannen met argusogen. Men vreest daar, dat een inpoldering van de Dollart een verzanding van de Eems- mond ten gevolge moet hebben, waardoor Emden als grote zeehaven zou hebben af gedaan. In Emden is men dus fel tegen die inpoldering, wat misschien begrijpelijk is. Minder begrijpelijk is echter, dat men in zijn angst in twijfel is gaan trekken, of Nederland, wanneer het de Dollart inpol deren wil, ook werkelijk land aanwinnen wil en niets anders. In Emden wordt nu namelijk verkondigd, dat het Dollart-pro- ject in de eerste plaats een commerciële bedoeling heeft. Nederland wil Emden als concurrent voor zijn eigen havens uitscha kelen. Landaanwinning zou slechts een overweging van de tweede orde zijn. Men redeneert daarbij als volgt: de Ne derlandse havens willen het scheepvaart verkeer tussen Roergebied en de zee mo nopoliseren. Emden is de enige Noordzee haven die door een waterweg, het Dort mundEemskanaal rechtstreekse verbin ding met het Roergebied heeft. Wanneer Emden geblokkeerd wordt, kunnen de Ne derlandse Noordzeehavens dus ook zijn aandeel aan het scheepsvervoer van de Roer naar zee overnemen. Aldus althans het Hamburgse weekblad „Die Zeit", dat deze interpretatie van het Nederlandse Dollartplan lanceerde onder de titel: „Emden vissersdorp". sociale zijde van de kwestie, dr. Bijlmer voor de medische kant van het vraagstuk. Op uitdrukkelijk verzoek van onze Austra lische buren waren tevens in Minj aan wezig prof. dr. P. H. van Thiel een door Nederland uitgezonden en reeds enige tijd in Nieuw Guinea vertoevende malai-ialoog en dr. D. Metselaar, het hoofd van de Malariabestrijdingsdienst te Holiandia. Aan 't bezoek hadden de Australiërs een bespre king over de malaria verbonden, waaraan door acht doktoren werd deelgenomen. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om naast die van de malaria ook vraag stukken van meer algemeen medische aard te bespreken als tuberculose én lepra. Minj ligt op ongeveer 1700 meter boven de zeespiegel in de hooglanden van Austra lisch Nieuw Guinea. Het is niet moeilijk te begrijpen, waarom de weg der Neder landers eerst naar deze gebieden leidde. Immers, uit deze hooglanden vertrekken de bergpapoea's naar de kusten, zodat men in staat was, ter plaatse waarnemingen te doen. Te Minj werden voorts inleidende besprekingen gevoerd over de verschillende kanten van het arbeidsvraagstuk. In Minj zal zeer binnenkort een „Mala ria Control School" worden geopend, die ten doel heeft de Australische ambtenaar vertrouwd te maken met de verschijnselen van deze ziekte. Daar zullen alle bestuurs ambtenaren voortaan een cursus van drie weken moeten doorlopen. Voor medisch personeel duurt de cursus zes weken, voor de inheemse ambtenaren zes maanden. De werving van arbeidskrachten in deze hooglanden geschiedt uitsluitend door het gouvernement. Wanneer particuliere on dernemingen bergpapoea's in dienst wen sen te nemen, moeten zij zich wenden tot het bestuur. In Goroka is een doorgangs huis, waarlangs alle recruteringen van bergpapoea's worden geleid. Daar worden de inheemsen vóór hun vertrek op ziekten onderzocht, gevaccineerd enzovoort en bij hun terugkomst van de kuststreken moeten zij eveneens in het doorgangshuis een grondig medisch onderzoek en een com plete behandeling ondergaan. Dr. Bijlmer en dr. Cowan bezochten voorts Port Moresby, de hoofdplaats van Australisch Nieuw Guinea, en Rabaul in de Nieuwe Hpbriden. Dit zijn allebei plaat sen waar het volk uit de hooglanden, ar beidend aan de kusten, van nabij kon wor den gadegeslagen. Zowel dr. Cowan als dr. Bijlmer kunnen, naar zij vertelden, terugzien op een zeer leerrijk en hoogst interessant bezoek aan onze Oostelijke buren, bij wie zelfs een grote belangstelling bestaat voor de vraag stukken aan de Nederlandse zijde van dit eiland en die steeds bereid werden gevon den de Nederlandse bezoekers de grootst mogelijke medewerking te verlenen. Het Nederlands hockey-elftal, dat op Za terdag 24 April a.s. in Amstelveen tegen Groot Brittannië uitkomt, is als volgt sa mengesteld: doel: Mulder (Amsterdam); achter: Derckx (Venlo) en Drijver (Togo); midden: Ancion (Kampong), Loggere (La- cofer voor: Hillenius (Togo), Van Heel. Kruize, ren», aanvoerder, en Van Dijck (Kami .ampong); 1. Kruize, (allen HHYC) en Van Beaumont Boerstra (Togo). Als reserves zijn Van Dijk (Amersfoort), Keulen (Amersfoort). Christen (DKS), Van der Wildenburg (HTCC) en Van Gasselt (Venlo) aangewezen, die ook voor het Ne derlands B-elftal, dat op dezelfde dag tegen Engeland B aantreedt, als zodanig zullen fungeren. Naar men weet, heeft Bouwman (BMHC) Zondag in de competitiewedstrijd tegen Kampong last gekregen van een oude knie blessure. als gevolg waarvan hij tegen Groot Brittannië niet van de partij kan zijn. B-ploeg Het Nederlandse B-team, dat op Zater dag 24 April in Amsterdam tegen Engeland B uitkomt zal in de volgende opstelling aantreden: doel: Gouka (Nijmegen): achter: Garrels (HHYC). aanvoerder, en Terlingen (Be Fair); midden: Collin. Gerrits en Zeelen (allen Venlo); voor: Van Erven Do rens (Laren), Hooghiemstra (SCHC), Kod de (Amsterdam), Reijntjes (Venlo) en Vor- feld (Laren). Cross Country N.BS.P. In Apeldoorn werd Woensdag de nationale cross country van de Nederlandse Politie- sportbond gehouden. Er waren 130 deelne mers. die waren verdeeld in vier klassen, t.w. A. B, C en veteranen. De eerste drie klassen moesten een afstand afleggen van 8 kilometer, terwijl de veteranen 4 kilometer moesten lopen. De wedstrijden werden ge houden volgens de bepalingen van de K.N.A.U. De uitslag was: ,A-k!asse: 1. J. van Ginkel. Baarn 30 min. 51,9 sec.; 2. C. Roos, Apeldoorn 31 min. 4,2 sec. B-klasse: 1. T. J. H. Collignon, Haarlem 32 min. 38,4 sec. C-k!asse: Osinga, Apeldoorn 32 min. 56.2 seconde. Veteranen: P. Strootman, 2e Divisie 18 min. 50,8 sec. ADRIE VOORTING IN ANTWERPEN. Op 20, 21 en 22 April wordt in België een driedaagse wegwedstrijd gehouden met Ant werpen als vei-trek- en eindpunt. Aan deze wedstrijd zal een Nederlandse ploeg, be staande uit Schulte. Peters, Van Est, Wagt- mans, Adrie Voorting en Gerrit Voorting, deelnemen. HBC—HILLEGOM UITGESTELD. De voor Zaterdagavond aanstaande vastgestel de competitiewedstrijd HBC—Hillegom is vervallen. Hiervoor in de plaats komt de wedstrijd BMT—HBC op Tweede Paasdag. ADVERTENTIE Gistermiddag omstreeks kwart over twee zijn bij Hillegom twee militaire vliegtuigen, een F 84 Thunderjet van de Koninklijke Luchtmacht en een „Seafury" van de Ma rine Luchtvaart Dienst met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De piloten van beide vliegtuigen kwamen om het leven. De „Seafury" werd bestuurd door luitenant- ter-zee-vlieger derde klasse L. B. Tjebbes uit Den Haag. Hij was gehuwd en had een kind. De straaljagerpiloot was de 24-jarige ongehuwde reserve tweede luitenant- vlieger J. Baurdoux uit Dordrecht. (Van onze correspondent in Parijs) De grandiose uittocht uit de steden tijdens de Paasvacantie waarvoor ook de meest antieke vehikels van stal worden gehaald moet Frankrijk ieder jaar met een record-aantal verkeersongevallen bekopen. In de hoop deze heilloze stijging van het ongevallen-cijfer te stuiten, heeft de Fran se verkeerspolitie dit jaar een uitgebreid controle-systeem ontworpen. Het hele land is in twaalf sectoren verdeeld, zodat de gevaarlijkste punten met zeer speciale zorg kunnen worden omringd.Dertien hulp auto's zullen voortdurend op de weg zijn, zowel voor eventueel transport van ge wonden als voor bijstand van chauffeurs, wier wagens in het ongerede zijn geraakt. Ten gerieve van de verkeers-opvoeding worden in het gehele land reeds tientallen vlugschriften verspreid, waarin de auto mobilisten hun verantwoordelijkheden en plichten nog eens op het hart worden ge drukt. Verder zullen in dienst worden ge steld: ruim honderd gemotoriseerde pa trouilles, twintig radio-auto's en tien grote trucks, die met radiozenders zijn uitge rust. Deze zogenaamde „verkeers-operatie Pa sen" gaat op 16 April des nachts om 1 uur m en zal vier dagen en nachten duren. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9